43sts Jaargang No 4386 Woensdag 11 December 1929 Van week tot week orkomets r Texelsche Berichten Zorg voor het misdeelde kind. ABONNEMENTEN: UITGAVE; N.V.v/h LANGEVELD DE ROOIJ 35 DEN BURG OP TEXEL ADVERTENTIÊN: TELEFOON: N°.11 POSTGIRO: N°. 652 POSTBUS: N°. 11 Zaterdagavond. Engeland: De a.s. vlootconferentie. Omstreeks het midden der volgende maand vangt in het paleis van St. James te Londen de veelbesproken Vlootconfe rentie aan. Reeds wierp zij haar schadu wen vooruit, donkere schaduwen, want wanneer we de berichten hieromtrent ge- looven moeten zal het vermoedelijk niet licht vallen de diverse partijen met elkaar te verzoenen. De denkbeelden loopen wel zeer uiteen. Naar we vernemen, zal ook Morrow, de Amerikaansche ambassadeur in Mexico-stad aan de besprekingen deel nemen. We moeten hierin een bewijs zien van de nauwe betrekkingen, welke tus- schen het ontwapeningsvraagstuik en de Mexicaansche problemen bestaan. België: Vlaamsch en Fransch. Eerder dan menigeen vermoedde heeft de minister-crisis een einde genomen. Het kabinet—Jaspar is wederom op de been gebracht en zou in zoo goede conditie verkeeren, dat Jaspar zelfs verklaren dorst ,dat het van een „volmaakte eens gezindheid" getuigt. Zelfs op 't punt van het talenvraagstuk dat onlangs een on overwinlijke hinderpaal scheen zou overeenstemming zijn bereikt. Dus kan 't een „blijvertje" zijn. Duitschland: Ontruiming van Rijnland. Ook de Fransche soldaten hebben thans de tweede zone verlaten. De Engelschenen de Belgen gingen reeds heen. Elf jaar hadden^de Duitschers zich in het onver mijdelijke te schikken; geen wonder, dat het vertrek van de Franschen hier en daar tot uitbundige vreugde aanleiding gaf. Ee.'i strook, bewoond door 2.5 miljoen Duiischers, wordt thans nog bezet ge houden, maar straks zal ook voor dit ge bied ue tijd voor de ontruiming genaderd zijn De zekerheid, welke dienaangaande bestaat, zal het de bewoners gemakkelijk maken het knellend juk te dragen, >;De wet tot verknechting van het Duiit- sche volk verworpen." De blijdschap, waarvan zoo menig Duit- scher in deze dagen vervuld was, vond urn een andere grond, n.l. in de neder- t ag der Hugenbergen en Hitiers. De z.g. Vr "fheidswet, ook wel „Wet tegen de ver- knec hiing van het Duitsche Volk"gehee- i„n met een groote meerderheid ver- wm'-nen Dc vreugde waaraan in breede Kring onverholen uiting werd gegeven, bewijst voldoende, dat men algemeen van dit product van Hugenberg en de zijnen weim.g goeds verwachtte. En wel aller minst een verstevig.ng van de band van vriendschap en vertrouwen, welke het Duitsche volk met zijn buurstaten dient te verbinden. En hierop juist moet in de eerste plaats het oog zijn gericht. Tweede Haagsche Conferentie. De aanvang van de Tweede Haagsche Conferentie is bepaald op 3 Jan. a.s. We- .derom zullen vraagstukken van een we- reldbeteekenis, van groot gewicht voor een duurzame wereldvrede vooral aan de orde zijn. Maarwe zullen Stre- .semann niet ontmoeten. De heeren zullen ■Eet buiten hem moeten stellen. Moge de o-eest van Stresemann, waar deze zich Sp een nauwer toenadering, en een ver trouwelijker omgang, op verzoening, richt te vaardig worden over hen, die straks geroepen zullen zijn de kwesties, veel en velerlei, tot een bevredigende oplossing te brengen. «ri.-nie: Primo's plannen. %Uo de Rivera, Spanje's Dictator, zou voornemens zijn nog deze maand zijn kabinet te herzien. Ot deze wijziging ten .voordeek van het dictatoraat zal uitval len, dan wel een ander doel heeft, zal spoedig blijken. Frankrijk: „Voor hen die vielen" ènvoor hen, die niet vielen. Donderdag zal er te Parijs een monu ment worden onthuld ter nagedachtenis van de Fransche generaals, die in de groote oorlog het leven lieten. De lijst hunner namen, onvergankelijk gebeiteld in het harde marmer, is lang en droef. Het waren er drie en negentig, die voor de republiek hun leven gaven. Onwillekeurig gaan onze gedachten hierbij uit naar de vele duizenden man nen, door de onmenschelijke krijg, voor het meerendeel in de bloei van hun leven, wreedelijk weggerukt. Laat men nimmer vergeten, dat alleen aan het Fransche tront één miljoen en nog meer dan 350 duizend soldaten de dood vonden, onge teld de velen, die afgrijselijk werden ver minkt of tengevolge van gifgassen levens lang aan de vreeselijkste ziekten zijn prijs gegeven. Moge de aanblik van al die mo numenten, de dooden gewijd, ons, le venden, doen beseffen, dat alles, wat in 's menschen vermogen ligt in het werk moet worden gesteld opdat voorkomen worde, dat een slachting als die van 1914 —'IS wordt herhaald. O.J.D. I Zoo gauw hebt U kou gevat, lastig zijn de ge volgen. Neem steeds een paar Wybert-tabletten. Examens. Onze plaatsgenoot, de heer W.C. Ver beek, leerling Z.V.S. alhier, slaagde Za terdag te den Haag voor het examen Derde Stuurman groote Stoomvaart. Een plicht der samenleving. Te den Helder wordt een school voor buitengewoon lager onderwijs geopend. Nadere biezonderheden. De heer C. lest, hoofd der te den Hel der op te richten school voor Buiten gewoon Lager Onderwijs schrijft onsd.d. 6 December: Een mensch neemt waar door zijn zin tuigen. De meeste indrukken komen tot ons door 't gezicht. Nu vermoedde men vroe ger, dat blinden niet voor ontwikkeling vatbaar waren, waarom men zich niets van hun lot aantrok. Met de dooven was het niet anders. Men kan zich indenken, hoe in-droevig het lot van deze ongeluk- kigen geweest moet zijn. Pas in de 18e eeuw kwam hierin verbetering. Vooral in Frankrijk trachtte men hun lot te ver zachten en bracht men de blinden door 't Braille-schrift, de doofstommen door vingertaai of liplezen de meest noodige kennis bij. Thans voelt ieder het als een plicht der samenleving voor deze misdeelden te zorgen. Een andere groep van misdeelden, zijn de kinderen die gehandicapt zijn door een geestelijk defect. Hun hersentjes zijn soms door kwetsuur, dan door andere invloe den als alcohol, enz. of door ziekten niet; in staat de taak, die men aan 'n normaal kind tijdens de schoolleeftijd stelt, naar behooren te vervullen. Ook aan deze kin deren is tot voor Korte tijd nagenoeg geen zorg besteed. Waren ze na de schoolleef tijd niet in staat een ambacht te leeren, dan probeerden ze op andere wijze aan de slag te komen en vaak leidde hun weg langs de huizen, met uitgestoken hand een aalmoes vragend. Of ze vielen ten laste van armenzorg en gaven door hun machteloosheid iets te presteeren, dikwijls aanleiding tot mikpunt te wor den gekozen voor de spot van Jan Publiek. Wij allen kennen deze figuren uit onze jeugd. Gelukkig is ook voor deze groote groep van misdeelden verbetering gekomen. De liefde tot de naaste wordt tegenwoordig doeltreffender in daden omgezet dan vroeger. Ook nu kan men van deze kin deren geen volwaardige arbeidskrachten maken door voor hen geschikt onderwijs, doch de school, voor hen ingericht, pro beert hun zooveel kennis en zooveel hand vaardigheid bij te brengen, dat ook voor hen een bestaanskans in de samenleving geschapen wordt. Deze kinderen, die op de gewone school in de groote klassen van thans, waar men men zich aan een vastgesteld leerplan moet houden, het tempo niet kunnen vol gen, blijven zitten in de eerste klas, nog eens zitten in de eerste klas, soms nog eens, worden om hun leeftijd meege nomen naar de tweede klas, meer uit me delijden dan door hun capaciteiten en sukkelen zoo verder tot de derde of vierde klas. Het kan niet uitblijven, dat deze kin deren een gevoel van „ik kan niet tn'ec", „een zich als grootere tusschen de kleintjes niet thuisvoelen" moeten krij - En juist dit minderwaardigheidsgevoel is fnuikend voor hun verder leven. Zulke kinderen behooren een apart on derwijs te ontvangen, dat zich aanpast aan hun vermogens, een onderwijs, dat aan ieder individu de grootst mogelijke ont wikkelingskansen biedt. In alle grootere plaatsen in ons land vindt men dergelijke scholen en hier ziet men nog de zoo zeer noodige samenwer king van de verschillende groepen der bevolking. Hopelijk mag dit ook in Den Helder, waar binnenkort van gemeenter wege een school voor Buitengewoon La ger Onderwijs wordt geopend, het geval zijn. Aan verschillende scholen in deze ge meente heeft dezer dagen een onderzoek; van kinderen plaats gehad voor plaatsing- op deze voor Den Helder nieuwe inrich ting. Wellicht zijn er nog ouders, ook buiten den Helder, die meenen, dat hun kind het best op de Buitengewone School op zijn plaats is. Welnu er bestaat ten raadhuize gelegenheid zich aan te melden, zooals uit een advertentie in het vorig nummer van dit blad blijkt, terwijl ondergetee- kende gaarne bereid is aan hen, die zulksi wenschen, inlichtingen te verstrekken. C. IEST, Hoofd der School voor B.L.O. Spoorstraat 6. Den Helder, 6 Dec. 1929. Door een toevallige omstandigheid bereikte ons geen uitnoodiging tot de Woensdag door de afd. Texel van de L.T.B. gehouden vergadering. Een verslag ontbreekt daardoor. We troosten ons met de gedachte, dat vergissen menschelijk is. Red. OUDESCHILD. Sint-Nicolaas in de Bewaarschool. Vrijdagavond was het feest in de Kon. Wilhelmina-Bewaarschool. St. Nicolaas toch zou in eigen persoon aanwezig zijn, om getuige te zijn van de spelletjes, welke de kleintjes onder leiding van mejt G. Boon, bijgestaan door mej. A.Kuyper, zouden doen en om naar de versjes te luisteren, welke de kleintjes voor de Sint zouden zingen. De voorzitter van het bestuur van de bewaarschool, de heer F.W.Krüger, sprak een openingswoord, waarin hij memo reerde de zeer slechte financieele toe stand, waarmee men had te kampen. Er waren enkele donateurs, die hun bedra gen hadden gehalveerd. Hij hoopte ech ter, dat bij wederom aanbieding van de kwitanties de bedragen zouden worden verdubbeld. De bewaarschool is heslist een nuttige instelling en alk zeilen moe ten worden bijgezet om die te behouden. Donderdagavond (ouwe Sunderklaas) zou nog weer eens een poging worden ge daan om de kas wat te versterken. De voorzitter verzocht deze poging te willen steunen. Hierna verscheen Sint Nicolaas in het lokaal. Spontaan zongen de kleintjes hem toe; er zijn er op het oogenblik dertig. Aan onze lezers en adverteerders. Het Kerstnummer van ons Zondagsblad V dat aan AL onze abonnees wordt toege zonden, verschijnt Zaterdag 21 December. Advcrlcnties voor dit nummer ontvangen we gaarne deze week. Regelprijs lü cent. Verschillende spelletjes werden voor de Sint gedaan, liedjes gezongen, en ook en kele kleintjes deden afzonderlijk een spelletje ot zongen een versje, de meesten heel ongedwongen. Ze waren heusch niet bang voor de Sint. De kindervriend had ook een heel leuke opvatting van zijn taak, welke zeer zéker in de smaak viel. Daar de Sint nog meer kindertjes moest bezoeken, kon hij niet lang blijven en zou hij de mandjes niet uitreiken. Harte- lijk werd hem door de kleintjes een vaar wel toegezongen,. Hierna werden dooi de kleintjes nog enkele leuke spelletjes uitgevoerd, We zouden in liet biezonder willen noemen „Bij de kuiper", „Op het hooiland," en „Het vlindertje en de bloemen." Al deze spelletjes getuigden van de goede leiding, welke aan de kinderen wordt gegeven en stelde weer heel dui delijk in het licht, welk een nuttige instel ling de bewaarschool hier is. Wc willen danook van harte hopen, dat de donkere wolken weer voorbij mogen drijven. Met - een goed gevüld mandje gingen de klein tjes met glundere gezichtjes en verheugd naar huis. Veevervoer. Gedurende onze laatste opgave zijn van Texel verzonden: 45 varkens, 19 kalve ren, 6 koeien, 35 schrammen, 57 schap- 'pen, 1 paard. Visscherij. Gedurende de laatste week waren de garnalenvangstcn enkele dagen veel min der, doch dit had op de prijs geen gun stiger invloed. Puf werd er ook niet ge vangen. De aanvoer van garnalen bedroeg plm. 4200 K.G. De meesten onzer lezers zullen zich nog wel herinneren, datschip- per Tuinder onlangs een klap kreeg van de helmstok en de helmstok toen over boord viel. Deze stok werd een dezer da gen door schipper Vlas van de T.X. 72 in zijn garnalcnnct gevonden. Een viertal visschers van elders bracht een bezoek aan Oudeschild om hier eens een kijkje te nemen naar de botters en kotters, waarmee op de Noordzee wordt gevischt en zich op de hoogte te stellen van de wijze waarop dit in zijn werk gaat. De Volendammers visschen alleen op de Zuiderzee, doch daar de droogmaking der Zuiderzee geregeld voortgaat, zullen zij, die visscher willen blijven, andere viscli- plaatsen moeten opzoeken. Zij hebben het wat het weer aangaat, slecht getroffen, want de visschers konden haast niet uit. Toch zijn ze nog met een botter meege- weest en heeft hun bezoek nog resultaat opgeleverd. Van de storm en een slagersknecht. Zaterdagmorgen fietste een slagers knecht op het haventerrein, toen er, juist toen hij langs het Stooinbootskoffichuis ging, er zoo'n harde windstoot kwam, dat hij dwars over de kade woei, de fiets en de mand (gelukkig ledig) kwamen in de haven terecht, hijzelf bleef nog op de kant. Er stond een hooge zee. De golven liepen tusschen bootpakhuis en havenkan toor over de dijk en zoo weer in de haven. Het water sloeg over de havenmond heen. Ook in het dorp stoof des nachts hetzee water tegen de ruiten. De steenglooiïng heeft weinig geleden. Hier en daar lagen j' wat steenen los. Tegenover de R.K. Kerk vertoond de dijk een paar gaten. Van een dak was het dakraam uitgerukt. Op -da reede lagen 2 koopvaardijschepen cneeij driemastzeilschip wegens het slechte weer ten anker. Het zeilschip was met een groote lading hout onderweg, maar hield zich best. De geheele dag ging er Zater dag vloed. Zelfs te ongeveer half vier toen het eigenlijk half in de eb meest zijn, g-r-g er in de haven van den Helder nog een flinke vioedstroom. TEXELSCHE COURANT DEN BURG: 50 cL por drla Maanden. Franco p. post door gehoal Nederland 75 ct p. 3 maanden. Losse nummers: 3 ct DE TEXELSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAG- EN ZATERDAGMORGEN Van 1-5 regels: 50 ct. Iedere regol meer: 10 ct. Dezelfde advertontle 4 maal geplaatst wordt 3 maal berekend. BI] abonnement lagere regolprlj9. ADVERTENTIÊN MOETEN DAAGS VOOR 'T VERSCHIJNEN 4 UUR NAM. IN ONS BEZIT ZIJN Duntfe* in het gelaat verdwijnen Bi spoedigdoor deze des avonds met Iwat PUROI. in te wriivien en door zich des morgens te wasschen met warm water en gewone zeep of beter nog met Purolzeep. 't Voldoet iedereen.

Texelsche Courant | 1929 | | pagina 1