Texel sche Courant van Zaterdag- 4 Jan. 1930, Abdijsiroop BONBONS, TWEEDE BLAD Texelsche Berichten Iets Nieuws! Iseuws BALANS MAKEN. Overal is men aan 't zwoegen, De Balans wordt opgemaakt. En geen zakenman, die dat nog ln 't begin van 't jaar verzaakt. Daardoor leert hij resultaten, Die z'n arbeid aan hem bracht, Ziet z'ti zaak in „zwarte" cijters Leert haar perspectief en kracht. Eigenaardig is het, lezers, Dat men bijna overal Een zeer groote, grove tout maakt, 't ls een curieus geval. Want de „zaak" wordt in de puntjes Uitgewerkt, geheel ontleed Maar ik heb nog nooit vernomen Dat de koopman dat ook deed Van hemzelt. En 't is broodnoodig, Dat zoo'n onderzoek noodwendig Bij een goede „koopman" past. Vergelijk uw „credit-zijde" Met uw „debet-kant" mijnheer. Houd eens „inventarisatie" Maak „balans" en controleer! Bij de "post" „Organisatie", Moet u heel nauwkeurig zijn, Waar die „post" ontbreekt of moog'lijk Een „verliesje" achterliet, ls, zelts, als de zaak een winst maakt, Toch de „vakgenoot" failliet. Giften Algemeene Wijkverpleging. H.B. de C. ilO.— De Wolveehandel in 1929. De wolveehouderij schijnt in 1929 van minder omvang te zijn geweest dan in 't jaar daarvoor. Dc lagere aanvoercijfer9 van de verschillende markten in den lande duiden dit aan. De wolveeprijzen waren in het atgeloopen jaar nogal aan de hooge kant, waardoor zoowel de exporthandel als de binnenlandsche handel wel iets werd gedrukt en veelal eeii stug verloop nam. Sportnieuws. Men schrijft ons Heeren supporters: Zondag 12 Januari moet Texel I op bezoek naar H.R.C. 111. Nu is het de gelegenheid voor supporters om „T." te vergezellen. Er wordt om 11.30 gespeeld, dus vertrek met de bus van 7.40 en met de boot van 8 uur. Dan allen present! Zondag a.s. speelt Texel II tegen Scha- gen II (Zie adv.) Uitslag verkooping. Uitslag verkooping door notaris Mul der op 3 Januari 1930: voor W. Kooij a. 1.5S.10 H.A. weiland „Boetstuk", Kooper: S.C.Eehnan voor f 2700, - b. 0.96.80 H.A. weiland „Neeltje van Keeren", Opgehouden voor f 1450,— c. 1.33.10 H.A. weiland „Klaverkoog", Kooper: B. Bakker voor f 3050,— Voor D. Frank een schuur met grond ,plm. 2 A. 3 cA., bij het Suikerwegje, Kooper: D. Witte Jz. voor f 1075. Stookolie een gevaar voor vogels en visschen. Onlangs stelde de heer T.Reuvers de vraag wie inlichtingen zou kunnen ver strekken inzake maatregelen, welke zou- dne voorkomen, dat niet langer honder den zeevogels een ellendige clood vinden ten gevolge van besmeuring met stook olie. Naar aanleiding hiervan schrijft de heer B.J.Gelder ,lid van het Dag. bestuur der Ned. Vereen, tegen water-, bodem- en luchtverontreiniging d.d. 30 Dec. het vol gende: Wat de heer Reuvers slechts veronder stelt, is een feit, een reeds jaren bestaand! en erger wordend feit. De schepen laten op zee (en niet eens altijd enkel op zee) hun olieresten weg- loopen, al is zulks verboden. De zee is zoo groot en dat duizenden vogels daar door de meest ellendige dood ondergaan, en groote hoeveelheden waardevolle visch stikken (de olielaag sluit alle zuurstof toevoer at) is niet te duur voor hun ge mak. Het kwaad wordt met de uitbreiding van het getal met oiie gestookte schepen elk jaar grooter en we vreezen, dat er geen verbetering komt voor en aleer de hinder voor de badplaatsen zich zóó uitbreidt, dat de exploitaties er door heel erg worden geschaad. \Vellicht komt er dan toezicht en wordt overtreding gestraft. o We mogen bekend veronderstellen, dat meermalen door stookolie omgekomen vogels op het strand worden aangetrof fen. Van harte hopen we, dat aan het liet bovenomschreven euvel door krachtig optreden voor goed een einde wordt ge maakt. Jubileum—P. de Graaf. Op 1 Januari 1.1. herdacht de heer P. de Graat de dag,' waarop hij voor 12ys jaar als gemeente-bode in dienst trad. Het spreekt vanzelf, dat liet hem noch zijn echtgenoote aan tallooze blijken van oprechte belangstelling niet heeft ont broken. Namens burgemeester, secretaris, secretarie-personeel en anderen werd een fraaie bloemenmand als blijk van waardee ring aangeboden. Een regiment sigarre.r viel eveneens bij de heer De Graaf, die 'n liefhebber van een lekker rookertje is, „in goede aarde". Nieuwjaarsdag 1930 zat stellig bij de familie De Graaf in prettige herinnering voortleven. Moge de heer De Graaf nog vele jaren zijn functie met dezelfde opgewektheid en ijver vervullen, als welke hij daarbij steeds aan de dag heeft gelegd. „Scheurende Muren." Men verzoekt ons de aandacht te ves tigen op „Scheurende Muren", tooneel- spei in drie bedrijven van Jan Grosteld, dat volgende week Woensdag en Donder dag door de heerenatdeeling der R. K. Tooneelvcr. „I.L.B." in hotel „de Zwaan" gegeven zal worden. In dit stuk, hetwelk in de tegenwoor dige tijd speelt en waarin het't geknoei van een groote bouwer, die zich aan God noch gebod stoort, leert kennen, vindt de bezoeker veel leerrijks. Hem wachten danook een paar genoeg lijke avonden. (Zie verder adv.) Groote brand door kranig optreden voor komen. Woensdagmorgen omstreeks elf uur Nieuwjaarsdag ontstond op het rieten dak der schuur, toebehoorende aan de heer H. Keesom en gelegen achter de Molen straat, een begin van brand. Het vuur greep snel om zich heen en het geval liet zich bij de krachtige wind ernstig aanzien. De heer Goënga, met de brand in kennis gesteld, waarschuwde burgemeester en brandmeester. Intusschen was de wakkere Maarten Tooien s, die juist was ko men aanloopen, in allerijl op het dak ge klommen. Met een hem toegereikte balk mocht het hein gelukken het vuur uit te slaan. Aldus was het gevaar geweken. De aangerichte schade wordt door de ver zekering gedekt, ook die, welke Maarten bij zijn klimmen door het scheuren van zijn ldeeren opliep. De brand was ontstaan doordat bran dend vuurwerk, z.g. „sterretjes", op het dak was terechtgekomen. Kerknieuws. Aan „De Tijd" ontlieenen we, dat past. N.H. Aanstoots, te Spaarnwoude, en past. C.J. Blankenouw, te Scherrnerhorn, bei den eerder op Texel, 25 Aug. a.s. hun zilveren priesterfeest zullen vieren. Roodvonk. Momenteel zijn in onze gemeente vijf gevallen van roodvonk geconstateerdéén te de Cocksdorp, drie te Eierland en één, te den Hoorn. OOSTEREND. Geen prettig slot. Op Oudejaarsavond ging de kruidenier B. per fiets nog eenige boodschappen wegbrengen. Even voorbij de bekende Driesprong kwam een auto uit de richting den Burg. Bij het passeeren week de auto uit voor een paar voetgangers, zoodat de tietsrijder te dicht bij de sloot ge raakte, zijn evenwicht verloor ep te wa ter viel. Zeker geen „prettig uiteinde." Ziekenfonds. Na oproep van sollicitanten is tot bode van het Ziekenfonds alhier de heer P. Burger Kz. benoemd. DE WAAL. Een Alk. Door het zoontje van de heer J.Plaats man werd een dezer dagen op het land een vreemdsoortige vogel gevonden, wel ke bij onderzoek de kleine alk bleek te zijn. De vogel zal door de heer A. Plaatsman worden opgezet ln „Hoe heet die vogel"? rangschikt de heer Jan. P. Strijbos de kleine alk onder de vrij zeldzame wintergasten, die voornamelijk aan de kust voorkomen, ook wel in het binnenland, vooral tijdens stor men. DE KOOG. Of het ook stormde. Donderdagmorgen omstreeks half elf is op de Koogerweg ter hoogte van Tuban- tia, de heer R.Dalmeijer, die zich met j:aa'd en platte wagen (waarop hij een paar varkens naar den Burg zou vervoe ren) op weg had begeven, door de storm achtige wind met de heele boel onder ste boven gewaaid. De heer D. bezeerde zich leelijk, borst en rug werden pijnlijk getroffen. Gelukkig echter kon hij zich nog teA'oet naar huis begeven, het paard nam hij aan de hand mee. Inmiddels was hulp komen opdagen. De heer R.Smit maakte zich verdienstelijk door de varkens, die erbarmelijk te keer gmgen, uit hun benarde positie te be- Thuis Akker's Abdijsiroop!? Tegen: Hoest Bronchitis Verkoudheid Influenza Heeschheid Keelpijn Asthma Buiten: AKKER's vrijden en de beesten naar hun bestem ming te brengen. OUDESCHILD. De Storm. De storm van Vrijdag heeft vele dak- 'n enkel huis kwamen ze bij de buren op enkel huis kwamen ze bij de buren op tatel terecht. Hoewel het weer na de middag veel kalmer werd, kwam het wa ter toch nog ongeveer 14 cM. op de kade. Bij een veehouder onder Oudescliild is een groot kippenhok, dat tusschen twee palen stond er finaal uitgelicht en onderst boven gekeerd. Tc den Helder was des morgens te ongeveer half vijf een wind stoot geregistreerd met een snelheid van 33.5 M. per seconde. D. Hemelrijk 50 jaar klokkenluider. Onze klokkenluider, de lieer D. Hemel rijk heett op 31 Dec. zijn functie neerge legd. De heer Hemelrijk heeft 50 jaren het ambt van klokkenluider, tevens dood graver, vervuld. Eigenlijk 55" jaar, want 5 jaren was hij voor zijn vader in functie. Voorzeker een heele prestatie en wel ver meldenswaard. DEN HOORN. Roodvonk. Alhier doet zich een geval van rood vonk voor. Reeds werd roodvonk ge meld uit de Cocksdorp en Eierland. BINNENLAND. Er heeft op de koopvaardijvloot een verloop plaats. Velen keerden de zee de rug toe en wel om diverse redenen: er trouwen thans meer zeelui dan vroeger, het verblijf in de havens werd korter, de promotie is slechter dan vroeger; her haaldelijk komt liet voor, dat een eerste stuurman nog als derde vaart. Het zijn danook niet de slechte zeelui alleen, die het zeemansleven vaarwel zeggen. Het nuttig rendement der zeevaartscholen be draagt nog geen vijftig procent. „Telegraaf". We lezen in „Water en Vuur", dat in 1929 niet minder dan 108 zware uit slaande branden voorkwamen. We noe men slechts: Flora Paleis van Volks vlijt Leidsch Stadhuis Goudsche brandweerkazerne Middelburg. Ook te Alphen a.d. Rijn is een melk- veiling opgericht. De heer S. schoot bij Ommen een arend met een vlucht van 2,48 M., juist toen liet dier tusschen twee boomen in zweefstand stond om zijn prooi aan te vallen. De Herv. Gem. te Deventer heeft uit de nalatenschap H.J.Jordens 20 duizend gld. ontvangen, waarvan een deel aan restauratie der kerkgebouwen mag worden besteed. De onbewaakte overwegen maakten in 1929 weer heel wat slachtoffers. 26 dooden en 32 gewonden en ver minkten. Voorts 2 paarden, 4 kalveren), 2 autobussen, 14 vrachtauto's, 11 luxe auto's, 5 karren, en 7 fietsen. Ettelijke uren treinoponthoud gingen hiermee sa men. 's Oraveland in het Gooi heeft be sloten de paardenmarkt, welke sedert 1669 bestaat, at te schaffen. Vermoedelijk door kortsluiting is brand ontstaan in hotel „Oranjeoord" te Hoog Soeren. In nachtgewaad moesten de bewoners zich langs aaneengeknoopte la kens naar beneden laten zakken. De brand weer kon niets behouden. Op last van de burgemeester van Velsen is een procesverbaal opgemaakt tegen een geneesheer uit die gemeente wegens het te Iaat aangeven van een ge val van besmettelijke ziekte (kinderver lamming.) Naar we vernemen, hebben dc on derhandelingen, welke zijn gevoerd tus schen de eigenaar van het afgebrande theater „Flora" en de assuradeuren tot overeenstemming geleid omtrent de uit- keering voor dc geleden schade. Het ligt in de bedoeling om thans zoo spoedig mogelijk te beginnen met de bouw van een moderne schouwburg in de Amstclstraat, waarin zoowel revues en operettes opgevoerd als films vertoond kunnen worden. lii de Inlaagpolder onder Haarlem hebben twee honden 22 schapen dood gebeten en 7 dieren zoodanig gewond, dat ze vermoedelijk afgemaakt zullen worden. De gemceiitc-politie van Haar- lenmierliede en Spaarnwoude stelde een onderzoek in en mocht er in slagen de twee honden, die vermoedelijk deze slachting hebben aangericht, tc ontdekken. Zij bleken te behooren aan een bewoner van liet noodwoningenkamp achter de Harmenjansstraat. Een der honden is doodgeschoten. In het weiland van de heer F. aan de strekkade te Hilligersberg heeft een hond Zondag een zwaan doodgebeten. Dc eigenaar van de hond is niet bekend. Den Haag. In de vroege morgen van de 2e Januari is het soc. dem. Kamerlid Mr. Sannes te zijnen huize plotseling overleden. Mr. Sannes was een zeer werkzaam man; hij gat zich geheel aan zijn werken wel in zoo groote mate, dat hij vaak vergat zijn lichaam en geest' de toch voor hein zoo noodige rust te geven. Hij had immers cen hartkwaal. Opgewekt en fleurig heeft hij in huise lijke kring nog dc oudejaarsavond ge vierd en met dezelfde opgewektheid heeft hij op Nieuwjaarsdag tot een laat uur ge werkt. lu dc daarop volgende nacht ech ter is hij plotseling aan hartverlam ming, overleden. Dc S.D.A.P. treft door zijn heengaan een onherstelbaar ver lies. De crematie zal Maandag op Wes terveld plaatshebben. ln het gezin van de familie Rijnen- burg tc Waalwijk is 'n meisje van 4 jaar verdronken.. Het kind heeft in het bad de stuipen gekregen, waarop de moeder naar de buren is gesnéld. Bij haar te rugkeer vond zij de kleine verdronken., 's Avonds Iaat is na een danspartij te Hilversum het 20-jarig meisje C.R. iu ge zelschap van een drietal heeren in een auto mede gegaan op weg naar Utrecht. Tusschen de Hollandsche Rading en Maartensdijk is de auto tegen een boom gereden. Het meisje is in aanraking geko men met de stang van de kap der autoj, waardoor een ernstige schedelbreuk met inwendige verbloeding ontstond. Hoewel de auto beschadigd was kon men er toch mee terug rijden naar Hilversum, waar geneeskundige hulp werd ingeroepen. Het meisje is niet meer tot bewustzijn ge komen en kort daarop overleden. Te Braiitgem (Fr.) is de boerderij van P.P. Bosch Jr. afgebrand. Veertig runderen en vijf paarden zijn verbrand. Ie Ronduite (gem. Wanncperveeii) hebben opgeschoten jongens een onbe woond huis afgebroken. Flet huis was ge legen ongeveer 200 M. ten Westen van de brug te Ronduite. Begunstigd door storm en regen konden de vandalen onbe lemmerd liet gebouw omver halen. Bijna was een hunner daar onder geraakt. BUITENLAND. Reuter meldt uit New-York (stad), dat aan de oostkust een kleine stoomboot met de heele bemanning en 20 passagiers vergaan is. De tram naar Ponorogo op Java is gederailleerd toen zij tegen een karbouw, opreed. De locomotief kantelde en de stoker was onmiddellijk dood. Te Kassei reed een postauto, be stuurd door een dronken chauffeur niet groote vaart zigzag door de Stationsstraat. Drie mannen, een vrouw en een meisje werden gegrepen en ernstig gewond. Ingevolge besluit van de conventie voor de veiligheid ter zee, te Londen ge houden, zullen weldra reddingsbooten op passagiersbooten van een radio-installatie moeten zijn voorzien. De Koninklijk Hollandsche Lloyd heeft omdat de Poriugeesche regeerin zuiks verlangde, de twee motorreddingsbooten van de „Orania" nu reeds van iaaio-in- ■stailaues doen voorzien. Het Is gelukt de van ouds bekende Abdij siroop te „stollen" tot een gemakkelijk In den zak mee te nemen „bonbon", met be houd van al dc gene zende bcstanddeclen. Alom verkrijgbaar. 60 cent per doos.

Texelsche Courant | 1930 | | pagina 5