men in het bezit van een waardevol fok- register en waren de uitkomsten der fok kerij minder wisselvallig. In Noord-Holland werd eenige jaren geleden de Prov. Bond van Geitenfok- vereen. opgericht, welke in de eerste plaats beoogt de bouw van de dieren te bevorderen. Op verhooging van de pro ductie kan later worden gewerkt. Dank zij subsidie van Rijk en Provincie is de Bond thans ook in staat controle uit te oetenen op de melkproductie. Het fokdoel, dat de Bond zich stelt, is: de ongehoornde witte, kortharige Neder- landsche geit. Wanneer de op te richten Texelsche afdeeling tot de Bond toe treedt moet in haar statuten of notulen worden vastgelegd, dat men zich dat doel heeft gesteld In dit geval alleen wordt 50 ct. subsidie per gedekte geit ver strekt. Aan de fokkerij van Saanengeiten en Toggenburgers moet een einde worden gemaakt. De heer De Vries vertoont vervolgens een reeks keurige lichtbeelden op de gei- tentokkerij betrekking hebbende. Achter eenvolgens passeeren diverse rassen de revue. Ook Zeeuwsche en Vlaamsche gei ten vragen een oogenblik de aandacht. Wat door rationeele fokkerij kan worden bereikt, bewijst ons een Saanengeit met een productie van 1340 L.. Hoogste dag productie 8,5 L.. Haar dochter gaf 1260 L. 's jaars. Spreker maakt nog de opmerking, dat hem door een ingezetene van Eierland verteld is, dat in de polder voor geiten- fokkerij geen ambitie zou zijn. Wanneer dit het geval is, kan men inderdaad geen goede resultaten verwachten. Alleen door samenwerking kan het gestelde doel wor den bereikt. De eenling werkt niets uit. Hiermee sluit spreker zijn heldere uit eenzetting. Een dankbaar applaus is zijn loon. De heer D. Wit verkrijgt dan het woord en vangt aan met de beteekenis van de nieuwe veeverordening nog eens in het licht te plaatsen. Vervolgens memo reert hij de import van de eerste Saanen geiten, waardoor de heeren Visser en Zuurbier zich verdienstelijk maakten. De prijs was t 40 tot f50 per stuk. De resul taten beantwoordden echter niet aan de verwachtingen. De Prov. Bond bestond 1 April 1929 juist 20 jaar. Hij telt 21 afd. en is met 15 andere bonden aangeslo ten bij de Ned. Commissie voor de Gei- tentokkerij, welke op haar beurt deel uit maakt van de Intern. Federatie. Deze Fe deratie hield haar eerste congres te Roer mond, haar tweede te Viborg (1927), haar derde zal in 1930 te Brussel worden ge houden. Als een gevaar dat de import van Saa nengeiten meebracht, noemt spreker de gevreesde „strongyliden", parasieten, welke in verschillende gebieden in Duitsch- land long- en ingewandsaandoeningen bij geiten veroorzaakten (darmwormziek te). In zeker jaar gingen daaraan in de Baronie van Breda alle jonge geiten ten gronde. Het aantal geiten in ons land wordt geschat op 35 a 40 duizend. Weet men de melkproductie met een L. op te Voeren, dan zou men al een groote winst boeken. De Prov. Bond ontvangt van het Rijk 11000.van de Provincie f 750. subsidie. Op het oogenblik worden 40 geiten gecontroleerd op de productie. Gei tenfokkers, die van een gecontroleerde moeder een bok aanhouden, krijgen f10 onderhoudspremie. Als een bewijs van de goede resultaten in Noord-Holland door geitenfokkers be haald kan dienen, dat hun geiten in Egypte, Brazilië en Mexico zeer welkom zijn. Ten slotte maakt de heer Wit belang stellenden nog attent op het maandblad „De Geit", dat voor 85 ct. per jaar wordt toegezonden. Een dankbaar applaus beloont de heer Wit voor zijn uiteenzetting. Na eenige verdere besprekingen wordt besloten zoo spoedig mogelijk te trachten tot een samenvoeging van de beide Texel sche vereenigingen te komen. De heeren Westdorp en L.Kok, die „Eierland" ver tegenwoordigen, zeggen hun medewerking toe. „Eierland" is de laatste jaren zeer achteruitgegaan en telt nog maar acht leden. Ir. De Vries zegt de nieuwe ver- eeniging twee goedgekeurde bokken toe: één voor den Burg en één voor Eierland. Op deze manier moet de fokkerij op Texel in goede banen komen. „Wilde bok ken" laat de politieverordening voor dek king niet meer toe. De beide bokken moe ten goed gevoerd en goed opgepast wor den. Van tijd tot tijd zal hiernaar onder zoek worden gedaan. Van belang is vast te leggen, dat het fokdoel zal zijn: de ongehoornde, witte, kortharige Nederl. geit. Doet men dat niet, dan ontvangt men geen subsidie (50 ct. per gedekte geit.) Algesproken wordt dat men spoed zaï betrachten. Hierna sluit de heer Groot de vergade ring, met dank aan de heeren De Vries en Wit voor hun uiteenzetting, aan de heer Klimp, wegens het afstaan van de projec tielantaarn, alsmede aan de heer E.Noor- dijk, voor zijn blijk van belangstelling. De heer Kortenhoeven brengt namens de beide plaatselijke afdeelingen genoem de heeren dank voor hun medewerking en spreekt de wensch uit, dat hun arbeid zal blijken vrucht te dragen. De aanranding op de Hoornderweg. We sloegen de plank niet mis, lezer, toen we de vorige maal de kans niet ge ring oordeelden, dat de dader van de aan randing op de Hoornderweg spoedig zou worden gevat. Men was immers in het bezit van een betrouwbaar signalement, waarvan de heer Goënga bij zijn opspo ring een dankbaar gebruik heeft gemaakt. De verdachte werd Vrijdagavond ten raadhuizc verhoord en later door mej. L.K. beslist herkend. De volledige beken tenis volgde spoedig. De dader bleek geen Texelaar van ge boorte doch wel hier werkzaam te zijn. We meenen ons in dit geval van nadere biezonderheden te moeten onthouden en spreken de wensch uit ,dat het de betrok kene mogelijk zal zijn in den vervolge zijn lagere instincten te bedwingen. Onweer. In de nacht van Zaterdag op Zondag ontlastte zich boven de gemeente een kort maar hevig onweer. Te kwart over één was het zeker op z'n felst. Gelukkig moet er geen schade door zijn aangericht. Tot op heden ontbreekt ons althans ieder bericht. Van autogarages gesproken. Van politiewege zijn de laatste tijd de autogarages in onze gemeente aan een nauwkeurig onderzoek onderworpen en wel naar aanleiding van de nieuwe eischen waaraan ze ingevolge de gewijzigde po litieverordening moeten voldoen. Daarbij bleek geen der garages met de nieuwe be palingen in overeenstemming te zijn, maar in vele gevallen zal hierin wel gemakkelijk kunnen worden voorzien. Een enkele maal trof men een garage aan, welke zoo slecht voor haar doel berekend bleek te zijn, dat men zich er over verwon deren moest, dat men er zonder gevaar voor zichzelf en anderen gebruik van kon. maken. Ook daarin zal nu verbetering komen. Gevaarlijk goedje! Opgepast! Zaterdagmorgen is hier aangifte gedaan van het vinden van een aantal bussen, waarvan men vermoedde, dat zij spring stoften bevatten. Men had ze bij paal 13 op het strand -aangetroffen. De bussen zijn rond en langwerpig en bovenop van een beugel voorzien, waardoor denkelijk de explosie zou moeten worden veroor zaakt. De bussen moeten met een bedrukt papier omplakt zijn geweest, maar het zeewater had elk woord onleesbaar ge maakt. Als een bewijs van verregaande driestheid van een of ander strandjutter kan gelden, dat van een der bussen de beugel met geweld verwijderd was. Naar uit goede bron ons wordt verzekerd zou de kans niet uitgesloten zijn geweest, dat de betrokkene die vermetelheid met de dood had moeten bekoopen. Men zij in ieder geval gewaarschuwd! Mogelijk spoe len er nog meer van die bussen aan. De autoriteiten hebben de gevaarlijke vondst thans veilig weggeborgen. illlll Boven allen twijfel is verheven, dat de Texelsche Courant op Texel ÊS Illlll in alle kringen wordt gelezen en hier een zoo ruime verspreiding |§j Illlll geniet, dat ge met een advertentie m dit blad vrijwel ieder Texelaar gjj Illlll bereikt: hij is als regel abonnee en anders zeker medelezer. g| Winterdienst. Behoeven we er aan te herinneren, dat Vrijdag 1 November T.E.S.O.'s winter dienst ingaat? (Zie adv. van Zaterdagjl. Onze Rijvereeniging. Er hebben zich weer eenige liefhebbers voor de Rijvereeniging opgegeven. Ook weer twee dames. Het aantal leden zou thans twee dozijn bedragen. Mogen we even verwijzen naar de advertentie, waar in voor Zaterdag een vergadering wordt aangekondigd Boekhoud-cursus. Maandag ving met plm. 20 deelnemers (sters) de Volksonderwijs-cursus „Boek houden" aan. De lessen worden gegeven door de heer H. Boonstoppel. Een opmerking. We herhalen, dat van ons Geillustreerd Zondagsblad nimmer losse nummers ver krijgbaar zijn. Slechts bij uitzondering ontvangen we meer nummers, dan we voor onze abnnees noodig hebben. Dames-Gymnastiekvereenigir.g. Vrijdag j.I. had de hier opgerichte Da- mes-Gvmnastiekvereeniging in het z.g. „Glazen Paleis" haar eerste oefenavond. Ze telt momenteel 15 deelneemsters en wordt geleid door de heer H.J.Kraai, hoofd cler o.l. school alhier. In verband met de beschikbare ruimte kunnen nieuwe leden voorshands niet toetreden. Sportn'euws. Een verdiende overwinning. De heer A.Dros, secr. S.V. Texel schrijft ons: Vergezeld van ongeveer 40 supporters, begaf Texel I zich Zondag 27 Oct. met de boot van elf uur naar den Helder om zich te meten met het 2e elftal van de v.v. „Helder." Na zich bij aankomst met een kop kof fie verkwikt te hebben, begaf men zich naar het terrein, waar de „TexeT'-sup- porters zich van een goede plaats voor zagen op de overdekte tribune. Zoodra de spelers van „Texel" in het veld kwamen, daverde het al door de lucht: „Hup-Texel". Het was voor de spelers aanmoedigend, dit uit zooveel mon den te hooren. Spoedig liet scheidsrechter Koorstra, die wij wel eens beter gezien hebben, de captains bij zich komen en tossen. „Texel" moest spelen tegen de schuins over het veld staande wind. Na eenige tijd kreeg „Helder" een penalty te nemen. Die werd ingezet. En nu ging Texel onder oor- verdoovend geroep van Hup-Texel op 't doel van „Helder" at en hadden we spoe dig de gelijkmaker in de touwen. Het was aan het spel te zien, dat de spelers steeds werden aangemoedigd. Er werd met veel animo gespeeld en goed ook. Toen de scheidsrechter rusten floot, had „T." er een puntje bijgemaakt: 2—1. In de rust begaven de supporters zich naar de spelers in het kleedlokaal om de kansen te bespreken. De gedachte van de spelers was, dat men met een voorsprong van 21, indien men volhield, wel kon winnen. Vooral de captain was vol goede moed. Na de rust namen de supporters hun plaatsen weer in en begonnen zij de spe lers weer aan te moedigen. Er werd van beide kanten vinnig gespeeld om de over winning. Spoedig kreeg „H." een vrije schop te nemen, welke er in ging. Nu was de stand 2—2. Het derde punt van „T." kwam door een aan Winter doorgespeelde bal, die hij liet loopen voor N.Ran, die er beter voor stond, Niek bedacht zich geen oogenblik en gaf met een hard schot de keeper geen schijn van kans: 32 voor „Texel." Nu lieten de supporters zich weer eens extra hooren en het daverde weer. Er moest nog ongeveer 20 minuten ge speeld worden. De overwinning was zoo goed als zeker. Beide doelen waren nu weer om beurten in gevaar, maar de backs en keepers zorgden, dat ze „schoon" ble ven. Het gelukte „T." echter om nog één puntje te maken. 42. o Vooral, daar „T." nu spoedig weer een mooi doelpunt maakte, 4—2, speelde „H." verloren spel. Maar men hield echter vol en wist nu, daar „T." begon te ver slappen, even op te halen, doch kon geen puntje meer maken, ofschoon „T."-sup- porters in spanning zaten. Men was opge lucht, toen de scheidsrechter einde floot. „T." had nu weer twee kostbare puntjes binnen en nestelt zich al vaster op de bovenste plaats. Het volgende over het verloop van de wedstrijd: Hij was zeer spannend, van be gin tot eind, tusschen 2 gelijkwaardige partijen, die om beurten in de aanval wa ren .„H." heeft de overwinning niet cadeau gegeven. De spelers hebben het waardeerd, dat zoo velen de tocht mede maakten. Laten nu ook bij de volgende wedstrij den velen de tocht met Texel mee maken en de jongens flink aanmoedigen. De supporters hebben genoten van het spel van beide partijen. Wat de spelers betreft, waren allen in een goede conditie, alleen de rechtsbuiten moet beter uitkijken, waar de bal moet belanden. Het zal dan wel gaan. Nu de wedstrijd tegen Helder III zoo gespeeld! Dan kan men zeker winnen, —o Bij de boot vernamen wij, dat ook T. II had gewonnen, na een goed gespeelde wedstrijd. De oud-Texel I-speler Sikker- lee had veel tot dit succes bijgedragen4-3. Nu, jongens, gaat zoo door, dan kan er nog veel terecht komen. o— In een (waarom anoniem ingezonden stuk bevelen „Eenige supporters van S.V. „Texel" aan voor de sport grooter be langstelling aan de dag te leggen, o.m. door de wedstrijden bij te wonen, ook als Texel „uit" gaat. De overwinning op „Helder" zou voor een groot deel aan de aanmoediging der supporters van „T" mogen worden toegeschreven. Een opwekking. Gaarne wekken we onze rundveehou ders op tot het bijwonen van de vergade ring, waarin de heer P.J. 't Hooft, Insp. van de Veeartsenijk. Dienst te den Haag, over T.B.C.-bestrijding onder het rund vee zal spreken. 1835J. J. Smit—1929. Gisteren heeft jonder tallooze blijken van belangstelling de heer J.J.Smit zijn 94e verjaardag gevierd. Mede het feit, dat de heer Smit Texels oudste ingezetene is, verhief deze dag tot een biezondere feest dag. Velen bleken de weg naar de woning aan de Waalderstraat te kunnen vinden en vanzelfsprekend heeft het aan bloemen geenszins ontbroken. De heer Smit is voor zijn leeftijd nog een krasse baas. Onlangs maakte hij zelfs nog een autotocht naar Rotterdam zoowaar. Dat mag wel met 'n kruisje aan de balk! Moge de heer Smit nog geruime tijd zijn goede gezondheid behouden en met dezelfde opgewektheid en levenslust, als wij gisteren ontwaarden, zijn volgend ju belfeest tegemoet gaan. In 1930 zal van het tiende kruisje al de helff-zijn vol tooid. Uitslag verhuring door Notaris Mulder. Gisteren zijn door notaris Mulder voor de gemeente verhuurd de perceelen grond te de Koog, afkomstig van M. Kuip: a. voor bouwland en bloembollenland 5 per ceelen van plm. 0,5 H.A., resp. aan Jac. Koorn Cz., f 100,Gebr. Bakker, f104,-; Corn. Kuip Cz., f84,idem f48,— Aris Eelman Cz., 76, b. voor weiland, 3,39 H.A. Opgehouden. c. voor bouwland ,,'t Mientje", groot 39 A., Paulus Kikkert Jz., f5, Belastingkantoor—Texel behouden. De Minister van Financiën heeft een dezer dagen in een Memorie van Ant woord aan de Tweede Kamer o.m. te kennen gegeven, dat het niet in de bedoe ling ligt het belastingkantoor te den Burg op Texel op te heffen. alhoewel ook hier tot betaling van belasting ten post kantore gelegenheid bestaat). Opgeheven zullen worden de kantoren van Monnikendam, Edam, Medemblik, Spanbroek, Rijp, Uitgeest, Nieuwe Nie- dorp en Anna-Paulowna. Voor pluimveehouders. Voor den Helder en omstreken wordt 13, 14 en 15 Dec. te den Helder weer een tentoonstelling gehouden van hoenders, duiven, konijnen ,etc. Het secretariaat is gevestigd: Nieuwstraat 47 aldaar. DE KOOG. Lijk aangespoeld. Zondagmorgen te zeven uur is door de heer Jan Maas, de Westen, tusschen paal 16 en 17 gevonden het lijk van een niet gekleed vrouwspersoon van middelbare leeftijd, dat in verregaande staat van ont binding verkeerde. Van de griezelige vondst werd aangifte gedaan, waarop door de heer Jellema, rijkspolitie, een nauw keurig procesverbaal is opgemaakt. Het lijk was 1.57 M. lang en vertoonde van 't zwarte hoofdhaar nog een enkel lokje. Om de rechter bovenarm bevond zich een gouden 1 cM. breede armband, bewerkt met een z.g. Grieksche rand. Om de rech terpols een armband, van gouden staafjes samengesteld, gemonteerd met drieroo- de en twee schitterende witte steentjes. De laatste zijn vermoedelijk diamantjes. Aan deze armband bevindt zich een ket tinkje met een hartvormig slot,-voorzien Van de cijfers 1 en 5 (kan ook zijn 1 era 3) en de letters C T, met daaronder een 5 (ot 3). De rechterringvinger droeg twee gouden ringen, waarvan de bovenste vijf witte steentjes droeg (vermoedelijk dia mantjes) en gegraveerd was met „Fine play" en het getal 405. De andere ring droeg een lila steentje. De linkerpols ver toonde een klein gouden armbandhorloge, dat op 20 mnt. voor 7 stil was blijven staan, boven achthoekig, onder rond, be vestigd aan een zwart bewerkt bandje. De middelvinger van de linkerhand droeg een smalle gouden ring, bezet met rood achtig lila steen, geflankeerd door drie witte steentjes vermoedelijk weer dia mantjes. Verder schijnt deze ring gegra veerd met O S (kan ook zijn 0 6.) Het lijk is aan de voet der duinen aan de aarde toevertrouwd. De sieraden zijn momenteel in het bezit van de burgemees ter-strandvonder, op wiens verzoek reeds Zondagmiddag per radio van de vondst mededeeling is gedaan. (Aan de groote bladen wordt overname van dit bericht beleefd verzocht. Red.) OOSTEREND. Een dam- en schaakclub opgericht. Met het doel een dam- en schaakclub op te richten werd hier Vrijdag onder leiding van de heer J.Visman een verga dering gehouden. De voorz. heette de aanwezigen hartelijk welkom en sprak zijn blijdschap^ uit over de groote op komst. Na eenige besprekingen traden al dadelijk 25 leden toe. Het bestuur werd als volgt samengesteld: J.Visman,voorz., P.Kuiper Jz., secr., C.P.Burger, penning meester, 1.Bremer, 2e voorz., J.G.Vlaming, 2e secr. Besloten werd de oefenavonden te hou den op Dinsdag en Woensdag in het lo kaal van de heer R.Dogger in de Kerk straat. OUDESCHILD. Radio-Centrale in wording. Naar we zagen is de heer J. Visman met de werkzaamheden voor zijn radio centrale begonnen. We twijfelen er niet aan, ot velen zullen van de gemakkelijke gelegenheid om radio te bekomen, gebruik maken. Propaganda-Vergadering S.D.V.C. De openbare vergadering, Zaterdag avond gehouden door de Soc. Dem. Vrouwen Club in de „Zeven Provinciën" kan goed geslaagd heeten. Mw. Bruin- Hemelrijk kon aan een groot aantal aan wezigen het welkom toeroepen. Het nieu we gedeelte, waarin de bijeenkomst werd gehouden en dat voor zulke doeleinden biezonder geschikt is, was geheel bezet. Als spreekster trad op Mw. Krul met het onderwerp: „De Vrouw en de Poli tiek", terwijl zang en een tableau de noodige afwisseling brachten. Een en an- O

Texelsche Courant | 1929 | | pagina 2