HeiWiegeki/nd PPRdL No 4388 Woensdag 18 December 1929 43s,eJaargang Rechtsvragen. Van week tot week -Kot/d Weer TexeSsche Berichten Gemengd Nieuws ABONNEMENTEN: UITGAVE: N.V.v/h LANGEVELD&DE ROOIJ :s DEN BURG OP TEXEL ADVERTENTIÉN: TELEFOON: N°.11 POSTGIRO: N°.652 SI POSTBUS: N°. 11 Abonnees-Texelsche Courant kunnen kosteloos rechtskundig advies bekomen. Vragen in te zenaen aan Bureau Pers syndicaat „Buvintjo" te Wassenaar. Post zegel van 7Vj cent voor antwoord steeds insluiten. Een belastingkwestie. Vraag van S.B.: Ik heb een dochter van 19 jaar, die als dienstbode intern werk zaam is. Ze is nu aangeslagen in de in komstenbelasting. Is dat in orde? Is een dienstbode beneden 20 jaar belastingplich tig? Antwoord: Of zij in de inkomstenbelas ting mag worden aangeslagen of niet, hangt uitsluitend af van de grootte van haar inkomen. Zelfs een kind kan be lastingplichtig zijn. Een leeftijdsgrens wordt niet in aanmerking genomen. Zaterdagavond. De regeeringsverklaring van het uit de assche herrezen Belgische Kabinet heeft niet algemeen bewondering gewekt. In het biezonder, waar zij de beruchte taalkwestie „Vlaamsch-Fransch .aan roert, heeft zij menigeen in België, in Vlaanderen bovenal, teleurgesteld. Die regeeringsvekrlaring, aldus schreef daarover het Katholieke Vlaamsche blad „De Standaard" is al te berekend, ai te ingetogen, al te vaag. „De Schelde", 't blad der Vlaamsche Nationalisten, advi seert Jaspar uit wandelen te gaan en 't pleit voor nieuwe verkiezingen onder de leuze: .„Recht voor Vlaanderenland". Met dat al sukkelt de regeeringswagen weer voort. Mogelijk kan hij een stootje verdragen. „Krakende wagens duren het langst", Misschien brengt een of ander verlichte geest vandaag of morgen uitredding uit deze misère, welke al zeer slecht past aan vooravond van het Jubeljaar 1930. o Tegen het einde des jaars zijn we meer geneigd ons te verdiepen in wat ging en komen gaat. Wat komen zal? Lloyd George ,de bekende Engelsche politicus, ziet de toekomst donker in. Hij heeft hier speciaal het oog op de legersterkte van in totaal 30 miljoen man, welke zijn ern stige ongerustheid opwekt. Tien miljoen meer dan voor 1914! Heeft men dan niets "eleerd? De oorlogstechniek maakt iedere dag grooter vorderingen. De voorberei dende ontwapeningscommissie richtte nagenoeg niets uit in het belang van de wereldvrede. Waar moet dat wel heen? Aldus Lloyd George. o— Dawes daarentegen deelt deze pessi mistische gevoelens niet en zou zelfs de meening hebben verkondigd, dat de sfeer, waarin straks de vlootconferenlie te Londen bijeen zal komen, zeer geschikt is om de heeren gunstig te stemmen. Aan goede resultaten twijfelt hij nauwelijks. Wij zouden ons gaarne hierbij aansluiten, maar wettigen de omstandigheden dat wel o De Fransche staatslieden Fabry, voorz. van de legercommissie, en Bouilloux-Laf- font, rapporteur der Fransche oorlogsbe- arooting, lieten een heel ander geluid hooren. Het is speciaal Duitschland, dat hen bezighoudt. De gedachte, dat dit land op wraak zint en eenmaal revanche zal nemen, laat hen niet los. De ontwikke lim' van Duitschland's chemische industrie, welke het inv de vervaardiging van de ge meenste gifgassen tot angstaanjagende hoogte heeft gebracht, baart hun groote zor<? Ook de Duitsche luchtvaart, welke zich in korte tijd tot aanzienlijke omvang zou kunnen ontplooien en waarin een op permachtig oorlogswerktuig is gelegen, houdt hen bezig. Er gaan bij herhaling in het Fransche parlement stemmen op voor een grooter leger, voor beter vestingen, voor een zwaarder bewapening. o— Uit dit alles blijkt wel, dat het met de verhouding Frankrijk-Duitschland nog een paar Wybert- tabletten! Zij bescher men tegen verkoud heid en infectie. niet heelemaal in de haak is. En toch ontbreekt het noch aan de eene, noch aan de andere zijde van de Fransch- Duitsche grens aan mannen, die in alle oprechtheid arbeiden aan de verwezenlij king van het vredesideaal, van een toe stand van wederzijdsch begrijpen en waardeeren, vergeven en vergeten, van vergeten bovenal. Mogen zij er in slagen hun stein lui der, steeds luider te doen klinken. Moge deze stem verstaan worde. Slechts wie verstaat, oordeelt zuiver. En hoe dat oordeel dan uitvalt, laat zich gemakkelijk raden. De brand in de vvaschinrichting. In aansluiting op ons bericht van Za terdag deelen we na een onderhoud,dat we met de eigenaar mochten hebben, nog het volgende mee: Omtrent de oorzaak van de brand tast men nog volkomen in het duister. Het is de vraag, of men haar ooit vermag te ont dekken. Het vuur onder de stoomketel is Vrijdagmorgen alleen gestookt. Daarna heeft men't laten uitgaan. Na 4 uur 'smid- dags is niemand meer in de fabriek ge weest. Het feit, dat de brand in de nabij heid van de stoomketel is ontstaan, wet tigt het vermoeden, dat smeulende von ken daar brand hebben gesticht, maar ze kerheid bestaat daaromtrent allerminst. De heer j. Grisnich Jr. was een der eersten, die de brand bemerkten. Hij was het, die de autoriteiten te den Burg waar schuwde. Burgemeester en brandmeester waren zeer spoedig ter plaatse, evenals de heer Goënga, die intusschen de droe ve mare aan de heer Klein Klouwenberg had overgebracht. Ook de heer S. Keijser Laagte was spoedig bij de hand. Gewekt door het geblaf van de hond, die door het knallen van de verhitte as- bestplaten onrustig begon te worden, ging hij op onderzoek uit, om spoedig tot de ontdekking te komen, dat de in de na bijheid gelegen wasscherij in vlammen dreigde op te gaan. De heer Klem Klouwenberg begaf zich allereerst naar het brandspuithuisje, maar vond het gesloten en niemand was in de nabijheid. Een oogenblik dacht hij nog, dat de motorspuit was uitgerukt, doch hierin werd hij teleurgesteld. Bij aan komst op de plaats des onheils had de ramp reeds zoo'n omvang aangenomen, dat aan redden niet meer te denken viel Men vraagt zich af, of men w e 1 re sultaat zou hebben gehad, wanneer men onmiddellijk na het binnenkomen van het brandbericht met de spuit er op uit was getrokken. Een motorspuit, op een mo torwagen gemonteerd, zou daarbij onont beerlijk zijn geweest. Iedere minuut tijd verlies kan in geval van brand verstrek kende gevolgen hebben. De fabriek brandde geheel af. Met uit zondering van de stoomketel, die ver moedelijk nog dienst zal kunnen doen, werden alle machines, zooals stoomman- gel, Dieselmotor, stoompers, waschma- chine, ook een fiets, totaal vernield. Door toevallige omstandigheden echter was geen enkel stuk waschgoed meer in de fabriek aanwezig. Bij de Z.W. wind leverde de brand voor de omgeving geen gevaar op. Vlam men en vonken joegen dwars over en in de richting van de weg. De in aanbouw zijnde zuivelfabriek en de daarbij behoo- repde keet, beide naast de wasscherij ge legen, bekwajnen geen schade. Van de wasscherij rest nog slechts een ruïne van ijzer en steen, asbest en kalk. De eigenaar was, hoewel matig, tegen brand- en bedrijfsschade verzekerd. Hij heeft maatregelen getroffen om een ern stige stagnatie in het bedrijf te voorko men. De wasch wordt nu behandeld te den Helder. Al het mogelijke zal in* het werk worden gesteld, 0111 de clientèle te gerieven. We twijfelen er niet aan, ot men zal het de lieer Klein Klouwenberg door welwillende medewerking makkelijk maken 0111 alle energie te besteden aan de wederopbouw van zijn bedrijf, dat zoo langzamerhand een belangrijke plaats in onze gemeente was gaan innemen. Kerknieuws. Zondag had in de Doopsgezinde ge meenten te den Burg, de Waal en Ooster end verkiezing plaats van een kerkeraads- lid. De aftredende leden waren resp. de heeren Joh.KeijserDz., L.Keijser en J.Brans De uiltslag was, dat te den Burg her stemming moet volgen tusschen de hee ren Jb.KeijserDz. en J.BakkerD.Pz. en te de Waal tusschen mcj. A. DrosRab en de heer H. Keijser Dz., (Molenbuurt). Te Oosterend werd de lieer Jb. Eelman Dz. gekozen. Bemaling Waal-en-Burg. De lieer S.C.Eelman deelt ons mee, dat tegen het schorsen en daarna vernietigen van het oliemotoren-besluit bij de Kroon in beroep zijn gegaan de navolgende per sonen, allen onderteekenaars van een des betreffend adres P. Eelman Jbz., C.S.Keijser Cz., D. P. Bakker, D.KeijserDz., Jb. Witte Pz., C. Roeper Pz., Wed. M. Kooiman, Jb. Roe per Jnz., A. Maas, C. Wettum (onbekend in W. en B.) Jb. Keijser Dz. Een gelijkluidend adres werd ingediend onderteekend door Mw. Joh. Evers en de de heer P. S. Keijser. In beide stukken wordt om goedkeuring van het besluit tot bemaling met olie motoren verzocht, zonder vermelding van motieven. Het bestuur van Waalenburg ging met 43 stemmen in beroep. o In ons vorig nummer schreven we „De heer S.C.Eelman bepleitte de meening, dat men op Texel over het geheel van het nut van ontwatering nog weinig door drongen is, getuige het feit, dat Waal-en- burg al jaren lang aan het water voor een goed deel is prijsgegeven." (Verslag „Praatavond"). Thans verzoekt de heer Eelman ons te willen melden, dat hij niet Waalenburg alleen bedoelde, maar in het algemeen gesproken heeft. Hij betreurde het feit, dat men om een verschil in kosten van een enkele gulden per H.A. de ontwatering achterwege doet blijven. OUDESCHILD. Eerste Prijs—Pluimveeteeltbehoeftcn. De heer Frans Zegel Kz., die op de pluimveetentoonstelling te den Helder door een stand met verschillende arti kelen voor de pluimveehouderij verte genwoordigd was, zag zich een eerste prijs toegekend. Extra reis s.s. „Marsdiep." Zondagnacht heeft de „Marsdiep" een reis naar den Helder gemaakt ten be hoeve van een zieke (dochter van de heer C.Kooiman, te de Koog), die in het zie kenhuis aldaar moest worden opgenomen. „Neptunus." Het plaatselijk nut „Neptunus" houdt Woensdag 18 Dec. (vandaag) haar eerste bijeenkomst. Optreden zal mej. Nelly Me nagé Challa met het tooneelstuk „De dienstknecht in het huis", van Kennedy („The servant in the house"). Mej. Challa heeft op Texel een goede naam. Men kan dus een mooie avond verwachten. Visscherij. Na een week van gedwongen rust zijn de visschers Vrijdag voor het eerst weer gaan visschen. Het merkwaardige was, dat er ook nogal aardig gevangen is. In de regel is de zee na een storm als 't ware omgekeerd en vangt men niet an ders dan vuil. Nu was de vangst plm.. 70 Kg. en men kon aan de afslag een be hoorlijke prijs bedingen, plm. 20 ct. per Kg. Het zal zeker wel in geen jaren voor gekomen zijn, dat de schuiten wegens Moeders nemen voor de roode. gesmette of ontstoken huid van de kleine, uitsluitend het allerbeste, en dat is storm een week niet buiten de haven zijn geweest. Er zijn zelfs kleine schuiten, welke in geen tien dagen buiten zijn ge weest. De aanvoer was deze week plm. 3450 Kg. garnalen. De motorbotters te den Helder zijn nog steeds aan het sar- dicnvisschcn, tusschenbeide in de haven. Ook de vletten zijn weer aan de gang. Ze liggen in de haven geankerd. OOSTEREND. Kerknieuws. Tot diaken der Geref. Kerk (H.V.) al hier is gekozen de lieer A. Miehielsen. De Kerkeraad bestaat thans uit drie ouderlingen en drie diaken. In de manufacturenwinkel van mej. P. Kuiper kon men raden naar de naam van een pop. Vijf personen waren zoo gelukkig de naam „Pietje" te raden: Vier dames en één heer. Na loting werd de pop toegewezen aan de heer Jn.Daalder Pz, Van de Boekenplank. (Meegedeeld door Boekhandel Parkstraat) Binnenkort verschijnt van de hand van een oud-Texelaar, de heer T. P. Keijzcr, de derde geheel herziene druk van de „Gids voorde KanaalVaart in Nederland", met vele practische verbeteringen. Deze gids, samengesteld door de zoo bij uitstek kundige auteur, de secretaris van de Schippersvereen. „Schuttevaer", tracht te zijn een vlug te raadplegen wegwijzer door het dichte wateren-net van ons land. Prijs f 2,40. o— „Het Zuiderzee-drama". In deze 24 blz. tellende brochure, a f0.30 in de boek handel verkrijgbaar zet de schrijver, E. den Herder, industrieel te Harderwijk, zi^h schrap tegen de droogmaking van de Zuiderzee. Dit karwei zal, naar hij voor spelt, een miljardenstrop opleveren. Schrijver, die technisch en waterbouwkun dig goed onderlegd schijnt, wijst ver scheiden fouten in het werkplan aan en beantwoordt aan 't slot de vraag, of op houden nog mogelijk is. Volgens de „Echo de Paris" zou de postadministratie der Ver. Staten een postzegel hebben uitgegeven, waarop Columbus op zijn tocht naar Amerika staat afgebeeldturende door een verre kijker. De verrekijker is namelijk zoowat een eeuw na Columbus uitgevonden. De fout zou te laat zijn bemerkt en de inmid dels uitgegeven exemplaren moeten nu verhandeld worden tegen fantastische prijzen. De „Graf Zeppelin" heeft op de 50 vluchten, die het luchtschip heeft ge maakt, in totaal een afstand van rond 117.000 K.M. afgelegd, bijna driemaal de omtrek van de aarde. De afstand, afge legd op de wereldreis van Friedrichshafen over Japan, de Ver. Staten en terug naar Friedrichshafen bedroeg 34.000 K.M. In het geheel werden 1574 passagiers vervoerd, en meer dan een half miljoen poststukken. Stockholm. De wereldkampioen Arne Borg, heeft een verrassende nederlaag ge leden. In een wedstrijd 200 M. vrije slag kwam hij uit tegen zijn landgenoot Lun- dahl, die zich voor de eerste helft een voorsprong verzekerde, die Arne Borg ondanks een vertwijfelende eindspurt, niet meer kon inhalen. Lundahl zwom de 200 M. in 2 min. 19,6 sec., terwijl Arne Borg 1 een tijd maakte van 2 min. 19,9 sec. ?»::slschbCouikakt DEN BURG: 50 cL per drie Maanden. Franco p. post door geheel Nederland 75 ct p. 3 maanden. Losse nommers: 3 ct DE TEXELSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAG- EN ZATERDAGMORGEN Van 1-5 regels: 50 ct. ledore regol meor: 10 ct. Dezelfde advertentie 4 maal geplaatst wordt 3 maal borokond. Bi] abonnement lagore rogelprljs ADVERTENTIËN MOETEN DAAGS VOOR 'T VERSCHIJNEN 4 UUR NAM. IN ONS BEZIT ZIJN Doos 30 cn 60 cl. Tuke 60 cl. Bil Apoth.cn Drogisten

Texelsche Courant | 1929 | | pagina 1