Texelsclie Courant van Woensdag 5 Febr. 1930, TWEEDE BLAD Texeische Berichten Gemengd Nieuws Uilslag houtverkooping. De vorige week wera op Dinsdag in de lokaliteit van de heer G.Buis, „Bosch en Duin" aan de Bakkenweg, door Staats- boschbeheer de aangekondigde houtver kooping gehouden. Opbrengst plm. 2600 gulden. Prijzen matig. R.K. Filmavonden. Welwillend deelt men ons omtrent de filmavonden in de Zwaan op 3 en 4 dezer, welke wij niet hebben kunnen bijwonen, op ons verzoek het volgende mee: Te S uur werd door de heer W. Wil- lemsen geopend. Spreker heette de aan wezigen van harte welkom en herinnerde aan "de vorige filmavonden in het St. Janshuis die zulk een groot succes wa ren. Na de wensch uitgesproken te heb ben, dat ook deze avond een succes zou zijn, werd met de afwerking van het pro gramma begonnen. Van het „Journal", vielen vooral de vertraagde tennisopnamen en de manoeu vres der Amerikaansche zee- en lucht vloot in de smaak. Het volgend nummer, „Op de Boerde rij", een teekenfibn in twee acten, deed menigeen schateren van het lachen. Niet minder gelachen werd er om de „Klu- Klux-Klan". Dit was de naam van een club, die een stel schooljongens gesticht hadden op voorbeeld van de bekende Amerikaansche club. Ze deden erg ge wichtig, vooral bij de inwijding van de nieuweling Dicky, hetgeen aanleiding gat tot menig lachsalvo. Toch wisten zij ooki wel van aanpakken, hetgeen bleek, toen door hun toedoen een stel langgezochte autobandieten geknipt werd. Na nog een grappige teekenfilm ,,W<ar- me Worstjes", werd gepauzeerd en gele genheid gegeven te rooken, aangezien dit gedurende de voorstelling streng ver boden was. Na de pauze werd aangevangen met het hoofdnummer „De man in het woud Naar 't bekende boek van Zane Qrey. In de hoofdrol Joe Holt. De geheele inhoud van deze 6 acten weer te geven, zou ons te ver voeren,) Genoeg zij te vermelden, dat het publiek geheel meeleefde met deze Wild-West- film, waarin mooie natuurtafereelen af wisselden met spannende momenten. Om de ernst nog eens flink weg te lachen werd tot slot gegeven de komische 2-acter „Wilde Beestjes", waarna om on geveer 11 uur de heer Willemsen het slotwoord sprak, waarin hij het publiek bedankte voor de goede opkomst en de bereidwilligheid, waarmee men het rooken naliet. Burdet's Vogelfilms. Toegelicht door de heer J. Drijver. De derde Nutsavond, aan Burdet's Vo gelfilms gewijd, is uitnemend geslaagd. Hotel Texels zaal was geheel met belang stellenden gevuld en alle aanwezigen heb ben zeker kostelijk genoten, van de met veel zorg en geduld opgenomen films niet alleen, maar ook van de gezellige, boeiende en leerrijke causerie, welke on ze vroegere plaatsgenoot, de heer J. Drij ver, de ijverige en deskundige secretaris hoofdbestuurder van de Ned. Vereen, tot Bescherming van Vogels, daarbij gaJ- Alvorens de heer Drijver het woord te verleenen, sprak de heer W.B.Oort, voorz. een enkel woord ter inleiding, daarin zijn vreugd te kennen gevende over de komst van de heer Drijver, wiens Per soon en wiens kennis op het gebied der vogelkunde de bezoekers een genotvolle en" tevens leerzame avond moest waar borgen. De heer Drijver ving aan met een ver klaring te geven van het feit, dat men, Texelaar van geboorte zijnde, elders» het1 wei naar zijn zin kan hebben,1 )inaar, „toch immer Texelaar bluuft." We hebben hjei meent spr., zoo'n massa prettige aardige menschen; zoo'n buitengewoon landje op nat.-hist, gebied, dat elders nauwelijks zijn weerga vindt; zulk merkwaardig schoon wereldje, zoowel waar het de bloe men als de planten betreft. De heer Drijver herinnert aan het druk ke bezoek van buitenlandsche vogelvrien den aan Texel, die steeds opgetogen het eiland verlaten, aan het boek van Ds. Ra ven, „In Praise of Birds". Hij vergelijkt het Texel van vroeger bij het Texel van nu en concludeert, dat we er, waar het betreft de schatten op nat.-hist. gebied niet op vooruit zijn gegaan. De a.s. be maling van Waalenburg zal er ook geen goed aan doen, maar spr. veronderstelt, dat een deel van de polder wel voor de vogels behouden kan worden. De vrees, dat Texel in de toekomst om zijn vogels niet meer in trek zal zijn, acht spr. onge grond. Wat Texel op vogelrijke streken eiders in ons land voor heeft is de groote verscheidenheid van vogels op een betrek kelijk klein gebied. Vervolgens komt spreker tot de vogel films, welke met buitengewone zorg door de heer Burdet te Overveen, vervaardigd zijn en ook in het buitenland de aandacht trokken. Uitvoerig gaat hij op de groote beteekenis van deze arbeid voor een nauw gezette vogelstudie in. Van de 14 a 15 films, waarop door de heer Burdet het intieme vogelleven op zoo bekoorlijke wijze werd vastgelegd, werd een drietal vertoond.. De projectie geschiedde door de heer W. Schefer, ope rateur, verbonden aan de Orion-film-fa- briek te den Haag. Elke film deed de heer Drijver vooraf gaan door een uitvoerige toelichting, ter wijl ook bij het vertoonen zelt een woord ter verduidelijking gesproken werd. De films hier alle te bespreken, zou ons te ver voeren. De overvloed van kopie voor het nummer van lieden, noopt ons tot be perken. Moeilijk ook zouden we in woor den kunnen uitdrukken, welk een bie- zondere schoonheid de rolprenten ons hebben geopenbaard. Zeker hebben ze op allen een diepe indruk gemaakt. We zijn met de heer Burdet doorgedrongen tot op plaatsen, welke voor de meesten onzer anders zeker verborgen waren gebleven. Zeer dankbaar zijn we de heer Burdet voor de enorme moeite zich getroost om de ornithologische wetenschap met zoo'n cultureel document te verrijken. Niet minder danken we de heer Drijver, wiens interessante toelichting het zien naar deze; films tot een nog grooter genot verhiefi De eerste film bepaalde zich voorname lijk tot Texel. Achtereenvolgens passeer den de torenvalk, ransuil, zwarte stern, kleine strandplevier, kluut en kemphaan de revue. De tweede bracht ons nader tot het Naardermeer met zijn kolonies zwarte sterns, zijn baardmannetjes, groote karekieten, boschrietzangers, futen, roer dompen, bruine kiekendief, en bovenai zijn lepelaars, waarvan 150 tot 200 pareri daar broeden. Ten slotte voert de film ons naar de blonde duinen van Kenne- merland, een aantrekkelijk landschap, met honderden vogels maar minder begroeid dan op Texel, hetgeen zeker voor een deel op rekening van de wateronttrekking voor de waterleidingen komt. We maken er kennis met de ijsvogel, de grauwe klau wier, schildvink, spechten, grauwe kieken dief, scholekster, waterhoentje en zilver meeuw. Telkens weet de heer Drijver ons treffende biezonderheden uit het leven dier vogels mee te deelen en eerder dan we hadden verwacht en gehoopt, kwam het einde. Na de filmvertooning gaf de spreker nog een korte samenvatting, waarbij hij er de nadruk op legde, dat de vogelstudie in ons land nog lang niet voldoende ter hand wordt genomen. We moeten in ons land een vaste inrichting krijgen, waar men zich met ernst daarop toelggen kan. Gewezen werd op de „Vogelwarten" te Helgoland en Rossitten op de Kurische Nehrung. Voor ons land acht spr. Texel de aangewezen plaats voor een vogel wacht, die dan dicht bij de Cocksdorp zou moeten worden opgesteld. Duizenden vo gels moeten daar worden gevangen, ge ringd en weer losgelaten. Die ringen kun nen ons later immers veel leeren. Spr. hoopte, dat deze avond voor de natuur in het algemeen, voor vogels in het bie- zonder, meer belangstelling zou opwekken en sprak zijn beste wenschen voor de vo gelstand op Texel uit, opdat het eiland zou blijven het vogeloord bij uitnemend heid van Nederland, misschien wel van heel W.-Europa. De heer Drijver besloot' met 't verzoek aan de vogelwachters hier van het vinden van merkwaardige vogels wel mededeeling te willen doen. Mogelijk dat dan de heer Burdet er aanleiding in vindt er een film van op te nemen. Een dankbaar applaus volgde. De voor zitter zeide spreker hartelijk dank voor wat hij te aanschouwen en te hooren had gegeven en zeide met genoegen te hebben vernomen, dat spr. Texel voor een vogel wacht de aangewezen plaats oordeelt. Zeer gaarne zou hij al het mogelijke wil len doen om de vestiging daarvan op het eiland te verzekeren. Alles bij elkaar genomen: een zeer ge lukkige avond. Vergadering S.V. Texel. Men schrijft ons: Ongeveer half negen opende de voorzit ter de vergadering met een welkom en de mededeeling, dat de bijeenkomst gehouden wordt onder gunstige omstandigheden. De goede uitkomst van de Oostersche Stad en de verloting liggen nog versch in het geheugen. Ook was de voorz. tevreden over de medewerking der leden bij de op- opbouw der „Oostersche Stad". Wat de medewerking van de leden bij de verloting betreft, konden maar enkelen op activi teit bogen. De voorz. bracht danook die leden een woord van dank. Alles bijeen genomen was de toestand der vereeniging goed. Nog bracht de voorz. naar voren, dat de belangrijke mededeeling, inde ad vertentie vermeld, behelsde: „verkiezing nieuwe voorzitter", maar door omstandig heden is dit niet noodig. Eén der aanwen zigen wenschte de voorz. geluk met zijiï herbenoeming en de vereeniging met het behoud van naar eminente voorzitter. De heer Dapper dankte voor deze attentie. De voorz. sprak de kern der vereeni ging, de leden van Texel 1 toe en zei te vertrouwen, nu a.s. Zondag het groote ge beuren daar is, dat er dan voor onze ver eeniging een rede zou mogen zijn om te juichen. Daar er verder niets meer te behandelen viel kwam men aan de rondvraag. Enkele leden voerden het woord, o.a. over het opschilderen van doelpalen en kleedlokaal, hetwelk in orde komt; ook nieuwe netten. Deze zullen door eigen krachten in orde gemaakt worden. Nog kwam ter sprake aanschaffing leest voor schocncncontrole, daar die volgens de voorzitter aanwezig moest zijn. De heer N. Wonder bood de vereeniging een leest aan, welke hij nog had liggen. Na nog eenige minder belangrijke be sprekingen sluit de voorzitter onder dank! aan de aanwezigen voor de aangename besprekingen te ongeveer tien uur. Radio-wee. De radio-bezitters worden de laatste da gen weer geducht geplaagd, ja, getreiterd. Met tusschenpoozen van vijf a zeven se conden overstemt een geluid als 'n brulboei alles voor eenige tijd en geen mensch weet, waar die onruststoker iiuist en höè hij het klaarspeelt zooveel lawaai te ma ken. Wie weet er meer van? Wie maakt er een eind aan? Laat het spoedig uit zijn. s.v.p. Onze plaatsgenoot, de heer D. van der Oord, werd een dezer dagen door de Arr. Rechtbank te Alkmaar als makelaar beëedigd. „Keur baert angst." Naar men ons meedeelt hebben zich voor de vacante betrekking van deur waarder bij de Arr. Rechtbank te Alk maar ter standplaats Texel twaalf candi- daten aangemeld. Melkprijs „Hollandia". „Hollandia" te 't Zand betaalde aan haar leveranciers voor de in Januari ge leverde melk 19.61 per 100 L. OOST. Radio-centrale J. Omis. Naar wij vernemen is de heer J. Omis van plan, het net zijner radio-centrale ;ook tot hier uit te breidfcn. Omstreeks an derhalf dozijn liefhebbers zouden zich reeds hebben aangemeld. Stellig verdient de heer Omis hulde voor zulk een onder nemingsgeest. OOSTEREND. Door een vliegwiel getroffen. Op hoeve „St. Marcus" - 't Noorden, kwam 't zoontje van de heer Witte in aanraking1 met't vliegwiel van een in werking zijnde dorschmachine. Hij werd aan het voor hoofd gewond. Dr. Prakken verleende geneeskundige hulp. Een schoolkwestie. In de Vereeniging tot Stichting en In standhouding van Scholen met de Bijbel alhier is oneenigheid ontstaan, welke een ernstig karakter heeft aangenomen. Tot nogtoe hebben we daarover gezwegen in de stille hoop, dat het verschil van meening nog zou kunnen worden opgelost. Deze gedachte deelde ook het schoolbestuur zelf blijkbaar, daar het ons verzocht hangende de besprekingen niets omtrent de gerezen moeilijkheden te willen pubiiceeren. Naar de heer C. Timmer Jz. als secretaris van het Schoolbestuur ons thans meedeelt, hebben de pogingen om de kwestie tot een bevredigende oplossing te brengen, niet tot het gewenschte resultaat geleid. Met be langstelling wachten we af of dit wellicht straks nog het geval zal zijn. Omtrent de oorzaak van het geschil deelt men ons mee, dat de strijd ontstond ten gevolge van de benoeming van een Geret. onderwijzeres. Opmerking verdient, dat het schoolbestuur negen leden telt, zeven Geret. en twee Geref. H.V. Ds. Groenen- berg, had de wensch te kennen gegeven, dat men bij benoeming van 'n onderwijze res nu eens een Hervormde leerkracht; moest aanstellen. Hieraan werd niet vol daan. We laten in het midden, wat hier van de reden was. De Hervormden legden zich er echter bij neer, dpch wenschten nadrukkelijk, dat bij de voorziening in 'n eventueele vacature de benoeming van 'n Hervormde leerkracht zou volgen. Hierin wenschte het Schoolbestuur niet toe te stemmen en zoo ontstond strijd, waaraan tot op heden nog geen eind is gekomen. Wat nu? OUDESCH1LD. Begin van brand. Zondagmiddag ontstond bij de heer D. Vos, een begin van brand, doordat een zak die over een paar kisiten met tabak lag, te dicht bij de schoorsteen was ge komen. Gelukkig werd het spoedig ont dekt, zoodat erger onheil voorkomen werd. Held. Crt. Telegraafkabel Den Helder—Engeland ge repareerd. De Duitsehe kabellegger „Nordemcy" groot 2100 ton, heeft de kabel gerepa reerd, die Den Helder met Engeland ver bindt. We deelden onlangs mee, dat het schip ter reede van Texel tijdelijk lig plaats had gekozen. Het liep een dezer dagen Vlissingen binnen om te bunkeren» BINNENLAND. Zaterdagavond en Zondagmorgen heeft het in de noordelijke provincies flink gesneeuwd. Weldra moest een aan tal sneeuwruimers aan het werk worden gezet. De jeugd trok er op uit, sportief en zonder eenige kou te voelen. L>c sleetjes slingerden door de witgeworden straten. Het was echter maar een korte vreugd, want door de invallende dooi veranderde het witte kleed in een bruine poel. Texel werd met wat natte sneeuw opge knapt, van geen beteekenis. Maandagmiddag zijn bij het Kooy- zand de vracht- en passagiersboot Prins Hendrik, op weg van Harlmgen naar Am sterdam, en de veerpont Enkhuizen Stavoren door de dichte mist in botsing gekomen. De pont werd aan stuurboord midscheeps geraakt. De railing werd voor een groot deel verbrijzeld. Onder de wa terlijn ontstond een scheur van 38 c.M. Het groote ruim liep vol water. Van de Prins Hendrik werd de heele kop van de waterspiegel af in elkaar gedrukt. Het water stond meteen voor de waterdichte schotten, maar oogenblikkelijk gevaar was er niet. De heele inventaris van de hof meester werd totaal vernield. De kachel en al het klaargemaakte eten raakte over de vloer, de heele lading werd door el kaar geworpen. Er waren twintig passa giers aan boord voor Amsterdam, die door elkaar werden gegooid, maar vaii wie niemand letsel bekwam. Ze werden op de stoompont overgezet, waarna de Prins Hendrik op eigen kracht naar Enkhuizen terugkeerde. Daarheen is ook de veerboot teruggekeerd. Te Aarle-Rixtel zijn de beide scho len wegens roodvonk gesloten. Op een landweg bij Amersfoort werd des avonds de 48-jarige vrouw R. van R., die achter een handkar liep zonder lamp of reflector door een auto aangereden en op slag gedood. Te Niemv-Vosmeer raakte J.B. met de eene hand onder een cirkelzaag, waar door 3 vingertoppen werden afgesneden. Het driejarig kindje van B. te Ge leen, dat een ketel kokend water over het lichaam trok, is daardoor overleden. Dat zeer velen zich nog met zoet- watervisscherij bezighouden blijkt uit het feit, dat in 1929 wel 37606 vischacten' werden uitgereikt. Dit bracht maar even tjes 4 65500,in het laadje. Suikerfabriek en raffinaderij „Din- teloord" betaalt voor de bieitcn 8,5 c.p. K.G. BUITENLAND. Mexico-City. De militaire comman danten in Mexico hebben bevel ontvangen de boeren te ontwapenen die de vrede zouden willen verstoren. In Duitschland zijn de Rijksspoor wegtarieven verhoogd. Een dezer dagen was het tien jaar geleden dat in de Ver. Staten het drank verbod van kracht werd. Behalve in Mi chigan, waar tien minuten achtereen de klokken luidden, is dit jubilé niet feeste lijk herdacht. Tc Napels is weder een woonhuis huis ingestort. Het gelukte de brandweer na veel moeite een verlamde vrouw, 3 kinderen en een 65-jarige man, die ge wond waren, te redden. Over de Haagsche conferentie schrijft de Times: Thans is een lang en moeilijk hoofdstuk van de oorlogsgeschiedenis af gesloten. Het lijdt geen twijfel, dat de Haagsche overeenkomst zoowel politiek als economisch de belangrijkste stap is, die sedert 1919 voor het vestigen van de vrede werd ondernomen. Een brief van Diego Columbus, de zoon van de ontdekker van Amerika, ge richt van de Aartsbisschop van Toledo en geaagteekend 12 Jan. 1512, de oudst bekende brief uit Amerika werd door de Londensche antiquair-firma Maggs Bros, tegen 88.000 gulden aan 'n Amerikaan verkocht. De voormalige Japanschc minister Ogowa, die zich schuldig maakte aan om- kooping, is na vier maanden hechtenis, vrijgelaten tegen een borgstelling van een miihoen yen.

Texelsche Courant | 1930 | | pagina 5