VERRASSING N.V. PH. VLESSING - DEN BURG. linn minnunnmi mm mm mm mm mm mm mmm A.s. Zaterdag opening onzer nieuwe confectie-afdee- ling. Leest Zaterdag onze advertentie. mm mm m ui aw mm III a* III a* llllll dansje met ongeduld het einde wachtte. Toch werd hun geduld op niet te zware proet gesteld. Het vlotte spel, de over het geheel goede vertolking, de boeiende inhoud en de logische bouw van het too- neelspel, waarin het aan de zoo begeerde afwisseling niet ontbrak dat al droeg er toe bij, dat „Klein Tooneel" ook hier veel succes oogstte. Over de inhoud kunnen we kort zijn. We namen reeds verslagen op van te Oudeschild en Oosterend gegeven uit voeringen en stippen slechts even aan. De rol van Van Holmen, de conserva tieve, egoïstische fabrikant, door wiens toedoen en wel om financieele overwe gingen en uit een oogpunt van „stand" zijn zoon Cor niet met het meisje zijner keuze maar met Jeanne (mej. T. Boon Kalis) een rijke jonge dame in het huwe lijk treedt, werd door de heer 11.Blom ver vuld. Cor, die na vele jaren van weder- zijdsch misverstand tusschen hem en zijn vrouw, tenslotte toch een blijder leven tegemoet gaat, werd uitgebeeld door de heer C.Bakker. De rol van Tilly, de beschermelinge en ten slotte de lieve echtgenoote van de blinde Henk (de heer J.Visman), beiden de gelukkige bewer kers van de ommekeer in het leven van; Jeanne en Cor, werd door mej. G.Bak ker gespeeld. De heer P.Dogger vertolk te de rol van Franken, onder-directeur der fabriek van Van Holmen, door de patroon hoogelijk geacht en als een ge schikt echtgenoot i illy toegedacht. Deze echter had daarnaar geen ooren en wenschte Henk toe te behooren. Leentje, de dienstbode vond in mej. G. Boon een goed vertolkster. Wanneer we nu nog ver melden mej. A.Dogger als de wed. Wil- lemsen, de grootmoeder van „Het Kind", (de jongeheer G.J.Dogger), hebben we alle medespelenden de revue laten passee- ren. Over 't geheel gaven de spelers blijk van ernstige studie en de vaste wil iets goedsi te presteeren. We overdrijven danook niet, wanneer we besluiten met als onze mee ning te kennen te geven, dat het m/eeren- dect der aanwezigen over de opvoering van het tooneelspel „Hun Kind" dooi „Klein Tooneel" zeer voldaan was. Het Z.V.S.-strijkje zorgde voor de aan vang en tusschen de bedrijven voor goede muziek. ten geanimeerd bal besloot de avond. Nieuwjaarscorrespondentie. Orri onderstaande landen nog vóór 1 Januari 1030 tc bereiken, moet de ver zending van Texel niter ij c plaatsvinden met de daarachter vermelde gelegenheid De overtochtduur is berekend tot aan de eerste haven van bestemming; voor correspondentie voor verder gelegen plaatsen is dus vroegere ter postbezor- gewenscht. Canada 19 December laatste boot. Ncderlandseh-Indië: per zeepost 26 Nov. laatste boot. per mail 4 Dec. laatste boot. jter luchtpost 11 Dec. laatste boot. Ve-ri Staten Amerika 19 Dec. laatste boot. Demonstratie met vloeibare lucht. In het bericht van Zaterdag, waarin we de demonstratie met vloeibare lucht bespraken, welke de lieer W.C. van de Volkere Maandag voor het Nut in hotel Texel geven zou, noemden we de spreker een zeer geestig en onderhoudend cau seur en bovenal een man, die zijn stof volkomen beheerscht en zeer wel in staat is een wetenschappelijk onderwerp op be vatteiijke wijze te behandelen. Hebben we te veel gezegd? Stellig heeft de heer Van de Volkere Maandag bewezen, op die waardeerende woorden aanspraak te mogen maken. o— Omstreeks acht uur opent de heer W. B. Oort, voorz., de vergadering met een kort welkomstwoord. Op deze eerste Nuts- avond zou het nuttige voorop staan. De heer Van de Volkere is hier al eens eer der opgetreden. Weliswaar is dat al 20 jaar geleden, maar spreker weet, dat hij er zeer wel in zal slagen het nuttige met het aangename te vereenigen. De goede roep, welke van hem uitgaat, staat ons daarvoor borg. De voorz. zegt tc willen breken met de gewoonte, na afloop nog het woord te voeren. Zijn woorden zouden, voor zoover ze het onderwerp betreffen, overeenkom stig de conventie gekozen zijn en voor de spreker weinig waarde hebben. o— Vervolgens verkrijgt de heer Van de Volkere het woord, een gemoedelijke baas, die zich te midden van zijn flesschen met vloeibare lucht, zijn reageerbuizen, zijn natrium, zoutzuur, etc. op het po dium zeer wel op zijn gemak schijnt te gevoelen en van dat alles te spreken aan vangt op een wijze, zoo eenvoudig, zoo gezellig, zoo geestig vaak, dat wij ons bij voorbaat van een kostelijke avond ver zekerd mogen houden. De zaal is goed bezet. Dat zal men treffen. Mogelijk hebben sommigen zich laten afschrikken, toen zij Vernamen, dat er een voordracht zou worden gehouden over „Vloeibare Lucht". Zij verwachtten een betoog, „zoo droog als Amerika", dat tevens „boven hun pet" zou gaan. Maar daarmee bewezen zij nimmer iets over lezingen van de heer Van de Volkere te hebben gehoord, want „droog", „saaiM en „geleerdigheid" zijn woorden, die in sprekers woordenboek niet voorkomen. Vraag het de bezoekers van Maandag avond maar eens. o— Kort en bondig volgt hier de zakelijke inhoud van wat de lieer Van de Volkere ons wist te vertellen en met interessante proeven toe te lichten. De lucht, welke de zaal van hotel Texel vult, zou voldoende zijn voor de fabricatie van 40 emmers vloeibare lucht, welke een waarde van anderhaïfduizend gulden zouden vertegenwoordigen. Maar daaraan zal spreker zich maar niet wagen. Hij heeft een viertal flesschen met vloeibare lucht meegenomen uit Amster dam, uit de fabriek Electro aan de Distel- weg aldaar. Van het vervoer van het kostbare, gevaarlijke goedje geeft hij 'n geestig relaas. Gevaarlijk goedje? Zeker, want vloei bare lucht (we zullen voor het gemak- straks afkorten door v.l.) heeft een temp. van 200 gr. C. onder nul en veroorzaakt brandwonden als vuur. De genezing ge schiedt op dezelfde wijze, maar men zal de helft meer geduld moeten hebben. De v.l. wordt bewaard in flesschen met een dubbele wand, z.g. thermo-flesschen. Het luchtledig tusschen beide wanden is een goede warmteisolator. Spr. wijdt uit over Crookessche buizen. Alle gassen kunnen bij afkoeling onder druk vloeibaar worden gemaakt. De proe ven dateeren van 1S23, toen Michael Fa raday chloorgas vloeibaar maakte, lil 1908 bracht Kamcrlingh Onnes helium, het natste permanente gas, in vloeibare toe stand. Vloeibare lucht wordt in open flesschen bewaard. Ze beeft een blauwachtige kleur verkeert sieeds in kokende toestand en kan worden uitgeschonken als water. Kwik, in een reageerbuisje in vloeibare lucht geplaatst, wordt spoedig vast 40 gr. C.), verliest zijn affiniteit jegens goud en eveneens zijn bol oppervlak. Dit laatste wordt van convex concaaf. Alcohol wordt op dezelfde wijze in vaste toestand gebracht 30,5 gr. C.). Deze wordt 1 ij afkoeling eerst taai. Zou hieraan mis- schien de bekende uitdrukking „We zullen een taaie nemen" herinneren? Het zou makkelijk zijn. Je steekt zoo'n „taaie l ij je en laat er anderen ook eens van hap pen. „Viezigheid" is er niet bij, want bij zulke lage temperatuur zijn de meeste bacillen dood als een pier. Alleen die van TBC en typhus blijven ook dan nog leven. Er is maar één vloeistof, welke met in vaste toestand kan worden ge bracht: Pentaan (voorkomende in Ameri kaaiische petroleum.) Dat men een vat met v.l. niet door een stop kan afsluiten, toont spr. door proe ven aan. De stop vliegt er met een knal at. Men zou v.l. theoretisch als beweeg kracht kunnen benutten, maar de cylin ders van auto of locomotief zouden spoe dgi bevriezen. Vloeib. lucht veroorzaakt broosheid van de voorwerpen, die er mee in aanraking komen. Een gummislang, 'n „kaasbolletje" en een zinken schaaltje on dergaan de vloeib. „luchtdoop" en beves tigen die regel ten duidelijkste. Dat bij overgang in vaste toestand de affiniteit- verloren gaat, 'bewijst spr. door natrium en zoutzuur vast te maken en dan bij elkaar te voegen. Er gebeurt niets, maar uit de v.l. genomen, bewijzen een luid; knal en vlammen, gevolgd door een dikke damp, dat oude liefde niet roest. De af- iiniteit keert terug, een onstuimige ge moedsbeweging volgt, welker aanblik 'n onuitwischbare indruk moet hebben ach tergelaten (wie had zoo'n romantisch ta- ereel verwacht op een avond, gewijd aan vloeibare lucht, temp. 200 gr. onder nul.) Na de pauze vangt spr. aan met iets over de fabricatie van v.l. mede te dee- len, Hoofdzaak is het verkrijgen van vloei bare zuurstof, welke vergast en vervol gens in de bekende cylinders in de han del gebracht wordt. ïn de industrie be dient men zich veelvuldig van zuurstof (autogeenlasschen.) Achtereenvolgens be handelt spr. tot onze spijt moeten we ons beperken het verkrijgen van zuur stof langs electrolytische weg, de fabri catie van Philips-Arga lampen, het ge bruik van v.l. bij het transport van groen ten en fruit, de pogingen van Faraday, prof. Kamerlingh Onnes, prof. Kuenen, prof. Keesom en andere geleerden om uiterst lage temperaturen te bereiken (kri tische temp. 273 gr. C.), het gebruik dat men ook zelfs in de oorlog van v.l. maakte voor de vulling van bommen, welke gaten in de grond sloegen tot een diepte van tien, elf meter. Spr. wijdt uit over het Cryogeen Labo ratorium te Leiden, het volmaaktste ter wereld, hetgeen ook werd erkend door mevr. Curie, die voor haar onderzoekin gen op het gebied van radio-activiteit bij lage temp. aan dit laboratorium de voorkeur gaf. Nog deelt hij een en ander mee omtrent proeven met v.l. op het menschelijk lichaam door Raoul Pictet, die er „ziemlich gut" maar inderdaad „allerberoerdst" aan toe moet zijn ge weest; neemt nog een proef met een goudvischje, dat, na door v.l. verstijfd te zijn, weer springlevend wordt; met eenige bloemen, die, afgekoeld tot 200 gr. onder nul, tot gruis gewreven kun nen worden, enz., om dan te besluiten met aan te toonen, dat bij lage temp. de electrische weerstand nagenoeg geheel verdwijnt; door onderdompeling van een 500-Ohm's weerstand in v.l. bleek een via deze weerstand gevoede gloeilamp veel beter te branden. Met een citaat van Lord Keivin, be trekking hebbende op de ijstijd, welke onze aarde „na een korte spanne tijds" van zes miljoen jaar zou wachten, ein digt de heer Van de Volkere zijn inte ressante causerie. Twee zeugen, veertig biggen. Op de hoeve van de heer S.Keijser, Molenbuurt, heeft een zeug twintig big gen geworpen, blijkbaar in navolging van haar collega op hoeve „Breda", waar on langs een zeug eveneens aan twintig var kenskinderen het levenslicht schonk. Vermelding verdient nog, dat de zeug op Molenbuurt voor het eerst wierp en dus meteen goed van wal is gestoken. Zilverbons van één gulden. Uitgegeven in 1918 of later. Gaarne brengen wij op een verzoek, dat ons van bevoegde zijde bereikt, onder de aandacht onzer lezers, dat men met zil verbons van écn gulden volstrekt niet „in zijn maag" behoeft te zitten als ze maar een jaartal dragen, niet ouder dan 1918. Naar het ons voorkomt, is dit niet algemeen bekend en gebeurt het wel, dat men „zijn neus stoot" wanneer men een zoodanige zilverbon als betaalmid del gebruikt. En dat mag toch niet! Giften voor het Witte Kruis. Fam. D., den Burg f 10.—, N.JL den Burg t4.K.K. Oosterend fl. Sportnieuws. Men schrijft uns; Als om 12 uur scheidsrechter Boon stra tossen laat, heeft T. één invaller en is A. volledig. De eerste aanvallen doet „T."; ze leveren echter niets op. Daarna een doorbraak van A., maar Joop is op zijn post en slaat de aanval af. Dan is fc, f." geregeld in de aanval. Nan krijgt de bal, passeert de links back en schiet in, De keeper Iaat de bal over zijn han den gaan en „T." leidt met 1—0. Even daarna een aanval van links. A.Bakkei zet goed voor, Piet krijgt de bal, maai ziet, dat Nan beter staat en stapt over de bal heen. Nan maakt geen fout en dan is het 20 voor „T." Met deze stand gaat de rust in. Daar het kleedlokaal vijf minuten van het terrein is, wordt besloten direct te draaien. Beide partijen gaan gelijk op, doch spoedig komt A. opzetten. Voorloo- pig blijven doelpunten uit. De scheids rechter laat zich nogal eens beïnvloeden door de spelers en fluit nog al eens op geappeleer. Als er nog 15 minuten te spelen zijn, komt A. flink opzetten. Ze weet de ach terstand te verkleinen (2—1). Daarna gaat Nan er op zijn eentje met de bal vani- door: er is geen back die aanvalt en hij schiet kalm in. De scheidsrechter fluit op geappeleer wegens een back buiten spel. Als nog 2 minuten gespeeld moeten worden een misverstand van de R.-back en A. maakt gelijk 22, waarmede het einde komt. Deze stand geeft de goede verhouding weer. De vogel-collectie Staring naar Texel. Naar de heer burgemeester ons mee deelt, is van gemeentewege de collectie opgezette vogels van wij,en de kunst schilder Staring aangekocht en wel met 't doel deze exemplaren als leermiddel op de scholen te gebruiken. De collectie om levensbeschrijving zal de lezer zich her inneren, dat de heer Staring gedurende 1919 het jaar vóór zijn vertrek naar Texel aan het museum „Natura Docet" van „meester Bernink" te Denekamp was verbonden. Daar moet hij een uitstekende leerschool hebben doorloopen, welke hem inwijdde in de zoo mooie, maar tevens moeilijke prepareerkunst. De heer Sta ring was een meester in dat vak. Dat getuigen allen, die hem aan de Koog eens bezochten en daar zijn collectie bewon deren mochten. Stellig mag deze goed bewaarde col lectie, voorloopig geheel in de Ulo-school onder dak gebracht, voor Texel een aan winst heeten. OUDESCHILD. IJsclub „Oudeschild". Zaterdagavond hield de IJsclub „Oude schild" haar algemeene vergadering in de „Zeven Provinciën". De voorz., de hr. C. Dijker heette de aanwezigen welkom en drukte zijn spijt er over uit, dat de opkomst niet zoo groot was als vorig jaar. Het afgeloopen boekjaar was voor de vereeniging heel gunstig geweest, doch een groot verlies had haar getroffen door het overlijden van de penningmeester, wijlen de heer Jac. Dekker. Het zal niet gemakkelijk gaan een plaatsvervanger te vinden, die met zooveel ijver zijn be stuursfunctie zal vervullen. De notulen der vorige algem. vergadering, door de secretaris, de heer P.J.Dros, voorgelezen, werden goedgekeurd. Hij ontving de dank des voorzitters. Uit het financieel verslag bleek, dat de ontvangsten hadden bedragen met ba tig saldo vorig jaar f412,62, de uitgaven 1369,31, zoodat een batig saldo was te boeken van 143,31. Boeken en aanwezige rekeningen werden nagezien door de hce- ren A.Backer en Jurr. Beumkes, die ad viseerden tot goedkeuring. Daar het geheele bestuur jaarlijks af treedt, werd tot stemming overgegaan. Herkozen werden de heeren C.Dijker, Jn. Duinker, Jn. Burger, P.J.Dros en gekozen na een tweede vrije stemming de heer M. Zegel, die allen hun benoeming aanna men. Het verkrijgen van een goede ijs baan, niet te ver van het dorp, is altijd een heel kardinaal punt geweest. Daarliet kanaal in de P.H.Polder de vorige winter goed heeft voldaan, waren door de secre taris met het bestuur besprekingen ge houden. De pachtsom zou f 75.moeten bedragen. Hierover werd het oordeel van de leden gevraagd. Na verschillende besprekingen werd 't bestuur volmacht gegeven om deze zaak at te wikkelen. Een voorstel, om de con tributie hoofdelijk te heffen en nietmeer per gezinshoofd, werd aangenomen. De contributie wordt nu f0.50 per persoon boven 16 jaar. De vergunning voor het plaatsen van een* tent wordt alleen aan een ingezetene van Oudeschild gegeven. Na de gebruikelijke rondvraag werd de vergadering met de beste wenschen voor de vereen, door de voorz. gesloten. (De bestuursfuncties zijn als volgt verdeeld: voorz.: C.Dijker, secr. Jn. Burger, penn. M.Zegel). Visscherij. Gedurende de vorige week zijn in de haven aangevoerd: plm. 10600 Kg. gar nalen. De prijs blijft nog steeds laag,; wat ook wel gedeeltelijk zijn oorzaak vindt in het feit, dat Engeland nog geen garnalen afneemt. Als men nog wat ver der in de herfst is gaat het wat beter; dan kan er in Engeland ook een prijs gemaakt worden en behoeven niet alle garnalen naar Parijs te worden gezonden. Op het oogenblik gaan bijna alle garna len naar Parijs en naar België. Naar we vernamen, moet het bestuur der visschers- vereeniging D.E.T.V. in zijn geheel zijn afgetreden en een nieuw bestuur reeds verkozen zijn. Van Texels ree. Vrijdag en Zaterdag had ter reede van Texel en op de Noordzee een goed ge slaagde proeftocht plaats met het door de N.V. C. v. d. Giessen en Zonen's Scheepswerven te Krimpen a.d. IJsel ge bouwde dubbelschroef motor-tankschip „Lion." Ongeval op zee. Schipper K.Tuinder van de T.X. 85 kreeg gistermorgen de helmstok (roer pen) tegen zijn hoofd, met het gevolg, dat hem een paar tanden uit de mond werden gestooten en zijn bovenlip in scheurde. 'tOngeval had plaats, toen zij het net zouden opdraaien. Door de ruwe zee ging de kschuit nogal op en neer en kwam het roer in aanraking met een an dere schuit, zoodat de helmstok er af werd geslingerd en Tuinder deze tegen het hoofd kreeg. R.K. Tooneelvereeniging „I.L.B." We hadden, aldus de neer P. Boom, na dat hij de talrijke aanwezigen Zondagavond in het Bondsgebouw het welkom toegeroe pen had, ook hier een tooneelclub, doch door vertrek van enkele leden en andere omstandigheden is de club opgeheven. Dit vat plm. 125 stuks en wordt geheel ge- I [lu d3S n'e- 'lee' aarcl'§ v00r de leden van vormd door vogels, die hier broeden of Bond, die nu geen tooneelvoorstellingen ls trekvogel hier worden aangetroffen. m<ï5r zaSen> Uit de onlangs door ons gepubliceerde I Nu was het verz°ek gericht tot de too-

Texelsche Courant | 1929 | | pagina 2