Texelsche Courant van Zaterdag 2 Nov. 1929, Amerikaansch Legergoed E. FRANK PIJPEN Gebr. DROS TWEEDE BLAD Wie IKOIIIiltt pepermunt niet kent, kent de origineele pepermunt niet. Let s. v. p. op het juiste adres. Groote sorteering en verdere rookers benoodigdheden Texelsche Berichten Voor is het eenig adres Warmoesstraat 560 DEN BURG. ALLES KOMT TERECHT. Verlies toch niet zoo gauw de moed, Al ben je wel eens blut. Een ieder mensch zit op zijn tijd Gevaarlijk in de put. Eet toch met smaak je boterham, Al is die niet belegd, En wacht je tijd maar rustig af, Want alles komt terecht! UIT ONS ZONDAGSBLAD. We vestigen de aandacht onzer lezers in het biezonder op een tweetal foto's in ons Zondagsblad van heden: Opgeno men werden een zeer recente foto van de 94-jarige heer J.J.Smit, over wiens jubi leum we in ons vorig nummer schreven, en van het Texelsch strand ter hoogte van paal 12. Verder maken tal van andere toto's, waaronder een paar luchtkieken en een fraaie Alpenfoto over de heele 15e pagina en met zorg gekozen lectuur de inhoud van dit weekblad uit. Gaarne zenden we een eerder versche nen nummer U ter kennismaking toe. Een brandje. Donderdagmorgen omstreeks half elt is door het vlamvatten van een pot teer, welke op een brandende kachel was ge plaatst, brand ontstaan in de schuur van heer J.N.Rijk, welke aan de Koogerstraat links van zijn woonhuis is gelegen. In korte tijd werden zware rookwolken ver wekt, welke het eerst werden opgemerkt door Adr. Huisman, die in allerijl hulp inriep. Van café „Schoonoord" uit werden de autoriteiten met de brand in kennis gesteld. Inmiddels waren tal van personen, wier aandacht getrokken werd door de dikke pikzwarte wolken, te hoop geloopen en werden pogingen tot blusschen in het werk gesteld. Met emmers water en een paar „Fire Gun"-brandbluschapparaten, waarmee Gebr. Vonk te hulp kwamen, werd het vuur, dat zich snel verbreidde, met succes bestreden. Men kon wel niet verhoeden, dat een deel van het dak werd vernield, maar overigens is de schade van weinig beteekenis. Een en ander was verzekerd. T.i^ C.-bestrijding onder rundvee. Wo ensdagavond woonden we in „de OraniebPom" de al&- vergadering bij, be legd door de gezamenlijke landbouwor ganisaties m* het doel, te komen tot de Sprichting van een vereenig.ng welke de de T.B.C.-bestrij'dmg onder het rundvee in onze gemeente ^er hand zal nemen.. In het voorloopig pestuur dezer vereem- ging hadden bereids zitting genomen de heeren C.deWit en C.Bruin Jacz resp. als voorz. en secr. Als spreker trad op de heer P.J.'t Hooft, Inso- van de Vee- artsenijkundige Dienst te den Haag. Plm. vijt-en-dertig belanghebbenden waren aan wezig. o De ruim acht uur opent de heer De Wit de vergadering, er zijn spijt over uit sprekende, dat niet meerderen deze ver gadering hebben willen bijwonen. Hij wijt dit aan de donkere herfstavond. In het biezonder heet hij de spreker van deze avond welkom. Hij brengt het besluit der laatst gehou den vergadering naar voren en herinnert aan de vergadering der melkcontrole-ver- ee.niging, waarin alle leden zich voor TBC-bestrijding onder het rundvee uit spraken. Vervolgens geeft hij het woord aan de heer 't Hooft. Alvorens we over diens keurige, uit stekend gedocumenteerde en zeer bevat telijke rede schrijven, willen we opmer ken, dat we ons hierbij zeer beperken zullen. Voor korte tijd namen we van de hand van een bevoegd deskundige een verslag op van dezelfde rede van de hee 't Hooft, eveneens hier uitgesproken. Het besloeg eenige kolommen. We meenen thans naar dit verslag te mogen ver- W'spreker vangt aan met de schadelijke gevolgen van TBC onder het rundvee in het licht te stellen en wijst hierbij o.m. ,op de biezondere belangen welke hier ■voor Texel als badplaats op het spel staan. Van de TBC gevallen bij kinde ren moet 20 pet. aan besmetting door tuberculeus vee worden toegeschreven. Na verloop van een enkel jaar nam het aantai TBC-gevallen, bij geslacht vee ge constateerd, van 12 tot 18 pet. toe. De laarlijksche schade voor de veehouders Wordt op 4 miljoen geraamd. Spreker behandelt het wezen der TBC en de ontdekking van de ziekteverwekker, de tuberkel-br cil door de Duitsche genees kundige Robert Koch (1882). Hij waar schuwt teger. een te hoog opdrijven der melkproduct! het weerstandsvermogen vermindert hierdoor te zeer, met het ge- Voor engros bij J. F. van Lieshout, Alkmaar. volg, dat het dier voor TBC eerder vat baar wordt. Een groot gevaar is gelegen in het teit, dat TBC bij de dieren zeer moeilijk valt te constateeren en zich gaan deweg verbreidt, zonder dat de boer er erg in heeft. Spr. wijdt uit over de open en gesloten vorm van TBC en over de wijze, waarop de besmetting kan plaats hebben: a.di recte besmetting en b. z.g. zuivelbesmet- ting. Hij gaat vervolgens de geschiedenis der TBC-bestrijding na en bespreekt het systeem Poels-Loving, dat van 1905-1910 toepassing vond. Elk dier, dat lijdende "bleek aan TBC, werd door het Rijk voor volle waarde overgenomen en dan afge maakt. In 1908 waren de meeste dezer dieren, 8000 in getal, overgenomen5000 daarvan bleken z.g. „open lijders" te zijn. Spr. veronderstelt dat er thans in ons land wel 10.000 runderen met open TBC zijn. Om financieele redenen moest ge noemd systeem worden verlaten. De kos ten beliepen wel twee miljoen*. Dan komt spreker aan de huidige rege ling, welke we aldus willen samenvatten: De veerhouder, die deelneemt aan de TBC-bestrijding, ontvangt van rijkswege deze steun: a. voor elk tijdig afgemaakt aan open TBC lijdend of daarvan ernstig verdacht rund t 25.— (in en van de prov. N.-Holland nog f25.extra); b. voor elk gecontroleerd rund 50 ct. per jaar; c. tuberculine kosteloos; d. kosteloos on derzoek van sputum, melk, etc. De verplichtingen, welke de veehouder als tegenprestatie op zich neemt zijn deze: a. veeartsenijkundig onderzoek van alle runderen minstens ééns per jaar; b. be vordering van de TBC-vrije opfok van jong vee; c. zoo spoedig mogelijk afma ken van dieren, lijdende aan of ernstig verdacht van open TBC; d. het merken van alle tuberculeuze dieren (de z.g. reactiedieren), dieren, jonger dan twee jaar, door een tijdelijk brandmerk, dieren van 3 jaar of ouder door een gaatje in het linkeroor; e. nieuw aangekocht vee moet binnen acht dagen worden onder zocht en mag, wanneer het een reactiedier ot open lijder is, niet aan het veebeslag worden toegevoegd. Eenige losse opmerkingen naar aanlei ding van vragen door de heer 't Hooft gemaakt, laten we hier nog volgen: Een kalt van een „open lijder" is in 999 gevallen van de 1000 vrij van TBC. Dat gemerkte dieren geringer waarde vertegenwoordigen dan de niet gemerkte dieren geeft spr. toe. Maar laatstgenoem de zullen bij verkoop meer dan gewoon lijk opbrengen, omdat de kooper zich er van overtuigd kan houden, dat deze die ren van iedere TBC-aandoening vrij zijn. Wanneer een dier op de tuberculinatie reageert beteekent dit, dat in 98 a 99 gevallen van de 100 een TBC-aandoening aanwezig is. Omtrent graad en omvang van deze aandoening zegt de reactie niets. De tijd, welke mag verloopen tusschen de eerste en tweede druppeling met tu berculine, varieert van 2—8 dagen. Aan bevolen wordt drie dagen te wachten. Italië, dat alleen TBC-vije dieren koopt, betrok ze eerst uit ons land, maar thans uit België. In België toch mogen alleen zulke dieren worden ingevoerd. Hier komt het nut der bestrijding wel duidelijk naar 'oren. Kosten brengt het deelenemen aan deze bestrijding voor de veehouder, niet mee. Alle uitgaven worden door de subsidies bestreden. Spr. benijdt de veehouders in Noord-Holland, omdat in deze provincie boven de subsidie van het Rijk nog f25 extra door de Prov. wordt uitgekeerd. Werden vroeger „open lijders" bij slachting afgekeurd, thans beperkt zich deze afkeuring tot de aangetaste deelen alleen, in 75 pet. van alle gevallen de longen. Algehcclc afkeuring heeft alleen in gevallen van z.g. „versche infectie" plaats. De schade van slachting van i»open lijders" bedraagt in N.-Holland gem. f 100.waarvan f50.— in de vorm van subsidies terugkomt. Hoeveel grootcr echter is de schade, wanneer het dier aangehouden wordt! Het heele veebeslag kan dan door TBC worden aangetast. Alleen een zeer deskundig onderzoek is waarborg voor het ontdekken van open TBC bij rundvee. Spr. meent met ver trouwen de heer E.Noordijk, veearts te mogen aanbevelen. In Friesland neemt men het met het klinisch onderzoek niet zoo nauw. Het groot aantal gecontro leerde runderen - plm. 70.000 - is hiervan wei de oorzaak. Wat de slachtfondsen betreft, meent spr. dat deze er wel geen bezwaar tegen zullen maken reactiedieren op te nemen Zoo gaat het althans te Leiden, Zwolle en Groningen. De heer C.deWit meent ook op Texel geen bezwaar te ontmoeten. Sprekende over markten, waar veel TBC-lijders aan de markt komen, merkt spr. op, dat Leiden bovenaan staat. Van de honderd runderen, lijden er zeker wel 80 aan TBC. Een snel en krachtdadig in grijpen is dus zeker gewenscht. o Aan het slot van zijn rede gekomen, was een dankbaar applaus spreker's loon. Staande de vergadering traden plm. 35 personen als lid tot de vereeniging toe,, van wie plm. 20 als aandeelhouder van „De Hoop" te De Waal. De heer De Wit gat hierover zijn vreugde te kennen, als mede over de subsidies van Rijk' en Pro vincie, waardoor de kosten, uit de maat regelen tot bestrijding van de T.B.C. onder het rundvee voortvloeiende, zou den kunnen worden bestreden. Spreker bracht hartelijk dank aan de heer 't Hooft, aan de heer E. Noordijk, - die spreker als de meest aangewezen hulp voor Texel meende te mogen be schouwen, eij aan de pers voor zijn pu blicaties. Nog 14 dagen wordt gelegenheid gebo den om als lid toe te treden. (Zie adv.) Examens. Onze plaatsgenoot, de heer Maarten Koorn D.Pz., slaagde Donderdag te den Haag voor assistent-machinist Groote Stoomvaart. Sportnieuws. Morgen speelt Texel I thuis tegen Helder III. Met het oog op de boot moet deze wedstrijd aanvangen op 12 uur. j ivTexel II gaat op bezoek naar Helder Houdt je goed, jongens! A.Dr. Kamer van Koophandel en Fabrieken. De Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor Hollands Noorderkwartier wendt zich in haar District o.m. tot de Texelsche industrieelen met dit verzoek: Daar de Kamer van Koophandel be oogt in haar eerstvolgend jaarverslag een overzicht te geven van de verschil lende industrieën in haar District, zou zij het ten zeerste op prijs stellen, uiterlijk vóór 15 November a.s. een opgave te mogen ontvangen: le. Welke artikelen worden gefabri ceerd 2e. hoeveel werklieden waren gemid deld dit jaar in het bedrijf van ge adresseerde werkzaam v1 an de zuivelfabrieken zouden wij bovendien gaarne opgave ontvangen van het aantal verwerkte liters melk in het atgeloopcn boekjaar. Samenwerking in Noord-HoIIand's Noorden. Namens de Nedcrlaiulsche Maatschappij voor Nijverheid en Handel, departement den Helder en Omstreken, schrijft ons de heer M.A.Grumvald, secretaris: Wie de laatste jaren de economische ontwikkeling in Noord-Holland's Noorden heeft gevolgd, zal tot de erkenning moe ten komen dat vele veranderingen heb- plaats gevonden, veranderingen zeer ze ker in gunstige zin. Was onze streek nog voor luttele jaren een vrijwel voor ieder onbekend terrein, dit is thans wel heel anders geworden. Verschillende oorzaken hebben er toe medegewerkt, dat men meer belangstel ling is gaan koesteren voor de Noordpunt van ons vaderland. Gemakkelijk is dit zeker niet gegaan en wc mogen hier ge rust constateeren, dat die meerdere be langstelling zeker is gegroeid, door dat ook economisch dat deel belangrijker is gaan worden. Maar zeker niet in de laat ste plaats mag hier geconstateerd worden dat er een keerpunt is gekomen, omdat de bewoners individueel en ook samen werkende groepen en vereenigingen be grepen hebben, dat er een ander geluid moest worden gehoord, dat men zelf de hand aan de ploeg moest slaan en zoo heeft men dan ook een groote activiteit aan de dag gelegd. De bloembollencultuur in Brcezand, die zich zeer waarschijnlijk binnen enkele ja ren zal uitstrekken tot Koegras, terwijl ook het eiland T e x e reeds uitgestrekte bloembollenvelden heeft, ontwikkelt zich sterk en is er oorzaak van, dat de oinsire- ken van Den Helder in bloei toenemen. Hoe belangrijk b.v. voor Texel deze is, moge blijken uit het feit, dat jaarlijks 000.000 Kg. bollen daar verhandeld wor den. Wielingen staat in het brandpunt der belangstelling door de Zuiderzeewer ken en het actieve gemeentebestuur van dit schiereiland zal er zeker voor zorgen dat ook de Wieringers zullen profitccren van hun geografisch gunstiger positie. In Den Helder wordt groote energie aan de dag gelegd om zeebad Huisduinen tot bloei te brengen en bedriegen de voor- tcekenen zich niet, dan zal deze badplaats zeker een goede toekomst tegemoet gaan. De Koog op Texel, is ook al door de eigenaardige en speciale bekoring, die deze Noordzeebadplaats biedt, de laatste jaren zeer in trek. In Augustus 1928 wer den naar Texel vervoerd 14,752 passa giers en 3904 rijwielen. Dit alles is bekend, maar het is goed, dat het eens samengevat herhaald wordt. Wat in deze streken nogal eens man keert onder de bewoners is: het vaste vertrouwen in een goede toekomst. Maar al te lang is ons Noorden vergeten in de groote pers, maar al te lang bestond er zoo bitter weinig belangstelling. Lang zamerhand is men bij het boeken van de eerste successen wat meer vertrouwen gaan stellen in de plannen, die gericht waren op de ontwikkeling van het Noor derkwartier. Maar wat bovenal van groot belang is te achten, is, dat men is gaan inzien, dat samenwerking van verschillen de gemeenten en groepen van de bevol king een eerste voorwaarde is om vooruit te komen. Bij officieele gebeurtenissen zag men in de laatste jaren veel meer dan voorheen de hoofden van de diverse gemeenten en autoriteiten in de verschil lende deelen van ons district. Wel werd dus wat meer voeling met elkaar gehou den, maar een zekere band bestond er nog niet. Door de oprichting van het Departement Den Helder en Omstreken van de Nederlandsche Maatschappij voor Nijverheid en Handel was het mogelijk, dat in één verband samen kwamen in woners van de verschillende gemeenten, die wellicht zoo op het eerste oog te genstrijdige belangen hadden, doch die toch allen aan één ding behoefte had den om vooruit te gaan: aan samenwer king. Voor het eerst namen in één Be stuur zitting vertegenwoordigers van de Hef erschc Handel me:: de Burgemeesters van fexel, Anna-Paulowna en Wieringen. Sfl* <3*. ïf» Sf» «a. S?» O tsSSS Worfh ^^^crown. en springende lippen Oooreo 50-60 co 90 cL Tube 60 cl Bi) Apoth. ea ProgUte.

Texelsche Courant | 1929 | | pagina 5