K No 4391 Dinsdag 31 December 1929 43ste Jaargang TWEEDE BLAD Texelsche Berichten ABONNEMENTEN: ADVERTENTIËN: Met geen andere bedoeling tuurde men Nieuw zij uw geest, uw hart TEXELSCHE COURANT DEN BURG: 50 d per drie Maanden. Franco p. post door geheel Nederland 75 ct p. 3 maanden. Losso nummers: 3 ct DE TEXELSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAG. EN ZATERDAGMORGEN UITGAVE:N.V,v/h LANGEVELD DE ROOIJ II DEN BURG OP TEXEL Van 1-5 rogols: 50 ct. ledoro regel meer: 10 ct. .Dozolfdo advertentie 4 maal geplaatst wordt 3 maal berekend. BIJ abonnement lagere rogolprl|9. ADVERTENTIËN MOETEN DAAGS VOOR 'T VERSCHIJNEN 4 UUR NAM. IN ONS BEZIT ZIJN TELEFOON: N°.11 POSTGIRO: N°. 652 a: POSTBUS: N°. 11 OUDEJAARS-AVOND-ZANG 1929 Motors, auto's, vliegmachines Ronken razend langs ons oor. Pijlsnel schieten onderzeeërs Onder oceanen door. Maar de kilometervreter Is door 't nieuw record gegriefd, Daar de stem de ijle aether Met een bliksemvaart doorklieft. —o Korte haren, korte rokken Dwarr'len langs ons starend oog. Loeiend sling'ren saxofonen Helsche melodie omhoog. Met verglaasde, starre blikken Voelt men hoe de bloedstroom feller En verdoofd door het geweld Door ons jagend lichaam snelt. o Vader tijd moet beenen maken Bij het volgen van die vaart. Want hij raakt zoo uit de mode Met z'n mantel, zeis en baard. Aanstonds haalt hij ons cleanshaven In zijn Chevroletje af: Uit de herrie van het leven Naar de stilte van het graf. Onophoudlijk vloeit de zandstroom Langs de merken van het glas. Maar wie heeft er tijd tot peinzen Hoe het wordt en is en was 't Zand, dat loopt, kan ons slechts leeren Dat die goeie zwaartekracht Nog wel voorkomt, ondanks alles, Wat het menschdom heeft bedacht. o Gretig rukken wij de strooken Van het snelsein-apparaat. Gretig vangen wij de woordstroom Die rondom de aarde gaat. Vroeger joeg men oud-jaars-geesten Met de wapens uit de lucht, Maar die zijn nu voor de golven Van de radio gevlucht. o Wie durft nog een weg betreden, Nu het snelverkeer ons drijft Hoogstens wordt men overreden Als men in het razend heden Met zijn felle moog'lijkheden Uit respect voor het Verleden Wand'Iaar langs de race-baan blijft. Op de planken. Oudejaarsoverpeinzing. In de schouwburg, voor 't voetlicht; Wordt uitstekend geacteerd; Spelen menschen op de planken, Rollen, uit het hoofd geleerd. In de druk bezochte zalen, Wordt alleen toonéél gespeeld; Onze driften en begeerten, Worden er slechts uitgebeeld. In de schouwburg, voor het voetlicht, Spelen menschen, wonderwel; Op de planken van het Leven, Ziet men écht comediespel OUDEJAARSGEBRUIKEN. Op Sylvesteravond zijn nog altijd tal van oude gebruiken in zwang, van welke in de eerste plaats het schieten vermel ding verdient. Er is geen beter middel om de booze geesten te verdrijven, dan ,hun schrik aan te jagen door schieten. Dit gebruik was niet alleen op het platteland maar ook in de steden zoo algemeen in zwang, dat in menig huis een miniatuur kanon werd bewaard, dat op Oudejaars avond voor de dag werd gehaald om dienst te doen. De stedelijke regeerin gen mochten al verbodsbepalingen uit vaardigen, dat nam niet weg, dat menig huismoeder uit voorzorg de noodige schrikpoeders in huis had, ten einde deze bij eventueel te hevig geknal als remedie toe te dienen. Van rustiger aard was de viering van 'F uiteinde des jaars binnenshuis, waar de jeugd zich o.a. vermaakte met het wer pen van een schoen over het hoofd, wat dienst deed als een soort orakel betref fende de dingen, welke het nieuwe jaar zou brengen. in de schoorsteen, de koker, welke ge acht werd de geestenwereld met die der stervelingen te verbinden. Maar vooral werd, inzonderheid door de jeugdige schoonen, niet verzuimd lood door de tanden van een vork of de baard van een sleutel te gieten. Van de dan ge vormde figuren werd geloofd of althans gehoopt ,dat zij een nadere aanduiding zouden geven van de toekomstige echt genoot. SYLVESTER-DAG. De langste dag van het jaar is in de kerkelijke kalender gewijd aan Sylvester, die tijdens Constantijn bisschop van Rome was. Tijdens de Christenvervolging hield hij zich schuil in een spelonk, totdat Con stantijn, die vergeefs bij de heidensche goden genezing had gezocht van de mc- laatschheid, door welke hij aangetast was, de raad werd gegeven de hulp van Syl vester in te roepen, die hem zou mededêe- len waar hij zich baden moest om van zijn ziekte verlost te worden. Na diens aanwijzing opgevolgd te hebben, liet Con stantijn zich doopen en legde de eerste steen voor een nieuwe Basiliek, het te genwoordige Lateraan. Hij wordt soms afgebeeld met een draak, welke hij over wonnen zou hebben. Daar de laatste dag van het jaar aan zijn nagedachtenis gewijd is, wordt de jongen, die op St. Thomasdag, d.i. de kortste dag van het jaar, het laatst in de school komt, in Noord-Brabant met de naam Sylvester bestempeld. TUSSCHEN OUD EN NIEUW Nu laten kinderen der menschen Weer achter het voltooide jaar, Onwetend, zwaar van stille wenschen, Staan zij bereid voor 't nieuwe klaar. O— Nevels verhullen levenslanden, Waarachter aarde hunk'rend wacht, Zoo strekken menschenkind'ren handen Vol moed, vol angst een enk'le lacht. —O !k hoor een deining door de tijden, 't Is uit het nieuwe een zilver lied. Dat mensch en menschheid zal bevrijden, Maar zij, die vreezen, hóóren 't niet. „Witte Wegen". TONYDE RIDDER. Een eenvoudig wafelrecept. Neem een kopje bloem, vermeng dit met twee eieren en een weinig zout, klop alles met koud water tot een dunne gladde massa, vul een diep pannetje met bak- of boterolie, laat dit goed heet wor den en houd dan het schoone, droge wafelijzer er in. Dit is direct warm. Als het heet is, het ijzer dadelijk in de aan gemengde massa doen. Dan blijft een hoeveelheid aan het ijzer hangen. Het ijzer moet precies tot aan de boven rand in het meel gehouden worden. An ders kan men de wafel na het bakken niet van het ijzer afkrijgen. Daarna direct het ijzer in de heete olie doen en in een paar seconden heeft men een mooie wafel Als ze koud geworden zijn, poedersuiker er over strooien. Slemp. Deze oud-Hollandsche drank wordt als volgt bereid: Vier gram saffraan, tien kruidnagelen, en twintig gram pijpkaneel. Dit alles ge durende een etmaal in een goed gesloten potje „au bain marie" laten trekken, Twee liter melk koken en er het aftrek sel van de kruiden met honderd grami suiker aan toevoegen. Bij de jaarwisseling. Laat oude twisten rusten, Dat spaart u nieuw verdriet. Doodt oude, kwade lusten, En voedt de nieuwe niet. Waardeert uw oude vrienden, Bepoet de nieuwe goed. Zorgt voor uw oudgedienden, Dat geeft de nieuwen moed. Blijft niet bij 't oude zweren, Noch eert het nieuwe blind. Vergooit geen oude kleeren, Voordat ge nieuwe vindt. Ontsluit geen oude wonden, Zij geven nieuwe smart. Legt at uw oude zonden, Gat 't oude jaar u zegen, Vang dankbaar 't nieuwe aan. Hiep 't u in 't oude tegen, Moog 't nieuwe beter gaan. NEGENTIENHONDERD en DERTIG.! (Ingezonden.) T exelsche Courant's redactie E n heel de lezersschaar, X, oftewel Oom KO'tje, E n de kinders altegaar: L aat 1930 U worden S chooner nog dan voorheen Crescendo! steeds maar beter, Heel veei Zegen (wat ik meen). Een „Texelsche brief" komt zeker (in de C ourant steeds weer. 0 ok daarvoor danken velen d' U itgever wel zeer. Rechtskundige vragen beantwoord: A llemaal voor niet. Nu moet men toch ook zeggen: T erstond abonneeren, subiet. 1 Januari 1930 OUDESCHILDER. Het s.s. Eugenia komt weer in de vaart. Wat is er toch van het s.s. Eugenia geworden, dat in Nov. 1928 op de Hel- dersche Zeedijk strandde en dat met zoo veel moeite vlot werd gebracht? Zoo zal de lezer zich meermalen hebben afge vraagd. Hier vindt ge het antwoord: Het schip dat aan een ürieksche reederij toebehoorde, is aan 'n andere Gr. reederij verkocht. Nadat het door de Droogdok- Mij. te Amsterdam zal zijn hersteld, wordt de „Eugenia" als „Marietta" weer in de vaart gebracht. Gemeentebelang. Het volgend nummer van „Gemeentebe lang", Veertiendaagsch Blad der Ned. Herv. Gemeente op Texel, zal niet op 3 Januari maar een week later verschij nen. Teraarbestelhng—H.W.Keesom. Na het voltrekken der plechtigheid inde R.K. kerk werd Zaterdagmorgen het stof felijk overschot van de heer H.W.Keesom onder tallooze blijken van deelneming en belangstelling op de R.K. Begraafplaats alhier ter aarde besteld. Onder de aanwezigen merkten we op Burgemeester Oort, weth. Keijser, gem.- secr. Jonker, verscheiden raadsleden, ver tegenwoordigers van het Dag. bestuur der atd. Texel van de Holl. Mij. v., Land bouw, van de Landbouw-Onderlinge en van 'I.E.S.O. Een krans van de afd. Texel van de H. M. van Landbouw dekte de baar. De Twaalfde Wandelaar. Zooeven verscheen de twaalfde afleve ring van „De Wandelaar", maandblad, ge wijd aan natuurwaardeering, natuurbe scherming, heemschut, geologie en folk lore. Ook dit nummer legt weer getuige nis at van het ernstig streven van uita gever en redactie om „De Wandelaar" tot een der mooiste zoo niet het mooiste tijdschrift in zijn genre in ons land te maken. Het is ons altoos een waar genoe-, .gen wanneer we ons in een nieuw num mer van dit keurig maandblad kunnen ver diepen. Kennismaking wordt hartelijk aan bevolen. (Prijs f 7.50 fr. p.p.) Afschaffing van opcenten op de suiker accijns. Voor belanghebbenden zijn bij de Ka mer van Koophandel, Oudegracht 182 te Alkmaar gratis afschriften verkrijgbaar ter afschrijving of teruggave van accijns voor suiker, uitgeslagen vóór 1 Februari 1930. Bemaling Waal-en-Burg. Men schrijft ons: Naar aanleiding van de mededeeling in uw blad van Zaterdag 28 Dec. j.I. om trent de behandeling van de Raad van Staten van het beroep, Waalenburg ca tegen het besluit van Ged. Staten, zou ik gaarne het volgende geplaatst zien: In het rapport van 30 Nov. 1929 bere kent de heer ir. Begeman een besparing voor oliebemaling na 25 jaar van in totaal f 39400. Door de ingelanden van Waalen burg moeten 771/2 pet. der exploitatiekos ten worden betaald. De T.E.M. bood de stroom aan: voor de nachturen 4 cent per K.W.U., daguren 6 cent per K.J.V.U.(, wat neerkomt op 5 cent per K.W.U. Bo vendien een vast recht voor kabel, tranisU tormator en meterhuur. De stroomprijs zou volgens rapport Begeman nog geen 2'/a cent per K.W.U. mogen kosten. 0111 met oliebemaling gelijk te zijn. De heerir. Begeman lichtte uitvoerig zijn rapport toe en bestreed op verschillende punten het rapport van de heer Hoofdingenieur Reigersman die toegaf, dat oliemotoren langer dienst kunnen doen, dan zou blij ken uit de afschrijvingstermijnen, door Ged. Staten bepaald. Het aangevoerde door de hecren Langeveld en S.C.Eehnan was van niet veel belang. o Bij onze informatie deelt de heer J. Eclman, dijkgraaf van Waalcnburg ons als zijn opinie mee, dat in de loop van Januari Ged. Staten wel een beslissing zullen nemen. Het polderbestuur drong met klem op een vlotte behandeling van deze affaire aan opdat in de zomer van 1930 nog met -de bouw van een gemaal 'n aanvang kan worden gemaakt. OUDESCH1LD. Visscherij. Gedurende de vorige week is in de haven aangebracht pint. 13600 Kg. gar nalen. De prijzen blijven ongeveer 10 cent per Kg.; wel eens een paar cent meer; dan weer een paar cent minder. De hoogc prijzen van voorheen willen maar niet komen. Wc vroegen een visscher, wat van die lage prijzen de reden zou kuro- nen zijn. Die gaf als zijn meening te ken nen: Aan de Belgische kust worden ook garnalen gevischt en tegenwoordig heel veel met motorschepen. Als het vorige jaren begon te vriezen, (dan zoeken de garnalen diep water op), trokken de gar nalen daar uit de kust en was het vis-t schen daar afgeloopen. Dan waren cïe garnalen hier op Texelstroom en kwam men in België en Frankrijk met de Hol- landsche garnalen op de ledige markt. Thans, met de vele motorschepen, daar trekt men de garnalen als het ware ach terna en is er geregeld aanvoer, wat een verklaring inhoudt van de lage prijs. Ook hoorden we eenige tijd geleden beweren; dat er kooplieden zijn, die garnalen in koelhuizen laten opslaan, om bij slecht weer garnalen op de markten te kunnen, lieveren. De Radio-centrale in bedrijf. Nu de Radio-centrale in bedrijf is ge komen en een zestigtal luisteraars door de ondernemingsgeest van Jan Visman van de radio kunnen genieten, hebben we de centrale eens een bezoek gebracht.. We veronderstellen, dat vele lezers wel eens, willen weten, hoe het bij die radio-distrj,- butie toegaat. Er staan een tweetal palen, met antennes, resp. voor Huizen en Hil versum, veertien meter lang. Dan is er voor buiten alleen reeds 10 900 M. draad verbruikt. Flet lijkt wel of Oudeschild in een spinneweb zit. Bij het stormachtige weer der laatste dagen geeft dat een le- ''en van belang. De ontvangst geschiedt met behulp van twee Philipstoestellen, maar alvorens muziek, zang, etc. aan de luisteraars wordt doorgegeven wordt het geluid door twee z.g. versterkers geleid, waardoor de klanken aan duidelijkheid niets te wenschen overlaten. Het Ooste lijk en Westelijk deel van het net kunnen afzonderlijk worden uitgeschakeld. Luis terkastjes zijn aangebracht om eventueele storingen op te sporen. Met het oog op bliksemgevaar is een twintigtal automa tische bliksemafleiders aangebracht. Dat 'i een omvangrijk karwei was om zoo'n be drijf op gang te brengen, blijkt uit het feit, dat men negen weken lang met twee' man in de weer is geweest. Binnenshuis is niet minder dan 300 M. loodkabel verwerkt. Voorwaar geen kleinigheid. De groote tevredenheid der luisteraars is voor de heer Visman echter een mooie voldoe ning. Daar hij verwachtte op Eerste Kerst dag klaar te zijn, hadden verscheiden; luisteraars de stekker Dinsdagavond a' in het stopcontact geplant om toch maar zoo gauw mogelijk muziek te hebben. Toen

Texelsche Courant | 1929 | | pagina 5