No 4402 Zaterdag 8 Februari 1930 43st'Jaargang HEERENBAAI EERSTE BLAD. Vo«r de Zendag. Voor hoofd en hart. Wrijf Uw )ijnlijke spieren Texelsche Berichten ABONNEMENTEN: UITGAVE;N.V,v/h LANGEVELD DE ROOIJ ii DEN BURG OPTEXEL ADVERTENTIÊN: TELEFOON: N°11 K POSTGIRO: N°. 652 il POSTBUS: N°. 11 KLOOSTERBALSEM Pachtwet en Bodemonderzoek. c/t gaurup ECHTE FRIESCHE 20-50ct.per ons TEXELSCHE COURANT DEN BURG: 50 et per drie Maanden. Franco p. post door geheel Nederland 75 et p. 3 maanden. Losse nummers: 3 ct DE TEXELSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAG. EN ZATERDAGMORGEN I Van 1-5 rogels: 50 ct. ledero rogel meer: 10 ct. Dezelfde advertontlo 4 maal geplaatst wordt 3 maal borekond. Bij abonnement lagore regelprffK ADVERTËNTIËfl MOETEN DAAGS VOOR T VERSCHIJNEN 4 UUR NAM. IN ONS BEZIT ZIJN KLEINE ONTSTEMMINGEN. Kleine ontstemmingen moeten niet te zwaar worden gewogen. Laat ze voorbij trekken als wolkjes langs de blauwe hemel, te ijdel en te onbeduidend om zich in regen op te lossen. Tien tegen één is degene, bij wie ze opkomen, zelf reeds bezig ze te verjagen. Uit het in nerlijk moeten zij worden bestreden en van daar uit moet de harmonie worden hersteld, die tijdelijk gestoord is. Ze kunnen zoo velerlei oorzaak hebben. Vooreerst kunnen zij het gevolg zijn van een lichamelijk zich onbehagelijk voelen en, als dit het geval is, zijn ze wellicht het moeilijkst te overwinnen. Al lijdt liet geen twijfel dat de geest bestemd is om het lichaam te beheerschen, het is er nog ver van af d'at de meesten van ons dit standpunt reeds zouden hebben bereikt. Inderdaad is het voor ons ster velingen een zéér hooge eisch en we kunnen nauwelijks verwachten dat we zelfs met inspanning van al onze wils kracht reeds tot die hoogte zouden ver mogen te stijgen. Daar, waar de ont stemming dus voortvloeit uit deze bron moeten we geduld en verdraagzaamheid betrachten tegenover elkander, omdat im mers elk op zijn beurt lichamelijke stoor nissen ondergaat en deze soms buitenge woon hinderlijk kunnen zijn. Gemakkelij ker staan we er tegenover als de kleine (Ontstemming ontstaat door oorzaken, die niet van het lichaam afhankelijk zijn. De indeeling van onze dag is mislukt, we zijn gestoord in een voorgenomen plan, het weer doet ons onaangenaam aan, een bestelling is niet op tijd uitgevoerd, een brief, waar we op rekenden, is niet ge komen. Tegen deze en dergelijke dingen kunnen we ons wapenen door er op voor bereid te zijn dat iets van die aard altijd geschieden kan. Alles kan niet altijd mee- loopen en het kan juist een prikkel zijn om ons er in te oefenen tegen zulke kleinigheden bestand te zijn en er ons 'niet door uit het veld te laten slaan. Blij ven nog de ontstemmingen, ons door onze omgeving berokkend, doordat hun nei gingen en liefhebberijen verschillend zijn van de onze of doordat zij zich gewoon ten hebben aangewend die ons prikkelen en opvattingen te berde brengen, waar mede wij ons niet kunnen vereenigen. Wanneer er kinderen zijn in onze omge ving is de kans dat zij ons ontstemmen biezonder groot en het is dan vooral van belang ons te beheerschen en onder scheid te maken tusschen wat met opzet ot geheel onbewust geschiedt. Willen we echter voor de meeste kleine ontstemmingen een meer algemeene grond zoeken, dan is die zeer dikwijls te vinden in ontevredenheid met onszelf. We heb ben iets verwaarloosd, vergeten.of niet op tijd volbracht, verzuimd iemand te helpen of aaneen ander een onaangenaam woord toegevoegd. En nu spijt ons dit en we zouden het graag ongedaan ma ken; we kunnen onze gedachten er niet van losmaken, en we kunnen onze ge lijkmoedigheid niet terug vinden. Derge lijke ontstemmingen zijn niet te ontgaan; maar zij mogen eigenlijk niet ontbreken; want dat zou bewijzen, dat we hard en onverschillig geworden waren. Onze spijt moet tijd hebben om te bezinken en moet, als het goed is, de bodem onzer ziel bevruchten voor een betere handelwijze in de toekomst. Al die kleinere ontstemmingen echter gaan voorbij. Ze behooren tot de lagere leerschool van het leven; en vóórdat wie die met vrucht hebben doorloopen, zijn we niet fijp en voldoende onderlegd om de hoogere binnen te treden, waartoe we, zonder daarmee rekening te houden, maar al te spoedig geneigd zijn. Zondag 9 Februari 1930. ZONDAQ. De grootste rijkdom van de mensch is een hart te bezitten dat groot genoeg is om geen rijkdom te verlangen. G o e t h c. MAANDAO. Door hoovaardij kwam menig vorst ten val met heel zijn huis; Door deemoed won een kluiz'naar vaak in 't woud een koninkrijk. Manoe. DINSDAG. Blindheid der oogen is de halve dood, blindheid der ziel de heele dood. WOENSDAG. Velen gelooven dat de deugd bestaat in het streng zijn voor andtenen. Alphonse Karr. DONDERDAG. Waartoe dient een moeilijkheid anders dan om ons de noodzakelijkheid te leeren eener verdubbelde inspanning? Waartoe gevaar, dan om ons nieuwe moed te ge ven? Waartoe onmogelijkheden, dan om ons aan te vuren tot overwinning? Longfellow. VRIJDAG. Een lied, een bloem, een geur, een kleur, een woord, een klank, en paradij zen, die lang vervlogen zijn, herrijzen. Ten Kate. ZATERDAG. Een vriend, die altijd met mij mee- knikt, heb ik niet noodig; mijn schaduw doet dat veel beter. Plutarchus. 1 en stramme gewichten, verdrijf die afmattende pijnen van rheu- matiek en spit met de beroemde^ AKKER'. verzacht verrassend^ snel. ,Geen goud zoo goedf De le alinea van artikel 1629c van het wetsontwerp voor de nieuwe regeling van de pachtwet luidt: „De verpachter moet de pachter instaan voor alle gebreken van het verpachte, d'ie de pachter niet kan kennen en deze be lemmeren het verpachte te gebruiken en daarvan de vruchten te trekken." Het laatste gedeelte van deze alinea zou eenigszins anders kunnen luiden, zoodat artikel 1629c van groote practische betee- kenis kan worden. Na „kennen" zou ik (de heer H. Klimp in het orgaan van de H.M.v.L.) willen lezen: en deze belemme ren het verpachte zoodanig te gebruiken dat daarvan een uitmuntende oogst kan worden verwacht. Als iemand een melkkoe koopt, dan is het dikwijls vermakelijk, hoe hij zich uit slooft om het dier zoo goéd mogelijk te leeren kennen en machtig te wordicn voor de laagste prijs. De koe wordt van alle kanten bekeken, bevoeld en betast, het gebit wordt geïnspecteerd, enz. enz. Bo vendien worden in vele- gevallen melklijs- ten gevraagd, kortom men wil weten, wat men koopt, hetgeen natuurlijk ten zeer ste te prijzen is. Blijkt later nog, dat de koe een verborgen gebrek bezat, toen de koop werd gesloten en waarvan de koo- per geen kennis kon nemen, dan kan schadevergoeding worden geëischt of het dier kan worden teruggeven. Dit is trou wens algemeen bekend en van dat recht wordt ook geregeld gebruik gemaakt, omdat men ernstig kan worden benadeeld, als een gekochte koe niet gezond blijkt te zijn. Het is ten zeerste aan te bevelen, goed uit de kijken, kennis te nemen van de gegevens over productie, enz., omdat men' maar al te dikwijls teleurgesteld wordt. De gevallen daarvan zijn legio en niet zelden wordt groot misbaar gemaakt, als iemand bedrogen uitkomt en wordt de vorkooper niet vriendelijk aangekeken. De heek kwestie gaat dan over een koe van enkele honderden guldens waarde. Bij het koopen of pachten van een heele boerderij wordt niet zelden verzuimd, 't land) voldoende te leeren kennen en toch staat het heele bestaan, het geluk van 't gezin, hierbij op het spel. De verslagen van het onderzoek van de grond worden niet gevraagd en helaas zijn die ook bijna nimmer aanwezig. Blijkt later, dat het land verborgen gebreken bezat, toen de koop werd gesloten, of de pacht werd aangegaan en waarvan de kooper of pachter geen kennis kon nemen, dan kan geen schadevergoeding worden geëischt en kan het koop- ot pachtcon- tract niet worden vernietigd. Men zit er mee opgescheept, men is be drogen, soms willens en wetens, door verkooper en verpachter, soms zonider dat ook deze zich bewust waren van de verborgen gebreken. De gebruiker van het land lijdt echter de schade. De vorige, of bij pacht de huidige eige naar nog had echter precies kunnen en moeten aangeven in welke toestand het land „inwendig" verkeerde, voor zoover met behulp van de tegenwoordige weten schap daarin inzicht kon worden verkre gen. Bij verkoop bedingt men gaarne de hoogste prijs, bij verpachting wordt de huurder dikwijls het bloed onder de na gels vandaan gehaald. En dan, als de nieuwe boer, trots hooge rente of pacht, waaraan een woekerluchtje is, toch nog hoopvol de eerste zomer tegemoet gaat, dan bemerkt hij, dat een der perceelen in zoodanig vervuilde toestand verkeert, dat een goede opbrengst is uitgesloten en het arbeidsloon schrikbarend hoog zal worden. Een ander stuk, 't zij bouw- ot weiland, stelt enorm teleur, doordat de grond te zuur is, ginds staat het gewas veenkoloniaal ziek ot elders is het graan niet bepaald zichtbaar ziek, doch de groei is onvoldoende en de opbrengst gering, zooals veel voorkomt op de in de loop der eeuwen van kalk uitgeloogde rivier- klei. Verder is me meermalen gebleken, hoe, onbekend met de aanwezigheid van de miljoenen kleine parasieten, met hooj> op goede uitslag, haver of bieten werden gezaaid, maar dat reeds spoedig bleek, hoe ziek de gewassen werden door de woekering der bietenaaltjes. (Wordt vervolgd.) Sluis' Filmavond. „Eivol" was de zaal van hotel Texel, toen daar Woensdag de Sluis' film werd vertoond. Niet zonder opzet spreken we van „ei-"vol, want gelijk de lezer kan weten, was het ee,n propaganda-avond, door de N.V. P. Sluis' Pluimvee- en Vogelvoederfabrieken te Weesperkarspel op touw gezet. Het succes was volkomen, althans voor zoover het de ontvangst van deze film betrof. Ot de fabrikante er haar doel mee heeft bereikt bevordering van de afzet barer vogelvoederartikelen moet nog blijken. Maar wanneer dit te wenschen over mocht laten, draagt daarvan zeker de film niet de schuld. We hebben er met genoegen naar gekeken en, hoewel we ons nu juist niet op de fokke rij van kuikens of ook slechts het houden van kippen hebben toegelegd, stellen we ons voor, dat menig pluimveehouder zijn hart heeft opgehaald bij de aanschouwing van zulk pracht-fokmateriaal, zulke royale optokhuizen en hoederparken als de film ons voor oogen tooverde. Maar tevens moet men met eenige verwondering ken nis hebben genomen van de voortgang der techniek op allerlei gebied, van wel ke de N.V. P. Sluis op zoo ruime schaal gebruik heeft weten te maken, niet het minst, waar van arbeids- en tijdsbespa ring en hygiënisch werken sprake kon zijn. Aan het inleidend praatje van de heer Roggeveen, leider der Sluis' Filmavonden, 'ontieenen we, dat momenteel in ons land twintig miljoen kippen gehouden worden, waarvan de productie plm. 120 miljoen gulden beloopt, d.w.z. plm. 10 pet. van de totale bodemopbrengst. Geen wonder, dat bij de goede resultaten van de pluim veeteelt in de laatste jaren steeds meer deren zich er op toeleggen, ook op de boerderij. Spreker wijst er echter met na druk op, dat dit bedrijf noodwendig slechte ot althans onvoldoende resultaten XjfH AwttffAx/td* AUycstsJujppcn i-an (ook In '/jonlon/A ponden cn ponden) Uraapt 2/ur 1l/utke£ier h paJycD'E 79 SlPtRT1753 moet opleveren, wanneer men met weinig kennis van zaken te werk gaat. Een flinke, dosis ervaring is vooral hier onontbeer lijk. Verzorging en huisvesting der kui kens moeten piekfijn in orde zijn en natuurlijk aan het voer mag geen ziertje mankeeren. Dat spreker Sluis'voer als de eenig aangewezen spijs voor kip pen aanbeval, zal niemand hem kwalijk hebben genomen. De film bestond uit vijf deelen. We nemen eerst de fabrieken in oogenschouw, zijn getuige van het reinigen en het op slaan der granen in diverse silo's, wellce met elkaar ruimte bieden voor één mil joen cn 500.000 Kg. Het lossen der zak-, ken uit de schepen gaat heel handig. Eeiï lift brengt er in een uur 300 op hun be stemming. Transportbanden zorgen voor de rest. We zien hoe het graan gezeefd,, hoe de zakken gereinigd, gerepareerd en verzegeld worden. In papier verpakt, auto matisch afgewogen, worden per dag 4500 zakjes gereed gemaakt. Eigen motorboo ten en een leger van 50 eigen auto's zorgen deels voor het transport, eigen ateliers voor de reclame. Voor het nemen van voederproeven worden in keurig ingerichte opfokhuizen twaalf stel kuikens „liefderijk" verpleegd, ja, vertroeteld, want het hoeft de bees ten aan niets te ontbreken. Ook in dit opzicht was de film even leerzaam als in teresssant. Het derde deel voert ons naar IJmui- den, de zetel der Sluis' Vischmeelfabriek Ontzaglijke hoeveelheden visch worden daar door uitdampen en steriliseeren in vischmeel omgezet, voor pluimvee - mits oordeelkundig toegediend een uitne mend voedsel. Vooral dat, van schelvisch en wijting afkomstig, is rijk aan eiwit: 6570 pet. Eenige vischreservoirs van elk 6000 Kg. inhoud, geven van de groote vraag naar vischmeel, wel een duidelijk beeld. Ook hier nemen we voor de toepas sing der nieuwste vindingen ons petje af. Een bedrijfslaboratorium, aan de fabriek verbonden, waarborgt de juiste samenstel ling der diverse voeders. Waar het de kuikenopfok betreft, was het vierde deel der film zeer aantrekke lijk. We volgen een kuikenfamilie, van het eerste uur harer geboorte af tot op een< leeftijd van een week of zes toe, in heel haar doen en laten en komen dra tot de conclusie, dat huisvesting en verzorging •wel no. 1 zijn op de weg naar een hooge productie, naar een goed soort tokdieren. We zijn eenige weken te gast bij de eige naar van het Hoenderpark „Wiesel" bij Apeldoorn, welk bedrijf zich speciaal op eierproductie richt en eenig in z'n soort mag worden genoemd. Dat telkens weer P. Sluis Voer op de voorgrond wordt ge schoven, Iaat zich begrijpen. Het laatste deel behandelde eenige der meest gevreesde pluimveeziekten: pullo- rum, door bloedonderzoek te onderken nen; diphteritis, waartegen spr. 'dringend

Texelsche Courant | 1930 | | pagina 1