Onze verbouwing* Ph. Vlessing, den Burg. Haar Gemengd Nieuws is nog niet gereed. Profiteert van de 10 pet. korting a contant op alle Dames- en Heerenconfectie. Onze sorteering is buitengewoon groot en smaakvol. Giften voor het Witte Kruis. Fam. R., Oost, f5.—. Voor het Ziekenauto-fonds. 16.91 als restant van vrijwillige bijdra gen, voor een lnrtdigingsfeest ontvangen. Wie volgt? Autebusdienst den Helder— Alkmaar v.v. We maken belanghebbenden attent op de in dit nummer voorkomende annonce van de C.V. Autobusdienst N.-Holland.: Met uitzondering van het gedeelte tus- schen Stolpen en 't Zand, dat spoedig gereed komt, verkeert thans de heele weg in biezonder goede conditie. Het rijden per bus moet danook met evenveel ge mak kunnen geschieden als in een luxe auto. Een mooie verbetering. Na de Binnenburg wordt thans de Parkstraat door de stratenmaker eens flink onder handen genomen. De afwate ring zal daarmee in letterlijke zin in be ter banen worden geleid. Zoo ergens dan wordt hier „in een bestaande behoefte voorzien." Over een radio-centrale. Naar men ons meedeelt heeft de heer H. Bruijn van zijn aanvankelijk voorne men om hier 'n radio-centrale te stich ten, afgezien. De voorwaarden, welke hem daarbij zouden worden gesteld, leverden z.i. te groote bezwaren op; het zou op deze voet onmogelijk zijn, hier een ren dabel bedrijf te vestigen. Hiermee willen we niet beweren, dat Den Burg van een radio-centrale versto ken zal blijven. Er zijn meer gegadigden. Het is mogelijk, dat die er meer heil in zien. De overweging, dat toch ook op Wielingen een goed en winstgevend func- tionneerende centrale kon worden inge richt, zou de doorslag kunnen geven. Bekend is in ieder geval, dat menigeen in den Burg bij een abonnementsprijs van b.v. t 0.50 per week gaarne zal wil len aansluiten. Een Texelsche Rijvereeniging in wording. In een advertentie in dit nummer vindt de lezer de bevestiging van ons bericht volgens hetwelk van de oprich ting van een Rijvereeniging sprake zou zijn. Gaarne vestigen we daarop de aandacht van belangstellenden. Kerknieuws. Ds. H. Boiten, te Garrelsweer, heeft voor het beroep naar de Ned. Herv. Ge meente alhier bedankt. Zuivelfabriek „De Eendracht". De bouw van de Coöp. Zuivelfabriek „De Eendracht" werd gegund aan de laagste inschrijvers, Gebrs. Schoenma ker, alhier, voor f42S50.— Het metselwerk zal worden uitgevoerd door C. Keijzer (met N. Graaf), het schil derwerk door Z. Graaf, het loodgieters- werk door J. Agter. De fabriek zal worden opgetrokken op een terrein, groot 40 bij 70 vk. M., ge kocht van de fam. Everts en gelegen aan de Schilderweg nabij de Stoomwaschinrich- ting. We schreven reeds eerder dat men op deze plaats over overvloedig en deug delijk water kan beschikken. Zakenniemvs. De heer P. Bakker, IJzerhandelaar, We verstraat hoek Parkstraat, heeft zijn woon- en winkelhuis een belangrijke ver bouwing doen ondergaan en daarmee een verbetenng tot stand gebracht, welke speciaal zijn zaak ten goede is gekomen. Zaterdagavond opende hij zijn nieuwe etalages, waarvoor al spoedig door velen groote belangstelling aan de dag werd gelegd. Het ligt voor de hand, dat de heer Bakker van deze meerdere etalageruimte veel profijt zal trekken, want van kijkers komen de koopers, niet waar? Het plan voor de verbouwing werd ont worpen door de architect N. Schermer; het timmerwerk werd uitgevoerd door de heer K. ds Porto, te den Hoorn, het met selwerk door de heer C. Keijzer alhier. De heer J. Vonk verzorgde het schil derwerk. Met de boring van een norton-put op de Groeneplaats is men met buizen van Va M. doorsnee op plm 30 M. ge komen. Men vordert moeizaam, hoewel men zich daarbij bedient van een plm. 75 K.G. zware boor, welke herhaaldelijk op en neer wordt bewogen. Men moet echter nog een kleine tien Al. de grond in. Schoolnieuws. Aan de heer J.W.F. Usi, onderwijzer aan de o.l. school alhier, is voor drie maanden ziekteverlof verleend. (Zijn adres is die tijd: 2e Van Leijdengaelstraat 6, Vlaardingen). Voor ons Zondagsblad. In een der volgende nummers van ons Zondagsblad zal een fraaie foto worden opgenomen van de „Oostersehe Stad" met haar merkwaardige bevolking. Ze is zeer knap vervaardigd door de heer A. van der Aleulen, die we er zeer dank baar voor zijn. Ook betuigen we on ze hartelijke dank aan de heer A. Dros, technisch student te Delft, die ons met een reeks uitstekende staaltjes van foto kunst verraste. We zullen ze door opname i» ons Zondagsblad alle recht doen we dervaren. Iets over wegenbelasting. De minister van Financiën maakt be kend, dat houders van landbouwbedrij ven, die een tractor met dorschmachine van een verhuurder van dorschwerktui- gen hebben gehuurd, als houders van een en ander kunnen worden aangemerkt, en dat aan ieder voor die tractor met aan hangwagens een kostelooze belasting- kaart kan worden afgegeven, waarmede met dit motorrijtuig met aanhangwagens naar de plaats, waar hij de dorschwerk- tuigen zal bezigen, kan worden gereden, en vandaar naar een andere huurder of naar de verhuurder terug. Naar Wieringen. De afd. Texel der J.V.O. zal op 2 No vember haar medewerking verleenen aan de propaganda-avond der afd. Wierin- ringen der Ned. Ver. tot Afschaffing van Alcoholische dranken te Hyppolitushoef. Voor lijders aan Vallende Ziekte. De Halve Stuiversvereeniging voor on- en minvermogende personen, lijdende aan vallende ziekte, ontving over Juni, Juli en Augustus uit den Hoorn f23.35, de Koog 115.95, Oudeschild f 13.35, de Waal 114.31. Sportnieuws. Texel I speelde Zondag tegen Schagei te Schagen gelijk: 2—2. Texel II echter legde het hier met 25 af tegen Wierin- gerwaard. Benoeming. Z.D.H. de Bisschop van Haarlem heeft kapelaan Tesselaar te den Burg benoemd tot geestelijk adviseur van de K.K. Land en Tuinbouwbond, afd. Texel. Uitslag aanbesteding. Maandag is door Mevr. Keijser—Koster aanbesteed de bouw van een woonhuis aan de Hoornderweg. Het metselwerk werd gegund aan L. Bruin en Zonen, het timmerwerk aan Bakker en Koorn, het loodgieterswerk aan J. Agter. Allen laagste inschrijvers. Het schilderwerk is aangehouden. Bcëediging" a*ls makelaar. Morgenochtend te elf uur zal onze plaatsgenoot, de heer E. Frank (War moesstraat 560), te Alkmaar als makelaar in roerende goederen worden beëedigd. DE COCKSDORP. Het wrak van de Stanley. In het vorig nummer deelden we als een waarschuwing voor zeevarenden mee, dat het wrak van de „Stanley" in de Eierlandsche gronden bij laag water niet meer zichtbaar is. Gaarne geven we hier in antwoord op vragen, welke ons daaromtrent bereiken, eenige biezonderheden over dit Engelsche viermastschip, dat in de beruchte storm van 27 Maart 1896 op een der gevaar lijkste punten bij de Vliehors strandde. Het schip was geladen met balen hen nep, jule en katoen, kwam van Calcutta en was op weg van Liverpool naar Ham burg, toen het onder Texel door een storm werd overvallen. Bij het uitzetten van een boot vonden drie leden van de bemanning de dood in de golven. De overigen, onder wie een vrouw, met elkaar 2S personen, werden gered door de reddingboot van Vlieland en door Nieuwedieper vletterlui in samenwerking met de sleepboot „Hercules." De Vlielander reddingboot was bemand door: C.G.Bakker, stuurman, K. Visser, stuurman, T.Meijer, loodsschipper, L. Timmerman en J.Jonkman, matrozen bij het Loodswezen, F.Dekker, Th. de Gorter, C.v.d.Kooy, W. Atolenaar, J.C.Molenaar en C.Rab. De reddingboot van de Cocksdorp kon geen dienst doen, daar zij lek was ge slagen. We kunnen hieraan nog toevoegen, dat de 27 Maart 1896 ook voor Texel 'n rouw dag was, daar aan de gemeente niet min- -dcr dan acht harer ingezetenen door de siorm werden ontrukt. Het waren allen visscherlui, wier schuiten door de plotse ling opkomende storm werden verrast en vermeld. Bedrijfsongeval. De timmerman M. Boon, alhier, had Zaterdagmorgen het ongeluk bij het ver richten van werkzaamheden van geringe hoogte te vallen en zijn pols te breken. Na alhier ten huize van Dr. Keidel door diens plaatsvervanger te zijn verbonden, is hij naar 't hospitaal te den Helder ge gaan. Daar kon men hem echter die dag niet meer helpen, zoodat hij genoodzaakt was, weer naar huis terug te keeren. He den, Maandag is hij in het hospitaal op genomen en behandeld. Sleutelbeen gebroken. Een dochtertje van de heer de Bloois, wonende op het Eierlandsche Huis, brak een sleutelbeen. Ook deze patiente is naar Den Helder vervoerd en in het hos pitaal opgenomen. DE WAAL. Een boffer. De fijne taart, door onze plaatsgenoot, de heer S.Plaatsman, beschikbaar gesteld voor degene, die het aantal suikerboonen in een flesch het best raadde, werd ge wonnen door de heer N. Vermeulen. DE KOOG. Luchtballon gevonden. Zondag is door de heer Verbeek, uit den Burg in de duinen hier een kleine luchtballon gevonden, blijkens het op schrift uit Engeland afkomstig. Ze moet daar bij wijze van reclame voor een ot ander voedingsmiddel („Numol", The Food ot Health) zijn opgelaten. Iedere nadere aanduiding ontbrak. Nog meer hout Zaterdag zijn hier weer 271 ribben aan gespoeld, zoodat met elkaar de laatste dagen van het strand bezuiden de Koog alleen reeds 1471 stuks platen, battingen en ribben geborgen zijn. DEN HOORN. De moeite van het oprapen wel waard Door strandvonder Duinker werden de laatste dagen hier geborgen: 636 ribben, 162 platen en 507 battings, zoodat de zee de laatste tijd weer voor een aardig kapi taal aan het Texelsche strafid heeft gede poneerd. De 35-jarige brievenbesteller, die, na een diensttijd van vijftien jaren bij de posterijen, betrapt werd op diefstal, van poststukken pakjes met spaarbons die hij verkocht werd te Amsterdam veroordeeld tot zes maanden gevangenis- strat. De eisch was écn jaar. Te Wormerveer is de bankwerker S. Kooy, in dienst bij de firma Gebr. Klinkenberg, terwijl hij werkzaamheden verrichtte met een electrische boorma chine, in aanraking gekomen met de stroom, waardoor hij op slag werd ge dood. De verslagene is een gehuwd man van 23-jarige leeftijd en laat vrouw en kind achter. Boven Rotterdam was een verkeers- toestel van de Kon. Luchtvaartmij. op gestegen, om reclamebiljetten uit te strooien. Daarbij is een pak in elkaar blijven zitten en met een geweldige slag terecht gekomen op het verkooplokaal De Eendracht, aan de Keerweerlaan. Een ruit van draadglas is versplinterd. Per soonlijke ongelukken zijn er niet bij ge beurd. De heer J.S. reed met een auto de Wageningsche berg op. Bij het uitwijken voor een andere auto, die uit de richting Renkum kwam, is hij op het rijwielpad gekomen, waar drie personen werden aangereden, de 21-jarige Frits Alberts, diens verloofde mej. K., en mej. M. De heer Alberts was op slag dood; de beide dames werden ernstig gekwetst. S. is ge arresteerd, de auto is in beslag genomen. Te Best is de 40-jarige loodgieter S. aldaar, die te fiets was, door een auta bij het passeeren van een andere auto aangereden en gedood. S. laat een groot gezin achter. Te IJmuiden is binnengekomen de stoomtreiler Odin, 1JM. 168, van welk schip de opvarende W. de Graaf uit Scheveningen tijdens de visscherij door een stortzee over boord geslagen en ver dronken is. De man laat een vrouw en vijt kinderen achter. Te Maastricht heeft op het Vrijthof de deken van Maastricht, mgr. Wouters, 125 auto's gezegend. Overeenkomstig het gedaan verzoek, had geen der auto's een mascotte aan de wagen. Vele belangstel lenden woonden het schouwspel bij. Op het terrein der superfosfaatfa- brieken is een werkman onder een hoop pyriet geraakt. De hoop was aan het schuiven geraakt en heeft de man plotse ling verrast, zoodat hij zich niet in vei ligheid kon brengen. Het duurde geruime tijd voor men er in slaagde de man onder het erts vandaan te krijgen. De levens geesten bleken toen reeds geweken. In het riviertje de Swalm zijn bij het spelen, twee kinderen te water geraakt. Het vierjarig meisje van de familie Jan- nissen verdronk; door spoedige hulp kon een zoontje van de heer Van Deur nog worden gered. De vorige week werd door een ver pleegde uit het Prov. Ziekenhuis te Sant poort een verpleger aangevallen en aan het gelaat verwond. Thans is weer iets dergelijks voorge vallen aldaar. Een verpleger werd nu zoo danig door een verpleegde met een schop bewerkt, dat hij een been brak. De bevolking van Delft zal binnen korte tijd de 50.000 zijn gepasseerd. Zondagmorgen arriveerde voor IJmui den het Noorsche stoomschip „Gran heim','. Een der masten van de Granheim was tengevolge van een zware storm, waarmede het schip heeft te kampen ge had, afgebroken. Het gevaarte was aan bakboord neergekomen, en wel zóó, dat een groot stuk van de mast buiten de verschansing uitstak. Dientengevolge kan het schip niet door de sluizen en moest het bij het fort vastmaken. Inmiddels was de Amsterdamsche Droogdokmaatschappij gewaarschuwd, welke met twee van haar werkbooten, die uitgerust waren met auto- genische laschapparaten naar IJmuiden vertrokken. In de middaguren is het uit stekende maststuk afgebrand zoodat ein delijk te half zes de „Granheim" de slui zen invaren en naar Amsterdam opstoo- men kon. Het schip zal bij de Amster damsche Droogdok Maatschappij van een nieuwe mast worden voorzien. BUITENLAND. Na een gevecht van twee uur in de wateren ten zuiden van het Staten-Eil. bij New York werd een groot smokkel- schip door een kotter van de douanen ge ramd en tot zinken gebracht. Een tweede smokkelschip, dat een la ding rum ter waarde van 30.000 dollars aan boord had, werd buit gemaakt. De gevechten waren hevig. Aan beide kanten werd van revolvers en machine- weren gebruik gemaakt. Er werd echter niemand gewond. De bemanning van het buitgemaakte schip kon zich redden op een aan de pier liggend klein zeilschip. Ze wist te ontsnappen. De bemanning van het gezonken schip werd door een ander smokkelschip opge pikt en snel weggevoerd. De prins van Wales slaagde voor het examen van vliegenier. Oskerde bij Silein is door een brand nagenoeg geheel verwoest. 36 huizen en 40 schuren en stallen gin gen in de vlammen op. Slechts twee hui zen bleven gespaard. Dit is reeds de derde keer in korte tijd dat het dorp door zoo'n ernstige brand wordt geteisterd. Bij Arzberg is een smokkelaar door een gendarme op heeterdaad betrapt, toen hij bezig was waren uit Tsjechoslowakije naar Duitschland te smokkelen. De gear resteerde, een 21-jarige, trachtte onmid dellijk te vluchten. De gendarme had hemi echter weldra achterhaald. Toen de smok kelaar zich voor de tweede keer losrukte en op het bevel van de gendarme niet bleef stilstaan, loste deze eerst een schot in de lucht en trof de smokkelaar daarna doodelijk. —In de Bergmannstrasse in het Zuiden van Berlijn heeft een vader, in de loop van een twist met zijn vrouw, zijn negen jarig kind van vier hoog uit het venster op straat gegooid. Het jongetje, dat met zware verwon dingen naar het ziekenhuis is gebracht, is daar spoedig overleden. De vader, die reeds vroeger bedreigin gen tegen het kind moet hebben geuit, heeft op het politiebureau zijn daad be kend. Seattle: Twee kusfwachtschepen zijn aangewezen om op zoek le gaan naar liet Russische vliegtuig „Land der Sov jets waarvan men sinds eenige dagen niets meer gehoord heeft. Men neemt aan, dat het vliegtuig door- het slechte weer in één der talrijke boch ten van Zuid-Alaska of Br.-Columbië ge land is. In Londen wordt officieel bekend gemaakt, dat uit naam der Britsche re geering uitnoodigingen aan de vijf groote zeemogendheden zijn gezonden voor een conferentie voor vermindering van de vlootbewapening. In een onderhoud met een Engelsche correspondent verklaarde Aman Oellah naar aanleiding van het bericht van de val van Kaboel, dat hij de toestand met vertrouwen tegemoet ging. Hij beschouwt deze gebeurtenissen als een buitengewoon Als men zoo nu en dan des morgens slechts een weinig Purol even tusschen de handen wrijft, dan wordt dit bij het uitstrijken door de haren, onmiddellijk daarin opgenomen; en het gevolg hiervan i9 dat na het kammen Uw haar den geheelen dag keurig blijft zitten.

Texelsche Courant | 1929 | | pagina 2