Texel sche Courant van Zaterdag 12 Oct. 1929, W IIM Gemengd Néeows JEuüi: bLAD Rechtsvragen. TexeSsche Berichten z:*, ïr» x'<. sr» HET KOMT WEL GOED Was die kleine desillusie Nou toch heusch zóó vrees'lijk erg? Levenslust ineens verdwenen? Is een molshoop nu een berg? Zit je hart nu in je schoenen Waarvoor heb je Hollandsch bloed? Kom vooruit! Laat je niet kennen! Kop omhoog: het komt wel goed! Abonnees-Texelsche Courant kunnen kosteloos rechtskundig advies bekomen. Vragen in te zenaen aan Bureau Pers syndicaat „Buvintjo" te Wassenaar. Post zegel van 71/2 cent voor antwoord steeds insluiten. Een zieke dienstbode. Vraag: Van 1 Jan. af heb ik een dienst meisje. Ik nam haar aan voor een jaar,, maar sinds April is zij bijna steeds on der doktersbehandeling. Haar werk kan zij echter nog weldoen. Nu is mijn vraag: Ben ik verplicht het heele jaar de kosten te betalen, welke uit deze medische hulp voortvloeien? Het meisje is in dienst voor dag en nacht. Antwoord: De wet verplicht de werk gever deze kosten „voor betrekkelijk kor te tijd" te voldoen. In het algemeen neemt men hiervoor een periode van zes weken aan. - Meer Licht! Bij herhaling blijkt ons, dat het bij ve len onzer medebur gers met de kennis omtrent de tarieven der Texelsche Elec- triciteitsmaatschap- pij heel droef is gesteld. Dit geldt speciaal, waar het de laatste wijziging be treft, welke voor hen, die onder de grootere verbruikers kunnen worden gerangschikt, een uit- meer te gebruiken, dan gemiddeld door de te gebruiken, dan gemiddeld door de T.E.M.-klanten afgenomen wordt om van het nieuwe tarief voordeel te trekken. Dit nieuwe tarief onderscheidt zich hierdoor, dat geen vijftien cent, maar slechts vijf cent per K.W.U. verschuldigd is, d.w.z. wegens voor huishoudelijke doeleinden afgenomen stroom. Hier staat tegenover, dat het vastrecht met een bepaald bedrag wordt verhoogd, echter niet in die mate, of een aangeslo tene, die met zijn verbruik boven het normale uitgaat, wordt door de belangrijk lagere stroomprijs schadeloos gesteld. We kunnen hier nog niet nauwkeurig uiteen zetten, met welk bedrag het vast recht bij overgang naar het nieuwe tarief wordt verhoogd en wel om de eenvoudige reden, dat de desbetreffende regeling nog niet geheel vaststaat. Maar toch meenen we er goed aan te doen, er hier reeds de> aandacht op te vestigen. Er zijn reeds tal van aangeslotenen, die profiteeren van deze voordeelige tarieven. Het ligt voor de hand, dat het gebruik van electrische stroom voor huishoude lijke doeleinden op deze wijze belangrijk zal toenemen. De stroomprijs, thans op een derde teruggebracht, levert thans geen beletsel meer op, want herhalen we voor stroom, afgenomen boven het nor maal getal K.W.U. is slechts vijf cent per K.W.U. verschuldigd. Welke kosten diverse karweitjes, met behulp van electriciteit tot stand ge bracht, meebrengen moge hier in het kort worden uiteengezet. Bij een stroomprijs van 5 ct. per K.W.U. kost: Een liter water koken Scheerwater warmen Soep voor 6 personen koken 1,5 Kg. aardappelen koken Vier coteletten braden Zes eieren koken 10 mnt. gebruik van keukenmotor Een half uur strijken Een uur naaien Een kwartier haardrogen 10 mnt. haarknippen Een uur plaatselijke verwarming (niet met straalkachel) Een half uur stofzuigen Een uur boenen 35 Kg. veevoer stoomen —o Aan het slot willen we een ieder, die van het nieuwe tarief voordeel meent te kunnen verwachten, adviseeren zich met de heer P. A. de Rode in verbinding te stellen. Met de welwillendheid, hem eigen, zal de directeur u gaarne voorlichten op ieder punt, dat u thans nog niet duidelijic 6/s ct. Vso ct. 1,4 ct. 1,75 ct. l7/8 ct. 7s ct. 3/*o ct. 1 ct. 0.5 ct. 0,75 ct. ff o ct. 0,5 ct. 1 ct. 16 ct. We spraken boven van prijsverlaging voor stroom, afgenomen voor huishou delijke doeleinden, dus ten behoeve van verwarming, huishoudinotoren, etc. We willen dit nog eens onderstreepen, opdat onze lezers niet in de veronderstelling worden gebracht, dat voor stroom in de industrie voor krachtdoeleinden (motoren speciaal) afgenomen ook die lage stroom prijs geldt. Hiervoor toch blijft het tarief van 2U ct. per K.W.U. van kracht. Wie benieuwd is te weten, wat zijn kookplaat, strijkijzer, enz. bij het tegen woordig nog meest gevolgd „lichttarief" van 15 ct. per K.W.U. aan stroom wel kost, behoeft de bovenvermelde bedragen slechts met drie te vermenigvuldigen. Teer en Olieverf bederven de wol. De tijd is weer aanstaande, dat menig schapenhouder, voor de onderkenning van zijn eigendom, de schapen, deze van een vertmerk voorziet, of in de grootste fok- districten, de gedekte ooien een merk- teeken geeft om werpdatum te kunnen benaderen. In verband hiermede komt het ons ge- wenscht voor er de aandacht op te ves tigen, dat het lang niet onverschillig is waarmede het merkteeken wordt aange bracht. De wol toch welke besmeurd wordt met olieverf of vooral met teer, is daar mede ook onmiddellijk zeer minderwaar dig geworden. Deze verfstoffen laten zich op geen enkele wijze aan de wol onttrek ken zonder dat daaronder de wolvezel niet in hooge mate komt te lijden. In elke fabriek, van welke branche ook, zal bij de sorteering der wol de verf, teer ot pekwol, er uitnemen en vaak als zeer minderwaardig product, b.v. als matras wol verkoopen. In geen geval zal deze wol bij de massa, het verwachte product blijven. Komt er niettegenstaande de zorg vuldige uitsorteering toch nog teer- of pekwol in een der eerste bewerkingen, dan is deze soms aanleiding, dat een ge- heele onderhanden zijnde massa er mee besmet wordt en derhalve sterk in waarde daalt. In het buitenland wordt in sterke mate tegen het gebruik van dergelijke stoffen als merkmateriaal opgetreden. Zoo von den wij voor eenige weken in een Duitsch Woltijdschrift het navolgende berichtje: „Tegen verontreiniging van ruwe wol. Aan de aanmoedigingen, welke door de verbruikerorganisaties, speciaal die, welke de wereldwolconferenties steeds weer geven, gevolg gevend, hebben de Hongaarsche wolhandelskringen zich tot het landbouwministerie gewend met het doel de uitvaardiging van bepalingen, die het merken van schapen met pek, zwarte pek, teer en overeenkomstige stoffen verbieden. Zij wijzen daarbij op de sterke waardevermindering van de ongereinigde scheerwol, welke hierdoor wordt veroorzaakt, alsmede ook op de nadeelen van de verdere behandeling op zoodanige wijze besmette vliezen. Het voorstel gevolg gevende, heeft de Minister nu het merken van de schapen met verontreinigende stoffen algemeen verboden en bedreigt overtreding met straffen." In plaats van deze schadelijke artikelen kan zonder schade aan de wol en ook zonder besmeuring zeer goed gebruikge maakt worden van het op Texel veelvul- vuldig gebruikte „roodaard" dat men in water oplost. Ook de in water opgeloste analine verfstoffen kunnen hiervoor gebe zigd worden. Deze houden langer stand, doch zijn ook wat moeilijker uit de wol te verwijderen. Wel zal de veehouder moge- gelijk inplaats van eenmaal in een jaar, thans tweemaal (of met Roodaard soms meermalen) de schapen moeten merken, doch dit is in het belang van het wol product, dat toch weder het belang van de wolproducent is, dient elke schapen houder zich van het gebruik van olieverf, teer ot pek te onthouden. E. Rijkspostspaarbank. Aan het postkantoor den Burg-Texel en de daaronder ressorteerende hulppostkan- toren werd gedurende de maand Sept. 1929 Ingelegd f 3630.30 Terugbetaald 2449,21 Het aantal nieuw uitgegeven spaarbank boekjes bedroeg 6. Het Nut. In de vergadering van het Departement Texel op Woensdag a.s. zullen o.m. de spreekavonden voor het winterseizoen worden vastgesteld. Tevens zullen om trent de Bibliotheek en de te stichten Bewaarschool belangrijke mededeelingen worden gedaan. Sportnieuws. r:~Wl Dames en voetbalsport. De Secretaris van S.V. Texel maakt belangstellenden attent op het artikel van een „Voetbalenthousiaste" in het Alg. Sportweekblad, waarin de schrijfster de James uitnoodigt om haar m; n of ver loofde naar het voetbalterrein te verge zellen. Stap over uw afkeer van koude voeten heen, schrijft ze, kleedt u warm. Ik durf wedden, dat u na twee maanden niet meer van het voetbalterrein af te slaan bent. Ik heb wel verstokte tegenstandsters van het bruine monster binnen een paar weken zien bekeeren tot enthousiaste sup- portsters. Wat is het niet gezellig voor hem, als u hem vergezelt. Nooit meer on- eenigheid ot inwendige grieven. Toe, dames, helpt u ook eens mee aan de instandhouding van de voetbalsport, die zooveel aanhangers verliest door 011- eenigheid tusschen vrouw en man. Naar Schagen. Morgen moet Texel I uit tegen ScTiagcn I. Als T. dan het spel ontwikkelt als toen het speelde tegen H.R.C., dan is er allé kans om te winnen. Zorgt dus, jon gens, dat de twee puntjes meekomen naar Texel. Texel II speelt Thuis tegen „Wieringer- waard. A. Dr. DE COCKSDORP. Hout aangespoeld. Behalve bij den Hoorn en de Koog is ook hier een groote partij hout aange spoeld. De strandvonder heeft voor ber ging zorg gedragen. De herkomst is nog onbekend. OUDESCH1LD. Uit de Prov. Bcgrooting. Onder de subsidies, uitgetrokken op de Prov. Begrooting voor 1930 vonden we vermeld „Bijdrage in de kosten van beheer en onderhoud der havenwerken nabij Oude- schild: f 6000. Rijke vischvangst in de Wieringermeer. In de kortelings afgesloten Wieringer meer worden de laatste dagen abnormaal groote hoeveelheden paling gevangen. Uit de vaak tot berstens toe gevulde fuiken kwam vele malen meer dan 100 pond. In sommige fuiken zaten de palingen zoo dicht op elkaar, dat de meeste gestikt waren. In enkele dagen bedroeg de vangst duizenden ponden en dit was voor vele visschers een buitenkansje. Aan dc Zuid is veel zeegras aange spoeld en hebben sommige zeegrasvis- schers meer dan 600 balen opgevischt. Veevervoer. Gedurende de laatste twee weken zijn van Texel verzonden: 640 schapen, 334 lammeren, 17 koeien, 39 varkens, 22 kal veren, 5 paarden 1 veulen. DE WESTEN. Examens. Onze plaatsgenoot, de heer Jb. Kik kert Jz., leerling Z.V.S. den Burg, legde deze week te den Haag met gunstig ge volg het examen voor Tweede stuurman - Groote Stoomvaart af. PRINS HENDRIK-POLDER. Voor verbetering der zeewering. Op de Prov. Begrooting voor 1930 is een bedrag van f1260.— als subsidie uit getrokken ter verbetering van de zeewe ring van de Prins Hendrikpolder. VLIELAND. Aan de gemeente Vlieland wordt vol gens de Prov. Begrooting 1930 een bij drage van f 1000.verstrekt voor leer lingen uit deze gemeente, die elders een Zeevaartschool bezoeken. TERSCHELLING. Examens. Onze plaatsgenoot, de heer I. Zeijle- maker, legde deze week te den Haag met gunstig gevolg het machinisten-examen voor diploma B af. BINNENLAND. Men, de groote MEN, heeft het niet geweten: De burgemeester van Breda verhuist niet naar Nijmegen, oud-Minister Lam- booy wordt geen burgemeester van Bre da en oud-Minister Waszink ziet Hilver sum aan zijn neus voorbijgaan, omdat zijn gewezen collega van defensie daar onderdak is gebracht, terwijl de burge meester van Roermond naar Nijmegen is bevorderd, hoewel de kranten geen 24 uur te voren een ander hadden genoemd met naam en toenaam. Dit geldt echter alleen de personen. Wat de zaak betreft is alles bekok stoofd buiten de gemeentebesturen en de gemeentenaren om. Hun burgemeester krijgen ze gestuurd. Of hij voor hen passen zal, moeten ze maar afwachten. Hier en daar schijnt wel voor bepaal de personen te zijn gewerkt. In Hilversum o.a. voor de heer Jan ter Haar, pas afgetreden als wethouder van Amsterdam, die sinds enkele jaren des zomers in de Gooische hoofdstad woont. Het was een hopeloos ondernemen en loop' haast altijd mis. Zulk werken lacht ons ook niet toe. Waar het wel heen moet, naar onze op vatting, is, dat ele burgemeester gekozen wordt door de ingezetenen. Voorloopig zijn we daar nog niet aan toe. („Schager Courant".) Een ingezetene uit Borger, die des avonds naar Rolde reed, zag eensklaps in zijn onmiddellijke nabijheid een vuur straal, die de aarde raakte. Toen hij dich terbij kwam, zag hij een gloeiende vuur bol op dc grond liggen. Hij koelde de steen in het water af, waarna hij hem meenam. De meteoorsteen bleek 300 G. te wegen. Te Baflo in Groningen hcerscht op het oogenblik kinderverlamming, welke zich nog steeds uitbreidt i h Er zijn reeds drie kinderen aan over leden. Verscheiden ouders hebben hun kin deren, uit angst voor besmetting, naar andere plaatsen gezonden. Verscheiden gemeentebesturen in N. —Holland, vooral in het Noorden en in West-Friesland, besloten dc laatste we ken tot opheffing van het vervolgonder wijs, vooral in verband met de invoering van het zevende leeraar. Op vele plaatsen worden cursu9lsen ge houden voor de schoolvrije jeugd, welke door de gemeentebesturen worden gesub sidieerd. N. R. C.i Op het terrein Kijk-in-de-Pot bij Bergen op Zoom heeft sergeant J. de Korte het ongeluk gehad bij oefeningen bekneld te raken; hij kwam met de rug op een puntige paal terecht. Deze drong hem in het lichaam tot de hartstreek en raakte vermoedelijk het hart. Na verbon den te zijn, keerde hij te voet naar zijn woning terug. Hij zag van het vervoer met een brancard af, om zijn vrouw niet te verontrusten. Des middags is hij ech ter aan de gevolgen van de bekomen - wonden overleden Hij was gehuwd en vader van twee kinderen. .aJAMü fcliÉ De heer S.deVries, wonende in de Leeuwerikstraat te Groningen is in dc Nieuwe Ebbingestraat van een hollend paard geworpen en op straat gesmakt. Hij werd opgenomen in het Academisch Ziekenhuis, waar hij aan de gevolgen van de vat overleden is. Het slachtoffer laat een vrouw en 12 kinderen achter. Bij wijze van proef begon men met 't monteeren van electrische richtingsaan wijzers aan boord van het s.s. Batavier V van de fa. Wm. Muller, welk schip in ge regelde passagiersdienst op Londen vaart. Tegen het dekhuis worden drie groote pijlen gemonteerd, welke met een reeks heldere lampen kunnen worden verlicht. Een tegemoetkomend schip kan dan pre cies weten, welke kant de Batavier zal uitgaan. Dit systeem, gepaard aan het geven van signalen met de stoomfluit kan de veiligheid nog meer waarborgen, vooral in druk vaarwater. Men heeft aan Het Vaderland mee gedeeld, dat bij drogisten in den Haag een middel, Alastrine, dat tegen alastrim gebruikt zou kunnen worden, te koop wordt aangeboden. Dc inspecteur voix volksgezondheid is, naar men aan het blad meldt, gewaarschuwd. In geen jaren is in het Zuiden van Friesland zooveel regen gevallen als in de nacht van Maandag op Dinsdag. Een vol geladen schuit met grint van de firma Gebr. Frankema, liggende in de Lemster Rijn, is tengevolge van deze zware regen gezonken. BUITENLAND. In de omgeving van Campidano op Sardinië heeft een zwaar onweder gewoed. Groote gebieden zijn overstroomd en tal rijke huizen zijn ingestort. Er zijn drie personen omgekomen. De spoorwegver bindingbinding Cagliari—Iglesias is ver broken, daar de spoorweg onder de rails door het geweld van het water over vele kilometers is weggespoeld. De Dalai Lama van Tibet houdt een nieuwe poging om de top van de Mount Everest, de hoogste berg ter wereld, te gen. De toestemming wordt geweigerd op deze grond, dat een nieuwe expeditie de toorn zou gaande maken van de god delijke bewaakster van de berg. Zij zou danook bij de laatste beklim mingspoging de dood hebben veroorzaakt van Irvine en Leigh Mallory. In Balatongyörök in Hongarije is op 108-jarige leeftijd Juliana Bandi overle den, de oudste vrouw dec gemeente. On danks haar vergevorderde leeftijd, bleek de vrouw, die nimmer gehuwd is ge weest, nog zeer krachtig. Zij heeft tien dagen lang met de dood geworsteld. sfai. ïf-* ïf» ST* if» ïT» 3/ pf IS

Texelsche Courant | 1929 | | pagina 5