Texelsche Courant van Zaterdag 18 Verzorg uwHandenmetPurol Jan. 1930. "WEEDE BLAD Gemengd Nieuws Texelsche Berichten Ingezonden Sportnieuws. Men schrijft ons: Zondag speelt Texel I een wedstrijd tegen een Veteranen-elftal. De Veteranen komen als volgt uit: H. Bruijn De Ruijter Sikkerlee A.DrosPz. G.A.Dros N.N. S.de Waal, A.EelmanLz., Dapper, A.Geus Molenaar. De Veteranen hebben dus een aardige ploeg; het kan een mooie wedstrijd wor den. Texel II moet op bezoek naar Oude- sluis. Nu, jongens, neemt minstens één puntje mee naar Texel! Auto te water gestort. Gistermorgen is in de bocht bij „Ma- rico" aan de Waalderweg een luxe auto, bestuurd door de heer C. K. Dz., met 'n vaart te water gereden. De voorwielen zonken aan de overzij van de sloot in de modder. Het ongeval had plaats na het passeeren van een uit den Burg komende auto. De heer K. week ruim voldoende uit, maar wierp vervolgens om het midden van de weg te nemen zijn stuur zoo ver om, dat de auto, welke een flink vaartje liep, over de weg schoot en in de sloot verzeilde. Met vereende kracht werd de auto op het droge gebracht. Een auto- reparateur zal er zich over moeten ont fermen, alvorens ze weer „de oude" is., Een kras staaltje. Op een hollend paard gesprongen. Deze week raakte het paard van de heer J.Kikkert, de Westen, dat op de Groeneplaats voor een wagen stond ge spannen, op hol. Vermoedelijk werd het schichtig door de waterpomp, welke daar in actie was gebracht. De heer Kikkert trok onmiddellijk de stoute schoenen aan, zette het paard, dat in de richting vanj de Binnenburg holde, achterna en mocht er in slagen achter op de wagen te klim men. Vervolgens wierp hij zich op het paard, dat hij in korte tijd tot stilstand; bracht. Een knap staaltje van durf en behendigheid. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. UIT ONS ZONDAGSBLAD. We maken de lezers attent op de foto van de Heldersche haven met op de voorgrond het s.s. „Marsdiep" van T.E.'S.O. Ze werd van het z.g. „Paleis" door foto;- bureau „den Helüer" genomen. Op blz. 13 een foto van Edward Bok, de millii- onnair van Texelsche afkomst, van wiens overlijden we onlangs melding maakten. Natuurhist.-Lectuur. Het eerste nummer van de tweede jaargang van „De Wandelaar" is ver schenen. We treffen daarin bijdragen aan van Rinke Tolman over de prachtige Reeuwijksche en Sluipwijksche plassen; van C. van der Gen over de noodlottige lepenziekte, enz. Tientallen foto's komen, op het roomkleurig kunstdrukpapier keu rig tot haar recht. Een proefnummer doet de boekhandel u kosteloos toeko men. Abonn. prijs fr. p.jp. f7.50 p. jaar. o— No. 9 van „De Levende Natuur" is een echt wandelnu,mmer. Verscheiden schrijvers voeren de lezer naar Texel, Drente, Friesland's Z.O.hoek en over 't Brasemermeer. DE COCKSDORP. De gestrande schepen. Nadere biezonderheden. Dinsdagmorgen is de motorreddmg- boot „Dorus Rijkers" om ongeveer 10 uur binnengekomen. Schipper Bot deed het volgende verhaal: We zijn de geheele dag bezig ge weest, maar hebben geen geluk gehad. Er stond een flinke storm uit W.N.W. Wij hadden bericht ontvangen om naar de Eierlandsche gronden te komen waar een Italiaansch stoomschip op het stand zat. Binnendoor, over de Wadden, zetten wij koers naar Eierland, waar wij om ongeveer 10 uur de Eierlandsche toren in het zicht kregen. Wij zagen toen twee schepen aan de grond zitten. Aan de Eierlandsche toren deelde men ons mee, dat de reddingboot van Eierland oola was uitgevaren. Op onze weg naar het eerste schip troffen wij onderweg de boot van Eierland aan, die voor anker lag met een onklare motor. Op verzoek van de schipper hebben we toen eerst deze motorboot in veiligheid gebracht. De boot, waarvoor wij waren uitgeva ren, bleek het Letlandsche s.s. „Skauts" te zijn, dat op de Noordergronden vast zat. Wij zijn toen langszij gekomen en hebben aan de kapitein gevraagd of hij het schip wilde verlaten. Deze weigerde echter en vroeg allerlei inlichtingen be treffende de plaats waar hij gestrand was. Na gehouden scheepsraad besloot hij tot donker aan boord te blijven en toen zijn wij naar de Eierlandsche toren terug gegaan. Onderwijl is de vloed opgekomen en het schip is toen van de Eierlandsche gronden los geslagen en op de Vliehors geworpen. Het schip zit daar heel hoog. Toen wij er weer bijkwamen, stak de schroef boven het water uit en bij laag water zal men vermoedelijk wel van boord kunnen loopen. De roeiboot van Vlie wilde ook nog assistentie verleenen, doch deze werd evenmin door de kapitein ge accepteerd. Het Italiaansche stoomschip, dat onge veer 3 K.M. van het Letlandsche schip is verwijderd, zit eveneens zeer hoog. Daar het schip zoo hoog zat, en wij toch niets konden uitrichten zijn wij tegen donker binnendoor weer huiswaarts ge gaan. Daar het echter zeer moeilijk varen was, zijn wij in het Fokkedicp voor an ker gegaan en hebben de dag afgewacht. Toen deze aanbrak hebben wij het anker gelicht en zoo zijn wij dan weer gearri veerd. Op onze vraag of er nog iets van het Engelsche s.s. fhala" bekend was, deel de schipper Bot ons mede, dat het schip wel voortdurend S.O.S.-seinen had uitge zonden, doch dat men niet weet waar 't schip gebleven is. De bemanning van de „Dorus Rijkers" bestond uit C.Bot, schipper, R. Eerman motordrijver, S. Oostendorp, stuurman, K.Bijl, C.Bijl, M.Zegel, matrozen. Het is eigenlijk jammer, dat de tocht niet met succes is bekroond; het doet evenwel niets af aan de prestatie van de bemanning. Het vorig jaar was men wel een dag of vier in touw en toen was het resultaat zegge en schrijve één schip breukeling, die van de „Garm" aan boord van de „Dorus Rijkers" was gesprongen. Het motordefect. Het motordefect van de „Eierland" bleek van weinig beteekenis en geheel te wijten te zijn aan een montagefout. Terwijl de motor in een ruimte is on dergebracht, die onbereikbaar is voor het overslaande zeewater, had men het ontstekingscontact, dat gebruikt wordt bij aan- en afzetten van de motor, onbe schermd gelaten. Toen nu door een stort zee dit contact nat werd, werd de motor als het ware automatisch afgezet. Overigens verrichtte de motor, die bij deze gelegenheid voor het eerst dienst deed, uitstekend werk. Het bergingswerk op gang. De berging van het op de Vliehors ge strande Italiaansche s.s. „Valentino Co da" is aangenomen door de firma Doek- sen te Terschelling en die van het even eens op de Vliehors gestrande Let landsche s.s. „Skauts" door de firma Dros te Texel. Donderdag werden door de sleepbooten „Texel" en „Stortemelk" zware ankers en staaltrossen in zee uit gebracht voor het eerstgenoemde schip. Gisteren zou de stoomblazer „Dolfijn" de ankers uitbrengen voor de „Skauts". De berging dezer twee booten wordt in samenwerking met de firma Wijsmuller te den Helder uitgevoerd. OUDESCH1LD. Vee vervoer. Gedurende de laatste week zijn van Texel verzonden: 2 paarden, 11 kalve ren, 4 schapen, 10 varkens, 1 lam, 12 koeien, 27 biggen. DE WAAL. Op hol geslagen. Donderdag geraakte van de veehouder S.Keijser. zijn wagen, bespannen met 2 paarden, op hol. De eigenaar, tevens be stuurder, wist bijtijds van de wagen te komen, waarop het voertuig onbestuurd door de Waal holde. Op de Overtoom kwam één der paarden te vallen en on-, der de wagen terecht. Alles liep geluk-j kig zonder ongelukken af. TERSCHELLING. Het s.s. „Benwyvis" weer in zijn element. Het op 8 December j.l. te Terschei ling gestrande Engelsche s.s. „Benwyvis" is Woensdagnacht door de sleepbooten „Oceaan", „Volharding" „Neptunus" en „Stortemelk" te Terschelling binnenge bracht. De zware stormen, die de „Ben wyvis" gedurende de stranding heeft doorstaan, hebben belangrijke bodem- schade veroorzaakt en hebben deze ber ging uiterst moeilijk en riskant gemaakt. De „Benwyvis" heeft meermalen op 't punt gestaan totaal verloren te gaan. Deze berging werd uitgevoerd door de firma Doeksen te Terschelling en de firma Dros te Texel. Alvorens de „Ben wyvis" naar Amsterdam wordt gesleept om te dokken, zullen te Terschelling, waar het schip buiten de haven ten an ker ligt, nog eenige noodreparaties moe ten worden uitgevoerd. Men verzoekt ons mcide te doelen, dat het paard, dat Zondag in de Hooger- straat door een ruit ging, niet door eert lid van de Texelsche Rijvereeniging be reden werd. (Buiten verantwoordelijkheid der redactie.) Geachte Redactie. Antwoord op het tweede schrijven van van Ge. Groet. Verleen mij nog eenige plaatsruimte in uw blad van Zaterdag 18 Jan. '30 als antwoord op het stukje van „Ge. Groet", voorkomende in uw blad van 15 Jan. '30. „Duidelijk was mijn betoog", zegt „Ge. Groet, „dat geen persoonlijke aanval in hield maar een zakelijk protest tegen wat men in wijde kring onrecht n'oemt. „On der-Onsjes" van zeven raadsleden, wier haantje altijd koning moet en k a n kraa ien, omdat zeven stemmen meer dan de helft zijn, behooren in een ordelijke sa menleving niet thuis". Geachte „Ge Groet'. Hierop deelt Boon u mede, dat u zich ten opzichte der ver houdingen dier Texelsche raadsleden en de daarmee gepaard gaande stemmingen al heel slecht heeft georiënteerd. Laat ik u even de werkelijke verhoudingen eens aantoonen. Ik geloof zeker, dat u zich dan niet meer zal laten adviseeren door ver keerde adviseurs, doch dat u dan op een volgende keer zich tot Boon zal wenden om advies. Hoe zijn deze verhoudingen De raad der gemeente Texel bestaat uit 13 leden. Op iedere 1000 inwoners twee raadsleden. De namen dier heeren zijn: W. H. Lap, M. W. de Graaf, P. Dros Bzn.„ J. Pisart, Leber, Jb. Kikkert Nz., J. Henkes, Dit zijn er zeven. De andere zes heeren zijn: A. Epe, S. Kcijscr, K. Vlaming, A. Vonk, R. P. Keijscr Czn. en A. Boon. De laatst genoemde zes heeren zijn liet zoogenaamde „Onder Onsje", hetwelk door „Ge Groet" wordt bedoeld. Ik ge loof niet, dat er onder de eerstgenoemde zeven raadsleden (W.H.Lap en anderen) één is, die zich onder het groepje der laatste zes raadsleden (A. Epe en an deren) zou willen laten inschrijven. Hoe komt u nu, geachte „Ge groet", tot de si tuatie, dat deze laatste zes genoemde raadsleden binnenskamers in een onder onsje een meerderheid zouden kunnen for- meeren op een onrechtvaardige grond slag, die niet in een ordelijke samenle- leving thuis zou zijn? Deze beschou wing, door feiten gestaafd, zal u nu wel tot jezelf doen inkeeren, en als man van| karakter kan u zeggen, dat het boete kleed u niet zal ontsieren. Maar, afge scheiden van dit bovengenoemde, is de situatie die al zooveel stof heeft opge-. jaagd, heel anders, dan dat men haar weergeeft. Vijf van de laatste zes raads leden wonen allen op verschillende dor pen buiten den Burg. Door een onbe perkte gastvrijheid ten huize van de heer R.P.Keijser, veroorzaakt vaak doorslecht weer, kwamen deze personen veel bij elkander. Logisch toch, dat dan over de raadsaangelegenheden wordt gesproken. Dit is de scheppingskracht geweest, dat door eerlijke bedoelingen gevlochten werd een onzichtbare band, een band los van ieders principe, een band zonder voorwaarde of wat men zou kunnen noe men een compromis. Ieder raadslid, tot welke partij hij ook behoort, heeft de verantwoordelijkheid tegenover zijn kiezers, voor de Gemeen schap, om die Gemeenschap te maken tot een vruchtbaar object. Wanneer nu die verantwoordelijkheid wordt gevoeld, diep, zooals de waardigheid dat gebiedt, en men heeft met eerlijke menschen te doen,, dan zal de gemeenschappelijke gevoels. eenheid uit de verschillende individuen tot een worden geweven, en het funda ment voor het goede is gelegd. En het goede zaad brengt duizendvou dige vrucht. Ook in de Gemeenteraads werken. Bijna ieder raadsbesluit wordt met algemeene stemmen aangenomen. Een teeken, dat ook bij de raadsheeren bui ten de genoemde zes, de waarheid en de vruchtbaarheid van die werken wordt erkend. Even zooals wij vooraf eens elkander toetsen, zoo zullen ook de hee/ ren Lap, de Graaf, Pisart, enz. vooraf met elkander voeling houden wat of er ten opzichte van de raadsbesluiten ge daan kan worden. Gevoelt gij, „Ge Groet", het onwaardige en onjuiste van uw betoog? Doch ook al was het zoo, dat er in plaats van zes zeven raads leden zouden zijn, die eerlijk de Gemeen schap zouden bevruchten met het Ge meenschappelijk goede, voortgebracht door een gelijk samengaan in de ge meenschapsgedachte, dan nog was daar niets geen onrechtvaardigs in. Het gaat hier om de macht! D e ni acht neergelegd in besluiten. lie sluiten, die het gemeenschapsleven zullen behecrschen. Deze macht was er vroe ger ook. In stilte werden toen ook meer derheidsmachten gevormd. Jaren heb ik gestaan als de eenling, onmachtig om mede te bouwen aan maatschappij en gemeenschap. Onze arbeid staat thans in het teeken van de tijdgeest en diciie daarmede de democratische opbouw. ATocht dit niet bevallen, dan is strijd ge boden. Strijd! en strijd alleen zal u kun nen brengen in de arena der gemeen, schapswerken. Strijd zal uw aangezicht kunnen sieren, maar dan uw masker af geworpen. Om deze reden heb ik u geken merkt als een geestelijke slaaf. Verder spreekt u over interne aange legenheden der politiek. Over de logi sche volgbare lijnen der Gemeentepoli tiek, welke ik in mijn vorig schrijven tot u richtte. Ook dat begrijpt u niet. Wat is de be doeling, welke deze uitspraak der ge meentepolitiek en haar volgbare logische lijnen karakteriseert? Ik voegde dit u toe, omdat ge onrechtvaardig een gedeelte der raadsleden, waarmede ik ten op zichte der economische dingen gelijk voel, beschuldigt verkeerd te doen, zonder dat gij de uitvloeiselen van ons werk be spreekt. Had ge dat gedaan, dan had ik aan de hand der technische wetenschap u die politieke lijnen getoond, die als fundament van ons werk worden gebe zigd. Niet ik had die te toonie|n. U be. schuldigt en adviseert. Aan u de taak] om die te tooncn in het licht der waar heid. Ik voegde daarom u dit toe, om, zonder dat gij uw naam durft te schrij ven, weet, dat u iemand zijt, die nog aan de wijzer van de tijd hangt, in de hoop, dat gij de tijd zal tegenhouden. En waar om weet ik dat? Omdat alleen menschen,, die, zonder politieke lijn, afkomstig moe ten zijn van een groep, die nooit een, politieke lijn heeft gehad. „Afstammeling van de oude Liberale Trien", heb ik u genoemd. Uitschot van de Vrijzinnige Kies- vereeniging. Zoo 'is het. Uit de groote vrijheidsgedachte van een Liberale staats leer (Thorbecke trilt in zijn graf) is het einde: het politiek asyl „Vrijzinnige! Kiesvereeniging", thans officieel en offi cieus Vrijheidsbond. Gevoelt gij, „Ge Groet", hoe pijnlijk uw politiek leven ten ondergang is gedoemd? Gevoelt ge de beteekenis van „Zoek licht, gij gees-i tclijke slaaf"? Geen persoonlijke insinu- atie's hebben mij geleid. De groote betee- nis, wat het leven van ons eischt, is het pio nierswerk voor de komende menschheid. Deze wet te egaliseeren is onze taak.Zonder politiek programma hebt gij willen bou wen aan het gemeenschappelijk voort bewegen. Zonder architectuur stelde gij u op als bouwer van 'het maatschappelijk) huis, en zonder schoonheid en zonder vorm is het, als product van de revolutiebouw, bij de eerste politieke storm dakloos geworden, en nu is aan ons de taak, u te verhinderen, dat u op de ruïne, op de puinhoopen van dit onschoone en vormlooze product voort zal bouwen. Met bewijzen kan ik u het product van onze arbeid laten zien. Met bewijzen! kan ik u laten zien hoe rijker aan din gen onze gemeenschap kon zijn, indien de door u gesmade Onder onsjes" eerder onze kracht hadden bezeten. Dit echter zal ik u bij goedvinden der re dactie vertellen in de Texelsche Cou rant op Woensdag 5 Febr. '30. Hopende^ dat ik u niet heb gekwetst, teeken ik, u, redactie dankend, A. BOON. OudeschildTexel, 17 Jan. '30. Over de aanrijding tusschen de Pennsylvania-express en een autobus, wordt nog gemeld, dat het ongeluk is te wijten aan het feit, dat chauffeur en ma chinist door een hagelstorm verblind wa ren; 7 kindteren zijn omgekomen. Voor de vlootconferentie worden meer dan 1000 bezoekers te Londen ver wacht, onder wie 300 correspondenten. De trein Straatsburg—Metz is bij Brumath in een kudde schapen gereden, ca. 80 dieren werden gedood. Londen. De rede, die de koning bij de opening der vlootconferentie op 21 Januari zal uitspreken, wordt per radio uitgezonden. Batavia. De instructie tegen Ja cobs, oud-hoofdadministrateur van de onderneming Sinagar, verdacht van ver duistering van 100.000 gulden en valsch- heid in geschriften, is gesloten. De naam van Drontheim (ook wel Trondhjem of Throndhjem genoemd) is gewijzigd in Nidaros.

Texelsche Courant | 1930 | | pagina 5