Des avonds Notaris Mulder PUR0L ingezonden ff Uw oude dag een lust! RugppNierenPiilen ADVERTENTIEN Algem. Verg. v. Deelhebbers „Draagt elkanders lasten" Vereeniging tot Uitkeering bij Overlijden „Vooruitgang is ons Doel". Algemeene Vergadering gaat NIET door. a. een woon- en winkelhuis met erf b. Twee woningen Een woonhuis een kinderwagen. een vaste knecht zetten tot het koppelen of ontkoppelen van een of meer pompen, dan door on- voordeelig malen, gedurende langere tijd, de peilbeheersching nadeelig te beïnvloe den. Deze kleinere zaken zijn echter alle van ondergeschikt belang, waarbij het principe der molenverbetering ongerept blijft. Windbemaling. Een 10-tal molens werd in korte tijd volgens hetzelfde principe gebouwd en in gericht en over het resultaat zijn dé be trokken polderbesturen meer dan tevre den. Allerwege neemt danook het ver trouwen in de verbeterde windbemaling toe en wordt zelfs door hooge autoritei ten aanbevolen. (Men zie o.a. de maand bladen „Het Waterschap," van Dec. '27 en Nov. '29.) De waterstaatkundige toestand. Dat niettegenstaande de goede eigen schappen van de molen in 't Noorden deze niet altijd aan de dag treden is mede ge legen aan de waterstaatkundige toestand van die polder, en het schrijven van de heer Vlaming leert mij dat zelfs de voor zitter van het Molenbestuur daarvan niet doordrongen is. 't Noorden en de 30 PoD ders zouden anders niet op één lijn wor den gesteld. In 't Noorden toch is de zandbodem zoo geweldig poreus en het kwelbezwaar daardoor zoo groot, dat, indien men ge durende de winter het peil van 1.80 M. V.Z. wil handhaven, het motorgemaal zelts bij droog weer minstens acht uren per etmaal moet werken. Als men 's avonds 1.80 M. op de peilschaal af leest, vindt men 's morgens weer een stand van 1.60 a 1.65 M. De onderbema- lers in 't Noorden ondervinden 't zelfde en zien des morgens hun slooten weer gevuld, die 's daags te voren waren leeg- gemalen. Hieruit volgt nu ook dat het in halen van de groote achterstand, gedu rende de bewuste Decemberdagen, toen mijn molenaar Dijker bij 't malen behulp zaam was, geheel voor rekening van de molen komt, want de motor heeft toen hoogstens zeven uur per etmaal gedraaid, 't geen, zooals bekend, niet toereikend is voor de verwerking van het kwelwater. De kleine boezemkolk. Een tweede niet minder ongunstige factor is de zeer beperkte bergruimte van de boezemkolk, waardoor de maalge- legenheid zeer nadeelig wordt beïnvloed. Dijker gewaagt zelfs van bijna een week dat loozing wegens hooge zeestand niet mogelijk was. De bemaling, onverschillig of deze door wind, olie of electriciteit: wordt gedreven, is dan tot werkloosheid gedoemd, het kwelbezwaar viert hoogtij en de polder verdrinkt, terwijl dagelijks de krachtige wind de oorzaak van de hooge zee de molen tot malen deed hunkeren; 't is dan zoo eenvoudig om te zeggen: „de molen beantwoordt niet aan de gestelde verwachtingen", doch ieder een zal toegeven dat geen grooter mis kenning denkbaar is. Wannéér de loo- 2ingsgelegenheid voor het Noorden niet wordt verbeterd zal ook de beste electri- sche bemaling geen ander resultaat heb ben, dan dat de polderlasten stijgen, want het kwelbezwaar vraagt een enorm aantai m aaluren. Electrische reserve-aardrijving, De nog jeugdige motorinstallatie van 't Noorden is door de vele bedrijfsuren ook al „aftands", vandaar adviseerde ik de heer Vlaming, bij eventueels groote her- stelkosten aan de motor, electrische-re- serve-aandrijving voor de groote molen- pomp te overwegen, doch stelde deze aan drijving tevens afhankelijk van een aanne melijk tarief voor hulpbemaling, een z. g. vlaktarief zonder vastrecht of gegaran deerde afname. De heer Vlaming citeert echter zeer onvolledig beter ware alge- hcele publicatie van mijn brief. Niemand zou dan tot de conclusiën komen die ZEd. trekt en wil het doen voorkomen alsot zelts de molenbouwer aile geloof in de molen prijsgeeft, doch verre vandaar, maar a's practisch deskundige heb ik een open oog voor de werkelijkheid en toonde hierboven aan hoe geen enkele bemaling in het Noorden voldoening kan geven bij zulke slechte waterstaatkundige verhou dingen. Terecht merkt de heer Dijt in zijn antwoord op dat bij de gecombineerde in stallatie door mij bedoeld de molen ■het leeuwenaandeel verwerkt en dat juist de goedkoope windkracht zoo'n installatie economischer doet werken dan een volle dig electrisch bedrijf, waarom danook het bestaansrecht van de molen is gewettigd Onschatbare diensten De gebroken molens bij de Oostersluis moeten liet bij de heer Vlaming ook nog ontgelden, terwijl toch op talrijke plaat sen in ons polderland de windmotoren on schatbare diensten bewijzen. De goede uit komsten der windmotoren waren voor mij juist dc aansporing om ook onze Holland- sche molens' technisch te verbeteren; in tegenstelling met de eerste, die het land schap ontsieren en een korte levensduur hebben, zijn "onze" molens bovendien ty peerend voor het Hollandsch landschap en verduren ze de eeuwen. Voor polders met normale waterstaat kundige verhoudingen is verbeterde wind bemaling in stichting goedkooper, staat in bedrijt technisch niet ten achter en is in exploitatie veel voordeeliger dan elke andere wijze van bemaling. Eventueele moet men voor het verkrijgen en behouden van een zachte en traaie huid, de handen en het gelaat in wrijven met een weinig Doos 30-50 ct. Tube 80 ct. toepassing voor de 30 Polders, met gunstige waterstaatkundige verhoudingen (practisch onbeperkte loozingsmogelijk- heid, geringe opvoerhoogte en gedeelte lijke natuurlijke afvloeiing), zou voorzeker deze waarheid bevestigen. Een goed voor beeld vindt men in de Onnerpolder bij Groningen, alwaar 1300 H.A. worden be malen door een kleine molen (slechts 2/3 grootte van die in 't Noorden) en zonder eenige mechanische hulp. De waterstaat kundige toestand zoowel als de wind,- kracht zijn daar ongunstiger dan in de 30 Polders. In onderscheidene polders van Zuidholland werden voorts honderden H.A. ter bemaling geannexeerd als resul taat van de molenverbetering. Indien ergens elders, is men op Texel, dat zoo ruimschoots met windkracht is bedeeld, wel biezonder op benutting van deze gratis beschikbare energie aan gewezen, zelfs ook voor electriciteitspro- ductie; o.a. bouwen de Russen momenteel uitgebreide vvindcentrale's met groote vier- wiekige molens. Uitbreiding en instand houding van het landschapsschoon is ten slotte voor Texel ook nog een algemeen belang. U, Redactie bij voorbaat beleefd dan kend voor de opname, Hoogachtend, UEd.dw.dn. A. J. Dekker. Leiden 22 Januari 1930. Kerknieuws. Naar men ons mededeelt herdenkt Ds. van Schaick, van 1891'97 Ned. Herv. predikant alhier, thans te Kampen, van daag zijn 45-jarige ambtsvervulling. De jubilaris is Ridder in de Orde van Oranje Nassau. DE COCKSDORP. Dat kost 'm f 40. Op Maandag 25 October 1929 werd door de Alkmaarsche politierechter een strafzaak behandeld tegen 'n zekere me neer Berend B., die in de nacht van 19- op 20 September alhier zonder bepaalde voorafgaande heibel veekoopman Jonk 'n jaap in zijn hoofd gaf, welke meer dan present kon worden genoemd. Voor na der onderzoek naar de deugdelijkheid des heeren B., werd de zaak aangehouden, en op 20 dezer alweer buiten tegenwqordig- heid van de geachte verdachte, die er be paald iets tegen schijnt te hebben, per soonlijk met de politierechter kennis te maken, voort- en afgehandeld. Gevorderd werd een voorwaardelijke straf, doch dit schot bleek glad mis te zijn, daar de po litierechter er in 't belang van Justitie's. brandkast de voorkeur aan gaf, de heer Berend B. te veroordeelen tot f40 boete of 40 dagen. OOSTEREND. Nieuw-aangesloten telefoon-abonné's alhier. No. 7, Joh. v.d. Slikke, Luxe autover huur en fouragehandel. No. 8, J. Omis, radio-centrale. No. 9, Jb. Dros, vleeschhouwerij. Kerknieuws. Men schrijft oils: In „Woord en Geest" neemt Ds. J. J. Buskes Jr. de redacteur van het Gerefor meerd Jongelingsblad, de heer Zijlstra, onderhanden. In het Jongelingsblad n.l. werd „Kerk en Vrede" gekenschetst als een „humanistische en revolutionaire ver- eeniging", welke sprekers liet optreden „over de heerlijkheid van de sowjetstaat". Gekapitteld over deze aantijging ant woordde het Joiigelingsblad, dat het niet wist ot deze inleiding letterlijk in „Kerk en Vrede" gehouden was, doch wel wist, van „een socialistische voorzitter van een afdeeling van Kerk en Vrede die zelf in Rusland is geweest, en die best „vol lof" zou gewagen over wat hij daar gehoord en gezien heeft." Ds. Buskes antwoordt thans, dat het Jonge'ingsblad hier „zonder meer leugen achtig" is. Want in de eerste plaats is Kerk en Vrede een christelijke vereeni- ging, die „alleen van de doorwerking der christelijke beginselen heil voor menschen volken en volkengemeenschap verwacht en dus principieel tegenover de sowjet staat positie kiest, en in de tweiede plaats,' is het waar, dat er een soeialistischel voorzitter van een afdeeling van Kerk en Vrede bestaat, die bovendien ook in Rus land geweest is, n.l. ds. F. Kuiper, doops gezind predikant te Krommenie, doch deze is socialist in zeer biezonidjme zin en be- bezocht Rusland alleen als afgevaardigde van het bekende Europeesche comité voor reliet-werk om de studenten te helpen, die geestelijke en financieele steun noo- dig hadden." Ds. Kuiper heeft in zijn boek „De Russische kerk en haar lot on der de sowjet", zich zeer duidelijk aan de zijde der kerk geschaard tegenover de sowjet en is juist het tegengestelde van. iemand, die de heerlijkheid van de sow- jet-staat bezingen zou. Ds. Buskes vor dert van het Jongelingsblad disqualificatie van haar „leugenachtig verhaal." Gedurende de laatste week zijn van Texel verzonden: 16 koeien, 18 kalveren, 26 varkens, 29 schapen, 20 biggen, 1 paard. Sleepboot „Groningen" bijna aangevaren. De sleepboot „Groningen" welke deze week het Letlandsche s.s. „Skauts"naar IJmuiden gesleept heeft, had bijna een aanvaring gehad. Het was bij IJmuiden buitengewoon mistig en nauwelijks bin nen de pieren ot er dook een geladen vrachtboot uit de mist op. Door biezon der handig manoeuvreeren kon een aan varing maar net worden voorkomen. Op de „Groningen" waren ook een vijftien tal Cocksdorpers aan boord. Op de biggenvangst. Woensdagmorgen geraakte bij het ver schepen van varkens en biggen een big te water. Het dier tippelde van de boot de wal weer op en toen men het trachtte te grijpen ging het de dijk op, de glooi ing af en pardoes te water. Het beest zwom met een flink gangetje de wal uit. Het water was hem zeker toch te koud, want hij keerde terug. Doch toen men weer bij hem kwam o;n hem op de stee- nen te halen, ging hij weer te water en moest er nog een lange stok aan te pas komen om hem op het drone te krijgen. Zooals te begrijpen maakte net beest toen niet veel „parlemassies" meer en het werd op en in het stroo gelegd om weer op zijn verhaal te komen. Donderdag is op de ree aangekomen het s.s. „Toboali", Batavia, van de K.P.M. Het schip moet hier proefstoomen. „Neptunus". Naar we vernemen houdt het plaatselijk nut „Neptunus" haar tweede bijeenkomst op Woensdag 29 Jan. in de „Zeven Pro vinciën". Dan zal optreden Ds. Klaver met werken v. Heyermans. De goede indruk die Ds. Klaver verleden jaar heeft nage laten met de vertolking van „Merijntje Gijsens jeugd", zal zeker voor velen een aansporing zijn om naar deze begaafde spreker te komen luisteren. Aan allen, die in ons Vaderland het werk onder en voor de lijders aan vallende ziekte waardeeren en lief hebben. Op 26 Januari 1932 bestaat de Chr. Vereen, voor de Verpleging van lijders aan vallende ziekte te Haarlem vijftig jaar. Een comité beijvert zich thans dit ju bileum op waardige wijze te vieren en tracht door de stichting van een naar de eischen des tijds ingericht kinder- en jongenshuis f 50.000 bijeen te brengen. Bijdragen worden gaarne tegemoet gezien door de heer J. A. Hoekendijk, postgiro no. 34781, te Heemstede, bij wie ook cou ponboekjes ter inwisseling of ten verkoop te bekomen zijn. Het eere-comité be staande uit meer dan zestig personen, be veelt deze jubileum-inzameling, welke on der bescherming van H.M. de Koningin- Moeder staat, krachtig en ernstig aan. De oude dag is niet alleen een kwestie van jaren; zooveel hangt af van den toestand der levensorganen. Doch veel kan gedaan worden om het leven van oudere menschen te veraangenamen, want aan rugpijn, urinekwalen, spit, rheumatische pijnen en blaaszwakte wordt vaak onnoodig geleden. De nieren en blaas zijn al licht de organen, die het meest hulp noodig hebben, en wel de verster kende hulp van Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Waarom zouden oudere menschen onnoodig kwade kansen loopen? Op welken leeftijd ook, het gebruik van eenige Foster's Pillen nu en dan zal blijkens de ervaring van zoovelen van groot nut blijken te zijn. Verkrijgbaar bij alle drogisten enz. in alazen verpakking a f 1.75 p. flacon. CORRESPONDENTIE. L. Duinker, N.O.-Indië. Abonn. Tex. Crt. is thans betaald tot 1 Mei 1931. Heden overleed, na geduldig gedra gen lijden, voorzien van de H.H. Sac ramenten der Stervenden, onze bemin de Broeder, T1JS WITTE Pz., in den ouderdom van 64 jaar en 6 maanden. Uit aller naam, NEELTIE WITTE. „Nes", Texel, 22 Jan. 1930. in de OnderI, Paardenverzekering te Eierland op Dinsdag 28 Jan. e.k. bij E. Westdorp, 's morgens 10 uur. Agenda 1 Opening 2 Notulen 3 Mededeelingen van het Bestuur en in gekomen stukken, 4 Verslag van de Comm., die de rekening en verantwoording van den adm. heeft nagezien. 5 Verkiezing van twee bestuursleden aftr. zijn P. Dros Bz. en C. Stoepker beiden herkiesbaar. 6 Rondvraag en sluiting. Namens het Bestuur C. J. GEENSE, voorz. C. STOEPKER, adm. op Woensdag 29 |anuari 1930 's avonds 8 uur in hotel „de Lindeboom". D. KEIJSER Sz., Voorzitter. P. LIEUWEN, Secretaris. Agenda Opening. Notulen. Ingekomen stukken en mededeelingen. Rekening en verantwoording 1929. Verslag comm. van rekeningopnemers. Jaarverslag. Rondvraag. De verhuring van de landen van den heer T. Witte Pz. op Dinsdag 28 Januari a s. Nots. Mulder. zal op Donderdag 30 Januari 1930 des avonds 8 uur in het café den Burg PUBLIEK VERKOOPEN: voor de HH G. H. Geus en E. C. Tho massen in de Warmoesstraat te den Burg wijk B. no. 560 (bewoond geweest door den heer E. Frank) kad. bekend Gemeente Texel Sectie K no. 1237, groot 2 aren 50 centi aren. Dadelijk te aanvaarden vrij van huur. onder één kap met erven in de Warmoes straat wijk B. no. 589 en 590, kad. bekend Gemeente Texel Sectie K. no. 1508, groot 81 centiaren en 1509 groot 80 centiaren. Te veilen afzonderlijk en gecombineerd. Elk huis is verhuurd tot 1 Mei 1930 voor f 3,50 per week. Aanvaarden 1 Mei 1930, vrij van huur. Voor den heer B. Houtwipper zeer geschikt voor winkelhuis, met erf en steeg in de Weverstraat te den Burg, wijk B. no. 463 kad bekend Gemeente Texel Sectie K. no. 1692 groot 75 centiaren. Te aanvaarden vrij van huur 1 Mei '30. TE KOOP: Adres te bevr. bureau van dit blad. Op de Hofstede „Buitenzorg" worJt met 1 Maart gevraagd. A. J. KEIJSER, den Burg. satft OUDESCHILD. Vee ver voer. Proefvaart s.s. Toboali.

Texelsche Courant | 1930 | | pagina 2