Notaris Mulder Notaris Mulder Notaris Mui der Waarschuwing. Rekeningen Rekeningen een werkster. FOSTER'SMAAGPILLEN ADVERTENTIËN Algemeene Vergadering Holl. Mij. van Landbouw a. 1,58,10 H.A. weiland, een schuur met grond zit-slaapkamer met pension Adverteeren doet verkoopeiv hier bestaat 25 jaar. Febr.: Te de Cocksdorp onder leiding^ van de heer S. de Waard de Christelijke Gemengde Zangvereeniging „Concordia" opgericht. 11 April: Jaarvergadering „Mooi Texel" Voor inrichting van een locaal museum wordt voorloopig 1150 gevoteerd. Voor een bezoldigd secretaris wordt f 500.— uitgetrokken. 26 April: Te Oudeschild wordt een afd., Texel van de „Vara" opgericht. 9 Mei: Texelsch Fanfare behaalt op het concours te Winkel in de Eerste Afdeeling de Tweede Prijs. 9 Mei: Het Chr. Harmoniecorps „Ex celsior" behaalt op het concours te Zaandam de tweede prijs in de Vierde Atd. 25 Mei: Jaarvergadering T.E.S.O. De heer FI.W.Keesom treedt af als lid van de Raad van Comm. In zijn plaats wordt, de heer H.Keesom benoemd. Per 1 Juli 1929 worden alle obligaties aflosbaar gesteld. Met ingang van 1 Juni wordt het personeel vrijgesteld van premiebeta ling voor het pensioen. 15 Juli: De „Texelsche Vrachtrijders- vereeniging" opgericht. 9 Aug.: Wegens het bedanken van de heer G.Smidt wordt tot directeur van Texelsch Fanfare benoemd de heer C. Th. Lugtenburg. 10 Aug.: Te Oudeschild wordt een afd. Texet van de Bond van Transportarbei ders opgericht. 19 Oct.: De „Texelsche Rijvereeniging" opgericht. 25 Oct.: Te Oosterend wordt een dam- en schaakclub opgericht. 13 Nov. Ter gelegenheid van 't 10-jaric bestaan der vereemging biedt de R. K. Tooneelver. een biezondere tooneelavond aan. Opvoering van „Aan het Moeder hart." 30 Nov. Het nieuwe repetitielokaal van Texelsch Fanfare in gebruik genomen. 19 Dec.: Trekking verloting S.V.Texel. Gemeentezaken. 23 Jan.: De raad gaat accoord met de voorstellen van Ged. Staten tot verhoo ging der salarissen van Burgemeester, Se cretaris en Ontvanger. De raad besluit ter restauratie van de toren te den Burg en aankoop van 'n torenuurwerk. De kosten worden begroot op 19734.14, waavan 35 pet. voor reke ning van de gemeente komt. Tot verbreeding van de Schilderweg bij den Burg besloten. Besloten tot aankoop van 6.84.19 H.A. grond van de heer M.Kuip te de Koog a f2500,per H.A. 20 Febr.: De raad besluit in verband met de strenge winter tot steunverlee- ning aan werkloozen. Met dit doel wor den in de dorpen comité's opgericht. Halt Juni: Prov. Staten zullen ten be hoeve der restauratie van de toren te den Burg 1 1460 beschikbaar stellen. 22 Juni: De raad besluit voor verhar ding en verlenging van de weg naar het Horntje een in uitzicht gestelde subsidie onder nader omschreven voorwaarden te aanvaarden. De raad besluit tot aankoop van 'n steenbreker, kostende f 980 cn verleent 12000 crediet voor wegenonderhoud. Tot verbreeding van de Schilderweg bij den Burg besloten. De heer C.Dijker tot kademeester aan de loswal in 't Noor den benoemd. Het vermenigv. cijfer van 1,5 op 1,4 gebracht. Besloten tot grondaankoop aan het Schildereind: van net Alg. Weeshuis 6070 vk. M. voor 15187,50 en van de fa. A.Langeveld Pz. I.30.75 H.A. voor f13000. Voor ver breeding van de Koogerweg bij Hermans hoeve en Buitenkist wordt f4500 gevo teerd. Halt Juli: Aan de gemeente zal over 1927 14150 uit het Wegenfonds worden uitgekeerd, aan de Derlig Polders f850. Aug.: Regeling uitbreiding netten N.V. 1 .E.M. Verlaging tarief voor stroom, geleverd voor huishoudelijk gebruik. 31 Juli: De raad voteert f2500 voor het maken van een nortonput op de Groene- plaats. 12 sept.: Aan de heer A. Brans, nacht wacht ^-te Oosterend wordt op zijn ver zoek ontslag verleend. De betrekking wordt tegelijk opgeheven. De heer J. Veldstra wordt benoemd tot gemeente-opzichter in vaste dienst, de heer J. Tiessen tot directeur van gemeen tewerken. Besloten tot verbreeding van de Vo- gelenzangweg. Besloten tot aankoop van bouwterrein en van gronden voor aanleg en verbreeding van wegen te derii Burg. Een verbinding van Schilder- en Hoorndcrweg wordt wenschelijk geacht. Kosten 129000. 5 Oct.: Besloten tot een gemeen teke ning, groot f150.000 a 4,875 pet. De Raad hecht zijn goedkeuring aan p'air.en voor werkverruiming van B.enW. 25 Oct.: De Comm. der Koningin brengt een bezoek aan Texel. 2 Nov.: Tot beharding van de weg Slin gerwegSchilderweg besloten. Kosten 3350.—. Gemeentebegrooting 1930 z.h.st. goedgekeurd. Ze sluit met f 3333 i 3,45. (Kapitaaldienst f 45075.) 21 Dec. Aan de vereen. „Mooi Texel" kent de raad voor drie jaar f150 sub-< sidie per jaar toe. Voor een geschenk te plaatsen in het nieuwe Gouvernements gebouw wordt f 200 uitgetrokken. Voor het maken van een uitbreidingsplan voor de Koog wordt f1000 gevoteerd. Architect zal zijn Wieger Bruin. Voor de aankoop van leermiddelen eventueel te plaatsen in een Texelsch Museum, wordt 1 1000 gevoteerd. De reorgani satie van de politie krijgt haar beslag. Ten behoeve van het maken eener betere nortonwel op de Groeneplaats wordt nog t 3000 uitgetrokken. Polders en Waterschappen. Begin Januari: Er circuleert onder de ingelanden van Waalenburg een lijst, waarop handteekeningen worden ingeza meld, ter bekrachtiging van een adres waarin aan Ged. Staten op een spoedige beslissing inzake de bemalingskwestie wordt aangedrongen. 23 Jan.: Ged. Staten vernietigen het be sluit, waarbij Waalenburg zich voor be maling met oliemotoren uitsprak. 31 Jan.: Protestvergadering te den Burg, ten doel hebbende, te voorkomen, dat de bestuursmeerderheid van Waalen burg tegen bovengenoemd besluit van Ged. Staten in beroep gaat. 5 Febr.: Waalenburg besluit bij meer derheid van stemmen in beroep te gaan tegen het besluit van Ged. Staten. 13 Febr.: Vergadering van eenige in gelanden van Waalenburg met het doel maatregelen te beramen, opdat nog voor de a.s. herfst tot electr. bemaling kan; vvorden overgegaan. 18 Dec.: Het beroep wordt door de Raad van State behandeld. Landbouw en Veeteelt. 10 Jan.: In principe tot stichting van. een coöperatieve zuivelfabriek in Zuiid- Eierland besloten. 11 Juli valt het besluit, volgens hetwelk de fabriek aan de Schilderweg zal worden gebouwd. De bouw wordt in Oct. voor f42850,— aan Gebr. Schoenmaker opgedragen. 28 Febr.: Jaarvergadering Coop. P.T.V. „Texel" W.A. In 1928 werden 2489026 eieren geveild, d.i. 653331 meer dan in 1927. I Maart: De afd. Texel van het H.B.G.! is de grootste in den lande. De afd. Lisse is no. 2. 11 12 Mei: Eerste Bloemententoon stelling, georganiseerd door de afd. Texel van het H.B.G. Aug.: Een bollenstoomerij geopend aan de Koogerweg te den Burg. Ook in Waal- en-Burg wordt een nieuwe kokerij in ge bruik genomen. II Sept.: Schapenfokdag en rundvee keuring. 30 Oct.: Ook hier wordt een Vereen, tot Bestrijding van de T.B.C. onder het Rundvee opgericht. 31 Oct.: Een afd. Texel van de Prov, Bond van Geitenfokvereenigingen opge richt. Op de zes lammerenmarkten werden dit jaar 28180 stuks aangevoerd. Hoogste prijs 124,— op de 2e markt. Laagste 115,op de laatste markt. We memoreeren het algemeen ge brek aan drinkwater in onze gemeente, als een gevolg van de droge zomer. De wa tervoorziening voor het vee vooral stuit op groote moeilijkheden. De landbouw behoudt aan 1929 wei nig prettige herinneringen. De strenge vorst in de aanvang van het jaar, de ver raderlijke nachtvorsten, gevolgd door 'n ongewoon droge zomer, richtten heel wat schade aan. Verscheiden bloembollen- kweekers leden groote verliezen. Allerlei. 1115 Febr.: Koudste periode, vol waarnemingen te de Bilt, sinds het begin; der waarnemingen in 1849. Als gevolg van ijsgang en lage waterstand is Texel van Zondagmorgen 10 Febr. tot Woens dagmorgen 13 Febr. geïsoleerd. 13 Febr. Een zieke per vliegtuig van de Mok naar den Fielder vervoerd. Begin Maart: Een paar jongelui s'ap- pen bij het Horntje op de fiets en rijden over de bevroren zee naar Oudeschild, het hoofd om en de haven binnen. 7 Maart.: De „Marsdiep" kan voor het eerst sinds 17 Febr. de haven weer bin nenkomen. 18 Maart: Vliegkamp „de Mok" her opend. Maart: Het verslag der Kamer van Koophandel over 192S verschijnt. We ontleencn hieraan o.m.: dat de Kamer er n:et aan twijfelt, of de Koog zal binnen afzienbare tijd tot cén der meest geliefde' plaatsen van ons land behooren (farna, flora, dennen, duinen, strand). 31 Maart: Door kwaadwilligheid biand in de „Kuildernollen" bij den Hoorn. 3 April: Vertrek van de drie Dornier- vüegbooten van de Mok naar Ned. Indië- D 22 stort te Bagdad neer, waarbij de vliegenier Evers gedood wordt. De D 23 word: na aankomst te Tandjong Priok door brand vernield. Alleen de D 21 blijft behouden. 3 April: Vanwege de „Texelsche Cou rant" wordt in hotel Texel de bekende „Zuiderzeefilm' 'vertoond. Groote be- iangste'.ling. 1 Mei: Bij een vliegongeluk het neerstorten van een legervliegtuig boven het Balgzand komt onze vroegere plaatsgenoot D.J.Duykers, 28 jaar oud, om het leven. Bloembollendiefstal ten nadeele van de heer S.J.Flens. 26 Mei: De Duitsche en de Amerikaan- sche gezant brengen een bezoek aan de Koog. Op 22 Juni brengt ook de Fransche gezant een bezoek aan de badplaats. 26 Juni: Hoeve „De Kluis" te Z.-Haffel geheel afgebrand. 3 Juli: Verkiezing voor de Tweede Ka mer. 28 Juli: (Tweede) Autotocht met Ouden van Dagen. Schitterend geslaagd. 28Juli: Groote duinbrand bij Koog. Naar aanleiding hiervan wordt een rook verbod uitgevaardigd, dat van 1 Maart tot 1 Oct. het rooken in de naaldhout- bosschen en in met borden aan te duiden gedeelten van de duinen, gelegen tusschen de Slufter en de Jan Ayeweg bij den. Hoorn strafbaar stelt. 3 Aug. Strandfeest te de Koog. 26 Aug.: De garage van de heer P.Kalis Cz. aan de Nieuwe weg totaal uitgebrand. 13 Sept.: De schapenboet van de heer D.Pz. Keijser aan de Dooiemansweg, door de bliksem getroffen, brand geheel af. 13 Sept.: Uitvoering „Palestrina-koor" onder Jos. Vranken. 18 Sept. herhaald., 21 Sept.: Bij de Cocksdorp raakt de schipper van de „Ambulant" in de scheepsboot op drift. Zijn vrouw en vijf kinderen blijven hulpeloos aan boord achter. Maar alles komt terecht. Sept: Bij de bouw van het nieuwe kan-* toor voor de Coöp. Boerenleenbank, voor f20280 aan de heer J.Drijver te Ooster end opgedragen, moet de bouwvallige achtergevel van het perceel van wijlen de heer A.Ponger behouden worden. Op last van de Rijkscomm. voor Monumentenzorg. 2 Oct.: Bloembollendiefstal ten nadeele van de heer J.H.Timmer in de P.H,Polder 3—4—5—6 Oct.: „De OosterscheStad" tancy-tair ten bate van S.V. Texel. Netto opbrengst 11300. Begin Oct.: De heer Jn. Visman maakt plannen voor een radio-centrale te Oude schild; d.d. 5 Oct. krijgt hij vergunning voor de uitvoering; d.d. 25 Dec. de eerste 'muziek, te 5 uur 's morgens uit Bazel. 27 Oct.: Bij de Koog spoelt het met tal van juweelen getooide lijk van een vrouw aan. Trots uitvoerige berichten, ook in buitenlandsche bladen, blijft de herkomst onbekend. 29 Oct.: Bloembollendiefstal ten nadeele van de heeren Schilpzand en Co. in de P.H.Polder. 13 Nov.: De Tex. Courant publiceert de telefoontarieven, zooals die voor de onderscheiden dorpen met ingang van 1 Jan. zullen worden. De heer J. Omis maakt plannen voor een radio-centrale te Oosterend; de heer J. Reij idem te den Burg. 22 Nov.: Bloembollendiefstal te den Burg ten nadeele van de heer C. Dijksen, 27 Nov.: Bij de Koog het lijk aange spoeld van een vrouw, later herkend als de echtgenoote van een Rotterdammer. Nov.: Besloten wordt de loodsdienst voor het Zeegat van Texel van 1 Jan. a.s. at uitsluitend van zonsopkomst tot zonsondergang uit te oefenen. Dec. zet met stormen in. Veel hout en veel jutters op het strand. Hoog water binnendijks. Veel land staat geheel onder. Een paar weken later kan de „Marsdiep" een paar maal door laag water bij aan houdende Oostenwind niet op tijd uit de haven vertrekken. 14 Dec.: De Wasscherij van de heer Klein Klouwenberg door onbekende oor zaak tot de grond afgebrand. De fa briek zal niet herbouwd worden. Bij paal 26 wordt een aangespoelde mijn onschadelijk gemaakt. Indien uw spijsver tering verstoord is, gebruik dan eenige 07 Foster's Maagpillen. Zachte, afdoende wer king, zonder eenige kram pen. f0.65 per flacon. GETROUWD: R. C. EELMAN en J. BAKKER, die, mede namens wederzijdsche familie hartelijk dankzeggen van de vele blijken van belangstelling, bij hun huwelijk ondervonden. De Koog, 28 Dec. 1929. DANKBETUIGING. Voor de vele blijken van deelneming tijdens de ziekte en het overlijden van mijn geliefden man, ALBERT KUIPER, betuig ik langs dezen weg mijn hartelij- ken dank. Inzonderheid aan Ds. v. d. Leer, Dr. Prakken, Zuster Mulder, familie, dra gers en kleedoplegsters, buren en verder allen, die hem de laatste eer hebben be wezen. Wed. A. KUIPER—Kuiper. Oosterend, Dec. 1929. van de Afd. Texel Zaterdag 4 Januari 1930, 's morgens half elf in „de Oranjeboom". Agenda Notulen, Ingekomen stukken, Verkiezing van Bestuursleden, Rondvraag. Het Bestuur. zal op Vrijdag 3 Januari 1930 des voor middags 10 uur te Tienhoven voor den heer LOOIJ, PUBLIEK VERKOOPEN: 8 kalfkoeien, allemaal in de controle, 1 pink, 2 paarden, 2 boerenwagens met strooraam zoo goed als nieuw), bak- wagen, 2 driewielde karren, maaim®chine, zaaimachine (1.75 zaaibreedte), wiedma- chine met toebehooren, vijfbalkseg, spij- kereg (nieuw), 3-ledig rolblok, twee- schaarploeg, diepploeg, bietenmolen, grondwoelploeg, kippenhokken, kribben, ruiven, voerbakken, partij harend- en par tij klaverhooi, partij bieten en koolrapen door elkander, partij koolrapen, partij ingemaakt gras met aardappelen erdoor, heiningpalen en draad, enz. enz. Betaaldag 24 Juni 1930. zal op Vrijdag 3 Januari 1930, des avonds 8 uur in het Café „den Burg" voor den heer W. Kooij: PUBLIEK VERKOOPEN: genaamd „Boetstuk" met daarop staande boet en boschje, gelegen in de Mars, sectie D. nos. 1833, 1834 en 217. b. 0.96.80 H.A. WEILAND, genaamd „Neeltje van Keeren" aldaar, sectie D. no. 218. c. 1.33.10 H.A. WEILAND, genaamd „Klaverkoog" aldaar, sectie D. no. 215. Aanvaarden 20 Maart a.s. vrij van huur. Betaling 1 Maart a.s. zal op Vrijdag 3 Januari a.s. na afloop, veiling W. Kooij PUBLIEK VERKOOPEN: Voor den heer D. FRANK gelegen nabij het Suikerwegje te den Burg, groot ongeveer 2 Aren en 3 cen tiaren. De gemeente-Ontvanger van Texel ver zoekt belastingplichtigen dringend de nog verschuldigde honden-, tonnenbelastingen enz. vóór ot op 8 Januari te voldoen. Na genoemde datum zal tot vervolging wor den overgegaan. De Gem.-Ontv. van Texel, A. BROEKMAN. ten laste van het Algemeen Armbestuur worden ingewacht vóór of op 10 Januari 1930. Het Algem. Armbestuur van Texel ten laste van het Algemeen Weeshuis worden ingewacht vóór of op 10 Januari 1930. Het bestuur van het Algemeen Weeshuis. ONDERWIJZERES vraagt te den Burg. Brieven met opgave van prijs onder no. 427 aan het bureau van dit blad. BIEDT ZICH AAN Inlichtingen bij A. K. DE JONG, de Westen.

Texelsche Courant | 1929 | | pagina 2