4 RADIO. Biatenraoiars gevraagd Fuik beste aardappelen goedgekeurde pootaardappelen SCHOUW. Be maeht van liet geld. ÜV. Texels Eigen Stoomboot-Onderneming. JONGE KIPPEN Witte Leghorns 2.60. WIJ BREIEN s sa Texelstroom naar Purmerend» Zaterdag 19 Getetser. FEUILLETON Nieuwe Mblad Winterdienst ingaande 1 November 1929. j|4 HA voederbieten versche kalfvaarzen 10 ooilammeren. hui vaart Maandag a. s. "Vertrek 1 uur HOOOWATER ter reede van Texel, vóórmlddags(nam. ongeveer Vs U"r later.) Datum 16 17 18 19 20 21 22 Oct. Hoojwater 7,26 7,59 8,30 9,— 9,34 10.10 10,50 Wintertijd. VanH.6,10 alleen op werkd. 8,35 Te A 7,19 alleen Z. en Fd 9,00 7,27 sneltrein, niet op Z.en F. 9,00 9.54 alleen Z. en Fd. 12,13 10,06 Zon-en feestd. niet 12,17 12 30 alleen Zaterdags 2,52 12,47 Zaterdags niet 2,52 1,13 alleen Zaterdags 2,52 3.55 Zateid. Z. en Fd. niet 5,51 4.19 Zon-en feestd. niet 6,32 7.20 9,34 9,09 alleen Z. en Fd. 10,44 9,34 Zon- en feestd. niet 11,37 7.42 (Donderdags) 8,32 te Schagen Vertrek Amsterdam. Aankomst den Helder 5,12 Zon-en feestd. niet 8,25 8,03 sneltr.; Zon- en feestd niet 9,37 9,17 Zon-en feestd. niet 11,19 9,22 alleen Zon- en feestd. 11,35 12,05 Zon en feestd. niet 2,39 1,45 Niet op zon- en feestdagen 3,50 3,11 alleen Zon-en feestd. 6,12 4,56 Zon- en feestd. niet S,31 5,51 8,02 9,25 Z. en Fd. niet 11,13 Zon-en feestd. aankomst 11,35 11,35 alleen Zon-en feestd. 1,10 Stoombootdienst TESO Op Werkdagen van Texel 6,— 8,— 11,15 2,30 5,40 uur van Helder 7,9,55 12,15 4,15 6,55 uur Op Zon- en Feestdagen van Texel 6,8,— 11,— 5,40 uur van Helder 7,— 9,— 12,— 6,40 uur Auto-diensten. Van Burg20 min. vóór het vertrek v. d. boot Van Havenna aankomst van de boot. Van Cocksdorpvm. 7,45,10,- en nam. 3,50 uur Van Burg vm. 8,40, 11,— en nam. 5,30 uur Zondags van den Burg 9,—vm.) nn<t,.rpnri van de Cocksdorp 8,— vm.Oosterend Den Burg—de Koog en den Hoorn v.v. Zondags geen dienst. Van den Burg: vm. 8 en nm. 5,30 u. Van denKHoorn vm 8'45 u en nm 6'— u Het Post- en telegraafkantoor den Burg is geopend Zon- en feestdagen vm. 8—9; 'nam. 1—2, Werkdagen Telegraaf en telefoon: 8 vm. tot nam. 8 Telefoonabonnees tot nam. 9 uur. Postdienstvm. 8 tot nam. 7,30 Postwissels, kwitanties j Rijksverzekeringsbank vm. 8,30 tot nm. 3 Postcheque en giro I Rijkspostspaaroank vm 9 tot nam. 7,30 Zaterdagavond na 6 uur v. postdienst gesloten Licht op Rijwielen en rijtuigen 5,41 uur VOOR DE JEUGD. Parachutes. Een parachute is een val- of daal- scherm, dat door een luchtschipper of vlieger in tijd van nood gebruikt wordt-, om er de aarde mee te bereiken. Zoo'n ding kunnen we als speelgoed namaken van een stuk vloeipapier of van een zakdoek. Neem vier dunne stukjes touw, die elk ongeveer 25 cM. lang zijn. Bind aan iedere hoek van het vierkante stuk vloeipapier of van de zakdoek een der touwtjes vast. Bind dan de vier einden van de touwtjes te zamen, maar zorg er voor, dat zij alle even lang blijven. Wordt de parachute van een zakdoek gemaakt, dan bindt men een klein steentje aan de bijeengebonden touw tjes; is een stuk vloeipapier gebruikt, dan hangt men er een klein stokje als gewicht aan. Vouw dan de parachute losjes tot een bal te zamen en gooi het ding de lucht in. Wanneer het weer naar beneden komt, zal het zich keurig openen. De vloeipapieren parachute kan men, wanneer er een stevige wind staat, uit de hand laten blazen. Ga wat hoog staan en houd de parachute tusschen de vingertop pen vast. Soms vliegt die dan wel huizen hoog! Radio voor Blinden. In het zestigste jaarverslag van het Britsche Blindeninstituut komt een zeer lezenswaardige passage voor. Hierin wordt geschreven over het groo- te belang van de radio voor de blinden. Volgens het rapport is er behalve het Brailleschrift blindenschrift geen uitvinding, die het geluk der blinden meer verhoogd heeft dan de radio. De radio heeft in de wereld der blin den een omwenteling teweeg gebracht. o— Telefonie tusschen rijdende treinen. Op verschillende trajecten in Amerika en ook in enkele andere landen is het al eenige tijd mogelijk om uit de trein met telefoonabonnees in de steden te te- letoneeren. Thans doet men in Amerika proefne mingen met telefonie tusschen rijdende treinen o— Pc litie-radio-stations in Polen. Een drietal hoofdbureaux van politie in Polen zijn in het bezit van kortegolf-r.a- dio-stations. Er bestaat een voortdurende radio-verbinding tusschen de Poolsche, Weensche en Berlijnsche politie. Binnen korte tijd zal het aantal Poolsche politie - radiozenders nog uitgebreid worden. o— Een radio-station in Noord-AIaska. Eenige tijd geleden is men op een der Noordelijkste punten van Alaska, Point- Barrow, op kosten van de Ver. Staten met de bouw van een kortegolfzender aange vangen, welke speciaal bestemd zal zijn voor het uitzenden van weerberichten. Wanneer men in de Vereen. Staten voort durend op de hoogte is van de weersom standigheden in het Noordelijkste deel van Amerika, meent men hiervan onge twijfeld goed gebruik te kunnen maken bij het doen van weervoorspellingen. ESPERANTO. (Een boeiende roman naar het Engelsch van Freeman Filden.) 35. Hij had in het geheel geen idee van wat voor zaken. Het was evenwel duide lijk, dat hij „voor eigen rekening" wer ken, als iets minder vervelend beschouw de, dan op een kantoor voor een anderi werken. Het was eveneens duidelijk, dat hij verwachtte, dat zijn vader iets voor hem zou doen. Ook was zijn korte ken nismaking met Richard Pierson daaraan reeds te bemerken, dat hij heel ander over de waarde van het geld dacht. Ar thur praatte nu over groote bedragen. Hij sprak over aanzienlijke transacties, groo- industriëelen, rijke grondbezitters, enz. „Wij moeten nu in het groot aanpak ken, Edith," zei hij op beschermende toon. „Kippenvoer deugt nu niet meer. Je kunt niet overal écn dollar tegelijk oppikken. Een vriend van me heeft mc gezegd, dat hij nooit moeite doet om kleine bestellingen te krijgden. Dat is tijdverlies. Het is een eersce-klas verkoo- per." Het was duidelijk, dat Arthur ongedul dig begon te worden, en genoeg had van laag vliegen en zuinigbeid. Diploma Esperanto-Handelscorresp. De „R.K. Vereeniging van Leeraren tot Bevordering van het Handelsonderwijs" zal aan haar examens voor Fransch, En gelsch, Duitsch en Spaansch ook dat van Esperanto voortaan toevoegen, omdat ve le buitenlandsche firma' en waarlijk de kleinste niet, om van de groote jaar beurzen maar niet eens te spreken ook Esperanto in haar correspondentie gebrui ken ot aankondigen, dat men met haar in het Esperanto kan correspondeeren. o— Lectuur. Wist U, dat in de betrekkelijk korte tijd van haar bestaan in de Wereldtaal Esperanto reeds plm. 7000 boeken ver schenen o— Ieder ontwikkeld mensch, dient te we ten, dat de door de Volkenbond ingestel de Intcllectueele Commissie het leeren Van Esperanto over de heele wereld heeft aanbevolen. Ze verklaarde, dat deze taal ACHTmaal makkelijker te leeren is dan welke andere taal ook. o— ZEGT U DIT NIET VEEL We vestigen de aan dacht van onze leze ressen op het Dit verschijnt 2 maal per maand met 16 blz. in groot formaat en bevat telkens tiental len goede modellen van dames- en kin derkleeding, alsmede van fraaie handwer ken. Een uitvoerig knlppatronenblad wordt grat'S bijge leverd. Prijs 95 ct per kwartaal. Franco per post f 1,25. We maken er u spe ciaal op attent, dat uitsluitend abonnees op deTexelsche Courant dit Nieuwe Modeblad tegen deze prijs kunnenbekomen Er waren er meer, die er zoo over dachten. Eén van dat soort wachtte Ar thur's vader, toen deze thuiskwam. Het was een jonge man met een sterke geur van parfum aan zijn Fransche zijden das, en die sterk de indruk maakte, dat hij zóó uit de fotopagina gestapt was. Hij was gekomen, om Mr. Edward Milburn een of meer van de fijnste auto's tever- koopen, die er bestonden: de „Plage- Lyons" luxe wagen. Hij was niet geko men om te probeeren te verkoopen, ot om de voortreffelijke eigenschapppen van dat artikel uiteen te zetten; o, neen, het was duidelijk naar zijn zelfbewust optre den te oordeelen, toen hij Mr. Milburn begroette, dat hij er niet in het minst, bang voor was, dat hij zou vertrekken zonder een handgeld. Milburn lachte. Hij wist verkoopen naar waarde te schatten. Hij kon zelfs heen over onbeschaamdheid,als die niet te ruw was. Maar tevens wist hij, hoe hij zich moest beschermen, en hij had in de verste verte geen idee, om een 9000—14000 dol lar te besteden voor een „Plage-Lyons" ot een andere luxe wagen. »,Ik denk, dat ik het nog een tijdje met mijn oude wagen doe," zei hij. „Laat eens kijken, u hebt een...)" Milburn noemde hem het merk. De an der hoorde hem aan en schaterde het dan uit, alsot hij de grootste geestigheid ge hoord had, Hij keek naar het kostbare DEN BURG-TEXEL Tel. Int. no. 22. Rijkspostdienst Texel—Helder v.v. Op Werkdagen Vertrek Texel: 6,— vm. 8,— vm. 11,15 vm. Vertrek Helder: 7,— vm. 9,55 vm. 12,15 nm. Op Zon- en Feestdagen Vertrek Texel8.- vm. 11,— vm. 3,15 nm. Vertrek Helder: 9,— vm. 12,— m. 4,15 nm. 2,30 nm. 4,15 nm. De Directeur. Nuttige wenken. Om hard gekookte eieren in mooie ge lijke schijfjes te snijden, doopt men het mes in water. o— Eierdooiers kan men dagen lang goed tiouden door er een weinig koud water over te gieten. o— Eieren kan men langer versch houden als men ze inwrijft met olie of glycerine. Gekneusde eieren kan men koken gewik keld in vloeipapier; ze zullen dan niet uitkoken. —o Dweilen moet men na gebruik goed uitspoelen en droog wringen. Als ze vuii worden zet men ze te weeken, drukt ze flink uit en wascht ze daarna in warm sodawater met zeep. TE KOOP: en zes 1 Va-jarige VAARZEN. C. J. GEENSE, Eierland. Kerngezond, ingeënt tegen pokken en diphterie P. KEIJSER, Harkebuurt. GEBRS. KOS, Eierland. Aan hetzelfde adres 21/» HA. Bietenkoppen te koop. TE KOOP in massa. C. EELMAN Zn., Pijpersdijk. f 2.25 per HL. A. VONK Cz., Oost. houtwerk in de bibliotheek, en verklaarde: „Neen, nu eens in ernst, Mr. Milburn. Ik wil een van onze mooie wagens op dit buiten van u plaatsen. Zoo'n wagen hoort bij een huis als dit, en een man als u heeft hem noodig." „Je grootvader heeft hem noodig," zei Mr. Milburn, om te kennen te geven, dat hij van die stroop niet hield. „Kom maar af van je hoogte, mannetje. Ik weet niet waar je de lucht van mij gekregen hebt; Ik denk, dat de couranten het moeten uitschreeuwen, iedere keer, dat iemand een huis koopt. Maar denk nu niet, dat ik gek geworden ben, omdat ik dit huis gekocht heb. Ik heb geen idee voor al- lei luxe. Twintig jaar geleden was ik blij als ik op het trottoir mocht Ioopen, en als mijn broek van achteren goed gestopt was. Zoo'n soort man ben ik." .„Dat doet u alle eer aan, Mr. Milburn,." was het onweerstaanbaar antwoord. „U bent écn van die mannen, die verdienen, het goed te hebben, als zij kunnen krij gen." „Ik kan het niet krijgen", zei Milburn kortweg. De verkooper glimlachte cynisch en de sluwe blik waarvan die lach vergezeld ging, was Milburn eer aangenaam dan 't tegendeel, zijn beste voornemens ten spijt. „Daarover zal ik met u natuurlijk 'niet twisten", zei de verkooper. Met bijna plechtig gebaar sloeg hij een prachtig TE KOOP: 2'/3 jaar, genegen te ruilen met 1'/a-jarige gelde. Tevens te koop P. KL1PPEL, „Veldheim". en repareeren alle soorten wollen kleeding kousen en sokken. Ook de allerfijnste. |AAP SNOR, Zuidstraat 15, den Helder. Let op den gelen winkel. Depót Wed. S. BAKKER, Gravenstraat. den Burg. TRACHT alvorens uw debiteur in rechten aan te spreken door bemiddeling van een Incassobureau, Deurwaarder of Advo caat UWE VORDERINGEN door onzen invloed als het bekendste Handelsinformatiebureau in Nederland te laten incasseeren. Is gerechtelijke bijstand noodzakelijk zoo hebben onze cliënten vrije keuze van Deurwaarder of Advocaat en blij ven te maken kosten desgewenscht voor onze rekening. VAN DER GRAAF Co. N.V. Amsterdam Rotterdam Brussel. D. METS. De schouw der tochten en cenen bij het Waterschap „De Dertig Gemeenschappelijke Polders" is bepaald op Het College van Dag. Bestuur J. S. DIJT, Voorzitter. D. v d. OORD, Secretaris gedrukt boekje open en legde een keu rig verzorgde vinger even bij een der gravures. „Die limousine is de prachtigste wagen van de wereld, Mr. Milburn. Hetboven- stel is van Deiplaquier in Bordeaux. De verkoopsprijs, alles inbegrepen, is 13000 dollar. Natuurlijk kunt u alleen het on derstel koopen, en het bovenste naar uw eigen idee laten inrichten. Uw vrouw houdt van dit model." „Mijn vrouw? Wat weet zij ervan?" stamelde Milburn. „Zij was zoo goed in onze zalen te ko men kijken. U moet weten, zij kwam in de portiek staan om een plotselinge re genbui te ontloopen. De dame zag er zoo elegant uit, dat een van onze bedienden haar binnen deed plaats nemen. Nu moet u niet denken, dat wij daarvan partij trok ken, om haar een auto aan te plakken., Mi. Milburn. Wij verkoopen die wagens niet. Die wagens moeten zichzelf 'ver koopen. Wij probeeren alleen menschen te krijgen, die zoom wagen willen zien. U begrijpt wel, onze markt is zeer beperkt." „Dat kan ik mij voorstellen," stemde Milburn van harte in. Dan voegde hij er aan toe: „Het heeft geen zin om aan mij nog tijd te verknoeien. Als ik gek genoeg was om zooveel gc;d in een kar te ste^ ken, dan zou ik* het nog niet kunnen doen. U bent aan het verkeerde adres." (Wordt vervolgd.)

Texelsche Courant | 1929 | | pagina 4