w 43steJaarganfc %t&ês& HEERENBAAI No 4396 Zaterdag 18 Januari 1930 Voor de Zondag. üeraeys ©bi ©^ersp^&iiieai Onrustig en Slagj@Bo@s MIJNHARDT'S ZENUWTABLETTEN 9 Texe!sch@- Berichten EERSTE BLAD. Voor hoofd en hart. ABONNEMENTEN: UITGAVE: N.V,v/h LANGEVELD DE ROOIJ DEN BURG OP TEXEL ADVERTENTIÊN: TELEFOON: N°.11 K POSTGIRO: N°.652 SS POSTBUS: N°. 11 KLOOSTERBALSEM ^)ewvfóabak bij. uUnemenMeid\r ECHTE FRIESCHE 20-50cf.perons TEXELSCHE COURANT DEN BURG: 50 ct. por drie Maanden. Franco p. pest door geheel Nederland 75 ct p. 3 maanden. Losse nummers: 3 ct DE TEXELSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAG- EN ZATERDAGMORGEN Van t-5 regels: 50 ct. Iedere rogel moor: 10 ct. Dozelfde advertentie 4 maal geplaatst wordt 3 maal berekend. Bij abonnement lagere rogolprljs. ADVERTENTIÊN MOETEN DAAGS VOOR 'T VERSCHIJNEN 4 UUR NAM. IN ONS BEZIT ZIJN WEES IEMAND!! WEES UZELF!! Hoe komt het, dat het leven van velen onzer nog zoo weinig vastheid Vertoont en de indruk maakt als van een riet, dat door de wind wordt heen en weer bewogen Zelfs dan wanneer de keuze van een bergep, het zich vestigen in een' bepaalde omgeving, het aanvaarden van telkens weerkeerende plichten aan ons leven uitwendig een v.aste richting schij nen te hebben gegeven, blijft, ondanks dat alles, ons innerlijk vaak wankel dn, aan allerlei wisselende invloeden ten.' prooi. Nu eens aangetrokken door het voorbeeld v;an een onzer medemenschen -dan weer afgestooten door de waarschu wing, die daar uitgaat van een ander, nu eens tijdelijk een ideaal najagend, dan weer datzelfde ideaal prijsgevende voor een ander, laten we ons 'levens scheepje slingeren en dobberen op de baren, zonder met bewustheid koers te zetten naar een doel voor onze levens-1 reis. We genieten of lijden, al naar hel! zich voordoet; maar zonder dat eten in wendige schakel onze verschillende levenservaringen met elkander in ver band brengt. Van tijd tot tijd maken we de rekening op en komen tot de slot somdat we nog weinig of niets hebben bereikt; door die treurige ontdekking ontmoedigd beginnen we opnieuw, maar alweder zonder een persoonlijke gedragslijn vast te stellen, zonder voor ons zelt te bepalen naar welke stem we in 't biezonder willen luisteren, welke richting we bij uitsluiting van andere wenschen te volgen. Toch is er een stem, een richting, een zekerheid voor elk onzer, Indien we ons maar willen gewennen er naar te luiste ren en ze als leidende drijfkracht voor ons leven te erkennen. De verschillende- stemmen van buiten verwarren ons door dat ze vaak met elkander in tegenspraak- zijn; maar er is étn stem van binnen,, die zwak en fluisterend aanvangt, als waagde ze het nauwelijks zich te doen hooren, die echter krachtiger moediger zelfbewuster wordt, naarmate we Van onze kant haar de noodige aandacht maar schenken. Het is de stem onzer per soonlijkheid. Hoe meer zij op de voor grond treedt, des te zekerder zullen an dere op de achtergrond treden. Maar zij verheft zich niet uit zichzelf. Schuchter en bescheiden als ze is, eischt' ze voortdurende aanmoediging en op merkzaamheid. Ze moet er aan gewend worden bij alles te worden geraad pleegd, haar meening, haar inzicht, haar neiging onder vorm te brengen en te openbaren. Ze moet het durven wagen zich te uiten, ook dan, wanjneer ze in tegenspraak is met de omgeving; ze moet in vrijheid en onafhankelijkheid alleen de waarheid dienen. Ongetwij feld zal zij bij ieder onzier van toon en klank verschillen, maar zij zal het zijn en geen andere, die onze sma,ak aan het licht brengt; die onze wenschen doet kennen; die onze aanleg verraadt. On ze persoonlijkheid moet het merg van •ons wezen, de eenheid en de vastheid worden van ons leven. Door haar te ver sterken zullen we onszelf voor weife len en wankelen behoedien; we zullen op-i houden onze wieken naar alle winden te draaien en we zullen meer en meer onsi zelt zijn. Maar hieruit volgt als vanzelf de hooge, de allesbeheerschende eisch: wij moeten zelf voor die persoonlijkheid zorg dragen. Zullen we ophouden ons door onze omgeving te laten beïnvloe den, dan moeten we weten waar de bron ligt van onze kracht, opdat we die te allen tijde kunnen vinden. De klank Van de innerlijke stem moet zuiver zijn Zal zij niet alleen ons leven besturen1 maar het in de goede richting voor waarts leiden, dan moet haar zuiverheid voortdurend aan het hoogste en beste worden- getoetst. Wanneer we een wan klank vernemen, moeten we niet trach ten het hoogste omlaag te trekken maar Gebruik hiertegen de Zenuwstillende en Zenuwsterkende integendeel ons peil te verhoogen op dat er reine samenklank zij. We zullen ons niet meer afvragen: wat is het doel van ons leven? en over elke vooruit gang zal er in ons hart vreugde zijn. Zondag IQ Januari 1930. ZONDAO. Zeer harde tijden moet men met nog harder wil en groote vastberadenheid on der de oogen zien. MAANDAG. Geen succes is die naam waard, tenzij het verkregen wordt door eerlijke vlijt, en door moedig en volhardend worste len met de wisselingen van het noodlot., DINSDAG. Hoe eerlijker en gestrenger gij uzelf beoordeelt, de ste rechtvaardiger en mil der zult gij het anderen doen. WOENSDAG. Hij gebruikt de tijd slecht, die steeds op goede tijden wacht. DONDERDAG. Angst verdrijft het onweer niet. VRIJDAG. Doe wat een belooning waardig is, maar begeer die niet. Matthias Claudius ZATERDAG. Heb altijd door iets goeds in de zin. Matthias Claudius )ubbel is het genot met I Wybert-tabletten, de keel is tegen ontsteking be veiligd, de adem zuiver! ïn origin, doozen 45 en 65 ets. Praatavond Holl. Mij. vsn Landbouw, gehouden op Dinsdag 14 Jan. j.l. in hotel „De Oranjeboom." Men schrijft ons: De bijeenkomst, die door 60 a 70 leden was bezocht, werd omstreeks 8 uur door de voorzitter, de heer C.Keijser Hz., ge opend. Spr. deelde mede, dat deze praat avond iets vroeger was begonnen, omdat men nogal een overbeladen agenda had: n.l. „Bespreking over water"; „Bespre king over het al of niet houden van een Tentoonstelling in 1930" en „Benoeming van een comm. van advies voor koopers en huurders van landerijen in deze ge meente." Hierna verkreeg de heer Klimp het woord, die weder bereid was gevonden, de inleiding over „Water" te houden. In vorige vergadering, zegt de heer Klimp, werden onderwerpen gevraagd die de leden gaarne op eerstvolgende praat avonden behandeld wenschten. Een der aanwezigen stelde toen voor een bespre king over „Ontwatering." Ik heb toen te kennen gegeven, dat dit weinig nut heeft, omdat m.i. hier voldoende bekend is, welk nadeel overtollig water de landerijen be rokkent. Het bestuur heeft echter ge- gemeend, dat een bespreking over de waterkwestie hier nog wel zijn nut koi. hebben en daarom heb ik mij bereid ver klaard in 't kort nog het een en anlder over nut en schade van en door water te zeggen. Ik zal mijn inleiding in drie dee- Ien splitsen; eerst zal ik spreken over „Watervoorziening voor mensch en dier"^ dan over "Strijd om 't water" en tenslotte over „Schade van te veel water." Goed drinkwater. Zoowel voor de gezondheid van mensch als van dier is het noodig dat het orjn'.c- water, dat men gebruikt of toedien:, van nacht verzachtenden AKKER Geen goud zoo goed." de allerzuiverste kwaliteit is; en dat Iaat hier zeer veel te wenschen over. Hier te den Burg b.v., waar rcoeds honderden en honderden jaren menschen wonen, kan het bijna niet anders of het grondwater moet veelal onzuiver zijn. Immers in de loop der jaren moeten langzamerhand hier vele onzuiverheden'tot de putten zijn doorgesijpeld. Het is mij niet bekend, of hier wel eens monsters welwater zijn on derzocht; ik maak mij echter sterk, dat men daarmede zeer ongunstige resultaten zou hebben. Met 't drinkwater van het vee is het hier al niet beter gesteld, en het lastigste is juist, dat men niet kan zien, of het.' water zuiver is. Mij is een geval bekend,, van een veehouder in deze gemeente, die aan zijn vee water gaf, dat helder was, reukloos en smaakloos en toch bleek, dat zijn vee ongesteld werd door onzuiver water. Hoe is het hier veel op de boerderijen? Men heeft een oude put dicht bij huis of soms in de stal zelf; deze putten kun nen niet zuiver zijn, vooral niet de stal - putten, die. dikwijls onder de groep zijn gelegen, terwijl de grond ondoorlaatbaar is afgesloten. Een koe verwerkt dagelijks 40 a 50 L. vocht en als men een dier zoo veel ondeugdelijk water laat drinken kan ziekte zeer zeker niet uitblijven. 'tWorldt daarom hoog tijd dat 't water op de boer- rijen wordt onderzocht. Dit kan geschie den bij de Rijksseruminrichting te Rot terdam; 't is vrij duur: het kost f10 pen monster; doch men dient te overwegen dat men daarmede de gezondheid van zijn gezin en van 't vee ten zeerste bevoiidert. Misschien krijgen we hier in de toekoms: op het gebied van watervoorziening door waterleiding nog wel een betere toestand., In N.-H. is men ons op dit gebied zeer veel vooruit: iedere veehouder, die het wenscht, kan aldaar aan de waterleiding- aansluiten. 't Is echter wel zaak, als men een put heeft, die op geen geschikte plaats is ge legen, ot die men wantrouwt, zoo spoedig mogelijk een nieuwe te slaan. De strijd cm 't water. Hiermede bedoel ik 't binden van het water in de landerijen. Wanneer de struc tuur van de bodem niet deugt, verdrogen* in de zomer de landerijen spoedig en daarom hebben we een strijd te voeren tot behoud van vocht in de bodem. Het water, dat verdampt, condenseert weer in de hoogere luchtlagen en komt weer in regen tot ons. Hierdoor ontstaat een eeuwige kringloop in de natuur, waar door de menschen onschatbare dienster! worden bewezen. Doordat het water van hooger naar lager gelegen plekken stroomt wordt energie ontwikkelt die men overal heeft weten te exploiteerc-n. Vooral in Noorwegen brengt deze exploitatie onbe rekenbare voordeekn op. Zooals men weet, is de Norge-Salpeter ook o.a. een product dat door behulp van de energie van de watervallen verkregen wordt. Op het land vinden dan de regenval de meststoffen opgelost en voert het wa ter deze, als reserve plant n/oedsei de bodem in. Water is ook een zeer noodza- (ook In '/ion»en,ft ponden en ponden) ^Vhaapt Jiw Wut/ce&er 'rt pa/je O'S SEDERT 1753 - kelijk voedsel voor de planten, omdat deze voor een groot deel uit vocht zijn opge bouwd. Als voorbeeld kan het volgende dien-en: 80.009 Kg. bieten is een flinke op brengst per H.A., hiervan is 14 pet. droge stof en 86 pet. watier. Doch om 1 Kg. droge stof te hebben is 300 L. water noo dig. Voor de droge stof alleen zou men dus 11.200 maal 300 L., dus 3.360.000 L. water per H.A. noodig hebben. Men mag dus de hoeveelheid vocht, die de bieten in de groeiperiode noodig hebben, op minstens 7 miljoen L. per H.A. stellen. Het is daarom noodig, dat men deze grond zoo bewerkt, dat hij het water zoo veel mogelijk vasthoudt en dit is vooral hier op Texel moeilijk, omdat er veel lichte zandgrond voorkomt, die humus- vorming moeilijk maakt. Met stalmest be reikt men eenig resultaat, voornamelijk op bouwland.. Groenbemesting geeft ech ter beter resultaten. Een noodzakelijkheid is, dat men de grond op tijd bewerkt en dat is een wet, waartegen zeer veel ge zondigd wordt. Dit behoeft echter in de tegenwoordige tijd niet meer; wanneer men gebruik maakt van moderne werktui- tuigen, zooals tractor's etc., kan men te genwoordig op tijd zijn. De herfst en het voorjaar zijn de jaargetijden, waarin men het land moet bewerken. Zorg er voor, dat de verdamping van het water, zoo veel mogelijk via de plant geschiedt. De grond mag niet geblokt de groeitijd op gaan. Maak na het blokken het bovenste laagje los. 't Is bewezen, dat deze maat regel het verdampen tegengaat. üp de groenbemesting wil ik nog even terugkomen, zegt spr. Een flinke hoeveel heid planten in de bodem verhoogt 't - vochtgehalte. Bezig hiervoor vlinderbloe mige planten. Een strijd heeft zoowel de landbouwer als de veehouder te voeren tegen het on kruid. Zorgt er voor, dat het vocht, dat zich in uw landerijen bevindt, Vnl. aan cultuurgewasscn ten goede komt. Het komt heel dikwijls voor, dat men op het bouwland niet kan zien, wat er gezaaid is, door het snelgroeiende onkruid. Gras landen ziet men geel staan van de made liefjes, en boterbloemen, en rood van de zuring. Deze onkruiden drinken 't water op, dat de cultuurgewassen toekomt. Wie den geeft over het algemeen op bouw land wem g. Het onkruid moet verwij derd worden door ordeelkundige bemes ting en bewerking. Weiland, dat jaar in, jaar uit verstikt wordt door boterbloe men, zuring, enz., deed men goed eens te scheuren. Het is bekend, dat de hoeveel heid water, die voor de plantengroei noo dig is, niet kan worden toegevoegd aan de bodem. Misschien komt men er in N.- Hoiiand nog wel eens toe, als de Zuider zee is afgesloten en geheel zoet geworden, doch hier op Texel gaat het zeer bezwaar lijk. Het inlaten van zeewater heeft dan, ook geen ander doel dan om de siooien voor afhein.ng te vullen. Van besproeiing

Texelsche Courant | 1930 | | pagina 1