No 4368 Woensdag 9 October 1929 43 Jaargang I z&W Gemeenteraad van Texeï ABONNEMENTEN: JITGAVE:N.V,v/h LANGEVELD DE ROOIJ :i DEN BURG OP TEXEL ADVERTENTIÊN: TELEFOON: N°11 K POSTGIRO: N°. 652 POSTBUS: N°. 11 1. Ingekomen stukken. Mededeelingen. Wybert-tnblctten on der het oefenen ter bescherming van dc keel, vóór het op treden ter zuivering van de stem. 5. Benoeming Hoofd der o.l. school te Oost. 7. Vaststelling Veeverordening. TEXELSCHE COURANT DEN BURG: 50 ct. per drie Maanden. Franco p. post door geheel Nederland 75 ct p. 3 maanden. Losse nummers: 3 ct DE TEXELSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAG- EN ZATERDAGMORGEN Van 1-5 regols: 50 ct. ledoro regol moer: 10 ct. Dezelfde advertentie 4 maal geplaatst wordt 3 maal borokond. Bij abonnement lagere rogelprljs. ADVERTENTIÊN MOETEN DAAGS VOOR 'T VERSCHIJNEN 4 UUR NAM. IN ONS BEZIT ZIJN Voorz.de heer W.B.Oort, burgemeester. Sccr.de heer C.Jonker, gem.-secr. Zitting van Zaterdag 5 October, aangevan gen te 3 uur 20 mnt. n.m. Afwezig met kennisgevingde heeren Lap en Pisart. De voorz. heet de aanwezige leden welkom en verzoekt de secr. de notulen te lezen, welke daarna onveranderd worden goedge keurd en vastgesteld. De voorz. doet mededeeling van a. Proces-verbaal van de opneming van kas en boekeu ten kantore van de gemeente-ont vanger. In kas moest zijn en werd ook be vonden: f 4813,90. b. Schrijven van mevr. Vis-Visser, houdende aanneming harer benoeming tot tijdelijk lce- rares Engelsch aan de Z.V.S. alhier. ,c. van de heer Jac. v. Heerwaarden, hou dende aanneming zijner benoeming tot tijde lijk leeraar (radio) aan de Z.V.S. alhier. d. Van de N.V. Goederenhandel v.h. Ph. Vlessing, houdende dankbetuiging wegens de haar verleende bouwvergunning. e. van de lieer J.Veldstra, houdende aan neming zijner benoeming tot gem.-opzich- ter. f. van de heer J.Tiessen, houdende dank betuiging wegens het bewijs van vertrouwen in hem gesteld, blijkende uit het in de vorige raad genomen besluit. g. Van de Centrale Esperanto Propaganda Commissie te Nijmegen, houdende het ver zoek om te willen bevorderen, dat aan de scholen in onze gemeente facultatief onder wijs in Esperanto (Wereldtaal) wordt gegeven. Zij verwijst daarin naar een bijgevoegde cir culaire, waaruit o.rn. blijkt, dat dit onder wijs te Nijmegen al eenige jaren met succes wordt gegeven. De voorz. is van meening, dat het geven van Esperanto-onderwijs meer op de weg van de plaatselijke afd. van Volksonderwijs ligt. Wanneer _dit instituut tot het doen ge ven van Esperanto-onderwijs mocht beslui ten, zouden B. en W. in overweging kunnen nemen faciliteiten te verleenen, b.v. door het beschikbaar stellen van een lokaal, licht, etc. De Raad kan er zich mee vereenigen. li. Van het Comité voor de in Aug.-Sept. a.s. te Enkhuizen te organiseeren Zuiderzeeten- toonstelling, houdende het verzoek om sub sidie, door het toekennen van een bijdrage of (en) door deel te nemen in het garantie fonds. De voorz. stelt voor op dit adres afwijzend te beschikken, daar deze tentoonstelling z.i. voor Texel niet van belang kan worden ge acht. De raad gaat er mee accoord. i. Van de Koningin Wilhelmina - Bewaar school te Oudeschild, houdende het verzoek om toekenning van subsidie. De school bestaat al ruim 35 jaar en wordt door gemidd. 27 leerlingen bezocht, maar heeft de laatste jaren geducht met geldgebrek te kampen. (Zie uitvoeriger het bijblad van het vorige nummer.) Voorz.: We hebben deze kwestie bekeken, maar zijn tot een definitieve beschouwing nog niet gekomen. Gaarne zullen we verne men, wat de raad er van denkt. De zaak is ons sympathiek, maar aan het verstrekken van subsidie achten we toch een schaduw zijde verbonden. Dhr de Graaf: Een schaduwzijde Welke dan Ik zou meenen, dat subsidieeren hier nuttig zou zijn. Dhr Kikkert: Stel voor, dat wij vijf of tien gulden geven. Ik noem maar wat. Dar» rijzen in minder dan geen tijd verzoeken om. subsidie aan alle kanten uit de grond. Daar geef ik U de verzekering van. Ik sta er U borg voor. Dhr de Graaf Ik zou met hart en ziel voor subsidie stemmen. En niet karig wil len wezen ook. Ook niet, wanneer andere dorpen kwamen. Zoo'n bewaarschool doet nuttig werk. Dhr A. Boon: Het gaat niet aan de men- schen, die nu aan de school verbonden zijn, nog langer te laten werken voor het loon, daf ze nu ontvangen. Wanneer er gesubsidi eerd wordt, moet er van een flink subsidie ■sprake zijn. Anders gaat de school ten gron de. Overigens spreek ik er mij niet over uit, ik ben een tegenstander van subsidie. Ik heb er al eens wat voor gedaan, maar men heeft dit toen zoo uitgewerkt, dat ik er nu beu van ben. Dhr S. Kei-er: Wanneer we drie of vier gulden per ki: d zouden geven, zou dat nog al wat- beloop n. En men kan toch de een r.iet weigeren, vat men aan een ander geeft. Ook dhr Dros ziet tegen de financieele ge volgen Op, Dhr S. Keizer: De raad zal zich voor of tegen subsidie moeien uitspreken. Dhr Henkes: Wc moeten het nut van een bewaarschool wel in aanmerking nemen. Wanneer we daarvan overtuigd zijn, zullen we voor een goed subsidie niet mogen terug-t deinzen. Het is een algemeen belang voor de gemeente. Voorz.: Het begrip „bewaarschool" staat niet vast. Als er èen wettelijke bepaling was, welke ons voorschreef, wat ons voor het voorbereidend onderwijs te doen staat, dan wisten we, waaraan we ons te houden heb ben. Wat is een „bewaarschool" Een be waarplaats voor kinderen, om het de moe ders gemakkelijk te maken. Het onderwijs matig en beperkt. Als we subsidie en dan een goed subsidie verleenen, moeten we ten' aanzien van het onderwijs eischen gaan stel len. Dan inoet er wat geleerd worden en moet het onderwijs worden gereglementeerd. Eerst zouden we dan moeten vaststellen, wat een bewaarschool eigenlijk is. Dhr Henkes: Dit is wel waar, maar wan neer men toch jaarlijks de openbare les van de K. W. Bewaarschool bijwoont, dwingt wat daar gegeven wordt toch respect af. De kin deren zijn anderen een hoop op voor. Er is wel geen bepaald plan, maar ze lecren toch allerlei goede dingen. Bovendien zijn ze onderwijl voor ongelukken gevrijwaard. Moeder kan gerust zijn. Ik beschouw het als een zaak van gemeentebelang; dergelijke din gen moeten gesteund worden uit de gemeen tekas. Voorz.: Het doet mij genoegen, dat O voor deze instelling opkomt. Dhr Henkes: Ik bedoel de school te Oude- schild niet alleen, maar sprak in het alge meen. Voorz.Maar schaduwzijden zijn er toch zeker. We zullen, als we subsidie geven, al lerlei schooltjes, krijgen, die zich bewaar scholen noemen. Daarin schuilen groote moei lijkheden. Ik geloof, dat de stemming hier zoo verdeeld is, dat het nuttig is, dat de zaak in handen van B.enW. wordt gesteld om prae-advies. Wij kunnen er dan bij gelegen heid op terugkomen. Dhr Kikkert: Wc kunnen er wel over stem men: vóór of tegen subsidie. Voorz.: We weten toch niet waar we vóór of tegen stemmen? We kennen de consequen ties niet. Dhr Kikkert houdt vol. Dhr. Epe: J-aat ons eerst het prae-advies afwachten. Ik zou op het oogenblik niet we ten, hoe ik zou moeten stemmen. Dhr de Graaf: Er worden bezwaren ge zien in de toekomst. Maar ik voel er net als dhr Kikkert wel voor om direct maar een besluit te nemen, echter om redenen, tegen overgesteld aan die van dhr Kikkert. Ik zou tegen stemmen wanneer het ging om subsidie te verstrekken aan schooltjes, die zoo maar uit de grond rijzen. Maar hier staan we te genover de K.W. Bewaarschool, die een goede staat van dienst heeft over een lang tijdperk. Ik heb er nooit anders dan goeds van gehoord. Dan kunnen we toch wel be sluiten? Als de Bewaarschool te den Burg om subsidie vroeg, zou ik ook voorstemmen. Een bedrag zou ik nog niet weten, maar tegenstemmen zou ik, wanneer het b.v. maar f 1U zou zijn. Dat is niks. Voorz.: We zouden ons dus kunnen uit spreken voor of tegen het verstrekken van subsidie aan bewaarscholen meervoud dus. Dhr Epe: Ik zou zeker eischen stellen en wat Oudeschild betreft, de hand over het hart willen strijken. Dhr. Kikkert: Maar dit hart is hier het hart van de gemeente, haar portemonnaie. Dhr Leber: Ik stel voor het geval nader door B. en W. te laten uitwerken. Dan komt later wel uit, of de raad voor of tegen het principe is. Dit voorstel wordt aangenomen z.h.st. j. De pompen aan de Schilderweg. Voorz.: In de vorige vergadering werd behandeld een adres van de heer Paul Kik kert inzaxe het onttrekken van water aan de pompen aan de Schilderweg. Deze kwestie werd ter afdoening in handen gesteld van B.enW. Wij zijn hierin echter slechts matig geslaagd. De zaak is met de heer Kikken en een deskundige bekeken en besproken. Laatstgenoemde kwam hierbij tot de overtui- ing, dat geen belangrijke hoevee'heden wa rn tot schade van het land aan de bodem erden onttrokken. De schade >u althans iet noemenswaard zijn. Dhr Kikkert stelde .hier als eisch een schadevergt eding van 150,— voor dit jaar. Dit bedrag kwam B. enW. te hoog voor. Wij deden een bod van f 50.waarmee echter dhr Kikkert niet ac coord ging. Het gevolg was, dat hij bij deur- waardersexploit de gemeente liet aanzeggen, dat- de pomp voor 5 October zou moeten worden verwijderd. B.enW. gaven hieraan gevolg en deden voor 3 October dc pomp omzetten. De capaciteit van de overblijvende pomp is nu niet van die aard, dat we er vol doende aan hebben. We moeten gewapend zijn voor droge tijden. Het ligt in onze be doeling op een drietal putten twee pompen te hebben. Een put met pomp namelijk meer naar Oudeschild, alhoewel we daar wat min der goed water zullen hebben. Dit is echter een kwestie, waarmee geld gemoeid zal zijn., B.enW. vragen hiervoor een crediet van f 200 voor put en verplaatsing. Dhr Dros: Het treft nogal, dat het nu is gaan regenen. Zouden we nu niet met die ecne pomp kunnen volstaan en verder wach ten op het gereed komen van de put op de Groeneplaats. Voorz.: Den Burg is voor Oudeschild te ver weg. Dhr Kikkert: Ik dacht, dat juist Oost en Eierland er op aangewezen waren. Weth. Keijser: Eerst was die eene put wel; voldoende. Maar ze bevat zeer goed water, waardoor de afnemers steeds talrijker wer den. Ze heeft maar een capac. van 3 kub. M. Dalmeijer haalt er wel twee of driemaal wa ter p. d. De behoefte is langzamerhand opge komen. We hadden Kikkert wel f 150 kunnen geven, maar dit bedrag kwam ons overdre ven voor. We meenen beter zelf pompen te kunnen plaatsen. Dan hebben wc nog zuiver der water ook. Dhr S.Keijzcr: Hin en Zuidewind van de „Kerkeplaats", halen er ook steeds water. Weth. Keijser: Een nieuwe put zal het beste zijn. We zouden er een in dc berm bij dc oude kunnen slaan, maar dit zou moei lijkheden kunnen geven. Dhr Henkes: Ik vind het onbillijk van Kikkert, al ben ik ook geen deskundige. Hij zal er m.i. toch niet zooveel schade van heb ben. Weth. Keijser: Wij meenden met f50 voor dit jaar een royaal bod te doen. Dhr Dros, Kikkert en Henkes stemmen hiermee in. Het gevraagde crediet wordt hierna z.h.st. verleend. Een radio-centrale te Oudeschild. De heer J. Visman Jz., radio-monteur vraagt concessie voor de vestiging van een radio-centrale te Oudeschild en dringt be leefd op een spoedige beslissing aan ten einde nog voor het a. s. seizoen gereed te kunnen komen. (Zie ook bijblad vorig nummer). Hij sluit bij zijn adres in een lijst met dc na men van 40 personen, bereid om zich bij de radio-centrale aan te sluiten tegen betaling van f 15 aansluitkosten en verder 50 cent per, week. Voorz.: Desgevraagd verklaarde aanvrager zich bereid ook tot stichting over te gaan als slechts een éénzijdige vergunning wordt ver leend. Hij vertrouwt in dit geval, dat weef wel niet licht toe zullen besluiten een ander toestemming te geven te Oudeschild ook 'n radio-centrale te stichten. De moeilijkheid, in een concessie gelegen, is altijd: Hoelang? Men vertrouwt op de aanvrager, geeft hem b.v. voor drie jaar concessie en dan kan het wel zijn, dat hij er die tijd niets aan doet. Al die tijd zijn anderen dan uitgesloten; zij worden door de concessionaris uit de markt gehouden. We meenden nu deze oplossing te moeten kiezen om niet dwars te zitten en gelegenheid te geven goed werk te leveren. De raad heeft de bevoegdheid al of niet zijn goedkeuring te hechten aan het bevestigen van draden aan gemeentegebouwen. B.enW. alleen kunnen over de vergunning beslissen. B.enW. stellen voor aan de heer Visman vergunning te verleenen en wel onder voor waarden, als destijds de heer H.Bruijn wer den gesteld. De duur van de vergunning zal worden vastgelegd en de uiterlijke termijn van inwerkingstelling der Centrale eveneens (om sleepen te voorkomen). De draden zullen 5 M. hoog gespannen moeten worden, de aan sluitingen van bliksemafleiders moeten wor den voorzien. De toestellen moeten van goede kwaliteit zijn. Het tarief moet in overleg met B.enW. worden vastgesteld, Ook de program ma's staan onder controle van B.enW. Verder dient de heer Visman zich te verzekeren van een machtiging, nader omschreven in de Tele- graafwet 1904. Verder ligt het in het voornemen van B.en, W. de reflectanten voor den Burg (er zijn er verscheidene) te vragen, of zij met een vergunning (geen concessie dus) genoegen nemen. B.enW. kunnen dan onderzoeken hoe zij staan, welke garantie zij kunnen geven, enz., om vervolgens te kunnen beslisser, met wie zii in zee zullen gaan. Dhr de Graaf: Er bestaan toch geen be zwaren van technische aard, wanneer er meer da.n een zou zijn? Voorz.: Ze konden elkaar gaan plagen, of dooddrukken. Dhr de Graaf: Dat moeten ze toch zelf weten Voorz.: Dat is niet in het belang van dc luisteraars. Voor den Burg zou één centrale voldoende zijn. Voor de steden heeft men er wel meer dan één, telkens voor een bei paalde wijk. De raad heeft tegen het bevestigen van draden aan gemeentegebouwen geen bezwaar, waarmee dit punt dus is afgehandeld. 2. Aanbieding bcgrooting Algemeen Armbestuur voor 1930. De begrooting, sluitende met f 12613,81,-, wordt in handen gesteld van de heeren Kik kert, Boon en Dros. 3. Aanbieding gemeentebegrooting voor 1930. De gemeentebegrooting sluit, voor wat de gewone dienst betreft, met f333313,45. Wat aangaat de kapitaaldienst met f 45075, Wordt in handen gesteld van de heeren dc Graaf, Pisart en Vonk. 4. Benoeming Hoofd der o.l. school te de Koog. In overleg met de Inspecteur werden voor hoofd te de Koog en Oost en voor onderwij zeres te Oostcrcnd voordrachten opgemaakt. Voor de Koog luidt ze, gelijk we Zaterdag reeds konden melden: 1. C. D. Zaal, te den Haag, woonachtig te Rijswijk, in het bezit van Hoofdacte, Vak J Tcckenen, Handelskennis en Duitsch. 2. H. 'Zanen, te Krimpen aan dc IJsel, in het bezit vau Hoofdacte en Vak j. 3. B. T. Zondervan, te Amsterdam, in het bezit van Hoofdacte, Vak J. en Engelsch. Met algcniccne stemmen wordt de heer Zaal benoemd. Datum van indiensttreding door B. en W. te bepalen. De voordracht luidt: 1. H. Zanen, te Krimpen aandeljscl. 2. J. A. Wessel, te Coevorden., Dc lieer Zanen wordt met op één na al- gemecne stemmen benoemd. De heer Wessel krijgt één stem. Datuin van indiensttreding door B. en W. te bepalen. 6. Benoeming onderwijzeres aan dco.l. -school te Oosterend. De voordracht luidt: 1. Mej. P. Landman, te den Helder., 2. Mej. A. E. Prins, te Amsterdam. 3. Mej. A. Spaans (thans tijdelijk hier werkzaam) te den Helder. Er waren 23 sollicitanten. Mej. Spaans wordt met zeven stemmen be noemd. Mej. Landman krijgt drie stemmen. Eén stem wordt blanco uitgebracht. Datum van indiensttreding door B. en W. te bepalen. —(Onze lezers zullen zich met hun ver slaggever met gemengde gevoelens van be langstelling en verwondering afvragenWaar toe dient zoo'n voordracht toch Waarom - stond die mej. Spaans niet no. 1 Het be lang van liet onderwijs brengt toch mee, dat de beste leerkracht steeds no. 1 en niet on deraan wordt geplaatst RED.)— Op verzoek van Ged. Staten wordt in de tekst der laatst door de raad aangenomen veeverordening een redactiewijziging gebracht Ze handelde over het losloopen van ram men en het hebben van niet-geregistrcerde bokken. Niet het hebben, maar het ter dek king beschikbaar stellen van bokken zal straf baar zijn. Aangenomen. 8. Verhuring van gronden. Op 12 Sept. besloot de raad de gronden - bij de Koog aangekocht van de heer M. Kuip, in het openbaar als weiland te verhuren met bevoegdheid tegen verhooging van de pacht met een bepaald percentage de gronden in bouwland voor dc uitoefening van de bloem bollencultuur om te zetten. B. en W. hebben naar aanleiding hiervan deze gronden nog eens in oogenschouw ge nomen en zijn tot de conclusie gekomen, dat het g jn aanbeveling verdient de pereeelcn weilai. .1 aan de zuidkant van de weg te scheuren. Deze bestaan n 1. uit lichte zand grond in zijn zeer mager bovendien. B .:i W. zouden de raad danook willen aanbeve-

Texelsche Courant | 1929 | | pagina 1