Texelsche Courant van Zaterdag' 28 Dec. 1929. TWEEDE BLAD ¥oor de Zondag. Voor hoofd en hart. Gemeenteraad van Texei Vervolg van het le blad. HET NIEUWE JAAR TEGEMOET Nog eenige dagen en het nieuwe jaar zal zijn intree hebben gedaan. Ik vind hierin aan leiding dit laatste stukje „Voor de Zon dag" van dit jaar aan de jaarwisseling te wijden. O— Ik heb een biezondere voorliefde voor de Oudejaarsavond, voor de Nieuwjaarsmorgen; voor de avond met zijn stille weemoed; met zijn luisteren naar de stemmen van het ver leden en zijn eerlijke afrekening met ons zelf. De Nieuwjaarsmorgen heeft het verfris- schende, opwekkende van een berglandschap met sneeuwtoppen, die glinsteren in de zon. Welbeschouwd is het een onschatbaar voor recht om telkens te mogen staan voor een nieuw begin; waren er maar éénmaal in het jaar bloemen te verkrijgen, ik zou ze op die morgen liet liefst begeeren. En nu moge- het waar zijn, dat dit alles slechts symbo lisch is, dat de begrenzing.der jaren niet an ders dan menschenwerk is, er gaat toch iets van uit, dat de mensch op zijn aardsclm loopbaan noodig heeft: een hart,, dat ver lucht wordt; een atmosfeer, die de zenuwen sterkt; een stemming, die de moed doet her boren worden. Wat het nieuwe jaar ons brengen zal Zeker naast dankbaar genieten ook zorgen. Misschien brengt het de een een droevige scheiding, de ander een verheugend terug zien. Wellicht brengt het ons zegen op onze arbeid, maar het kan ook teleurstellingen voor ons in zijn schoot verborgen houden. „Veel heil en zegen", plegen we elkander te wenschen en dat is goed, want er moet een formule zijn, waarin we zoo goed en zoo kwaad we kunnen, alles samenvatten. Maar terwijl we deze geijkte woorden schier ge dachteloos .uitspreken, weten we heel goed, dat we dat alleen doen, omdat wc niet met een ieder in biezonderheden kunnen treden en, meer nog, omdat we met ons beperkt inzicht niet weten, wat voor een ieder per soonlijk heil en zegen beteekent, noch uit welke gaven het voor hem zou moeten be staan. Dit echter weten wij, dat onder smart en vreugde, onder voor- en tegenspoed, on ze inwendige gesteldheid de grondtoon aan geeft. D i t weten we, dat, hoe we ook fa len en mistasten, hoe we ook struikelen en vallen, er van ons niet meer gevraagd zal worden, dan dat we ONS BEST doen. Maar ONS BEST is dikwijls heel wat anders en heel wat meer dan we werkelijk doen. Hoe dikwijls doen we iets ten halve, terwijl we toch de eisch in zijn geheel doorzien; hoe; dikwijls laten we ons afleiden of verlokken, om op nevenpaden te gaan, waarvan we ten slotte dankbaar mogen zijn dat we nog kun nen terugkeeren. Steeds liet de vijand aan de deur 1 Daarom zij ons wachtwoord: „WAAKZAAMHEID", opdat we werkelijk het BESTE kunnen schen ken, dat in ons is. ZONDAO. Leven is worden. MAANDAO. Wanneer men, al wachtende op het geluk, te veel heeft geleden, dan, als het eindelijk komt, is het zoo verkleurd, dat het bijna een ontgoocheling is. DINSDAG. De zelfopoffering heeft slechts dan haar volle waarde, als niemand haar kent en er dus geen aanwezigen waren om haar toe te juichen. H. G a r n i e r. WOENSDAG. Overdrijf Uw zorgen niet: véél drijft over. DONDERDAG. 's Menschen waarde is niet alleen gelegen in hetgeen hij doet, maar vooral ook in het geen hij IS. VRIJDAG. Schat de Wetenschap niet te laag, maar ook niet te. hoog; veel wat een tijdlang we tenschap heette is later een dwaling bevon den. ZATERDAG. Vele menschen worden bij het zien van bittere armoede tot tranen toe bewogen, maar meestal vinden zij hun zakdoek eerder dan hun beurs. Voor deze dienaar van politie is deze be zoldiging gedacht: Jaarwedde f1050 met 2 verhooging van f 50 na 1 en 2 dienstjaren "(diensttijd elders mede te tellen), vergoe-i ding voor politie-diploma f150.vergoe ding voor uniform en een rijwiel f 150; genot van vrije woning, waarvoor B.enW. ter beschikking willen stellen de gemeente woning aan dc Groeneplaats, tot 1 Mei a.s. verhuurd aan dhr Klein Klouwenberg voor f 260.— per jaar. Dc stationneering te Oudeschild van een dienaar van politie in uniform tevens ge meentewerkman bleek ten volle gemotiveerd. Met het oog op pensioensaanspraken voor de betrokkene en diens gezin stellen B.enWi. voor over te gaan tot benoeming op vaste aanstelling. Het salaris bedraagt f 950. Tot zijn werkzaamheden behoort het schoonhou den van de school, het ledigen van zinkput ten en het overbrengen van de post tusschen het hulpkantoor en de boot. Billijk is, dat de jaarwedde wordt verhoogd met f 50 en als tegemoetkoming van woninghuur f 150.— vergoeding wordt toegekend. Voor uniform H. W. KEESOM f Een man, van wie in alle oprechtheid mag worden getuigd dat hij niet vergeefs heeft geleefd, is heengegaan. Een geacht plaats genoot, de heer H.W.Keesom, is niet meer. Hij ontsliep in de nacht van Zondag op Maandag op ruim 80-jarige leeftijd na een langdurig doch geduldig gedragen lijden. Gaarne wijden we op deze plaats eenige woorden aan zijn nagedachtenis. In het biezonder op het gebied van land bouw en veeteelt is het, dat de heer Keesom zich zeer verdienstelijk maakte. In de ver gadering van 30 Dec. 1905 tot voorzitter der afd. Texel der Holl. Mij. v. Landbouw benoemd, bekleedde hij deze functie gedu rende meer dan 22 jaren achtereen. Meer dan 20 jaar was hij tevens voorzitter der plaatselijke afdeel ing van de Landbouw-On- derlinge. Zeer tot z'n spijt, maar door ge- gezondheidsredenen en zijn hooge leeftijd cr toe genoopt, moest hij zich in 192S uit deze, organisaties terugtrekken. Lange jaren had hij er zijn beste krachten aan gegeven, nim mer verflauwde zijn belangstelling in al het geen landbouw én veeteelt betrof, niet dan bij hooge uitzondering werd een afdeelings- vergadering door hem gemist, maar aan het slot liet zijn gestel niet meer toe langer in dq vele arbeid, door die organisaties vereischt, een werkzaam aandeel te nemen. We weten, heel goed hoe moejlijk de heer Keesom dit uittreden uit de functies, welke hein lief ge worden waren, moest vallen. De arbeid van de heer Keesom, welke steeds op het heil van onze landbouw en veeteelt was gericht, vond veel waardeering. Zijn verdiensten werden erkend in ruime kring, ook buiten Texel. We herinneren aan de woorden van de heer J. Keijser Az., die naar aanleiding van het uittreden van de heer Keesom in de vergadering der afd. Texel der Holl. Mij. van Landbouw aan dc scheidende voorzitter woorden van oprechte waardeering wijdde. De heer Keijser werkte zestien jaar achtereen als penningmeester met de heer Keesom samen en sprak dus uit er varing. Dc heer Keesom, aldus spreker, onder scheidde zich door zijn opgeruimde geest en zijn opgewekte werklust, waardoor hij er in slaagde zijn afdeeling tot bloei te brengen en veel uit te richten in het belang van dc land bouw en veeteelt op ons eiland. Hoe velen hebben hem niet bewonderd! Landbouw cn veeteelt hadden immer zijn volle sympathie, in het biezonder mocht de schapenfokkerij zich in zijn groote belangstelling verheugen. Spreker wijdde uit over de groote land bouwtentoonstelling van 1908, in de organi satie waarvan de lieer Keesom een zeer werkzaam aandeel had. Aan de fokveedagen is zijn naam onafscheidelijk verbonden, even als aan de rammenkeuringen, welke daaraan vooraf gingen. Uit naam van bestuur en le den en stellig namens vele andere Texe laars bracht de heer Keijser de afgetreden voorzitter oprecht en hartelijk dank voor het vele en velerlei goeds op landbouw- en vee- teeltgebied gepresteerd. Hopen we, besloot spreker, dat hij nog jaren een welverdiende rust moge genieten. Op voorstel van het bestuur werd de heer Keesom op de meest eervolle wijze van zijn taak ontheven en onder luid applaus bij ac-i clamatie tot eere-voorzitter benoemd. —O— Als veehandelaar bezocht de heer Keesom tot voor eenige jaren geregeld de voor naamste markten in ons Tand. Ook in land bouw- èn veeteeltkringen buiten ons eiland stond de heer Keesom als „een beste kerel", „een man, waar je op aan kon", een koop man met degelijke zakenkennis en rijke erva ring bekend. Het bericht van zijn heengaan zal ook daar met leedwezen zijn vernomen. In het biezonder echter op Texel. Op onze markt ontbrak hij zelden of liet moest zijn, dat zijn gezondheidstoestand hem hiervan af hield. De heer Keesom vond tijd voor veel en velerlei, stond steeds tot helpen klaar, hoewel zijn drukke zaken de veehandel zijn dagen grootendeels vulden. O— We herinneren verder aan T.E.S.O., in het bestuur van welke onderneming de lieer Keesom verscheiden jaren zitting had. Nog in Mei 1926 werd hij met nagenoeg algc- meene stemmen herbenoemd. In niet mindere mate spande de lieer Keesom zich in als lid van de gemeenteraad. Op 9 Juli 1899 benoemd, was hij meer dan 28 jaar achtereen lid. De laatste vergadering, welke hij bijwoonde, was die van 6 Aug. 1927. Ook hier waren het zijn hooge leef tijd en daarbij zijn gezondheidstoestand, wel ke hem ontslag deden nemen. We behoeven U slechts de woorden, door de voorz. in dia vergadering gesproken, te herhalen, om te doen begrijpen, voor zoover noodig, dat de heer Kecsoin ook hier zijn sporen verdiende. Het spijt ons, dat hij heengaat, aldus de burgemeester. We kunnen hem nog niet mis sen. Texel's raad cn de persoon van de lieer Keesom zijn vereenzelvigd. Waardevolle ad viezen heeft hij ons verstrekt. Wij stellen zijn arbeid op hooge prijs. Ge weet, wat we aan hem hadden in onze raad. Ik wil hem hulde brengen en dank namens het gemeente bestuur, namens de gemeente, wier belan gen hij in de loop van al die jaren op voorbeeldige wijze heeft behartigd. Hij was het sieraad van Texel's raad. Hopen wij, dat hij nog tal van jaren ge tuige moge zijn van de gestadige vooruitgang van ons eiland, zij het ook dat het licrn niet; gegeven zal zijn daarbij een actieve rol te spelen. Hij moge nog lange jaren met zijn echt- genoote een welverdiende rust genieten, in goede gezondheid, te midden van een gezin, waarop hij trotsch mag zijn. Helaas slechts een korte spanne tijds heeft de heer Keesom na volbrachte taak van zijn rust mogen genieten, hoewel hij er stellig recht op had als weinig anderen. Hij ruste thans in vrede. Moge zijn familie troost vinden in de wetenschap, dat de over ledene in zijn lange leven velen ten zegen is geweest. wordt f 100 genoten. Een vergoeding van f 25 voor een rijwiel is billijk te achten. Dei titularis is voorts belast met de inning van stroomgelden voor de T.E.M., waarvoor hij van de T.E.M. f 50 's jaars ontvangt. De financieelc gevolgen laten zich be- grooten als volgt: Vermeerdering: Jaarwedde enz. dienaar van politie te den Burg (maximum) f 1450. Genot vrije woning idem 260. Jaanveddeverhooging enz. dienaar van politie te Oudeschild 225. Totaal f 1935. Vermindering: Opheffing nachtwacht te Oudeschild f 300. Opheffing nachtwacht te den Burg 275. Wijziging politieregeling v.d. Waal 165.— Als vergoeding voor de controle op de vleeschverkoop van noodslach- tingen kan worden geraamd 300. Totaal der vermindering f 1040.— Totaal aan jaarlijksche kostenvermeerdering f 895.ongeacht de uitgaven, voortvloeiende uit de Pensioenwet 1922, waartegenover staat, dat voor enkele maanden op de poli- tie-uitgaven f 300 is bespaard geworden door de opheffing van net nachtwachtschap te Oosterend. Dhr Pisart: Ik voel veel voor meer poli tietoezicht als beide dienaren dan ook maar goed op hun nummer worden gezet en hun plicht goed nakomen. De laatste jaren is dat hier treurig. Het is b.v. een schandaal, zoo hard als soms gereden wordt. En dan de „beurs"! Er moet meer wacht geloopen wor den. Voorz.: De politie verricht meer dan de buitenstaander ziet en merkt. Dhr Leber vreest dat de tweede agent met werk overladen zal worden en zou b.v. hem niet met toezicht in de slachtplaats willen belasten. De voorz. meent, dat het wel kan, maar zal zoo noodig de aanstelling van een afzonderlijke man voor de slachtplaats in overweging nemen. Dhr Lap: Is te de Koog het toezicht door rijkspolitie niet voldoende? Voorz.: Die heeft haar eigen werkkring, Daarover kunfien wij niet te allen tijde be schikken. Dhr Lap: Ik vraag mij af of twee dienaren van politie wel noodig zijn. Het gaat u, meen ik, hoofdzakelijk om meer toezicht bij uitvoeringen. Ik denk b.v. aan dc Cocksdorp. Wanneer die tweede dienaar echter zoo'n „Manusje van Alles" moet zijn, zal men slecht toezicht op hem kunnen houden. Als wij 't dan ongelukkig treffen, zullen we weinig aan hem hebben. Voorz.: Ik geef het toe, maar we moeten ook op hem kunnen vertrouwen. Dhr Goënga heeft nu te veel te doen. Er is voor hem een, groote taak weggelegd. Hij is werkzaam op allerlei gebied, o.m. met allerlei zaken, waar mee hij zich vroeger niet had te bemoeien, Hij moet zorgdragen voor de naleving van 35 rijkswetten en nog verscheiden gemeente- telijke verordeningen. Hij moet zijn aan dacht schenken aan dc bevolkingsstatistiek, aan verhuizingen enz. Dat er gewerkt wordti, blijkt wel uit het aantal van 184 processen- verbaal wegens overtredingen in en om den Burg (waarvan 76 uit den Burg), door dhr Goënga dit jaar opgemaakt Hierbij zijn ook verbalen wegens te snel rijden. Ook daarop wordt dus gelet. Er is veel werk aan. Daarbij komt nog, dat met de Zuiderzeewerken veel vreemd werkvolk is gekomen. Dit eischtveel toezicht. Dhr Epe: Ik kan dc noodzakelijkheid van meer politiepersoneel niet inzien, maar kan me voorstellen, dat de burgemeester gaarne op ieder dorp een voelarm heeft. Maar we hebben nu in den Burg gemeente-politie, rijkspolitie en nachtwacht. Als er nu een aanklacht in behandeling moet worden ge nomen, kan de Rijkspolitie toch optreden. Dan wordt de gemeentepolitie het werk lichter gemaakt. In Ioonsverhooging voor Oudeschild stem ik toe maar in een tweede dienaar te den Burg zie ik geen nut. Wer kelijk ernstige delicten kennen we hier toch niet. Voorz.: U toont, dat u aan die processen- verbaal geen waarde toekent. U me^nt, dat ik onnut werk laat doen of het maken var; processen-verbaal opdring? Er blijft nu veel werk onafgedaan. Vooral 's zomers. Dhr Epe: Vroeger werd bij lammeren- markten en kermis hulp van de Rijkspolitic gevraagd. Dat schijnt nu niet meer te ge beuren. De voorz. zegt eenige mededeelingen te moeten doen, niet voor de openbare verga dering geschikt. Op zijn voorstel wordi eenige tijd met gesloten deuren beraad slaagd. wanneer een half uur later de openbare besprekingen hervat worden, wordt het voor stel van B.enW. zonder discussie, zonder hoofdelijke stemming aangenomen. 'Dhr Lap drukt er zijn spijt over uit, dat tot uitbreiding moet worden overgegaan. Liefst had hij gezien, dat tot afschaffing kon worden besloten. 16. Voorstel Inzake nortomvcl op dc Groeneplaats. 31 Juli werd f2500.crcdiet verleend voor het maken van een nortonwel op do Groeneplaats. Gelet op de boringen bij de electrischc centrale werd aangenomen, dat op een diepte van plm. 30 M. de bron een cap. zou hebben van 30 it 50 kub. M. water per uur. Bij de opdracht aan de fa. Tjaden en Zonen is een verrekenprijs gesteld voor het boren op mindere of meerdere diepte dan 30 M.per meter buis op f 22.en pet meter filter op f 35. De firma heeft onder deze reserve aan genomen een put te zullen leveren met 30 kub. M. water per uur gedurende plm. 6 uren. Toen een diepte van 30 M. bereikt was, oordeelde dc uitvoerder, dat de bron, wat betreft de watcrhoeveelheid, niet beant woordde cn dieper boren noodig zou zijn. B.enW. vercenigdcn zich daarmede, waarna men is gaan boren tot 40 M. De firma heeft toen de bronbuizen cn de filters aangebracht en vervolgens de hoorbuizen uitgetrokken. Evenwel bleek toen, dat bij een abnormale afzuiging tot 8 M. diepte de cap. 23 kub. M. per uur bedroeg, waaruit mag worden geconcludeerd, dat bij een normale afzui- ging tot op plm. 6.50 M. diepte de cap. niet meer zal bedragen dan 17 a 18 kub. Mi. De motorbrandspuit kon niet verder afpom- pen dan tot 4.40 M. De firmaheeft toen een vijftal voorstellen gedaan, n.I.: le. De bron wordt geaccepteerd zonder meer in welk geval de aanncemster op hare declaratie van plm. f 2775,een bedrag van f 750 wil laten vallen; 2c. Met gestanddoening van deze korting wordt voor plm. f 975.een centrifugaal- pomp met elec. motor van 15 P.K. geleverd en geplaatst, welke bij 8 nieter zuighoogto ten minste 20 kub. M. water per uur zal geven. Dan heeft men een stationnaire brand spuit op de Groeneplaats. Met een gebouwtje komen dan de kosten op f 3300.—, 3e. Deze oplossing wordt uitgebreid met het maken van een ondergrondsche tank bij de bron van plm. 25 kub. M. inhoud. Bij brand wordt de motorbrandspuit hierop aan gesloten. Kosten dan totaal f 4450. 4e. De gemeente doet een tweede bron maken bij de Vischmarkt. Bij 30 M. diepte wordt de gezamenlijke cap. gegarandeerd op 30 M3. De totale kosten zijn dan rond f 420U. 5e. De firma boort op dezelfde plaats opnieuw tot zoodanige diepte, dat zij er ziclv van overtuigd houdt, dat de cap. van 30 M3. bereikt zal zijn. Tot deze handeling is zij volgens de overeenkomst volkomen bevoegd. Waarschijnlijk zal dan geboord worden tot 60 a 70 M. diepte, in welk geval de ge meente volgens dc bestaande overeenkomst rond f 3900 zal hebben te voldoen bij een diepte van 60 M. en plm. f 4500 bij een; diepte van 70 M. O— B.enW. willen er op wijzen, dat de uit gaaf ad f 2025.zoolang uitbreidingswer ken achterwege blijven, feitelijk onvoldoende tot haar recht komt: immers men heeft dan practisch slechts een zoet-waterbron voor drinkwater. Met gebruikmaking van een handpomp toch moet de cap. ten eenen male onvoldoende worden genoemd voor het schoonspoelen van het marktplein. Bij dc tweede oplossing zullen de kosten rond f 3500,in totaal bedragen. Dan wordt bereikt: a. dat het marktterrein naar de eischen kan worden schoongemaakt; en b. vrijwel in het midden van liet dorp een pomp aanwezig zal zijn, waarop men slechts de noodige slangen behoeft aan te sluiten om met 2 stralen water te kunnen geven bij een cap. v. plm. 5 M3 per. uur min der dan de motorbrandspuit-ontwikkelt. Voor het te plaatsen gebouwtje- zal volstaan kun-, nen worden met een afmeting van plm. U/J bij 2 M2. bij een hoogte van plm. 2y2 M. Den Burg zal dan niet geheel van brand- bluschmiddclen ontbloot zijn, als de motor spuit naar buiten mocht uitrukken. Uitbreiding door plaatsing ondergrondsche tank blijft altijd mogelijk, (kosten ad. f 950.9 Bij aansluiting van de motorspuit op de tank kan deze brandspuit 5 uur bij volle cap. water geven, om daarna te moeten vermin deren tot plm. 20 M3. per uur. Volgens B.enW. kunnen de oplossingen 4 en 5 buiten beschouwing worden gelaten. Het verdient h.i. in elk geval aanbeveling in te gaan op de toezegging van fa. Tjadeil en Zonen om tegen uitbetaling van f 2025.—r de bestaande overeenkomst te ontbinden. De fa. Tjaden en Zonen is bereid zonder kosten de onder 2 bedoelde pompinstallatie te plaatsen en te beproeven, indien toezeg ging van aankoop bij welslagen wordt ge daan. Het bovenstaande is een uittreksel uit het uitvoerig prae-advies van B. en W. Met de mededeeling, dat de teleurstelling niet te voorzien was en dat het bestede geldf min of meer weg is, wanneer er nog niet wat geld aan ten koste wordt gelegd, leidt dö voorz. de besprekingen in. Dhr Kikkert: Heeft de Directeur van ge meentewerken of een ander dat niet kunnen; voorzien Voorz.: Het ligt aan onze motorspuit en verder aan het gebrek aan water. Dhr Lap: Wie heeft er dan toch die berekening gemaakt van 3050 M3. per uur op 30 M.? Voorz.: Dat deed de fa. Tjaden. Die is in gebreke gebleven. Dhr Lap: Zij moet haar overeenkomst, na-

Texelsche Courant | 1929 | | pagina 5