ingezonden MIJNENGEVAAR. het welkom ter algenieene vergadering kon toeroepen. Aan vereenigingen ontbreekt het ons op Texel niet. We hebben ze van allerlei aard. Maar -'t „vereenigingsleven" de be langstelling der leden in hetgeen de be stuurders in het belang der vereeniging uitrichten, laat al te vaak te wenschcn over. We hopen op beter. Wijlen H. W. Keesom. De voorz. wijdde woorden van oprechte waardeering aan wijlen de heer H. W. Keesom, door wiens heengaan de afdee- ling een groot verlies heeft geleden. Al toos heeft de heer Keesom voor de ver dediging der belangen van landbouwers en veehouders op de bres gestaan, steeds heeft hij een werkkracht en een werk lust aan de dag gelegd, welke respect afdwongen. We kunnen noch mogen hem vergeten. Met deze woorden besiootspr. zijn korte doch gevoelvolle gedachtenis rede, welke staande werd aangehoord. o— De notulen der vergaderingen in 1929 werden door de heer P.Bakker Az. gele zen. Goedkeuring onder dankzegging volgde. Kunstmest. De voorz. deed mededeeling van de ontvangst van een schrijven van de N.V. Bataafsche Import Maats., waarin deze de aandacht op haar kunstmestproducten ves tigt. Met de fabricatie is in ons land kort geleden een aanvang gemaakt. Met de af levering van zwavelzure ammoniak is reeds begonnen. Kalksalpeter zal binnen, kort in de handel worden gebracht. Na dere informaties worden verstrekt door de heer S.Koorn, vertegenwoordiger van bovengenoemde Maatschappij te den Hel der. Het geldt hier de eerste nationale industrie, welke zich op de productie van gemelde meststoffen toelegt. De voorz. deelde mee, met deze vermelding te wil len volstaan. Het ligt z.i. niet op zijn weg een bepaald advies uit te brengen. Bestuursverkiezing. De heer C.Keijser Hz., aftredend, doen herkiesbaar, werd -bij acclamatie herbe- benoemd. Hij nam zijn benoeming aan, doch niet met zijn volle zin, daar hem bij de geringe belangstelling der leden de vervulling van een bestuursfunctie niet biezonder aanlokte. Hij vertrouwde even wel, dat men in den vervolge meer be langstelling zou betoonen. In de plaats van de heeren Jac. Mantje en C.Keijser Sz., aftredende, maar met herkiesbaar, werden bij meerderheid van stemmen de heeren Herm. Keijser en C.P.Eelman, resp. te Molenbuurt en Koogerveid, be noemd. Zij namen deze benoeming aan. Onderlinge Rundveeverzekering. Geruime tijd wordt over dit onderwerp, door de heer H.Klimp op de laatste praat avond ter sprake gebracht, van gedach ten gewisseld. Momenteel traden vier vee houders toe: één in Eierland met 23 koeien, een in den Hoorn met acht, een te oen Burg met zes en een te de Koog met iwee koeien. Veel animo biijkt er derhalve voor deze onderlinge verzekering niet te oestaan, tenzij deze geringe deelname zooals de secretaris veronderstelt moet worden toegeschreven aan het feit, dat de meeste veehouders nog niet „los" zijn van de verzekering, waarbij zij thans zijn aangesloten. De heer Klimp verklaart zich bereid zoo noodig op een vergadering te den Hoorn en te Oosterend de voordeden eener onderlinge verzekering uiteen te zetten. Reeds heeft het bestuur tegenover dat van de afd. Texel van de L.T.B. ver klaard, gaarne op dit punt te willen sa> menwerken. Overwogen zal worden lijsten in een der hotels op marktdag ter tecke- ning neer te leggen; tevens zal worden nagegaan in hoeverre het plaatsen van ad vertenties aanbeveling verdient. Een filmavond. De heer Herm. Keijser stelt voor eens een filmavond te geven en geeft de raad eens te informeeren naar de pluimvee- teelt- en land'oouwfilm, in het Alg. Land bouwblad onlangs geannonceerd en gun stig besproken. Er wordt over gesproken, met het re sultaat, dat naar de eventueels kosten: zal worden gevraagd. Geen pluimveeteeitcommisscï. De voorz. had onlangs het genoegen een onderhoud te hebben met de heei ii Huisman, alg. secr. der H.M.v.L. die zich buitengewoon in de bloei der Texelsche afdeehng zeide te verheugen, maar tevens; zijn verwondering te kennen gaf over t feit, dat we hier nog geen pluimveeteeb- commissie hebben, gelijk men elders reeds instelde. De voorz. had ten antwoord gegeven, dat hier aan een zoodanige commissie creen behoefte bestaat. De Coöp. P.T.V. Texel maakt haar volstrekt overbodig. Tentoonstelling 1930. Op de eerstvolgende vergadering zal dienen te worden beslist, of we dit jaar weer een tentoonstelling zullen hebben of niet. De voorz. is van oordeel, dat dit v jaar de omstandigheden vermoedelijk wel beter zullen zijn dan het vorige jaar, toen de afkomst en de groeiomstandigheden zooveel te wenschen overlieten. Het zou wederom in de bedoeling liggen, wan neer een tentoonstelling gehouden wordt, de organisatie samen met de andere plaat selijke landbouworganisaties te doen plaatshebben. Een speciaal comité zou hiervoor in het leven worden geroepen. Ook boerderijinspectie zal niet achter wege mogen blijven. Het gaat niet aan een landbouwer, die met een prachtige schoof graan ter tentoonstelling ver schijnt, een eerste prijs toe te kennen, terwijl het meerendeel van zijn graange was er te velde slecht of maar matig voorstaat. Boerderij inspectie komt ons derhalve zeer nuttig en billijk voor. Onderzoek van veevoer. De heer J.Roeper Cz. dringt nog eens op onderzoek van veevoeder aan, waarop de voorz. antwoordt, dat aan de heer T. Platvoet, Koogerweg, die thans reeds met hef nemen en opzenden van grond monsters belast is, zal worden verzocht zich ook door het nemen van veevoeder monsters verdienstelijk te willen maken. Het geldt hier een algemeen belang. Wel iswaar dacht het bestuur aanvankelijk, dat het nemen van veevoer- en kunstmest- monsters minder noodig was: er is hier zooveel concurrentie, er worden geen klachten gehoord en er wordt verkocht op procenten. Door leveranciers worden onder politietoezicht uit het schip geno men monsters verzegeld en ten onderzoek opgezonden. Ook zij toonen op deze wijze hun belang volkomen te begrijpen. Even wel wil het bestuur wel tot onderzoek overgaan wanneer daarop aangedrongen wordt. Er gaan stemmen op over slechte grondnotenschilfers en raapkoeken, zoo dat naar de kwaliteit daarvan allereerst een onderzoek zal worden ingesteld. Grondonderzoek. De uitslagen van het grondonderzoek in de laatste maanden zullen door de heer Klimp in een interessant artikeltje worden verwerkt. We hopen het te gele gener tijd aan onze lezers te mogerf voorleggen. De kosten met dit onderzoek gemoeid, bedroegen plm. t40.voor de afd. kas een hoog bedrag, waarom voortaan alle kosten voor rekening van de opdracht gever komen, met uitzondering van het arbeidsloon, hetwelk door de afd. aan de heer Platvoet zal worden uitbetaald. We mogen wel opmerken, dat de resultaten van het onderzoek, de kosten hieraan verbonden, veelal ruimschoots vergoeden. Gemiddeld komen de kosten op fl.— per monster. „Water." Lang en breed wordt over „ontwate ring" gediscussieerd en wel naar aan leiding van hetgeen op de praatavon'd naar voren werd gebracht. De heer Klimp zegt er wel voor te gevoelen op leer; praatavond dit onderwerp in te leiden. Vanzelfsprekend zal de technische kwes tie buiten beschouwing worden gelaten. Met „olie en eiectriciteit" zal spr. danoolc niet op de proppen komen, hoe actueel, deze zaken ook zouden zijn. De heer Klimp zou zijn inleiding willen betitelen met „Water" en stelt zich voor ook over' de noodzakelijkheid van goed drinkwa ter voor mensch en dier het een en ander in het midden te brengen. Ook voor de leden van de L.T.B. verklaart spr. zich bereid desgewenscht dit onderwerp in te leiden. De praatavond der H.M.v.L-, afd. Texel, wordt bepaald op Dinsdag 14 Jan. a.s. in de „Oranjeboom"; aanvang acht uur. De Pachtwet. De heer H.Klimp brengt een beknopt verslag uit van de vergadering over de [„Pachtwet", welke hij te Amsterdam bij woonde. Ze was zeer druk bezocht. Er werd het woord gevoerd door de heeren prof. Minderhoud en Van Wijnen, die in de Pachtwet weinig heil zagen, en door de heer Van Houten, die er meer ver trouwen in had. De heer Klimp ziet in de Pachtwet geen afdoende regeling, maar hoogstens een matig begin. Negen en negentig pet. bleek het met eerstge noemde twee sprekers eens. Het ontwerp moet nog door de Kamers behandeld worden, mogelijk, dat deze regeering nog beleeft, dat het ontwerp tot wet verheven wordt. In iedergeval zal de Pachtwet nog ge ruime tijd op zich laten wachten, waarom spr. zich heeft afgevraagd, of de afd. Texel van de H.M.v.L. niet wat voor de pachters zou kunnen doen, b.v. het in stellen van een commissie, tot welke een ieder, die voornemens is op Texel land, te huren, zich om advies zou kunnen wenden. Op deze wijze zou kunnen wor den voorkomen, dat zij in handen vani ronselaars vallen en dan bedrogen uit komen. De heer Klimp licht een en ander toe en vindt bij bestuur en leden onmiddeK 1 ij k een open oor. De voorz. zegt oo"k koopers van land de gelegenheid te willen geven informatie bij zulk een commissie in te winnen. Dit blijkt ook bij de heer Klimp in de bedoeling te liggen. Alge meen wordt de instelling van een advies commissie voor huurders en koopers toe gejuicht. Het gebeurt niet zelden, merkt de voorz. op, dat prijzen van f400 tot f 500 per bunder als b.v. in Eierland worden gevraagd, de kooplust wekken. Men gaat er op in en meent hier eens van die lage prijzen te kunnen profitee red Maar later komt men tot de ontdek- kig, dat het land heusch niet meer waard is dan men er voor besteedde. Op da a.s. Praatavond zal getracht worden tot de instelling van boven besproken cojth missie te komen, waarin betrouwbare per sonen uit diverse deelen van Texel zit ting zullen moeten hebben. o Nadat over eenige andere zaken nog gesproken was, sloot de voorz. met dank voor de belangstelling, de vergadering. Sportnieuws. De wedstrijd Texel IISchagen II werd met 3—0 in het voordeel van Texel be slist. Voor de rust scheen T. er minder goed te zullen afkomen. De rust ging in met 1—0. Daarna werd, na eeji moo.< voorzet van Nan luinder, de bal prachtig ingezet. Het derde doelpunt werd na een corner fraai ingekopt. Schagen scheen na de rust de moed min of meer te heb ben laten zakken. De tegenwind deed er geen goed aan. O De wedstrijd Texel IVeteranen, een match tusschen twee negentallen, ein digde met 83 voor T. Aan beide zijden werden uitstekende staaltjes van voetbal sport te aanschouwen gegeven. V acature—deurwaarder. De heer C. G. Gude heeft na een diensttijd van 16 jaar wegens drukke be zigheden ontslag gevraagd en bereids be komen als deurwaarder bij de Arr. Recht bank te Alkmaar ter standplaats Texel. De betrekking van deurwaarder alhier is derhalve vacant. Er zijn reeds tal van sollicitanten. Het ligt niet in de bedoeling van de heer Gude Texel te verlaten. Als zaak waarnemer en assuradeur zou hij hier gevestigd blijven. Een onbeteekenende storing bij de T.E.M. Ter geruststelling deelen wij mee, dat de storing, welke zich Zaterdagavond in de centrale van de T.E.M. voordeed, van geringe beteekenis is geweest. Ze kon althans spoedig worden verholpen. Er was, toen de lichtsterkte voor eenige tijd afnam, slechts één machine in bedrijf, zoodat men zoo noodig over de tweede had kunnen beschikken. Een wenk voor wielrijders. Tegen ondeugdelijke reflectors. Men schrijft ons De meeste wielrijders hebben wel een roode reflector aan hun rijwiel aange bracht, maar in vele gevallen zoo, dat dit in 't geheel geen effect heeft door de stand of door de kwaliteit van de reflector. Dit brengt groote gevaren met zich mede, zoowel voor de wielrijders zelf, als voor de andere wegegebruikers. De Bond van Bedrijfsautohouders in Nederland heeft daarom aan de Minister van Justitie het verzoek gedaan, maatregelen te willen nemen, opdat de voorschriften omtrent de plaatsing van reflectoren op rijwielen zooveel mogelijk wordt nageleefd. De Texelsche Lichtweek. We deelden onlangs uit goede bron mee, dat bij de T.E.M. een Texelsche lichtweek in voorbereiding is. Bij onze informatie, een dezer dagen te bevoegder plaatse ingewonnen, gaf de heer De Rode ons te kennen, dat aan de organisatie nog steeds wordt gewerkt. Er is heel wat tijd mee gemoeid, zoodat men nog eenig geduld zal moeten oefenen eer het plan definitief is vastgesteld. Schoolnleuws. De heer J. de Vries, te Heerenveen, tot leeraar in de wis- en zeevaartkunde aan de Z.V.S. alhier benoemd, zal ver moedelijk eerst in Februari in dienst tre den. Giften voor het Witte Kruis. Jb. B„ Jbz. Oudeschild f 2.50. Vooral N.W. van de Koog. Naar we vernemen kunnen alle aan de scheepvaart vrijgegeven geheele of ge deeltelijke voormalige mijnenvelden nog gevaarlijk zijn voor de visscherij met hei oog op de mogelijke aanwezigheid van gezonken mijnen. Vooral op het terrein Noord-Westelijk van de Koog is tijdens de wereldoorlog een groot aantal mijnen tot zinken ge bracht, zoodat dit gebied nog steeds als gevaarlijk voor de visscherij moet wor den beschouwd. Verscheiden malen werden aan Texels strand, mijnen, daar aangespoeld, on schadelijk gemaakt, waarin de lezer van het bovenstaande een bevestiging kan zien. OUDESCHILD. Stormschade. Tengevolge van de zware storm heeft 't Ned. stoomschip „Sumatra" in de afge- loopen week ter hoogte van het vuurschip Haaks een anker met ketting verloren: Tevens werd aan het dek schade toege- bat. Het schip, dat van Hamburg kwi, arriveerde Vrijdag te IJmuiden. Visherij. \gens het stormachtige weer zijn de vissers de vorige week niet veel dagen ter schvangst geweest. De aanvoer was dan>k niet groot. In de haven werd aanjbracht plm. S000 Kg. garnalen. Er woi: nu weer wat bot gevangen, waar- vooin de regel goede prijzen besteed worn. Welidigheidszegels. D totale opbrengst van de verkoop van veldadigheidszegels bedroeg hier f 253. De dames, die zich door de ver- koojverdienstelijk hebben gemaakt, komt zekeeen woord van dank toe. 50 Jaren klokkenluider. Bim - bam beierd' 't klokje, Bim - bam klonk het maar voort. Bim - bam over dijken en golven Bim - bam over Óudeschild's oord. Lang' nog dan 50 jaren, Trokinz' Hemelrijk aan 't koord; Riep ij de geloof'ge schare Op t( luist'ring naar Gods Woord. Dochiok droevig klonk-'t bim-bam, Brach men een geliefde heen Dan ok klonk het steeds weer bim-bam, Bim—am over heg en beem. Thans nu Hemelrijk gaat rusten, Eind'lk 't klokkenluiden moe; Beiereide klokken lang nog, Hem az' beste wenschen toe. Januri '30. («'gezonden door „Oudescliilder." OOSTEREND. Radio-Centrale J. Omis in bedrijf. De Kidio-Centrale J. Omis alhier heeft Zaterdagavond j.l. met de distributie een aanvang gemaakt. Zoowel te Oudeschild als te Oosterend wordt thans dus gele genheidgeboden tegen betaling van vijf tig cent per week „radio" in huis te halen. Dagelijks versch. Het menue van Hilversum en Huizen prijkt iedere week met een keur van gerechten, „elck wat wils". Men zoekt zelf zijn lievelingskostje uit, d.iv.z. uit de programma's van Huizen en Hilversum de heer Omis zorgt voor de rest. Met Visman en Omis begint op Texel de victorie! Te Oosterervd zijn thans pas vijf personen aangesloten. Evenwel' lebben zich meerdere radio- liefhebbers aangemeld. Naarmate de heer Omis met zijn werkzaamheden aan het net vordert wordt de Oosterender luister- vinkenvolière dichter bevolkt. Succes toegewensctit! DE WAAL. Jubileum-feldwachter D. Bruin. Het heeft de heer D. Bruin, gemeente veldwachter alhier, aan belangstelling op de dag zijner veertigjarige dienstvervul ling niet ontbroken. Het stroomde kaart jes, telegnmmen en andere bewijzen van oprechte belangstelling en waardeering van alle lanten, ook van buiten Texel. De heer burgemeester heeft de jubilaris persoonlijk zijn gelukivenschen aangebo den en tevens hem met de blijde mede deeling verrast, dat hem namens de ge meente een fraaie leuningstoel zal worden aangeboden. Het spreekt vanzelf, dat deze dag voor de heer Bruin een biezondera feestdag was, die nog lang zal heugen, Moge hij nog tal van jaren een wel verdiende rust in goede gezondheid ge nieten. HET NOORDEN. 1 Tooneeluitvoering „Nooit Gedacht". Alhoewel wat laat ontvangen, willen we nog laten volgen het verslag betreffende de uitvoering van Tooneelvereeniging „Nooit Gedacht" in het „Prins-Hendrik- Hotel". De voorz. opende met een hartelijk woord van welkom. Hoewel het weer veel te wenschen overliet, mocht de ver eeniging ruimschoots tevreden zijn over de opkomst. Voor de tweede maal wer den opgevoerd de tooneelstukken „,'t Weggestopte Pleegkind" en „Ze krijgen mekaar". Hoewel de vereeniging nog be trekkelijk jong is en onder leiding staat van een nog onervaren persoon, kan toch niet anders gezegd worden, dan dat er flink werk werd gepresteerd. Beide stuk ken vielen danook biezonder in de smaak. De heer Van Ooijen gaf nog een aantal nummers op de harmonica, welke ook goed tot hun recht kwamen. t Te ongeveer half elf sloot de voorzitter de bijeenkomst met een woord van dank voor de aandacht, waarmee het spel werd gevolgd. Het bal hield toen de aanwezi gen nog geruime tijd gezellig bijeen. De heer WVan Ooijen zorgde als steeds voor uitstekende muziek. (Buiten verantwoordelijkheid der redactie.) Antwoord aan Ge. Groet. „Zoek het licht." Geachte Redactie. Gaarne zag ik eenige plaasruimte in uw blad van Woensdag 8 Jan. '30, naar aanleiding van een ingezonden stuk, voor komende in uw blad van 4 Jan. '30, on der aanduiding „Gemeente politiek" en geteekend „Ge. Groet." Na een zeer lang betoog over gebeur-

Texelsche Courant | 1930 | | pagina 2