SIJBRAND KEIJSER JACOBz. BELANGRIJK NIEUWS ENORME PRIJSVERLAGING ALBERT HEIJN "adve rtentÏIn" het huis Vergadering Chr. Zangver, „ConGordia" een voordrachtavond beste zandaardappeSen Voor Hoofdingeland van de 30 Polders wordt ten zeerste aanbevolen Eenige kiezers. Telefonisch aangeslo ten onder No. 4. linn min mm mm mm mm m Keuringsdienst van de Ver. „De Narcis". SANGUINOSE Sanguinose. DEN BURG (Texel), Binnenburg h. Nieuwstraat DEN HELDER SCHAGEN ALKMAAR Eierland, zijn er 25 K.M. weg, die voor vergoeding in aanmerking kunnen komen, als "de betrokken besturen in die tijd ge zorgd zullen hebben, dat hun wegen aan de eischcn door rijk en prov. gesteld, zullen voldoen. Het Rijk heeft dit in stel sels gesteld als primaire en secundaire wegen. „Primaire" wegen wil zeggen we gen in de eerste plaats en „Secundaire" wegen wil zeggen wegen in de tweede plaats. Voor zoover mij bekend, heeft Texel geen Primaire wegen. Wel heeft gemeente Texel in zijn geheel met de- 30 Polders en Eierland te zaïnen 25.7 K.M. secundaire weg. Deze loopen over Burg Koog, Burg—Oudeschild, Burg- Waal-Cocksdorp. Van deze 25.7 K.M. se cundaire weg heeft de gemeente Texel er 8. De overige 17 K.M. secundaire weg gezamenlijk in beheer bij de 30 gemeen schappelijke polders en bij polder Eier land. De gemeente Texel heeft zijn we gen tamelijk goed verbeterd. Dit is wel eens uitgebuit, alsof het weggegooid zou zijn. Hoe zijn nu de uitkomsten van deze geldverspilling? De 8 K.M. secundaire weg van de gemeente Texel voldoen aan de eischen, door het rijk gesteld. De ge meente krijgt als vergoeding voor de ver betering van die S K.M. 17600.En wat krijgen de 30 polders en polder Eierland voor haar 17 K.M. secundaire weg ver goed? Zij zijn niet zoodanig verbeterd, dat zij aan de door het rijk gestelde eischen voldoen. Polder Eierland krijgt niets, terwijl de 30 gem. polders t750 vergoed krijgen, waar, eigenlijk gezegd, van een samenweg met de gemeente nog een deeltje de gem. toekomt. Zoo ziet gij, geachte lezers, dat zuinigheid de wijsheid kan bedriegen. Hadden 30 pol ders en polder Eierland op dezelfde wijze hun wegen behartigd als de gem. Texel, dan zouden zij voor het gemeenschapsle ven 115000 meer hebben geïnd. Zoo dwin gen het rijk en de prov. de conservatieve besturen door haar vergoedingen de goe de weg op. Of men zal Oostindisch doot moeten blijven om de werking van de tijdgeest. De vraag dringt ecnter naar voren: mag de gemeenschap dulden, dat zulk een beleid door blijft gaan? Deze verantwoordelijkheid rust op hen, die in vloed kunnen uitoefenen op dit beleid. Verder zien wij, dat de geestelijke uit dragingen inzake het wegenvraagstuk steeds voortschrijden. De verbreeding van de weg BurgBurgzicht geeft mogelijk weer nieuwe perspectieven voor andere wegen, zoomede voor andere grondeige naren aan eventueele wegen gelegen. De kostelooze afgave van grond aan onze ge meente Texel door de heer S.EelmanCz., verdient een woord van hulde. Ook al schrijft men aan deze gave een andere ge dachte toe, voor een toekomstig voor deel. Hij gaf! Wie deed dit meer? Alleen het geestelijk begrijpen van de wording van iets, wat voorheen niet was, is een woord van oprechte dank waard. Hoe veel feiten zouden wij voor uw oogen niet kunnen illustreeren. Weg Hoorn, Horntje met subsidie van T.E.S.O. Aan de Koog voorheen niets, thans kolossale verbete ringen. En -dan de iedere dag terugkee- rende schadelijke gevolgen en moeilijk te berijden wegen van uitgestrooide keislag. Dit alles tezamen, gezien in het verband, dat de wegen der gem. Texel zijn gewalst, moet aan iedere lezer duidelijk het beeld verschaffen, dat de werken en gemeen- schapsdingen, uitgevoerd onder het be wind van een geestelijke strooming, zoo als deze zes jaar te zien hebben gegeven, nuttige uitwerking hebben. Kortom, overal in onze gemeente de onderscheiding van een democratische wil. Aankoop en sloo ping van een huis te de Waal, afsnijding, van gevaarlijke bochten. Laten wij deze wegen-illustratie als een schildering van een zekere rustige opbouw, aanpas send aan de geest des tijds, in zijn mini euse vorming achter. EHectrififcatie- Gedwongen door abnormale gemeen schapsomstandigheden der oorlogsjaren kreeg men aan den Burg een electrisch noodbedrijf. Thans echter is geheel Texel geclectrificeerd. Indien mogelijk binnen kort ook voor veehouders en landbou wers inrichtingen buiten de dorpen. Deze electrificatie, bestreden, bezoedeld, zelfs in kringen waarvan de financieele gevol- voigen der oprichting afhankelijk waren, is er gekomen. Nog niet geheel vol tooid. Nog woedt de strijd bij een enkele corporatie over het vraagstuk olie of electrificatie. Dacht men, dat er van een olievraagstuk sprake was geweest, als de electrificatie niet een feit was geworden? Ach, Texelaars, niets meer d>an een on mogelijk ontkomen, is't olievraagstuk in 't kielzog van de groote stoomer „electrifi catie" aan de oppervlakte gezogen, er, wordt nog slechts door een te machtige Conservatieve arm drijvende gehouden, en de geheele ontwatering voor ons eiland onmogelijk gemaakt. Electrificatie! Zou het mogelijk zijn aan de minder maat schappelijk bedeelden de cultureele ont wikkeling te brengen, die de radio-distri butie thans op enkele plaatsen in onze gemeenschap, en binnenkort misschien overal op het eiland Texel brengt? Laten wij maar niet probeeren om alles te laten zien, wat onze electrificatie al gebracht heeft in de verschillende bedrijfjes, waar over Texel beschikt. Laten wij nu van hetgeen er in deze zes jaren door ons is gedaan, afstappen. Laten wij de zaak met een enkel feit eens dcmonstreere.n, wat er vóór die tijd onder deze saamgevoelde gemeenschapsopbouw tot stand had kun nen komen. T.E.S.O. Ieder zal zich herinneren, hoe door de heer Dr. Wagemaker het initiatief werd genomen de strijd aan te binden tegen het individueele ondernemingsdom van de heer Bosman uit Alkmaar, die het com municatieverband tusschen den Helder en Texel onderhield op een wijze, niet meer passende aan de eischen, die men aan een communicatieverband mocht stellen. Met een klein bootje en weinig reservemate riaal hield men de economische vooruit gang van ons Texel tegen. Texel kon zoo niet groeien. Van deze plaats breng ik dan ook in het belang van Texels groei een woord van hulde aan deze man, die de stoot heeft gegeven voor een democra tische groei inzake het prod-uctievervoer te Texel. Texel heeft gewonnen door het gemeenschappelijk begrijpen der massa en door de aanvoerende energie van dei heer Wagemaker. Hoe groot en goed ech ter dit begin ook moge zijn geweest, de inzichten der maatschappelijke democratie moeten in het werkelijk belang der ge meenschap verder gaan. Ondergeteeken- de en anderen hebben eenmaal gepoogd en gestreden in de onderneming T.E.S.O. zelts om deze onderneming te brengen tot een werkelijke gemeenschapszaak. De resultaten van deze strijd hebben er toe geleid, dat het bestuur van T.E.S.O. deze onderneming aan het gem. bestuur heeft aangeboden. Helaas, de conservatieve macht, die Texel toen nog beheerschte, heeft gezorgd, dat deze aanbieding aan het bestuur der gemeente niet werd aan genomen. Wanneer dit nu eens weer ge beurde, dan verzeker ik u, dat de R,aad der gein. Texel deze aanbieding wel had aangenomen. Wanneer wij nu eens reke ning houden met de winsten, door T.E. S.O. gemaakt in het laatste 10-tal jaren,, wanneer wij zien, dat het s.s. Dageraad thans op de balans voorkomt voor zegge 1500, winsten die variaeren tot f20.000 toe, dan verzeker ik u, dat wij met die winsten menig gaatje hadden kunnen stop pen, ot vele nieuwe dingen door subsidie uit deze onderneming hadden kunnen steunen: autobusverkeer over het geheele eiland in' grootere vorm, steun aan water leiding ot zooiets. Kortom, de Texelsche gemeenschap zou er wel bij hebben gevaren, zou er wel bij hebben gevaren Conclusie. Ik zal het bij dit enkele feit laten. Ge noeg om u te overtuigen dat onze inzich ten eener levensbeschouwing opgaan in een levensopbouw ten nutte van onze ge meenschap. En waarvoor niet? Voor wie moeten wij de gemeenschapsrijkdom on geboren laten Zoo het gegaan is met de wegen, zoo zal het gaan met de gerneen- schapsdingen. Dwingt de overheid de con servatieve boeren hun wegen te verbete ren, ot niet te profiteeren van dje Rijksr-. toelage. Met de gemeentewerken zal het evenzoo gaan. Aanstonds zal blijken uit de ïinancieele verhoudingen tusschen rijken gemeente, dat men niet te zuinig behoeft, ie zijn, of die verhoudingen onthouden u juist ook datgene, wat gij meende te moeten besparen. Het teeken van leven beweegt zich voort in democratische lijn, het conservatisme is de hinderpaal op deze democratische weg. Dat de leuze der Texelaars zal zijn: ieder deelgenoot te maken van de rijkdom der levende goe deren. U dankend, redactie, A. BOON. Oudeschild, Texel, 2 Febr. 1930. CORRESPONDENTIE. Mr. C. B., Grand Rapids Michigan. Uw abonnement is thans betaald tot 1 Febr. 1932. Mr. N. S., Paterson, N.J. Uw abonnement is thans betaald tot 1 Jan. 1932. GEBOREN: ONNO zoon van R. KIKKERT A. KIKKERT-Nannenberg. Den Burg, 31-1-'30. de Cocksdorp geeft Zaterdag 8 Febr. a.s. in 't Gebouw v. Chr. Belangen. Alleen toegankelijk voor donateurs op vertoon van kaarten. Aanvang 8 uur. HET BESTUUR. TE KOOP: Witte en Blauwe eigenheimers f 1,75 p HL Bravo's f 2,— per HL. Franco huis. F. DljKSEN, Vrachtrijder, de Cocksdorp Tel. no. 12. c Uit de hand te koop bewoond door den heer B. Niebocr. Inlichtingen bij J. P. DROS Pz. K. DROS. III UH Van heden af si 1. BONNE Zonen, Vrachtrijders, de Koog. Nieuwe leden, die Narcissen wenschen gekeurd te hebben, gelieven zich zoo spoe dig mogelijk op te geven (Zondags niet) bij J. G. v. LEEUWEN, controleur, Nieuwstraat, den Burg. Vrijdagavond 7 Febr. 7,30 uur. Leveranciers Zuivelfabriek „Samenwerking". Beslist aller opkomst gewenscht. Uitbetaling. Bij F. BAKKER, Eierland. Zuiver plantaardig, afdoend middel tegen bloedarmoede zenuwzwakte. Lusteloosheid, algemeene zwak te, migraine, zenuwhoofdpijn, ge brek aan eetlust, voortdurende maagpijnen, neiging tot braken, overspanning, slapeloosheid, sui zen in het hoofd, geestelijke en lichamelijke uitputting worden snel en afdoende overwonnen door de SANGUINOSE kost: per fl. f2.— de 6 n f 11.—, 12 fl. f 21,-. Verkrijgbaar bij alle Apothekers en voorname Drogisten. Wacht U voor namaak. VAN DAM Co. De Riemerstr. 2c/4. Den Haag. Te Texel bij O. Dros, Ooster end T. Buijs en 1. Moerbeek den Burg, Joh. Dros, Oude schild, en P. Dogger, Oost. TEXELAARS zijn FIJNPROEVERS, daarom drinken ze nog steeds bij voorkeur KLEIN'S THEE, Pecco Gruis, van 36 ets. ALBERT HEIJN BRENGT WEDEROM EEN VAN LEVENSMIDDELEN Witte Kristalsuiker Idem in origineele linnen zakjes van 5 pond PRIMA TARWEBLOEM Schijfjes Appelen Stukjes Appelen Sultana Rozijnen Abrikozen Versch gebrande Pinda's A.H. Bak- en braadvet Zuiver Rundvet Prima Bruidsuikers Sterke Pepermunt Zwarte Balletjes Choc. Hagel Witte Hagel, diverse smaken Reuzen Ontbijtkoek Biscuit „Zaansche Molen" per pond 19 1021/a 3 pond voor 25 ct. per pond 29 ct per pond 45 ct. per pond 18 ct. per pond 39 ct per pond 171/2 ct. p.pondspak 38 ct. n 1) 37 per 1/2 pond 17'/a 14 per 1/2 pond per stuk 221/2'ct. per Va pond 16 29 17Va R 44 Het fabriceeren in eigen fabrieken, alsmede onze groote omzet, met daarmede gepaard gaande enorme en buitengewoon voordee- lige inkoopen, stellen ons in staat, onze cliënten steeds met dergelijke prijsverlagin gen te verrassen. Behoort U ook reeds tot onze vaste afne mers 11 22 '/3

Texelsche Courant | 1930 | | pagina 3