43st8Jaarganfe S. O. s. No 4385 Zaterdag 7 December 1929 AVsU'ults?aaf/ Gemengd Nieuws EERSTE BLAD. Toor de Zondag. Voor hoofd on harf. Texelsche Berichten f Springende Handen Kloosterbalsem ABONNEMENTEN: UITGAVE:N.V,v/h LANGEVELD DE ROOIJ 31 DEN BURG OP TEXEL ADVERTENTIÊN: TELEFOON: N°.11 3! POSTGIRO: N°.652 K POSTBUS: N°. 11 steeds Wybert-fabletien meenemen, zoo gainv 'hebt U kou gevat, lastig zijn de gevolgen. s AAN ZEE. Onlangs troffen mij de woorden: „Zoo iemand wenscht te onderzoeken of zijn gevoelens echt zijn, laat hij gaan naar de zee. Onder haar machtige invloed zal al wat klein en onwaardig is, wegzinken; alleen wat sterk en groot is, kan voor haar bestaan." Een prachtige raadgeving, voorwaar, maar niet een ieder is in staat haar op te volgen. Voor hen die het kunnen is het een geluk. Want wij arme men;- schenkinderen hebben zoo vaak een groot verlangen naar vastheid en naar kracht; we wenschen de waarde van onze denkbeelden bepaald, onze beweegredenen blootgelegd te zien. We weten maar al te goed hoe vaak we onszelf bedriegen, welk een groote rol de wereld speelt met haar valsche taxatie, haar schijn en haar vleeschelijke lusten, waaraan we zoo wei nig ernstig weerstand bieden. Ons strij den daartegen is vaak niet meer dan een voorpostengevecht, dat de eigenlijke kern van ons wezen onaangeroerd laat. Dat geeft ons die weinige vastheid, die be sluiteloosheid, dat ernstig zwenken heen en weer. En nu staan we aan het strand der zee; we hooren haar machtig ruischen tot ons komen en haar aanzwellende gol ven schijnen ons juist datgene te brengen, wat wij noodig hebben. Hoewel haar stem voor allen dezelfde is, schijnt ze ieder persoonlijk haar boodschap aan het hart te leggen. De zee is de groote zuiveraar; en, al is zij zelf van de aarde, zij wekt een voorgevoel van de oneindigheid. „Waarin", zoo vragen we, „waarin ligt het geheim van haar macht? Is het haar grootheid en haar majesteit alleen? Is het omdat ze ons zoo klein en nietig doet voelen met onze berekende plan nen en voornemens, waarbij we niet we ten te volharden? Is het omdat ze de kleine schelpen ons werpt voor de voet als wilde ze te kennen geven: zie, hoe ik' mij van het kleine weet te ontdoen Of is het haar diepte? Is het omdat zij schijnt te spotten met al wat opper vlakkig is, zij, die in haar schoot het geheim van eeuwen bergt, zij, over wier wateren, zooals Byron zingt, tiendui zendtallen van vloten zijn heengegaan, zonder een spoor daarop achter te la ten? Of is het de grondtoon van onver- valschte waarheid, die daar opbruist uit haar grondeloos diep en die ons schijnt toe te roepen: hier geen dubbelzinnig heid, geen schijn, geen berekening, geen wantrouwen. Hier heerscht alleen de grootsche eenvoud der natuur; de zee is spontaan in al haar opwellingen, in haar schrikwekkende toorn, waarbij haar boezem hijgt en haar golven he melhoog rijzen, maar ook in haar uren van rust en vrede, wanneer zij het blauw des hemels weerkaatst in haar spiegel of met de stralen der ondergaande zon zich siert als met een onvergelijkelijke gloriekroon. Daarom is het dat ze ons helpen kan in onze moeilijke uren. Wie aan' groot heid, diepte en zuivering behoefte heeft, hij ga naar de zee! Zondag, 8 December 1929. MAANDAO. Geduld is niet altijd berusting, maar vaak ook stille strijd. DINSDAG. De eer is de schaduw van de deugd. WOENSDAG. Oneerlijk verworven winst is verlies. DONDERDAG. Heeft het ongeluk zijn hoop op beter, het geluk heeft zijn angst voor slechter. 1 g n o t u s. VRIJDAO. Wanneer slechte mensehen geen grond kunnen vinden Voor hun haat, wordt hun haat nog feller. Rousseau. ZATERDAG. Iedere droom, die werkelijkheid wordt, is een droom, die sterft. De Vogu ZONDAG. De waarheden, die men het minst graag hoort, zijn die, bij het uitspreken waarvan men het meeste belang 'neeft Li ti oung C [Vj, r.g. Een S.O.S. heet het door de radio, wan neer men tracht door den aether iemand zoo spoedig mogelijk te waarschuwen. Dit S.O.S. dient om de lijders aan bron chitis, hoest en benauwdheid te waar schuwen, dat Akker's Abdijsiroop het voor hen aangewezen middel is. Ons Texelsch dialect. (Slot.) Wie zoo nou ok docht hewwe, dat ik nag zo'n na femilielid hier op strand zow teugekomme? Ik wos van zelf erg blied, en ik seide teuge him, nou gaan je mee na liuus, en je bluuft bee me foor 'n nachie, en desnoos voor twie. Ja, seit ie, dat is wel erg mooi, maar 'k weun teu- gewoordig in Mokum, en nou wow ik graag nag wot meer fan Tessel sien. Nou ik seg, weet je wot je dan doet? Dan bluuf je hier foor 'n paar nachies, en dan ga je ochtes mit de bus mee na de Burg. Dan ben je foor zeuve stuvers de man, en je versliet aars meer an je skoene of. Ja seit ie, dat is zo, maar ik gaan toch maar liever loope, want ik wow graag ers deur Waalenburg heen. Ze segge, dat deer sooveul freemde feugels benne. As ik de weg maar wist, want ik ben nag nooit op Tessel weest, weet je. Nou 'k seg, das niemedol, dan breng ik je tot an de hoek van de weg, net foor- bee dat ronde ding van 't elektriese licht,, en dan gaan je bee die handwiezer de hoek om. Miskien, dat je Hil dan wel in de deur siet staan, dan fraag je die maar, dan wiest die je de weg wel over Piepe- lekediek na Waalenburg. As je dan een end loope het, kom je an 'n kruusweg en slaan je rechs om en kom je vanzelf an de Burg. Nou, hee bedankte me ergvrien- delik, en hee beloofde, zoodree as ie in Mokum ankomme was, dat ie me 'n an- zicht sture zow. Ja, Duunker, dat moet ik je nag wel eve segge, dat hee vanzelf Hooghaarlemmerdijks sprak, en ik maar geweun Tessels, maar we konne mekaar toch best begriepe. Het sel me wel be- nuwwe of ik nag ers wat fan him hoor, en ot ie aiag ers skrieft. Maar 't is olc best meugelijk, dat ie niks meer fan him hoore laat, want ze segge welders: „Fan je temielje moet je 't niet hewwe!'. Veer- der moete we maar sien, hoe of 't loopt. As je dat stikkie te veul fiend in iene., dan kei je er wel 'n keer of Wat over doen hoor. Miskien ben ik wel wat Iang- dreedig ok weest, dat ken ok best weze, maar dot moet je foor deuze keer maar niet zo nau'vv mikke. Voor eerst dan zo maar genog, zelle we maar segge. Dan tooral de kompleiacnte van ons ollegaar, en tooral 't meeste fan mezelf, en ik hoop, dat ik. nag met as altoos ben: je vrind an de Koogersveg. Het ienigste, wat ik niet begriepe kei^. dat is dat je nooit ers bee me 1 ;omt. Ik .s.ien je zo veul foor- 'oeegaan, en ik kom zoo veul bee joo- Maar je kent nooit err< wete, en deerom zei ik maar besluute met 'n tot ziens. „Geen goud Zoo goed" De zuinige inwoner uit de Beemster, die er sinds lang een gewoonte van maakte, voorbijrijdende auto's bij de Beemster'orug aan te houden met het ver zoek mede te mogen rijden naar Amster dam, steeds met hetzelfde smoesje vani „de tram of de bus is net vertrokken", trot dezer dagen weder een automobilist, wie hij verzocht mee naar Amsterdam te mogen rijden. De bestuurder scheen op de hoogte te zijn van de ma nieren van deze man en reed hem met snelle vaart door Amsterdam naar Rotterdam, alwaar de passagier werd ver zocht even de wagen te willen verlaten. Hij voldeed aan dit verzoek en even later stond hij heelemaal in zijn eentje...... De automobilist had de man, die zelfs reizen maakte van Purmerend naar Leen warden en Heemstede, welke hem geen cent kostten, lekkertjes beetgenomen. BUITENLAND. Te Hull (Mass.) brak in de haven brand uit. Aangewakkerd door de storm sloeg de brand over op het aangrenzende stadsgedeelte, waar hij een schade aan richtte van meer dan een miljoen dollar. Vijt stoomschepen zijn verbrand. In een hotel te Boston is brand uit gebroken. Vijf menschen zijn in de vlam men omgekomen, onder wie een hoofd man van de brandweer. De Duitsche zwaargewicht-bokser Max Schmeling heeft verklaard, dat hij het bedrag van 150.000 dollars, om in Maart Tack Sharkey te ontmoeten, aan neemt. De match zat te Atlantic City plaats vinden. Het blijft toch maar een winstgevend beroep, als men met zijn vuisten de weg weet te vinden: zooiets als vijfduizend dollar per minuut. Batavia. Volgens globale schatting zul len in het pclgrimseizoen van dit jaar 28000 personen de reis naar Mekka on dernemen. Tot dusver zijn reeds 8000 pelgrims vertrokken, van welk aantal er 5000 uit de Preanger afkomstig zijn. In Nagysurany in Slowakije brak on der de voorstelling van het circus Wolft een paniek uit. in de pauze werden als gebruikelijk, de kooien van de menagerie en de stallen voor de bezichtiging door liet publiek, opengesteld. Een 8-jarige jon gen, die in gezelsc.hap van zijn vader voor de leeuwenkooi stond, kwam er op eeiv onbedacht oogenblik wat dicht bij. Plot seling nu strekte de leeuwin nu een klauw door de traiies, greep het kind bij het ihoofd en trok het in de kooi. De circus- menschen trachtten er het beest met hooi vorken en ijzeren stangen er toe te bren gen, het kind los te laten, wat tenslotte ook gelukte, echter eerst nadat dit ge scalpeerd was, zoodat men voor zijn leven vreest. Onder het publiek ontstond intus- schen een paniek, waarbij verschillende vrouwen flauw vielen. Een in het Waalsche stadje Chatelet wonend Portugees, die in een aanval van delirium tremens iedereen met de dood bedreigde en zich op de etage van een, café had verschanst en vandaar verschei den personen met revolverschoten ver wondde, is na een bewogen belegering, die vier uren duurde, door gendarmen neergeschoten en kort na aankomst in het ziekenhuis gestorven. Naar uit Oslo gemeld wordt, ont dekten twee jonge houtkappers uit Boe in Teleinarken een groote grot, die eens als kerk dienst gedaan moet hebben. Het is een oude kerk, van welker bestaan reeds lang verteld werd, doch welke men tot nu toe steeds niet had kunnen vin den. Volgens de overlevering werd de kerk in de eerste tijd na de invoering van de reformatie in Noorwegen door Katho lieken gebruikt. Naast de grot, Waarin zich vele rijen steenen banken bevinden, vond men een kleinere grot, die waar schijnlijk als sacristie dienst heeft ge daan. Volgens nadere berichten uit St. Johns, zijn bij de vloedgolf, die de jongste zeebeving vergezelde, 30 en 40 menschen omgekomen. Zij sloeg over een afstand van 160 K.M. over de kust heen. TEXELSCHE COURANT DEN BURG: 50 ct. per drie Maanden. Franco p. post door geheel Nederland 75 ct p. 3 maanden. Losse nammers: 3 ct DE TEXELSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAG- EN ZATERDAGMORGEN Van 1-5 regels: 50 ct Iedere regol moor: 10 ct Dezelfde advortentle 4 maal geplaatst wordt 3 maal borokond. BIJ abonnement lagoro regelprlje. ADVERTENTIÊN MOETEN DAAGS VOOR 'T VERSCHIJNEN 4 UUR NAM. IN ONS BEZIT ZIJN Doe het dit jaar beter dan den vorlgen winter. Zorg dat ge een pot Akker's Kloosterbalsem in huis hebt, en bescherm Uw huid tegen inwerking van koude en vochr, door haar iederen avond voor het naar bed gaan, in te smeren met Akker's

Texelsche Courant | 1929 | | pagina 1