'oos doodt het haar O No 4380 Woensdag 20 November 1929 43st,Jaarganfc Van week tot week Texelsche Berichten ^sUtntgraa£/ ABONNEMENTEN: UITGAVE;N.V.v/h LANGEVELD&DE ROOIJ JI DEN BURG OP TEXEL ADVERTENTIÊN: TELEFOON: N°.11 Si POSTGIRO: N°.652 ai POSTBUS: N°. 11 Zaterdagavond. Wapenstilstandsdag. „Alom twee minuten stilte, Ook in de oorlogstuigfabriek.... Mooi! maar ietwat langer stilstand Waar' ons nóg meer sympathiek." Met dit puntdichtje, dat we in een onzer weekbladen aantroffen, willen we een korte beschouwing naar aanleiding van de 11e November Wapenstilstands dag inleiden. Het heeft die dag aan redevoeringen ter herdenking van dat heuglijk feit niet ont broken. Maar niet steeds waren het bemoedigende gedachten, welke de spre kers bij de luisteraars trachten te wek ken. Er was wel eens heel weinig hoop, nog minder begrijpen en allerminst ver gevensgezindheid te bespeuren in hun woorden. Wat te denken van een M adel in, die in een vergadering van oud-officieren te Parijs, Duitschland afschilderde als „de eeuwige vijand" en zich gelukkig prees, te weten, dat in Frankrijk een nieuw ge slacht opgroeide, dat heroveren zou, wat Frankrijk verloor of eenmaal verliezen zou (Roerland, Rijnland, Saargebied, etc.) En dan deze woorden van J o f f r e, de Fransche maarschalk: „Zelfs de welsprekendste woorden zijn niet voldoende om een land tegen ruwe invallen te vrijwaren. Onze vrijheid is tegenwoordig evenals voorheen afhanke lijk van het bestaan van een krachtig leger en goed verdedigde grenzen." Blijkbaar is deze krijgsman, die voor heete vuren moet hebben gestaan en met de oorlog in zijn meest dierlijke uiting kennis heeft gemaakt, doordrongen vat het bekende spreekwoord „Wenscht gij de vrede, bereid u ten oorlog", een uit spraak, waarover het laatste woord nog met gesoroken is. Ten slotte: De Fransche generaal Do u- c h y was nu ook verre van gerust en liet niet na daarvan in bovengemelde verga dering te doen blijken: Wij hebben ons pand aan de Rijn verloren, sprak hij. Het is onvoorwaardelijk prijs gegeven. Ons tront ligt aan de Linker-Rijnoever nu ge heel open, met het gevolg, dat Rijksweer, Schupo en andere goed geoefende gehei me Duitsche troepen aan die kant gemak kelijk ons land kunnen binnensnellen. Het stemt echter tot vriendelijker ge dachten, wanneer we eens letten op wat Hoover, de president der Ver. Staten; Borah, voorz. der Comm. voor Buitenl. zaken der Amerik. Senaat, en Briand,, de Fransche Min. van Buitenl. Zaken, in deze dagen gesproken hebben. Elf jaar na het sluiten van de Wapen stilstand, aldus de Pres. van de Ver.Staten bedraagt de legersterkte over de heeie wereld dertig miljoen man. Vóór 1914 maar twintig miljoen. Deze vooruitgang is achteruitgang. Vrees en wantrouwen beheerscht nog maar al te zeer de vol ken, we hebben geen voldoende waar borg dat niet weder een groote oorlog zal uitbreken. Tot hoop en tevredenheid stemt echter het feit, dat de "geheime po litiek al meer en meer vervangen wordt door ooenlijke besprekingen. Een groote stap vooruit is het verdrag van Kellogg. Doch de vrede is nog steeds niet ge waarborgd. De bestaande organisaties en vredelievende regeling van geschillen zijn onvoldoende, zij moeten uitgebreid, en versterkt worden. Die versterking moet gevonden worden door vermenigvuldiging der verdragen, door formuleering van een gezaghebbend systeem van internationaal recht en door het steunen van wat de V.S. aangaat, net de noodige voorbehou den het Pi manente Hof van Interna tionale justitie. Wij moeten hebben een wereld waarin men gewoon is aan een ordelijke procedure voor de regeling van internationale geschillen; een wereld waarin het machtigste wapen der mensch- heid is de openbare meening; een wereld die opgebouwd is naar het model der V.S. zelf, waarin het niet noodig is de beslissingen van het Hooggerechtshotte doen eerbiedigen door gebruik te maken van geweld. Amerika is bereid zijnvloot- sterkte te verminderen met hetzelfde per centage als de andere landen dit doen. Laten die andere nu spreken. Voor Ame rika is geen vermindering te groot, en geen vlootsterkte te klein. Dat 's taal, die past bij de sfeer, waarin we de Wapenstilstand moeten herdenken. Drongen zich op deze dag in het biezonder de schrikbeelden niet bij ons op, welke het woord „wereldoorlog" in herinnering brengt? Streden alleen aan het Fransch-Belgische front niet 25 mil joen soldaten en heeft het getal van hen, die niet of afgrijselijk verminkt terug keerden, niet twaalf miljoen bedragen Werden op 1 Juli 1916 alleen van het Engelsche leger aan de Somme niet 60.000 man gedood, verminkt of gevan gengenomen Zouden deze sombere feiten, met tientallen aan te vullen (ook de tegen partij telt zijn dooden en levenslang ver minkten bij vele miljoenen) dan niets ge leerd hebben? Het is niet te gelooven. Borah spreekt bemoedigende taal: hij wijst op de ontruiming van het Rijnge bied, de geslaagde Haagsche conferentie, het Pact Kellogg. Hij beschouwde de wapenstilstandsdag 1929 als een dag met schooner beloften dan ooit in een jaar daarvoor. Maar gat hij toe „een gewapende wereld is een vechtende we reld en daarom moet een ontwapenings- conterentie ons helpen; de wereld heeft geen groote bewapening noodig." Briand zei het aldus: „Ik heb bij me zelf gedacht, dat het een juiste politiek' was door geven en nemen met het Duit sche volk op goede voet te komen en daarmee rust en vrede ook voor ons volk te bevorderen. Was deze wensch mis daad? Deze moed zwakheid? Het ware gewenscht, dat de Fransche soldaten met vertrouwen en vriendschap het Rijnland verlaten. Frankrijk's houding moet zoo nobel zijn, dat zij dankbaarheid wekt in Duitsche harten." De wereld moet er mee gebaat zijn, zoo deze woorden in breede kring weerklank vinden. Nieuws van het Oostelijk front. Dat men in het verre Oosten van vrede nog een slecht begrip heeft, bewijzen tel kens weer de berichten, welke van veld slagen en andere bloedige geburtenissen in het arme China verhalen. Deze week moet in de provincie Honan een vreese- lijke slachting zijn aangericht, heviger dan dit jaar heeft plaats gehad. Men zou er dooden tellen bij honderden, wellicht duizenden. Hoe de zaken er precies ver- loopen is als steeds moeilijk na te gaan. o— Om in de buurt te blijven: In Afghani stan schijnt het moorden voorloopig ge- dan. Nadir Khan heeft zich als opvolger van Aman Oellah te Kaboel genesteld en bracht het al zoo ver, dat de Engel sche regeering hem als hoofd van Afgha nistan erkent. Wat de door hem bijeen geroepen Raad van Hoofden van het ge val zeggen zal? Dat zal Nadir wellicht zelt niet weten. Zal men hem als een in dringer, dan wel, als een familielid van Aman Oellah, als diens wettige opvolger beschouwen? Q.J.D. Biezondere Vrijwillige Landstorm. De vergadering der afd. Texel van het Verband Alkmaar van de B.V.L. werd Vrijdagavond in „De Lindeboom" door plm. 45 personen bijgewoond. Te ruim acht uur opent de heer W.B. Oort, voorz., de besprekingen met een b.irtelijk woord van welkom, in het bie— z 'nder gericht tot (ie heer J.A.E.ederode, uit Bergen, Commandant van hei Verband steeds Wybert-fabletten l meenemen, zoo gauw /hebt U kou geval, la - zijn de gevolgen. lastig Alkmaar, P.J.Oolders, Verbands-secreta- ris, uit Alkmaar, en M.D.Dijt, als verte genwoordiger van de motorbrigade. Spre ker verheugt zich over de goede opkomst, doch vindt deze verklaarbaar, gezien de belangrijke punten op de agenda. Uitslag schietwedstrijden. De voorz. deelt vervolgens mee, dat de atd. drie koningschutters telt en wel de heeren H.C.A.Kievits, P.B.Riteco en H. Zijm. Zij ontvangen behalve 'n brevet ook een sierlijk kruis. Het aantal scherpschut ters bedraagt zestien; het zijn de heeren J.ZijmSz., D.Trap, M.J.Bremer, Gerrit Bakker, Corn.A.Eelman, Wouter v. d. Slikke Pz., Cor Bakker, Simon Zijm Mz., Adr. de Visser, Jan v. Heerwaarden, Jan H.Schraag Jz., Simon Lap Kz., Corn. Vee- ger Cz., Dirk Bakker C.Wz., Corn. Buis man en Nic. C. Ran. Zij ontvangen allen een brevet en de heer C.Buisman tevens een pluimpje, omdat hij het na zeer korte oetentijd reeds tot scherpschutter bracht. (Applaus.) Prijswinners. De Koningschutter-prijs viel na loting met de heer Kievits aan de heer Ritec<i ten deel. Van de scherpschutters waren de prijs winners: 1. D.Trap, 2. Jan van Heerwaar den, 3. Corn. Veeger Cz. Van de 17 eerste klas schutters: 1. S. Troost, 2. Aris Bremer, 3. S.Lap Bz., 4. P.Vlaming Pz. Van de 7 tweede klas schutters: 1. J. Witte Hz., 2. Joh. Ran. Corpswedstrijden. Na de heer Oort spreekt de heer P. J. Oolders ais secretaris de vergadering toe. Hij verheugt zich eveneens in de groote opkomst, al had ze nog beter kunnen zijn. De afd. telt immers 106 leden. Het is hem een genoegen, dat de commandant mede naar Texel is gereisd om met de afd kennis te maken. Hij vertrouwt, dat deze kennismaking van aangename aard zal zijn en meermalen herhaald zal wor den. (Applaus.) Vervolgens brengt spreker de nieuwe schietmethode ter sprake, welke op Texel gunstige resultaten blijkt te hebben afge worpen. Er is in het verband Alkmaar slechts één afdeeling welke, met vier ko ningschutters Texel overtreft. Het vol gend jaar zal de bestaande indeeling in klassen van kracht blijven. Spr. wekt een ieder echter op te trachten in een hooger klas te komen. In het biezonder met het oog op de corpswedstrijden, welke het volgend jaar gehouden zullen worden o.m. op Texel, te Anna-Pauiowna, Alkmaar en Hoorn. Voor ieder vijftal deelnemende atd. wordt één prijs uitgeloofd. Van elke afd. nemen drie afgevaardig den deel. De beste schutter van hen komt ook voor een prijs in aanmerking. De beide Texelsche koningschutters, welke deze avond vóór de vergadering op de proet werden gesteld, waren niet geluk- gelukkig. Met z'n beiden schoten ze maar 273 punten.. De heer Kievits echter komt nog een prijs toe. De prijzen, aan de afd. toe te kennen, zijn draagmedailles, be stemd voor het vaandel (eventueel nog aan te schaften). Nationale schietwedstrijden. Op Dinsdag, Woensdag, Donderdag en Vrijdag 27—30 Mei 1930 heeft te Den Haag een schietwedstrijd plaats, waaraan uit het Verband Alkmaar mogen deelne men 25 scherpschutters, 50 eerste klas en 25 tweede klas schutters, door loting aan te wijzen. Er wordt "op 21 banen, met- scherp en ook met K.S.O. geschoten. De deelneners reizen en worden onthaald op 's rijks kosten. Gedenk-fotoalbums. Ter herinnering ran de zoo goed ge slaagde Nationale Landstormdag—Den Haag 192S wordt de leden een keurig foto-albumpje aangeboden. Het bevat tal van foto's en een uitvoerige beschrijving van de Landstormdag. Het Landstormblad. De voorz. wekt de aanwezigen op zich tegen betaling van 75 ct. per jaar op het Landstormblad te abonneereii. Het bestaat al zes jaar, doch telt onder de 65000 land- stormers maar 25000 abonnees. Wie liet maandblad geregeld leest blijft van het instituut van de B.V.L. volledig op de hoogte en steunt de beweging tevens. De heer Oolders voegt er nog eeii op wekkend woord aan toe. De toestand is in ons land niet zoo rooskleurig, zegt hij. Communisme en socialisme werken om de zaak onderste boven te werpen. Helpt ons, steunt de B.V.L. door liet maandblad te lezen. De heer Kievits heeft zich bereid verklaard als agent voor den Burg op te treden. Vermoedelijk nemen de heeren Riteco en Bolt deze taak voor den Hoorn en Oostenend op zich? Een eigen vaandel. De heer Oolders breekt een lans voor 'n eigen Verbandsvaandel. Ook Texel zou daarop prijs moeten stellen. Een behoor lijk vaandel zal echter f600 kosten. Met toestemming van de heer burgemeester vvordt een collecte gehouden. Ze brengt f 13,75 op, welke som de heer Oolders in dank aanvaardt. o— De lieer Oolders besluit met een harte lijk tot „weerziens" en spreekt de beste wenschen uit voor de bloei van de afdee ling. De hierop volgende rondvraag levert niets op. Een oogenblik voert nog de heer Bre- derode als commandant het woord. Hij dankt de voorz. voor de vriendelijke woorden, hem toegesproken, en geeft zijn blijdschap te kennen over het feit, dat hij gelegenheid mocht vinden met de afd. kennis te maken. Hij hoopt meermalen een vergadering met de Texelaars te mogen meemaken en besluit met dé besto wenschen voor groei en bloei hunner af deeling. Hierop sluit de voorz. met dank voor de prettige besprekingen de vergadering. Kerknieuws. Beroepen in de Ned. Herv. Gemeente alhier ds. C. J. Lasschuit te Hall. Tooneeluitvoering „Klein Tooneel." .„Klein Tooneel" van Oudeschild gaf Zaterdag ook in hotel „Texel" voor een goed gevulde zaal een opvoering van „Hun Kind", tooneelspel in drie bedrij ven. De heer Jn. Kikkert, die voor de aan vang een kort woord ter opening sprak, zeide met voldoening te constateeren, dat zoovelen waren opgekomen om de presta ties van „Klein Tooneel" te volgen. Hij verklaarde er van overtuigd te zijn, dat iets goeds geboden zou worden. „Klein Tooneel" heeft met recht in de korte lijd van zijn bestaan een klinkende naam ver worven en drukte er zijn spijt over uit, dat „de menschen van 't Nut" niet aanwezig waren. Men klaagt wel eens, dat hier zoo weinig te doen is, vervolgde spre ker, maar waarom dan nu niet present? o— We stemden gaarne met de heer Kik kert in: Er zou iets goeds geboden wor den worden. En thans weten we het op nieuw: Er is iets goeds geboden. Dat: beweer niet het daverend applaus alleen, maar bovenal de ernstige stilte, welke tij. dens het spel heerschte. Dat demon streerden de tranen, die hier en daar wer den w jggepinkt en dat leerden de zak doeken die er aan te pas moesten komen. Dit .preekt te meer, wanneer men be denkt, lat het publiek g-notendeels doot jongelui werd gevormd, dat tuk op een TEXELSCHE COURANT DEN BURG: 60 et per drl» Maanden. Franco p. post door geheel Nederland 76 et p. 3 maanden. Leaae nimmara: 3 et DE TEXELSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAG- EN ZATERDAGMORGEN Van 1-5 regels: 50 et. Iedere regel meer: 10 et. Dezelfde advertentie 4 maal geplaatst wordt 3 maal berekond. BIJ abonnement lagere regelprlj» ADVERTENTIÊN MOETEN DAAGS VOOR 'T VERSCHIJNEN 4 UUR NAM. IN ONS BEZIT ZIJN jgpEÊ Wrijf met de vingertoppen wat Purol jH »n Uw hoofdhuid en wasch daarna Uw ^3 hoofd met warm water en gewone zeep of nog beter met Purolzeep. Herhaal dit zoo nu dan. Uw hoofdhuid wordt daardoor roosvrij, het haar schoon en zacht en valt niet uit. o

Texelsche Courant | 1929 | | pagina 1