MIJNHARDT'S TABLETTEN lenuw Laxeer Hoofdpijn Kiespijn OO, f /Öubbel is het genot met j Wybert-tabletten, de keel is tegen ontsteking be veiligd, de adem zuiver! Mlnahassa-collecte. Bemaling Waalenburg. De Postdienst op Nieuwjaarsdag, Hengstenkeuring. „Malle Pafsy". De Nieuwe Ziektewet. aan vemaperingen en geschenken niet heeft ontbroken, behoeft nauwelijks te worden vermeld. Kalenders. De ta. van der Eist en Matthes te Am- terdam heeft weer een fraaie kalender doen verspreiden. Het nuttige eti het aangename zijn hier zeer gelukkig ver- eenigd. De kalender geeft practische wen ken op het gebied van bemesting, Iand- bouvvwerktuigen, etc. en geeft tevens in lichtingen over een prijsvraag met als hoofdprijs een Ford-auto. —o De N.V. Oliehandel Van Dyserinck Zo nen Haarlem, stelt voor haar trouwe afnemers een duidelijke maandkalender beschikbaar. Ook de Nat. Levensverz. Bank te Rotterdam heeft als reclame-arti kel een overzichtelijke maandkalender doen vervaardigen. Adviescommissie voor Bouwontwerpen. We ontvingen van de Adviescommissie der Noordhollandsche gemeenten voor bouwontwerpen en uitbreidingsplannen 't jaarverslag over 1927 en 1928 en ontlee- nen hieraan, dat 79 gemeenten in onze provincie, waaronder Texel, de z.g. wel standsbepaling in haar bouwverordening hebben ingelascht. Deze bepaling luidt aldus: „Het uiterlijk van een op te richten ot naar de uitwendige vorm en samen stelling te veranderen gebouw met al wat daarbij behoort, hekken, muren, e.d., moet zoodanig zijn, dat het noch op zichzelf, noch in verband met de omgeving uit een oogpunt van wel stand aanstoot kan geven." „De commissie is van oordeel," lezen we, „dat beoordeeling van bouwplannen ter plaatse de voorkeur verdient, zoodat daartoe volkomen bevoegden er mee wor den belast." We zouden liever niet spreken van „ver dient de voorkeur", maar van „is nood zakelijk." Immers hoe zou men over het bouwwerk „in verband met de omgeving" een oordeel kunnen vellen, als men zich niet ter plaatse van de situatie op de hoogte had gesteld? In 1928 werden 657 plannen behandeld^ tegenover 394 in 1927. Voor Texel bracht de commissie advies uit over resp. 64 en 44 bouwplannen. Voor 1926 was het aan tal 39. We teekenen hierbij aan, dat de Commissie over alle bouwplannen in onze gemeente advies uitbrengt. Van de 657 plannen, door de Comm. in 1928 behandeld, werden er 212 in eerste instantie goedgekeurd, 247 goed gekeurd na eenige verbetering of na het maken van een nieuw ontwerp, 14 naar 'n architect verwezen, 77 goedgekeurd na gevelwijziging. Een afzonderlijke overeenkomst werd in 1928 aangegaan met het Staatsboschbe- heer, dat de Comm. sinds adviseert over plannen op Texel, Vlieland en Terschel ling. De Comm. blijkt het op hooge prijs te stellen van rijkswege te zijn aange zocht tot medewerking aan het behoud van het natuurschoon van deze eilanden. Het verslag is typografisch keurig ver zorgd en rijk geïllustreerd. Belangstellen den kunnen het aan ons bureau voor korte tijd ter inzage bekomen. WIST L DAT? Nieuwjaars-, prent- en visitekaarten met wenschen ot groeten van ten hoogste vijf woorden kunnen tegen drukwerktarief ver zonden worden: binnenland 11/2 cent: bui tenland 21/2 cent. OUDESCHILD. Door een Engelsche trawler gepraaid. Visscherij". tabletten I tabletten I I tabletten I tabletten I Buisje 75 ct.| I Doos 60 ct. j Buisje 30 en 60 ct. Bulaje 30 en 60 ct.j Deze artikelen zijn voorzien van den naam Mijnhardt en verkrijgbaar bij Apoth.cn Drogisten komen. Dan boort zij maar wat dieper. Zij heeft een fout gemaakt. Zij had moeten boren tot zij in het grove zand kwam. Ik geef er mijn stem nooit voor. Weth. Keijser: De firma had voor een be paalde capaciteit op zekere diepte geen ga rantie gegeven. Dhr Lap: Ze kreeg van B.enW. dus carte blanc. Weth. Keijser: Dhr Tjaden meent tot 70 M. te moeten gaan om de vereischte cap. te halen. Dhr Lap: Kan het niet tot geringer diepte? Weth. Keijser: Als wij dat vragen wel, maar dan dragen wij de verantwoordelijkheid De heeren Tjaden zijn geen kwajongens. Zij doen wel 300400 boringen per jaar. Dhr Lap: De fa. Tjaden moet voor vol doende water zorgen. Door f750 te laten vallen zal ze misschien niets verdienen, maar zij moet schade lijden. Laat haar voor eigen rekening bij de Vischmarkt boren. Als de zaak ons persoonlijk betrof, zouden wij het er niet bij laten zitten. Weth. Keijser: Dat is het bloed er uit halen. Desgevraagd deelt de gem.-secr.. mee, dat aan het contract te weinig aandacht wordt geschonken. Dhr Lap: Er is op Texel wel meer ge boord. Daarvan had dhr Tjaden zich op de hoogte moeten stellen. Weth. Keijser: Het is maar goed, dataller in de pers komt. U zult dhr Tjaden wel eens bij u krijgen. Dhr Lap: Dat kan en dan zal ik hem het zelfde zeggen. Dhr Epe: Als dhr Lap een berekening geeft, loopt hij wel vast. Dhr Kikkert: Ik dacht nog wel dat dhc Lap het plan voor een nortonput had ge opperd. Dhr Epe: B.enW. moeten de zaak nu maar afdoen. Dhr Dros: Van boren heb ik op Texel nog niet veel goeds gezien. Ik zou voorzichtig zijn en niet dieper gaan. Voorz.We vragen eeri extra crediet van één a tweeduizend gulden. Dhr Pisart: We zullen over drie jaar toch wel een waterleiding hebben? Dhr Kikkert: In geen 30 jaar. Nadat Weth. Keijser nog de opmerking heeft gemaakt, dat bij aanvaarding van het voorstel, (oplossing 1 of 2), bij brand b.v. in drie uur tijds 60—70 M3. water kan wor den gegeven, wordt z.h.st. het gevraagde crediet verleend. RONDVRAAG. Dhr Kikkert brengt het verzoek om plaat sing van nog een lantaarn in de Koogerstraat in herinnering. Weth. Keijser antwoordt, dat er nog acht lantaarns te verdeden zijn. Op een vraag van dhr Leber waar het teeltverbod van voor wratziekte vatbare aard appelen blijft, antwoordt de voorz., dat er aan gewerkt wordt. Dhr Pisart dringt aan op meer toezicht voor de hoofdingang van de Ned. Herv. Kerk alhier, waar de toegang door groente karren wel eens wordt versperd. Tevens ver zoekt hij verhooging van het loon van de doodgraver, die voor het graven en dichten van een graf f 3,— ontvangt, te overwegen. Voorz. zegt onderzoek toe. Het laatste maakte reeds een punt van overweging uit. Dhr Henkes herinnert aan het verzoek om meer lantaarns te Oudeschild en vraagt, of van gemeentewege niet meer aandacht aan de toestand der zeedijken moet worden ge schonken. Ze worden met het oog op de af sluiting van de Zuiderzee wel verhoogd, maar niet versterkt. Onrust wordt steeds smaller en het buitenwater komt steeds meer opzetten. Voorz. meent, dat niet de gemeente er di rect bij betrokken is. Dhr Lap vreest bij Polders en Rijk de neus te zullen stooten. Dhr Kikkert kan zich ook moeilijk voor stellen, dat de raad de lakens zou uitdeden'. Men izern de Hoofdingenieur en Oed. Staten dan geheel wegcijferen. Dhr Boon merkt op, dat dhr Henkes het zoo niet bedoelt en zou het wel goed vinden wanneer eens onderzoek werd ingesteld. Wc zouden er om kunnen verzoeken. Op een en kele plaats laat de glooiing te wenschen over. Hierna volgt sluiting. In origin, doozen a 45 en 55 ets. UIT ONS ZONDAGSBLAD. Vandaag komt ons Zondagsblad de abonnees met een fraaie winterfoto verrassen, „Tcxel- sche visschersschtiilen in winterslaap". De foto werd aan de besneeuwde dijk, vermoe- moedelijk bij Oost, door mevr. Sv ama-Keijser genomen. Een heele pagina is ditmaal aan Cactussen gewijd, terwijl ook de middenbla den met zes foto's, betrekking hebbende op de Sterrenwacht te Potsdam bij Berlijn zeer interessant mogen heeten. Brandspuit-demonstratie. Zaterdagmiddag gaf de vertegenwoordiger der N.V. Brandspuitenfabriek v.h. Bikkers te Rotterdam, door tusschenkomst van de heer E.Boekei op het land van de heer Joh. Roeper aan de Koogerstraat een demonstra tie met een brandspuit, op een Chevrolet- chassis gemonteerd en door de motor zelf tevens aangedreven. De demonstratie trok veel bekijks en werd o.m. door burgemees ter en wethouders en eenige raadsleden bij gewoond. De proef slaagde naar wensch. De spuit beschikt over een z.g. vacuumpomp, welke door koelwater, van de motor afkomstig ver warmd en 's winters dus niet door ijs on bruikbaar wordt. De pomp ontwikkelt 6 Atm. druk en bereikt een afzuighoogte van vijf M. Er kunnen wel vier slangen op worden aangesloten. De afstand, waarover de spuit bet water uit de straalpijp jaagt, bedraagt minstens vijftig meter. De auto biedt plaats voor ruim 10 per sonen, voor brandladders, slangen, haken en nog wat klein materiaal. De prijs bedraagt plm. vier en een half duizend gulden, of vierhonderd gulden meer voor een meer luxe uitvoering. Of Texel binnenkort zoo'n brandspuit be zitten zal? We wachten maar af. Aan het secretariaat van het comité voor een jubileumgeschenk voor de Minahassa welk gebied 250 jaar geleden het eerste con tract met de toenmalige O.I. Compagnie sloot, werd de som van f 103.79 overgemaakt, zijnde dit het bedrag dat de buscollecte in deze gemeente opbracht. Hiervan bracht op: den Burg f52,96 Oosterend 37.69 den Hoorn 8.14 de Waal 5.— De hulpvaardige jongedames, die zich voor dit sympathieke doel veel moeite gaven, komt ongetwijfeld een woord van hartelijke dank toe. Omtrent de behandeling door de Raad van State van het beroep van Waalenburg e.a. tegen het besluit van Oed. Staten, waarbij liet oliemotorenbesluit vernietigd werd, ver nemen we het volgende: Voor het bestuur trad op Ir. Begeman, die pleitte voor plaatsing van oliemotoren en de rechtsgrond van besluit der Staten, hetweiK steunt op art 22 Waterstaatswet 1900, be twistte. Hij beweerde, dat de T.E.M. zelfs niet het belang van de Texelsche ingezetenen bevordert, bediening van een oliegemaal goedkooper zou zijn, bestreed de leidraad, voor afschrijving, vastgesteld door Oed. Sta ten, en ontraadde een contract met de T.E.M. De Hoofdingenieur-Directeur van de Prov. Waterstaat voor N.-Holland, Jlir. Reigers man, lichtte de uitvoerige door hem uitge brachte rapporten toe, welke de voordeelen eener electrische bemaling duidelijk in het licht stelden, zijnde zoowel in het belang van polder Waalenburg als van geheel Texel, terwijl duidelijk werd aangetoond, dat een en ander een zaak is van algemeen belang, in tegenstelling met het door ir. Begeman: aangevoerde. De heer Sijbr. C. Eelman, Heemraad van W. en B. bepleitte het samengaand belang van W. en B., en de T.E.M. en wees vooral ook op het algemeen belang van dit samen gaan, waar deskundig is uitgemaakt, dat eleftr. bemaling zelfs financieel voordeelig voor W. en B. is. De dijkgraaf van W. en B. de heer J. Eelman en twee Hoofdingelanden, ter verga dering aanwezig, onthielden zich van het pleiten voor hun zaak. De nieuwgekozen heemraad Langeveld be pleitte een spoedige uitspraak van de Kroon, aangezien in W. en B. wel een zeilwedstrijd doch geen ploegdemonstratie kan worden gehouden. O— Wanneer zal deze Waalenburgsche knoop nu eens worden doorgehakt? Op Woensdag, 1 Januari, is de openstel ling der P.T.T. kantoren in het algemeen als op Zondag. Op die dag zal over het geheele eiland één postbestelling plaats vinden, waarin alle stukken worden opgenomen, zoodat de gele genheid tot afhalen vervalt. De Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw, beeft de datum voor hengsten- kcuring op Texel (type trekpaard) bepaald op 14 Februari 1930. Concert Texelsch Fanfare Op Vrijdag en Zaterdag 24 en 25 Januari a.s. geeft Texelsch Fanfarecorps in hotel Texel zijn eerste concert onder directie van de heer Lugtenburg. Het programma ver meldt niet anders dan nieuwe nummers, o.a. van Da Sylva, Popy en Oadenne. De uitvoering van „Malle Patsy" op 2e Kcrs;dag in hotel Texel is in alle opzich- geslaagd, ook financieel. Er was plm. een 200-tal personen, zoodat, de entreeprijs in aanmerking genomen, de Ver. Schouwspelers er zeker garen bij sponnen. Malie Patsy is eigenlijk een Asschepoet- stertje. Emmy de Leeuwe is Patsy en Pierre Mols Tony. Wanneer die beiden op het too- neel zijn is er altoos leven en de geschiede nis vloeit en tintelt, met een eigen muziek\ als va.i een scherzo. Een vriendelijk stuk met enkele gevoelige en fijne tooneeltjes, vooral voortreffelijk door de hoofdpersonen ver tolkt. Enny de Leeuwe is waarlijk echt in de rol van verliefd bakvischje en speelt Patsy met al het entrain, waar deze rol om vraagt. De bijval kwam danook van harte en de Ver. Schouwspelers maken met hun „Malle Patsy" stellig een goede kans bovenal dank zij Enny de Leeuwe, die ook bij een koudegolf nog warm om het hart maakt. Over rechten en verplichtingen „Wat kost het?" Op uitnoodiging van het afd. bestuur van de L.T.B. sprak de heer W. Gottenbos, In specteur van het Assurantiekantoor van de L.T.B.Maandagmorgen in „De Zwaan" over de „Ziektewet en haar verplichtingen voor Land- en Tuinbouw." Na opening door de heer C. de Wit, voorz. op de gebruikelijke wijze, met een kort welkomstwoord en de Christelijke groet, ver kreeg de heer Gottenbos het woord. Op dui delijke wijze zette hij de werkwijze van de Ziektewet en wat daaraan vast zit, uiteen. We vatten zijn rede als volgt samen. Er zijn al veel pogingen gedaan om eep Ziektewet in het leven te roepen. In 1913 reeds door min. Talma. Maar later kwam er een links ministerie en tot overmaat van ramp brak toen nog de oorlog uit. In 1918 werden door min. Ruijs nieuwe pogingen ge daan. Min. Aalberse deed zijn best, doch eerst min. Slotemakcr de Bruine mocht in 1926 de voldoening smaken de Ziektewet aangenomen te krijgen. Op 1 Maart 1930 wordt ze van kracht. Het doel is arbeiders bij ziekte een uit- keering van 80 pet. van hun loon te geveui. (De ongevallenwet keert maar 70 pet. uit, maar vermoedelijk wordt dit ook 80 pet.) Geneeskundige behandeling wordt niet ge geven. Gehuwde moeders, in loondienst werkzaam krijgen het volle loon gedurende zes weken voor de geboorte van een kind, gedurende zes weken er na eveneens, des noods gedurende een half jaar daarna. De ongehuwden vallen hierbuiten. Iedere arbei der MOET lid van een erkend plaatselijk ziekenfonds zijn. Verzekeringsplichtig is ieder arbeider die in loondienst is. Wie onder de Ongevallenwet valt, valt ook onder de ziek> tewet. Wie meer dan f 60 verdient valt niet onder de ziektewet. Over de eerste twee dagen wordt niets uitgekeerd. De uitkeering kan of in haar ge heel of ten halve geschieden, al naar het ziektegeval. Stel, dat een arbeider maaglij der is. Hij heeft dan het eerste jaar recht op uitkeering in hoogstens 26 weken. Wordt hij eenige weken later weer ziek (zelfde ziektegeval), dan duurt de uitkeering hoog stens 90 dagen. Doet zich de ziekte een half jaar later weer voor, dan volgt weer 90 dagen hoogstens uitkeering, of, als het jaar daarvoor maar 70 dagen noodig waren, nog 20 extra. Voor de Ziektewet moet men zich aanslui ten bij een z.g. Bedrijfsverzekering, een par ticuliere instelling, bij welke 98 pet. zich aansluit of bij de Raad van Arbeid. Daar ontkomt men niet aan. De verschuldigde pre* mie, plm. f20" per f1000 verzekerd loon, vvordt door arbeider en werkgever gezamen lijk betaald. Bovendien moet aan het „pro- phylaxe-fonds" (fonds ter voorkoming van ziekte) wordt geofferd 25 c. per f 1000 door werkgever en werknemer samen, en f4,—per f 1000 door de werkgever alleen. Van een premie van f24,25 per f 1000 zal dus f10,125 op de arbeider worden verhaald. Thans moet men ook zonder Ziektewet voor inwonend personeel bij ziekte zes weken lang alle kosten betalen, uit die ziekte voortvloeiende, ook transport- en operatie kosten. Dit blijft zoo, ook wanneer men straks premie betaalt ingevolge de ziekte wet, tenzij men er nog een verandering in mocht brengen. Het risico van de kosten we gens operatie of ziekenhuisverpleging kunnen echter gedekt worden door toetreding tot de Diocesane ziekte-onderlinge. Ook losse arbeiders vallen onder de ziek tewet. Hoeveel de uitkeering zal bedragen, wordt nader geregeld. Een werklooze is er ook bij betrokken, mits hij zich minstens 2 maanden vóór de werkloosheid intrad ver zekerd had en daarvoor gewerkt heeft met onderbreking van hoogstens zes dagen. Het bestuur van de bedrijfsvereeniging wordt gevormd door drie werkgevers en drie arbeiders. Ze kunnen soepeler werken, min der omslachtig, tegen minder hooge premie Voor de Raad van Arbeid moet men loon lijsten bijhouden. Voor de Bedrijfsver. niet. Men geeft eenvoudig op, hoeveel het ver zekerd loon bedraagt. Geef dit loon vooral niet te gering op, want daarvan zijt ge, wan neer een uitkeering moet volgen, zelf de dupe. Bovendien benadeelt men zijn mede verzekerden, daar men er toe bijdraagt, dat een hooger premie betaald moet worden dan anders noodig is. Hiermee \Vas spreker aan bet eind van zijn uiteenzetting gekomen. Nadat hij ver scheiden aanwezigen nog op hun vragen had; beantwoord, sloot de voorz. met dank aan de heer Gottenbos en de Christelijke groet deze leerzame vergadering, welke jammer genoeg door slechts weinig leden werd bijgewoond. Kerstfeestviering. Ter gelegenheid van de Kerstviering werd in de Doopsgez. Kerk alhier een Kerst-cantate, „Kindeke Genaderijk" ge- heeten ten gehoore gebracht. Er werd door de talrijke aanwezigen met groote aandacht naar geluisterd. De cantate werd keurig uitgevoerd, hetgeen pleit voor de goede zorg, door de dames van de Zon dagsschool daaraan gewijd. De dames Guur Zuidewind en Dia Kievit maakten zich door haar vertelling deze avond ver dienstelijk. o— in de Ned. Herv. Kerk werd even eens voor de Kerstviering groote belang stelling aan de dag gelegd. Hier was het Ds. Oskamp, die de Kerstgeschiedenis vertelde. Mej. Jeannette Kalis vond bij haar Kerstverhaal een aandachtig gehoor. o— Dat het de kinderen bij deze feesten Vrijdagmorgen ter visscherij varende, zag schipper Ellen van de motorbotter TX 14 lichtsignalen. Bij nadere beschouwing bleek het stakeien te zijn (het geven van seinen als men de aandacht wil trekken of in nood zit). De signalen bleken afkomstig van een Engelsche trawler, die dicht bij de Gronden verzeild was. Ellen stevende er op af en begreep, dat de Engelschman door slecht zicht uit de koers was geraakt en niet wist, waar hij zich bevond. Deze wist duidelijk te maken, dat hij naar IJmuiden moest en hulp wou hebben. Een der zoons van Ellen vroeg in gebarentaal, of hij dan maar aan boord moest komen. Dat was „all right". Aldus ge schiedde en na de vreemde visschers eenigs- zins op de hoogte te hebben gebracht, kon den zij de steven naar IJmuiden richten. Ellen keerde naar den Helder terug. De trawler had waarschijnlijk al voor anker ge legen, want dit hing voor de boeg. Hij was afkomstig uit Fleethwood. Gedurende de vorige week is in de haven aangevoerd plm. 5200 Kg. garnalen. Leek het in het begin der week, dat de garnalen, wat beter zouden prijzen, het duurde slechts een paar dagen en de prijs werd weer als vorige dagen of een klein tikje hooger. In het laatst der week waren de garnalen klein van stuk. Hoewel de haringvangst eigenlijk in het voorjaar plaats vindt, zijn te den Helder ongeveer een jaar of drie ook in de herfst de haringtrekkers bezig met de ha ringvangst. De vorige week is er op enkele dagen zelfs behoorlijk gevangen. Dientenge volge hebben ook enkele Texelsche kommen- visschers aan het Horntje hun kommen te water gezet, doch de vangsten zijn klein, om en bij het tal. Op de Schanserwaard kan men in deze tijd geen kommen plaatsen. Dit zou te gevaarlijk zijn, als het begint te vrie- ze, daar het drijfijs dan alles mee zou ne men. Bij het Horntje heeft men niet zooveel

Texelsche Courant | 1929 | | pagina 6