Gemengd Nieuws ningswoord over die geringe belangstel ling ernstig zijn spijt te kennien gaf. Na lezing der notulen bracht de heer C.Rentenaar het jaarverslag uit, waaraan we hier een en ander ontleenen. Legcontrole werd uitgeoefend over 'n viertal toornen. De commissie van Toezicht kweet zich behoorlijR van haar taak. De heer Klimp bracht met zijn leerlingen een bezoek aan het station.. De heer Rente naar belastte zich met het sorteeren, ver pakken en verzenden der eieren tegen 'n vergoeding van twee pet. Door veearts Noordijk werden 1500 kippen tegen diph- terie ingeënt. De reductie bedroeg 20 pet. De secretaris betoogt nogmaals de noodzakelijkheid van deze enting en haalt ten bewijze een voorbeeld aan van een tokker, die zijn jonge kippen niet had laten enten, maar dientengevolge moest ervaren, dat een deel stierf en vele van de leg gingen. Door de heer Van Asperen Vervenne werden geen foktoomen samen gesteld. Dit houdt verband met de strenge winter in de aanvang van 1929. Wel wer den in de herfst de bedrijfskippen door hem uitgezocht. o Ingekomen was een circulaire van Hoenderpark IJzerenbosch te Susteren, waarin tegen lage prijs kunstmoeders werden aangeboden. Men ging er niet op in. De heer Barhorst, penningm., bracht het financ. verslag uit. Er was een batig saldo van 122.70. Het aantal nieuwe leden be droeg zeven. De voorz. bracht een uitvoerig verslag uit van de door hem als afgevaardigde op 21 Dec. te Haarlem bijgewoonde alge- meene vergadering. Momenteel telt de Prov. Bond 18 afd. met in totaal 12000 leden. Tot afgevaardigde van Hollands Noorden werd de heer Verstegen, te den Helder benoemd. De heer Keijser had medegedeeld niet in aanmerking te wil len komen. De te Haarlem gehouden be sprekingen waren voor de afd. Texel niet van rechtstreeks belang, waarom we ons tot deze woorden willen bepalen. Op voorstel van het bestuur werd het bestuur met twee leden uitgebreid, zoo dat 't thans zeven personen telt. De jaar lijks aftredende twee leden worden di rect herkiesbaar gesteld. Uitvoerig werd over het houden van ledenfoktoomen van gedachten gewisseld. De heeren J.Bakker, Oosterend en S.Keij ser alhier zouden zich er mede belasten. Zij zullen voor goede broed- en bedrijfs kippen zorgen. Aan hun bedrijven worden strenge eischen gesteld, in een reglement nader omschreven. De afstamming en de resultaten zullen in registers precies wor den vastgelegd. Bij de bestuursverkiezing werden bij meerderheid van stemmen gekozen de hee ren J.Bakker en C.Bruin, beiden te Oos terend. De voorz. werd herbenoemd. Allen namen hun benoeming aan. Een drietal fokhanen onder de aanwe zigen verloot, viel ten deel aan de heeren J.Zoetelief, M. Koorn en Jb.Kikkert. (De heer Vendel verlootte de zijne weer.) Er werd een eierophaaldienst ter sprake gebracht. De daaaan verbonden kosten zouden bij eieren van 7 ct. 40 ct. per 100 bedragen. Over het algemeen zag men er geen heil in. Thans haalt de heer V. d. Slikke bij velen de eieren op voor 36 a 38 ct. per 100. Alleen bij groote deelname zou de vereeniging het goedkooper kun nen doen. Tot een besluit kwam men niet. Getracht zal worden voldoende fokkers bijeen te krijgen om een ophaaldienst per auto rendabel te maken. Het bestuur overweegt het doen geven van een demonstratie met electrische broedmachines en zal daarvoor vermoe delijk bij de T.E.M. om steun aankloppen. Na de mededeeling van de voorz., dat zieke kippen niet meer naar hem, maar rechtstreeks naar de Rijksseruminrichting moeten worden gezonden, werd de ver gadering met dank voor de opkomst en de prettige besprekingen gesloten. R.K. Filmavonden. Men verzoekt ons de lezers attent te maken op de advertentie, waarin R. K. Filmavonden worden aangekondigd. De film, welke op het doek zal worden ge bracht, is getiteld „Een dag sliérif" en vertoont in de hoofdrol de groote film- he'd Harold Lloyd, zoodat de bezoekers er niet aan behoeven te twijfelen, of dit heer zal hen een genoeglijke avond be zorgen. Sli hting van een gezinsziekenrends? In verband met de in dit nummer gean nonceerde algemeene vergadering van 't Ziekenfonds „Met een goed Doel", ver nemen wij, dat het in de bedoeling van het Fondsbestuur ligt, in deze bijeenkomst na afdoening der gewone werkzaamheden, de leden in de gelegenheid te stellen, besprekingen te voeren omtrent de stich ting van een algemeen of gezinsfonds. Eenig besluit daaromtrent zal in deze vergadering niet kunnen worden geno men. Mocht echter blijken, dat er een sterke strooming bestaat, beoogende dc stichting van een zoodanig fonds, dan zal, gelooven wij, het bestuur van het Fonds bereid zijn, bij die stichting de noodige leiding te geven en alle belang stellenden willen uitnoodigen tot het bijwonen eener vergadering, waarin dan nadere besprekingen kunnen plaatsheb ben, strekkende tot stichting van een dergelijk fonds. Kerknieuws. Beroepen in de Ned. Herv. Gemeente alhier Ds. Mortier te Zalk, bij Kampen. DE BURDET-VOGELFILM KOMT. Op Maandag a.s. zal in hotel Texel de terecht algemeen zoo gunstig beken de Burdet-vogelfilm worden vertoond, toe gelicht door een bij uitstek deskundig man als de heer Jn. Drijver, onze vroe gere plaatsgenoot. De avond wordt ge geven door de afd. Texel van „het Nut" de leden wacht een biezonder mooie avond. Allerlei. Met het nieuwe gebouw der Coöp. Boe renleenbank aan den Binnenburg maakt men reeds goede vorderingen. Het is reeds „onder dak." —o De begaafde Doopsgezinde predikant Ds. A. K. Kuijper, die meermalen op Texel preekte, nam Zondag in de Singel kerk te Amsterdam afscheid van zijn ge meente. Z.Eerw. werd benoemd tot Rid der in de Orde van Oranje-Nassau. o— De nieuwe Zuivelfabriek „De Een dracht" zal vermoedelijk omstreeks 1 April in werking worden gesteld. o— Het derde concert van Texelsch Fanfare is bepaald op Zaterdag a.s. Voor de te houden verloting heeft de heer Jb. Bak ker, bakker, Binnenburg, een heerlijke taart beschikbaar gesteld. —o Vergezelt a.s. Zondag Texel I naar Nieuwe-Niedorp. Kosten bus f 1.50, te vol doen bij aangifte vóór of op a.s. Vrijdag. o Op 15 Febr. a.s. zal het 15 jaar geleden zijn, dat onze Zeevaartschool door burge meester Gaarlandt officieel werd ge opend. o De heer J. de Vries, te Heerenveen, zal 1 Febr. a.s. als leeraar in de wis- en zeevaartkunde aan onze Z.V.S. in dienst treden. o Aan de Schilderweg wordt tegenover de in aanbouw zijnde zuivelfabriek voor rekening van de heer Houtwipper, Oude- schild, een verlofzaak opgetrokken. o Afd. A van Damclub O.K.K. won Zondag te den Helder met 13—5 Afd. B won met 12—6. De twee medailles, uitgeloofd door O K.K. en de heer Jn. Kikkert, hotel „Texel" kwamen mee naar hier. o— De heer S D Keijser haalde op de Leg- wedstrijd te W.-Graftdijk met 6 hennen de 3e prijs, benevens een zilveren medaille. Waarde aan eieren in één jaar f 91,67. o Het Vrijdag bij Oost aangespoelde lijk is door een zwager van het slachtoffer uit Haarlem pertinent herkend als dat van Cornelis Beeling, geboren in 1879 te Leeu warden, in leven caféhouder te Rotterdam. Sinds 2 maanden was hij van huis. Heden morgen te half 12 wordt op de algemeene begraafplaats het stoffelijk overschot ter aarde besteld. o— Uitslag wedstrijd N. V. VlessingJuiste tijd 7-22-6. S. Keijser Lz., de Waal, raadde 7-23-3 en mag kiezeneen dressoir of een naaimachine. Het olieverfschilderij won mej. Commandeur met 7-21-9. OUDESCHILD. Dorpskring „Steunt Elkaar." Zaterdagavond hield de vereeniging Dorpskring „Steunt Elkaar", „het begra fenisfonds," haar 43ste jaarvergadering. De voorz., de heer Joh.P.Dros, heette de aanwezigen welkom, en verzocht de secre taris, de heer G. Blom Jnz., de notulen der vorige jaarvergadering voor te lezen, welke onveranderd werden goedgekeurd. Uit het verslag van de penningmeester, de heer P. v. d. Wiele, stippen we aan, dat de ontvangsten f5787,90 hebben be dragen, de uitgaven f5203,90, alzoo een batig saldo van f584.Niettegenstaande er 14 uitkeeringen hadden plaatsgehad, was het voor de vereeniging toch nog een voordeelig jaar geweest. De boeken en bescheiden waren door commissarissen na gezien en door comm. S.Kuijper voor in orde bevonden verklaard, waarna de pen ningm. werd gedechargeerd. De bezit tingen van het fonds bedragen f 22223.79 en waren vooruitgegaan met een bedrag van 11099.63. Het ledenaantal bedraagt 1013. Voor commissaris S.Kuijper, die moest aftreden en niet direct herkiesbaar was, werd gekozen de heer P.Hooger- heide Kzn. De gebruikelijke rondvraag leverde niets op, waarna sluiting volgde. Vissclierlj. Gedirrende de laatste week is in de haven aangevoerd plm. 13900 Kg. garna len. De vangsten zijn goed, de prijzen plm. een dubbeltje per Kg. Op het oogen- blik is er weer wat nest te vangen, wat, een paar weken geleden niet het geval was, zoodat nu het één met het ander een broodje is te verdienen. Een Heldersche botter verzeilde deze week met zijn net in een vleet, afkomstig van een Engelsch visschersvaartuig. Hij kon er een gedeelte van bergen. (Een vleet bestaat uit verschillende drijfnetten, welke hoofdzakelijk op de Noordzee ge bruikt worden om haring te visschen.) DE COCKSDORP. Eerste jaarfeest „Concordia". De Chr. Zangver. „Concordia" alhier heeft Zaterdag 25 Jan. in het gebouw van Chr. Belangen met haar leden en in- troducé's haar eerste jaarfeest gevierd. Na gebed en openingswoord door de voorzitter, de heer W.Stolk, sprak de di recteur, de heer S. de Waard, een toe passelijk woord, waarna een aanvang werd genomen met het feestelijk deel van het programma. Er werden een vijftal samen spraken gegeven, die allen zeer in de smaak vielen. Vooral werd hartelijk ge lachen om de avonturen van Jan Slok. Na de pauze, waarin versnaperingen waren rondgediend, gaf de heer Stolk een zangnummer ten beste, waarna door bovengenoemde en K.v.d.Kooij een voor dracht werd gegeven. Al met al een gezellige avond. Ieder keerde voldaan huiswaarts. Het ligt in de bedoeling der vereeniging, eenzelfde avond voor haar donateurs te organiseeren. OOSTEREND. Bestuursvergadering Ned. Bijbelgenoot schap, Afd. Texel. Opgericht 30 September 1929. De secretaris, d's. Oskamp, deelde mede, dat er 32 leden en 29 begunstigers zijn. Boekhandel Parkstraat zal als Depóthou der aan den Burg optreden. Door de pen ningm. ds. v. 't Hooft is aan bijdragen van leden en begunstigers ontvangen t 112.50; collecte spreekbeurten ds. Boeke 143,69, uit Oosterend en de Cocksdorp De bibliothecaris, de heer Joh. A. Eelman, deelde mee dat er o.m. 55 bijbels zijn verkocht tot 1 Jan. 1930. Op Texel zijn, 450 jeugdboeken verspreid, welke door vrijwillige bijdragen f21.25y2 hebben op gebracht. Voor afgevaardigde n. d. Prov. vergadering werd de secr. en voor de Algemeene Jaarvergadering de voorzitter ds. Groenenberg aangewezen. Ten slotte werd besloten in Oct. een openbare ver gadering aan den Burg te houden en als spreker uit te noodigen één der leden van het Hoofdbestuur. EIERLAND. Onderlinge Paardenverzekering. De gistermorgen in het lokaal van de heer E.Westdorp alhier gehouden verga dering van deelhebbers in de „Onderlinge Paardenverzekering" werd bijgewoond door elt personen. Na opening door de voorz., de heer C.J.Geense en lezing der notulen door de heer C.Stoepker, secr., werd meegedeeld, dat het aantal gestorven en onteigende paarden in 1929 achttien had bedragen. De opbrengst was f 1327.46, de uitkeering be droeg 15580.Desniettegenstaande werd de premie van twee pet. gehandhaafd. Nieuwe leden zullen echter een extra bij drage moeten verleenen en wel dat ge deelte van de som in kas boven de f 1000 als wordt aangegeven door het aantal verzekerde paarden. De rekening door 3 leden uit den Hoorn nagezien, werd in de beste orde bevonden. De administrateur heer C.Stoepker, werd onder dankzegging gedechargeerd. Bij de rondvraag bepleitte de heer M. W. de Graaf de noodzakelijkheid van de stichting van en de toetreding tot een on derlinge rundveeverzekering. Uit zijn om-: geving waren hem krasse staaltjes van minder prettige ervaring, met speculatieve verzekeringen Opgedaan, bekend. Voorge steld werd deze verzekering bij de paar-. verzekering onder te brengen. Over het geheel stemde de vergadering met spr. in, maar tot een definitief besluit kwam men niet. Opgemerkt werd, dat de kosten voor een veehouder met een dichtbevolkte koe stal te hoog zouden Ioopen. Hiertegen werd echter ingebracht, dat de voordeelen toeh de bezwaren verre overtreffen en dat men door zijn lidmaatschap toch ook de kleine boeren een gewaardeerde steun biedt. Overigens leverde de rondvraag niet veel biezonders op. Sluiting volgde, waar bij de voorz. de wensdh uitsprak, dat 1930 een gunstiger jaar dan 'het voorafgaande zou mogen zijn. De hooge uitkeeringen' hebben in de kas een groote bres gesla gen, zoodat het wel goed zou zijn, wan neer de geldmiddelen eens een tijdje met rust werden gelaten. TERSCHELLING. De herstelling van de „Benwyvis." De in Nederland plaats gehad hebbende inschrijvingen op de reparatie van het Engelsche stoomschip „Benwyvis" hebben niet tot een resultaat geleid. De reparatie is voor één en twintigdui zend p.st. gegund aan Smith's Dock in North Sieïd. De „Benwyvis" is inmiddels door de „Humber" van Smith's Intern. Sleepdienst naar Engeland gesleept, ha voorloopig te zijn dichtgemaakt bij de Ned. Dok Mij. te Amsterdam. llllll!ll!llll|[|||||l!l BINNENLAND. HIHlIlilHIiHIlllllll Door de brand in een turfstrooisel- tabriek te Schoonoord zijn 80 arbeiders voorloopig ontslagen. De 19-jarige Gerben van der Ploeg te Blija werd gedood door de trap van 'n schichtig paard. De oudste inwoner van Ede, mej. K. Braafhart, is op 103-jarige leeftijd overleden. Te Munsterscheveld is de 37-jarige R. Bengel te Emmer Compascuum op zijn motorrijwiel in botsing gekomen met een voetgangster. Hij werd op de grond geslingerd doch is nog naar huis ge reden. Toen hij zich ter ruste had bege ven heeft hij het bewustzijn verloren en is zonder bij kennis te zijn gekomen de volgende morgen overleden. Een nieuwe spoorlijn zal zich te Anna Paulowna aftakken van de spoor baan Amsterdam—den Helder en langs van Ewijcksluis over de afsluitdijk ach ter Hippolytushoet om naar den Oever loopen. Het zal noodig zijn het emplace ment van het station Anna Paulowna uit te breiden. Op de 21 Jan. te Hoofddorp gehou den paardenmarkt werd maar één vier voeter aangevoerd. Een 65-jarige schippersvrouw wilde bij Sluis VIII der Z.-Willemsvaart van 'n schip op de wal springen, sprong mis en werd tusschen schip en wal doodgedrukt. Te Kruisland werd een otter gevan gen, welke 135 opbracht. De drogist J. A. te Venhuizen is we gens onbevoegd uitoefenen van de ge neeskunde veroordeeld tot f 100 boete ot 50 dagen hechtenis. Een transportwagen van Keizer uit Voorburg, met twee paarden bespannen, is op de onbewaakte overgang aan de Broekweg op de lijn Leiden—Haarlem aangereden door een trein. Een paard werd gedood, de wagen geheel vernield. Bij de N. Z. H. Reddingm. is een nieuw Deensch vuurpijltoestel in gebruik genomen. Met de dikke lijn kon een vuur pijl een afstand van 360 M. bereiken. De algeheele Zondagsluiting van hotels, café's enz. in Vriezenveen is van kracht geworden. Te Antwerpen is gearresteerd de kaslooper L. van de firma Elias te Eind hoven, die voor zijn patroon f5000.— moest wisselen, maar er mee verdween.. Een klein gedeelte van het geld werd nog op hem gevonden. Hij had ook Parijs be zocht. Onder Teteringen is een man, die met zijn rijwiel de overweg wilde passee- ren, door de trein gegrepen en vermor zeld. De getroffene is M. Evers, 55 jaar, va der van zeven kinderen, werkzaam in 'n boomkweekerij te Teteringen. Als alles goed gaat, komt halt Augus tus 1932 de Zuiderzee-afsluitdijk gereed. Een autotochtje van den Helder via den Oever naar Leeuwarden behoort dan tot de gewone gebeurtenissen van elke dag. Op Vrijdag 31 Januari zal via Hil versum en Huizen om 3.30 de uitzending plaats hebben van de eere-promotie van Prinses Juliana. De minister heeft uit het ontwerp tot wijziging van de Drankwet de plaatse lijke keuze teruggenomen. Tegen een vrouw uit Rouveen, die een man opzettelijk bijtend vocht in het gelaat wierp, waardoor het gezichtsver mogen belangrijk verminderd is, werd zes maanden gevangenisstraf geëischt. Te Breda kwam de motorrijder R. de Rijk, die de dertigjarige ongehuwde Leen- ders op de duozitting had, in aanrijding met de stoomtram. L. werd vreeselijk verminkt en meteen gedood. Een kind van v. d. W. te De Kruin is geheer verlamd. De dokter geeft nog hoop. Vermoedelijke oorzaak is het drin ken van petroleum. Te Leiden is een 8-jarig meisje uit Hillegom aan kinderverlamming overleden Amsterdam. Het aantal abonnee's op radio-centrales hier ter stede bedraagt ruim 40000 en het aantal „machtiging houders voor radio-centrales" ongev. 200. PREDIKB EURTEN HERV. GEM. Donderdag 30 Januari. Oosterend, 's av. half 8 Bijbellezing. Vrijdag 31 Januari. GEREF. KERK (H.V.) Ds. Buskes spreekt in de Doopsgezinde Kerk over Bunyan's Christenreis (van het kruis naar het dal der schaduwen des doods.

Texelsche Courant | 1930 | | pagina 2