No 4391 Dinsdag 31 December 1929 43sl,Jaarganfc EERSTE BLAD. Lief en leed uit het jaar, dat vergleed. ABONNEMENTEN: UITGAVE; N.V,v/h LANGEVELD DE ROOIJ 31 DEN BURG OP TEXEL ADVERTENTIÈN: TELEFOON: N°.t1 POSTGIRO: N°.652 n POSTBUS: N°. 11 i Zij, die heengingen. 14 Maart. De lieer D.P.Bakker, oud wethouder en oud-raadslid onzer ge meente, op 70-jarige leeftijd overleden. 24 Maart: Pastoor J.L.Wouters, vroeger kapelaan alhier, op 66-jarige leeftijd te Vlaardingen overleden. Mej. de Wed. H.Schellinger, Texels oudste inwoonster, op 94-jarige leeftijd te Oosterend overleden. 2 April: De heer Joh. Eelman, geboren alhier, later notaris te Delft en Den Haag, te den Haag op 73-jarige leeftijd over leden. 7 Sept.: De heer B.Beumkes, oud-haven meester, op 74-jarige leeftijd te Oude- schild overleden. 19 Sept.: De heer Ph. Vlessing, door zijn zakenrelaties een algemeen bekende persoonlijkheid, op 77-jarige leeftijd al hier overleden. 23 Dec.: De heer H.W.Keesom, eere- voorz. van de afd. Texel van de H.Mzv. L. en oud-raadslid, op 80-jarige leeftijd alhier overleden. Kerkelijk leven. 10 Jan.: Vertooning van de Java-Soem- ba-film in de Ger. Kerk te Oosterend. 19 Maart: Ds. Buskes neemt afscheid van de Ger. Gemeente Amsterdam—Zuid H.V. Z.E. wordt 24 Maart te Oosterend door dr. Geelkerken bevestigd en doet des middags zijn intree. 4 Mei: Lezing door de heer J. Beers in de zaal van de R.K.Volksbond te Oude- scïiild over „Een voetreis van 'Amsterdam naar Rome." 21 Mei: Feest ter viering van het 10- jarig bestaan der Meisjesvereen. „Dor cas" te den Hoorn. 26 Mei: Ds. Broekema neemt afscheid van de Ned .Herv. Gern. te Oudeschild, wegens zijn vertrek naar Gerkesklooster. 11, 12 en 13 Juni: Bazar der Ned. Herv. Gemeente den Burg in „Eben Haëzer". Half Juni: Pastoor -J. Nagel, sinds 1923 alhier, benoemd te Assendelft. Als zijn opvolger wordt benoemd pastoor L. G. van Ruyven, van Amsterdam. 23 Juni: Ds. Raabe neemt afscheid van Ned. Herv. Gem. den Burg en doet 30 Juni Zijn intrede te Winschoten. 4 Sept.: Ds. Kijne, van 1907—1912 Ned. Herv. predikant alhier, thans te Wagenin- gen, herdenkt zijn 25-jarige ambtsvervul ling. 21 Aug.: Ds. van 't Hooft, Ned. Herv.' predikant te de Waal, herdenkt zijn 25- jarige ambtsvervulling. Aug.: Kapelaan J. Rijk, eerder alhier, Hater te Honselerdijk, wordt te Voorburg benoemd. Onze vroegere plaatsgenoot, kap. A. Kramer, later te Voorhout, wordt te Leiden benoemd. 14 Aug.: Pastoor Wynker, eerder te Oudeschild, herdenkt te Zandvoort zijn 25-jarig priesterfeest. 15 Aug.: Pastoor Lagerweij, van 1906 tot 1911 alhier, viert te Amsterdam zijn 40jarig jubileum en wordt 31 Aug. be noemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Aug.: Ds. Brümmer, Ned. Herv. predi kant te Hansweert, eerder te den Hoorn, neemt het beroep naar Hengelo (O.) aan. Aug.: Kapelaan J. Eeken, alhier, wordt benoemd te Rotterdam. Tot zijn opvol ger wordt benoemd kap. Tesselaar, te Bovenkerk. Op 11 Sept. bestond de Meisjesver- eeniging „Dient den Heer" alhier 50 jaar. 18 Sept.: Door Z.D.H. de Bisschop van Haarlem wordt het altaar van de kerk van St. Martinus te Oudeschild, ter gelegenheid van het 100-jarig bestaan van de parochie van steen gebouwd, plechtig ingewijd. 30 Sept.: Een afd. Texel van het Ned Bijbelgenootschap opgericht. Nov.: Te Oosterend worden opgericht een Geret. Jongelingsvereen. H.V. en een Geret. Jongedochtersvereen. H.V. „Wees een Zegen," OUDEJAARSOVERDENK1NG. Ik wil een poging doen om uw gedach ten te bepalen bij de oudejaarsavond. Ik leg hierbij de nadruk op avond, want in die avond juist schuilt zooveel moois. o— Ieder mensch, in wie eenige ernst aan wezig is, bepaalt zich in deze tijd onwil lekeurig bij de gedachte, dat in deze we reld alles voorbijgaat, dat niets blijvend is. Zeer dikwijls wordt de diepe ernst van het leven weggelachen op de oudejaars avond gaat dit bij de meesten niet; hier in ligt zijn beteekenis en zijn waarde. Velerlei vragen bestormen hem. Hoe hebt ge het jaar doorgebracht Wat zijt jgij geweest voor uw medemen- schen Wat waart ge voor uw gezin, in uw werkkring Welke winst hebt ge behaald in het afgeloopen jaar voor uw eigen persoonlijkheid Zijt ge grooter geworden in het goede Is uw blik op het leven breeder, ruimer geworden Zijt ge gegroeid in geestelijke zin Is uw hart warmer, uw ziel reiner geworden Juist nu wordt besefd hoe dwaas het is zich in het leven te veel te laten leiden door kleine gevoelens. O, het leven van velen is dikwijls zoo ellendig onbedui dend en klein. Het is vaak niet meer dan een aaneenschakeling van onbelangrijk heden het wordt gevuld met kleine naijver en afgunst. Er is geen grootheid in, geen sterk en nobel streven, geen idealisme, waardoor wij boven die klein heid worden uitgetild. En toch niet één mensch is zoo op pervlakkig oT hij blijft toch iets gevoe len voor diepere dingen. Een mensch toch kan nooit heelemaal loskomen van zijn eigenlijke wezen. En dit eigenlijke wezen is „geestelijk zijn". En hij voelt het wel, hoe daarvan ook zijn eigenlijke waarde afhankelijk is. Zijn uiterlijk, zijn positie, zijn geld, zijn naam. Alles wat in het oog der wereld soms zooveel beteekent, geldt niet bij de beoordeeling van zijn „Mensch"-zijn. Hij is slechts Mensch in zooverre hij geeste lijk is. Daarin ligt ook zijn onderschei ding van het dier. En hij is geestelijk,. wanneer hij voor alle dingen zoekt naar de opbouw van zijn eigen persoonlijkheid door de ontwikkeling van zijn gaven van hart en hoofd. Het is deze waarheid, wel ke hij nooit sterker doorleeft dan op de Oudejaarsavond. Maar deze waarheid is voor de kleine, door onedele drijfveeren voortgedreven mensch pijnlijk en hinderlijk en daarom tracht hij haar te ontloopen hij mijdt de stilte omdat hij haar vreest hij zoekt immer de drukte, liet rumoer, de af leiding. En dit gelukt hem meestal won derwel. Maar op de oudejaarsavond gaat het niet. Dan is het, of hij moet inkee- ren tot zichzelf, dan komen die vragen, waarvan ik zooeven sprak. En hierin ligt de zegen van de laatste avond des jaars. Wij leeren onderscheiden tusschen het vergankelijke en het onvergankelijke, tus schen het voorbijgaande en het blijvende. En het blijvende is, wat we in 's levens worsteling verwerven aan innerlijke rijk dom. Deze rijkdom bestaat niet in de eerste plaats uit kennis en wetenschap,; hoewel deze van groote waarde zijn, maar uit „zieleschoonheid". Zieleschoonheid is alleen daar, waar een sterk verlangen leeft naar goed zijn. En goed-zijn is: lief hebben, zich één weten met de naaste. Goed-zijn is medewerken om de men- schenwereld verder te brengen, door het scheppen van zuiverder verhoudingen; is arbeiden voor een menschheidsideaal. Wat daarvoor door ons gedaan wordt, gaat nooii verloren. Dat is een blijvende draad in het groote spinsel der tijden. Mijn waarde lezers, tot wie ik mij reeds zooveel malen heb gericht, hoe zal voor U de oudejaarsavond zijn Ook voor U zullen de twaalf slagen, waarmee het jaar afscheid neemt, spreken van vergankelijkheid. Zult ge dan ook denken aan wat gij U als het onverganke lijke hebt verworven in de tijd, welke ach ter U ligt Zult ge van geestelijke winst kunnen gewagen Zijt ge zedelijk ster ker, zijt ge eerlijker, trouwer, liefdevol ler geworden Vergeet niet, dat de wereld ook wacht op U, op uw Arbeid, op uw Hart. 31 December 1929. Dec.: Pastoor Berkhout, te de Cocks- dorp, benoemd tot rector van het Maag denhuis te Amsterdam. Kapelaan A. Spigt, te Amsterdam, wordt tot opvolger hier benoemd. Jubilea. 19 Januari: Prof. dr. W. H. Keesom viert te Leiden zijn zilveren doctoraat. 11 Maart: De heer J. S. Dijt herdenkt de dag, waarop hij voor 25 jaar tot dijk graaf van het Waterschap de Dertig Gem. Polders werd benoemd. Feestelijke hul diging. 1 Mei: De heer Vlas, koster der Ned. Herv. Kerk te Oudeschild, een krasse baas van tachtig jaar, viert zijn 30-jarige dienstvervulling. 22 Juni: De heer G.A.Hajenius, burge meester van Goes, eerder gem.-secr. al- llier herdenkt de dag, waarop hij voor 25 jaar tot gemeente-secr. te Goes werd benoemd. 23 Sept.: De 90e-verjaardag van mevr. de wed. Rab-Geus, Texels oudste in woonster. 29 Oct.: De 94e-verjaardag van de heer J.J.Smit, Texels oudste ingezetene. 4 Dec.: De heer Jac. Keijser, die, na 28 jaar de belangen der Dertig Polders te hebben behartigd, ontslag nam, wordt op hartelijke wijze gehuldigd. 31 Dec.: De heer D. Bruin, veldwachter te de Waal, herdenkt de dag, waarop hij voor 40 jaar door de Comm. des Konings tot rijksveldwacht werd benoemd. Personalia. Eind Januari: De heer A.G.A. Verstc- fen, oud-Texelaar, tot burgemeester van aandijk benoemd. Mei: De lieer S.S.Smeding, eerder re dacteur der Texelschc Courant, benoemd tot directeur-hoofdredacteur der Middel- burgsche Courant. Juli: Aan Jlir. Strick van Linschoten, burgemeester van Beverwijk (1891-1898 alhier) wordt door dankbare Beverwij- kers een gebeeldhouwde kast aangeboden ter plaatsing in zijn werkkamer. Op 31 Aug. wordt hij benoemd tot Officier in de Orde van Oranje-Nassau. 31 Aug.: Aan rijks veldwacht brig.-ma joor J.Groenewoud te R'dam,eerder alhier, een zilveren eere-medaille verleend, ver bonden aan de Orde van Oranje-Nassau. Onderwijs en Opvoeding. 23 Jan.: Aan de heer H.Groencwold, hoofd der Ulo-school, die de leeftijd van 65 jaar bereikte, wordt op de meest eer volle wijze ontslag verleend. Door de leerlingen der Ulo wordt hem een fraai cadeau aangeboden. 1 31 Maart1 AprilTentoonstelling, („Noorderkunstkring" te den Burg. 5 April: Aanvang „Moedercursus" van het Witte Kruis. Zestig deelneemsters. 20 April: Voor de bouw eencr nieuwe o.l. school te Oudeschild wordt f27000 crediet verleend. De raad besluit tot benoeming van een derde leerkracht aan de Ulo met ingang van 1 Sept. 8 Mei: Het bestuur der Nutsbcwaar- school te den Burg treedt af. In het nieuwe bestuur worden d.d. 14 Mei be noemd de dames Oort, C. Keijser-Lap en E.Langeveld en de heeren J.C.Visser, H.1J. Kraai, J.C.Rab en J.Bakker D.'Pz. 22 Mei: Aanbesteding bouw R.K. school Gegund aan J.Daalder voor f35950.—. Een nieuw succes voor prof. Keesom, die er in slaagt een ruimte van 1/1 L„ welke 200 kub. c.M. vloeibaar helium be vatte, tot 0.82 gr. boven het absolute 'nulpunt at te koelen. 22 Juni: Aan de heer B.P.Abbemaj hootd der school te Oost, benoemd te den Helder, wordt ontslag verleend. Lot hoofd der Ulo wordt de heer W.J.Jouwersma, te Sneek, benoemd. Tot onderwijzer aan dezelfde school de heer P.Kriek, te M.-Beemster. 31 Aug.: De heer H.Groenewold wordt ter gelegenheid van zijn afscheid als hootd van de Ulo-school op hartelijke wijze gehuldigd. 12 Sept.: Tot leerares Engelsch aan de Z.V.S. benoemd Mevr. Vis-Visser. De aanvrage van het bestuur der School met de Bijbel om uitbreiding Van de school te Oosterend wordt door de raad ingewilligd. De Christelijke Bewaarschool te den Burg voorloopig, wegens gebrek aaneen bekwame leerkracht, gesloten. 5 Oct.: De heer C.D.Zaal te Rijswijk, benoemd tot hoofd der school te de Koog. De heer H. Zanen, te Krimpen aan de IJsel, benoemd tot hoofd der school te Oost; later trekt hij terug. Mej. A. Spaans wordt benoemd tot onderwijze res te Oosterend. 2 Nov. Tot onderwijzer te de Cocks- dorp benoemd de heer A.Klinkers, te Z.-Eieriand de heer A. Broere, te den Hoorn de heer L.P.Pieterse. 30 Nov. en 1 Dec. Tentoonstelling van de collectie opgezette vogels van wijlen de kunstschilder Maurits Staring, door de gemeente van Mevr. de wed. Staring aangekocht, in de Ulo. 21 Dec.: De heer J. de Vries, te Hee- reftveen, tot leeraar aan de Z.V.S. be noemd. Vereenigingsleven. 11 Januari: De ijssport wordt hier alge meen beoefend. Aanvang van een winter periode, welke vele weken zal duren. Onze IJsclubs doen goed werk. 28 Jan.: IJsclub „De Geul" te den Hoorn opgericht. Febr.: Wegens gebrek aan belangstel ling wordt de heerenafdeeling van Gvm. Vereen. „Texel" opgeheven. 28 Febr.: De Coöp. Boerenleenbank al- TEXELSCHE COURANT DEN BURG: 50 ct. per drie Maanden. Franco p. post door geheel Nederland 75 ct p. 3 maanden. Lots* nommers: 3 ot DE TEXELSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAG- EN ZATERDAGMORGEN Van 1-5 regels: 50 cl. Iedere regel moer: 10 ct. Dezelfde advortentle 4 meal geplaatst wordt 3 maal berokend. BI) abonnement legere regelprlje. ADVERTENTIËN MOETEN DAAGS VOOR 'T VERSCHIJNEN 4 UUR NAM. IN ONS BEZIT ZIJN

Texelsche Courant | 1929 | | pagina 1