Lendenpijn RugpijnNieren Pillen ADVERTENTIËN Aan onze lezers en adverteerders. OUDESCHILD. Veevervoer. PHIEDIKS eurte MARKTBERICHTE^ Het Kerstnummer van ons Zondagsblad dat aan AL onze abonnees wordt toege zonden, verschijnt Zaterdag 21 December. Advertenties voor dit nummer ontvangen we gaarne deze week. Regelprijs 10 cent. specteur er een slag naar; hij schat ons inkomen naar bepaalde normen en meestal te hoog. Met ziekte in gewas ot veestapel houdt hij geen rekening. Al len scheert hij over één kam. Wie goed boek houdt staat sterk en krijgt meestai gelijk voor de Raad van Beroep, wan neer men het met de inspecteur niet eens kan worden. Ingewikkeld, zooals de methode—Stoop, behoeft onze boekhou ding niet te zijn. Aanbevolen worden de boeken (zakboekje, kasboek en inventaris- boek) van De Gier. In het zakboekje wor den alle inkomsten en uitgaven opgetee- kend. In het kasboek nemen wij deze pos ten over. Een lastig „artikel" is in de boekhouding de vrouw, die met haar huis houdelijke uitgaven de heele boel in de war kan sturen, als ze niet meewerkt. Het eenvoudigst is haar wekelijks of iedere maand een ronde som huishoud geld te geven. De uitgaven voor huis houding en bedrijf loopen dan niet door elkaar. Wie een boekhouding inricht, begint met zijn inventaris op te maken, bij voor keur op 1 Mei. Hierop komen voor de postenland, gebouwen, veestapel, werk tuigen, veevoer en andere voorraden, vor deringen, schulden en kasgeld. Het land worde niet te laag geschat. Als eigenaar dient men met het oog op de ink. belasting, de verkoopswaarde op te 'geven. De veestapel wordt tegen onverander lijke waarden te boek gesteld: paard f40ü, melkkoe f300, vaars f200, pink f150, kalt t 30 tot f 50, schapen f 30, jonge lam metjes (op 1 Mei) f 7.50, varkens tegen marktwaarde, kippen een paar gulden. Koeien worden, op verzoek van de in specteur gescheiden in handels- en be- drijfsvee. Vlet is verder nuttig voor scha pen een scheiding te maken tusschen lam- schapen en enterlingen. Werktuigen worden verdeeld in groot en klein gereedschap. Op groot mag worden afgeschreven, op klein materiaa. (waarde beneden f 100) niet. De post vorderingen is een lastige. Heeft men b.v. zijn geld van de kaas- tabriek nog niet ontvangen, dan moet men het bedrag schatten. De te velde staande gewassen worden buiten beschouwing gelaten, tenzij het bloembollen zijn. In dit geval wordt voor kweek per Rijnl. roe narcissen f 10, tul pen tl2, crocussen f20 berekend. Het leverbaar gedeelte telt niet mee, behalve wanneer het bloembollen van biezonder hooge waarde betreft. Ook schulden moeten in het inventaris- boek worden ingeschreven. Het verschil tusschen de posten schulden en bezit tingen duidt ons zuiver kapitaal aan. Kascontrole moet steeds plaats hebben. Dan alleen kunnen eventueels fouten ge makkelijk worden achterhaald. Gaat er geld naar de bank, dan moet het als 'n uitgaat worden geboekt; halen we het weer terug, dan ooeken we het als een ontvangst. Ook ruil van vee moet uit de boeken blijken. Marktonkosten kunnen als bedrijtsuitgaven worden genoteerd. Wordt een deel van zijn loon aan een knecht in melk uitbetaald, dan vermelden we het volle loon als een uitgaaf, terwijl we de waarde der melk als een ontvangst no- teeren. Pcrsoneele-, inkomsten- en vermogens belasting drukken op de huishouding^ grond- en dijkbelasting op het bedrijf. De wegenbelasting voor een vrachtauto be taald, drukt op het bedrijf. De kosten, welke het houden van een personen-auto meebrengt, woiden meestal niet als be- drijfsuitgaven erkend. Worden eieren te gen winkelwaren geruild, dan boekt men de waarde der eieren als ontvangst en het overeenkomstig bedrag der kruide nierswaren als uitgaaf. Dan houdt men ccn goed overzicht. Ingewikkeld is zoo'n boekhouding niet. Goed bijhouden en nauwkeurig werken is hoofdzaak. Kleine (onopzettelijke) ver gissingen rekent de inspecteur als regel niet zoo zwaar aan. 30 April maken we de eindinventaris op Koopt men land voor f 5000 en f 50ü notariskosten, dan kan men probceren f 10? 's jaars op dit laatste bedrag af te schrij ven. Als het land ean blijvende verbete ring heeft oudergaan moet dit op de eind- inventaris door een hooger bedrag tot. uitdrukking komen. De kosten van drai nage hou^e men apart. Men schrijft er ieder jaar twee tot drie pet. op at. D.f marktwaarde van het land speelt geen rol. We noteeren telkens eenzelfde som. Ons inkomen ondergaat er geen veran dering door. Op' gebouwen schrijven we twee, op houten gebouwen met steenen voeling \ier, op houten schuren 5—10 pet. af. Op groote werktuigen 10 pet. Op de vee stape! wordt niet afgeschreven. Welmoet de waardevermeerdering door groei wor den vermeld. Ook op 30 April moeten we onze schulden en vorderingen weten. Aan het slot leeren we dan ons zuiver bedrijfskapitaal kennen. Een vergelijking met de begininventaris kan zeer leerzaam zijn. We berekenen aldus ons zuiver in komen. Dit zuiver inkomen moet niet als onze winst worden beschouwd. We heb ben immers gearbeid en recht op loon; te vens moet dc rente van ons bedrijfskapi taal in aanmerking worden genomen. Ook voor onze meerderjarige kinderen, die in het bedrijf noodig zijn, mag loon wor- loon worden uitgetrokken. Aldus reke nende blijkt meermalen, dat er van geen bedrijfswinst gesproken kan worden. Voor meerderjarige kinderen, noodig in het be drijf mag ook geld voor kleeding en voeding worden afgetrokken. Stel dit be drag op f600. Voor loon mag een be drag worden gesteld, gelijk aan dat van een gelijkwaardige arbeidskracht. Voor minderjarige kinderen wordt ambtshalve afgetrokken, meestal te weinig. Hiermee is spr. aan het eind van zijn interessante beschouwing gekomen. Men loont hem met een dankbaar applaus. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen wordt door eenigen gebruik ge maakt. Inzake verhaal van kosten, door een pachter voor drainage gemaakt, adviseert de heer Kliinp het aantal pachtjaren op dat bedrag te deelen en elk jaar zoo'n- deet at te schrijven. (Stel f 1000 kosten en vijf pachtjaren; dan per jaar f200 af schrijven.) Onderlinge Rundveeverzekering. De heer Klimp vangt vervolgens met de behandeling van het tweede onder werp aan. Hij meent te weten, dat niet alle veehouders, bij particuliere rundvee verzekeringen aangesloten, over deze in stellingen tevredpn zijn en zou daarom tot de stichting van een onderlinge rund veeverzekering willen adviseeren. Spr. wijst op een dergelijk instituut te Odoorn, aangesloten bij de Prov. Bond van On- derl. Rundveeverz. in Drente, dat uitste- werkt. Men betaalt anderhalf tot twee pet. premie per jaar en ontvangt 100 pet. uit- keering. Op zijn informatie werd spr. meegedeeld, dat er bij de verzekering te Odoorn 1000 tot 1100 stuks vee verze kerd zijn. De marktwaarde wordt voor 100 pet. uitgekeerd. Met één pet. premie per halt jaar komt men door elkaar gemakkelijk rond. Met een slager te Groningen kwam men tegen een goede prijs overeen, dat hij de slachtdieren zou nemen. Voor oprui ming van gestorven dieren moet men zelf zorgen. Over het le halfjaar 1929 werd een half pet. betaald. Echter was men wat ongelukkig; er werd f2800 uitbe taald, zoodat het volgend halfjaar 1 pet. moest worden betaald. Met elkaar komt men toch nog voordeelig uit, terwijl men baas is in eigen huis. Keurmeester, schat ters en penningm. geniet-en eenige ver goeding, de overige bestuursleden wer ken kosteloos. De Prov. Bond telt af- deelingen te Emmen, Exloo, Borger, Gas- selte, Sleen, Zuid-Laren, Assen, Odoorn, Fries, etc. Spr. concludeert, dat ook on Texel voor een onderlinge verzekering praats is. Het „Boereuveelonds" vraagt, evenals „De iwee Vereenigden", vier pet. premie per jaar. Bovendien wordt veelal te hoog ge schat en iater tegen marktwaarde uitoe- laaid. Spr. veronderstelt ook op Texel aan 2 pet. wel voldoende te hebben, wijst op de gunstig werkende paardenverzekering, die ook niet meer vraagt dan 2 pet., en wekt de aanwezigen op om tot stichting eener onderl. verz. over te gaan. Een commissie zou de zaak kunnen voorberei den. Intusschen zegge men zijn particu liere verzekering zoo spoedig mogelijk op. Bij „De Twee Vereen." verbindt men zien telkens voor drie jaar en is de ter mijn van opzegging 15 mnd. De heer Poot, te de Waal, stelt voor, om fraude te voorkomen, SO pet. uit te keer-en. Evenwel voelt men hiervoor niet veel. Aan het slot van de besprekingen wordt onder applaus der vergadering aan het bestuur opdracht gegeven' stappen te willen doen om ook hier tot dc oprichting van een Onderlinge Rundveeverzekering ie geraken. De voorz. brengt de heer Klimp na mens bestuur en leden zijn oprechte dank voor dc heldere uiteenzetting van de bei de behandelde onderwerpen en sluit dan met dank voor de belangstelling, de ver gadering. Voor een volgende „praatavond." Als onderwerpen voor een volgende praatavond worden genoemd: onderzoek van veevoer en meststoffen, bodemonder zoek, hygiënische melkwinning en midde len om lot ontwatering te komen en het nut hiervan. Ontwatering Waalenburg. WAAR ZIT DE KNOOP? lier laatstgenoemd punt ontwikkelde zich cenig dispuut, waarbij het lag voor de hand eenigszins ook Waal-en- burg ter sprake kwam. De heer S.C.Eel- man bepleitte de meening, dat men op Texel over het geheel van het nut van entwatering nog weinig doordrongen js, getuige het feit, dat Waalenburg al jaren lang aan het water voor een goed deel is prijs gegeven. De voorz. evenwel legde meer de nadruk op het middel om tot ontwatering te komen en was van oor deel ,dat men omtrent de keuze dezer middelen alleen van meening verschilde. Dat ontwatering nuttig was zou genoeg zaam bekend zijn. De heer W.Vendel was het met geen der beide sprekers eens. Er zou slechts „politiek" achter zitten en niets anders. De kwestie van „waar om" en „hoe" zou maar een bijkomstige zijn. Aldus raakten aan het slot van deze „praatavond" de tongen eerst recht los. En stellig zou men nog geruime tijd over het geval-Waalenburg hebben na-gebab beld, had de voorz. niet ten tweeden male de vergadering gesloten verklaard,. UIT ONS ZONDAGSBLAD. Vandaag bevat ons Zondagsblad o. m. een vijftal foto's, betrekking hebbende op de geweldige brand te Middelburg; ook de voetbalwedstrijd HollandBelgië is niet vergeten. Van het fraaie schilderij, door ingezetenen van Koog aan de Zaan aangeboden aan hun vroegere burge meester Driessen, thans burgemeester van Den Helder, is eveneens een foto opge nomen. Voordracht over Javaansche zeden en gewoonten. Op Dinsdagavond a.s. treedt voor het Dep. Texel van „Het Nut" hier Rn. Ms. Noto Soeroto op, een Javaan van ge boorte, een begaafd spreker, met Indische toestanden en gewoonten met die van Java in het biezonder uitstekend op de hoogte. De heer Noto Soeroto is direc teur-hoofdredacteur van „Oedaya" (Op gang), Geïll. Tijdschrift voor Nederland en Indonesië. Gedurende de laatste week zijn van Texel verzonden: 13 varkens, 5 koeien, 12 kalveren, 7 schapen. Visscherij. Door het ruwe weer zijn de visscherlui de vorige week weinig dagen ter visch- vangst geweest en ook deze week ging het niet veel beter. De vorige week is in de haven aangevoerd plm. 4300 Kg. gar nalen. In het begin van de week wanen de motorbotters te den Heltder aan het sardienvisschen doch de vangst was ge ring. Het schijnt anders wel, dat de sar dien met de stormen komt binnenvallen. VOOR ONZE SCHAKERS. Vragen, deze rubriek betreffende, kun nen gezonden worden aan de heer Geo van Dam, Deylerweg no. 3, Wassenaar. Voor antwoord een postzegel bijsluiten. Oplossing van het vorig vraagstuk. Wit forceert op de volgende fraaie wijze de winst: P bS—c6, K b4—c5, P c6—a5, K c5b4, P a5b3, K b4xb3, e7—e8 D, a2— al D, eS—b5, K a3—b2, D a5—b4, K b2—a2 en K d2c2. Of als zwart op de eerste zet antwoordt met K b4b5, dan gaat wit verder met P c6—d4 enz. wint eveneens. Speelt zwart daarentegen bij de eerste zet K b4—a3, dan loopt het spel verder met wit e7—eS D, a2—al D, D e8—a8, K a3—b2, D a8—b7, K b2—a3, D b7—b4, K a3—a2 en K d2—c2 enz. wint. Zondag 15 December. HERV. GEMEENTE. Burg, vm. 10 uur ds. Groenenberg. Maandcollecte. Koog, vm. 10 uur ds. v. 't Hooft, den Hoorn vm. 10 uur ds. Oskamp. Oudeschild, 's av. 7 uur ds. Oskamp. Oosterend nm. 3 uur ds. Groenenberg. Cocksdorp vm. 10 uur ds. Plug 'sav. 7 uur Bijbellezing. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend, vm. 10 uur ds. v. d. Leer H. Avondmaal, nm. 3 uur dezelfde. GEREF. KERK (H.V.) Oosterend, vm. half 10 ds. Buskes. H. Avondmaal, nm. half 3 dezelfde. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Burg, vm. 10 uur ds. Vis. Diakenverkiezing te den Burg, Waal en Oosterend van 11 12 uur. Oosterend, 'sav. 7 uur ds. Vis Den Hoorn, v.m. 10 uur ds. Smidts. HERV. GEMEENTE. Donderdag 19 December. Oosterc-nd, 's av. half 8 Bijbellezing. Purmerend, 10 Dec. 454 Runderen waaronder 220 vette koeien f 0,80 a f 1,15 p. KG oio Gelde koeien 150 a 350 Melkkoeien 150 a 350 10 vette kalveren per KG 1,40 a 1,50 Nuchtere kal 'eren 30,a 40, - 369 Vette varkens per KG 0.78 a 0.85 31 Magere varkens 32,— a 52,— 281 Biggen 20,— a 28,- 559 Schapen 3",- ,a 51, Kipeieren Eendeieren 8,25 a 7,00 a 9,25 0, Coöp. Centr. Eierveiling Purmerend G.A. Purmerend, 10 Dec. 1929. Afdeeling eieren. Aanvoer: 43028 kipeieren 70/80 K.G. 65/66 63 64 60/62 58/59 56 57 53/55 50/52 45,49 16476 eendeieren f 12, 10,80 10,40 9,20 9,10 8.40 7,20 6,60 6,- 7.40 af 12.80 11,30 10,80 10,70 n 9,80 9,30 n 8,20 7,60 n 7.- 7,70 Afdeeling Pluimvee, oude kippen f 1,45 a f 3, Jonge hanen 0,90 a 2,40 jonge Woerden 0,80 a 1,20 Prijs per KG Oude kippen 0,90 a Jonge hanen 0,95 a Schagen, 12 Dec. 95 vette koeien 6 kalfkoeien 33 Gelde koeien mag. 44 Vette varkens 144 Biggen Boter p.s 1,08 1,15 250 a 440 275 a 400 190 a 310 0,78 a 0,82 20,— a 28,— 1,80 a 2,15 a 0. - Eierveiling Schagen Kipeierenaanvoer 33777. Bruin ongewogen f 7,50 a f 8,50 per 100 Wit 6, - f 8. - Eendeieren 6,90 a 7,60 Het groote bezwaar van lendenpijn urinestoornissen, duizeligheid, water zuchtige zwellingen en hoofdpijn is vaak, dat deze kwalen zich zoo lang zaam ontwikkelen en men er dikwijls niet op verdacht is, dat de nieren kunnen beginnen te verzwakken. Daarom is het van zooveel belang om behandeling niet uit te stellen. Noodelooze pijn en last kunnen voor komen worden, als men bijtijds in grijpt. Foster's Rugpijn Nieren Pillen hebben gedurende de vele jaren, waar in zij werden aangeboden, naam ge maakt en worden over de geheele wereld door tal van menschen aan bevolen. Hun samenstelling is zoodanig dat zij alleen op de nieren en blaas werken. Begin nog heden met het gebruik. Verkrijgbaar bij alle drogisten enz. in glazen verpakking a f 1.75 p. flacon. GEBOREN: CORNEL1S REINOUD zoon van R. KOORN—Thiele en J. KOORN. Velp (G.), 11 December 1929. Parkstraat 6. Inplaats van kaarten. ONDERTROUWD: REIJER C. EELMAN en JANE BAKKER. Koogoweld, j Texel> 12 Dec. 1929. Huwelijksvoltrekking 28 December 1929. Eenige kennisgeving voor Texel. ONDERTROUWD: ARfS SMIT en TRIJNTJE J. I. DROS. Hoorn, T-'. 12 Huwelijksvoltrekking 28 Dec. a.s. Voor de vele bewijzen van deelneming ondervonden bij het overlijden van onzen innig geliefden Vader, betuigen wij onzen hartelijken dank. S. C. KEIJSER. N. C. KEIJSER. Den Burg, Texel, Dcc. 1929.

Texelsche Courant | 1929 | | pagina 2