üfewea® ©a @^©ïgfaaa©a KOSTER' Heden Avond Uitvoering vandeDansoiub T.O.V. W aarschu wingen RugpijnNieren Pillen Optreden van den Humorist Groot orkest. Bal na. voeraardappelen, goed gewonnen hooi, Schipper BRUIN vertrekt Dinsdag 12 uur van Rotterdam. Mijnhardt's Zenuwtabletten ADVERTENTIÉN H. SLIKKER. Gebruik hiertegen de Zenuwstillende en Zenuwsterkende Glazen Buisje 75 cent. Bij Apoth. en Drogisten. aanbeval de dieren te laten inenten en vogelluis. We deelen nog mee, dat in de pauze Sluis' biscuits werden gepresenteerd (lek ker hoor!); dat de film werd samenge steld met medewerking van de deskundi gen dr. Lenshoek en dr. Van Heelsber- gen, van Utrecht, en dat de aanwezigen in de gelegenheid werden gesteld koste loos advies op pluimveeteelfgebied te be komen van de heer De Vlugf, verbonden aan P. Sluis' fabrieken. De heer Roggeveen bracht nog dank voor de betoonde belangstelling, wekte de aanwezige jongelui, voor zoover noodig, op de lagere landbouwschool hier te bezoeken, waar ook degelijk pluimvee teelt onderwezen wordt, en sloot met de wensch, dat deze avond aan het grooter verbruik van Sluis' Voeder bevorderlijk zou zijn. Veiling hofstede „Labora". Woensdag werd door notarissen Mul der en Minke, laatstgenoemde te Zwolle, de boerenhofstede „Labora" bij inzet pu bliek geveild. Uitslag: a. woonhuis met schuren, bouw- en weiland, samen 28.75.30 H.A. t 23000.— b. Bouw-en weiland, samen 24.59.20 H.A. f14000.c. drie arbeiderswoningen met erven, samen groot 10,70 A. f675.—. Veiling bij toe slag heeft plaats op Woensdag 19 Febr. Weervoorspellingen, die niet uitkomen „Het Vaderland" is op het eind van het vorig jaar eens gaan praten met de sa menstellers van de Enkhuizer Almanak, die beschikken over de ervaring van een oude heer, wiens weervoorspellingen be rusten op langjarige vergelijkingen, welke hem er toe brachten voor een komend jaar een prototype te zoeken in een vorig tijdvak. Dat kwam dan nog al eens vrij aardig uit. 1930 Schijnt evenwel wat wispelturig te wezen. Ziehier toch hetgeen de Enkhuizer pro teet omtrent Januari voorspelde: „Het begin is vriezend, maar met sneeuw. Dan wordt het guur en buiig met lichte vorst. Tegen de 16e helder, vriezend weer, gevolgd door guur en winderig met sneeuw, terwijl tegen het eind weer win terweer met weinig vorst wordt ver wacht." Zelfs de Enkhuizer Almanak zaltoege ven, dat hiervan niet veel is uitgekomen. De welbekende oudste inwoners herinne ren zich zelfs niet, ooit zoo'n zachte Janu ari beleefd te hebben, terwijl in de bladen al een bloeiende pereboom werd gesig naleerd. Wie weet intusschen, hoe onverstandig deze boom geweest is 't zal een jonge wezen zonder veel ervaring want voor Februari luidt de profetie: „Begint met guur, buiïg weer, veel wind en regendan een paar dagen vorst gevolgd door regen en wind, speciaal kou de regen en zoo blijft het dan tot de 27e, waarop helder vriezend weer wordt ver- verwacht." Eens kijken hoe dat uitkomt. Regen, uit de lucht gejaagd door het ijs van de heeren Keesom en Veraart, tellen voor het Enkhuizer credit niet mee. Sportnieuws. Men schrijft ons: Texel-supporters. Gaat allen morgen uw favorieten aanmoedigen. Weest getuigen van de wedstrijd. Mocht die in een neder- laagt eindigen, gedraagt u dan sportief. UIT ONS ZONDAGSBLAD. Ons Zondagsblad van heden is weer rijk aan goedgeslaagde foto's. Uw speci ale aandacht vragen we voor de repro ductie op de voorpagina en die op blz. 15. Ook de middenbladen met fotonieuws uit diverse oorden trekken de aandacht. Aan abonnees Texelsche Courant zen den we op aanvraag een kosteloos proef nummer. Abonn. prijs 50 ct. per kw,;, (buiten den Burg 70 ct.) Zomertijd. Wanneer de heer Braat en zijn vrienden er geen stokje voor steken, gaat de zo mertijd vervroeging met een uur van, de wettelijke tijd in op 15 Mei. Het einde is bepaald op 5 October. Bij verzending van postwissels. Naam en adres van de afzender ook op het middengedeelte. Tot nu toe was het bij de verzending van een postwissel slechts noodig naam en adres van de afzender te vermelden op de daarvoor aangegeven plaats van het linkergedeelte van het formulier. Sedert 1 Februari is echter tevens ver melding van naam en adr-es^ van de af zender noodig op het middengedeelte,! het z.g. lichaam van de postwissel, hoe wel daarvoor op de bestaande formulie ren nog geen speciale ruimte is gereser veerd. Deze maatregel, welke voor de afzen der weinig moeite meebrengt, maakt in schrijving van de wissels door de post dienst in een daarvoor bestemd register overbodig, omdat aldus het lichaam van de wissel alle gegevens bevat, welke voor eventueele navragen noodig zijn. De ver melding geschiede bij voorkeur bovenaan met inachtneming van een ruimte voor het frankeerzegel. Nieuwe postwisselformulie ren worden aangemaakt, op welke voor deze vermelding ruimte zal worden gela ten. Radio-Centrale—den Burg. V ij f aanvragen! Het aantal gegadigden voor concessie ten behoeve van de stichting eener radio centrale te den Burg, is wederom met twee uitgedijd, zoodat er thans vijf lief hebbers zijn. De nieuwelingen zijn de heer P.A. de Zeeuw, van het Radiobureau „An tenna" te den Helder, en een Alkmaar der, die met de heeren P.M.Koorn (wiens aanvraag al van 1928 dateert), F. Mittel- hauser en J.Reij stellig de raadsbeslissing met ongeduld verbeiden. Overzicht eierhandel. Roermond, 3 Febr. In de afgeloopen week was de vraag naar eieren zeer goed en liepen de prijzen naar boven. De aan voeren stijgen echter regelmatig en het is te bezien ot wij niet spoedig een reactie krijgen. In de afgeloopen week werden aan de Coop. Roermondsche Eiermijn aangevoerd 4.500.000 eieren en werden er onderstaan de prijzen besteed: Kleine eieren f5— 6.20; groote eieren f6.80—8; eenden eieren t67.50 per 100 stuks. Gerst voor de brouwerij. Onlangs had een bespreking plaats ten kantore der Heineken's Bierbrouwerij te Rotterdam. De leiding dezer vergadering had Prof. Broekema. De FLM.v.L. was vertegenwoordigd door de heeren J.v.d. Koogh, G.A.vxLWaai en P. Kooiman. Het doel was te bespreken, hoe in 1930 met de gerstproeven zou worden voortge gaan. Prof. Broekema gaf een overzicht. Van de 120 partijen werden er 36 afge keurd, 84 waren goed. Van de uit Noord- Holland aangeboden 73 partijen waren 4S goed en 25 werden afgekeurd. De verschillende gerstsoorten zijn op eiwit, vocht en andere eigenschappen voor de mouterij onderzocht. Ook op cultuur eigenschappen te Wageningen. Flet bleek, dat voor brouwgerst kun nen worden aanbevolen: Princesse-gerst; Zege-gerst; Min. Ruys-gerst en, speciaal op verlangen van Waard-en-Groet, Sprat Archer. Om de gerstsoorten zooveel mogelijk te beperken, is voor onderzoek aan de brou werij en voor uitzaai op de proefvelden een schifting onder de diverse soorten gedaan Voor de proefvelden a H.A. minstens zijn uitgekozen: Harning-gerst; Princes se-gerst; Sprat Archer (deze meer als controle); Hanna-gerst. Het zaaizaad zal öp dezelfde wijze als het vorig jaar worden aangeschaft. De directie der Heinekens brouwerij bracht ter sprake, dat op de duur de handel hier niet buiten kan blijven. Ge opperd werd, dat vertrouwde handelaren wel konden koopen. A4aar wie geeft zeker heid, dat dan Princesse-gerst wordt gele verd. De telersvereeniging kan alleen vertrouwd tusschenlichaam zijn in deze. Deze zaak zal nog nader onder de oogen worden gezien. Alg. N.L. „De Wandelaar." In het Febr.-nummer van „De Wande laar" worden besproken: het vogelrijke Kampereiland, de steden Veere en Vlissin- gen, de Zuiderzee in de strenge winter van 1929, het echoverschijnsel, de voet verzorging, schade tengevolge van de bastaardsatijnvlinder, en nog veelmeer. De foto's, welke de tekst begeleiden, zijn in één woord: buitengewoon. Wie zich denkt te abonnderen op dit, een van Neerlands mooiste maandbladen, zijn we met een proefnummer gaarne van dienst (f7.50 tr. p.p.) Benzine- contra Havermotor. Bij onze informatie deelt men ons ter gemeentesecretarie welwillend mee, dat per 1 Jan. 1.1. op Texel 670 paarden wer den gehouden, hetgeen een belangrijke teruggang beduidt, bij 1929 vergeleken.. We geven hier eenige getallen: 1 Januari 1927 771; 1928 772; 1929 749; 1930 670. Niet inbegrepen zijn: a. paarden beneden de hoogtemaat van 1.48 M. (stokmaat); b. paarden geboren in 1927, 1928, 1929 en 1930; c. hengsten, klophengsten en geheel blinde paarden. Duidelijk treedt hieruit een toenemend gebruik van motortractie aan de dag. Het paard komt als trekdier meer en meer in het gedrang, een verschijnsel, dat zich vanzelfsprekend niet alleen tot Texel be perkt. Vooral in de steden moet het paard het tegen de motor afleggen. In een der groote bladen treffen we een berichtje aan, dat we als een kras staaltje ter bevestiging van het bovenstaande hier laten volgen: Steeds sneller verdwijnt het paard als trekkracht uit het beeld van het groote stadsleven, om plaats te maken voor de motor. Een goede maatstaf voor deze evolutie biedt o.a. de gestadige verminde ring van het aantal huurrijtuigjes in een stad als Berlijn. In de rijkshoofdstad rijden tegenwoor- nog slechts 146 paardjen-,,Droschken", tegen einde '22: 2151. Toen tuften er nog slechts 2660 taxi's dioor de Berlijn- sche straten. Thans loopen er 9000! OOSTEREND. Is uw garage in orde? De nieuwe politieverordening heeft aan jde autogarages op ons eiland nieuwe eischen gesteld, opdat brandgevaar tot een minimum worde beperkt, in het be lang van de eigenaar of gebruiker niet alleen, maar ook met het oog op de om geving. We deelden al eens mee, dat de politie bij haar onderzoek in verreweg de meeste gevallen moest constateeren ook buiten Oosterend en niet in het minst te den Burg dat het met die garages niet; in orde was. Men ontzag zich zelfs niety de auto tusschen brandhout en bakkers- turf en zelfs half in een hooiberg een plaatsje te geven. Aan de verplichting tot het aanbrengen van luchtroosters en van een bord met het opschrift: „Ver boden te rooken. Politieverordening der gemeente Texel", enz. hadden eveneens velen niet voldaan. Aanvankelijk bepaal de de politie zich tot een ernstige waar schuwing, maar daar eenige nalatigen in de oude sleur bleven volharden, zijn de laatste dagen „klappen" gevallen in de vorm van een bekeuring. Wie niet hooren wil, moet voelen, d.w.z. betalen. Met eere zij vermeld, dat behoudens die van een enkeling, de meeste garages hier keurig in orde zijn. Door de heer J. Trap wordt hier een garage gebouwd voor vier auto's, naar de eisch ingericht. Anderen hebben hun garage door om bouw met de nieuwe bepalingen in over eenstemming gebracht. De politie liet niet na, hierover haar tevredenheid te kennen te geven. Kan het voor de houders van garages, die nog in gebreke bleven, geen aanspo ring zijn, om dit voorbeeld te volgen Eéns zal men er toch toe moeten beslui ten, wil men van een stevige boete, met welke narigheid er verder aan vast zit, verschoond blijven. DE KOOG. Nieuwe telefoonaansluitingen. No. 8, C. Groenhof, pension Hollandia. No. 9, R. J. Daalder, Eierhandel, ver- huurinrichting auto's, strandtentenen badstoelen. Voor de oprichting van een gezinszieken fonds. Geachte Redactie. Hiermee verzoek ik u eenige plaats ruimte in uw blad. Tot mijn verwondering las ik: „Gezins ziekenfonds zonder resultaat." In de eerste plaats kom ik op vermindering van het aantal leden. Kan daarvan geen schuld bij het bestuur liggen? Ik heb mij ongeveer 6 jaren geleden laten keuren voor het ziekenfonds, heb een verklaring gehad van Dr. Boswijk, heb die ingeleverd bij de heer J.G.Kooi man en zeker nog wel zesmaal geïnfor- formeerd maar tot heden ben ik nog geen lid. Nu weet ik niet ot de laatste zes jaar met alle nieuwe aanvragen zoo ge handeld is, of dat dit mij alleen betreft. Enfin, een ziekenfonds als dit, is voor deze tijd niet meer geschikt. Dat er een groot gedeelte der leden voor het oude gevoelt, is te begrijpen, daar er een 50- tai uit zou vallen, die meer dan f2250.— per jaar inkomen hebben. Zou het, om hier spoedig een einde aan te maken, dan niet beter zijn, het oude te laten zoo het is, om dje 50 oude leden niet teleur te stellen en een nieuw gezins- tonds op te zetten voor de menschen, die minder hebben dan f2250.— Laat die menschen niec de dupe wezen van dege nen, die meer verdienen. Ik denk, dat, als de gelegenheid er is voor een gezinsziekenfonds, het aantal leden dat van het oude te boven zal zijn. U dankend voor de verleende ruimte, teeken ik, Hoogachtend, P. KALIS Cz. Den Burg—Texel, 6 Februari 1930. (We zonden het bovenstaande voorat ter inzage aan de directeur van het Zie kenfonds. Red.) Geachte Redactie. Zeer gaarne zal ik gebruik maken van de door de Redactie aangeboden gelegen heid, om de heer P. Kalis Cz. met°een kort woordje, naar aanleiding van zijn ingezonden stuk van antwoord te dienen. In de gegeven omstandigheden, na het besluit van de vergadering van 31 Januari, zal m.i. de beste oplossing deze zijn, dat de heer Kalis zelf zijn sterke schouders er onder zet. Ik twijfel niet, of de zaak' zal dan in orde komen. U, Redactie, dankend voor uw moeite en plaatsing, teeken ik namens het be stuur van het Ziekenfonds „Met een Goed Doel", -j J. C. ROEPER Pz., Directeur. Let er op of uw urine te donker of te licht van kleur is, of gij zeer vaak of zeer weinig aandrang tot loozing hebt, of uw water bewolkt is, bezinksel of zand bevat, en een branderige pijn veroorzaakt. Ook rug pijn, hoofdpijn, duizeligheid, rheuma» tische pijnen en een gejaagd, vermoeid gevoel kunnen u waarschuwen. Het zijn waarschuwingen der na tuur, dat er iets niet in orde is, en dat uw nieren en blaas verzwakt kunnen zijn. Beproef zonder uitstel Foster's Rugpijn Nieren Pillen, die uw verzwakte organen blijkens de ervaring van zoovelen weder kunnen versterken en uw leven weder tot een lust kunnen maken. Verkrijgbaar bij alle drogisten enz. in glazen verpakking a f 1.75 p. flacon. ONDERTROUWD: JACOB JAN ZEGEL en DIA J. BAS. Oudeschild, 6 Februari 1930. Huwelijksvoltrekking 22 Febr. 1930. Voor de talrijke bewijzen van deelne- mnig, ondervonden bij het overlijden van onzen broeder TIJS WITTE, betuigen wij onzen hartelijken dank. Uit aller naam, NEELTJE WITTE. „Nes", 6 Febr. 1930. Voor de deelneming ons betoond tij dens de ziekte en bij het overlijden vam onzen broeder en zwager JAN KUIPER, betuigen wij U onzen hartelijken dank. A. WITTE—Kuiper. G. P. WITTE. Den Burg, 6 Febr. 1930. in de Zeven Provinciën te Oudeschild. Nog kaarten aan de zaal verkrijgbaar. VERKRIJGBAAR zoolang de voorraad strekt a f 1.per mud. Bij J. GRISNICH, „Amaliahoeve" P.H.Polder. TE KOOP: geperst f 2.— per pak. J. TIMMER, 't Horntje.

Texelsche Courant | 1930 | | pagina 2