Texelsche Courant van Zaterdag' 23 Nov. 1929, TWEEDE BLAD Bij Gevatte Koude Canapil"'11' Texelsche Berichten Gemengd Nieuws MODE. Hooge boord om je nek, Anders staat het zoo gek. Nauwe schoen aan je voet, Omdat men dat zoo doet. Overjas met een band En glacé om je hand En een drukkende hoed Omdat men dat zoo doet Een partijtje Je zit Tusschen dames in 't wit Met een pak, zwart als roet, Omdat men dat zoo doet. En met rouw in je hart Loop je ook in dat zwart Anders treur je niet goed Omdat men dat zoo doet. O, dat mode-gewroet Wie heeft dat uitgebroed Zeg me waarom het moet lO, wat zijn we toch zoet Niemand heeft er de moed... We zijn bang voor de knoet En we houden onz' snoet OMDAT MEN DAT ZOO DOET. Influenza, Griep en ^©«9 ^tabletten Koorts; Rheumatlek Wettig beschermd tegen Vervolschingco AAN DE LEZERS van de TEXELSCHE COURANT. MADRID, 23 Nov. 1929. Aan de menschen, die mij schrijven(, Schrijt ik ditmaal eens terug. Dat is wel niet mijn gewoonte, Maar ik ben niet meer zoo vlug. 'k Word een aardig dagje ouder, 'Schoon mijn oud hart jeugdig klopt, Zonder dat ik apenklieren In mijn lichaam heb gestopt. o Eeuwenlang rijd 'k reeds mijn schimmel En bezoek U in de nacht Als de maan mij spaarzaam voorlicht En de jeugd mijn komst verwacht. Maar ik sta de laatste jaren Alle menschen niet meer aan En 'k hoor vaak, dat 'k niet voldoende Met mijn tijd ben meegegaan. o— 6,Sinterklaas rijdt véél te langzaam", ls mij onlangs nog gezegd. Hij neemt altijd nog zijn stoomboot En staat hout'rig op de plecht. Waarom komt hij niet per vliegtuig, Vraagt men telkens weer met klem En verwijst mij dan naar Fokker En de fiere K. L. M. o— And're menschen zijn van meening, Dat mijn paard te langzaam wordt En zij willen me doen rijden ln een Chevrolet ot Ford. Dat gaat vlugger en geruischloos Maar ik strijk eens langs mijn baard En verkies het blij gehinnik Van mijn onvolprezen paard. o— Verder heb ik hooren zeggen, Dat ik onverstandig ben En de vele fijne knepen Van het zakendoen niet ken. Ik kom zoo maar winkels binnen En ik koop bij ieder wat, Maar vergeet, dat 'k sedert eeuwen Geen reductie heb gehad. o— Moet 'k de fusschenhandel mijden Vóór mijn laatste geld verdwijnt Rechtstreeks van fabriek naar kooper ls de leus nu naar het schijnt. Maar die mooie étalages, Al dat licht en al die pret Houd ik mijnerzijds in eere, Want dat geeft mijn feest cachet. o— Ook de paedagogen klagen, Dat ik te lang in leven blijf. Volgens hen jaag 'k alle kind'ren Slechts de stuipen op 't lijf. Zij gelooven in een fabel ln een waanDat is niet goed. En zij droomen van de ketting En de groote zak met roet o— Hoor eens even, brave kind'ren, Die ik cadeau's geef en verwen, Ik laat al die heeren praten, En ik blijt maar, die ik ben. Straks rijd ik weer op de daken, Als van ouds „met luid geraas", Tot zoo lang blijt ik jullie Ouderwetsche SINTERKLAAS. Ons Texelsch dialect. (Vervolg.) 3. Doet ie dicht bee me kwam, sag ïkdat 't 'n meneer wos, mit zo'n leers kissie op see, mit 'n riem over sien skoor. Ik docht, hee zei me toch zoo niet uutpoe- tereteere wille? Maar nee, doet tie flak bee me wos, ging ie skuin op de nol- tjes in. Ik docht, siezoo, nou ken ik rus tig me reepies sukelaat opmake. Ik had net 't sulversis er of deen, en ik sat net effe te kieke of ik er nag wot op winne kon, of 't wos Pats! Net of er 'n kluut sand in me nek gooid wier. Ik verskoot as ik weet niet wat, en keek mitten ach terom, maar ik sag niks, dot ik docht, 't is zeker verbeeling fan me woest. Ik keek ers na bove, ik docht, 't is toch niet de iene of are feugel, die me dat lappe het? Maar nee, dot wos 't gelukkig toch ok niet. Nou affijn, ik wos net weer zo'n beetje van de skrik bekomme, en had net zoo wat 'n halt sukelaatje opmaakt, doet er iensklaps zoo maar 'n hand op me skoor lijd wier. Ik verskoot nou nag meer os de eerste keer, en doet ik om keek, staat er zoo maar 'n kerel achter me. Maar wot 't ergste wos, hee ging skrep bee me sittc, sei hillegaar niks, en deed maar niks as laclie. Nou ik docht, dot weet ik niet, 't sel toch gien getroebe- leerde weze, dot ze de deur van 't gekke- huus bee vergissing ope late staan hew- we. Ja, d'r gebeure teugewoordig zokke rare dinge. Dat ik wil 't wel wete, dat ik wel 'n beetje raar in me lief wier, en: 't wier er niet beter op, dat ie me maar stiet sat an te kiéke en niks seide. Ik had meer zin in sien mooie fessie dat ie an had dan an him, want dot wos vast 'n hil nuwerwes ding, hillegaar wit mit swarte stippeltjes. Ik docht, ik woo dat 'k deer 'n skapseljoen van had, dan kon de vrouw er ien foor me make. En on derwiel ik zo nag wot sat te prakkeseere, begint ie opiens teuge me te prate, en keek me maar stiet an. Kei je me niet meer? seit ie opiens. Ik seg ninnik man, hoe woo ik je kenme, deer ik je nag nooit sien hew? Nou breekt me klomp, seit ie, en we benne nag wel femielje tan mekaar. Ik seg, wee femielje? Ja, seit-ie, hee je dan fan overlevering nooit hoord, dat 'n neef fan mien overgrot- vader, en een halve broer van joo achter- overgrommoeder bee ien en de zelfde boer melk en butter haalde Ik seg, nou nou had dat nou eerder seit, want dan is 't toch na genog. (Slot volgt.) Sportnieuws. Morgen speelt Texel I te den Helder tegen Helder III. Wanneer nu deze match gewonnen wordt, staan de kansen voor Texel I, om kampioen te worden, weer beter. Dus aangepakt, jongens. Zorgt er voor als winnaars terug te ko men. Texel II ontvangt J.V.C. hier. Ook 11 moet winnen! OUDESCHILD. Veevervoer. Gedurende de laatste week zijn van Texel verzonden: 3S varkens, 2 koeieni, 12 schapen, 7 kalveren, 2 lammeren, 1 paard. BINNENLAND. We lezen in het Voorloopig Verslag over het Hoofdstuk „Onderwijs" der Staatsbegrooting 1930: Verscheiden leden drongen aan op op lossing der spellingskwestie, die in een zeer bedenkelijk stadium is gekomen. Leiden. Tegen een 35-jarig koopman,, wonende te Amsterdam, zich noemende •„de Leidsche wonderdokter", is een geldboete van f200.— subsidiair vier weken hechtenis geëischt, wegens het on bevoegd uitoefenen der geneeskunde. Bij de inspecteur der belastingen te Heerenveen is van iemand f25000 inge komen, wegens te weinig betaalde belas ting. De K.L.M. voerde met het nieuwe drie-motorige Fokkervliegtuig PH-AGR. een vlucht uit naar Parijs in opdracht van een Nederl. zakenman. Er werd een voortdurende snelheid van 200 K.M. be reikt; de heenvlucht duurde 1 uur 48 mi nuten. Het nieuwe Dieselgemaal ten Zui den van Wieringen is gereed, zoodat bin nenkort met de droogmaling van deWie- ringermeer kan worden aangevangen. Het wachten is nog op het wegbaggeren van een gedeelte van de ringdijk, om het ge maal. Tijdens afwezigheid der bewoners is in de woning van de heer v.K. op de v'oorweg te Hazerswoude de h lardkachel gesprongen. Wat de oorzaak ven dit on geval is, is niet te zeggen, maar dat de be woners bij hun thuiskomst vreemd opke ken, Iaat zich verklaren. De brandstof lag door de kamer verspreid en het mag een wonder heeten, dat er geen brand is ont staan. Te 's Gravenzande heeft het rad van avontuur, dat op de tentoonstelling van de Pluimveevereeniging was opgesteld, 'n avontuur beleefd. Het bestuur vond bij controle de kas te slecht gevuld. Het bleek, dat 'er honderd gulden ontbrak. Men onderzoekt thans wie dit bedrag er door heeft gedraaid. Leiden. Het Nationaal Lorentz-co- mité zal boven de ingang van de college zaal van het Natuurk. Laboratorium een bronzen plaquette van prof. Lorentz doen brengen. Te Gouda is het St. Jozef-paviljoen, een nieuw R.K. ziekenhuis, weeshuis en tehuis door ouden van dagen, door de deken van Gouda, de weleerw. heer Van Rooij geopend. Gouda. Ter zake van het uitvoeren van kunstvluchten boven Gouda had zich een vlieger van Soesterberg te verant woorden. Het O.M. eischte tien gulden boete of drie dagen hechtenis. Katwijk aan Zee. Het verblijf van Prinses Juliana zal in verband met het beëindigen van haar studie te Leiden met Kerstmis een einde nemen. Te Deventer is een meisje van negen maanden aan kinderverlamming overleden. Dit is binnen korte tijd reeds het derde geval dat zich daar voordoet. Valkenburg (Z.H.) Vermoedelijk ten gevolge van een onvoorzichtigheid, het laten vallen van een vonk van een cigaret b.v. geraakte bij de familie J. een wieg in brand, waarin het kind lag van nog geen jaar. Met ernstige brandwonden is het kind naar het Acad. Ziekenhuis te Leiden vervoerd. Kaag. Bij het spoelen van de wasch aan een stoep is mej. C. Sch. voorover te water gevallen en verdronken. Aan de Zwanenburgerdijk in de ge meente Haarlemmermeeer is een van hout opgetrokken woning, bewoond door het gezin van M.H., tot de grond afgebrand. De vrouw, die ziek te bed lag, kon men bijtijds in veiligheid brengen. Zandvoort. Jacob Koper, de nestor der Zandvoortsche redders, heeft zijn 80ste verjaardag gevierd in het tehuis voor ouden van dagen. De verjaardag van de oude man trok veel belangstelling. Onder de bezoekers was de voorzitter der Zandvoortsche red dingsbrigade, dr. Willcms, die tevens de gelukwenschen overbracht van de Itali- aansche legatie, welke in de persoon van Jacob Koper allen wilde huldigen, die zich bij de redding van Italiaansche zee lieden speciaal bij de Salento-ramp ver dienstelijk gemaakt hebben. In een brief heeft de Italiaansche con sul-generaal de groeten van de in Neder land, speciaal in Amsterdam, woonachtige Italianen gebracht. Een bloeiende plant en een enveloppe met inhoud vergezelden de briet. Maastricht. Op de Heerderweg werd door een auto het zevenjarig jongetje J.M. overreden, waarbij hem beide been tjes boven de knieën braken. De Amsterdamsche houthaven, die omstreeks 1880 „belachelijk groot" werd genoemd, was reeds in 1912 te klein. De oorlog sloeg de houthandel vrijwel lam, maar hij bloeit thans weer. Zij aan zij liggen de houtvlotten in een onafzienbare oppervlakte; „open water," is hier haast even zeldzaam als in de Noordelijke Poolzee. Men kan over de Oude Houthaven bijna loopen. De veiling te Monster heeft een de zer dagen een omzet van een miljoen gulden bereikt; ruim een maand later dan het vorig jaar. Alkmaar. De bouw van het R.K. ly ceum is gegund aan de op één na laagste inschrijver, de heer C. van Latum, te Alkmaar, voor f309,500. Blijkens het jaarverslag van de Rijksseruminrichting werd in het jaar 1928 voor het onderzoek van plm. 47000 die ren, ruim 14 Kg. tuberculine afgegeven, daaronder is begrepen een hoeveelheid van ruim 8,9 Kg. oogtuberculine. Schagen. In de gemeenteraad ging het bij de behande'ing van diverse grond- aankoopen. uit 't gemeentelijk grondbedr. zeer -umoexig toe, zoodat de vooi ritter de vergadering moest schorsen. De wet houder voor het grondbedrijf beschuldig de een raadslid van minder eerlijke prac- tijken, waardoor het grondbedrijf schade zou hebben geleden. Een motie van af keuring tegen dit lid, hetwelk als make laar in vaste goederen voordeel zou heb ben genoten tot schade van het grondbe- drijt, werd wel ingediend, doch niet ge steund. Utrecht: In verband met het over lijden van Z.D.H. Mgr. Hcnricus van de Wetering, Aartsbisschop van Utrecht, volgt hier een korte levensbeschrijving: Mgr. Henricus van de Wetering werd 26 Nov. 1850 te Hoogland geboren en be reikte dus de leeftijd van 78 jaar. Hij studeerde op het klein Seminarie te Cu- lemborg en te Rijsenburg en werd in 1874 tot priester gewijd. Na achtereen volgens kapelaan te Zutphen en sccrcta- taris van het aartsbisdom te zijn geweest, benoemde Mgr. Snickers hem tot pastoor der St. Hcnricusparochie te Hilversum. Later benoemde Z.H. de Paus de Hilver- sumsche pastoor tot titulair bisschop van Gaja en coadjutor. Op 24 Maart 1894 werd pastoor van de Wetering in zijn vroegere parochiekerk tot bisschop ge consacreerd en 11 Juli van hetzelfde jaar benoemde de Paus hem tot aartsbisschop van Utrecht. Bovendien was Mgr. van de Wetering Romeinsch Graaf, huispre laat van de Paus, Commandeur in de Orde van de Nederlandsche Leeuw, Groot Officier in de Orde van Oranje-Nassau en werd hij o.m. begiftigd met het Groot kruis der Souvereine Orde van Malta en het Grootkruis der Orde van het Heilig ürat. De schilder en illustrator Wencke bach nadert de leeftijd van zeventig jaar. Hij is bekend als begaafd sierkunstenaar en teekenaar van talrijke boekillustraties. Hij maakte ook de honderden kleine aquarellen en teekeningen in zwart-en- wit in de veel verspreide Verkade-albums, m samenwerking met dr. Jac. P. Thijsscu die profeet van de levende natuur; zijn met de pen geteekende stadsgezichten van oud-Amsterdam, werden herhaaldelijk in bundels vereenigd. Daarnevens en steeds meer in latere tijd, heeft hij zich onderscheiden als schilder van landschap pen; gezichten van rivieren, bosch en duin, alles werk van distinctie, waarin hij aan de beste tradities van de Haag- sclie school trouw bleef. Zijn arbeid is aldus in wijde kring gewaardeerd. Een nieuw arbeidsveld heeft hij o.a. gevonden op liet door schilders en tee naars nog weinig gezocht eiland Texel. Een ernstige ziekte, waardoor hij in het vorige jaar werd bezocht, is hij gelukkig geheel te boven gekomen; ze heeft zijn werk slechts korte tijd onderbroken. Wenckbach heeft, bij het klimmen der jaren, niets verloren van zijn frissche kijlc op de natuur, noch van de vastheid van hand, welke hem als teekenaar steeds heeft gekenmerkt. Te Leeuwarden is het 22-jarig jong- mcnscli uit Beetgumermolen, die een neet per ongeluk met een buks doodschoot, veroordeeld tot 14 dagen gevangenisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar. De eisch was een week gevangenisstraf. Weesp. Een raadscommissie uit de vroedschap van Weesp kreeg een reke ning te controleeren van de vlceschkeu- ringsdienst voor de kring Weesp. Nu in onze verlichte eeuw, waarin de beschaving haar hoogtepunt heet bereikt te hebben, corruptie en fraude aan de orde van de dag zijn, nam bedoelde raadscommissie zich voor de bescheiden met biezondere nauwkeurigheid aan con trole te onderwerpen en ja wel, men slaagde erin een tout te ontdekken. Het fonds, gekweekt uit de jaarlijksche winsten, kwam op de balans voor met 'n bedrag van f 13,399,43'/» en na lang zoe ken en speuren kwam de raadscommissie tot de ontdekking, dat dit bedrag één halve, zegge één halve cent te hoog was. De commissie is zoo goedgunstig ge weest, om ondanks dit verschil, de reke ning voor goedkeuring voor te dragen', maar niet kon nalaten in haar rapport daarop te wijzen. Hoeveel licht, warmte, koffie en siga ren heeft het de gemeente méér gekost, voordat de commissie het over deze aan gelegenheid eens is geworden? BUITENLAND. Een dezer dagen zijn weer tusschen de 120 en 200 duizend menschen van alle kanten naar het Heilige Kruiskerkhof te Malden (Massachusetts) getrokken, waar zich aan het graf van de 'katholieke pries ter, waar wonderbare genezingen plaats zoudrn hebben gehad, roerende tcferee- len :tspeelden. Men aam wat van de aard mee ot legde zijn zakdoek of een andc artikel op het graf en nam liet ver volgens eerbiedig mede. if* sr* «SS «A Hoofdpijn en Kiespijn Prij. <o t> Bil APoih- fn D.ogi.i«

Texelsche Courant | 1929 | | pagina 5