Het Dultsche s.s. „Freya" in de Gronden vergaan? Gemengd Nieuws Sportnieuws. Waarschijnlijk gaat Texel I a.s. Zondag op bezoek bij N.Niedorp. Supporters, die Texel 1 wenschen te vergezellen, gelie ven zich voor of op Vrijdag a. s. op, te geven met het oog op het bestellen van een bus. Vertrek 8 uur met de boot.. Momenteel neemt Helder 2 in de le kl. N.H.VJB. met 18 punten de le plaats in en Texel 1 met 17 p. de 2e. In de 2e klasse bekleedt Texel 11 met 9 punten de 7e plaats. S.V. „Texel" doet stappen om op haar statuten de Koninklijke Goedkeuring te bekomen. o— De wedstrijd Texel I—Veteranen bleei Zondag onbeslist. Het was een aardige match, bijgewoond door tamelijk veel pu bliek dat stellig heeft kunnen genieten. Het eind kwam met 5—5. Grondonderzoek. De heer H.Klimp deelt in aansluiting op zijn artikel, dat wij op de voorpagina van dit nummer opnamen, mee, dat thans grondmonsters ook op fosforzuurgehalte worden onderzocht. De kosten zijn dan 50 ct. extra. HeerenafdeelingGym. Vereen. „Texel. Naar men ons meedeelt, worden wedei- om ernstige pogingen in het werk gesteld om tot de oprichting van een gymnastiek- afdeeling voor heeren te komen. Gelijk men weet, moesten de heeren en dames- afdeeling van de eenmaal zoo bloeiende Gym. Vereen. „Texel" door gebrek aan belangstelling worden opgeheven. Alleen de afd.-adspiranten, welke thans plm. 50 deelnemers(sters) telt, wist zich te hand haven.. Thans heeft men een goede kracht bereid gevonden de leiding van een hee- renafdëeling op zich te nemen. Gaarne wekken we jongelui, die voor gymnastiek gevoelen, op, zich als lid op te geven. Het zal de heer G.Michels, die met ge noegen nadere inlichtingen verstrekt, een vreugd zijn vele gymnastiekvrienden in zijn registers te mogen vermelden. Examens. Bij het te den Haag gehouden mon teurs-examen slaagde 16 dezer onze plaatsgenoot de heer P. Bakker, werk zaam bij de Rijkstelegraafdienst alhier. Onze plaatsgenooten Mej. M. Dek ker en de heer E. Lap, beiden leerlingen van de heer H.Boonstoppel alhier, slaag den voor het boekhoudexamen, afgeno men door het „Handelsinstituut" aldaar. OOSTEREND. Damwedstrijd. Vrijdagavond vond alhier een damwed strijd plaats tegen met-leden uit Ooster end en omtrek. Een elftal heeren had aan de uitnoodiging gevolg gegeven. De voorzitter opende de vergadering met een kort woord, waarin hij de hoop uitsprak, dat deze avond zou mogen medewerken tot de groei van het ledental. Het was vooral aan de hoogste borden een spannend verloop. De uitslag, 12-10 in het voordeel der gasten, bewees wel, dat er onder de met-leden nog sterke spelers schuilen. OUDESCH1LD. Schoolnieuws. De heer J. Zoete, onderwijzer aan de o.l. school alhier, werd benoemd aan school 6 te den Helder. Visscherij. Gedurende de vorige week is in de haven aangebracht plm. 5700 Kg. garna len. in het begin van de week was de prijs 9 ct., doch in het laatst der week op enkele dagen 15 ct. per Kg. Te den Helder werden deze week wulken aange bracht, welke op de Noordzee waren ge vangen. Deze waren wel de helft grooter dan de wulken welke hier bij de Texel- sche wal worden gevischt. De prijs was goed. Enkele motorbotters uit den Hel der zijn naar Ostende vertrokken, om daar de haringvangst uit te uitoefenen. Naar men zegt is daar veel haring te vangen. DE COCKSDORP. Omtrent het Duitsche s.s. „F rey a" onderweg van Stettin naar Amsterdam geladen met suiker, waarvan men bijna twee weken n'.ets heeft gehoord, verne men wij, dat de kapitein van het op de Vliehors gestrande Letlandsche s. s. „Skauts", de heer J. Kraukles, kort vóór de stranding van zijn schip ter hoogte van de Eierlandsche gronden 'n vaartuig in zinkende toestand heeft gezien. Zeer waarschijnlijk is dit dus de „Freya" ge weest, daar men nagerekend heeft, dat dit schip Zondag 11 januari ter hoogte van de Eierlandsche gronden geweest kon zijn. o— Het schip is Brunsbuttel gepasseerd. Nadien heert men er niets meer van ge zien of gehoord, tenzij de heer Kraukles de „Freya" heeft waargenomen. Het is een schip van 1350 ton bruto, 826 ton netto, gebouwd in 1877 te Middiesbro en toe- behoorende aan de reederij Emii R. Retz- laff te Stettin. o— Uit Callantsoog werd Zaterdag LI. ge meld Op Dinsdag 14 dezer is alhier aange spoeld een reddingboei met de woorden „Freya—Stettin". Het vermoeden, dat de Freya met man en muis is vergaan, wordt door deze vondst bevestigd. Gelet op de windrichting zou het waar schijnlijk zijn, dat het schip ter hoogte! van Callantsoog is vergaan. Oud-boots man M. Mooij Jacz. alhier zou in de stormnacht te kwart over één lichtsei nen hebben opgemerkt. De boei is naar Amsterdam vervoerd. De „Valentino Cado" weer vlot. De „Valentino Cado" is Zaterdag vlot en te Terschelling binnengebracht. De dubbele bodem is plaatselijk opgezet, terwijl de tanktop in ruim II openge- gesprongen is. Het schip, dat beide ankers en kettingen heeft verloren, is tijdelijk van ankergerei voorzien. Vermoedelijk wordt het vaartuig naar Amsterdam gesleept. De berging van de „Skauts". Zondagavond is de „Skauts" veertig meter achterwaarts en twintig meter zee waarts gebracht. Men verwacht spoedig vlot te komen. o— Nader bericht Dros' Bergingsmij. ons dat in de nacht van Maandag op Dinsdag de „Skauts" door haar in samenwerking met de Mij. Doeksen en Wijsmuller vlot is gebracht. Door de sleepboot „Gro ningen" wordt het schip naar Amster dam gebracht, waar het dokken zal. DE KOOG. De exploitatie der Waddeneilanden als badplaats. De heer A. Plesman, directeur der N.V. Kon. Luchtvaart-Mij., schrijft o.m.: De exploitatie der Wadden-eilanden als badplaats zal door de aanleg van een vliegterrein zeer gediend worden. Men moet echter niet de indruk krijgen, dat de aanleg van deze terreinen direct noodzakelijk is, daar toch het binnen- landsch luchtverkeer, het verkeer op korte afstand nog niet rendabel te maken is. De ontwikkeling van de techniek zal ook hier tenslotte de oplossing moeten brengen. Het eenige practische werk, dat thans reeds kan geschieden is voor elke streek die gronden aan te wijzen, welke naar de thans heerschende opvattingen 't beste zullen zijn om in de toekomst als vliegterrein dienst te doen. En het is daarom niet overbodig reeds nu duidelijk de waarschuwing te laten hooren: „Re serveert tijdig de grond voor uw toekom stig vliegterrein". (Voor een vliegterrein is een stuk land van 64 tot 100 H.A. vereischt. Red.) DEN HOORN. Uitvoering Fanfare „D.E.K." Vrijdag en Zaterdag j.l. gaf het Fanfare onder leiding van de directeur, de heer P. B. Riteco een uitvoering in het „Loods manswelvaren". Vrijdagavond voor dona teurs en Zaterdagavond tegen entree. Beide avonden was de zaal geheel met belang stellenden gevuld. Voor de pauze werden een zestal muzieknummers ten gehoore gebracht; alhoewel het corps het geheele voorgaande jaar geen uitvoering of iets dergelijks had gegeven, bemerkte men toch aldra, dat er vorderingen wanen ge maakt, want ook de nieuwe nummers overtroffen de verwachting. Na de pauze werd opgevoerd het too- r.eelstuk „Janus de Recruut", een klucht in drie bedrijven. Het betrof hier een lummelachtige boerenzoon, die in mili taire dienst moest doch heel slecht af scheid kon nemen van de os en de vars kens en wat al meer. Hij werd derhalve in dienst op alle mogelijke manieren er, tusschen genomen. Doch eindelijk wist Kruk, de heer Jac. Kiljan, zijn zoon voor veel geld en goede woorden uit de mili taire dienst te krijgen, want de luitenant de heer H. Kiljan, had Vader Kruk aldus ingelicht, dat wanneer hij zijn zoon weer wou thuis hebben, hem dit wel zou geluk ken, doch dat hier veel kosten voor ad ministratie aan waren verbonden. Het aldus verkregen sommetje werd broeder lijk tusschen de luitenant en militaire dokter, de heer A. Smit, gedeeld. Dit exemplaar van een joch, hetwelk de hoofdrol had, werd vervuld door de heer M. de Porto, die zooals al meerdere malen bleek, hiervoor geknipt was. Ook de andere, rollen: van de soldaat, de op passer en de beambte, resp. de heeren D.Drijver, P.Drijver en D.Koopman wer den goed vertolkt. Het voortdurend ap plaus bewees wel, hoe dit stuk in de smaak viel. Van het alom bekend „bal-na", waarbij de heer P.Boom voor muziek zorg droeg, werd beide avonden een druk gebruik gemaakt, zoodat er telkens tot sluitings uur een gezellige druïde heerschte. We roepen „D.E.K." een „tot weer ziens" toe. TERSCHELLING. Het s,.s. Benwyvis" mar Amsterdam. Vrijdagavond om negen uur werd het s.s, „Benwyvis" door de sleepbooten „Oceaan", „Volharding", „Stortemelk", „Bornrif", „Neptunus" en „Texel!" van de firma Doeksen en Dros naar Amster dam gesleept. Het s.s. is bij de Ned. Dok-Maatsch. aldaar gedokt. Het schip maakte veel water, waarom de pompen voortdurend moesten werken. In de nacht van Zaterdag op Zondag te twee uur is de „Benwyvis" ter hoogte van de Ned. Dokmij. aan de Noor- der-IJ-polder gearriveerd. Dezelfde nacht is het schip nog in het dok opgenomen. De „Benwyvis" is een nieuw Engelsch schip, dat op zijn eerste reis in de Ter- schellinger gronden strandde. De romp heeft zeer veel geleden. Sommige platen zijn wel anderhalf voet opgezet. De schade wordt begroot op een paar ton, maar moet door experts nog precies wor den opgenomen. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllinni Gij kunt er van verzekerd zijn, dat de Texelsche Courant op Texel in alle kringen wordt gelezen en hier een zoo ruime verspreiding geniet, dat ge met 'n advertentie in dit blad vrijwel ieder Texelaar bereikt: HIJ IS ALS REGEL ABONNEE en anders ZEKER MEDELEZER. Oplaag 1670 ex. llll!llll!llllllll!linilll!IIIIIIIIIIHIIIillllll!HI lllllllllllllllllllllül BINNENLAND. IIIIHiniflinHllliin iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiii Radio-telef. gesprekken met Ned.-Indië. Met ingang van 1 Febr. kunnen van het postkantoor te den Helder uit radio- telefonische gesprekken met Ned.-Indië worden gevoerd. Ook wij, Texelaars, kunnen deze gelegenheid eventueel be nutten. Aanvragen, aldus de Held. Crt., kunnen tot uiterlijk 12 uur op de werkdag, voorafgaande aan de gewensch- te spreekdag worden ingediend. Het ta rief bedraagt voor gewone gesprekken in de le, 2e en 3e zone resp. 30, 35 en 34,50 Red.) gld voor de eerste drie innt. en 10, 11 en 11,50 voor elke minuut meer. Te Soest is op het Enge-bergje op het hoogste punt van de Soester Eng een graf blootgelegd met het skelet van een lijk in hurkende houding. Waarschijn lijk dateert het graf uit het latere steenen tijdperk. De Alg. Ned. Bouwarbeidersbond schonk aan het Troelstra-Oord f 10.000. De 17-jarige S.H. te Zwagersveen, snoeide de spaarpot van zijn vader en trok de wereld in als een echte Trouba-/ dour. Maar hij had toch ook moderne' ideeën. Te Leeuwarden kocht hij leen fiets en peddelde naar Groningen, waar hij werd aangehouden. En zijn detective- romannetjes moest hij op de koop toe ook nog afgeven. De vereeniging „IJmuidens Bloei" de Winkeliersvereenging en anderen te IJmuiden hebben het benoodigde bedrag bijeengebracht om tegen het a.s. seizoen voor deze Noordzeebadplaats in het bui tenland reclame te maken. Te Benneveld gem. Zweeloo (Dr.) is de boerderij van L. Knegtering afge brand. Twee varkens kwamen in de vlam men om. De brand ontstond door een. kat, die in aanraking was geweest met vuur in de z.g. stroohut. Het beest vloog; brandend naar buiten, de hooischuur in. Er was geen bluschwater. De landbouwerszoon V. te Oudgas tel had Woensdag het ongeluk met zijn ihand in een in bedrijf zijnde stroo- snijmachine te geraken, waardoor hem drie toppen van zijn vingers afgesneden werden. In het heideveld te Rolde (Dr.) is een steenen bijl gevonden. De toeganswegen tot de afgesloten Wieringermeer zijn tot 1 Maart voor de scheepvaart gesloten. Visschers, die er thans nog varen, zijn tot die datum in gesloten. N.R.C. Te Westkapelle is een boei van en kele duizenden kilogrammen zwaarte aan gespoeld; hij heeft daarbij een 50 palen beschadigd. Te Rotterdam is op S3-jarige leeftijd overleden de heer P.M.H. Welker, oud directeur van de normaallessen te Klaas waal. De heer Welker heeft vele leerboe ken voor het lager onderwijs geschre ven. Het bekendst is zijn schrijfmethode: „Terugkeer tot de natuurlijke schrijf methode." Koedijk, Beets, Abbekerk, Opper does, Warmenhuizen en andere gemeen ten hebben afwijzend beschikt op het ver zoek van Ged. Staten van Noord-Holland, om een geschenk aan te bieden voor het nieuwe Provinciehuis. Illllllllllllllinilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll lllltillinillllllllllll BUITENLAND. ||)||||||!!lll|||||||!|| UllllllliniUlllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllUllllll De Ranie van Poedoekota, een staat in het Z.O. van Britsch-Indië, heeft de zer dagen te Londen waar zij in een hotel vertoeft, op straat een parelsnoer verlo ren, ter waarde van 6600 p.sterliag. Vóór haar huwelijk in 1915 met de regeerende vorst was zij Miss Mary Fink uit Mel bourne, het mooiste meisje uit Australië. Na de beslissing der Indische regeering in 1921, dat hun zoontje geen troonop volger kon zijn, daar hij een Indo-Euro peaan was, besloot het paar zich in Euro pa te vestigen. Bij Barbados (Br. West-Indië) is met vier opvarenden een jol van 40 voet aan gekomen, die een reis om de wereld doet. jiet bootje kwam van de Kaap Verdische eilanden en had in zestien dagen 2000 mijl afgelegd, dus gemiddeld 125 mijl daags. Twee pantserschepen van Sovjet- Rusland trokken zonder voorafgaande kennisgeving door de Bosporus naar de Zwarte Zee. Medan. Gearresteerd is de dokter van de onderneming „Liberia", waar door het gebruik van verontreinigd serum tegen mazelen 107 inlandsche kinderen ziek zijn geworden, van wie dertien stierven en zestig moesten worden geopereerd. Bij Hagen in Westfalen heeft een chauffeur met razende snelheid een 20- jarig meisje overreden en zwaar gewond. De man vergrootte de snelheid zonder zich om het slachtoffer te bekommeren. Toen stortte de auto van het wegtalud. De wagen werd vernield, de man zwaar gekwetst. De oude Rockefeller had verleden maand 100.000 dollar gegeven voor lots verbetering van oude of zieke doopsge zinde geestelijken. Daarop is nu dezer dagen nog eens 800.000 dollar ge volgd. Hiermee bracht hij het totaal van zijn schenkingen voor liefdadigheid, on derwijs, filanthropie en openbaar nut op 600.000.000 dollar. De koudegolf welke de laatste tien dagen het Westen der V.S. heeft geteis terd, heeft minstens 100 menschenlevens geëischt. Op een der Sandwich-eilanden is een hotel gebouwd, waarvan de centrale ver warming geleverd wordt door een wer kende vulkaan. Men heeft gaten in de kraterwand geboord, waardoor het warme water stroomt. De Hong. minister heeft verordend, dat het opnemen van godsdienstoefenin gen en preeken door de radio in café's^ restaurants en plaatsen van amusement verboden is. Overtreding wordt met maxi mum twee maanden hechtenis en 20-240 pengö boete gestraft. Voor de dienst op Europa is door de „United States Lines" besloten tot de bouw van vier nieuwe snelle stoomsche pen vanJ75 miljoen dollar. In Bensund in Italië zijn bij een aardverschuiving zeven menschen om het leven gekomen. Er zijn in 1929 in de V.S. 20.500 personen bij autogevallen om het leven gekomen, onder wie 10.000..voetgan gers. Het aantal Joden over de geheele wereld verspreid schat men op ongeveer 16 miljoen. Ruim 10 miljoeH er van wonen in Europa, Vi deel in Amerika en de rest dat is dus ongeveer 8 pet. in Azië, Afrika en Australië. In Midden-Europa alleen wonen er 'n kleine acht miljoen. Warschau, de Pool- sche hoofdstad, telt b.v. 320.000 Jood- sche inwoners, dat is de helft van zijn geheele bevolking. In Weenen wonen er 300.000 of 15 pet. der inwoners. Brussel. Een pakket met 80.000 frs. bankbiljetten, door een bank te Brussel op 8 Januari verzonden naar Roermond, is daar nog steeds niet aangekomen. Te Boedapest heeft mevr. Nagy, de echtgenoote van de oud-minister van ju stitie een courant uitgegeven, welke ter beschikking staat van verschillende ge vangenissen. Ze heet „Vertrouwen" en zal elke veertien dagen verschijnen met 1000 exemplaren. Tijdens nachtelijke oefeningen zijn bij Tokio twee vliegtuigen tegen elkaar ebotst, waarbij een officier werd ge- ood. Te Pretoria stierven zeven Euro peanen aan een soort pest, die oorspron kelijk was opgedaan door het aanraken: van een doode haas, op het land gevon den. De ziekte werd verbreid, doordat de besmette personen anderen kusten1. In een dorpje Cannes werd een huis door de bliksem getroffen. Het stortte in. Een S0-jarige weduwe en haar 15-jarig nichtje werden gedood. 92e

Texelsche Courant | 1930 | | pagina 2