De nieuwe telefoontarieven Rijkspostspaarbank. Aan het postkantoor den Burg-Texel en de "daaronder ressorteerende hulppostkan toren werd gedurende de maand Oct. 1929 Ingelegd f 5940 04 Terugbetaald 4410,12 Het aantal nieuw uitgegeven spaarbank boekjes bedroeg 2. In aansluiting op onze vorige berichten omtrent de nieuwe telefoontarieven, welke met ingang van 1 Jan. a.s. van kracht worden kan thans het volgende worden medegedeeld De gesprekken in het plaatselijk ver keer zullen 2,5 ct. per gesprek kosten', (thans gratis). De abonnementsprijs wordt echter van t40 op f24 gebracht. Tevens wordt een wijziging gebracht in de tarie ven voor het interlocaal verkeer. 1. Binnen een straal van 10 K.M. van het kantoor 10 ct.; II. Binnen een straal van 15 K.M. 15 ct.; III. Binnen 'n straat van 35 K.M. 35 ct.; IV. Daarbuiten 50 ct. per gesprek, alles per 3 mnt. Zoo geldt voor den Burg het 10 ct.-ta- rlef in het verkeer met Eierland, den Hoorn, de Koog, Oosterend, Oudeschild en de Waal. Voor de Waal in het verkeer met den Burg, de Cocksdorp, Eierland, den Hoorn, de Koog, Oosterend en Oudeschild. Voor Oudeschild in het verkeer met den Burg, Eierland, den Helder, den Hoorn, de Koog, Oosterend en de Waai. 4 Voor Oosterend in het verkeer met den Burg, de Cocksdorp, Eierland, de Koog, Oudeschild en de Waal. Voor de Koog in het verkeer met den Burg, de Cocksdorp, Eierland, den Hoorn, Oosterend, Oudeschild en de Waal. Voor den Hoorn in het verkeer met den Burg, den Helder, de Koog, Oudeschild en de Waal. Voor Eierland in het verkeer met den Burg, de Cocksdorp, de Koog, Ooster end, Oudeschild en de Waal. Voor de Cocksdorp in het verkeer met Eierland, de Koog, Oosterend en de Waal. Het 15 ct.-tarief geldt in het verkeer van den Burg met de Cocksdorp en den Helder. Van de Waal met den Helder. Van Oudeschild met de Cocksdorp. Van Oosterend met den Hoorn. Voor de Koog bestaat het niet. Van den Hoorn met Eierland, Ooster end en Julianadorp. Van Eierland met den Hoorn. Van de Cocksdorp met den Burg en Oudeschild. Het 35 ct.-tarief geldt in het verkeer van den Burg met Anna-Paulowna, Bar- singerhorn, Breézand, Burgerbrug, Cal- lantsoog, Dirkshorn, Wieringen, Juliana dorp, Kolhorn, St. Maarten, St. Maartens brug, Oudesluis, Petten, Schagen, Scha- gerbrug, Vlieland, Wieringerwaard, Win kel en 't Zand. Het 35 ct.-tarief geldt voor plaatsen, liggende buiten een straal van 15 K.Mj van het kantoor, doch binnen een straal van 35 K.M. De Cocksdorp zal er dus aan het vaste land minder dan den Burg kunnen bereiken, Oudeschild meer. Op Texel kan Oosterend voor 35 ct. telefo- neeren met Zurich in Friesland, evenals de Cocksdorp, dat ook 35 ct. betaalt in het verkeer met Terschelling. We geven telefoonbezittcrs in overwe ging deze tarieven uit te knippen en te plakken achter de lijst met „Texels tele foonnummers", aan ons bureau voor abonnees-Texelsche Courant kosteloos verkrijgbaar. Gisteravond werd door notaris Mul der voor de erven van de heer J. Geus Az. publiek verkocht een huis, verdeeld in 2 woningen, aan de Wcverstr. Koopers A. Kooiman en C. de Wijn, e;p. voer f2530 en f3150 Wat betaalt „Hoilandia" uit? Voor de aan het filiaal 't Zand ontvan gen melk betaalde „Hoilandia" te Pur- merencl Donderdag j.l. f 10,94 per 100 L. uit. Een beste dag. Als een bewijs dat er Donderdag op de schapenmarkt te Schagen beste prijzen zijn besteed, wordt ons medegedeeld, dat de heer K. Braak te Hoogwoud voor een koppel 152.per stuk maakte. Dit was tevens de hoogste prijs van deze dag. Stemming Hoofdingelanden Dertig Polders. Maandag had in café „den Burg" stem ming plaats wegens periodiek aftreden van twee hoofdingelanden van De Dertig Polders, de heeren Jac. Hz. Boogaard en Joh. Nz. Roeper, beiden herkiesbaar. De volledige uitslag was, dat uitgebracht wer den 448 geldige stemmen (van onwaarde nihil), verdeeld als volgt: Joh. Nz. Roe per 221, Jac. Hz. Boogaard 211, S.C.Eel- man 11, B.Bakker Az. en C. Boon Pz.\ elk één en H.Hin drie. De keeren Roeper en Boogaard werden aldus herbenoemd. Sint-Maarten's avond. De jeugd heeft het op de avond van St. Maarten dat was op Maandag dus met het weer heel slecht getroffen. En toch heeft de traditie zich gehandhaafd. Wind en regen trotseerend, zagen we weer groepjes kinderen, uitgerust met 'n uitgesneden koolraap, waarin 'n kaarsje was geplant, of een lantaarntje, zingend van deur tot deur gaan. Zulk een opoffe ring moest toch beloond worden, niet waar? Gistermorgen is bij Uitgeest de eer ste trein AmsterdamDen Helder op 'n goederenwagen geloopen, welke door de storm aan het rollen en op de lijn ge bracht was. Geen persoonlijke ongeluk ken, maar: groote materieele schade, stremming van het verkeer vertraging van het postvervoer. Texel 11 speelde Zondag te Schagen tegen Sparta 11 en won met 2—1. OUDESCHILD. Filmavond „De Moeder". Bijna geheel gevuld was het nieuwe ge deelte der „Zeven Provinciën", waar Za terdagavond door het Instituut voor Arb. Ontw. vertoond werd de film „De Moe der." De heer J.Bruin heette namens het In stituut de aanwezigen hartelijk welkom in het biezonder de heeren Olthuis en P. Bakker, resp. als operateur en explica teur. Vooraf werd vertoond een radio- tilm, waarin de verschillende medewer kers van de V.A.R.A. optreden en veel interessants werd geboden op radioge- bied. De heer P.Bakker verkreeg hierna het woord om een korte rede te houden, waarna de film werd vertoond. Te oor- deelen naar het luide applaus, sloeg de tilm biezonder in. De collecte ten bate van de nagelaten betrekkingen van de heer Becker, die bij de stakingsrelletjes te Maastricht het slachtoffer werd, bracht hier plm. fl3op. Visscherij. In de afgeloopen week zijn in de haven aangevoerd plm. 11500 Kg. garnalen. De prijzen waren vooral niet hooger. Het schijnt, dat men zich in België ook meer op de garnalenvangst toelegt, zoodat de markten daar geregeld goed bezet zijn, hetgeen de prijzen drukt. Voor de vis- schers is nog een kleine tegemoetkoming f'at er dagelijks put afgeleverd kanwor den. Te den Helder wordt ook veel puf aangevoerd. We zagen dezer dagen een groote motorbotter binnenkomen met het geheele voorschip vol puf (meest kleine garnaaltjes.) Als leek zou men zeggen: Als het zoo voortgaat, moet alles dood gevischt worden. De storm van Maandag op Dinsdag. De storm van Maandag op Dinsdag heeft niet veel materieele schade aange richt. Wat pannen zijn afgewaaid en op de haven hingen enkele lantaarns scheet aan de paal. De havenlichten hebben veel van het water te lijden gehad. In de glooiing van het Westelijke havenhoofd en in de glooiing halfweg Oudeschild zijn een paar kleine gaten geslagen. De zee stond ruw. Maandagavond liep bij laag water de zee tusschen Stoombootkoffie huis en havenkantoor nu en dan over de dijk. Toen de Dageraad gistermorgen ging varen, sloeg de zee nog over het havenhoofd. Kort daarna echter ging de wind rui men en werd het weer veel beter. Te den Helder is halverwege de Hoofd gracht een boom ontworteld. Hij kwam precies voor een huisdeur terecht. —De hevigste windstoot in de laatste stormnacht had een snelheid van 32 M. per sec. Te zes uur in de morgen had de barometer zijn laagste stand bereikt. OOSTEREND. Het Leven van John Bunyan. Lezing door Ds. Buskes. Vrijdagavond hield ds. Buskes in de Doopsgez. Kerk alhier de aangekondigde lezing over „Het leven van John Bunyan". Spreker vangt aan met een kort ope ningswoord, waarin hij de aanwezigen hartelijk welkom heet. Na het zingen van Ps. 98 vers 7, gebed en Schriftlezing (Math. 5, vs. 1—16) deelt ds. Buskes nog mee, dat het in zijn bedoeling ligt deze winter een reeks lezingen te hou den over „Het Leven van John Bunyan", „De Pelgrimsreize", etc. en ten slotte met een lichtbeeldenavond, aan deze onder werpen gewijd, te besluiten. Het doel is hiermede het werk van God in de wereld, hetwelk hij in en door Bunyan heeft verricht, te laten. zien. Bunyan, zoo vangt spreker zijn verhaal aan, werd geboren te Elstow in Bed ford (Engeland) in het jaar 1628. (In 18/4 is door de hertog van Bedford een bronzen standbeeld van Bunyan te Bed ford geplaatst.) Zijn vader was van be roep ketellapper. In het arme, maar vrome gezin werd de kleine John opgevoed. John viel al spoedig op in het gods dienstige gezin van zijn ouders. Op negen jarige lesitijd staat hij reeds bekend ais ten spotter. In zijn later geschreven boek, „Genade bewezen aan een groot Zondaar", komt hij terug op die voor hem zoo bescha mende tijd. Maar toch bij alle spot, hoort hij nog in zich de innerlijke stem van het geweten. Later wordt die stem steeds zwakker. John gaat nu en dan kermissen bezoeken. Op 18-jarige leeftijd komt hij in het leger. Uit zijn diensttijd is bekend het volgende merkwaardige feit. Hij ruilt met zijn makker een schildwachtbeurt en in diezelfde nacht wordt zijn makker door een verraderlijke kogel gedood. Dit voor val maakt groote indruk op hem, echter met van blijvende aard. Als hij uit zijn diensttijd terugkomt, wordt hij weer ke tellapper. Hij huwt op 19-jarige leeftijd met een straatarm maar vroom meisje. Ze hadden het eerst zelfs zoo arm, dat ze geen bord en lepel hadden. De groote beslissing in Bunyan's leven komt, wanneer hij getrof fen wordt door een preek van Ds. Hall. Weliswaar scheen een stichtelijk woord een tijd lang op hem geen vat te heb ben en bezondigde hij zich meermalen aan vloeken, zoodat men wel beweert, dat het bekende gezegde: „vloeken als een ketellapper"#aan zijn gedrag ont leend is. Toch was deze preek het mid del tot zijn bekeering. Tot volle over tuiging en klaarheid echter komt Bunyan pas, wanneer hij in aanraking komt met Ds. Jifford, voorganger van de Baptis ten te Bedford. Deze predikant, die een veelbewogen leven achter zich heeft en zelt als brandhout uit het vuur is gerukt, begrijpt Bunyan's toestand volkomen. Hij onderwijst hem in alle dingen, die nu voor hem nog duister zijn. Na zijn dood wordt Bunyan voorganger der gemeente. En niet alleen in Bedford, maar in heel Engeland is hij straks als predi kant bekend. Eerst predikte hij vooral de boetgezant, begrijpelijk na zijn zondig verleden. La ter komt er echter een andere klank in, zijn preeken. Dan is meer de blijde bood schap het thema van zijn woord. Bunyan was een geweldige prediker, zag in iedere bloem een tekst, drong aan op beslissing. In die tijd breekt in Engeland onder Jacobus II de bekende godsdienstoorlog uit. Wel 2000 Presbyteriaansche predi kanten worden eenvoudig afgezet. Die genen, die niet tot de Enjg. Staatskerk! behooren, worden op alle manieren on derdrukt. Bunyan weigert te voldoen aan het bevel om niet meer te preeken en komt in 1660 in de gevangenis. Twaalf jaar heeft hij daarin doorgebracht. Daar heeft hij ook geschreven het bekende boek „Eens Christens reis naar de Eeuwig heid" (1678). Na zijn gevangenschap heeft Bunyan nog 16 jaar geleefd. Op 31 Mei 1688, 60 jaar oud zijnde, overleed Bunyan na een kort ziekbed ten huize van een van zijn vrienden te Londen. Zijn laatste worden waren: „Heere Jezus, ont vang mij. Ik kom tot U". Spreker eindigt met voorlezing van 'n gedeelte uit een door Bunyan zelf geschreven levensbeschouwing. Hierna sluit spr. de vergadering met dankgebed. Als slotzang wordt gezongen Ps. 89:8. PRINS HENDRIK-POLDER. Grondaankoop. Van de heeren De Visser en Van Gro ningen, wonende op „Ceres" alhier, is plm. 2,5 H.A. grond gekocht. Naar men ons meedeelt houdt deze aankoop verband met de ophooging van Texels dijken, welke wegens de a.s. afsluiting van de Zui derzee en dan te verwachten hoogere vloedstanden noodzakelijk wordt. OOST. Drukke scheepvaart. Wat de scheepvaart betreft, is de maand November hier wel de drukste. Dagelijks heerscht om en bij de loswal aan het Noorden groote bedrijvigheid; wagens met pakken stroo, suikerbieten en aard appelen rijden steeds aan. Zaterdag was het hier al biezonder druk: twee schepen werden met stroo en twee met aardappe len geladen, terwijl een vijfde een vracht suikerbieten moest verschepen. Mej. P. Rozendaal, hier met de bediening van de Waag in 't Noorden belast, had de han-< den vol en nauwelijks kon zij zich tijd gunnen om het gebouwtje een oogenblik te verlaten. Niet minder dan 143 auto- en wagenvrachten werden op die eene dag gewogen. Men kan zich dus voor stellen, dat' het hier een drukte van be lang was. Jaarvergadering IJsclub Oost. Vrijdagavond hield de IJsclub in deo.l. school alhier haar jaarvergadering. De voorz., de heer A.Vonk, opent de vergadering en dankt de aanwezigen voor hun opkomst. Hij is, het slechte weer in aanmerking genomen, zeer tevreden, hoe wel hij gaarne een grootere opkomst had gewenscht. De notulen der vorige vergade ring worden voorgelezen en onveranderd goedgekeurd. De rekening van de pen ningmeester wordt door drie aanwezigen nagezien en in orde bevonden. De ont vangsten hadden bedragen f278,92, de uitgaven 1246,14, zoodat er een batig sal do geboekt werd van f32,78. De heer Jan Roeper wordt dank ge bracht voor zijn accuraat beheer. Hierna volgt lezing van het jaarver slag. Door IJsclub Oost is in de afgeloo pen winter zeer veel gepresteerd op al lerlei gebied. De secretaris mag een woord van dank ontvangen. Dan is aan de ordebestuursverkiezing. De voorzitter is van meening te moeten be danken om allerlei redenen. Als voorz. wordt thans benoemd de heer H.Steigstra, terwijl de heer F. van Houte de functie van secretaris zal vervullen. Met bijna al- gemeene stemmen wordt de heer J.Roe per Nz. wederom als penningmeester be noemd. De heer Jac. Eelman Gz. wordt gekozen als baancommissaris. Thans is het bestuur weer voltallig. De aftredende voorzitter wordt een woord van dank ge bracht voor zijn medewerking, reeds van de oprichting af, eerst als secretaris en later als voorz. verleend. Dan volgen be sprekingen over wedstrijden. Het bestuur is van meening in de eerste plaats een hardrijderij voor mannen te moeten orga- niseeren. Een horloge zal uitmaken, wie de vlugste rijders zijn. Vervolgens wil het bestuur trachten met de overige clubs op Texel samenwerking te verkrijgen om een gezamenlijke estafette wedstrijd te orga- niseeren om het kampioenschap estafette van Texel. Dit voorstel wordt aangeno men. Verder zal het bestuur trachten evenals het vorige jaar wederom „,elck wat wils" te brengen. Er wordt ook nog besloten tot het aanschaffen van een vlag met opschrift. Daar de rondvraag niets opleverde,, werd overgegaan tot verloting der fraaie kunstschaatsen. Er werden 99 loten ver kocht. De heer W.Halsema was de geluk kige winnaar (lot no. 15). Daar deze verloting zeer in de smaak der aanwezi gen bleek te vallen, werd gevraagd hiertoe het volgende jaar wederom over te gaan, welk voorstel zeer werd toegejuicht. Hierna werd de vergadering door de voorz. gesloten met de wensch, dat de vereeniging onder leiding van de nieuwe voorzitter zijn goede naam en faam mocht behouden, waaraan hij echter in geen geval twijfelde. DE COCKSDORP. Kerknieuws. Tot leden van het kiescollege der Ned. Herv. Kerk alhier werden herkozen de dames de wed. Lap en de wed. v. d. Kloot en gekozen (vacature J.Daalder) de heer M.A.v.Liere. Tot notabei werd gekozen (vacature M.A.v.Liere) de heer P.Meindertsma en herkozen de heer J. v. Harn. ZanguitvoeringConcordia. De Christelijke gemengde Zangvereeni- g'ng „Concordia" gat Zondagavond 'n uitvoering in het kerkgebouw der Ned. Herv. Gemeente alhier. De kerk was bijna geheel met belangstellenden gevuld. De bijeenkomst werd geleid door de oud-voorzitter van Concordia, de heer C.BIom, die, nadat door de aanwezigen Psalm 150 vers 1 was gezongen, een kort openingswoord uitsprak en vervolgens voorging in gebed. Hierna werd door Concordia, onder lei ding van de heer S. de Waard, een 11-tal zangnummers ten gehoore gebracht, af gewisseld door Gemeentezang en orgel spel. De verschillende nummers, die met groote aandacht werden aangehoord, kwa men zeer goed tot hun recht. Na sluiting door de heer C.BIom, werd nog gezamenlijk gezongen Gez. 180:1. DEN HOORN. Jaarvergadering IJsclub „De Geul". Donderdagavond j.l. hield bovenge noemde vereen, haar eerste jaarvergade ring in het „Loodsmanswelvaren". Te bijna acht uur opende de voorz., de heer P. B. Riteco, de vergadering. Hij kon aan bijna een 40-tal leden het welkom heeten. Uit het jaarverslag bleek, dat het eerste seizoen voor de nieuwe vereeniging niet weinig succes had opgeleverd. Een winter als die van 1928-1929 zal wellicht bij alle zusterverenigingen in herinnering blij ven. De statuten werden behoudens een kleine op- ot aanmerking goedgekeurd. Bepaald werd dat voortaan het seizoen zal aanvangen 1 Dec en eindigen 30 Nov. De contributie zal bedragen f 1.— met als maximum f 1.50. Voor hen, die na 1 Dec. lid worden, bedraagt de contributie f 1.50. Uit het financieel verslag bleek, dat hoewel er groote offers gebracht waren in de afgeloopen winter, er toch nog 'n batig saldo van f 6.reste. De aftreden de voorz. werd weder bij de eerste stem ming herkozen. Hij nam deze benoeming aan. De heer Jac. Lap vestigde bij de rond vraag de aandacht op de wenschelijkheid om bij gelegenheid tot ijssport een auto bus te laten rijden voor liefhebbers van elders. De voorz. deelde hierop mee, dat dit idee reeds bij het bestuur ook ter sprake is geweest. Men zal t.z.t. trach ten het daarheen te leiden. Na eenige besprekingen van huishou delijke aard besloot de voorz. met de beste wenschen voor „De Geul" te ruim halt elt de vergadering. Strandvonderij. Dezer dagen zijn bij de strandvonderij hier aangebracht eenige wagens nieuw hout en een sloep, zonder naam of ken- teeken. O Gij kunt er van verzekerd zijn, dat de Texelsche Courant op Texel in alle kringen wordt gelezen en hier een zoo ruime verspreiding geniet, dat ge met 'n advertentie in dit blad vrijwel ieder Texelaar bereikt: HIJ IS ALS REGEL O ABONNEE en anders ZEKER A MEDELEZER. Oplaag 1670 ex.

Texelsche Courant | 1929 | | pagina 2