Texel sche Courant van Woensdag' 6 Nov. 1929, TWEEDE BLAD Texelsche Berichten In De Ruyter's Kamer Gemengd Nieuws Giften voor het Witte Kruis. D.K., den Burg f 1.—. De nieuwe telefoontarieven. De nieuwe -mrenocale telefoontarieven treden hier in werking op 1 Januari a.s. Ook de nieuwe locale tarieven worden dan van kracht. Gelijk we reeds meldden zal dan een lager abonnementsbedrag maar tevens een bepaald bedrag per aan gevraagd en vervolgens gevoerd gesprek verschuldigd zijn. Te den Helder en een reeks andere gemeenten gaan de nieuwe tarieven op een nader te bepalen datum in. Abonnees Texelsche Courant kunnen aan ons bureau kosteloos een lijst met „Texels Telefoonnummers" bekomen, ge drukt op stevig carton. Sportnieuws. Men schrijft ons: Toen scheidsrechter Dros, in de plaats van Koorstra, (die niet opgekomen was) de beide elftallen tusschen de lijnen floot, was „H." volledig en verscheen „T." met drie invallers. Men kon wel zien, dat „T." in het veld de sterkere was. „T." had al spoedig een doelpunt, maar het ,,H."elftal, dat mooi spel te zien gaf, liet de moed niet zakken en pakte direct flink aan. Het mocht spoedig gelijk maken: 1—1. Maar nu was het met „H." uit; men kwam meest niet verder dan de backs, en als er een schot op het doel kwam, zorg de de keeper, die een goede partij speel de, voor de rest. „T." voerde het op tot 3—1 voor de rust. Na de thee pakte „H." weer flink aan, maar zelden kwam de bal op de „T." helft, alhoewel „H." goed speelde. De gasten vonden in „T."-half-linie en backs een groot struikelblok. („Texel" wist er nog 3 puntjes bij te maken en won met 61. Wij hadden zoo weer twee kostbare puntjes binnen. „Hoe ontstaat onze Courant." Gaarne voldoen we aan het verzoek uw aandacht te vestigen op een mooi en leerzaam album, dat de fabrikant der be kende Ster-Tabak (N.V. Stoomtabaksfa- briek v.h. Th. Niemeijer te Groningen) voor zijn clientèle beschikbaar stelt. Het album is getiteld: „Hoe ontstaat onze courant" en geeft aan de hand van 120 in koperdiepdruk uitgevoerde plaatjes een interessant verhaal van de papierfabri cage at tot het bezorgen der courant bij u thuis toe. We kunnen onze lezers har telijk aanbevelen moeite te doen om in het bezit van dit interessante boek te komen. Ge zult er geen spijt van hebben. Uit „de goeie ouwe tijd". Onlangs werd op W.Terschelling het schilderwerk aanbesteed van de verbou wing van „Ons Huis". Het werd voor 1293.opgedragen aan de heer C.Klees, als laagste inschrijver. In aansluiting hier op schrijft ons de N. Harl. Courant: Als curiositeit kan nog worden gemeld dat C. Klees indertijd als jongmaatje in dienst bij de schilder S. Smidt, thans te den Burg op Texel woonachtig, ook 't ge bouw meeschilderde, toen het in 1894 opgetrokken werd; het loon van een pas- beginnende was toen f 1.25 tot f 1.50 per week en de werkuren waren destijds van 's morgens vijf uur tot 's avonds 8 uur. OOSTEREND. Kerknieuws. Wegens periodiek aftreden van de hee- ren Jb. Dros en P.Bas, resp. ouderling en diaken der Ger. Kerk alhier, zijn ge kozen de heeren Joh.A.Eelman en C. Riemens. Nieuwe boerderijen. Voor rekening van de heer Joh. Roeper Nz., te Oost, wordt aldaar een boerderij gebouwdvoor rekening van dhr. A.Brans alhier wordt een boerderij opgetrokken aan de Genteweg nabij Oosterend. Beide werken zijn opgedragen aan de heeren A. de Kort (metselwerk) en Gebr. Tim mer (timmerwerk.) i»Nut en Genoegen". („Opvoering van „Hun Kind door „Klein Tooneel". Zaterdagavond hield „Nut en Genoe gen" haar eerste vergadering in dit sei zoen in ,,'t Wapen van Amsterdam". De zaal was zoo goed als geheel gevuld. De voorz. heette de aanwezigen hartelijk welkom, in het biezonder de dames en heeren leder van „Klein Tooneel" te Oudeschild, die gekomen waren om de avond te vullen. Nadat de 1 er C.Bakker eenïge verkla ringen had gegeven betreffende de in het stuk voorkomende personen, werd met de opvoering van „Hun Kind" een aanvang gemaakt. Aangezien over het spel van „Klein Tooneel" reeds meerdere malen is geschreven meenen wij te kunnen vol staan met de vermelding, dat de vertol king der verschillende rollen, waaronder enkele zeer zware, ook hier alle aanwe zigen ten zeerste heeft voldaan, wat viel op te maken uit de in de zaal heerschende stilte. Dat het stuk insloeg, werd het best gedemonstreerd door de vele te voor schijn komende zakdoeken, die bij som mige zeer ontroerende passages geen overdadige weelde bleken te zijn. In zijn sluitingswoord bracht danook de voorzitter de dames en heeren harte lijk dank voor wat zij ten tooneele hadden gebracht. De verwachtingen waren hoog gespannen, doch het spel heeft deze ver wachtingen verre overtroffen, waarom dan ook zeer zeker namens alle aanwezigen door de voorz. een „tot weerziens in het volgend seizoen" werd toegeroepen. Mededeeling werd nog gedaan, dat in December geen vergadering zal worden gehouden en dat getracht zal worden in de Januarivergadering met eigen krach ten een programma samen te stellen,, waarvoor bereids de medewerking der aanwezigen, zoowel van de ouderen als van de jongeren werd verzocht. De heer P.v.d.Slikke, die wegens ver trek naar den Burg als secretaris der ver- eeniging is afgetreden, ontving dank voor hetgeen hij in het belang der vereen, heeft gedaan. Nadat nog was medegedeeld, dat de heer L.Koppen het secretariaat zal waar nemen, werd de vergadering met dank aan de aanwezigen gesloten. Het bal, dat volgde, hield de meesten tot sluitingsuur bijeen, zoodat gerust ge zegd kan worden, dat deze avond als een der best geslaagden kan worden geboekt. De heeren Boom, Burger en Visman,van Oudeschild, zorgden voor uitstekende dansmuziek. OUDESCHILD. Maggi's producten. Om ook op Texel aan de Maggi-pro- ducten grooter bekendheid te geven, werden zoowel hier in „de Zeven Provin ciën", als in hotel Texel te den Burg kookdemonstraties gegeven, voorafgegaan door een voordracht over doelmatige voe ding met betrekking tot Maggi's produc ten en gevolgd door een stellig interes sante film. De film brengt ons in kennis met het landbouwbedrijf, dat aan de fabriek ver bonden is om haar steeds van versche groenten te voorzien. Men bedient zich daarbij van de modernste machines. Het bekoorlijk landschap oefent een ongewone aantrekkingskracht uit. Ook het prachtige vee is een lust voor het oog. Biezonder belangwekkend is de fabriek met haar vele vernuftige machines, haar rationeele werkmethoden. Wat bo venal de aandacht verdient is de zindelijk heid welke hier in alle takken van het be drijf betracht wordt. Het schoonmaken der groenten en het verpakken der pro ducten geschiedt met de grootst moge lijke zorg en steeds op een wijze, welke aan netheid en zindelijkheid niets tewen- schen overlaat. We twijfelen er niet aan, of deze film, voordracht en demonstratie zullen onze huisvrouwen de oogen voor de goede kwaliteiten der Maggi-producten hebben geopend. De belangstelling was hier zoo groot dat verscheiden personen wegens plaats gebrek huiswaarts moesten keeren. DE KOOG. De humorist Leo Peele. Men verzoekt ons mee te deelen, dat Zondagavond in het café van de heer den Braven alhier, de humorist Leo Peele, uit Beverwijk optreden zak TEXELSCHE NOVELLE. door D. DEKKER (1864). „Hoe is je naam? hoe oud ben je?" en „waar woon huze oosteleker klonk het de jongen tegen. „Ik hiet Aris Jansz. Arisse, en me vader Jan Arisse. Ik ben veertien jaar en weun hier an 't Skil, zoowat dortieu as „de Zeuve Provin cies." Onze vlootvoogd, die in meer ge vallen het bewijs gaf een sterke memorie te bezitten, was bekoord door dit flinke antwoord, en scheen een wijle in gepeins verzonken. Eindelijk zeide hij: „Jan Aris se heet je vader? Wel knaap, dan moet ik hem vroeger gekend hebben; ik kan mij echter niet dadelijk herinneren, waar en wanneer." „Dat ken ik de com mandeur wel vertelle", hei r am de i naap, „want vader het me hc nderdmaal verteld, dat de commandeur, doe i sien eerste reis as skeepsjonge deed, splisse en knoope leerd het." Het was een aangename herinnering voor de Ruyter en het deed hem genoe gen, in een zoo flinke jongen, als daar voor hem stond, de zoon te zien van een makker zijner jeugd, die hij zich nu ge makkelijk kon voorstellen. „En wat zal er van jou groeien, knaap?" sprak de Ruyter. „Een zeebonk toch hoop ik? want je bent te term om een landrot te worden." Dat was koren op de molen van Aris; de kleur sloeg hem uit en in; zijn oogen vonkelden, en hij sprak uit volle borst: „As ik me zin kreeg, dan na zee, hoe eerder hoe liever, dan weg van moeders pappot! Me vader wil me wel late gaan, maar moeder speult op en graait as zeer maar van hoort: ik verzeker je, comman deur, aars was ik ol lang het zeegat uut weest". „Bravo! bravo!" klonk de Ruyters' stem. „Knaap, jij gaat na ver loop van korte tijd met mij naar zee." Ongeloovig zag de jongen hem aan; maar de vlootvoogd hernam: „Het is mij ernst. Hier, ik geef er je de hand op. Eit vertel nu aan vader en moeder ons ge sprek, en verzoek hen, om beiden heden avoncl hier te komen, dan zal ik met hen over je spreken; en ik verzeker je nog maals, dat alles in orde komt, en dat je met mij naar zee gaat." Nauwelijks gunde de knaap zich de tijd om de commandeur te groeten. „As 'n koegel uut 't stik," zoo als zijn vader later vertelde, vloog hij naar huis, en verhaalde, schoon stamelend, want de blijdschap belette hem geregeld te spre ken, zijn wedervaren in de Ruyter's ka mer in „de Zeven Provinciën." Vader was erg verrukt over het nieuws en over de uitnoodiging. Moeder trok een lang ge zicht; de begeerte om de Ruyter van zoo nabij te zien en met hem te spreken, was bij haar wel sterk, maar toch niet sterk genoeg om dadelijk haar toestemming tot dit bezoek te geven, daar zij vreesde, dat de overredingskracht van de Ruyter ondersteund door vader, haar een goed keuring van het plan, om haar zoon mee te nemen,'zou ontlokken. Eindelijk besloot zij, haar man te ver gezellen. Hartelijk was de ontvangst, die Jan Arisse en zijn echtgenoote bij de vlootvoogd ten deel viel; veel werd door beide mannen gesproken over de tijd, die ze tezamen doorleefd, over hetgeen ze weleer te zamen ondervonden hadden; maar eindelijk werd het onderwerp, waar voor de samenkomst eigenlijk plaats had, aangeroerd; en ofschoon er veel over en weer gepraat werd, vertelde men elkander de volgende dag toch op het dorp, dat Aris Jansz. Arisse weldra bij de comman deur de Ruyter aan boord zou gaan, en dat deze „een man" van de jongen zou maken. Het gerucht bevatte waarheid. Binnen veertien dagen was de knaap aan boord, tot groot genoegen van de vader zoowel als van de bevelhebber. (Wordt vervolgd). BINNENLAND. Te Culemborg viel de 51-jarige W. Wammes, gehuwd en vader van negen kinderen, bij het plukken van appels, van een hooge ladder. Hij bekwam een rug- gegraat- en halswervelfractuur en is Don derdag aan de gevolgen overleden. De raad van Winschoten heeft een voorstel van anti-revolutionnaire zijde, om de herfstkermis af te schaffen, verworpen met elf tegen vier stemmen. Onder groote belangstelling vierde de weduwe Breslij n-Zuure te Utrecht haar 104de verjaardag. Het vrouwtje, dat goed gezond en helder van geest is, wordt ver zorgd door haar 75-jarige zoon. Van 417 dezer zullen van gemeen tewege boomplantdagen voor de school jeugd worden gehouden voor beplantin gen in het Bosch- en Parkplan te Kralin gen. Een 1500-tal leerlingen van open bare en bijzondere scholen zal deelnemen. Te Beverwijk is ten huize van B. een geval van alastrim vastgesteld. Een driejarig meisje is aangetast. Voor restauratie van de toren te Winschoten (de „Oude Witte") is ruim 135000 bijeengebracht, waarvan f 25000 voor herstelwerken en f 10.000 voor een carillon zijn bestemd. Om de toren in vroegere toestand terug te brengen zal nog een verdieping worden aangebracht. Door onbekende oorzaak is brand uitgebroken in de groote landbouwschuur van E. Dellaert, te Wijk-Oudelande, bij IJzendijke. Negen paarden en zeven kal veren zijn in de vlammen omgekomen. Veel landbouwgereedschap, enz., blinade geheile oogst en twintig gemet vlas is vern eid. De brai.Jweer heeft het woon huis behouden. Tc Sloten geraakte een vierjarig jon getje bij het spelen onder een bietenkar. De kleine was op slag dood. Te Wanneperveen is de boerderij van J. Bakker afgebrand. Oorzaak het om vallen van een petroleumlamp in de stal. Alles was verzekerd. De chauffeur E„ van de Aalsmeerder- dijk, die bieten had geladen in een schip in de ringvaart aldaar en weg wilde rij den, bemerkte niet dat 't vijl jarig knaap je M.O. op de treeplank van de auto zat. Vermoedelijk is het kind gevallen en on der de auto terecht gekomen. De chauf feur zelf heeft van het ongeluk niets bemerkt. Andere menschen zagen het jongetje liggen. Het was toen reeds ge* storven. Niemand heeft liet ongeluk zien gebeuren. Aan de Zuiderweg te den Beemstcr heeft op een stuk bouwland het ver kenningsvliegtuig uit Soesterbcrg, tenge- gevolge van een motordefect een nood landing gedaan. Bij het uitloopcn is liet vliegtuig in een sloot terecht gekomen, waarbij het is beschadigd, zoodat de tocht niet vervolgd kon worden. Den Helder. De directie der Tivoli- bioscoop deelt mede, na lang beraad en over groote financieele opofferingen heen stappend te hebben besloten tot de aan schaffing van apparaten voor de vertoo ning van sprekende, zingende en musi- ceerende films. In de hoogste twee klassen der Chr. school te Ternaard (Fr.) wordt thans on derwijs gegeven in de Fricsche taal. Amsterdam. Niet altijd is het ver zoek van de aan de gemeentelijke werk verschaffing arbeidende werkloozen om vrij at voldoende gemotiveerd. Zoo in het geval van een arbeider te Veenwouden, die verlof vroeg om met zijn vader en stiefmoeder de dag te vieren waarop de vader 50 jaar gehuwd zou zijn geweest met.... zijn eerste (overleden) vrouw. Bij B.enW. van Amsterdam is in overweging een verordening, houdende maatregelen tegen de overlast van de radio. Nieuwediep. Het stoomschip „Con dor", met hout geladen van Danzig naar W. Hartlepool bestemd, is hier aangeko men (als bijlegger). Het schip heeft door stormschade de deklast verloren. De eerste stuurman is gewond. Er is een ketel van de centrale ver warming van het pensionaat „Eikenburg" te Eindhoven uit elkaar gesprongen. De stoker J. Piasmans werd getroffen door wegvliegende stukken en ontsnappende stoom. Hij is overleden. Te Den Oever (Wieringen) is „Werk spoor" druk bezig met het monteeren van de twee direct-gekoppelde Dieselmotor- pomp. De capaciteit van elke pomp is 250.000 liter per minuut; elk der twee motoren kan 600 E.P.K. ontwikkelen. Eind November hoopt men te kunnen proef draaien. Binnenkort zullen vanwege verschil lende politicorganisaties gedenktcekens worden onthuld op de graven van de te Grootegast gevallen veldwachters. Te Groningen, Grootegast en Opende zal de onthulling plaats hebben op 27 Nov. a.s. Ill LANDBOUW EN VEETEELT. Aan het Voorloopig Verslag over Hoofdstuk V der Rijksbegrooting is het volgende ontleend. Uitbreiding Landarbeiderswet. Verscheiden leden drongen aan op wij ziging zoodat ook kleine landbouwers on der de bepalingen vallen. Het plaatsje zou op de klei een oppervlakte van 2 H.A., op het zand van 3 H.A. moeten hebben, ter wijl het bedrag dat ter beschikking kan worden gesteld tot f 10.000 moet worden verhoogd. Tuberculose onder het vee. Sommige leden betwijfelden, of het te genwoordig toegepaste systeem ter be strijding van de tuberculose ónder het vee wel juist is. Zij spraken de verwach ting uit, dat deze bestrijding, vooral in de streken der consumptiemelkers, de volle aandacht der Regeering zal hebben. Steun aan de Pluimveeteelt. Aangedrongen werd op het verleenen van steun aan de pluimveeteelt. Toezicht op de handel in eieren. Verscheiden leden achtten de spoedige totstandkoming van een „Eierbesluit" noodzakelijk opdat een deugdelijk toezicht op de handel in eieren kan plaatsvinden en zij die ondeugdelijke of oude eieren aanvoeren, kunnen worden gestraft en de aangevoerde eieren in beslag genomen. Landbouwhnishoudscholcn. Enige leden bepleitten de oprichting van meerdere landbo iwhuishouds iholen, r waa lan huns inziens rlrinr/enrl hebneïtp waa ran huns inziens dringend behoefte bestaat. (Ook op Texel. Red.) je

Texelsche Courant | 1929 | | pagina 5