Ruwe Huid Schrale Lippen Winterhanden Wintervoeten 14. Aankoop leermiddelen enz. eventueel tevens dienende voor plaatsing in een museum. 15. Reorganisatie van de politie. Dooien 30-€0 en90ct, TubcSöct. B:j Apoth. en Drogisten WBSEGSSSSB^JPS^OBBBESBtSBBlSaBi f 7500 wordt daarvoor noodig geacht, welk bedrag als volgt over de verschillende ge- meerten verdeeld wordt: Sell, en Kijkduin 30, Zandvoort 20, Noord- wijk 10, Vlissingen S, Bergen 8, Domburg 5. Katwijk 5, Hoek v. Holland 5, den Heidei 2, Texel 2, Oost-Voorne 1, Egmond 1, Vlie land 1, Terschelling 1, Schiermonnikoog 1. De bedoeling is om in den vreemde op' ruime schaal reclame-materiaal te verspreiden en wel voor drievierden in Duitsch sprekende landen, (Duitschland, Oostenrijk) en éénvier- de gedeelte in Engelsch sprekende (Enge land, Ver. St. Nrd.-Am.) In beide talen zal uitgegeven worden een extra nummer van het tijdschrift „Ons Ne derland", waarin bijdragen van bovenge noemde gemeenten een plaats zullen vinden, en verder een kort reclameboekje in felle kleuren en handig formaat, een z.g. folder. Het vervaardigen van een film van de Noordzecbadplaatsen en het adverteeren in buitenlandschc bladen wordt overdacht. Naar aanleiding hiervan hebben B.cnW. het volgende overwogen. De ervaring, elders opgedaan, heeft uitge- gewezen, dat wil een plaats de vreemde lingen tot zich blijven trekken een gere gelde reclame noodig is; anders toch wordt zij spoedig overvleugeld door streken, waar voor wel propaganda gemaakt wordt. In sterke mate geldt zulks wel voor plaatsen, die wat het vreemdelingenbezoek betreft, nog slechts in een beginstadium verkee- ren. Texel dient daaronder gerekend te wor den, al mèg geconstateerd worden, dat door de reclame, die gedurende de laatste jaren, van meer dan een zijde voor ons eiland ge maakt is, de naam „Texel" op veler lippen is gekomen en allerwege de aandacht trekt.. Het is thans zaak zorg te dragen, dat dit niet zal worden een verschijnsel van voorbijgaan de aard. B.enW. meenen te mogen vertrou wen, dat de directe belanghebbenden dit zullen inzien en er van doordrongen zullen worden, dat de bijdragen, die zij voor een doelmatige reclame in het eigen land beschik baar stellen, in de eerste plaats voor hem rijke vruchten afwerpen. Ongetwijfeld is het aantal buitenlanders dat Texel tot zich trekt, momenteel niet groot. In aanmerking nemende de schitteren de flora en fauna van ons eiland, kan het niet anders of dit verschijnsel moet worden toegeschreven aan betrekkelijk weinige be kendheid, die Texel geniet buiten de grenzen van ons land. Wenscht men hierin verbete ring te brengen, dan zal Texel zich niet mo gen onttrekken aan de intern, propaganda, die de A.N.V.V.V. voornemens is, aanvan gende in 1930, voor de Noordzeebadplaat sen te maken; anders toch zal Texel straksv in het buitenland vrijwel onbekend zijn, uit gezonderd dan voor een enkele ornitholoog. De kosten, uit een dergelijke campagne voortvloeiende, mogen volgens B.enW., al thans in de aanvang voor rekening der ge meetite worden genomen. Blijkt na een paai; jaar, dat de propaganda resultaten heeft ge had, dan is de vraag onder de oogen te zien, in hoeverre het gemotiveerd is bij voortzet ting van een dergelijke reclame als voor waarde te stellen, dat de kosten voor een alsdan nader te bepalen gedeelte zullen wor den gedragen door de directe belanghebben-, den. Een doelmatige reclame in het buitenland kan er tevens toe bijdragen, dat Texel niei alieen meer vreemdelingen tot zich zal trek ken, maar tevens, dat het seizoen van vreem delingenverkeer op Texel verlengd wordt, Door zijn flora en fauna heeft Texel dit voor op menige andere badplaats, dat liet ook buiten het badseizoen de natuurliefhebbers veel schoons heeft aan te bieden. Dat Mooi Texel hierop ook ter gelegenheid van de voorgenomen propaganda de aandacht zal vestigen, trekken wij niet in twijfel. B.enW. stellen voor de gevraagde subsi dieVe'rhooging voor drie jaren te verieenen. Dhr Boon: Ik wil geacht worden te hebben tegengestemd. Ik wil niet voor iedere andere aanvraag de deur openen, maar consequent blijven. Voorz.: De vereeniging heeft eigenlijk een taak van de gemeente overgenomen. Oor spronkelijk zoucien de gemeenten zich inspan nen, maar ten slotte is de voorbereiding aani de V.V.V. opgedragen om van een goede gang van zaken verzekerd te zijn. Dnr. PisartHoe meer vreemdelingen op Texel hoe meer geid hier in het laadje. Dhr BoonDaarover zouden we 'n heele boom kunnen opzetten. We zullen er maat over zwijgen. Op een vraag van dhr Leber of ook in eifren land nóg propaganda wordt gemaakt, o-eeft de voorz. een bevestigend antwoord. Dhr Henkes: Slaat die propaganda op de badplaats alleen? De voorz. antwoordt dat het heele eiland er van profiteeren zal. Dhr Henkes: Men zegt wel: dat de men- schen naar Texel komen om hier stilte te zoeken. Maar wat vroolijkheid kan toch geen kwaad en wordt die door het hoofd van de' gemeente niet tegengewerkt? Worden er niet vergunningen geweigerd nu en dan? Voorz.: Ik zal iro aanmerking met op vatten als een aanval op mijn beleid. Er zijn wel badplaatsen met veel modern en mon dei ged^e, met tingeltangels en veel vertier, maar 'de Koog mist juist dat draaiorgelach- cj, ke.it die rustverstoring niet. We kun nen'Texe: geen grooter displezier doen dan door het dansen en lawaaimaken toe te staan, terwijl men naar Texel komt ont kalmte te vinden en zijn intrek te nemen in een'rustig hotel, 's Winters kan men dansen, naar 's zomers niet, in geen geval daar, in de badplaats, waar de vreemdeling heen trekt om rust te vinden. Dhr Kikkert: In die geest ben ik voor subsidieverlening. Ik voel niets voor draai orgels. uur Lap sluit zich hierbij aan. Dhr Henkes wijst op Vlieland met zijn grooter aantal vreemdelingen, waar men toch de muziek niet versmaadt. Het is er gezellig. Voorz.: Wat is gezelligheid Herhaalde lijk vragen badgasten: Laat ze hier toch niet dansen. Dat kun je overal. Het past niet bij de zomer, de natuur, het buiten zijn. Dhr Henkes: En toch trekken andere bad plaatsen meer gasten dan de Koog. Wat mij betreft mogen de draaiorgels wel wegblij ven. ïjlir Pisart: Wie naar Texel komt zoekt rust, vermaak zoekt men elders. Op Vlie land en Terschelling is het wat drukker, ik sprak menigeen, die er om de drukte en de muziek niet meer heengaat. Het voorstel wordt aangenomen z.h.st. 13. Crediet voor oomaking uitbreidings plan voor de Koog. De gestadige groei van de Koog heeft B. en W. het oordeel doen inwin nen van de advies-commissie voor bouwont werpen en uitbreidingsplannen, in hoeverre er termen aanwezig zijn voor het dorp een uitbreidingsplan te doen ontwerpen. Op grond van een ingesteld onderzoek schrijft deze Commissie: „Wij achten het met u alleszins gewenscht, om thans in 't beginstadium der ontwikkeling van de Koog als badplaats, daarvoor een plan van uitbreiding te doen maken, daar nu nog alle factoren voor gunstige uitbreiding aan wezig zijn: geen belemmerende bebouwing, matige grondprijzen der voor bebouwing in aanmerking komende terreinen, en vrijwel ongeschonden, zelfs toenemend natuurschoon. Gezien de vele piogelijkheden, die de gun stige natuurlijke gesteldheid biedt, en gezien het groote belang van een goed uitbreidings plan voor de toekomst van de plaats, advisee- ren wij u, het maken van een plan op te dragen aan een deskundige. Dit behoort niet tot de taak onzer Commissie." Hieruit moge blijken, dat ook volgens des kundigen, dc vaststelling van een uitbrei dingsplan gemotiveerd is. O.i. zal ieder, die vertrouwen stelt in de ontwikkeling van de Koog, deze tneening deelen. Wil men toch tot een stelselmatige bebouwing van de plaats komen, dan dient volgens een bepaald sche ma gewerkt te worden, dat vastgesteld moet zijn, vóór men door bestaande gebouwen te veel aan banden gelegd is. B.enW. hebben daarom gemeend, zich met de heer Wieger Bruin, die ook met een uit breidingsplan van de stad Hoorn is belast, in verbinding te moeten stellen, die zich tot het ontwerpen van een volledig uitbrei dingsplan bereid verklaard heeft, een en an der iïi samenwerking met de gemeente-op zichter. Aan honorarium zal f 800 dienen te worden uitgetrokken. Voor de overige kos- ,en een paar honderd gid. B.enW. vragen- voor 't maken van 'n uitbreidingsplan een cre diet te verieenen van f 1000. Dhr Kikkert: Er zijn negen perceelen in de Koog bijgekomen in één jaar. Zal dal zoo doorgaan? Voorz.: We zullen nu een terugslag krij gen, denk ik. Maar zullen weer flink vooruit stoomen als er langs een vaste lijn wordt gewerkt, als er flink aangepakt en goede propaganda gemaakt wordt. Er zijn er nu geweest, die het eigenbelang boven 't alge meen belang hebben gesteld. Dhr Kikkert: Als er nu een te hooge pen- sionprijs wordt gevraagd.? Voorz.: Dan trekt men aan het kortste eind Dan wordt men bekend als de bonte hond. Een tijdje gaat het goed, maar als men niet van plan blijkt te veranderen, zal de vereeni ging wel maatregelen nemen. Dhr Kikkert: f 1000 is te veel. Ik stent tegen. ijur Leber: Ik zou cén jaar uitstellen. Als de Koog niet sneller groeit, vind ik f 1000 te veel. 't Is te grootscheeps. We kunnen dr Koog niet met Hoorn vergelijken. Je stampt een badplaats niet zoo maar uit de grond. Voorz.: Uitstellen? Ieder jaar kan de boel bederven. De prijzen worden duurder; hoe gauwer aangepakt, hoe beter de zaak rolt, vooral nu ze eenmaal in het openbaar bespro ken is. Na een paar jaar wachten zijn we slechter af. Dhr Pisart: In vroeger jaren had men in de Koog eerder plaatsen te kort dan over. 'oorz.Dat is nog zoo. De cijfers zijn be hoorlijk. Wem. Vlaming: We hebben geen vergelij king met Hoorn gemaakt, maar die stad al- 'ee genoemd, omdat daar de heer Wieger Bruin met een uitbreidingsplan bezig is. Dhr Kikkert (tot de voorz.)U spreeki) van duurder grond. Maar heeft de gemeente dan van dhr Kuip geen grond gekocht? Is die niet voor bouwterrein bestemd? Voorz.: In de toekomst xvel, maar we wil Sen voorkomen, dat er een sliert langs de weg komt. Als we wat doen, dan wordt het villabouw. Dnr Pisart, Lap en Henkes zeggen aan ge- vone huisjes te hebben gedacht. Weth. Vlaming: Alles stond toch in het prac-advies. Er o i.s iint zich eeuige discussie, waarbij enslo'.te de heeren Lap en Epe de opmer- i ,g maken dat men afdwaalt. De raad oor- leclt hei niet noodig, dat het desbetreffende rrae-advies er bij te halen. Dhr Epe juicht' et voorstel van 'B.enW. toe. Laten we maar ■:ens kijken wat die architect uitbrouwt, zegt hij. Dhr Kikkert: Het plan kan straks financi eel wel onuitvoerbaar zijn. En dan is 't geld weggegooid. Voorz.: We hebben ons met het oog op event, uitbreiding al van diverse gronden ver zekerd. Nu wordt er schots en scheef ge bouwd. Ik geloof, dat we voor de Koog een goede daad kunnen doen. Dhr Lap: Strekt het plan zich ook uit over de Staatsgronden? De rijksbouwkundige, die zich eveneens op liet standpunt plaatste, dat dc Koog niet verpest mag worden, maar dat er wat moois moet komen, maakte al een plan. Zou er in wat hij heeft uitgebroed niet wat goeds zitten? Voorz.: Hij heeft geen wegen aangegeven, docli alleen aangeduid, welke perceelen van de Staatsgronden te koop zijn. Weth. Keijser: Wc willen hierop voortbou wen. Dhr Lap: Ik vind uw plan nuttig, maar het bedrag te hoog. Welk nut heeft echter ook een plan? Vóór hoeveel jaar is er voor den Burg al geen plan gemaakt? Weth. Keijser en Voorz.: Zoo'n plan is er niet. Dhr Lap: Als we een plan hebben, moeten we bij het bouwen geen spinnepooten toela ten. Op die voorwaarde alleen zou ik vooN stemmen. Weth. Keijser: Aan het maken van een plan zit meer vast dan u denkt. Voorz.: Er komen .onteigeningskwesties, protesten, enz. Dhr Lap: Dat zijn bijzaken. Als men zich maar aan het plan houdt. Dlir Epe: Voor den Burg zijn we wat laat, voor de Koog nog niet. Dhr Boon: Het nut zal niet één tegenspre ken. Maar kan het niet goedkooper? Voorz.: Alle waar is naar zijn geld. Maar we hebben het liefst een man van naam, in wie we vertrouwen kunnen stellen. We kun nen bij 'n erkend man moeilijk goedkooper terecht, want zij zijn aan een tarief gebon den. Er wordt gestemd over de vraag, of de raad een uitbreidingsplan nuttig oordeelt. Niemand ontkent. Vervolgens komt de vraag: Is een bedrag van f 1000 daarvoor te besteden? Dhr Kikkert vindt het te grootscheeps. Dhr Lap: Ik weet niet waar de hooge kos ten in zitten. Ik stem tegen, omdat ik eij niets van weet. Voorz.: Er moet veel gepast en gemeten worden. Dhr Lap: Als hij de kaarten van liet ka daster neemt, is hij met potlood en liniaal klaar. Ze werken niet voor f 2.50 per dag maar er zijn grenzen. Hoe is het tarief? Voorz.: Dat gaat per H.A. Dhr Kikkert: Ik kan me niet indenken, dat er f 1000 voor noodig is. De Koog is zoo gauw niet een groote stad. Voorz.: Wc kunnen niet gaan prutsen. Dhr Lap: Hij is toch de eenige niet? Kun nen de heeren zich voorstellen, hoe f 1000 noodig zou zijn? Weth. Keijser: We zijn dus te royaal inde' oogen van dhr Lap. Dhr Boon: Niet zoo benauwd van geest. Weth. Keijser: Als u gaat bouwen neemt u toch ook een architect, mijnheer Kikkert, bij de bouw van de Bank? Dhr Kikkert: Ja, als ze er mee bezig zijn Als de architect met zijn uitbreidingsplan gereed is, moeten er weer architecten voor de te bouwen huizen komen. Dhr Dros: Als het plan er is, komt het pas. Dan komen de kosten en kan het plan wel onuitvoerbaar blijken. Dhr Kikkert: We leven boven ons stand. Dhr BoonJe verschaft je wetenschap. Voorz.: We leven niet boven ons stand. Het nageslacht krijgt de last. Dhr Kikkert: Er is voor de Waal, den Burg toch ook geen plan gemaakt. Voor de Koog dan wel? Je kunt er met een stok overheen springen. In een jaar negen hui zen er bij. Misschien in geen jaren meer. Voorz.: Voor Huisduinen is ook een plan gemaakt. Dhr Kikkert: Het is geen gek die het voordoet, maar die het nadoet. Dhr Boon herinnert aan dc kwestie met de heer Bosman destijds. Er kwam een andere boot en men zei: „Dat kan nooit!' Maar de practijk leerde anders. Vooruit! moe ten we. Dhr Epe: Ik vind het een verstandige tac tiek. Anders komen er langzamerhand meer huizen en moet voor rekening van dc ge- rrreente ten slotte een weg worden aange legd. Neem de Minister Ruysweg maar eens. Wie moet dat onderhouden? Dhr Kikkert: Bouw waar de natuur gele genheid geeft, we moeten van de Koog geen) stad maken maar er het landelijke bewaren. Dhr Pisart: Is een ander niet gevraagd? Dhr Lap: Is het niet voldoende eenige al gemeene lijnen aan te geven? Dhr Kikkert: Is het een plan voor vijfi jaar? Uw idee mag goed zijn, mijn opinie is goedkooper. Weth. Keijser: Als we voor de Waal een plan hadden gehad, was het laatst niet noo dig geweest een hoek te sloopen (voor een veiliger verkeer). Dhr Lap: Als we nu een plan maken, zal het over een jaar of wat toch verouderd zijn. Er wordt hierop over het al of niet ver ieenen van een crediet van duizend gld. ge stemd. Het voorstel wordt aangenomen met zeven tegen vijf stemmen. Tegen stemmen de heeren Dros, Kikkert, Leber, Pisart en Lap, Dhr Pisart: Het lijkt wel „olie" tegen „electriciteit". Zooals B. en W. na afloop van de laat ste openbare vergadering meedeelden, had den zij er kennis van gekregen, dat mevr. de, Wed. Staring voornemens was een haar toe- behoorende collectie opgezette vogels, alle, misschien op een enkele uitzondering na, op Texel voorkomende, van de hand te doen. B. en W. en de raadsleden meenden, dat het- gemeentebelang meebracht te trachten de? collectie aan te koopen. Als leermiddel zou de collectie uitstekende diensten kunnen be wijzen. Texel moge n.l. het vogeloord bij uit nemendheid genoemd worden, B. en W. ge- looven niet te veel te zeggen, als zij be weren, dat bij de bevolking hier de kennis van de vogels over het algemeen vrij ge ring is. Ook zou de collectie een waardevolle verzameling kunnen zijn om plaatsing te vin den in een Texel's museum, wanneer de plannen, die daarvoor beraamd worden, ver wezenlijkt mochten worden. Het is B. en W. gelukt de collectie aan te koopen voor f 525,ze bestaat uit 114 vogels, een paar andere opgezette dieren en 12 geprepareerde vogellutiden. Voor de neer K. P. Keijser Cz. was dit 'aanleiding om een exemplaar van het uit gebreid en waardevol plaat- en boekwerk van prof. dr. Van Oort „Ornithologia Neer landica"' aan de gemeente ten geschenke aan te bieden. Het bestaat uit ruim 400 gekleur de vogelplaten met uitvoerige beschrijving. Aan de schenking is als voorwaarde verbon den, dat het werk behoorlijk zal worden op geborgen, zooveel mogelijk maatregelen zul len worden getroffen tegen beschadiging en het werk op bepaalde tijden ter bezichtiging en raadpleging zal zijn van het publiek en voorts ter inzage zal liggen voor leerlingen) van de onderwijsinrichtingen onder leiding hunner onderwijzers. Voorloopig kan het vogehverk geplaatst worden in het vierde lokaal van de Ulo, - waarin ook de vogelcollectie wordt onderge bracht. B. en W. stellen zich voor de vo gels op een tweetal tafels onder vitrines te plaatsen. De platen zouden ze willen op plakken op karton achter z.g. glaspapier en vervolgens opbergen in een ladekast. De} kosten worden begroot op f475, B. en W. stellen voor het geschenk van de heer Keijser onder dankzegging en onder de gestelde voorwaarden te aanvaarden en ver der de noodige credieten te verieenen. Voorz.: Het mag in het openbaar wel eens gezegd worden, dat we het geschenk van de heer Keijser op prijs stellen. We zullen er ons nu ook eenige uitgaven voor moeten getroosten. Dhr Leber: De uitgave is ten volle gemoti veerd. Ik geloof de heer Keijser namens de raad dank te mogen zeggen. Dhr S. Keijzer: Ik hoop, dat de onderwij zers er nu mnnr veel gebruik van maken. Dhr Pisart: Die laten anders Gods water* maar over Gods akker loopen. Dhr Henkes bestrijdt dit en herinnert aan de laatst met steun van de onderwijzers ge houden tentoonstelling. Dhr Kikkert: We mogen er wel niet te veel dc nadruk op leggen als leermiddel voor} de scholen. Dan spelen de schoolmeesters er de groote meneer mee. Hierna wordt het voorstel van B. en W. aangenomen z. h. st. De omstandigheid, dat de gemeente-veld wachter te de Waai D. Bruin zijn ontslag heeft ingediend, is oorzaak, dat nu reedsf de regeling van het politiewezen onder het oog moet worden gezien. De behoefte aan meer politietoezicht doet zich volgens de voorz. de laatste paar jaren hier meer ge voelen. In het badseizoen is het niet verant woord te de Koog geen politiepost te heb ben. Het toezicht op de verkoop in het klein van vleesch, afkomstig van noodslachtingen nam van de politie te den Burg te veel tijd in beslag, waardoor aan de handhaving van verschillende politiereglementen te weinig aandacht kon worden geschonken. Wat di. vlecschverkoop betreft, troffen B. en W. tij delijk een andere regeling. Er is veel ge klaagd over het los laten loopen van honden en rammen. Meer toezicht op het gebied van de besmettelijke veeziekten als mond- en klauwzeer en rotkreupel is noodig. Strooperij (bloembollendiefstal) neemt toe. Het aantal processen-verbaal stijgt. Gewenscht is, dat bij uitvoeringen, e.d. politie aanwezig is. B. en W. stellen voor, dat le. opgeheven wordt in 1930 de betrekking van nachtwacht te Oude- schild en één der betrekkingen van nacht wacht tc den Burg. 2e. De betrekking van ge meente-veldwachter te de Waal, waaraan nu verbonden het toezicht in de uitgestrekte wijk W, wordt vervangen door die van die naar van politie te de Waal, uitsluitend voor de Waal zelf. 3e. Aangesteld wordt een twee de dienaar van politie te den Burg. Ter toelichting diene: Reeds besloot de raad over te gaan tot opheffing der be trekking van nachtwacht te Oostcrend; voor enkele jaren reeds is deze betrekking opge heven voor den Hoorn. Bezwaren hiertegen werden niet gehoord. 2 Maart a.s. zal de nachtwacht te Oude- schild 05 jaar worden. Dit is een leeftijd, die geacht moet worden de uiterste grens te zijn, waarop men in staat is als politie-be-. ambte te kunnen optreden. In het voorjaar Willen B.enW. deze betrekking danook op heffen. Te de;i Burg zijn twee nachtwachts, die om de andere nacht dienst doen. Den Burg mag 's nachts niet zonder politietoezicht zijn. B.enW. wenschen, dat de tweede dienaar van politie te den Burg en de dienaar van politie; Goënga samen de nachtdienst uitoefenen, thans door een der nachtwachts vervuld. Voorgesteld wordt op te heffen de nacht wachtpost, bekleed door dhr Gieles, omdat deze de leeftijd van 55 jaar bereikt heeft en buiten bezwaar der gemeentekas f 100 pensioen kan ontvangen, (zijn jaarwedde be draagt f 275.—). B.enW. meenen, dat aan het gebied van de te benoemen tweede politiedienaar kan worden toegevoegd de bui tenwijk van wijk W, waardoor 'n dienaar van politie te de Waal voor eenig toezicht op straatschenderij, sluitingsuur van het café e.d. voldoende mag worden geacht. Een vergoeding van f 75 mag hiervoor noodig worden genoemd, aldus B.enW. De tweede dienaar van politie te den Burg zal nevens het verrichten van andere politie werkzaamheden, inzonderheid worden belast met het politietoezicht te en bij de Koog in het badseizoen en met de controle op de vleeschverkoop in de gemeente-noodslacht- plaats. (ZIE VERVOLG 2e BLAD.)

Texelsche Courant | 1929 | | pagina 2