41 jarige IJ, Ié lij een kippenhok PLAATSMAN □saaia^iSBaiD in 0e Ruyter's Kamer Ingezonden. fó A RK T b"ËS?Ï ChTeM ADVERTEMTIËN 'f Oen 8sten Febr. 1830 L.T.B. den Borg. Vergadering vertrekt Maandag 10 Febr naar Rotterdam, JNoteering C. E« Keijser Co, kililiililiiiiiiüllliililliüilliiiilillüüiüilüilimiliülllllülliB PREDIKBEURTEN van Pernambuco (Brazillië). Agentia Fi des: De Capucijner pater Ignatius d'Ispra, die 'in Brazillië onder de melaatschen werkte is sedert eenige maanden zelf door de vreeselijke ziekte aangtast. Hem wacht de dood. Zijn laatste brief aan de Pater Gene raal geeft een schoon getuigenis van zijn bewonderenswaardige heldenmoed. Door de Engelsche regeering zal een onderzoekingsvaartuig gebouwd worden voor het ontdekken en onderzoeken van vischwater. Dit schip wordt op 80 dukend dollar geraamd. De Berlijnsche politie werd gealar meerd wegens een 72-jarige man, die reeds viermaal in een krankzinnigenge sticht is opgesloten geweest en die zich in zijn woning had verschanst, de inboe del kort en klein sloeg en zijn dochter dreigde te wurgen. De brandweer zette de woning onder water. Daarna drongen de agenten binnen en zoo slaagde men er in de grijsaard te overmannen. Hij 'had nog kans gezien een agent met zijn ge weer te wonden. In het Pamakasansche op Madoera woedt malaria, waaraan in veertien dagen 254 personen overleden. Op groote schaal wordt kosteloos kinine verstrekt. Weenen. Dr. Keppich is in zijn stu deerkamer gedood. Toen zijn huishoud ster binnentrad, zag zij hem bezig met 'n electrisch apparaat. Plotseling sloeg een vlam uit het toestel. Dr. Keppich gaf'n gil en viel dood neer. De Amerikaansche stad Chicago ver keert in financieele moeilijkheden. De ge meentekas is uitgeput. Vele onderwijzers hebben de laatste maand geen salaris ontvangen. De schulden moeten een ge volg zijn van de financieele politiek der laatste jaren. Vergeleken met 1926'27 zijn de uitgaven in Polen voor militaire doelein den met 34 pet. gestegen. Bij Rakos kwamen twee jongens op hun slee van een helling, welke de spoor weg kruist. Ze gleden onder de neerge laten boomen door en werden beiden ge dood. Van de zes miljoen inwoners van Sjansi is ongeveer een derde deel door honger omgekomen. Het vorig jaar kwa men in het dal van de Wei twee miljoen personen door ge-jreK aan voedsel om. Men schat dat vóór de maand Juni op nieuw twee miljoen zullen omkomen. Oor zaken: de slechte oogsten sedert 1927, de buitengewoon strenge winter, gebrek aan vervoermiddelen, doordat de karren voor brandstol werden gebruikt en de beesten voor voedingsmiddelen, de requisitie der troepen en de burgeroorlog. Een- der deelnemers aan de intern, ster-rit Riga—Monte-Carlo Jaufcr, is bij Kellmienen met 95 K.M. snelheid in een steenhoop gereden. De auto maakte een draai van 90 gr. en reed enkele boomen omver. Jauter en zijn chauffeur zijn ongedeerd geble ven. Doch twee meerijdenden zijn uit de auto geslingerd en zwaar gekwetst. In een proces wegens verbreking van trouwbelofte tegen een welgesteld inwoner van Detroit is aan eischeres de; recordsom van 450.000 dollar toegewezen. In Noorwegen is een wetsontwerp aangenomen, waarbij het verboden is, bepaalde walvischsoorten te dooden. Het is eveneens verboden wijfjeswalvisschen met haar jongen te vangen. Verder heb ben de walvischvaarders alle traar.hou- dende deelen van de gevangen dieren zoo veel mogelijk te gebruiken. Weet ge, dat Clemenceau gezegd heeft, dat niemand voor het oorlogvoeren te vinden zou zijn, als zij gezien hadden wat hij gezien heeft? lii'il LANDBOUW EN VEETEELT, lülll Het aantal paarden in Pruisen is in 1929 met 60.000 verminderd. De invoer daalt voortdurend. De regeering zal doen wat zij kan voor de paardenfokkerij. o De handel in graan, peulvruchten en za den, die door cle handelaren bij de land bouwers in oostelijk Groningen aan huis worden gekocht, is bij de steeds terug gaande prijzen zeer traag. Het komt voor, dat een landbouwer twee a drie dagen heeft gedorscht en nog geen handelaar bij zich gehad heeft. De door electriciteit gedreven dorschmachines geven per uur 20 a 30 H.L., wat in 10 tot 12 uren wer ken per dag een goede partij geeft. Ver der wordt per uur ongeveer 3000 kg. stroo in pakken van 60 a 70 kg. een en kele keer tot 100 kg. geperst. Paardeboonen van goede kwaliteit ze zijn schaarsch zijn nog wat gevraagd, omdat de vele boonen, die tijdens dc sta king door vreemde arbeiders op mijten werden gezet, van minder kwaliteit zijn, doordat de mijten verzakten en inregen- clcn, waardoor broei ontstond. Evenwel loopen ook de prijzen der boonen meer en meer achteruit Gij kunt er van verzekerd zijn, dat de Texelscbe Courant op Texel in alle kringen wordt gelezen en hier een zoo ruime verspreiding geniet, dat ge met 'n advertentie in dit blad vrijwel ieder Texelaar bereikt: HIJ IS ALS REGEL ABONNEE en anders ZEKER MEDELEZER. Oplaag 1670 ex. VOOR DE JEUGD. Oplossingen der prijsraadsels. 1. Schoon-hoven. 2. Pimpelmans. 3. Thermometer. (Prijswinners volgen.) Nieuwe raadsels. Deze behoeven niette worden ingezonden. 1. Welk spreekwoord wordt hier be doeld: E - d - h - 1 - 2. Ik bevaar de zee. Mijn naam telt drie letters. Met een letter (de 15e van het A- B-C) meer vind je mij in parken en bos- schen. Wie ben ik? 3. Met H. een kleine ruimte, met een K een man, met een B een dier, met een S een kleedingstuk. Raad eens. 4. Wat staat er midden iii Assen? Gezelschapsspelletjes. Hiervoor heb je noodig een eindje touw. Je hebt één minuut tijd om heel veelknoo- pen in het touw te leggen. Deze moeten naast elkaar gelegd worden en niet op elkaar, omdat de laatste heel moeielijk te tellen en veel gemakkelijker te leggen zijn. Wie de meeste knoopen legt, wint. o— Een bak met diverse voorwerpen mag vijftien seconden bekeken worden, wordt dan dichtgedekt waarna men twee minu ten tijd heeft om de voorwerpen, welke je juist hebt gezien, op te schrijven. Elk juist voorwerp telt voor twee punten. TEXELSCHE NOVELLE. door D. DEKKER (1864). 8. Zoo vond de stuur man bij zijn terug komst de zaken ge steld, en dat de tijding van hetgeen er had plaats gegrepen voor hem hoogst onaange naam was, is licht te denken. Hij gaf echter den moed met op, vond weldra gelegenheid om het lieve Aatke alleen te spreken, betuigde haar nu zonder omwegen dat hij haar boven alles op aarde liefhad; dat de treurige omstandigheid, waarin zij bij zijn vertrek verkeerde, hem belet had toen tegen haar moeder over zijn liefde te spreken; dat 't hem thans zeer berouwde dit toen niet gedaan te hebben, want dat hij, haar moeder kennende, vreesde, dat zij het „kwaje bloed", dat tusschen haar en zijn vader gezet was, als voorwendsel zou nemen om hem de hand van hare doch ter te weigeren. Het meisje, dat verrukt was door de vernieuwde verxiaring van de jonkman, betuigde, oprecht genoeg, dat haar harte- wensdi vervuld zou zijn, wanneer haar moeder toestemde, maar ook, dat zij nim mer een ander ais echtgenoot zou kun nen beminnen dan hem. De wederzijdsche liefde was ongekunsteld en oprecht. Met bieek spoedig dat de vrees van den stuurman maar al te zeer gegrond was, want toen hij aan de moeder van Aafké de toestemming tot eene „eereleke ver keering met hare dochter vroeg, weigerde zij die niet alleen kortaf, maar gal niet onduidelijk als haar meening te verstaan, dat de fortuin, die haar zoo onverwacht was ten deel gevallen, hem had doen be sluiten de hand van naar dochter te vra gen, omdat hij ook vroeger, toen zij in zorgelijken toestand verkeerden, het meisje gekend, maar toen nooit iets, over deze zaak, althans tegen haar, gesproken had. Treurig gestemd na zulk een ant woord, moest hij nog bovendien onder vinden, dat zij si vader, aan wien hij de zaak vertelde, weinig sympathie toonde voor zijn pian om Aaftce Buzekool tot zijne vrouw te nemen; met omdat hij het meisje niet hoogachtte, maar omdat' hij vreesde, dat zij op lateren leeftijd wel licht dezelfde gebreken, die haar moeder bezat, en die in zijn oog onverdragelijk waren, zou overerven. Had de moeder van het meisje echter hare toestemming gegeven, hij zou het niet tegengewerkt neobcn, want het was zijn heele leven door zijn sle,regel geweest, dat men zijne kin deren i.i hunne neig.ngan met moest te genwerken, dat had nij Dij de keuze van 'n oeroep voor zijnen zoon in aile omstan digheden getoond; maar hij kon niet ont veinzen, dat een weigering van de weduwe Buzekool hem niet ongevallig was. Bii moeder vond de jonkman beteren troost: zij gaf hem hoop, dat de gezindheid van Aalke's moeder mettertijd misschien wel zou veranderen, en meende dat, als hij en het meisje de zaak oprecht meenden, dat het einde wel naar beider wensch zou uitvallen. Ofschoon de weduwe na dien tijd een biezonder waakzaam oog op haar dochter hield, kon zij toch niet beletten, dat de gelieven elkander dikwijls zagen en tel kens herhaalden zij de betuiging, dat niets ter wereld in staat zou zijn om hen van elkander te scheiden (Wordt vervolgd) Buiten verantwoordelijkheid der redactie. Een kerkelijk conflict te Oosterend. Geachte Redacteur. Vergun ons eenige plaatsruimte in uw veelgelezen blad. Bij voorbaat onze dank. Er is te Oosterend een kerkelijk con flict. De Geref. Kerk ajhier is door een Synodale uitspraak uit elkander gegaan. Velen, zoo niet allen, op ons eiland is dit bekend. En een conflict brengt strijd. Helaas niet het minst op kerkelijk ge bied; en indien dit op waardige wijze geschiedt (we mogen dan die strijd be treuren), is het te verstaan. Maar indien dit op onwaardige en verdachtmakende wijze geschiedt, wordt die strijd nog bedroetender. Dit nu is op heden alhier het geval. Reeds van het begin van het kerkelijk conflict af heeft men niet kunnen nalaten onze Ieeraar, Ds. Buskes, ver dacht te maken, hem dingen te laten zeggen, die hij nooit heeft gezegd. Voor zoover dit betrof de zaak, waardoor de strijd is ontstaan, hebben we gezwegen. - Maar waar nu die verdachtmakingen in persoonlijkheden aan het adres van onze Ieeraar ontaarden, daar mogen wij niet langer zwijgen, maar zijn we genoodzaakt zulke personen openbaar kenbaar te ma ken. In een ledenvergadering van de School met de Bijbel alhier is door Jn. Trap Jzn., metselaar, openlijk uitgespro ken: „Als ik in het Schoolbestuur had gezeten, had jij (Ds. Buskes) nooit lid geworden, want je bent niet te vertrou wen en al zet je je naam onder de statu ten, dan vertrouw ik je nog niet We hebben bedoelde heer Trap ver zocht dit verdachtmakende en kwetsende woord terug te nemen. Hij heeft dit ech ter geweigerd. Wij protesteeren openlijk tegen zulk onwaardig gedoe. Wat be trouwbaarheid betreft kan Ds. Buskes ons allen ook de heer Trap tot voor beeld dienen. We zullen de heer Trap even duidelijk maken,wat door voor hem hoogstaande personen is uitgesproken. Wijlen Ds. Meijer, van Alkmaar, heeft op de classisvergaderfng van April 1926 uilgesproken tegen Ds. Schouten,' uit Am sterdam: „Ds. Buskes is zoo eerlijk als kristal; zijn eerlijkheid brengt hem hier". En prot. Grosheide heeft hier in de ver gadering met de bezwaarden gezegd, dat het de eerlijkheid van Ds. Buskes was, - dat zijn zaak in het geding kwam. Hij noemde allen die er zoo over dachten en zich schuil hielden, laffaards. Eerlijk en onomwonden heeft Ds. Buskes de dingen in het kerkelijk conflict bij hun ware naam genoemd. Dat hij zand geen metselspecie zal noemen - dit ter illustratie is, ge- iooven wij, ook de heer Trap zeer wel bekend. De Raad der Geref. Kerk H.V. OOSTEREND, 3 Februari 1930. HERV. GEM. Donderdag 6 Februari. Oosterend, 's av. half 8 Bijbellezing. Koog, 's av. half 8 Bijbellezing. Zondag 9 Februari. HERV. GEMEENTE. Burg, 's av. 7 uur Ds. v. 't Hooft Cocksdorp, vm. 10 uur Ds. Plug. Zuid-Eierland nm. half 4 Bijbellezing. Den Hoorn, 's av. 7 uur Ds. Oskamp. Oosterend, vm. 10 uur Ds. Groenenberg. Oudeschiid, vm. 10 uur Ds. Oskamp. Koog, vm. 10 uur Ds. v. 't Hooft. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend, vm. 10 uur ds. v. d. Leer. nm. 3 uur dezelfde. GEREF. KERK (H.V.) Oosterend, vm. 9,30 uur ds. Buskes nm. half 3 dezelfde. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Burg, vm. 10 uur ds. Vis. Alkmaar, 31 Jan. Op de heden gehouden graanmarkt waren aangevoerd 887 H.L. De prijzen waren per 100 K.G. Tarwe 10.00 a 11, Haver 7.— a 7,50 Gerst chevalier 8.25 a 8,65 Grauwe erwten 13,— a löj Groene erwten (kleine) 9,— a Eierveiling, Hollands Noorderkwartier -rlkmaar 1 Febr. Kipeieren. Aanvoer 160.000. 56/58 KG. 6.00 a 6,40 58,60 K.G. 6,20 f 6.50 de 1C0st'" 60/62 6,50 a 6,70 62/64 6,80 a" 7,50 t ruin 6,60 7,80 Kleine eieren 5,30 a 6. Eendeieren. Aanvoer 5000. 6.40 h 0,— Eierveiling Texel, 3 Febr. Aangevoerd werden partijen, 71421 stuks Kipeieren 58-62 Kg. 6.10 62-66 6,40 66-70 6,80 Puleieren 5,20 eendeieren f 5,70 a 0, - Texel, 3 Febr. 1930. 3 koeien 13 nuchtere kalveren 2 rammen 2 Schapen 10 biggen 1 korf oude kippen 6,70 7,00 8,00 6,20 200- 12, a 350- a 20,— - a - 25,— a 30.— 18.- a 24.- 0,70 a 1,20 GEBOREN: SIMON zoon van L. KRAMER en M. KRAMER-Bremer. Oosterend, 2 Febr. '30. «K «te* te* hopen onze geliefde Ouders, Be- huwd- en Grootouders f WILLEM DE WAARD tf en q ANTJE DE WAARD-Alderlieste hun 35-jarige echtvereeniging te «i herdenken. 5 Dat zij nog lang gespaard mo- gen blijven is de wensch van hun dankbare kinderen, Behuwd- en kleinkinderen. 9 Harkebuurt, n.b. Oosterend. ïi Wegens ziekte geen bezoek. ifa» Sfte STa» SSte ifa» iSte X* Sa» s». op Vrijdag 7 Febr. a.s. 8 uur in hotel „De: Zwaan". Agenda Opening. Notulen. Jaarverslag. Rekejnng- v.d. Penningin. van afd. kas en slachtvee fonds. Voorstel f 50 voor administrateur Slachtveefonds. Bestuursverkiezing, aft. de lieeren M. Kuip en A. Commandeur (her kiesbaar) Bespreking Tentoonstelling. Ingek. stukken enz. Het Bestuur. Telefoon den Burg 76. AF OUDESCHILD Laplata Mais Prima Donau Galfoxmais Chevaliergerst Prima BI. gerst 65/66 KG Gemengd kippenvoer Ochtendvoer Kunstkorrels Berlels Muskator Haver Inlandsche tarwe Buitenl. tarwe Voorslaglijnkoeker Duyvis Amerik Lijnkoek S. K. Zachte Grondnotenkoek Cocoskoeken Palmpitkoeken Zaansche Soyakoeken Vturwe lijnkoek W.L. Berieis Suikerkoekjes Kalvermeel Duyvis Katoenzaadmeel Bolted Texas Inl. Suikerpulp China paardeboonen geschoond Tarwezemelen Tarwegrint Delftsche Phosphorzure kalk Carnarina vleesch-diermeel Vischmeel Turlstrooisel fijn Den Burg. i exel 6 Febr. 1930 7,75 8,75 8 10,50 14, 15,50 14,75 7,50 12,- 9,50 12,25 12,50 11,25 10,25 10,— 9,25 16,50 16,75, 16,001 13.QWI 8,25 11 6,50 6,50 15,— 23,75 23,- 2,35 TE KOOP: met gaas van 1,80 M. hoog met een partijije palen J. SELSER, de Waal. TE KOOP: R. ZUIDEWiND, Den Burg.

Texelsche Courant | 1930 | | pagina 6