No 4401 Woensdag 5 Februari 1930 43'''Jaargan^ J weer Van week tot week Texelsche Berichten Keurig zittend Haar ABONNEMENTEN: UITGAVE; N.V.v/h LANGEVELD DE ROOIJ DEN BURG OP TEXEL ADVERTENTIÊN: TELEFOON: N°.11 K POSTGIRO: N°. 652 as POSTBUS: N°. 11 |een paar Wybert- tabletten! Zij bescher men tegen verkoud heid en infectie. Lijst van eigenaars en houders van paarden. De Burgemeester van Texel maakt be kend, dat gedurende de maand Februari voor ieder ter secretarie dezer gemeente ter inzage is gelegd de alf. lijst van namen van eigenaars en houders van paarden, welke lijst is opgemaakt ingevolge artikei 17 van het Inkwartieringsbesluit. Texel, 31 Januari 1930. De Burgemeester voornoemd W.B.OORT, Motorvordiering. De Burgemeester der gemeente Texel brengt ter openbare kennis, dat geduren de de maand Februari 1930 op de ge meente-secretarie voor een ieder ter inza- 1 ge liggen de ingevolge het„lnkwartie- ringsbesluit" door zijne zorg aangehou- s den wordende registers van tractors, wel- 'ke eigendom zijn van of in beheer zijn el bij de in deze gemeente metterwoon ge- >n vestigde personen. Voor zooveel noodig wordt onder de aandacht gebracht van de houders van een motorvoertuig, al dan niet tractor zijnde, dat blijkens een hun indertijd ver strekte lastgeving is aangewezen voor aan bieding ter vordering in de eerste plaats, dat zij verplicht zijn binnen acht dagen aan den burgemeester kennis te geven: a. wanneer zij het eigendomsrecht op een motorvoertuig verliezen of het voer tuig bij een ander in beheer overgaat; b. wanneer het motorvoertuig voor lan ger dan een maand in het buitenland ver- >en|blijft; c. wanneer het motorvoertuig voor het ondergaan van herstellingen langer dan een maand voor normaal gebruik onge- i schikt is; d. wanneer het motorvoertuig zoo- - danig bedrijtsonklaar mocht geraken, dat bet niet meer voor normaal gebruik ge schikt is; e. wanneer het motorvoertuig van vas- 'Y*' te chauffeur verwisselt. ebr TEXEL, 31 Januari 1930. De Burgemeester voornoemd, W. B. OORT. Zaterdagavond. nzefj)e viootconferentie. vaI We zijn er wat verlegen mee. Hoe be- )verlangrijk deze conferentie ook mag we- onzizen, tot nog toe kunjmen we omtrent -r eventueel bereikte resultaten weinig ver tellen. Er zit ook heel wat aan vast enj ustcdaarbij hebben de heeren blijkbaar in het an'geheel geen haast. Heeft Hoover, de Ame- iooiirjkaansche president, niet van een duur - aalvan drie maanden gesproken en gaf hij VOGde mannen, die de belangen der Ver.St. bete Londen moeten bepleiten, niet onge veer een kwart miljoen dollars zakgeld mee Ook de overige diplomaten hebben stellig geen krimp. Als er nu maar wiat goeds uit geboren wordt. Voorloopig is 't wachten op de rapporten van eenige com' missies, ter voorbereiding van de eigen- in üjke besprekingen ingesteld. »|l| We lazen onlangs, dat in tien jaar tijd door de vijt zeemogendheden, nu te Lon- [pc. den bijeen, voor 26490 miljoen gulden al- ^_~Heen voor bewapening ter zee is uitge- "™"*geven. Als daarop nu eens een kwart of de helft beknibbeld kon worden. Daar j«£ou de belastingbetaler zeker plezier van 3 llbeleven. Maar dit is niet het voornaamste, vvant we zijn het vierkant eens met Mac p Donald, toen hij zich in een radio-rede tot het Amerikaaansche volk richtte: „De ;rnst van de toestand en van deze ccnre- iurg-rentie spreekt uit dit onomstootelijk feit, lat het tegengestelde van vermindering n bewapening een bewapeningswedloop ls. En het einde hiervan is: OORLOG. Er staat dus meer op het spel dan de centen van de belastingbetaler alleen. Dat zullen de heeren aan de Theems ook wel weten. Als ze er nu maar naar handelen ook. Uit Br.-Indië. Van Groot-Brittanië naar Britsch-Indië overgestoken maken we kennis met Gan dhi, de Oostersche wijsgeer, die zich nog immer een vriend van Engeland noemt, maar als leider der Br.-Ind. Nationalisten lijdelijk verzet en weigering van belasting- ling voorstaat. Aan bloedvergieten heeft-ie een broertje dood, mar ook hem zal wel ter oore gekomen zijn, dat ter gelegenheid van de feesten op de „Onafhankelijkheids dag" weer slachtoffers gevallen zijn. Men had dit trouwens verwacht en Lord Ir win, is best tevreden over de wijze waar op de „Onafhankelijkheidsdag" in dit de laatste maanden zoo roerig gewest ver- loopen is. Volgens de Times is hij met de Labour-mannen" in Engeland op de goe de weg om het groeiend verzet te keeren' en de beweging in juiste banen te leiden. Aan beide zijden zal men wat geduld moeten hebben. Bij Primo de Rivera's heengaan. We keeren naar Europa terug en wil len ons tot Spanje bepalen, waar het groeiend verzet in de meest verscheiden kringen Primo de Rivera aanleiding gat als dictator af te treden. Naar hij voorgeeft: „om persoonlijke en gezond heidsredenen". Maar er zat wel wat mleer achter: De koning hield hem niet langer de hand boven het hoofd, de hooggeplaat ste personages in het leger en op de vloot lieten hem schieten, zoodat hij ten slotte de wijste partij koos, door het dictatori aal bijltje er bij neer te leggen. Zes en een half jaar heeft hij in Spanje gere geerd. In tegenstelling met de Italiaansche bladen, volgens welke Mussolini zijn Spaansche collega met een manslengte zou slaan, zwaaien verscheiden Fransche hem alle lof toe. Inderdaad heeft Primo in de Spaansche warwinkel, welke hij voor een half dozijn jaren betrad, veel goeds tot stand gebracht. Maar het bleef men- schenwerk. Wanneer hij wat eerder was heengegaan en kalnipjes-aan de overgang naar een tatsoenlijk parlementair bestuur had voorbereid, had het allemaal zoo'n vaart niet geloopen. Nu echter is het te laat. Generaal (alweer een krijgsman dus) Berenguer heeft een nieuw bewind op de been gebracht, nog min of meer op dic- tatorsleest geschoeid, maar heeft tevens nieuwe verkiezingen uitgeschreven. Hoe echter verscherping van de censuur noo dig werd geoordeeld, wil ons nog niet duidelijk worden. Zou het geval voors hands het daglicht niet kunnen verdra gen? o— We zouden nog kunnen voortpraten over het conflict Bolivia-Paraguay over het vermaledijde Chaco-gebied dat met Volkenbondshulp weer is bijgelegd; over de verhooging van de Italiaansche marine- begrooting met 243 miljoen lire (Prosit! Viootconferentie!); over Rusland's ver scherpte maatregelen ter uitroeiing van dia Godsdienst, enz., maar het is voor heden weer welletjes. Elders in dit blad hebben we gelegenheid op een en ander nog eens terug te komen. Giften voor het Witte Kruis. Fam. v. d. S. Oudeschild f 10.—. Sportnieuws. Men schrijft ons: Texel I heeft zijn kans op het kampi oenschap verbeterd, door de overwinning op N. Niedorp, van welke club na een zware wedstrijd met 21 gewonnen is. Toont nu, supporters, het medeleven met Texel I. Gaat Zondag a.s. als één man naar het sportveld en moedigt de jon gens aan. Dus tot a.s. Zonidag! Laat het veld te klein zijn. Ook „T. II" boekte een mooie overwin ning: 70. Radio op reddingbooten. Zij, die des avonds bij het haardvuur genoegelijk zitten te luisteren naar de vroolijke wijsjes die uit hun luidspreker springen, denken er doorgaans niet aan, dat de radio ook in minder rustige om standigheden haar taak heeft te vervullen,, o.a. door de veiligheid te bevorderen in de lucht of op zee, en zelfs aan moeilijk red dingswerk actief deel te nemen. Zoo heeft de Ned. Seintoestellen Fa briek te Hilversum pas op de „Dorus Rij kers" van de N. en Z.-Hollandsche Red dingmaatschappij welke meermalen op de Texelsche kust actief aan het reddings werk deelnam een radio-ontvangtoestel geplaatst, dat de bemanning in staatstelt van de wal af aanwijzingen te bekomen omtrent de ligging van het schip, dat in nood is. Binnenkort zal de N.S.F. ook op een tweecle boot van de maatschappij, n.l. op de „Brandaris", eenzelfde instal latie plaatsen. Er is zoowel voor luidsprekers als voor hoofdtelefoons gelegenheid tot aanslui ting, terwijl het toestel veerend in een metalen frame is gehangen. Zomersche winter. De hoop op schaatsenijs Vervliegt allengs in rook; De vorst is met verlof, De winter van de kook. OOSTEREND. Voor rekening van de heer ,J. Trap wordt een autogarage gebouwd aan de noordkant van de Oosterenderweg in de richting van den Burg. Het ligt in de be doeling deze garage te verhuren. Vijfde Lezing—Ds. Buskes. Vrijdagavond behandelde Ds. Buskes als vervolg op zijn bespreking van Bu- nyan's Christenreis „Van het kruis tot het dal der verootmoediging". De vergadering wordt geopend met het zingen van Psalm 139 vers 14, gebed en Schriftlezing. Psalm 91. Na zijn vlucht uit de stad Verderf, zijn ingaan door de Enge Poort en zijn komen tot het Kruis, gaat Christen ver der. Wanneer hij van zijn pak verlost van het Kruis is gegaan, komen allereerst drie mannen hem tegen. Een geeft hem een pak kleeren, de tweede een rol en de derde een zegel. Nu zag, zegt Bunyan, in zijn droom Christen al voortwandelende drie mannen op de weg liggen, genaamd Luiaard, Dwaas en Verwaand. Christen waarschuwt ze voor het gevaar dat ze aan de weg liggende kunnen oploopen. Ze slaan echter deze vermaning in de wind. In deze mannen moeten we zien de teekening van onverschillig godsdienstigen. In de „Chris tinnereize" wordt hun einde beschreven Ze sterven allen een geweldadige dood In de Bunyan-Hall te Bredford vindt men op de muur nog een teekening van Lui aard. Christen wandelt verder, droevig ge stemd door de opgedane ervaring. Twee mannen ontmoet hij nu, Formalist en Fly- prociet geheeten. Ze zijn beiden over de muur geklommen. Christen wandelt op een weg die aan weerszijden door een muur is begrensd. Formalist is een man van de vorm zonder het wezen, iemand, bij wie alles aankomt op het uiterlijk. Hy pocriet heeft veel met Formalist ge meen, maar hij weet een formalist te zijn. Hypocriet speelt dus een rol, is een huichelaar, een tooneelspeler, iemand die zich uitgeeft voor iemand die hij niet is. Samen wandelen zij verder tot zij komen bij de heuvel Moeilijkheid. Daar, bij de driesprong splitsen zich hun wegen. Een pad loopt steil naar boven de berg op, andere links en rechts om de heuvel heen. Formalist en Hypocriet kiezen beiden de gemakkelijkste weg maar vinden daar ook beiden hun ondergang. Christen alleen be klimt moeizaam de heuvel. Een huisje hal verwege, door de eigenaar van de heuvel daar gebouwd, geeft hem gelegenheid om uit te rusten van de zware gang. Onder deze beeldspraak hebben we te verstaan, de zorgen en het verdriet welke een Christen soms heeft te dragen. Dat ze in die moeilijkheden niet ten ondergaan, kun nen we zien in het beeld van het huisje halverwege de berg. God geeft kracht naar kruis. Bij zijn verdere weg komt Christen weer twee mannen tegen, Vrees en Vertrouwen genaamd, welke Christen Als "men zoo*nu'en dan des morgens slechts een weinig Purol even tusschen de handen wrijft, dan wordt dit bij het uitstrijken dooi de haren, onmiddellijk daarin opgenomen en het gevolg hiervan is dat na het kammen Uw haar den geheelen dag keurig blijft zitten trachten te bewegen terug te keeren. om-, dat ze in de verte leeuwen hebben ge zien. Christen Iaat zich echter niet van zijn stuk brengen, maar gaat vol moed verder. Hij komt echter tot zijn schrik tot de ontdekking, dat hij zijn rol, hem mee gegeven bij het kruis verloren heeft. Hij gaat dan terug naar het huisje waar hij heeft geslapen, en vindt daar liet verlore ne terug. Na eenige uren komt Christen bij het huis Schoonheid of het Paleis Lief lijkheid. Daar ziet hij dan de leeuwen, waarvan die twee mannen hebben gespro ken. Ze zijn echter geketend, wat niet door Christen wordt gezien. I>e portier Waakzaam roept hem binnen te treden, daar de leeuwen juist genoeg ruimte bo den om er door te gaan, wat Qhristcn dan ook doet. Deze beelspraak beduidt, de beproe ving van liet geloof, die Christen de toe gang tot de kerk, „het Paleis Liefelijk heid", moeilijk maakt. Dat Bunyan dit beeld zoo beschrijft, vloeit voort uit zijn kerkbeschouwing, geboren in dagen van diep kerkelijk verval. Bunyan was immers Baptist en tegen de kinderdoop, verwer pende daarmee echter ook de verbondsge dachte. Al verwerpen wc dit in Bunyan, aldus spreker, toch waardioeren we in hem, dat hij in dit beeld zoo de volle nadruk legt op het persoonlijke van het belijdenis doen. Christen blijft vier dagen in het Paleis Lieflijkheid, komt vervolgens aan het dal Verootmoediging. Hier wacht hem een zware strijd. Een man treedt op hem toe,i genaamd Apollion, met wie hij een lang gesprek heeft, dat eindigt in een gevecht van een halve dag. De beteekenis van de ze beeldspraak is de hevigheid van de verzoeking van Satan. Hiermede eindigt spreker met liet oog op het gevorderd uur. Het verder voor deze avond bestemde gedeelte „In het dal der schaduwen des doods" zal de volgende keer worden be handeld. Als slotzang wordt gezongen Psalm 91, vers 1. i OOST. Onze Noordzee-visscherij. Onze Noordzee-visscherij, welke van hiel en Oosterend met flinke motorschepen wordt uitgeoefend, strekt zich somtijds in Noordelijke richting zoover uit, dat het Duitsche eiland Borkum in zicht komt. Daar wordt dan in hoofdzaak op tong en schol gevischt. Wegens de thans zui nige resultaten dezer visscherij vertrokken vorige week Maandag van Oudeschild twee dezer schepen in Zuidelijke richting met bestemming naar Ostende aan de Bel gische kust, waar zij danook Dinsdag morgen omstreeks acht uur goed en wel arriveerden. De bedoeling was om daar haring te gaan visschen, doch bij aan komst bleek, dat de haringvangst aldaar met andere netten wordt uitgeoefend dan onze visschers hiervoor bezigen. Daar an der vischtuig daar zoo maar niet om het grijpen was, moest wel besloten worden om met eigen netten te gaan visschen. Flet schijnt wel, dat dit loonend is ge weest, want bij goed weer is de heele vloot motorvisschers van plan om naar ginds te vertrekken. De visscherij aldaar strekt zich in Zuidelijke richting nog ver der uit, zoodat in het laatst der vorige week door onze visschers zelfs een Fran sche havenplaats werd aangedaan. We willen hopen, dat onze ondernemende vis schers in den vreemde maar goede uit komsten ten deel mogen vallen en dat zij straks allen weer behoudfen op ons eiland mogen terugkeeren. OUDESCHILD. Visscherij. Gedurende de laatste week zijn in de haven aangebracht plm. 10900 K.G. gar nalen. De prijzen blijven zoo ongeveer ge- iijk, doch daar men dagelijks een paar manden puf kan vangen en ook wat bot TEXELSCHE COURANT DEN BURG: 50 ct per drie Maanden. Franco p. post door geheel Nederland 75 ct p. 3 maanden. Losse nammers: 3 ct DE TEXELSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAG. EN ZATERDAGMORGEN Ven 1-5 regels: 50 ct Iedere regel meer: 10 ct. Oezelfde advertentie 4 maal goplaatst wordt 3 maal berekend. Bt) abonnement lagero regelprlffc ADVERTENTIÊN MOETEN DAAGS VOOR 'T VERSCHIJNEN 4 UUR NAM. IN ONS BEZIT ZIJN

Texelsche Courant | 1930 | | pagina 1