Van week tot week Texelsche Berichten Ruwe Huid I pTT AT Ruwe Handen i I UüvJJ Keijser? Voorz.: Die houden we nog in petto. We hebben nog geen toestemming voor de grond. Hierna wordt het gevraagde crediet z. h.st. verleend. 13. Vaststelling gemeentebegrooting voor 1930. De commissie, met het onderzoek be last, bestaande uit de heeren De Graaf, Pisart en Vonk, heeft geen aanleiding tot op- ot aanmerking gevonden en adviseert derhalve tot goedkeuring. Dhr de Graat zegt, bij de gemeente- secr. eenige opheldering te hebben ge- vraaga omtrent posten welke op de ka- pitaaldienst waren overgebracht. Hij is thans voldoende ingelicht. In algemeens trekken, vervolgt hij, ga ik met het beleid van B.enW. accoord, maar in het afge- loopcn jaar is wel gebleken, en in de toe komst zal dat wel meer blijken, dat onze ideeën niet heelemaal parallel gaan. Ik vind, dat B.enW. zich te veel concentree- ren op enkele groote punten, waardoor andere zaken in het gedrang komen. Bo vendien vind ik de belastingdruk wel wat scheet. Verlies toch vooral het aantal inwoners niet uit het oog. Zuinigheid is geboden. Misschien komt het in de toe komst nog terecht. Wij koesteren niet de zelfde ideeën, herhaalt spr. Van verdere critiek wil ik mij onthouden. Nieuwe ont werpen bevat de begrooting niet. Dhr Lap: Het vorige jaar was ik van oordeel, «lat er op de begrooting voor 1929 10 a 15 duizend zou kunnen worden besnoeid. Ik legde mij er echter bij lieer, de verwachting uitsprekende, dat er dan ook eenige buitengewone werken zouden worden ten uitvoer gelegd. Dhr de Graaf noemde de weg door Burger-Nieuwland, ikzelt de Hoornderweg. Ik blijk nu wei eenigszins gelijk te hebben gehad. We beginnen nu met een batig saldo van 125000.—, het vorige jaar met f 10.000.— Verder houden we nog f 4000 over van het Wegenfonds en een groote partij keislag. Het treft mij, dat er zooveel voor de wegen is uitgetrokken. Het doet mij leed, dat B. en W. die posten zóó maar zonder eenige toelichting op de begroo ting plaatsen. Zoo staat er b.v. f 11000 voor sproeifalt, etc. voor de Schilderweg. Ik had het aardig, ja, de plicht van B.en' W. gevonden, wanneer zij eens uiteen hadden gezet, welke plannen zij met de Schilderweg hebben. We kunnen nu al leen maar „ja" en „neen" zeggen. En dan zijn er posten voor wegen uitgetrokken waarvan B.enW. zelt niet kunnen geloo- van, dat het noodig was. Er zou 350 kub. M. op de Schilderweg worden gebracht. Ik achtte het onmogelijk. Er is niets op gebracht. Voor de Hoornderweg is de hoeveelheid keislag op SO kub. M. ge raamd. Dit kan men met de beste wil op 1,5 K.M. niet kwijt worden. Ik pingel niet op de bedragen, maar meen, dat er teveel voor keislag uitgetrokken is. Dan is er nog tul. Het batig saldo is nu 1 15000 grooter dan het vorig jaar. Hiervan wordt tweederden geleden in 1929. De rest komt 1930 ten goede. Het saldo 1930 zal niet grooter worden. Op verzoek van de voorz., licht de gem.-secr. een en ander toe: Van het saldo 1929 gaat 1 12000 af. Dan is het nihil. Vallen de andere posten niet mee, dm begint 1930 zonder een batig saldo. Over 1930 kunnen we overigens niet oor- deelen. Dhr Lap: Elocvecl heeft de opbrengst van de inkomstenbel. dit jaar bedragen. Gem.-secr.: Dat blijkt pas in April— Mei 1930. Als ze meer bedraagt dan i 100.000 komt dit voordeel 1930 ten goede. Dhr Lap: De opbrengst wordt voor 1930 geraamd op 1115.000. Dat is f9000 meer. Daar hebben we toch het recht niet toe? Is' 1029 dan geen slecht jaar? Is het vo rige jaar mijn voorspelling niet uitgeko men Weth. Keijser is van meening dat de voorspelling van dhr Lap niet is uitge komen. Dhr Lap geeft aan een raming van t 110.000 de voorkeur. Dhr de Graaf: Waar wilt u het geld afnemen Van de wegen Dhr Lap: Ik heb niet verondersteld'de raad te zullen overtuigen. Ik zal ook niet tegenstemmen. Maar er zit even te veel in. Weth. Keijser: Dhr Lap zei voorspeld te hebben, dat er op de begrooting 1929 12 a 13 duizend gulden zou overschieten en meent nu, dat zijn voorspelling uitge komen is. Maar dit is niet waar, want dat overschot is aan biezondere omstandig heden te danken. Omdat de weg naar het Horntje voor 1 October gereed moest zijn, in verband met een van het Rijk te ont vangen subsidie, is er aan Schilder- en Hoornderweg niets gedaan. Vandaar, dat 't bedrag voor werken aan deze wegen nu overgehouden is. Dus niet, omdat dhr Lap het voorspelde, maar omdat het niet is uitgegeven, hebben we nu een grooter batig saldo. En wat die hoeveelheden kei- slag betrelt: liet jaar is nog niet om. Er is voor u: weg over de Hoogeberg naar de Schans nog heel wat noodig omdat deze weg in heel goede staat moet zijn als we de Schilderweg moeten afsluiten. Dhr Lap: Als u zegt, welke plannen u heeft, weet de raad er tenminste wat van. We zitten hier toch niet om uitgescha keld te worden. Ken ons toch. Als u de raad niet moeit, pleit dat niet voor uzelf, maar 't is ook een slag in het gezicht van de. raad. B.enW. willen toch ook gekend worden. Weth. Keijser: Ik wijs de woorden, volgens welke wij de raad niet zouden kennen, af. Wij stellen het juist op prijs, de raad met alle finesses op de hoogte te brengen. We doen juist ons best, om de raad met alles op de hoogte te hou den. Daar ben ik zeker van, ook mijn collega en de burgemeester. U wist toch al, dat we die 350 kub. M. voor de Schil derweg noodig hebben. Dat plan was be kend. "Waarom zouden we de raad niet in lichten Dhr Pisart: Dhr Lap heeft de bedoeling dat wij allen kinderen van één gezin zijn en dat we daarin wcnschen te worden ingeleid. Voorz.: Maar wij lichten de raad toch toe? Dhr Pisart: Ja, nu. Dhr Lap: Je maakt een figuur als mod der, wanneer men je als raadslid wat vraagt en je weet van niks. Weth. Keijser: We willen de raad niet miskennen. Dhr Lap: Zijn er geen menschen, die van wegenaanleg meer verstand hebben dan wij Gaan wij met sproeifalt en teer wel goed om? Spannen we het paard niet achter de wagen? Is onze wals zwaar ge noeg? Voorz.: Wat sproeifalt betreft, hebben we al veel raad gekregen. Er zijn thans besprekingen gaande met de Prov. Wa terstaat. We zullen hier vermoedelijk een expert krijgen. Wij zijn een jaar geladen op excursie geweest om verschillende we gen in oogenschouw te nemen. De voorz. merkt nog op, dat, wat de discussies over de begrooting betreft, de heer Lap de eenige is geweest, die te voren de wensch te kennen gaf, over de begrooting te willen spreken. Dhr Boon: Dhr Lap heeft alleen in lichtingen gevraagd bij de secrelaris. Dhr Lap: Ik ben er niet op uit B.enW. een verrassing te bereiden. Ik zou nog de aandacht vestigen op het personeel van de motorbrandspuit. Het verdient aanbe veling die menschen te verzekeren wegens kans op ongevallen bij het blusschings- werlc. Roeiers, die in de reddingboot stap pen, zijn verzekerd ingevolge de zee-on gevallenwet. Zoo'n regeling zou ik ook voor de brandweer wenschen. Voorz.: L' stelt het wel wat eenvoudig voor. Er zou een kapitaaltje mee ge moeid zijn. De mannen bij de motorspuit zijn gemeentearbeiders. Zij zijn verze kerd. Dhr Lap brengt de brand in de garage van dhr P. Kalis in herinnering, waarbij dhr Kees Dijksen met straalpijp en al van een ladder stortte. Voorz. zal er bij de a.s. reorganisatie van de brandweer aandacht aan schenken. Dhr Lap beveelt aan te den Hoorn een drinkwaterpomp te plaatsen. „Hausie Fransie" kan de kosten niet dragen, voegt hij er aan toe. Voorz. zegt, dat daartoe plannen be staan. Dhr Lap wijst op de slechte toestand van de rioleering te den Hoorn. De per- ceclen van Alb. Jonker, Gijs Boon en Jac, Peper zouden er onder lijden. De voorz. zegt onderzoek toe. Dhr Lap is het verder opgevallen dat voor subsidie aan openbare middelen van vervoer 1400 minder is uitgetrokken. Aan de koffietafel wil hij hierop nog terugko men. Öhr Pisart: Dat is een mooie gelegen heid voor een schoolbus op de Cocks- dorp. Dhr Lap komt nog eens op het totaal der begrooting terug en meent beslist, dat het bedrag wel f 15000.lager kan. Hij voorspelt voor 1930 een hooger verme- nigv. cijfer. Weth. Keijser: Dhr Lap wil een beter rioleering te den Hoorn. Als we daartoe overgaan zal het vermenigv. cijfer mis schien van 1,5 op 1„7 komen. En dan, zegt dhr Lap: „Heb ik het niet gezegd?" Dhr Lap: Het moet hooger zijn, wan neer wc onze uitgaven baseeren op een opbrengst der ink. bel. van f 115000. welke 19000 hooger is geraamd dan de vorige keer. Dhr Boon: In algemeene zin ben ik dankbaar wegens de prestaties van B.en W., zoowel als die van het administratief en technisch personeel. In tegenstelling met dhr Lap ga ik als proleet iedere dag met dankbaarheid aan mijn werk. Wat is het toch een verschil met tien iaar terug, toen moest je zoeken en vis- schen om wat te weten te komen. Ziet nu eens: alles is rust en vrede in on,r> werken. Twee onderdeden bevat echter de begrooting, die voor mij stuitend zijn. Ik betwijfel of de verhooging van de jaar wedden van burgemeester en secretaris provinciaal wettig is. Wat echter zijn de prestaties der wethouders en wat is liet loon? Zou het niet misdadig zijn hier over te zwijgen. Moesten we, geiet op de dienstjaren, aan 't wethoudersschap geen pensioen toekennen, opdat zij later toeli nog iets terug ontvangen van hetgeen zij in het belang van de gemeente gaven? Ik doe thans een daartoe strekkend voorstel. Voorz.: Ik vind uw opmerking sympa thiek en wil er niet tegenin gaan, maar vind het jammer, dat u van dit voorstel ons niet voorat schriftelijk in kennis hebt gesteld. Cw voorsiei kunnen we zóó maar niet in behandeling nemen. Het zou voor barig zijn. Dhr Boon: Zouden B.enW. het dan niet willen overwegen Voorz. bevestigt. Dhr de Graat: Ik dacht dat die schrif telijke kennisgeving alleen vereischt was, wanneer men wijziging van de begrooting voorstelde. Voorz.: De discussies verloopen voor spoediger wanneer we een schriftelijke mededeeling van te voren ontvangen. U krijgt dan een antwoord van het heelc college. Het is een gezond standpunt. We zijn er nu van afgeweken, maar zullen er voortaan streng de hand aan houden. Dhr Lap vraagt of tegen de begrooting ingebrachte klachten niet ter kennis van Ged. Staten moeten worden gebracht. Namens de voorz. deelt de gem-secr. mee, dat dit met de discussies het geval is. Dhr Henkes merkt op, dat voor straat verlichting f50.meer is uitgetrokken en informeert of de havenbuurt nu ook ge holpen zal worden. Voorz. bevestigt, dat er op meerdere lantaarns gerekend is. Hierna wordt de begrooting z.h.sfiXaan- genomen. Ze sluit wat de gewone Vienst betreft met f333313.45, wat de kapitaal- dienst aangaat met f 45075. Rondvraag. Dhr de Graaf vraagt met de rioleering te de Cocksdorp niet te lang te willen wachten. Voorz. wijst er op, dat op de begroo ting 1930 gelden daarvoor uitgetrokken zijn. Dhr Kikkert acht het gewenscht, dat B. enW. zich in verbinding stellen met het bestuur van de Dertig Polders en vragen ot van de Waalderweg niet eerst het eene en dan het andere slag kan worden behard. De wielrijders zullen er dankbaar voor zijn. Weth. Keijser: Ik dacht, dat dhr Kik kert zou zeggen: Overlegt eens met de dijkgraaf over het gebruiken van de ge- meentewals. Dhr Kikkert: Ik ken het college van de Dertig Polders te goed, dan dat ik daar van succes zou verwachten. Dhr Lap: In de herfst hebben we toch over de wals al eens onderhandelingen met de Dertig Polders aangeknoopt? Weth. Vlaming: Er is prijsopgaaf ge daan, maar men is er niet op terug ge komen. Weth. Keijser: Onlangs was er nog een verzoek van Waalenburg maar dat hebben we niet ingewilligd, omdat we met de wals niet op een smalle weg willen komen. We zouden geen bezwaar maken als de wals op de hoofdweg zou worden ge bruikt. Sluiting volgt. (Plm. te zes uur.) Zaterdagavond. Italië: „Wapens in liet hart", zegt Mus solini. Het is om te rillen: Bij een parade, waaraan te Rome 100.000 zwartgehemde soldaten deelnamen, moet Mussolini weer eens 'n geweldige speech hebben afgesto ken en stormachtig zijn toegejuicht. Hij moet daarbij deze woorden hebben gebe zigd: „De legioenen van de militip vor men een schitterend beeld van het Itali- aansche volk, dat daar staat met de wa pens in de vuist, maar meer nog met de wapens in het har t". Dat ziet er slecht uit voor de zoo zeer begeerde vrede in Europa. We willen maar hopen, dat Mussolini zich verkeken heeft en dat het Italiaansche •volk van minder krijgszuchtige ideecn be zield zal blijken, dan waarvan hun dic tator het vervuld oordeelt. Wc hebben pas de herdenking gehad van de zeven jaren, welke Italië als fas- cistenstaat achter de rug heeft. Mussolini, heeft zich ter gelegenheid van deze feest dag met een manifest tot zijn volk ge wend, waarin hij o.m. constateert, dat ook in het jaar VII (Mussolianen houden er een eigen tijdrekening op na, lezer!) Italië over de heele linie voorwaarts is getrokken met de orde en regelmaat van een gemobiliseerd leger. Elk oog, niet door kwaadwilligheid verduisterd, kar dat zien. Het jaar, dat voor de deur staat, zal weer rijk aan belangrijke ge beurtenissen en vruchtdragende werken zijn. Het fascistisch slelsel is thans krach tig doorgedrongen in dc menschen en instellingen en is in staat aan elke om standigheid, hoe onverwacht ook, het hoofd te bieden. Aldus Mussolini. We kunnen ons voorstellen, dat menig een met deze woorden voor een zeker deel accoord gaat, maar ook, dat velen zich lichtelijk onwel gevoelen bij het lezen, van wat we hierboven schreven: 't Itali aansche Volkmet wapens in 'thart! Dat is wel wat bar. Ook in Sovjet-Rusland kan het trou wens de spuigaten uitloopen, meer dan eens. Pas is in een of ander Kaukasisch dorpje een tegen de Sovjet-autoriteiten gerichte samenzwering ontdekt. Ze ging uit van oud-officieren van 't Czaristisch leger. De bolsjewieken kregen er lont van, brachten een stel belagers achter slot en grendel en hebben er al spoedig twee orn het leven gebrachtzonder vorm van proces. De overigen zullen in Siberië aan de grootst mogelijke ellende worden prijsgegeven. „Zoo zijn onze manieren." Wat verder in deze heilstaat de aandacht trekt zijn de toebereidselen welke men er maakt voor een eventueele gassenoorlog. Een nieuwe oorlog, zoo weten we, zal zich stellig door het gebruik van gassen giftige bacteriën van alle voorgaande on derscheiden en gruwelijker, moorddadi ger, beestachtiger zijn dan welke andere ook. Daarvan schijnt Moskou zoozeer doordrongen, dat het zich met alle macht toelegt op de fabricatie van gifgassen en niet te vergetenvliegtuigen, welke de taak zullen hebben al dat verderfelijke goedje op zoo groot mogelijke schaal over vijandelijke gebieden te verspreiden. We hopen van ganscher harte, dat het niet noodig zal zijn. Geen verdedigingsbelasting meer. Afschaffing van de suikeraccijns. Er zijn echter ook plezieriger dingen te melden. We behoeven niet eens ver van huis. De verdedigingsbelasting, welke de groote oorlog ons op het dak heeft geschoven en welke tot 1934 zou duren, wordt opgeheven. Van dit voordeeltje ge nieten alleen zij die een inkomen van <neer dan 1 1200 hebben. De lagere inko mens waren steeds vrijgesteld. Een mee vallertje voor de kleine man is gelegen in de afschaffing van de suikeraccijns. Daar in menig gezin vooral in de groote natuurlijk een aardig pondje suiker wordt „versnoept" zal deze af schaffing nog een belangrijke besparing beteekenen. Voor hen, die er een drukke correspondentie op na houden, geldt dit zelfde van de verlaging der posttarieven. Op iedere brief van niet meer dan 20 gram, kan nu 1,5 ct. worden bespaard envele kleintjes maken een groote. China: „Wanneer men verre reizen doet Over sparen gesproken. De ex-keizer van China, wiens eigendommen alle door de nationalistische regeering te NankiWg verbeurd zijn verklaard, heeft de moed nog niet verloren en geeft nog blijk van een levenslust, welke menigeen hem zou benijden. Hij is van plan een wereldreis te maken en daarbij een bezoek te bren gen let eens op dc verscheidenheid der personages aan de Prins van Wales, de tilmkomiek Charley Chaplin, de politicus Lloyd George en de vlieger Lindbergh. Onze Oostelijke buur mag wel vlijtig heb ben gespaard, want zoo'n „trip" zal hem duiten kosten. Zijn bezittingen werden eenmaal op miljoenen getaxeerd, maar waar hij thans zijn reisgeld moet vinden wordt door velen een raadsel genoemd. Doch waarom zou ook een ex-keizer zich de weelde van de bekende, laten we hopen, best gevulde oude kous hebben moeten ontzeggen? Van hier en daar. We stippen nog even aan, dat in Frankrijk, na de val van het ka binet Briand, na de mislukte pogingen van Daladier en Clementel eindelijk Tar- dieu in de vorming van een nieuw kabi net is geslaagd; Briand is weer minister van buitenlandsche zaken, welke omstan digheid stellig Frankrijk en de vrede in Europa ten goede zal komen. dat Mac Donald uit Amerika is terug gekeerd; hem en zijn collega's wachten drukke maanden; het wordt hen van de zijde der oppositie tamelijk moeilijk ge maakt? dat ook Berlijn's eerste burgemeester, Boess geheeten, uit Dolieriea in patria is teruggekeerd; in verband met de Skla- rek-aftaire, waarbij Boess min of meer betrokken moet zijn, was de ontvangst niet biezonder vriendelijk; zelfs nam het publiek tegenover hem een dreigende hou ding aan; dat we het hierbij voor deze week wil len laten. G.J.D.i Texelsche Rijvereeniging. De Texelsche Rijvereeniging hield Za terdagavond in café den Burg haar eerste vergadering. Tegenwoordig waren plm. vijf en dertig belangstellenden.. Aan de bestuurstafel konden worden opgemerkt heeren H.Keesom, voorz., C. A. Witte, penningm., C.deWit, secr., A.J. Keijser. Joh. Kikkert en de lieer Van Zijp, door 't bestuur uitgenoodigd om als instructeur op te treden. O— De voorz. opent de vergadering met 'n hartelijk welkomstwoord en zegt met ge- 'genoegen te constateeren, dat nog 'n vijf tal personen, Geertrui Kikkert, Henny

Texelsche Courant | 1929 | | pagina 2