V :^m\Swigaat! No 4399 Woensdag 29 Januari 1930 43ste Jaargang Kinderen Rechtsvragen. Van week tot week Texelsche Berichten ABONNEMENTEN: ADVERTENTIËN: Abonnees-Texelsche Courant kunnen kosteloos rechtskundig advies bekomen. Vragen te zenden aan het bureau van dit blad. Voor porti twee postzegels van zes cent bijsluiten. R. te W. - Achter mijn woning ligt tusschen mijn land een klein perceel grond van een ander, die tot verkoop daarvan hoewel ik een goede prijs wil geven niet te bewegen is. Wat kan ik nu doen. Is er geen wettelijke weg, langs welke ik mij in het bezit daarvan kan stellen Antwoord: Dat zal niet gaan. Alleen in het algemeen belang kan „onteigening" plaats vinden en hiervan kan in uw ge val voor zoover ons blijkt NIET gesproken worden. We steken ditmaal met eenige woorden over de vlootconferentie van wal. En met reden. Want geen enkele andere politie ke gebeurtenis trekt zoozeer de aandacht als die, welke thans in Londen voltrok ken wordt. Hier volgt een samenvatting van het geen Mac Donald, de gewaardeerde pre sident in zijn openingsrede heeft gemeend te moeten uitspreken: Mijne Heeren! zoo sprak hij. De ge- heele beschaafde wereld ziet vandaag naar ons en verwacht, dat wij onze volkeren zullen bevrijden van steeds ondragelijker lasten. In de eerste plaats moeten wij tot overeenstemming komen om de wedstrijd in de aanbouw van schepen te staken en nooit weer terug te keeren tot de koorts achtige bedrijvigheid en de internationale wedijver, die tenslotte tot de catastrofe van 1914 geleid heeft. Overdreven mili taire voorzorgsmaatregelen moeten niet al leen beschouwd worden als verspilling van nationale kracht en nationale rijkdom; doch toonen tegelijkertijd gebrek aan vertrouwen in de politiek van onze eigen regeeringen. De militaire toebereidselen van één volk werden tot nu toe bepaald door de z.g. minimumbehoefte van het andere en daarom was geen volk vrij om tot een bescheiden mate van ontwapening over te gaan. Alleen door internationale overeenstemming kunnen wij hier iets be reiken. Op twee dingen moet ik in dit verband evenwel wijzen. De vijf groote zeemogendheden, evenals alle andere sta ten en volken hebben verschillende be-t hoeften, hetzij door haar geografische Egging, hetzij door een groot of minder groot koloniaal rijk en vroegere confe renties zijn mislukt doordat partijen dit teit niet erkenden. De bewapening van een volk bestaat uit drie voorname deelende bewapening te land, te water en in de lucht. We moeten met trachten deze drie eenheden in wa terdichte schotten af te zonderen en het geheele vraagstuk op de duur in oogen- schouw nemen, maar voorshands is het voldoende te beginnen met de beperking der bewapening ter zee. Wij Engelschen zijn op dit eiland geplaatst, onze kracht, onze verdediging, ja ons heele bestaan hangt af van de zee en voor ons is een vloot geen overbodigheid maar een harde noodzakelijkheid. Maar wij willen, of schoon we in de eerste plaats een zee mogendheid zijn 'n groot offer brengen om onze waarachtige vredesliefde te toonen. 1 oen president Hoover mij danook door e nieuwe Amerikaansche gezant Dawes oorstelde om onze wederzijdsche nroei- jkheden nogmaals onder de oogen te zien, heb ik van ganscher harte daarin oegestemd,. en ik hoop dat deze confe rentie voorbestemd zal blijken om een ntwerp-conventie uit te werken, dat nie- ar.ds veiligheid belagen zal. Het is mijn aste overtuiging, dat wij door de daad van een flinke ontwapening ons lier veiligheid en de wereldvrede het este zullen dienen. tot zoover Mac Donald. H« moge succes hebben. De conferentie is reeds op dreef en wekt bemoedigende gedach ten. Als ook Rusland nu maar bereid is zijn deel bij te dragen. Wanneer allen be zield zijn van de krachtige wil de wereld vrede te bevorderen, staat er iets moois te gebeuren; van alle toewijding en steun van Mac Donald en Hoover schijnt de wereld reeds bij voorbaat verzekerd. Wilt ge weten hoe Tardieu er over denkt? Hier volgt in het kort de inhoud van de radio-rede deze week door de mi nister-president van de Fransche republiek- gehouden. Zijn woorden getuigden van 'n weldadig optimisme: Frankrijk blijft bereid zijn directe be schermingsmiddelen te verminderen, wan neer daartegenover gelijkwaardige col lectieve beschermingsmiddelen komen te staan. Twaalf jaren geleden was het plicht de oorlog te organiseeren om er 'n einde aan te maken. Op het oogenblik is het plicht de vrede te organiseeren om deze hecht te maken. Tezamen met Clemen ceau heb ik de eerste der genoemde plich ten volbracht. Ik ben voornemens Ide tweede plicht als hoofd der regeering te volbrengen. De atmosfeer van de confe rentie is hiertoe gunstig. Men voelt, dat ieder met goede wil bezield is.. Ik had, voorspeld, dat den Haag zou slagen. Het succes is gekomen. Ik zeg thans, dat Londen zaï slagen. Het succes zal komen. Sovjet-Rusland. Krasse maatregelen. Stalin heeft krasse maatregelen aange kondigd om de klasse der „koelaki" uit te roeien, d.w.z., om een einde te maken aan de bestaansmogelijkheid der rijke boeren. Het is voor het eerst, dat Moskou met zoo strenge hand tegen hen wil. op treden. Door heel de wereld zullen de stappen der sovjets daartoe met belang stelling worden gevolgd. Het is een be vestiging te meer van de principieele be- teekenis welke aan de maatregelen ter civilisatie van het platteland moet worden toegekend. steeds Wybert-fableiten meenemen, zoo gauw hebt U kou gevat, lastig zijn de gevolgen. but de Zamora", een der laatste en na „Faustzeker meest bekende werken van de groote componist Ch. Gounod. Dat was een goed begin, want het corps deed de componist eer aan. Een pittige marsch, uitnemend gedirigeerd, welke algemeen zeer in de smaak viel. De ouverture „An tigone" van Rousseau, welke volgde, deed, voor de marsch niet onder en rekenen we gaarne onder de beste nummers, door liet corps ten gehoore gebracht. Naar we vernemen zou deze ouverture op He melvaartsdag 1930 op het concours te Nieuwe-Niedorp als vrij nummer ten beste worden gegeven. De keus lijkt ons alleszins gelukkig. Na „Gavotte des Baisers", van Popy werd met „Caprice sur I'opera Norma" van Belhm het eerste deel van het muzikaal programma besloten, een kostelijk klank- rijk muziekwerk, melodisch, zangerig, door welke eigenschappen trouwens de meeste werken van deze Italiaansche componist zich kenmerken. Van zijn opera-composi- ties is „Norma" de meest bekende. Dezci „Caprice" werd knap vertolkt. Na de pauze werd vervolgd met „En- tré", een marsch van Th. C.Lugtenberg een pittig muziekstuk, degelijk ingestu deerd en met zorg ten uitvoer gebracht., Van Gadenne werd uitgevoerd „Les Fris sons", Scènes de Ballet; van Popy de wals „Oceana" (was het niet alsot we op 'n pleziertochtje werden meegenomen over de zachte deining eener oneindige zee?) waarna met „San Lorenzo", een fiksche marsch, het programma werd beëindigd voor zoover het de muziek betrof. We behoeven niet te herhalen, dat onze indruk een goede was. Alle hulde aan de heer Lugtenberg; maar niet aan hem al leen, want ook de muzikanten hebben 'n pluimpje verdiend. Zij gaven blijk van ernstige studie en hebben de talrijke be- bezoekers eenige kostelijke uren bezorgd. Jammer, dat de rust in de zaal op Za terdag wel wat te wenschen overliet het geen afbreuk deed aan enkele nummers Vrijdag daarentegen werd er onafgebro ken met Qcindacht geluisterd men kon een speld hooren vallen, het was muisstil. Dit deed weldadig aan en liet niet na op de dirigent - voor wie deze eerste avond van zijn optreden hier van een biezondere beteekems was een zeer prettige in druk te maken. Van de sympathie, welke men de heer Lugtenburg toedraagt, ge tuigde behalve de toespraak van de voor zitter, ook de fraaie bloemenhulde, hem namens bestuur en leden geoffreerd. 'n Loffelijke, maar ook zeer verdiende at tentie. Texelsch Fanfare. Met biezonder genoegen zetten we ons te schrijven over de beide concerten van Tex Fanfare in hotel „Texel" op Vrijdag en Zaterdag 1.1. „Met biezonder genoegen" herhalen we, want we hebben er heusch van genoten en aarzelen geen oogenblil het corps met zijn nieuwe dirigent, de heer Th. C. Lugtenburg, van harte geluk te wenschen. Waren aller verwachtingen op grond van wat wij destijds over zijn muzikaliteit publiceerden hoog gespan nen, de directeur heeft óns in ieder op-, zicht tevreden gesteld en we weten, dat de leden met hem biezonder „in hun sas" zijn. En terecht! Muzikaal, doortastend in! zij optreden, een man met liefde voor zijn toch niet gemakkelijke taak, heeft de heer Lugtenburg recht op onze waardeering. —o We woonden het concert op Zaterdag bij. De heer Jb. Schrama sprak alsvoorz. een kort woord ter inleiding, daarin zijn vreugd te kennen gevende, over de immer wassende belangstelling, waarin het corps zich verheugt, zoodat thans voor het eerst in zijn jarenlang bestaan een derde con- cert gegeven zal moeten worden om aan alle aanvragen te kunnen voldoen. (Het eerste optreden van de nieuwe dirigent is hieraan stellig niet vreemd.) De voorzitter vestigde er in het bie zonder de aandacht op, dat het program ma uitsluitend nieuwe nummers bevatte, nog niet eerder door het corps gespeeld,' en wees vooral op de marsch „Entré" door de heer Lugtenburg gecomponeerd. Het programma opende met „Le Tri- o— Bij de verloting in de pauze gehouden, viel de eerste avond aan de heer Jb Schrama een schilderij ten deel. Zaterdag was de heer P. Zijm „Witte Engel", de gelukkige winnaar van een mooi bewerkt kussen. Drie metworsten(!) viel als troost- prijzen eveneens een goede ontvangst ten deel. o Alvorens tot het bal werd overgegaan werd nog een lollige klucht in twee be drijven „Ze krijgen mekaar", voor het voetlicht gebracht. August Hagelslag (N.dejong), een koop man in hart en nieren, verzet zich met handen tand tegen het hardnekkig plan van zijn lieve dochter Lotte (mej. J.Huis- man), om haar hart te verpanden aan dokter Frits van Bergen (N.Kortenhoe- ven). Deze vindt, al belooft hij gouden .ergen, geen genade in de oogen van Papa Hagelslag, die er de voorkeur aan geeft, dat zijn Lotte de hand reikt aan 'n zoon van een handelsman. Bij voorbaat heeft hij er voor het ontstelde kind al twee uitgezocht. Maar Lotte is niet gauw, „van Lotje getikt" en „haar" Frits even,. min. Deze speelt het met twee tooneel- spelers (A. Vonk en H. Zijm), die, merk waardig genoeg, als de nood het hoogst is, uit de lucht komen vallen, klaar dat zij voorgeven zich te komen presentéeren ais de huwehjkscandidaten, die pa op het oog heeft. Ze weten het zoo snugger aan te leggen, dat Hagelslag al spoedm ge noeg van hen heeft: de een is toonbeeld van stompzinnigheid, de andere scbiint een rooverhoofdman, zoo uit Chicago's vallen en bezeeren zich dikwijls, en het wiegekind heeft vaak last van roode of gesmette linid. Dit verzacht en geneest men met Doos 30-60 ct. Tube 80 ct. PUROL donkerste achterbuurten gearriveerd. Re sultaat: „Ze krijgen mekaar" Frits krijgt Lotte en ,...v „hij is van Jetje". Dientje, de dienstbode (mej. Emy Langc- veld) krijgt haar zin en Hendrik (H. van Sijp) zijn rijksdaalder. Een goed gespeelde klucht was het, waarin de malle geschiedenis aan het doel het publiek te vermaken slechts ten goede kwam. Texelsch Fanfare heeft alle reden op beide avonden met veel voldoening terug te zien. En nu maar weier alle krachten verzameld voor de derde avond, bepaald op Zaterdag 1 Februari. Vlielands nieuwe bewoners. Enkele dagen geleden is men op het ei land onzer overburen begonnen met het „uitpoten" van hazen. Het is niet de eerste keer, schrijft ons de „Harlinger Crt" dat een poging gedaan wordt op Vlieland hazen te doen „inburgeren", maar steeds bleven de konijnen meester van het terrein. Zooals men weet behooren haas en ko nijn tot één familie (Leporina), maar ze kunnen elkaar niet verdragen. Daarom heeft men, alvorens hazen te importeeren, de konijnen zooveel mogelijk opgeruimd. Een nieuwe Zuidcrzce-film. In een zeer drukbezochte vergadering van visschers te Harderwijk werd in be ginsel besloten tot het vervaardigen van een nieuwe en uitvoerig bewerkte Zuidfer- zee-film, teneinde het Nederlandsche volk een juist denkbeeld te geven van de Zui- derzeevisscherij en aanverwante bedrijven, m.a.w. om aan het volk te toornen, welk een belangrijk bedrijf door de droog- Iegging te gronde zal gaan. Medewerking zal worden verzocht bij de visschers van Elburg, Volendam en Bunschoten, uit welke laatste plaats een aantal visschers ter vergadering aanwezig was. Blijkt men in deze plaatsen even en thousiast voor het plan als te Harderwijk hetgeen niet te betwijfelen valt, djan zal binnen korte tijd een film van de vis- scherij en de nevenbedrijven verschij nen, waarvan zoo werd ter vergade ring gezegd „Nederland zal staan te kijken". Het secretariaat van het voor dit doet gevormde comité is gevestigd Donkerstraat 42, Harderwijk. (Bureau .Harderwijker Crt.") De Telefoonlijst, voor abonnees Texel sche Courant aan het bureau van ons blad kosteloos verkrijgbaar, kan thans met deze nummers worden aangevuld. Den Burg—Texel: No. 50. Plaatsman, A.N., handel in wild en gevogelte. No. 72, Lugt, C.J. de, dir. N.V. Verkoop kantoor Selectiebedrijf v.h. M D Dijt. No. 73, Vijn, P., directeur Zeevaartschool No. 74, Kalis P. Cz., Autotransport. Den HoornTexel: No. 2, Slegh, A. Autodienst. Oosterend—Texel No. 6, Liere, A. van, vrachtrijd'er Oost. No. 7, Slikke, Joh. v.d., Luxe autover huur en fouragehandel. No. 8, Omis, J., radio-centrale. No. 9, Dros, Jb., vleeschhouwerij. Oudeschild—Texel No. 9, Hemelrijk, D., Kantonnier-haven meester. No. 10, Rijkshavenkantoor. No. 11, Boekei, C., slager. No. 12, Rab, J. C., Pakhuis. (OM UIT TE KNIPPEN.) P. V. „Eensgezindheid." De op Vrijdagavond gehouden leden vergadering van Pluimveeteeltvereenimng „Eensgezindheid" werd door slechts°en- kele personen bezocht. Ze werd geleid door de heer S.D.Keijser, die in zijnope- TEXELSCHE COURANT DEN BURG: 50 cl. per drie Maanden. Franco p. post door eoheel Noderland 75 ct p. 3 maanden. Losse nummers: 3 ct DE TEXELSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAG- EN ZATERDAGMORGEN UITGAVE:N.V.v/h LANGEVELD DE ROOIJ DEN BURG OP TEXEL Van 1-5 regels: 50 ct. Iedere regel meer: 10 cl. Dezelfde advortontlo 4 maal goplaatst wordt 3 maal borokond. BI] abonnement lagere regelprlje, ADVERTENTIËN MOETEN DAAGS VOOR 'T VERSCHIJNEN 4 UUR NAM. IN ONS BEZIT ZIJN Onteigening mogelijk? TELEFOON: N°.11 POSTGIRO: N°.652 POSTBUS: N°. 11 Zaterdagavond De Vlootconferentie. —o Aanvulling telefoonlijst.

Texelsche Courant | 1930 | | pagina 1