m m sj No 4395 Woensdag 15 Januari 1930 43sieJaargang TWEEDE BLAD LL";: jsa |psa Ml Texelsche Berichten ABONNEMENTEN: UITGAVE; N.W/h LANGEVELD DE ROOIJ K DEN BURG OP TEXEL ADVERTENTIËN: TELEFOON: N°.11 POSTGIRO: N°.652 il POSTBUS: N°. 11 Vervolg van het le blad. De Molen in 't Noorden. Over onjuiste gegevens en kwaadwillig heid. De heer J.S.Dijt, dijkgraaf, door ons om nadere inlichtingen verzocht, geeft het volgende ten antwoord. Mijn klacht, dat de molenaar de molen niet vlug genoeg liet malen, kan ik nie^ terugnemen, omdat ik dit meermalen ge constateerd heb en ingelanden van het Noorden e.a. dat eveneens hebben ge daan en hun ergernis daarover hebben ge uit. Uit de voorbeelden ter berekening van de capaciteit van de molen, door de heer Vlaming gegeven, waaruit zou blijken, dat die angstvallig klein zou zijn, kan evengoed berekend worden, dat de motor water ingemalen heeft inplaats van uitge- malen. Die gegevens voor berekening deugen dus niet, en doen slechts kwaad door de valsche voorstelling. Aan de heer Vlaming zij meegedeeld, dat voor vergelijking van de snelheid bij molens in Noord-Holland en die in het Noorden twee waarnemers noodig zijn en idat die er danook waren. Het is niet bij/ eenmaal vergelijken gebleven. Inmiddels geven de heeren Dijker en Vlaming een afbrekende critiek op de bouw van de mo len wegens het breken van een paar rol- pennen van de bonkelaar. De vermoede lijke oorzaak kan ik wel gissen, doch zou dit antwoord te lang maken. De molens bij de Oostersluis zijn tege lijk met storm op onverklaarbare wijze aan het malen geraakt en daarbij ver nield. Een daarbij gevonden kromgebogen stang gaf te denken aan kwaadwilligheid. Wat de heer Dekker aan de heer Vla ming precies geschreven heeft, is me niet bekend, doch zal wel meer een aanbeve ling van de pompen zijn, die zoo goed koop met een electrische hulpinstallatie zijn in te richten, en die bij windstilte zou, zijn te gebruiken in het Noorden, dan een aanbeveling voor electrisch malen zonder, meer. Zoo'n hulpinstallatie bij de bestaan de pompen is inderdaad veel goedkooper dan een geheel nieuwe oliemotor met pompen, etc. en zou weinig stroom nemen omdat de molen het leeuwendeel zou doen. De lieer Vlaming is wel erg vlug klaar met zijn conclusie van de beteeke- nis van een molen voor de 30 polders. Als hij echter onbevangen oordeelde, zou hij weten, dat zoo'n molen bijna nooit werkeloos zou staan door hooge zeestand, wat volgens de heer Dijker de oorzaak is van het niet kunnen malen in het Noor den. Deze laatste moet staken als de zee^ stand plm. 2 M. boven Noorderpeil is. 2 Meter boven goed 30 Polderspeil is 1.20 boven volzee, d.w.z. voor oningewij- den, dat er een peil bereikt is, waarbij water op de havenkade te Oudeschild komt. Het aantal uren, dat dit voorkomt, kan verwaarloosd worden. Bij windstilte met gevolg normale zeestand hebben we de sluizen, waartegen de beste bemaling het dan moet afleggen. Als gevolg van kwel en vasthouden van water door de grond, moet per bunder in het Noorden meer dan tweemaal zoo veel water uitgeslagen worden als in de 30 polders. De gemiddelde opvoer in de laatste is twee-vijfden van die in het Noorden m.a.w. bij gelijke kracht zou door de molen in de 30 polders ruim 2 maal zooveel verwerkt worden als in het Noorden. Dat te zamen, geeft reeds, dat dezelfde bemaling viermaal zooveel bun ders beheerscht. Daarbij mag het uitblij ven van staken bij hooge zeestand en de sluizen bij windstilte geeft wel een eenigs- zins ander beeld dan de heer Vlaming op hangt. Allerhande. Op drie Unie-obligaties kon de heer A. C. Rab de vorige week voor ruim f450,— aan prijzen uitbetalen. Een paard, bereden door een lid van de Texelsche Rijvereen., heeft Zon dag van het perceel van mevr. de wed. Bakker in de Hoogerstraat een ruit ver brijzeld. De heer J. B. heeft zich bij een motorongeval in de Koogerstraat ernstig bezeerd. Hij sloeg tegen de grond; een 'been werd ontveld, zijn kleeding leelijk gehavend. De motor reed ,,op eigen ge legenheid" eenige meters door. B. heeft eenige dagen rust moeten nemen. Waren verscheiden huizen aan de Koogerstraat eerst bij regenweer niet dan door een modderpoel te bereiken, thans wordt de toestand door het leggen van een trottoir aanmerkelijk verbeterd. Voor het misdeelde kind. Namens het comité voor de verkoop van zegels ten bate van het misdeelde kind, deelt men ons mee, dat de op brengst ongeveer geweest is: den Burg f 240, den Hoorn f SO, Oosterend f 55, de Cocksdorp f 43, Oudeschild f 24, de Waal f21, de Koog f 17. Een stuurlooze schoener. Ten Noord-Westen van het eiland werd Maandagmorgen een schoener ontdekt,, die stuurloos bleek te zijn. Door de ebbe is het schip, welks naam tot dusverre onbekend is, ver uit de kust afgedreven. Het merkwaardig kalfbeest, waarover we in ons vorig nummer schreven, is na op de markt te kijk gesteld te zijn voor de slacht verkocht. Zeer zware storm. De storm, welke in de nacht van Zon dag op Maandag zoo bar heeft huisge houden, is blijkens mededeelingen van 't Meteor. Instituut te de Bilt een buiten-, gewoon zware geweest. We kunnen wind kracht en snélheid het best vergelijken met die van de hevige storm van Novem ber 1928, waarbij de „Eugenia" óp de zeedijk te den Helder werd gejaagd. Het noodweer kenmerkte zich door orkaanach tige vlagen en windstooten met 'n snel heid van 40 M. per seconde. De sleepbooten Dros-Doeksen behou den binnen. De vijf sleepbooten van de combinatie Dros-Doeksen, die Zondagnacht bij het te Terschelling gestrande s.s. „Benwy- vis' 'bezig waren hebben door de storm de trossen moetien losgooien en zee moe ten kiezen, daar de N.W. storm het bin- stoomen onmogelijk maakte. Men heeft zich te Terschelling zeer ongerust ge maakt over het lot der bemanningen doch ondanks het buitengewoon zware storm weer, dat met orkaankracht woedde, zijn alle booten Maandagavond achtereenvol gens behouden te Terschelling binnen ge komen. De storm noodzaakte de bergers het s.s. „Benwyvis", dat Zondagavond bijna vlot was gebracht, weer meer naar het strand te laten gaan, welke moeilijke manoeuvre gelukte. Dinsdag is de „Ben wyvis" weer eenigszins zeewaarts ge bracht. Radio-Centrale—den Burg. Voor de stichting van een radio-centrale alhier schijnt nogal animo te bestaan. Er zijn nu al drie gegadigden. Ook de heer P. Koorn, te Oudeschild, maakt plannen. Wie volgt? Sportnieuws. Men schrijft ons: Vergezeld van eenige supporters begaf T zich naar den Helder om te spelen tegen H R C. III, welke wedstrijd eindigde met een 2—0 overwinning. „Texel" heeft weer twee kostbare puntjes binnen, waarmede de kans voor het zoozeer begeerde kampioenschap stijgt. Nu moet T nog spelenuit tegen Nieuwe Niedorp en thuis tegen Helder II, de concurrent van het kampioenschap. Nu over het verloop van de wedstrijd het volgende; Toen scheidsrechter Wiebols de beide captains tossen liet, en door H.R.C. gewon nen werd, verkoos deze cluo met de wind welke van doel tot doel stond—in de rug te spelen. De T-midvoor trapte af. In het begin waren de „T." backs niet erg trapvast, maar hadden toch spoedig hun oude form te pakken en waren dan ook niet te passeeren, zoodat de keeper „T." weinig ballen te verwerken kreeg. Waren de backs gepasseerd, dan deed de keeper de rest. Men dacht al, dat de rust inging, toen Kiljan een mooie voorzet gaf en Liotard zijn hoofd er onder zette. De keeper had het nakijken: 10. Voor de rust waren er voor het „T."-doel nogi eenige gevaarlijke momenten, maar de keeper was op zijn post en hield het doel schoon, zoodat de rust inging met een 10 stand voor Texel. Daar de wedstrijd H.R.C. I—Sparta I op tijd moest beginnen, werd er weer vlug aangepakt. „T." was weer spoedig in de aanval, maar ook de keeper van H.R.C. was in zeer goede form en hield het doel ofschoon hij heel wat schoten te ver werken kreeg, voorloopig schoon. Ook de andere spelers van H.R.C. gaven zich geheel. Het was een zeer mooie wedstrijd. Na eenige op het H.R.C.-doel afgesla gen aanvallen, kreeg Winter, die als altijd een zeer goede wedstrijd speelde, de bal toegespeeld, gaf die door aan N.Ran, welke zich geen oogenblik bedacht en de keeper geen schijn van kans gaf: 2—0. Nu speelde H.R.C. een verloren wed strijd. De „T." supporters moedigden hun spelers weer aan, maar er kwam in da stand geen verandering meer. De spe lers, die allen een goede wedstrijd ge speeld hebben, kunnen met voldoening, op deze wedstrijd terugzien. DE COCKSDORP. Twee stoomschepen gestrand. De hevige Zuidwester storm, die Zon dagavond begon en gedurende de nacht in hevigheid toenam, heeft in het gezicht van de Texelsche kust een tweetal stoom schepen op het strand geworpen., n. 1. op de Vliehors. Het eene, dat draadloos van zijn stran ding bericht heeft gedaan en hoog op de Hors zit, is het Italiaansche stoomschip „Valentino-Cado", gebouwd in 1909, me tende bruto 4383 ton. Het andere, dat dichter bij de Eier- Iandsche gronden zit, bleek te zijn het Letlandsche stoomschip '„Skauts", ge bouwd in 1897 en metende bruto 2121 ton. De reddingboot Eierland vertrok Maan dagmorgen naar de strandingsplaats. Ook de Dorus Rijkers van den Helder was uitgevaren. Midden in de branding geraakte de mo tor van de Eierland door het overslaan van een zee defect de magnieet wei gerde dienst zoodat men genoodzaakt was het anker uit te werpen, intusschen was de Dorus Rijkers bij de Eierland gekomen. Een van de leden der bemanning van de Eierland ging op de Dorus Rijkers over om als loods dienst te doen, waar na deze naar het gestrande stoomschip stoomde. Langs zij gekomen, gat de be manning te kennten, het schip niet te wil len verlaten, zoodat men onverrichterzake moest terugkeeren. De Eierland was inmiddels door gebruik making van de zeilen teruggekeerd. De Dorus Rijkers volgde nu ook en nam de Eierland onderweg op sleep touw. Maandagmiddag is de Dorus Rij kers nogmaals naar de strandingsplaats vertrokken, doch het schip, dat met de vloed hoogerop gekomen was, bleek met de diepgaande motorreddingboot niet meer te bereiken. Hierna is de Dorus Rijkers weer naar den Helder vertrokken. Naar we vernemen is met de „Valen- tino-Cado" draadloos een bergingscon tract afgesloten door de firma Doeksen Dros. —o Nadere biezonderheden De „Valentino vroeg in de stormnacht draadloos om hulp, daar het 12 mijl be westen Terschelling in nood verkeerde. De „Groningen" vertrok van den Hel der, doch later bleek de assistentie van 'n' reddingboot meer gewenscht. De „Eier land" koos zee. De „Dorus Rijkers" ver trok, na te Oudeschild de heer Zegel als loods aan boord te hebben genomen, binnendoor naar de Eierlandschc gronden. Hoe groot de teleurstelling voor onze dappere mannen was, toen de „Dorus Rij kers" door het defect aan boord van de „Eierland" de „Skauts" het eerst be reikte, laat zich begrijpen. De bemanning wcnschte evenwel het schip niet te verlaten. Later heeft kapitein Bot van de „Dorus Rijkers", na zijn boot op het strand te hebben laten loopen, een onderhoud ge had, o.a. met de heeren Ooit, Lap cn Epe, leden van de plaatselijke commissie, De heer Bot heeft hier een uitstekende in druk gemaakt. Na in de Cocksdorp le vensmiddelen te hebben ingeslagen is hij weer aan boord gegaan. Aan boord van de „Valentino" bevond zich 31 man, die Maandagavond deels met eigen booten, deels met een wippertoe- stcl op Vlieland zijn aangekomen. Met de kapitein van de „Skauts" sloot de fa. Dros-Doekseli een bergingscontract af. De „Skauts" komt van Gent. De „Va lentino" was van Brake op weg naar Cardiff. Ze had geen lading aan boord. DE WAAL. 1 I Stormschade. Van 't in aanbouw zijnde huis van de lieer P. Former alhier, streken door de hevige storm omstreeks 500 dakpannen af. Een tegenvaller voor de aannemer! OOSTEREND. Nut en Genoegen. Zaterdagavond hield „Nut en Genoe gen" haar tweede vergadering in dit sei zoen in het „Wapen van Amsterdam":, De opkomst kon bevredigend heeten. De voorzitter, de heer IJ. Koppen, opende de vergadering met een hartelijk welkom aan allen, en voegde er de wensch aan toe, dat 1930 voor de leden in het algemeen en voor de vereen, in het biezonder, een; gunstig jaar zou mogen worden. Spreker bracht verder in herinnering, dat beslo ten was deze avond te vullen met „eigen krachten", en dat men daarin, zij het danook door toevallige omstandigheden, was geslaagd. De uitvoering van de zang- vereen. „Nieuw Leven" kon door onvoor ziene omstandigheden niet doorgaan, en nu werden directeur en de dames en heeren, die in bovengenoemde uitvoering zouden meewerken, bereid gevonden om hun programma voor de leden en dames van „Nut en Genoegen" ten uitvoer te brengen. De voorzitter noemde dit eeru gelukkig idee, daar het anders zeer twij felachtig zou zijn geweest, of men voor deze avond een volledig programma had kunnen samenstellen. Voor de pauze werden achtereenvolgens de volgende voordrachten gegeven: 1. De begrafenis van oom Koos; 2. Hannes bij de landweer; 3. Na het nachtfuifje; 4. De veriatenen; en 5. Metamorpiiose. Hoewel al deze voordrachten goed vol deden, werd het grootst succes van de avond bereikt, toen na de pauze werd opgevoerd het blijspel in één bedrijf „Arme rijken." Herhaaldelijk werd er hartelijk gelachen, wanneer de heer erj mevr. Meunier, alias Mulder,'een rijk ge-> worden aardappelenkoopman zich moeite gaven om toch vooral in gezelschap van een aanstaar.de schoonzoon, Jb. Dalen-- hout van Meervoort, die echter later bleek Smit te heeten, zeer voornaam te; doen. Zonder aan de overige medespe lenden te kort te doen, willen wij toch even opmerken dat bovengenoemde rol len, welke werden vervuld door mcj. N.Bakker Ad. en de heer P.Brans Az^ buitengewoon goed werden vertolkt. In zijn sluitingswoord bracht de voor zitter hartelijk dank aan allen, die had den medegewerkt om deze avond zoo goed te doen slagen, en wel inzonderheid aan de heer M.Kikkert, die zich met de leiding van een en apder had belast. LéCHiéOOUiSAKlï DEN BURG: 50 ct per drie Maanden. Franco p. pest door geheel Nederland 75 ct p. 3 maanden. Losse nummers: 3 ct DE TEXELSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAG. EN ZATERDAGMORGEN Van 1-5 regels: 50 ct. Iedere regol moor: 10 ct. Dezelfde advortontlo 4 maal geplaatst wordt 3 maal borokend. Bij abennemont lagero regelprljs. ADVERTENTIÈN MOETEN DAAGS VOOR 'T VERSCHIJNEN 4 UUR NAM. IN ONS BEZIT ZIJN

Texelsche Courant | 1930 | | pagina 1