AUTO-TRAMSPORT 5 tenen Onze Groote Balans Opruiming is nu in vollen gang. OUDKERK VAM PRAAG, Veiling Boerenplaats. Uw urine waarschuwt U! RuasynNierenPiUen ADVERTENTIEN Texeïssh Fanfarecorps Uitvoering de boerenhofstede genaamd „Labora", half tons Ford-vracht wagentje Adverteeren doet verkoopen STAATSBOSCHBEHEER. ruim 400 perceelen zware en lichte palen, mi iiiiii min min min mm s i J. VLAS, Oudeschild. Meubelen, Tapijten, Bedden, Dekens, enz. Uitsluitend a contant. Geen zichtzending. Speciale Meubelen- en Tapijtzaak Spoorstraat 52-54, Den Helder tegenover Hotel Woud. Soiiede geldbelegging. Naaiwerk aan huis. Houtverkooping op Texel. Een goed begin in 1930 M ■M $1' 0m plaats te maken voor het voorjaar, ruimen wij alle voor belachelijk lage prijzen op. inkoop. Voor hen, die gaan trouwen of verhuizen is het een prachtgelegenheid Doet Uw voordeel, eer h9t te laat is zijn wij nog zeer ver af, zoodat wij voorloopig nog geheel zijn aangewezen op 't biniden van 't vocht aan den bodem. Strijd tegen het water. Bij de aanvang zei ik reeds, dat m. i. een bespreking over de waterstand in de winter vrij overbodig was. Iedere landge- bruiker hier is voldoende overtuigd, dar te veel water in dat jaargetijde zeer na- tieeng is voor de plantengroei. In de winter kan de waterstand n 16 t gemakke lijk te laag, 't moet tot de laatste druppel uit de sloot. Spr. las vervolgens verschik lende uitspraken voor uit een regeerings-i rapport van 1917. Hieruit bleek, dat men toen reeds overal voor zeer lage water stand was in de winter: b.v. in Groningen van 1 tot 1.80 M. beneden 't maaiveld; in Eierland in de winter 15 dM., in de zomer 71/2 dM. (dit laatste zal wel tot de vromte wenschen blijven behooren, zegt de heer KI.) Spr. behandelt ook de diepgang van verschillende plantenwortels: hoe grooter diepte, zooveel beter kunnen de planten groote droogte verdragen. Door te veel water 'echter kunnen de plantenwortels niet tot cn wikkeling komen, ook de bla deren kunnen zich niet ontwikkelen; te vens bevordert te veel vocht de ontwik keling vin giftige gassen. Bij de polderbesturen hapert de ontwa tering nog veel en 't moet onze plicht; zijn aan een goede ontwatering zooveel' mogelijk mede te werken. Doch lang niet altijd zijn de polderbesturen de voornaam ste schuldigen; ook de boeren zelf hebben dikwijls schuld. Wij zien b.v. herhaaldelijk water op het land staan terwijl de slooten droog liggen. De boer heeft dan zelf de schuld, omdat zijn greppels niet in orde zijn. Draineeren vooral is een nuttige zaak die de eigen boer zeker ter hajtijd moet nemen. Van een pachter kan fdat alleen als hij voor lange tijd pacht. De grond eigenaar moest dit echter voor de pachter doen. Spr. eindigde zijn inleiding met een ge dicht, „Het Kameleon", dat een hartelijk applaus van de vergadering verwierf. De discussie, die op dit onderwerp volgde, was van weinig beteekenis. De heer Jac. Klz. Roeper stelt nog voor om in aansluiting op een ingezonden adres aan 't bestuur der 30 Polders eenige actie van de Vereen, te doen uitgaan om in dat waterschap de bemaling te bespoedigen omdat er door te veel water jaarlijks nog duizenden guldens schade wordt aange richt. De voorzitter wijst er echter op, dat de Vereen, zich op dat gebied niet kan bewe gen en een neutraal standpunt moet blij ven innemen. De heer Klimp zegt: Tot het geven van advies in bemalingskwestie ben. ik absoluut onbevoegd en ik wensch mij daarom niet op dit terrein te begeven. Deze vergadering is, dunkt mij, voor de polderbesturen een spoorslag om de ont watering zooveel mogelijk te bevorderen; vooral nu de aanwezigen zich eenparig uit spreken cn het nut van een lage water stand in de winter door ieder wordt inge zien. De heer M.D.Dijt is het met hetgeen de heer Klimp over ontwatering gezegd heeft, vrijwel eens. Alleen wil hij nog iets hieraan toevoegen, nil., dat de waterstand van de lichte zandgronden, b.v. van de schrale duinrand, wel te laag kan zijn in de winter 50 cM. benfeden 't maaiveld voor deze zandgrond en 60 cM. voor lich te veengrond is niet te hoog. Hierna wordt van dit onderwerp afg stapt en komt de Ten oonstelling in be spreking. Met algemeene stemmen wordt beslo ten om, dit jaar, de 't vorig jaar uitge stelde Tentoonstelling te houden en we der samenwerking te zoeken met de an dere Landbouw-, Pluimvee- en Bloembol lenverecn. in deze gemeente. Commissie van advies voor koopers en huurders v?n lan derijen in deze gemeente. De voorz. zet nog eens nader uiteen dat deze commissie ten doel zal hebben te voorkomen dat personen van hier en elders zich geen strop koopen of verhan gen aan te hooge huur, zooals wij hier reeds zoo dikwijls hebben zien gebeuren. De commissie zal aan persen cn die er om vragen een onpartijdig advies geven. De heer J. Nz. Kikkert is van oordeel dat de commissie op zeer groote moeilijk heden zal stuiten. De een zal b.v. in staat] zijn op een stuk land een flinke pachtsom! te betalen, de andere niet. Ook kan koop en verkoop van land zeer veel uitecnloopen grond die b.v. thans weinig waarde heeft, kan somtijds plotseling in waarde stijgen De heer Sijbr. C. Eelman vindt zulk een commissie eveneens zeer bezwaarlijk er zullen ongetwijfeld groote bezwaren komen bij het uitbrengen van een advies Dit is ook de meening van de heer Joh Keijser Pz. De heeren Eenit en Poot zouden het sa mensVPn "an zulk een commissie echter zeer toejuichen, terwijl de heer S.Kuijper eva luu.jail gecii van een persoon uie door ongr n ;tig advies door een land- bouwieeraar over een boerderij in Eierland voor het halen van een strop was behoed.) Nadat de heer Klimp de zaak nog eens nader heeft toegelicht en er op heeft ge wezen dat de Landbouworganisatie de aangewezen vereen, is om de landbouwers voor onheilen als bovengenoemd, te be hoeden wordt met vrijwel algemeene stem men besloten, de commissie in te stellen. De voorz. deelt nog mede, dat men voor de samenstelling dezer comm. zich met cl" afd. Eierland en L.T.B. zal verstaan. Het is t doel de commissieleden op verschillende punten van het eiland te zoeken. In de vergadering werd nog de wensch uitgesproken, dat men in andere gemeen ten het voorbeeld van de afd. zou volgen) omdat het nut van zulke commissies over al zaï moeten blijken. Nog deelde de voorz. mede, dat de vol gende bijeenkomst geen praatavond zal zijn, maar dat daar de film voor Land bouw- en Pluimveeteelt zal worden gege ven, die in dit blad reeds in het verslag, van de verg. Holl. Mij. v. Landbouw is besproken. Hierna werd de vergadering met een woord van dank aan de heer Klimp voor zijn inleiding door de voorz. gesloten. 0— Na afloop der vergadering, deelde de secretaris de heer P. Bakker Az. nog mee^ dat voor het Rundveefonds thans 100 koeien zijn aangegeven. In de vergadering gaf zich echter geen landbouwer als lid van het fonds op. Nieuwe tck'roonaan sluitingen. Oudeschild no. 11 C. Boekei, Slagerij. no. 12 J. C. Rab, pakhuizen en opslagplaats van brand stoffen en bouwmaterialen. Den Hoorn, no. 2 A. Slegh, autodiensE Ook een Barnevelder. De onderwijzer vertelt zijn leerlingen van Van Oldebarneveldt en diens tragische dood. Op last der Staten Generaal werd hij ter dood veroordeeld en 13 Mei 1619 te den Haag onthoofd. Plotseling een ongeduldig vingertje van een blijkbaar aandachtig leerling: Meneer, verleden week hebben wij ook 'n Barnevelder geslacht. Ook 'n Olden Dr. Jac. P. Thijsse in Jiuli 65 jaar. Een reis naar Irtdië. Naar we vernemen zal onze vroegere plaatsgenoot, de thans algemeen bekende idr. Jac. P. Thijsse, 25 Juli 65 jaar wor den en dan ontslag vragen als leeraar; aan het Kennemer Lyceum te Haarlem' Dr. Thijsse zou het plan hebben opge vat dan een reis naar Oost-Indie te ma ken, teneinde zich eenige tijd op de studie van de tropische flora en fauna te kunnen toeleggen. Ais gij een brandend, pijnlijk gevoel hebt bij de loozing, of als uw water dik is, bewolkt, met bezinksel of zanderig, kan dit een gevolg zijn van nier- of blaaszwakte. Ook voortdurende aandrang tot loozing, zeer groote of zeer kleine hoeveelheden kunnen hierop wijzen. Stel behandeling niet uit - kwaien kunnen beter voorkomen dan genezen worden. Neem Foster's Rugpijn Nie ren Pillen, die sedert jaren zoowel in Holland als daarbuiten, door dankbare lijders worden aanbevolen als het middel tegen nierzwakt?, urinekwalen, rugpijn, waterzuchtige zwellingen en rheumatische piiner. -ST. Verkrijgbaar bij alle drogisten enz. in ohz-n vc-nnkkincr n f 1.7-7 Cn o-> Directeur de heer C. Th. Lugtenburg. voor Donateurs niet dame of huisgenoot op Vrijdag 24 en Zaterdag 25 Jan. 1930 's av 8 uur in Hotel Texel. Voor de avondverdeeling is verplicht mogranmia noodzakelijk. Deze zijn ver krijgbaar op vertoon van Donateurskaart. H'ervoor wordt zitting gehouden in Hotel Texel op Zondag 19 Jan. van 11,30 tot 1 uur en Woensdag 22 Jan. van 7 tot 9 uur Tevens is er dan gelegenheid voor plaats bespreken. Notarissen J. Th. H. Minke te Zwolle en G. J. B. Mulder te Texel, zullen op Woens dagen 5 Febr. 1930 bij inzet en 19 Febr. 1930 bij toeslag, telkens des voormiddags 11,30 uur in het hotel „de Lindeboom" te den Burg PUBLIEK VERKOOPEN: bestaande uit mooi groot woonhuis met groote schuren, arbeiderswoningen en diverse perceelen bouw- en weiland, alles zeer gunstig staande en gelegen in den polder Eierland, te zamen groot 53.45 20 HA. Te veilen in 3 perc. en gecombineerd Tot 20 Maart '38 verhuurd voor f 2870,- per jaar. Grond en polderlasten zijn ten laste van den huurder. Jachtrecht tot 1 Jan. 1931 verhuurd voor f 100,- per jaar. Eenige HA zijn zeer geschikt voor bloem bollencultuur. Soiiede koopers kunnen 60 pet der koop som 5 pet. op het gekochte houden. Inlichtingen en veilingskaartjes verstrek ken genoemde notarissen. TE KOOP: met 'gesloten cabine en hekken. In prima staat, als nieuw, proefrit toegestaan. W. BLAAUW, Julianadorp. GEVRAAGD: Adres te bevragen aan het bureau van dit blad. De Houtvester te Utrecht zal op Dinsdag 28 januari 1930 des nam. 1 uur in het pen sion „Duin en Bosch" te Westermient op Texel in het openbaar bij afslag zonder beding van onraad verkoopen liggende in de omgeving van de „Rozendijk" Inlichtingen geeft de Boschwachter te de Koog op Texel. Begin het nieuwe jaar met een verstandige daad. Vertrouw uw administratie toe aan een deskundige leiding. U voorkomt veel hinder en last doordat uw belastingzaken behoorlijk en betrouw baar geregeld zijn. U weet altijd waar u aan toe is. Dit alles verzorgt het accountantskantoor van den heer BOON en wel op condities die u ongetwijfeld aanstaan. KantoorPrins Hendriklaan, DEN HELDER Tel. 261 fS- VT -a'.t V Dressoirs van 42,50 voor 26,50 Eiken Tafels van 19,50 voor 12,40 Spiegels van 9,75 voor 4,90 Divans van 19,50 voor 12,40 Ameublementen van 42,50 voor 26.50 125, voor 89,- 95 - ft VU, voor 76.— Buffetten van 65,— voor 42,90 Ledikanten van 8,50 voor 5,70 Stoelen van 2,75 voor 1,84 Eiken kapstokken nu voor 3,15 Eiken Slaapkamerameublementen van 165, voor 114,50 Pluchette gordijnen met prachtrand van 14,50 voor 9,75 per paar Slaapkamergordijnen van 9,75 voor 5,95 per paar Kapokmatrassen 2-persoons, 6-deeIig van 65,— voor 47,75 Wollen Dekens, iets vuil spotgoedkoop. Gestikte Dekens, zwaar gevuld 2-persoons 5,95 Axminsterkleeden van 45, - voor 29,60 j Vitx*ages, vloerkleeden, divankleeden, tafelkleeden, i theekasten en verder honderd artiken ver beneden

Texelsche Courant | 1930 | | pagina 2