Over Strandjutten en Gemengd Nieuws !n De Ruyter's Kamer dan ook de Eerste Kerstdag geprobeerd werd om te onderzoeken of alles in orde was, heeft de radio enkelen de schrik op het lijf gejaagd. Er waren er, die dach ten, dat er vreemde kerels in huis wa ren; een ander, die even het raam uit keek, doch een luidspreker naast zich had staan, schrok zich „een apie", toen hij iemand, een vreemde stem, achter zich hoorde spreken. De vrouw riep al: l,Met wie heb jij het nou al zoo druk?". Doch het raadsel was gauw opgelost. We besluiten gaarne met de wensch, dat nog velen zich zullen aansluiten. Een electrische misthoorn aan de haven. Naar we vernemen is het plaatsen van een electrische misthoorn aan de haven opgedragen aan oen Haagsche firma.. Als de electrische kabel nu maar niet lang op zich laat wachten. Dan krij gen we op de haven ook een wat bete.' verlichting. .X Oudejaarsavond. Hedenavond zal Boekhandel Parkstraat NA ACHT UUR gesloten zijn. Ons Texelse!) dialect. (Vervolg.) In de eerste weken van 1930 hopen we een aanvang te maken met de publicatie van een lange reeks Texelsche woorden, zinswendingen, zegswijzen, etc., verza meld en van verklarende aanteekeningen voorzien door onze vroegere plaatsgenoot de heer S. de Boer, thans te Sneek. We meenen hiermee tegemoet te komen aan de wensch van de vele lezers, die voor deze rubriek zooveel belangstelling aan de dag legden en ons meermalen door het toezenden van woordenlijsten en brie ven in „Texelsch dialect" behulpzaam waren bij ons streven de woorden uit ons dialect zooveel mogelijk „zwart op wit" te zetten. Over die brieven nog een enkel woord. Ze schenen over hel geheel nogal in de smaak te vallen. En terecht. Evenwel mag het doel, dat we bij de publicatie beoogen nimmer voorbij worden gestreefd. Plet gaat steeds om het verzamelen van uit drukkingen, woorden, etc., welke speci aal het texelsch dialect eigen zijn. Komen die ui'drukk'ngen en wat meer van onze gading is in zulk een brief r/.'et of slechts sporadisch voor, dan heeft die niet veel te oeteekenen. Dit is ook het geval, wan neer woorden, zegswijzen, etc. doordal ze in vroeger verschenen brieven al eens voorkwamen, voor ons reeds „oude be kenden" zijn geworden. Het wordt er voor de schrijvers van „Texelsche brie ven" danook niet gemakkelijker op. —o Maar er valt nog veel goed werk te doen. We zullen toch alle daarvoor in aanmerking komende woorden, uitdruk kingen, nog niet de revue hebben laten passeeien? Wie ziet er kans onze reeds omvangrijke woordenschat nog met eenige nieuwe vondsten te verrijken? o „Demies" beteekent straks; „instin"wil zeggen tenminste. Wie kan deze woorden naar hun afkomst verklaren Hoe komen we aan het woord „fniesterig"? Hoe aan „skemtjeblok" (1 April.) Redactie en adminisiraitie van de Texelsche Coti- r.vnt wenschen abonnees, medelezers en adverteer ders een voorspoedig Nieuwjaar. Onlangs bracht de „Schager Courant" naar aanleiding van berichten omtrent strandjutterij in de Texelsche Courant deze bezigheid ter sprake. Aan een arti kel daaromtrent ontleenen wij het vol gende We schreven over personen die wegens jutten werden verbaliseerd. Heeft dit zaak je gevolgen, zoo schrijft de „Schager", dan ontmoeten wij deze lui over enkele weken in de rubriek „Rechtzaken", af- deeling „dietstallen", al zullen de be-> klaagden zich geen erge dieven vinden en er nooit aan denken zich aan andermans goed te vergrijpen. Strandgoed, alles wat aanspoelt op het strand, is naar veler opvatting „nic- mands" goed. En heeft het al een eigenaar, dan is hét nog niet erg, als er' wat op onregelmatige wijze verdwijnt, omdat het langs de regelmatige weg toch weinig opbrengt, dat hem, de eigenaar, ot de assuradeur ten goede komt. Deze eigenaardige opvattingen zijn nog een overblijfsel uit lang vervlogen tijden:, toen alles, wat de zee op strand wierp, rechtens het eigendom werd van de heer der kuststreek. Kon deze tegenover de kustbewoners zijn rechten niet doen gel den, dan traden zij in zijn plaats en maak ten alles buit wat aanspoelde, goederen en menschen, dood ot levend. De menschen, die een schipbreuk over leefden, werden uitgeschud en doodgesla gen of als slaven in dienst gehouden of naar elders verkocht. Zoo heel veel eeuwen ligt deze bar- baarsche tijd nog niet achter ons. Uit de geschiedenis van ons vaderland zult u zich nog herinneren het verhaal van de Spaansche Armada, die „Onoverwinnelij ke" vloot welke in één slag Engeland en de Nederlanden zou brengen onder de heerschappij van Philips II van Spanje. Hoe geheel anders liep dat af. On machtig om iets uit te richten, ontaard-i de de gedroomde zegetocht in een wilde vlucht om Schotland en Ierland heen, te rug naar de veilige Spaansche havens( Slechts één derde van de machtige vloot bereikte ze; vele van de prachtige zee-' kasteelen sloegen te pletter op de Iersche kust en wie van de ongelukkige beman ning levend aan land spoelde werd dood geslagen door de woeste kustbevolking. Nu doen we wat mogelijk is om stran dingen te voorkomen en als ze toch plaats grijpen, stellen de „helden van de kust" bovenmenschelijke pogingen in het werk om de schipbreukelingen te redden. De tijden zijn er ook geweest, dat schipbreuken werden uitgelokt; dat val- sche loodsen de schepen met opzet deden stranden of dat ze door bedriegelijke lich ten naar de kust werden gelokt en over meesterd. Misschien zal de lezer zeggen: dat is duizenden jaren geleden, doch daarin ver gist hij zich dan toch. Het jaartallenboek- jc op school vermeldt immers: 15SS. De onoverwinnelijke vloot ver- n:etigd. Dat is nog geen 330 jaar geleden cn slraks zal u blijken tegen welke gruwelen nog voor 150 jaar moest worden opge treden. Eerst als het Staatsgezag in de landen langs de kusten sterk genoeg is geworden om de hand te houden aan liet Strand recht der Landheeren, ontstaan er betere; ioestanden. Ingeroeste gewoonten hebben echter een taai bestaan en zelfs keizerlijke piaccaten richten er weinig tegen uit. (Wordt vervolgd). EIERLAND. Roodvonk. Moest onlangs van een geval van rood vonk te de Cocksdorp melding worden gemaakt, thans doet zich ook een geval ui Eierland voor. OOSTEREND. Kerknieuws. Sinds de Kerstdagen is hier bij de Ger. Gemeente H.V. een liederenbundel, „Proe ve van Uitbreiding" in gebruik. Deze bun del is reeds in 1920 ter Synode der Geref. Kerken aangeboden en goedge keurd. Kerstfeest. De kinderen uit de Geref. Gemeente H.V. hebben Vrijdag Kerstfeest gevierd. De Doopsgezinde Kerk was vol, toen Ds. Buskes om 7 uur het feest opende. Mevr. Buskes vertelde de Kerstgeschie denis en Dominéé van de leiding Gods in het leven van een jongen, die na veel zonde en strijd toch eindelijk de Heere Jezus vond als zijn Zaligmaker. De kinderen werden rijk onthaald op allerlei versnaperingen en ieder kreeg nog een mooi leesboek mee. Het waren dan ook blijde kindergezichten, „maar", zei dominéé, „alles mogen jullie weer ver geten van dit Kerstfeest, behalve dit éénc, dat de Heere Jezus is geboren, ook voor de kinderen." De Geref. Meisjes- vereen. .„Weest een Zegen" zong eenige kerstliederen. Om 10 uur sloot dominéé met dankgebed. Oplossing Kerstpuzzle. (Voorkomende in ons Kerstnummer) Kobus is 33 jaar. INRICHTINGEN welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders der Ge meente Texel brengen ter openbare kennis, dat het verzoek van P.Bakker Pz. te Oosterend Texel, om in zijn maalderij gevestigd in het perceel, kadastraal be kend in sectie B., no. 1987 een benzine motor te mogen vervangen door een elec- tro-motor door hen voorwaardelijk is in gewilligd. Mede dat het verzoek van Gebroeders J.P. en G. L. Quartel, landbouwers te Eierland om in het perceel, kadastraal bekend in sectie A., no. 1576 een inrich ting voor het aandrijven van een bieten snijder en een waterpomp te mogen op richten, door hen voorwaardelijk is inge willigd. Mede, dat de beslissing op het ver- verzoek van de N.V. Graanhandel en Graanmaalderij „De Hoop" te de Cocks dorp, om in het perceel, kadastraal be kend in sectie D., no. 2946 een inrichting voor het breken van lijnkoeken te mogen oprichten, door hen is verdaagd. De aandacht wordt er op gevestigd, dat volgens de bestaande jurisprudentie eventueel NIET tot beroep van de be schikking bevoegd zijn zij, die indertijd niet voor het Gemeentebestuur zijn ver schenen, om hunne bezwaren mondeling toe te lichten. Texel, 30 December 1929. Burgem. en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, JONKER. W. B. OORT. De Acad. Senaat van de Universiteit te Leiden verleende Princes Juliana het eere-doctoraat in de letteren en wijsbe geerte. De Eerste Kamer heeft de opschor- tng voor een jaar van de vaccinatie- verplichting aangenomen. BUITENLAND. At Jolson, de vermaarde held uit de klankfilm zal in de Berlijnsche Scala op treden en 6000 Mark per avond ont vangen. In Mexico is een wet van kracht ge worden, die straffen van zes jaar gevan- nis oplegt aan automobilisten en motor- iietsrijders, die voetgangers overrijden) zoo dat dit de dood ten gevolg heeft. Het namaken ot het in omloop bren gen van valsche munten, schatkistbiljet ten, biljetten van de rijksbank van de USSR, rijksobligaties alsook het namaken van buitenlandsche valuta, wordt in Rus land gestraft met de dood. Te Berlijn zijn 30.000 uit Rusland ingevoerde ganzen in beslag genomen, daar gevaar schijnt te bestaan, dat liet gebruik ervan schadelijk voor de gezond heid is. Zeven Zigeuners drongen Marasjki b:nnen en stalen 20 paarden. De bewo ners, versterkt door militie en politic, ver volgden de zigeuners en slaagden er in deze te omsingelen. In het gevecht wer den twee zigeuners gedood, de overigen gewond en gevangen. Daar echter in de strijd hei mecrendeel der paarden het slachtofier was geworden, viel de be volking de gevangenen aan en mishandel de hen zoo ernstig, dat de meesten heter wel niet levend zullen afbrengen. In Engeland heeft men een fonds gesticht, dat zich ten doel stelt, alle Brit- sche blinden van een radio-installatie te voorzien. De Prins van Wales is voor zitter. In Spanje is een decreet uitgevaar digd, waarbij het bezoek aan stierenge vechten voor kinderen onder 14 jaar ver boden wordt op straffe van 100 peseta's boete en hechtenis bij herhaling. Bij Tienen is een vrachtauto met 20 arbeiders bij het uitwijken voor een niet- verlichte boerenkar in een vier meter diep ravijn gestort. Twee arbeiders bleven op slag dood. Berlijn. Remarque, de schrijver van „Van het Westelijk Front geen nieuws" werd Maandag alhier bij een aanrijding door een automobiel ernstig gewond. Frits van Opel zal het volgend jaar een vlucht over het Kanaal ondernemen in een raketvliegtuig. Rusland trekt zijn bezettingstroe pen uit het Chineesche grensgebied terug. De Chineesche redeering laat de protesten van Japan en Amerika in ver band met de opheffing der exterritoriale rechten onbeantwoord. in geheel Ned. Indië deed de politie op groote schaal huiszoekingen bij de voormannen der nationalistische bewe ging; de voornaamste leiders werden ge arresteerd. Ililll LANDBOUW EN VEETEELT. |||j|| Op onze informatie deelt de heer vee arts Noordijk ons welwillend mee, dat van de 1400 koeien op ons eiland er plm( 1100 op T.B.C. werden onderzocht. Plm. 14 tot 16 pet. vertoonden ver schijnselen van T.B.C. Open lijders wer den niet aangetroffen. CORRESPONDENTIE. Een „Ingezonden Stuk" over ge meente-politiek" wordt eerst geplaatst^ nadat de inzender ons naam en adres volledig bekend heeft gemaakt. —Red. o— C.D. Hartelijk dank voor uw me dewerking. We zullen uw problemen gaar ne plaatsen. Red. VOOR DE JEUGD. Oplossingen der raadsels van 18 December. 1. Assendelft; 2. Leiden; 3. De kaars jes bleven allemaal staan. 4. Kei-ei. o— De Prijsraadsels. Van de prijsraadsels geet ik natuurlijk de oplossing nog niet. Gelukkig heb ik nu al weer heel wat briefjes met de juiste antwoorden ontvangen. En toch waren de raadsels heel lastig ditmaal. Geloof me; dat ik trotsch ben op mijn vriendjes en vriendinnetjes. Veel geluk toege- wenscht in 1930 door jullie OOM KO. TEXELSCHE NOVELLE. door D. DEKKER (1864). 7. Dit zij vooreerst ge noeg, lezer, om u de oudste der twee vrou wen, die wij zoo ijve rig bezig vinden, eenigszins te leeren kennen. Dat de andere jonge vrouw Aafke haar dochter is, hebt ge reeds begrepen maar ge hebt zeker ook wel eemg ver langen om haar even nader op te nemen. Noemden we haar moeder, voor een vrouw van vijftig jaren, knap, het meisje, een bloeiende maagd van vijf-en-twintig jaren, mogen we gerust een schitterende schoonheid noemen. Melle Veen, die zoo wat voor de nar van het dorp doorging, noemde Aafke ,,'n meiske om er reeuw in te biete", en ofschoon we nu zulk 'n uitdrukking wel wat profaan vinden, we zijn het in hoofdzaak met Melle eens; want hij bedoelt met dit gezegde, dat de schoonheid van de deern in staat was om het koudste hart in vuur en vlam te zetten. En dat is zeker waar, want schooner gelaatstrekken, helderder oogen beter gevulde hals en fraaier gevormde handen en armen, slanker gestalte, liefi lijker verschijning dan deze, zou men misschien op het geheele eiland tever-f geets gezocht hebben. Daarbij was het meisje minzaam jegens iedereen, nederig en vroom, een steun voor armen en ongc- lukkigen. Zij was een begeerlijke partij voor menig jonkman, en toch was zij vijt-en-twintig jaren geworden zonder dat zij in het huwelijk was getreden. Het had haar, vooral in de laatste tijd, nadat moeder de rijke erfenis had gekregen, niet aan gelegenheid daartoe ontbroken; maar zij had alle voorstellen gaaf afge slagen, want op haar een-en-twintigste jaar had zij, ofschoon het voor de wereld een geheim was gebleven, haar hart weg geschonken aan een jongeling, die zij een vurige liefde toedroeg. De knappe stuurman Arisse, die, als hij aan wal was, dagelijks bij de beurt schipper Buzekool aan huis kwam, had een hartelijke genegenheid voor het lieve Aafke opgevat. Door haar ouders en het meisje zelt werd hij met genoegen ont vangen, en vader Buzekool had meerma len, als zijn gevoelen, aan zijn echtge- noote meegedeeld, dat hunne dochter de vrouw zou worden van Aris Jansz. Arisse. In die tijd zou een aanzoek van de stuurman om de hand van haar doch- I 6/^iirV-ASV -j

Texelsche Courant | 1929 | | pagina 6