een vet varken Prijsverlaging Maisglutenkoek merk M.K.H. Moiordienst Texel-Rotterdam ^oteering C. R„ lleijser Co. foorradig puik kokende Grauwe Groene Erwten. thans f14,- per 100 K£\ af Oudeschild. Raaddm&atstii&ppij DRGS Go. ADVERTENT8EN Oeitersfokver. „Vooruitgang" Ledenvergadering Ooëp. Pluimvee- en Tuinb. Vereenïging Texel W.A. een nette venter Doopsgez. Gem. den Burg, de Waal en Oosterend. wordt zitting gehouden aankomend electricien of leerjongen. een net kosthuis houden zitting 10 Daagsche Dienst Texel-Rotterdam Vrijdag 1 November is de zaak gesloten. Brandwaarborgmij. Montijn. der kwam zeer goed tot zijn recht. Enkele nummers konden het publiek zelfs best voldoen. We zullen trachten aan de hand van het programma een zoo getrouw mogelijk verslag te geven. Eerst werd door een achttal meisjes gezongen „De Roode Vlag'' en „Schemering", gevolgd door een zangnummertje door mej. D.Kuiper, getiteld „Offers". Zij werden met luid applaus beloond. Hierna kwam de spreekster aan het woord, die met genoegen constateerde, dat hoewel de vergadering was uitge schreven door de Vrouwenclub, er toch zooveel mannen aanwezig waren,. October is de maand voor propaganda onder de vrouwen, vervolgde zij. Daar er vele vrouwen zijn die zeggen: „Devrouw moet zich niet met politiek bemoeien en moet in haar huishouden blijven", zou spr. aantoonen, dat, als de vrouw zich wel met de politiek bemoeit, zij juist voor haar huishouden werkt. Met verschillende voorbeelden maakte spreekster dit duide- delijk, o.a. door te herinneren aan het betalen van indirecte belasting als er ver schillende levensmiddelen gekocht wor den, waar vele vrouwen niet aan denken. Als men aan vrouwen en moeders zou Vragen: „Wilt u de oorlog doen voort bestaan?" zouden zij zeer zeker „Neen" zeggen, en toch worden leger en vloot op de been gehouden door gelden, uit die indirecte belasting gehaald. Ik zal u niet vervelen met veel cijfers, aldus spr., maar als ik u zeg, dat de laatste tiem jaar 11200.000.000 uitgegeven is voor mi litaire doeleinden tegen f20.000.000 voor volksgezondheid, is het wel terdege de plicht der vrouw zich met de politiek te bemoeien en te zorgen, dat dit anders wordt. Neem de oude dag: zij, die daar voor premie betaald hebben ^krijgen met hun 65ste jaar drie gulden, wat volgens de rechtsche partijen ook al uit den booze is. Er zijn nu reeds 30000 oudjes boven de 65 die niet betaald hebben, maar waar van zeer zeker velen het geld voor hun premie niet hebben kunnen missen. Zij derven de drie gulden. En toch wordt van rechts nog steeds maar gezegd, dat daar voor geen gelden beschikbaar zijn; wel echter voor het militairisme. In Denemar ken echter hebben de ouden van dagen 110.— ouderdomsrente per week en per persoon, terwijl Denemarken bij Neder land vergeleken een arm land is. Ook werd nog op de tegenstrijdigheid gewezen dat de bezittende klasse zegt, dat de vrouw in het huisgezin behoort, maar zij wel de vrouwen uit gezinnen wil- halen om bij hen thuis te werken. Met een opwekking zich bij de S.D.A.P. aan te sluiten werd even gepauzeerd. Hierna zagen we een tableau, gewijd aan het socialisme, hetwelk een luid ap plaus ontlokte. Spreekster weer het woord verkrijgende besprak het zoo zeer geprezen boek „Van het Westelijk Front geen nieuws", waaruit zij enkele gedeelten voorlas. Zij bestreed het militairisme en verklaarde, dat men alleen al om de vredesgedachte lid van de S.D.A.P. zou moeten worden. Aan het einde van haar keurige rede werd luide geapplaudiseerd. Mej. D.Kuiper zong hierna heel aardig „Vrede". Toen volgde „De Wapens neer", door een achttal meisjes, waarmee zij veel succes oogstten. Een samenspraak tusschen „Kloris en Roosje" door de dames Bruin-Hemelrijk en Hemelrijk-Krijnen sloeg ook best in. Het programma werd besloten met een tweetal zangnummers, weer door dezelfde acht jonge dames, getiteld: „Kinderen van de nieuwe tijd" en „Mijnwerkerslied", welke ook hartelijk applaus verwierven. Met hartelijke dank aan spreekster en allen, die tot het slagen van de avond hadden meegewerkt, werd de vergadering door Mw. Bruin-Hemelrijk gesloten. DEN HOORN. Schoolnieuws. De voordracht voor onderwijzer aan de o.l. school te den Hoorn luidt: 1. L. P. Pieterse, Yerseke. 2. L. Broer, Walsoorden. 3. E. G. Molema, Buinerveen. DE COCKSDORP. Schoolnieuws. De voordacht voor onderwijzer aan de o.l. school alhier luidt: 1. J. W. Zondervan, Ten Boer. 2. L. P. Pieterse, Yerseke. 3. A. A. Klinkers, Beek. EIERLAND. Ergerlijke baldadigheid. Een lezeres klaagt in een berijmd inge zonden stuk haar nood over de schandalige baldadigheid, waaraan sommige Eierland- sche jongelieden zich nu en dan te buiten gaan. tot groot verdriet van de ingezete nen, van de Zuid-Eierlandsche bewoners in het biezonder. Meermalen worden hekken van hoeve „Leiden" weggenomen, of die van „Vlijt" zelfs vernield. Zelfs ontziet men z:ch niet bussen met wei langs de weg om te keeren. Ook wordt de rust niet zelden verstoord door jongens, die gillend en schreeuwend oorbijtrekken en meest niet veel goeds in :,e zin hebben. Ze vestigt de aandacht van e tevoegde autoriteiten op deze ongehoorde toestand, welke verbete ring behoeft. „Sursum Corda"-„De harten Omhoog". Zaterdag 19 Oct. heeft de uitvoering plaats gehad van de zangvereeniging „Sur sum Corda" te Zuid-Eierland. Ongetwijfeld kunnen we daar met genoegen op terugzien. De heele uitvoering gaf blijk van ernsti ge studie en al waren alle nummers niet volmaakt, het geheel heeft zeker de toe hoorders zeer voldaan. Van de nummers „Avondlied", „Nooit alleen" en „Sursum Corda" werd in het bijzonder genoten. Jammer, dat eenige nummers moesten uit vallen, die een kwartet zouten beste geven Verkoudheid van twee der deelnemers was hiervan de oorzaak. Ook de commissie van het Gebouw van Chr. Belangen kan met voldoening terug zien op deze avond wegens de financieele resultaten. Schoolnieuws. Voor onderwijzer aan de o.l. school te Zuid-Eierland luidt de voordacht: 1. L. Broer, Walsoorden. 2. J. W. Zondervan, Ten Boer. 3. E. G. Molema, Buinerveen. RAADSVERGADERING De Burgemeester der Gemeente Texel Gelet op art. 41 der Gemeentewet; Brengt naar aanleiding daarvan ter kennis van de ingezetenen dat eene ver gadering van den Gemeenteraad is belegd op Zaterdag 2 Nov. 1929, des namiddags te 3 uur in de daarvoor bestemde zaal ten Raadhuize dezer Ge meente. Texel, 29 Oct. 1929. De Burgemeester van Texel, W. B. OORT. Onderwerpen ter behandeling: 1. Ingekomen stukken. Mededeelingen. 2. Goedkeuring begrooting Algemeen Armbestuur voor 1930. 3. Machtiging tot bevestiging brieven bus aan de o.l. school te Zuid-Eier land. 4. Overeenkomst inzake bestrating Koo gerslag. 5. Benoeming onderwijzer aan de o. 1. school te de Cocksdorp. 6. Benoeming onderwijzer aan de o. I. school te Zuid-Eierland. 7. Benoeming onderwijzer aan de o. 1. school te den Hoorn. 8. Aanvrage om gelden voor een plaats je ingevolge de Landarbeiderswet door J. H. van Boven. 9. Aanvrage om gelden voor een plaats je door K. Kikkert. 10. Aanvrage om gelden voor een plaats je door Jn. Dob. 11. Rioleering te den Hoorn. 12. Beharding weg van den Schilderweg naar den Slingerweg. 13. Vaststelling gemeentebegrooting voor 1930. Kostelooze vaccinatie. Burgemeester en Wethouders van Texel maken bekend, dat de gelegenheid zal opengesteld zijn tot kostelooze inenting en herinenting van ingezetenen, die zich daartoe aanmelden: op Zaterdag 2 November a.s. des na middags van 23 uur in de o.l. school te Zuid-Eierland en op Woensdag 6 November a.s. des na middags van 2—3 uur in de o.l. school te Midden-Eierland. Teneinde abuizen bij het opnemen van namen en voornamen te voorkomen, moe ten trouwboekjes, waarin namen van be langhebbenden vermeld zijn, worden mee gebracht. Texel, 29 October 1929. Burgem. en Wethouders voornoemd, W. B. OORT. De Secretaris, JONKER. CORRESPONDENTIE. Wegens gebrek aan ruimte moet een ingezonden stuk voor Zaterdag bewaard blijven. Red. PREDIKBEURTEN HERV. GEMEENTE. Donderdag 31 October. Oosterend, 'sav. half 8 Bijbellezing. Zondag 3 November. HERV. GEMEENTE. Burg, vm. 10 uur ds. Plug. Koog, vm. 10 uur ds. v. 't Hooft. Voorbereiding H. Avondmaal, den Hoorn vm. 10 uur ds. Oskamp. Maandcollecte. Oudeschlld, 'sav. 7 uur ds. Groenenberg OnderwerpVerwachten wij een Heilstaat. Oosterend vm. 10 uur ds. Groenenberg. Cocksdorp nm. 3 uur ds. Ch. de Beurs Doopsbediening. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend, vm. 10 uur ds. v. d. Leer Col!, v. verschill. Chr. doeleinden, nm. 3 uur dezelfde. GEREF. KERK (H.V.) Oosterend, nm. half 3 ds. Buskes. nm. half 8 dezelfde. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. C osterend, vm. 10 uur ds. Vis. v :rg 's av. 7 uur ds. Vis. den Hoorn, 's av. 7 uur ds. f mi lts. MARKTBERICHTEN Alkmaar, 25 Oct. Op de heden gehouden graanmarkt waren aangevoerd 3473 H.L. De prijzen waren per 100 K.G. Tarwe 11.50 a 12,50 Haver 8.50 a 9,50 Gerst chevalier 9.— a 9,50 Groene erwten (kleine) 14,25 a 15,25 (groote) 19,- a 25,— Grauwe erwten 18,a 38, Vale erwten 16,— a 40,— Ei-ervelllng Texel, 28 Oct. Aangevoerd werden partijen, 22900 stuks Kipeieren 58-62 Kg. 8,60 11,10 62-66 10,60 11,30 66-70 11,30 12, - 42-46 6,40 9,00 eendeieren f 7,00 ci 0,— Texel, 28 Oct. 1929. 12 koeien 200. a 280.— 2 Pinken a 25 nuchtere kalveren 10, a 17,— 25 Schapen 25,a 32, 13 lammeren 15,a 24,— 20 biggen 17.- a 22. - 30 korf oude kippen 0,70 a 1,20 Purmerend, 29 Oct. Runderen waaronder 380 vette koeien f 0,75 a f 1,10 p. KG Gelde koeien Melkkoeien 15 vette kalveren per KG 154 Nuchtere kalveren 417 Vette varkens per KG 22 Magere varkens 197 Biggen 837 Schapen Kipeieren Eendeieren - a - a 1,30 a 1,45 a a a a a k a 13,— 0.76 28,- 18,— 28,- 9,50 6,50 Een ideaal laxeer middel vindt ge in Foster'sMaagpillen. Zacht werkend zon der eenige krampen, f 0.65 per flacon. m iiiiiiHiiiiii^iiiiii^iiiiiiBiiiiiimiiiiiiQiiiiiuiiiiii m Wij verzoeken beleefd advertenties voor het volgend nummer in te zenden daags vóór de verschijning van dat blad uiterlijk te half vier n.m. Groote an nonces des morgens s.v.p. De Adm. GETROUWD: K. WETSTEEN Lz. en J. GEENSE die ook namens wederzijdsche familie hun hartelijken dank betuigen voor de bewijzen van belangstelling, voor en bij hun huwe lijk ondervonden. Eierland, Texel, Oct. 1929. te Texel. in het café van den heer E. D. Westdorp Eierland op Donderdag 31 Oct. te 8 uur 's avonds. Voorstel aansluiting Prov. Bond. Bestuursverkiezing. Namens het Bestuur C. RENTENAAR, Secr. Eierenleveranciers worden verzocht er rekening mede te houden dat de route van den Hoorn, heden en Za terdag wordt afgehaald en de route de Cocksdorp Donderdag inplaats van Vrijdag. Dit in verband met den R.K. feestdag. BAKKER vraagt per 15 Nov. flinke provisie, voor tijdelijk of vast. Brieven onder no. 414 aan het bureau van dit blad. Tot het in ontvangst nemen van gelden voor landhuur 1 Nov. van 11 tot 1 uur in de kerkekamer te den Burg. TE KOOP bij P. KOK, Gerritsland. GEVRAAGD. KNOPPERTS, den Burg. GEVRAAGD: aan den Burg. AdresC. WITTE, Oudeschild. H.H. Kerkvoogden en Diakenen der Ned. Herv. Gemeente te den Hoorn tot het ontvangen van Land- en Volkstuin- tjeshuur Zaterdag 2 Nov. 's avonds half 8 in het lokaal. - Donderdagmorgen 11 uur van Texel en Dinsdagmiddag 12 uur van Amsterdam. PLAATSMAN vertrekt Maandag 4 November van Texel en Vrijdag 9 November van Rotterdam. Motordienst BRUIN. Op werkdagen geopend tot half 10. Zaterdags tot half elf. J. P. VERBENNE. Voor vele verzekerden loopt de wolver zekering (3e klasse) 1 November af. Voor hen geeft de maatschappij gelegenheid tegen billijke vergoeding een tijdelijke verzekering te sluiten. Overigens assurantiën op elk gebied. J. BAKKER D.Pz. van AF OUDESCHILD Laplata Maïs 10, Platte mais lu,- Chevaliergerst 9,50 Prima Canadagerst 8.75 Gemengd kippenvoer 11,75 Ochtend voer !4,oO Berlels kunstkorrel 16,75 Haver 9, lnlandsche tarwe 12,25 Voererwten 12,25 Voorslaglijnkoeken 14.75 Amerik Lijnkoek S. K. 14,75 Zachte Grondnotenkoek 13,75 Cocoskoeken 11,75 Palmpitkoeken 12, - Zaansche Soyakoeken 12,75 Murwe lijnkoek W.L. 18,— Bertels Suikerkoekjes 19, - Kal vermeel Duyvis 18, - Katoenzaadmeel Bolted Texas 14.50 Inl. Rijstvoermeel 10,— !nl. Suikerpulp ca. 20 pet 10, China paardeboonen geschoond 11,75 Tarwezemelen 7,75 Tarwegrint 7,75 Delftsche Phosphorzure kalk 13,50 Carnarina vleesch-diermeel 23,50 Vischmeel 23,— Turfstrooisel fijn 2,25 Den Burg, Texel 31 Oct. 1929. 40, - 0.83 42,— 26- 45,- 11,- 0,-

Texelsche Courant | 1929 | | pagina 3