Bezoekt onzen grooten uitverkoop. N.Y. PH. VLESSJNG - DEN BUKG, Dansclub „Texel" SOlliEE DANSANT Spotprijzen ook in onze confectie en meubelafdeeling. Uitvoering Fanfare iD. E. K. Beide avonden BAL NA. Bouwterrein, ^oteering Cc R. Keijser Co. ingezonden ADVERTENTIEN een nette dienstbode. een zeug met 7 biggen landbouw onderlinge Zaterdag 18 Jan. a.s. 8 uur in Hotel Texel Mascotte-Band (uit den Helder) en de Z.V.S.-Band. Diverse attracties w.o. PRIJSDANSEN. Leden 50 et Introducè's 75 ct. [ntrodisctiekaarien (beperkt) verkrijgbaar bij de leden. Opening der zaal 7,30 uur koopen. Deze motor was toen voor een paar jaar terug omgebouwd tot een ruw- olie-motor, en van een capaciteit van 45 P.K. Terwijl onze eigen motor, maar een vermogen heeft van 35 P.K. Die motor is in openbare verkooping opgehouden voor f475. Dus had ze voor plm. f500 het eigendom van de polder het Noorden kunnen zijn. Volgens gegevens mij verstrekt, had deze motor met bijkomende werken be- drijfswaardig opgesteld kunnen zijn ter plaatse voor plm. f6000. Met deze motor er bij (te zamen SO P.K.) hadden wij voor onze polder ten opzichte van de bemaling zeer zeker vol ledig geïnstalleerd kunnen zijn. Wij konden echter de zaak, mede om reden deze aankoop op kosten van het Noorden zou moeten geschieden, niet vlug genoeg voor elkander krijgen en toen danook het voorstel van de Dertig pol ders tot ons kwam, om op hun kosten, ons een betere bemaling te verschaffen, was er voor ons geen motief, dit voorstel van de hand te wijzen. Het is echter thans bewezen, dat de in- inkleeding voor bemaling, door middel van ombouw der bestaande molen, vele duizenden guldens meer heeft gekost, dan die welke wij ons hadden voorgesteld en dat de hr. Vlaming in dit geval niet voor Electriciteit maar voor olie gewerkt heeft. Hieruit volgt, dat in de orders, door 'ondergeteekende aan de molenaar ver strekt, geen andere bedoeling ten grond slag lag, dan in gewone omstandigheden aan dergelijke uitdrukkingen kan worden toegeschreven. Thans is echter een brief in mijn bezit van de heer Dekker, mo lenbouwer, waarbij deze mij adviseert, dat, indien wij groote onkosten aan de motor zouden krijgen, de groote pomp in de molen een electrische aandrijving te geven. i Hieruit valt toch ook wel iets te comi cludeeren. Toch zeker wel dit, dat het als een geluk voor de ingelanden van de polder het Noorden kan worden be schouwd, dat, daar er van zekere zijde sterk is aangedrongen om een overeen komst aan te gaan met de besturen van polders Waalenburg en Eierland, om ook het overtollige water van die polders geheel of gedeeltelijk door de bemalings installatie van de polder het Noorden te doen verwijderen, door ons optreden ver ijdeld is geworden. Resumeerende mogen we thans wel vaststellen: le. Dat in deze zaak noch de heer Vlaming noch de overige leden van het Molenbestuur, noch de molenaar Dijker eenige blaam treft. 2e. Dat door de heer Dijt grooter verwachtingen van de molen zijn opge wekt, dan waaraan deze in werkelijkheid kan beantwoorden. 3e. Dat, wanneer, zooals de heer Dijt zelf opmerkt, de molen in het Noorden tot een proef heeft moeten dienen, om de vraag te beantwoorden of ook voor 30 Gem. Polders windbemaling de meest ge- wenschte installatie zou kunnen zijn, thans reeds is uitgemaakt, dat waar zelfs de heer Dekker (molenbouwer) mij ad viseert, wanneer de motor eventueel groo te reparatiekosten zou vragen, dan naar electriciteit uit te zien, een wenk waaraan wij de noodige aandacht zullen schenken, het toch zeker voor de Dertig Polders dei aangewezen weg is, zich thans na ernstig onderzoek van een en ander, niet langer te dralen, maar zich spoedig een electri sche bemaling aan te schaffen. Er is al te veel tijd met wikken en we gen, berekeningen en proefnemingen ver loren gegaan. Jaarlijks gaan duizenden guldens verloren door te veel water. Het is een groot belang, dat daar een einde aan komt. En het water ons niet langer in de weg staat om van het land te halen, wat er te halen is. Mijnheer de redacteur, voorloopig zal ik het hierbij laten. Nogmaals mijn dank voor de opname. UEd. dw. dienaar, KI. VLAMING. Zie schrijven J. S. Dijt, 2e blad. EIERLAND. Van het goede pad afgedwaald. Vrijdagmorgen geraakte de auto van de heer C. Timmer, van Oosterend, be stuurd door de heer Van der B. op hof stede „Maurik," terwijl hij achteruit het erf wilde oprijden, in de sloot. Met ver eende krachten geiukte het, de auto weer op het droge te krijgen. De materieele schade bleek gering te zijn. OUDESCHILD. Visscherij. Gedurende de laatste week is in de haven aangevoerd plm. 9200 Kg. garna len. De prijzen waren op enkele dagen iets beter, 14 a 15 cent, doch ook 10 a M cent per Kg. De vangst is matig. De motorbotters zijn met het slechte weer aan het sardienvisschen. Ook zagen we in den Helder een tweetal vletten, welke ook een mooie vangst hadden in de nacht van Zaterdag op Zondag. De Storm. De storm heeft zich hier bepaald tot wat materieele schade. Van een huis werd een gedeelte van een voorschot afgerukt. Van de steenglooiïng is een bok wegge slagen, terwijl ook nog wat zeegras ver loren is geraakt. De golven liepen Maan dagmorgen tegen het bootpakhuis. De weg leek danook wel omgeploegd, het grint lag op de kant van de haven. Te den Helder braken een paar trossen van het oorlogschip „Arend". Het schip raakte gedeeltelijk los. De sleepboot „Groningen" kon in de nacht van Zon dag op Maandag door de geweldige storm niet buitengaats komen en moest terug- keeren. (Buiten verantwoordelijkheid der redactie.) Nogmaals de democratie. Daar ik de heer Boon door en door ken, wist ik, dat hij mijn feeftijd zou gebruiken, om de aandacht van zijn on benullige antwoorden af te leiden. Dit de monstreert duidelijk zijn onvermogen om zakelijke critiek te leveren. Bovendien is de rijpere leeftijd niet altijd een aanbeve ling, want dan wordt men allicht weer kindsch; in zooverre staan we dus gelijk. Ik zat nu nog eenmaal de genoemde feiten de revue laten passeeren. Gem. woningbouw. Van een advertentie is mij niets bekend. Toen zat ik zeker nog in de dop. Wel weet ik, dat de heer Boon vlak voor de gemeenteraadsverkie zingen met een lijst geloopen heeft, waar op verscheidene lierhebbers geteekend hebben. Ze hoorden daar nooit meer iets van, nu komen de argumenten. Vuilniskwestie. Men is met deze zaak bezig. Ja, maar hoe? Dorpsbelang, een vereeniging, die al jaren geleden aan ou derdomszwakte is overleden en waarvan blijkbaar alleen het gemeentebestuur zich een vroeger bestaan herinnerde, werd er notabene aan de haren bijgesleept, doch de S.D.A.P., die de zaak aanhan gig had gemaakt, werd voorbijgegaan. Vanwege de democratie, begrijpt u. Waterleiding. De heer Boon is geen ingenieur. Neen, en geen politicus ook. Anders had hij kunnen weten, dat er partijgenooten-mgenieurs zijn, die alle mogelijke inlichtingen willen geven. En dat zijn geen jonge vogeltjes. Het gold hier een ernstige zaak, volksgezondheid, veel en veel belangrijker dan electriciteit. De democraten hadden hier goed werk kunnen verrichten. Onderwijsbenoemingen. Ik wil, evenals de heer Boon, de juiste man op de juutje plaats, ongeacht zijn politieke overtui ging. Het gaat echter om de wijze van benoemen en de neer Boon vertelt dan ook wijselijk niet, wat er aan de be noeming van Jouwersma 'is vooraf gegaan. Met democratie had dit niets te maken. Ik zou meer voorbeelden kunnen noemen. Regent-Weeshuis. Wanneer een politiek tegenstander met eerlijke middelen ten val wordt gebracht, heeft dit mijn sym pathie. Dat er hier aan de eerlijkheid nog wel iets ontbrak, heeft de heer Boon erkend. Maar och, als men ouder wordt, vergeet men allicht iets, heer Boon. Blok van zeven. Daar de heer Boon die uitdrukking niet mag lijden (hoewel hij ze zelf meermalen heeft gebruikt), zal ik mij voortaan houden aan de (on)-de mocratische club. Dat mijn handelwijze aan een ander mans brein is ontsproten, is een verdacht-* making, waarin de heer Boon steeds een meester is geweest. De lezers kunnen hieruit hun conclusie wel trekken. Het is hier echter: „Zoo de waard is....'." enz. De heer Boon heeft wel geen gees telijk vader, doch een geestelijke zoon (een jong vogeltje dus) die hem aanvult, waar Boon tekort schiet, en het blijkt steeds duidelijker, dat het een politieke miskraam is geweest. Het is bij mij geen persoonlijke strijd, zooals de heer Boon insinueert, doch een strijd voor waarheid en openbaarheid, een leuze, die de kiezers heeft bewo gen, met hem in zee te gaan, doch de ontnuchtering kwam heel spoedig. Ik, als jong politicus ben van meening, dat juist de reactie in de thans gevoerde huiska- merpolitiek haar grootste steun heeft, want nu heeft ze een 'stok om mee le slaan. Mijn streven zal danook altijd op open en eerlijke politiek gericht zijn, omdat ik meen, dat zoowel Texelsch be lang, als een zuivere democratie, daarmee het meest gebaat zijn. Met dank voor de plaatsing. A. BACKER. Het bovenstaande werd vooraf toegezon den aan de heer A. Boon. Red. Antwoord aan A. Backer. Geachte Redactie. „Abracadabra". In antwoord op dit schrijven van Backer verwijs ik de lezers naar mijn vorige be antwoording aan hem. Ik heb alle genoem de punten beantwoord. Backer bewijst in dit schrijven niets. Het tegendeel van de door mij genoemde punten werd niet door hem bewezen. Alleen ten opzichte van Regent-Weeshuis zegt hij, dat Boon zelf heeft erkend dat er aan de eerlijkheid nog wel iets ontbreekt. Ik heb u nooit daarover gesproken. Dus zuigt u het uit je duim. Op verdere abracadabra (1) behoeft niet te wor den gepolimiseerd. Tevens zou een verder polimiseeren op deze manier een sociaal democraat onwaardig zijn. U dankend ge achte redactie. (1) Wartaal. A. BOON, Oudeschild, Texel, 14—1—'30 PREDIKB EURTEN HERV. GEM. Donderdag 16 Januari. Koog, 'sav. half 8 Bijbellezing. Oosterend, 's av. half 8 Bijbellezing. Zondag 19 Jan. 1930. HERV. GEMEENTE. Burg, vm. 10 uur ds. v. 't Hooft. Koog, 's av. half 8 ds. v. 't Hooft. Oudeschild, 's av. 7 uur ds. Groenenberg. Den Hoorn, 'sav. 7 uur ds. Rlug. Oosterend, vm. 10 uur ds. Groenenberg. Cocksdorp, vm. 10 uur ds. Plug. Zuid-Eierland, Geen dienst, GEREFORMEERDE KERK. Oosterend, vm. 10 uur ds. W. v. 't Sant van 's-Gravenhage. nm. 3 uur dezelfde. GEREF. KERK (H.V.) Oosterend, vm. half 10 ds. Buskes. nm. half 3 dezelfde. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Burg, vm. 10 uur ds. Vis. Woensdag 22 Januari. Zuid-Eierland nm. 7 uur Bijbellezing. als gevolg van slechte spijs vertering wijkt onmiddellijk bij gebruik van Foster's Maag- pillen, het ideale laxeermiddel. f 0.65 per flacon. FOSTER'S MAAGPILLEN GETROUWD: J. BROUWER en MARRETJE BAKKER die, mede namens wederzijdsche familie hartelijk dankzeggen] voor de vele blijken van belangstelling bij hun huwelijk onder vonden. Oosterend, Texel, 9 Jan. 1930. DANKBETUIGING. Voor de zeer vele bewijzen van vriend schap, mij betoond bij het 25-jarig jubileum als penningmeester der Vereeniging V.I.O.D. op den 12en Januari, betuig ik mijn har- telijken dank. F. VAN HEERWAARDEN. Den Burg-Texel. te Den Hoorn in „het Loodsmanswelvaren" op Vrijdag 17 Januari uitsluitend voor Donateurs en Zaterdag 18 Januari entree f0,60. Aanvang 's avonds half acht. Vrijdag personen beneden 16 jaar geen toegang. TE KOOP gelegen te de Koog. Te bevragen bij P. UITGEEST. GEVRAAGD: ALG. WEESHUIS. "Te KOOpT Biggen drie weken oud. M. KOORN. Lentevreugd polder Eierland. Leden der die in verband met het in werking treden der ZIEKTEWET op 1 Maart '30nogwen- schen deel te nemen aan de ziekteregeling der bovengenoemde Vereen, worden ver zocht lvet in hun bezit zijnde formulier voor of op a.s. Maandag 20 Jan. aan den Secr. te zenden. van AF OUDESCHILD Laplata Mais 8,25 Donau Galfoxmais 7J5 Chevaliergerst 9,25 Prima Canadagerst 8,50 Gemengd kippenvoer 10,75 Ochtendvoer 14, Kunstkorrels Bertels 16, Muskator 15,25 Haver 8,— Inlandsche tarwe 12,25 Buitenl. tarwe 9,50 Voorslaglijnkoeken 13,75 Amerik Lijnkoek S. K. 14,— Zachte Grondnotenkoek 12,— Cocoskoeken 10,50 Palmpitkoeken io,25 Zaansche Soyakoeken 10,25 Murwe lijnkoek W.L. 17, - Bertels Suikerkoekjes 18,— Kal vermeel Duyvis 18, - Katoenzaadmeel Bolted Texas 13.75 Inl. Suikerpulp ca. 28"/0 8,75 China paardeboonen geschoond 11,25 Tarwezemelen 7,50 Tarwegrint 7,25 Delftsche Phosphorzure kalk 15, Carnarina vleesch-diermeel 2.3,75 Vischmeel 23,— Turfstrooisel fijn Den Burg, Texel 16 Jan. 1930. met medewerking van de welbekende

Texelsche Courant | 1930 | | pagina 3