Texelsche Courant van Zaterdag: 7 Dec. 1929, TWEEDE BLAD Texelsche Berichten Gemengd Nieuws feilwÊ 1 wm wm Bevordering van Vreemdelingenverkeer. De heer burgemeester, voorzitter van „Mooi Texel" verstrekt ons van de laatst gehouden bestuursvergadering het vol gende verslagje. Vereeniging „Mooi Texel" hield de 27 Nov. een geanimeerde bestuursvergade ring, vooral het enthousiasme voor een museum was, in verband met de aankoop van een collectie vogels, groot. Doch waar blijft het gebouw? De museum-commissie hoopt spoedig te overleggen, wat haar te doen staat. Doch voor alles behoort er enthousiasme van het publiek te zijn om lid van „Mooi Texel" te worden. Waar blijft het groote aantal leden? Is een contributie van mini maal fl.— een bezwaar? Er is voor „Mooi Texel" nog zooveel te doen. In de eerste plaats reclame en nog eens re clame, in Nederland en daarbuiten. De concurrentie met de Duitsche en vooral de Belg. badplaatsen is groot, en die van de Nederl. badplaatsen onderling even eens. De Alg. Ned. V.V.V. te 's Hage be zorgt in overleg met de burgemeesters van de Noordzeebadplaatsen een pakken de internat, reclame. Texel moet ook meewerken, een voorstel daarop betrek king hebbende, zal de Raad spoedig be reiken. Voor de reclame in het binnenland zal een schema gereed gemaakt worden. Indien daaromtrent wenschen zijn, men make ze kenbaar. Het vreemdelingenverkeer op het eiland breidt zich uit, de T.E.S.O.-cijfers wijzen daarop, doch ook de gegevens, verkre gen uit de nachtregisters van hotels en pensions. Het jaar is nog niet ten einde, een definitief getal is nog niet te geven. Het hoofdbestuur der Posterijen heeft dank zij de bemoeiingen van „Mooi Texel" toezegging gedaan om van 1 Juli tot en met 31 Augustus het station te de Koog 2 uur per dag langer open te hou den. Nader overleg met de inspecteur te Haarlem moet nog plaats vinden. „Mooi Texel" trad in verbinding met verschillende ornithologische vereenigiji- gen om te komen tot de oprichting van een vogelwacht, zooals die in de Oostzee te Rossitten en op Helgoland bestaat. Een opwekking om te komen tot „jeugdherbergen" werd door gebrek aan tijd aangehouden tot een volgende ver gadering. Per luchtpost naar Indië. Donderdag 12 December a.s. vertrekt weder een vliegtuig naar Indië (de Kerst- vlucht.) Voor poststukken, welke daarmede wor den verzonden, is een extra-port verschul digd van 40 ets. voor briefkaarten, post wissels en stukken tot en met een gewicht van 10 gram, van 75 cents per 20 gram voor de overige stukken. De laatste verzending van Texel voor deze vlucht geschiedt met de laatste boot van de vorige dag. Iets voor de Jeugd. Binnenkort vangen we met de publi catie van een Kinderverhaal aan, dat door niet minder dan 150 koddige plaatjes zal worden geïllustreerd. Het wordt een hoogst vermakelijke historie, waarin een meneer, die een auto heeft en daarmee de dolste avonturen beleeft, een hoofdrol speelt. De plaatjes zullen die malle ge vallen verduidelijken en leenen zich uitste kend om te worden nageteekend of ge kleurd. Ook door de publicatie van deze „kin dervertelling", welke voor ons belangrijke kosten met zich brengt, willen we toonen, niets na te laten en geld noch moeite te willen sparen om de Texelsche Courant aan de verwachtingen harer lezers zoo veel mogelijk te doen beantwoorden. Sportnieuws. Om de beenen los te houden voor de wedstrijd Texel ISchagen I op Zondag 15 dezer speelt Texel I Zondag een oefenwedstrijd tegen Texel II.(Zie adv.) Autobus-dagretours. Met ingang van morgen Zondag 8 December worden op de dienst Burg- Oudeschild, dagretours ingevoerd, kos tende 50 ct. (Thans betaalt men nog tweemaal 30 ct.) Sinterklaasavond. Het slechte weer heeft de Sinterklazen Donderdagavond parten gespeeld, ook al knapte het omstreeks een uur of negen wat op. Dit alles heeft echter niet kun nen beletten, dat toch verscheiden figu ren zich langs de straten bewogen, ge huld niet zelden in malle, ook wel eens met veel smaak en veel zorg vervaardigde kleedij, de voorgevel aan nieuwsgierige blikken onttrokken door een ot ander voorhangsel. In deze maskers was groote verscheidenheid. De een nam met een poover lapje met gaten genoegen, de ander pronkte zoowaar met een „tweede ge zicht," dat wel niet altijd bijdroeg tent verhooging van het uiterlijk schoon maar toch de aandacht trok, de lachlust on weerstaanbaar opwekte en per saldo de aldus toegetakelde figuur een ruipie dosis pret en voldoening gaf. En daar gaat het toch om. D'r was, al had het weer beter kunnen zijn, tamelijk wat volk op de been en dus ontbrak het de „Sunder- klazen" niet aan belangstelling. Schaarsch was liet aantal werkelijk ori- gineele typen. Het zou de „Ooievaar" moeten zijn, die - Wintermaand ten spijt parmantig door de straten kuierde, een \,,dot" van een baby torsend op zijn mg. Een pakkende propaganda voor het koo- pen van postzegels voor het zwakke be scherming- en hulpbehoevende kind had met deze verschijning gemakkelijk kun nen worden gecombineerd. Dat de radio in onze Sunderklaasmas- kerade een plaats zou innemen, was „nog al glad." Een compleet zendstation, dat wel wat op een schildwachthuisje leek, werd meegesjouwd, in zijn opschrift de lot verkondend van de N.S.F. Al het overige bleef bij het oude, met uitzonde ring dan van „Watt en heelemaal niks", de evenbeelden van de befaamde Deen- sche filmkomieken, de een kort en rond, de ander een lange magere scharminkel, langer dan er ook maar één aardeling, waar ook, rondloopt. Een Jazzband in zakformaat, een stel komisch uitgedoste peuters, met muzikale neigingen, had eer van zijn werk. Verkoopers en verkoop sters waren er weer, hun waren aanprij zend met piepstemmen om toch vooral niet door de mand te vallen en herkend te worden, pierrots en pierrettes, in fraaie costuums; Indianen en Mexicanen, broederlijk vereend; kreupelen en ouden van dagen, die blijkbaar hun tijd niet konden afwachten. (Laat men bedenken, dat spotten met lichaamsgebreken nooit door de beugel kan!); kabouters, met roode puntmutsen, scharrelaars met een lange sleep oud roest; koekenbakkers met kostelijke tronies en cadetjes om zoo in te happen; een beer, die sommige dames bijna een hartverduistering deed oploopenen dat was nog maar „na maak", „erzatz". Genoeg er van. We doen het Donder dag „dikkertjes" over. Wie komt er eens voor de dag met een origineel idee? In de hotels werd gelegenheid tot dan sen gegeven. Tot laat op de avond ging het daar vroolijk toe. Op de overige dorpen was het, gelijk alhier, minder druk dan gewoonlijk. Ook daar draagt het minder gunstige weer voor een groot portie de schuld. St. Nicolaas op school. St. Nicolaas en Zwarte Piet hebben ook hier dit jaar de schoolkinderen niet ver geten. Reeds Woensdag kregen de kin deren der R.K. Bewaarschool bezoek. Wat gat dat een pret! Wat een verheug de gezichten. De volgende dag mochten de leerlingen der R.K. School in de Zwaan" komen, waar de Sint en zijn knecht allen met cadeau's en lekkers blij maakten, 's Middags werd de jeugd der school aan de Nieuwstraat feestelijk ont haald. Ook de school voor „Chr. Volks onderwijs werd niet vergeten. Ook in de school te de Cocksdorp wa ren de Sint en z'n Knecht welkome gas ten. Toen een stoute jongen in de zak werd gestopt, zag het er een oogenblik bedenkelijk uit, maar het einde was (ook in letterlijke zin) zoet. De maskerade 's avonds viel in het water, maar in hotel De Hoop was het druk. De school van de heer Bosje te M.-Eierland stond eveneens op het programma. De jeugd genoot met volle teugen. De dames en heeren, die al deze plechtigheden voorbe reidden hadden eer van hun werk. Da capo dus St. Nicolaas en zijn Zwarte Trawant hebben hun roem bevestigd. Ook 5 Dec. 1929 zal in blijde herinnering voortleven bij velen, niet in de laatste plaats bij de jeugd. Dertig Gemeensch. Polders. De heer Jac. Keijser gehuldigd. Onze plaatsgenoot, de heer Jac. Keij ser, is Woensdag ter gelegenheid van zijn uittreden uit het bestuur van de Der tig Polders, van welk waterschap hij de belangen gedurende drie jaar als hoofd ingeland en meer dan 28 jaar als heen- raad behartigde, in intieme kring op har telijke wijze gehuldigd. Namens het col lege van het Dagelijksch Bestuur werd hem door de heer J. S. Dijt, dijkgraaf, een prachtig cadeau aangeboden, bestaan de in een kostbare, geheel met Ieder be-- kleede fauteuil; een stoffelijk blijk van waardeering jegens het vele, dat de heer Keijser in het belang van het waterschap verrichtte; een blijvend aandenken aan de prettige samenwerking met de overige bestuursleden, zooveel jaren achtereen. De heer C. Keijser Hz. volgde de heer J. Keijser als heemraad op. Een artikel over „Zorg voor het misdeelde Kind" kwam voor dit nummer te laat in ons bezit. Het volgt Woensdag. OOST. Een merkwaardig feit. De vorige week werden niet minder dan drie ingezetenen van hier opgenomen in het Ziekenhuis te den Helder om daar een operatie te ondergaan. De behande ling had een gunstig verloop en thans zijn alle drie weer in het dorp terug, waar het geval aller opzien had gewekt. Koop ze! Is het nog noodig een opwekking te plaatsen tot het koopen van Weldadig heidspostzegels? Met ingang van Dinsdag kunt ge aan alle postkantoren deze zegels bekomen. Ze kosten 4, S, 11 en 18 cent en hebben een trankeerwaarde van 2, 5, 7Va en 15 cent. Ze zijn ook in het buitenland gel dig, en aan geen tijd, wat het gebruik be treft, gebonden. De prentbriefkaarten met teekeningen van Felix Timmermans zijn alleen bij de plaatselijke comité's verkrijgbaar: 35 ct. per serie van 6 stuks. Gij kunt er van verzekerd zijn, dat de Texelsche Courant op Texel in alle kringen wordt gelezen en hier een zoo ruime verspreiding geniet, dat ge met 'n advertentie in dit blad vrijwel ieder Texelaar bereikt: HIJ IS ALS REGEL ABONNEE en anders ZEKER MEDELEZER. Oplaag 1670 ex. BINNENLAND. De minister van Waterstaat heeft de Rijksweg over de Heldersche Zeedijk te Huisduinen, gemeente den Helder, van 't op de duinen geplaatste paviljoen tot de weg op de Zeedijk, gesloten verklaard voor 't berijden in beide richtingen met mo torrijtuigen en met rijwielen van 15 April tot 15 Sept. De gesloten verklaring zal worden aangeduid door waarschuwings borden. Katwijk. Twee studievriendinnen van Prinses Juliana hebben als Sint Nico laas en Zwarte Piet in een auto een tocht door Katwijk gemaakt. Voor de villa van de Prinses strooiden zij versnaperingen voor daar verzamelde kinderen. Toen een dame te Purmerend huis waarts keerde van een bezoek aan haar zuster, wonende aan de Purmerender weg te Beemster, zag zij achter zich een paar lichten aankomen. In de veronderstelling, dat de lichten afkomstig waren van een naderende auto ging zij tusschen de tram rails Ioopen. Zij werd door de tram aan gereden; de machinist scheen niets te heb ben bemerkt en reed door. Het slacht ofter werd eenige tijd later door een pas- seerende automobilist gevonden en in deerniswekkende toestand in een huis binnengebracht met een gapende hoofd wond en zware verwondingen aan de bee nen. Haar toestand is zorgwekkend. Te Bovenkarspel is aan de veiling een omzetcijfer bereikt van drie miljoen gulden. De hooge bloemkoolprijzen heb ben hier vooral in de laatste tijd veel toe. gedragen. Duin-en-Bosch. Eenige kinderen wa ren op het terrein van het Prov. Zieken huis aan het spelen en vermaakten zich met het bouwen van forten. Zij hadden een diepe kuil gegraven, die echter plot seling instortte, met het gevolg, dat drie kinderen onder het zand werden bedol ven. Twee van hen wisten zich te redden, doch de derde, het zoontje van de heer Koeman, kon eerst na twintig minuten van onder het zand te voorschijn worden gehaald. De artsen konden slechts de dood constateeren. Den Helder. Een ongeval met doo- delijke afloop heeft in de stoomwasscherij ^Insulinde" aan de Rijksweg plaats ge had. De plm. 15-jarige D.H.deWolf heeft vermoedelijk haar arm in de centrifugaal gestoken, waardoor het lichaamsdeel bijna geheel werd afgerukt, terwijl zij tevens een klap van het deksel van de centrifu gaal, dat zij had opgelicht, en nog steeds in de hand hield, kreeg, waardoor een gapende hoofdwonde ontstond. Tijdens ongeluk was niemand anders bij haar werkzaam. Het slachtoffer werd naar het Marine-hospitaal vervoerd, waar zij zon der bij kennis te zijn gekomen, is over leden. De Haagsche rechtbank heeft iemand uit Delft, zonder beroep, wegens on juiste aangiften voor de Inkomsten- en Vermogensbelasting tot f 10.000 boete, subsidiair drie maanden gevangenisstraf veroordeeld. VOOR ONZE DAMMERS. Vragen, deze rubriek betreffende, kun nen gezonden worden aan de heer Geo van Dam, Deylerweg no. 3, Wassenaar. Voor antwoord een postzegel bijsluiten. Oplossing van het vorig vraagstuk. Wit speelt 29—24, 26—21, 45- 40, '2S— 22 en 22x4. Een mooi meerslag-problcem. VOOR ONZE SCHAKERS. Vraagstuk. van H. R. u mm '..A Wm WB mm W/AWA, PREDIKB EURTEn Zondag 8 December. HERV. GEMEENTE. Burg, 's av. 7 uur ds. v. 't Hooft. Waal, vm. 10 uur ds. v. 't Hooft, den Hoorn vm. 10 uur ds. Oskamp. Maandcollecte. Oudeschild, vm. 10 uur ds. Plug. Oosterend vm. 10 uur ds. Groenenberg. Cocksdorp 'sav. 7 uur ds. Plug GEREFORMEERDE KERK. Oosterend, vm. 10 uur ds. v. d. Leer Voorbereiding H. Avondmaal, nm. 3 uur dezelfde. GEREF. KERK (H.V.) Oosterend, vm. half 10 ds. Buskes. nm. half 3 dezelfde. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Waal, vm. 10 uur ds. Vis. HERV. GEMEENTE. Donderdag 12 December. Oosterend, 's av. half 8 Bijbellezing. Vrijdag 13 December. GEREF. KERK (H.V.) Ds. Buskes spreekt om half acht in het gebouwtje van de Hervormde Kerk in Zuid- Eierland over het lever, der gevangenen 1 MARKTBERICHTEN Purmerend, 3 Dec. 471 Runderen waaronder 285 vette koeien f 0,75 a f 1,15 p. KG ,cn Gelde koeien 125 a 350 Melkkoeien 125 a 350 16 vette kalveren per KG 1,35 a 1,50 Nuchtere kalkeren 30,a 40, - 364 Vette varkens per KG 0.76 a 0.80 16 Magere varkens 30,— a 40, 250 Biggen 20,— a 28,- 620 Schapen 3 a 48,— Kipeieren 10, - 11,50 Eendeieren 7,50 a 0, Coöp. Centr. Eierveiling Purmerend G.A. Puimerend, 3 Dec. 1929. Afdeeling eieren. Aanvoer: 29525 kipeieren 70,80 K.G. f 12.60 èf 13.80 65/66 11,60 12,10 63,64 ll,50„ 11,80 60/62 10,40 11,80 58,59 10,40 11, 56 57 9,40 10,80 53,55 7,50 9,70 50/52 6,80 8,50 45,49 6,60 7.20 18621 eendeieren 7.40 k 7,60 Afdeeling Pluimvee, oude kippen f 2,00 k f 2,60 p. s Jonge hanen 1,60 a 2,30 oude Eenden 0,85 jonge Woerden 1,10 Prijs per KG Oude kippen 0,95 a 0,97 Jonge hanen 0,95 a 1,— Schagen, 5 Dec. 71 vette koeien 250 a 495 7 kalfkoeien 240 a 370 10 Gelde koeien mag. 170 a 280 170 Vette varkens 0,80 a 0,82 2 Biggen 20,— a 28, Boter 1,80 a 2,10 a 0. - E i e r v e i I i n g Schagen Kipeieren aanvoer 22592. Bruin ongewogen f 0,00 a f ,- per 100 W't 9, f 9.90 Eendeieren 6,10 a 8, - CORRESPONDENTIE. De uitslag van de raadselwedstrijd wordt in een volgend nummer opgenu men. De prijsjes zijn reeds verzonden. Gegroet van OOM KO. a be de fg li Wit speelt en forceert in dit fraaie eind spel op een waarlijk mooie wijzede winst.

Texelsche Courant | 1929 | | pagina 5