ongens iPURÖL Hen co No 4378 Woensdag 13 November 1929 43s,e Jaargang lathers/ Wybert-tabletten on Van week tot week Vbofhetinde weekzet/e/ï Texelsche Berichten HOB.ST- I ABONNEMENTEN: UITGAVE; N.V. v/H LANGEVELD DE ROOIJ :i DEN BURG OP TEXEL ADVERTENTIËN: TELEFOON: N°.11 H POSTGIRO: N°. 652 H POSTBUS: N°. 11 Zaterdagavond. TEXELSCHE COURANT DEN BURG: 50 cl. per drie Maanden. Franco p. post door geheel Nederland 75 ct p. 3 maanden. Losse nummers: 3 ot DE TEXELSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAG- EN ZATERDAGMORGEN Van 1-5 regels: 50 ct. ledore regel meer: 10 ct. Dezelfde advertentie 4 maal geplaatst wordt 3 maal berekond. BIJ abonnemont lagere regolprljs. ADVERTENTIËN MOETEN DAAGS VOOR T VERSCHIJNEN 4 UUR NAM. IN ONS BEZIT ZIJN der het oefenen ter bescherming van de keel, vóór het op treden ter zuivering van de stem. Italië: „Zoo sprak Mussolini". Dat er op de a.s. conferentie tot be perking van de bewapening ter zee van Frankrijk, Japan en Italië veel heil ver wacht kan worden, schijnt iedere dag twijfelachtiger te worden. Niet in de laai- ste plaats schijnt Italië van zin roet in het eten te werpen, ook al omdat het in geen geval bij Frankrijk in dit opzicht ten achter wil staan. Ook de toespraak, welke Mussolini deze week voor een menigte oorlogsinvaliden hield, is niet geschikt om vredesgedachten wakker te roepen. We citeeren hier maar enkele regels: „Al leen in Italië leeft de gedachte aan de overwinning nog voort. De vroegere sol daten hebben de plicht te zorgen, dat die gedachte door de jongeren niet wordt verbannen, want de overwinning is een heilig, onschendbaar erfdeel der vaderen. Ik zou gaarne zien, dat uit de fabrieken die slappelingen verdwenen, die meenen, dat het maken van ammunitie minder ge vaarlijk is dan het afvuren daarvan, Wat de vrede betreftdaarover wordt tegenwoordig veel te veel gesproken." Engeland en de Ver. Staten. Inderdaad er wordt veel over vrede gesproken en toegegeven moet worden, dat de resultaten, welke we daarvan mee nen te mogen verwachten, zoo lang uit blijven ot zoo ze er zijn, zoo teleur stellen. Maar laat ons nog wat geduld hebben. „Er wordt aan gewerkt." Van groot belang is in ieder geval, dat de vijf groote mogendheden, genoemd drietal met Engeland en de Ver. Staten!, in Januari a.s. besprekingen van de bewa pening onder het oog willen zien. Mac Donald, teruggekeerd van zijn Amerikaansche reis, heeft in het Engel- sche parlement een en ander daaromtrent meegedeeld. De bedoeling van zijn con ferentie met Hoover is in de eerste plaats versterking van de vriendschapsband van Engeland met de Ver. Staten geweest. Daarnaast is getracht eventueele moei lijkheden, welke een vlotte voortgang der a.s. groote conferentie zou kunnen belem meren, uit de weg te ruimen. In dit laat ste moet hij naar wensch zijn geslaagd., Verscheiden punten evenwel bleven on aangeroerd. Over het schuldenvraag- stuk b.v. werd niet gesproken. De Ver/ Staten zijn erop gesteld dat Engeland zijn maritieme steunpunten in Eng-West- Indië en Canada opgeeft. Ook deze kwestie een uiterst belangrijke voor Engeland is niet opgelost. Mocht het er in de toekomst van komen, dan zal Engeland vermoedelijk als tegenprestatie ontmanteling van de Panama-zóne eischen, iets, waartoe de Ver. Staten met het oog op Japan wel niet spoedig zullen over gaan. Na Mac Donald's Reis. Over het geheel heeft Mac Donald's relaas een goede indruk achtergelaten. Dat gaf hem moed, welk artikel niet te ontberen is in de moeilijke tijd, welke hij thans te doorworstelen krijgt. We noemen slechts: 1. De Engelsche mijnindustrie en 2. de Engelsch-Russische betrekkingen- Het zal Mac Donald en zijn mannen heel wat hoofdbreken kosten vooraleer zij op dit gebied alle moeilijkheden achter de rug hebben. De Engelsche mijnindustrie. De conferentie van mijneigenaars en mijnarbeiders, welke onder voorzitterschap van Mac Donald Woensdag zou plaats hebben, kon /et doorgaan. De patroons verklaarden o imogelijk in verkorting van de arbeidstijü en vaststelling van een internat, standaardloon te kunnen toe stemmen. Er zal dus een andere weg moeten worden ingeslagen. Het schijnt trouwens, dat bij de bazen geen volledige overeenstemming bestaat ten aanzien van het al ot niet inwilligen der gedane ver zoeken. Kalm afwachten is nu de bood schap. De Engelsch-Russische betrekkingen. De diplomatieke betrekkingen van En geland met Rusland zijn hersteld. Eens deels omdat men dit in het belang van de Europeesche vrede oordeelt, anderdeels terwille van de handel, welke onder de vorige omstandigheden te veel schade ondervond. Dat de betrekkingen met Rusland vroe ger afgebroken werden, vond zijn oor zaak in de officieele communistische pro paganda, waartoe Moskou zich in Enge land liet verlijden. Daarmee moet het nu. natuurlijk uit zijn. En zoo niet dan hebben we de poppen weer aan het dan sen en zullen we reden hebben boven een desbetreffend bericht „De geschiedenis herhaalt zich" te plaatsen. Voorloopig neemt men met de Bolsjewieksche belof te van beterschap genoegen. Van het Fransche Front. We deden al meer eens uitkomen, dat zij, die een goed resultaat van de a.s. vijt mogendheden-conterentie verwachten, het geenszins op Frankrijk voorzien heb ben. En dat is er met het optreden van het kabinet-Tardieu in Frankrijk niet be ter op geworden. Geenszins wijl Briand daarin weer de belangrijke post van Min. van Buitenl. Zaken bekleedt. Verre van dien! Maar de vredesvriend Painlevé, ziels- en partijgenoot van Briand, die de plaats van minister van oorlog vervulde, werd nu ingenomen door Martignot, een man die met Briandl buitenlandsche po litiek maar half content is en ook tegen over de ontruiming van het Rijnland een geheel ander standpunt inneemt. Ot het kabinet-Tardieu een lang leven beschoren zal zijn kan geen mensch voor spellen, maar eenig houvast hebben we toch wel aan deze uitspraak van de Ka mer: Een motie van vertrouwen in de de regeering werd met een meerderheid van 327256 stemmen aangenomen. Bo vendien verklaarde Tardieu, dat men in de eensgezindheid der ministers'een be wijs van overeenstemming met de politiek van Briand mag zien. Wanneer deze ver klaring juist is, hebben we reden met op timistische gevoelens het verder verloop der zaken aan het Fransche politieke' front te volgen. Wanneer deze verklaring juist is! Hetgeen we hopen. stoeien en ravotten graag, maar vallen en bezeeren zich dan ook dikwijls. Zorg daarom altijd in huis voor een doos Doozco 30-60 en 90 cl. Tube 80 ct. Bij Apoth. en Drogisten Kort en Bondig. We kunnen ditmaal besluiten met mee te deelen, dat de Internat. Bank voor de Herstel betalingen na veel geharrewar eindelijk in Zwitserland gevestigd zal worden; dat Primo de Rivera geen uitvoering zal geven aan zijn aanvankelijk voorne men om in 1931 de dictatuur in Spanje door een normaal regime te vervangen; hij acht de tijd daarvoor nog niet rijp (bij nadere overweging), hetgeen hem door velen heel erg kwalijk wordt geno men; dat in België de ministerieele bijltjes ,,en bloc" worden neergelegd, wanneer minister Jaspar er straks niet in slaagt net zijn collega's in hetzelfde taaischuitje t: varen; ter verklaring van deze fraaie beeldspraak diene, dat bij onze zuidelijke buren geruime tijd (de geschiet: mis gaat vele jaren terug!) een kwestie bestaat over het gebruik van de Fransche en p, den wasch alleen Henkel's Wasch- en Bleek-Soda spaart U veel moeite en tijd. Eai| Imp. L Oitrnnua C«'» fabrikaat*Hcnk«l 4 C*. A. G. Htodel Mq., AnutrnUa v Dtiwldod t Vlaamsche taal, een moeilijkheid, welke de laatste maanden weer extra op de voorgrond is gekomen en nu dringend opruiming behoeft. D'r wordt met alle macht reeds aan gewerkt, maar het einde is nog niet in 't zicht G.J.D. „De Moeder." Zondagavond werd in hotel „Texel" voor een uitverkochte zaal vanwege het Instituut voor Arbeidersontwikkeling de film „De Moeder" vertoond, bewerkt naar motieven van het boek van de Russische schrijver Maxim Gorki en vervaardigd te Moskou onder regie van Pudowkin. Een enkel woord over de Russische filmindustrie, welke naast de Amerikaan sche, welke te Hollywood zetelt en de Duitsche, welke te Berlijn gevestigd is, een heel biezondere plaats inneemt. Heeft men elders de bedoeling de films te ver vaardigen om er zoo snel mogelijk finan cieel voordeel mee te behalen, in Rusland, ,„de bakermat van het bolsjewisme", is het geheel anders gesteld. Daar toch be nut men de rolprent in hoofdzaak ten voordeele van het proletariaat. Reeds kort nadat het communisme het Czaris- tisch regime had vervangen, legde men zich met alle macht op de filmindustrie toe, omdat men hierin het zekerst middel zag om het volk, dat voor plm. 80 pet. uit menschen bestaat die lezen noch schrij ven kunnen, te bereiken. Van Lenin zijn de woorden, dat „van alle kunsten de filmkunst voor Rusland de gewichtigste" is. De eigenlijke industrie dateert van 1921 en bracht in de periode van 1921 1925 niet minder dan honderd z.g. speel films voort, waarvan „De Moeder", „Pu- temkin" en „De Dief" wellicht de meest bekende zijn. Momenteel telt Rusland plm. 4000 bioscopen, waarvan eenige honder den van dorp tot dorp trekken. o— De film „De Moeder" werd toege licht door de heer P.Bakker, redacteur van „Het Volk", een vlot en gezellig spreker. Wanneer er bij de vierhonderd films v/elke ik als filmcriticus ieder jaar zie, een zestal zijn, die mij in het hart grij pen, ben ik al erg tevreden, aldus de heer Bakker. Voor de film „De Moeder" waagde hij het evenwel de volle aandacht der toeschouwers te vragen. Als een schepping van de talentvolle regisseur Pudowkin, bezit dit filmwerk bewonde renswaardige kwaliteiten, reden waarom spreker zich gaarne moeite zou geven om het toe te lichten. Alvorens hiertoe over te gaan gaf spre ker in grove trekken een schildering van Rusland tijdens het Czaristisch regime en van dat na de omwenteling van 1917. De vertooning van de hoofdfilm werd voorafgegaan door een kluchtig teeken- tilmpje, dat een beeld trachtte te geven van de wijze waarop men door de radio bacil kan worden geïnfecteerd; eenige tatereelen, betrekking hebbende op de „Vara", waarbij „Oom Keesje" (die een applausje kreeg,) Jeanne Bacilek, Joh.Jong en de omroeper Zwertbroek niet ontbra ken, en een wetenschappelijk gedeelte dat eenig idee trachtte te geven van radiogolven, detectors, frequentie, oscil latie, enz. En zoen kwam „De Moeder", een film welke met gespannen aandacht tot het einde verd gevolgd. De projectie was heel goed. De heer Olthuis, die de koffer-kino bediende, kon met dit apparaat best overweg. Over de inhoud behoeven wc niet uit te wijden. Het ingezonden stuk in het vo rige nummer geeft de strekking voldoende weer. Wat ons opviel, was de wijze, waar op de regisseur de sfeer heeft weten uit te beelden, waarin de toeschouwer zich heeft te verplaatsen, en de gemoedstoe stand der personen, die ten tooneelc wor den gevoerd. Natuurtafercelcn, (lente, ontluikend leven, storm op til, najaars vlagen, etc.) wisselen het spel der men schen af en stemmen in menig opzicht dan met hun gemoedsbeweging over een, een merkwaardigheid, waardoor meerdere Russische films zich kenmerken. Aan het slot sprak de heer Bakker nog een kort woord. Hij bracht de staking der Groninger landarbeiders en de rel letjes te Maaastricht in herinnering ais gebeurtenissen, welke volgens spreker door inwilliging van der arbeiders bil lijke eischen hadden kunnen worden voor komen. Hij besloot met de collecte aan te bevelen, welke liet bestuur der afd. Texel der S.D.A.P. had gemeend te moe ten houden ten voordeele van de nage laten betrekkingen van de lieer Beckers, die te Maastricht bij de relletjes het le ven had moeten laten. Ze bracht plm. t 17.— op. De Stoomververij en Client. Was- scherij „De Regenboog" te Tilburg, agent de heer ü.Wortman alhier, stelt voor haar cliëntèle een fraaie Maandka- lender beschikbaar. We mochten er een ter aankondiging ontvangen, met een schild, gesierd door de reproductie van „Het Straatje" van Vermeer. OOK IETS VOOR TEXEL? Men schrijft ons: Zooals meermalen heeft de drinkwater voorziening op Texel deze zomer heel wat te wenschen overgelaten. M.i. moet de vraag gesteld worden, of herhaling van deze „waternood" iets anders dan watersnood! niet voorko men kan worden. Een onderzoek is daarvoor noodig en onwillekeurig denkt men dan aan het Rijksbureau voor Drinkwatervoorziening te 's Graven hage. Dit gaat ook Terschelling helpen en de kosten, tot een maximum van f1000 zal de provincie dragen, indien het voor stel van Gedeputeerde Staten wordt aan genomen, wat stellig te venvachten is Letterlijk luidt dit voorstel als vol ut: „De Staten enz. Besluiten: Aan de gemeente Terschelling een bij drage te verleenen, gelijk aan het bedrag der kosten, dat door het Rijksbureau voor Drinkwatervoorziening in rekening zal worden gebracht voor het uitbrengen van een rapport inzake de watervoorzie ning van die gemeente, met dien ver stande, dat de bijdrage niet meer dan t 1000.zal beloopen." Dit voorstel wordt nog in de Decem- ber-vergadering der Staten behandeld en dan kan op Terschelling aangepakt wor den. Voor Texel lijkt het mij van groot be lang, dat er in dezen ook spoed wordt betracht. Misschien is het nog mogelijk in De cember een soortgelijke beslissing uit de lokken als voor Terschelling wordt voor gesteld. Het gemeentebestuur zal er dan echter als de kippen bij moeten zijn. EIERLAND. Van biggen en bieten. Als een biezonderheid kan worden ge meld, dat op de hoeve „Oud Breda" een suikerbiet is gerooid, welke „schoon op de sch al een gewicht had van 12 pond.. Op leze hoeve wierp een zeug 20 big gen, w it eveneens als een biezonderheid vermelding verdient.

Texelsche Courant | 1929 | | pagina 1