Texelsclie Courant van Zaterdag 30 Nov. 1929. TWEEDE BLAD Gemengd Nseuws Texelsdie Berichten Sportnieuws. Texel I bekleedt in de le klasN.H.V.B.. thans de eerste plaats. Texel 11 neemt in de 2e klas de zesde plaats in. Voor Texel 1 staat de kans op het kampioenschap niet kwaad. IJsclub „Den Burg". De vergadering van IJsclub den Burg op Donderdag in café „den Burg" werd door een tiental personen bezocht, welk klein getal zeker voor een belangrijk deel aan het slechte herfstweer mag worden toegeschreven. Nadat de voorzitter, de heer O. Joh. Duinker, de vergadering met een kort woord had geopend, en de secretaris, de heer H. Reij, de notulen had gelezen, welke onveranderd werden goedgekeurd, werd door de voorz. meegedeeld, dat de heer C. A. Keijser, voorz. van IJsclub de Waal, de wensch te kennen had gege. ven met den Burg saam te willen werken. Het zou dus nuttig zijn, te gelegener tijd' met het bestuur van die club de mogelijk- lijkheid daarvan onder het oog te zien. Besprekingen van de voorz. met de heeren H.Keesom en Joh.Keijser, resp. huurder en eigenaar van de „Elemert", hadden tot resultaat, dat voor het a. s. seizoen weer met een huurprijs van 140 kan worden volstaan. In Maart a.s. is de huurtijd ten einde. Nadien wenscht de heer Keijser als eigenaar het landje voor niet minder dan f60 te verhuren. Uit voerig werd van gedachten gewisseld om trent'eventueele uitbreiding van de ijsbaan door afgraving van het hooger gedeelte, door het leggen van een waterkeering, waardoor het peil hooger zou kunnen worden opgevoerd, (de heer Jn. v.d. Pijl maakte hiervoor reeds een plan) etc. Hier mee zullen echter voorloopig te groote uitgaven gepaard gaan. Het moet n.l. billijk worden geoordeeld, de heer Keijser vergoeding te geven wegens waardever mindering, welke zijn perceel door af graving zou ondergaan. Daar de vergade ring van oordeel was, dat het land van de °heer Keesoin in de afgelooppen win ter zeer veel te lijden heeft gehad, werd besloten boven de f 40 huur nog een extra vergoeding van f 15 uit te keeren. Omtrent de vergoeding, aan de erven van mej. de wed. Rijk uit te betalen,, wegens schade, welke het z.g. Boschje van de onderwaterzetting zou kunnen on dervinden, kon nog geen beslissing wor den genomen, daar de betrokkenen hiei- omtrent nog geen overleg hadden ge pleegd. Besloten werd verder voortaan de ge legenheid tot het plaatsen van een ijstent te^verpachten en drie man personeel voor het schoonhouden van de baan en de con trole aan te stellen. Het plaatsen en weg nemen van dammen zou rechtstreeks be taald en niet gerecompenseerd worden door het verleenen van monopolie voor L.koek en zopie" op de baan. Het lidmaatschap werd als volgt be paald: hoofden van gezinnen fl.—, leden van het gezin boven 14 jaar f0.50, bene den 14 jaar f0.25. Na 1 Januari bedraagt de contributie voor gezinshoofden f 1.50. De bestuursleden Jac. v. Heerwaarden, H.J.Reij en O.Joh. Duinker traden af. Benoemd werden de heeren A.J.Eelman en Jac. Roeper Johz., die hun benoeming aannamen, en de heer J.Keijser Az., die met zijn benoeming in kennis zal worden oesteld. De functies zullen onderling wor den verdeeld. (De heer Joh. Schramawerd benoemd, doch bedankte). Het bestuur zal zoo spoedig mogelijk plannen voor de naar men hoopt komende ijsdagen gereedmaken. Repetitielokaal Texelsch Fanfare. Hedenavond te acht uur zal het nieuwe repetitielokaal van Texelsch Fanfare aan de Witte-Kruislaan officieel worden ge opend. Daarna zal voor belangstellenden gelegenheid bestaan om het gebouw te bezichtigen. Overzicht eierhandel. Roermond. De aanvoer van versche eieren is op het oogenblik zeker wel on zijn kleinst. Vooral groote eieren komen zeer weinig aan de markt, vandaar dat de prijzen zijn opgeloopen. De aanvoer bedroeg deze week bij de Coop. Roermondsche Eiermijn 700.000 stuks. Er werden de volgende prijzen be taald voor: kleine eieren f6,90—10.50, groote eieren 1 10.60—12.50, eendeieren 17.80—8.40, alles per 100 stuks. Weer een blcemholJendiefstal. Wel moet het slechts een klein partijtje bloembollen zijn geweest, dat in de nacht van Donderd e op Vrijdag ten nadeele de heer C.D jcsen alhier is ontvreemd, toch kan het r ittig zijn, heeren oloembol- lenkweekers a .cent te maken op een nieu we poging om zich kosteloos van wat bol len te verzekeren. De heer Van Twuyver, brigadier-rijks- veldwacht, die het onderzoek in handen heeft, deelt ons mee, dat eerst in een paar bedden narcissen is gewroet. Later in phn. 19 bedden crocussen en hier moet de dief wat van zijn gading hebben ge vonden. De prijs van de crocussen lachte hem bepaald meer aan. Het moet slechts een klein partijtje zijn geweest, maar men zij, op z'n hoede. Van gevonden voet stappen zijn afgietsels gemaakt. Bemaling Waal-en-Burg. Naar de heer J. Eelman als dijkgraaf van polder Waalenburg ons meedeelt, zou een beslissing inzake de bemalings kwestie nog vóór het eind van dit jaar1 tegemoet kunnen worden gezien. Na mens de Raad van State werd aan het polderbestuur en aan de ingelanden, wel ke in beroep gingen tegen het besluit van Ged. Staten, waarbij uitvoering van het oliemotoren besluit geschorst werd, meegedeeld, dat alsnog memoriën en be wijsstukken kunnen worden ingediend. Dit moet dan geschieden vóór 7 Dec. 1929 en wel bij' de Raad van State te den Haag. ÏTot 9 Dec. 1929 zullen de stukken ter se cretarie van de Raad van State ter inzage liggen. Tentoonstelling in de Ulo-School. We maken er u gaarne nog eens op attent, dat de collectie platen, opgezette vogels, vlinders, etc. vandaag van 25 uur en morgen van 35 uur n.m. in de Ulo-school alhier kosteloos ter bezichti ging van het publiek wordt gesteld. Uw speciale aandacht vragen de platen in kleurendruk uit de collectie „Ornitholo- gia Neerlandica", De Vogels in Neder land, van prof. dr. E. D. van Oort, dir. van het Rijksmuseum voor Nat. Historie. Deze verzameling van plm. 400 platen is het eigendom van de heer R.P.Keijser en zij alleen reeds is een bezoek aan de Ulo-school ten volle waard. Gaarne maak ten we gisteren van de gelegeneheid ge bruik om de platen eens door te zien. Met te meer genoegen bevelen we ze u ter bezichtiging aan. Locaal Museum „Mooi Texel". Naar men ons meedeelt heeft dr. Jac. P. Thijsse zich in een schrijven zeer en thousiast over de stichting van een lo caal museum op Texel uitgelaten. Naar men verwacht, zal deze deskundige, voor wie Texel allerminst „terra incognita" is, gaarne de betrokken commissie met raad en daad bij de uitvoering van haar plan nen terzijde staan. Het „waterwerk" op de Groeneplaats. Ook op een diepte van 40 M. werd op de Groeneplaats een voldoende hoeveel heid water aangetroffen. Acht uur ach tereen stroomde het bij een uurcapaci teit van 25 tot 30 kub. M. Het aansluiten van de motorbrandspuit op die lange buis gaf een wat teleurstel lend resultaat. Dit is verklaarbaar, want de pomp zou het water niet alleen van aanzienlijke diepte moeten aanzuigen maar tevens zou de motor in staat moeten zijn om het water met kracht uit de straalpijp te drijven. En dit liet veel te wenschen over. Beter ging het, toen de zuigbuis van de brandspuit in een groote kuip werd geplaatst, welke door een electromotor uit de nortonput gevuld werd. Uit deze proef bleek wel, dat de hoeveelheid water toereikend is. Óp welke wijze de norton put aan het brandblusschen met de mo torspuit dienstbaar zal worden gemaakt, is thans nog in onderzoek. We hopen onderwijl, dat tusschen spuit en put voor zoover bij brand van noode, deze overeenkomst met „oude vrij sters" mag blijken te bestaan: „Altijd gereed nooit gevraagd". Vcor Dammers. Bij genoegzame deelname organiseeren we voor dammers een wedstrijd in het oplossen van damproblemen. Ten einde te weten, of de deelname zoo groot is dat ze het uitloven van een of meer prij zen motiveert, zullen we van eventuecle deelnemers gaarne bericht ontvangen. Een enkel kaartje met naam en adres (posU zegel van U/2 cent) is voldoende. DE KOOG. Het aangespoelde lijk. In aansluiting op 't bericht omtrent het vinden van een lijk van een vrouw' benoorden de Koog (eerste blad) kan nog worden gemeld, dat men van een en an der de comm. v. politie te Amsterdam op de hoogte heeft gesteld. Er wordt thans on derzocht, of het vinden van het vrou- wen'ijk ook verband houdt met het kin derlijfje, dat men gevonden heeft aan de Zuiderzeedijk onder Amsterdam. Vast staat, dat het lijk van de 28-jarige vrouw niet op Texel thuisbehoort. Aanvankelijk vermoedde men dit echter wel. De justitie heeft alom een omroep ver spreid ook op Texel teneinde de -•'ledewerking van het publiek ter ophel dering van het mysterie van het aange spoelde kinderlijkje te vragen. Drie foto's van het gelaat van het omgekomen knaap je zijn op het biljet afgedrukt. De ver schillende reeds bekende biezonderheden omtrent de kinderwagen, enz., worden voorts vermeld en opnieuw inlichtingen omtrent een en ander gevraagd. De slot zin van de oproep luidt: „Een belooning van driehonderd gulden wordt uitge loofd, welke zal worden verdeeld in over eenstemming met de belangrijkheid dezer inlichtingen." De onderteekening is van de substituut-officier van justitite, mr. H. W. Massink. OOSTEREND. De Radio-Centrale in wording. Het zal er heusch wel van komen. Het gemeentebestuur had als eisch gesteld, dat de heer J. Ornis op zijn minst 25' personen zou moeten kunnen aansluiten, alvorens hij tot stichting eencr radio centrale zou mogen overgaan. Thans is 't getal nagenoeg bereikt en reeds heeft de heer Omis alle toebereidselen gemaakt om tot inrichting eener radio-centrale zoo spoedig mogelijk over te gaan. Het ligt in de bedoeling de aangeslotenen de be schikking over Hilversum en Huizen te geven. Een ongeval, dat goed afliep. Dinsdagmorgen zijn een paard en wa gen van mej. de wed. Dekker, te Dijks manshuizen, tusschen Oosterend en Oude- schilct door de brug van het perceel van, de heer F. Duinker gezakt. Het viel nogal moei ijk een en ander weer op het goede pad te brengen, zoodat ten slotte het hijschtoestel van de heer W.Grimijser, te den Burg, er aan te pas moest komen. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. OUDESCH1LD. Veevervoer. Gedurende de laatste week zijn van Texel verzonden: 83 varkens, 89 schapenj, 7 kalveren, 2 koeien, 5 paarden. Verandering in de Ioodsdienst. Voor het zeegat van Texel. Naar wij vernemen, zal de Ioodsdienst vóór het Zeegat van Texel met ingang van 1 Januari a.s. alléén uitgeoefend wor den van zonsopkomst tot zonsondergang. DE COCKSDORP. Een feestje met een lang staartje. In de nacht van 19 op 20 September werd er in 't café van dhr. Hovenier recht1 vroolijk feest gevierd en de vreugde was ten top gestegen, toen plots de veehande laar S.Jonk uit Purmerend, gearriveerd om deze festiviteit met zijn tegenwoordig heid op te luisteren, met een mes in het hoofd werd gestoken door een andere be zoeker, de Friesch B., welke por zoo de gelijk aankwam, dat de arme Purmereute- laar wel U/2 liter frisch en schuimend bloed verloor. De oorzaak van die wel willende behandeling was het weigeren van een potje bier. B. was niet present1 en bood geen gelegenheeid tot persoon lijke kennismaking, maar de politierechter wil toch wel eens wat meer van hem we ten dan nu bekend is en heeft de zaak aangehouden tot 6 Januari. Van de Boekenplank. N. K. Bieger, Het Geheim van den Krie- mclsberg. Een boek voor jongens van 10—14 jaar. Ze zullen er van smullen. We ma ken kennis met een vreemd sinjeur, Wla- dimir de Kozak en beleven de vreemdste avonturen, eerst op de Hooge Hei, la ter om en in het Spookhuis. En ten slotte op een nachtelijke tocht. Een „echt" boek, voi afwisseling. (Geb. f 1.75. Ing. tl.—.) o— Mary van Loon, „Het Geheim van het Oude Huis. Hoe de oudste, zonderlinge heer Clinge weer opleeft door de liefde van zijn nichtje Edith, en geleidelijke ontdooit', wordt in dit boek boeiend verteld. Ook het schoolleven van Edith is alleraardigst beschreven. Warm aanbevolen voor meis jes van 12—14 jaar. Geb. f 1.90. 0— P. Louwerse, Tine van Berken en Agatha, „Vertellingen voor het Jonge Volkje", geïllustreerd door Jan Sluyters en Nelly Bodenheim. Prijs gebonden in linnen band t 1.25, inhoud plm. 200 pagina's. Vroolijke en geestige verhalen voorkin deren van 710 jaar. o Mies Loman, De Belhamels. Geestig heeft de schrijfster dit gezellige huishou den geteekend, waar ondanks alle plage rijen onderling, de kinderen toch alles voor elkaar over hebben. Fiet is een echt gezel'ig boek voor jonge meisjes. Geb. t 1.25. j o— E. de Pressensé, „Een levenslustig Troepje",. Indien één boek, 0111 verschil lende redenen verdient de vriend en med/e- opvoeder onzer kinderen te zijn, geduren de hun gcheele jeugd, dan is liet wel dit. Geb. fl.25. —o Bertha Clement, „Driftkopje" en „Drift- kojjje verloofd". Deze boeken behoeven voorzeker wel geen extra aanbeveling. Dit jaar ver scheen de vierde druk. 'Wel een bewijs hoe ze in de smaak vallen. Geb. 11.90.^ 0 J. B. Schuit, „De Katjangs", geïllu streerd door O. Geerling, in prachtband t 3,90. Hoezee! voor dit geestige jongensboek met zijn pittige verteltrant. 0— Elias Knummer, „De Weg naar het Licht", uit het Noorsch vertaald door N. Basenau-Goemans. Prijs geb. f4,90.| Zonder twijfel zal ook weer dit bock worden ontvangen met dezelfde vreugde als het vorige werk van Elias Kraemmer,, 't welk hem gemaakt heeft tot een van de meest gelezen en bewonderde auteurs, —o Harry Soiberg, „In het Land der Le venden." Floe geweldig is de teekening der ka rakters in dit boek: van de boer, van liet eeuwig-vrouwelijke in zijn vrouw Kirstcn, van de begenadigde, „gekke dorniné", de dwaas voor de menschen, de wijze Gods. Er zit iets geniaals in deze schep ping. Een prachtboek. Geb. f5.90. o J. Mortis, „Hoe ze groot en rijk wer den", levensschetsen van mannen die slaagden, met een voorwoord van Dr. A. R. Zimmerman. Laten wc uit dit boek lecrcn, dat de oude spreuk van Napoleon: leder soldaat heeft de maarschalkstaf in zijn ransel, ook voor onze tijd ten volle gelden kan. Geb. t 3,90. o— Ludwig Renn, „Oorlog". Objectief, haast cinomatografisch opge nomen, vindt men hier de uitbeelding van de oorlog, de beleving van één, die de gansche menschen-, dieren-, steden- en dorpen-vernietigende strijd van 1914-M8 medemaakte. Geb. f3.90. BINNENLAND. Te Grootegast heeft de onthulling plaats gehad van de gedenkteekens gewijd aan de nagedachtenis van de vier veld wachters die in Januari van dit jaar zijn vermoord. Te Zonnemaire (Z.) wordt de kerk der Ned. Hervormde gemeente elec- tnscli verlicht niet alleen maar ook elec- trisch verwarmd worden, in Zeeland wtl een unicum. Er zouden plannen bestaan voor nog enkele kerkgebouwen. Er zijn in de vergaderzaal der Tweede Kamer proeven genomen met ge luidversterkers, die op tribunes waren op gesteld. De microfoon was voor het spreekgestoelte geplaatst. De installatie voldeed uitstekend. Weert. In de fokkerij voor pelsko nijnen van de heer J.P. aan de Station straat is een hond binnen gedrongen en heeft onder het fokgedierte een ware slachting aangericht. Meer dan tweehon derd konijnen, waaronder kostbare chin chilla's zijn doodgebeten. De schade be loopt ruim 1 1500.—. De Ned. Bank is met haar studie over een wijziging van het uiterlijk der bankbiljetten van f25 thans zoover ge vorderd, dat zij de uitgifte van een eenigs- zins gewijzigd model in uitzicht kan stel len waardij het verschil met het biljet van 110 door een roode kleur sprekender zal zijn. De houten molen te Scherpenisse (eiland Tliolen), dateerend uit de 16e eeuw, valt dezer dagen onder sloopers- handen. Reeds is men met de afbraak be gonnen. In de Oude Houthaven te Amster dam is een 32-jarige arbeider te water ge raakt. Een andere arbeider sprong te water 0111 hem te redden, doch bleek niet in staat hem naar de wal te brengen en was, daar de drenkeling zich aan hem vastklampte, spoedig ook in levensgevaar. Een derde arbeider wilde toen in een roeiboot het tweetal te hulp komen, doch stapte mis en verdween onmiddellijk in de diepte„ Omstanders wisten de twee dren kelingen te redden; de derde is geruime tijd later opgehaald. Bij Ide (Drente) zijn in een droge sloo! vromvenkleeren gevonden, benevens een paar lage schoenen, waarvan er één stukgesneden was. Er wordt aan misdaad gedacht.

Texelsche Courant | 1929 | | pagina 5