Staphorster Boertje De N.V. Alkmaarsche Stoom- Wasch- en Strijkinrichting binnen enkele dagen af. Vraagt prijscourant Tandheelkundige Inrichting oudste adres Westerweg - Telefoon 445 - Alkmaar C. ACKEMA. Ingezonden Pijn in den Rug. I, Rugpy iiNieren Pillen i ADVERTENTIES Verloting S.V. „Texel" R.K. Tooneelvereen. I.L.B. Uitvoering Scheurende Muren zich te de Koog heeft geves tigd als schilder en behan ger en voor alle in het vak voorkomende werkzaam heden. M. BOOGAARD. Groenten- en Fruithandel Steenenplaats. A. v. d. VIS. neemt voor alle Texelsclie wasschen het geheele vervoer voor haar reke ning en levert desgewenscht de wasch mü min min mm SANGUINOSE Spreekuur Woensdags van 10—4 uur. Mres i iULLBBM MEHliltSTiiiiilT 24, Ben Melder» Prima Kunstgebitten, Pijnlooze behandeling. Ziekenfovdsleden tegen verminderd tarief. De prijzen kunnen Woensdagavond a.s. bij den heer 0. DAPPER, Schii- dereind, worden afgehaald. De Loterijcommissie. i mm mm mm mm mm mm m? den wordt onder de oogen gezien, over cursussen ot lezingen betreffende boom en bosch wordt onderhandeld, een biblio theek van reisgidsen en een voorraad van wat de „trekker" kan noodig hebben, wordt aangelegd. Bedrijfsvereeniging-bloembollenbedrijf. In een te Lisse gehouden vergadeing, zoo vernemen we, is besloten tot de op richting van een bedrijtsvereeniging voor de uitvoering van de ziektewet voor het bloembollenbedrijf. Voor de definitieve oprichting zal medewerking gevraagd worden van de R.K. en Clir. patroons bonden in het bollenbedrijf. Een commis sie zal statuten en reglement ontwerpen. De Texelsche bollenkweekers, die met de Ziektewet te maken hebben, zullen er goed aan doen omtrent deze bedrijfs- vereemging nadere informatie in te win nen Vermindering suiker accijns. We meenen er goed aan te doen in verband met de a.s. vermindering van de suikeraccijns de aandacht van heeren krui deniers nog op het volgende te vestigen: De afschrijving ot teruggaaf blijft ach terwege, indien het at te schrijven ot te rug te geven bedrag voor de door een aangever in één pand bijeengebrachte goederen minder dan f 45 bedraagt. Het zal belanghebbenden uiteraard vrij staan, partijen goederen van verschillende be zitters ter verkrijging van teruggaat, bij een te voegen en door een hunner de te ruggaat ot atschrijving te doen aanvragen Wie nadere inlichtingen wenscht, zal die ten kantore van de Rijksontvanger, Warmoesstraat, stellig bekomen. Schoolnieuws. De heer K. Eelderink, hoofd der „School voor Chr. Volksonderwijs" al hier, is met ingang van 1 Mei a.s. be noemd tot hoofd der te openen Her vormde school te Vianen (bij Utrecht). De benoeming is aangenomen. OUDESCHILD. Veevervoer. Gedurende de laatste week zijn van Texel verzonden: 9 kalveren, 10 koeien, 30 varkens, 9 schapen. S.s. „Sports" weer in de vaart. Het s.s. „Sports" uit Riga, hetwelk bij de vorige storm zijn achtermast verloren had en een deel van de deklast, is Dins dagavond naar zee vertrokken. Te den Helder was de resteerende deklast over geladen in een lichter. De vernielde ver schansing was er afgenomen en door staaldraden vervangen. De sleepboot „Groningen" bracht het schip buiten de haven, waarna het op eigen kracht ver der stoomde. OOSTEREND. Te water gewaaid. Zondag j.l. had een kerkgangster het ongeluk bij de Driesprong Genteweg— Oosterenderweg door de harde wind in de sloot te waaien. Met een nat pak en de schrik kwam zij vrij. muiten verantwoordelijkheid der redactie.) SCnAGEN, 28 Dec. 1929. GEMEENTE-POLITIEK Er gebeuren rare dingen in deze wereld in Schagen, op Texel, overal. In Schagen? De „Schager Cou rant" heeft er pas nog op gewezen: Nog nooit scherper dan in de laatste zitting van Schagen's raad is gedemon streerd, hoe verkeerd de werkzaamheid van de tegenwoordige gemeenteraad is het vasthokken van een meerderheid van zes en het tot machteloosheid doe men van een minderheid van vijt. Nu één van die meerderheid door ziek te absent was, kreeg men telkens weel een slaking van stemmen en kon de be- grooiing niet eens worden klaargemaakt. Zelts onze burgemeester sprak zijn spijt uit over die scherpe scheiding in ons (Schagens) raadscoliege en voor een kleine gemeente a's Schagen is die ook noodlottig, te scherpe en onvriendschap pelijke, ja, vijandige scheid ng als men op deze wijze teweegbrengt. Dat men bij wethoudersbenoeming b.v. zijn medestanders zoekt, is te begrijpen maar waar in de gemeente Schagen de scheidingslijn tusschen meerderheid en minderheid geen politieke is, of Lets te maken heeft met bestuursinzicht of iets dergelijks, maar alleen z'n oorzaak en be staan vindt in persoonlijke antipathie en naijver onderling, wordt het meer dan tijd, dat in de toekomst de kiezers aan deze raadsamenstelling een einde maken en één ot meer personen in het rrads college worden gekozen, die wars van de tegenwoordig gevolgde strijdwijze, zich met binden aan" deze ot gene combinatie en onafhankelijk en vrij hun mandaat zul ïcn vervullen. Dat gekonke'.efoes op die zoogenaamde fractievergadering der zes meerderheidsmannen is uit den booze. Ui l de aard der zaak zijn deze bijeenkomsten „onder ons". De beide wethouders doer, daar, dat kan niet anders, omdat zij van de zaken het meest op de hoogte kunnen zijn, tnin of meer vertrouwelijke mededeelingen, geven inlichtingen, enz. en het kan niet moeilijk zijn op zulk een samenkomst de andere heeren mee te krijgen voor de voorstellen, die B. en W. wenschen en willen. Zijn steun heeft men op zoo'n „onder-onsje" toegezegd, zijn stem zoodoende vastgelegd, en hoé de de batten in openbare zitting dan ook loo- pen, fatsoenshalve zit men aan elkander vast. Men bewerkt op die wijze, dat de opinie en het inzicht der vijt andere vertegenwoordigers der burgerij wordt uitgeschakeld, zonder dat ze zelfs maar zijn gehoord, vóórdat de eigenlijke beslis sing is gevallen. Men voedt een evenmin te verdedigen oppositie nochtans van de andere kant, natuurlijk met opoffering - van het waarachtig* belang der gemeente. Zulk een wijze van werken is ook een bewijs van groote zwakte van B. en W., bewezen als daarmee wordt, dat men an dermans critiek, andermans oordeel, an dermans inzicht zóó vreest, dat men van te voren liefst de beslissing over de te behandelen agenda maar vastlegt. Men moet eigen idéé, eigen voorstel zoo weioverwegen, nagaan en controlee ren, dat men andermans aanvallen daar op gerust durft riskeeren. En dat durven de beide wethouders tegenwoordig blijk baar niet; zij geven er de voorkeur aan hun regeerscheepje eerst veilig voor an ker te leggen, voor de oppositicstormen komen De v r ij e behandeling der ver schillende voorstellen wordt op deze wij ze echter onmogelijk gemaakt". Zoo gaat het toe in de kring van ons Schagens „vroede vaad'ren". Betreurens waardig Niet omdat ik de partijen zoo graag scherp tegenover elkaar zou wil len zien staan; maar omdat ik een behandeling van ALLE zaken, wars van IEDERE bijbedoeling, meer in het BE LANG VAN DE GEMEENTE oordeel Onwillekeurig laat ik, bij overdenking van het bovenstaande, mijn gedachten eens gaan naar de overzij van het Mars diep, naar Texel, dat ik zooveel jaren achtereen veelvuldig bezoek, dat ik de vrijheid durf nemen op grond van mijn ervaring daar het bovenstaande ter welwillende overdenking aan te bie den. Ook op Texel is in de hier bespro ken aangelegenheid nog wel wat te ver beteren. Wanneer dit stukje er eenigszins toe kan bijdragen, wanneer het de oogen kan openen van degenen, die er niet eer hun gedachten bij hebben bepaald, zal de wensch, mijnheer de redacteur, van uw trouwe lezer, die als geboren Texe laar nog steeds met de Texelaars mee leeft, zijn vervuld. Ge. GROET. Inschrijving voor den dienstplicht. De Burgemeester van Texel maakt be kend, dat in Januari 1930 voor den dienst plicht moeten worden ingeschreven per sonen, die geboren zijn in 1911. Voor de aangifte zal in het biezonder gelegenheid worden gegeven ter gemeen tesecretarie op Maandag 6 Januari 1930. Omtrent deze inschrijving en omtrent inschrijving, die in sommige gevallen bin nen een andere termijn moet plaats heb ben, wordt verwezen naar de aangeplakte openbare kennisgeving. Texel, December 1929. De Burgemeester voornoemd, W.B.OORT, De oorzaken zijn velerlei: een ge vatte koude, tocht, influenza, over spanning enz. En de taak der nieren, die het bloed moeten zuiveren van de zich erin bevindende onzuiver heden, is toch reeds zwaar. Zoodat wanneer de nieren verzwakken, het geen wonder is, dat gij kunt gaan lijden aan lendenpijn, duizeligheid, een vermoeid gevoel, waterzuchtige zwellingen en urinekwalen. Geef aan de overwerkte nieren juist die hulp, die zij noodig hebben en welke van zoo groot belang voor u is. Volg het voorbeeld van zoo- velen, die Foster's Rugpijn Nieren Pillen gebruikten en er volgens hun eigen verklaring baat bij vonden. Verkrijgbaar bij alle drogisten enz. in glazen verpakking a f 1.75 p. flacon. CORRESPONDENTIE. J. D. te E. We deelen u mee, dat de aanvrage niet op Eierland, maar op den Burg betrekking had. Adm. Nagekomen Nieuwjaarsgroeten. Gelukkig Nieuwjaar aan familie, vrien den en bekenden. C. R. DAALDER. T. DAALDERBonne. Koog Texel. I. BONNE en Zn., Vrachtrijders, wenschen alle vrienden en begunstigers een gelukkig nieuwjaar. STOOMBOOTSKOFFIEHUIS p.t. Oudeschild. De familie OORT zegt dank voor de gelukwenschen bij de jaarwisseling ont vangen en wenscht van hare zijde allen veel voorspoed in 1930 toe. L. Stegeman Pzn., Wijk E 90, Staphorst en Keizerstraat 33, den Helder. Houdt zitting bij D. Kwak, Westgracht 44, den Helder. Maandag 6 jan. vm.Su. totnm. 8u. Dinsdag 7 Jan. vm.Su. tot nm. 2u. Geassisteerd door een arts. Volgnummers verkrijgbaar a 10 cent. in Hotel „De Zwaan" op Woensdag 8 en Donderdag 9 Januari 1930, 's avonds acht uur. Opgevoerd zal worden het pracht- tooneelspel van Jan Grosfeld: in drie bedrijven. Kaarten a 60 cent uitsluitend verkrijg baar in het St. Janshuis op Zondag 5 Jan. 1930 van 12—13 uur. Plaatsbespreken 10 cent. Hiermede bericht ondergeteekende, dat hij Over geheel Texel te ontbieden. Hopende door nette bediening zich een ieders gunst waardig te maken. Aanbevelend, 10 Sinaasappelen 25 cent 10 Manderijnen 25 cent 8 Groote Manderijnen 25 cent 1 Cocosnoot 25 cent 3 pond Stootappelen 25 cent 6 pond Uien 25 cent 6 pond Wortelen 25 cent 2»/» pond Spruiten 25 cent Enz., enz., enz. Aanbevelend, V 'V.A :'4 V' v>.Vf.v g| Sanguinose is een zuiver plantaardig versterkingsmiddel, en bevat dus het plant- aardig staal, dat gemakkelijk in het bloed wordt opgenomen. Het versterkt en verrijkt het bloed, en is daardoor het aangewezen middel in alle gevallen van bloedarmoede, bleekzucht, zenuwzwakte, slapeloosheid, oververmoeid- =H heid, gebrek aan eetlust en algemeene verslappingstoestanden. Velen, wien niets hielp, vonden baat bij de Sancuinose. li Verkrijgbaar bij Apothekers en Drogisten. Prijs per flesch f 2,—. 6 fl f 11.—. 12 tl f 21,—. WACHT U VOOR NAMAAK. VAN DAM Co. {S De Riemerstraat 2c/4. Den Haag. Te Texel bij G. Dros Oosterend; T. Buijs en I. Moerbeek, den Burg P Dogger Oost, en Joh, Dros. Oudeschild.

Texelsche Courant | 1930 | | pagina 2