Texelsche Courant van Zaterdag 8 Febr. 1930, Dure Roomboter overbodig KENNEMER MELANGE Smaakt als boter, niet zoo duur TWEEDE BLAD Prijs 70 cent per pond Texelsche Berichten Fotografische Onderneming „Filmar" den Haag. het maken van filmfoto's „Filmar", den Haag. Gemengd Nieuws wanneer U gebruikt. HARD HOUT. Die jongen heeft zoo'n harde kop, Hij kan mijn lessen niet begrijpen. De schaver geeft het harde hout niet op, Beschaver, ga ook gij—uw beitel slijpen. JAN LIOTHART. Ons Texelsch dialect. (Vervolg.) Woorden en uitdrukkingen, alfabetisch gerangschikt en van verklarende aantee- keningen voorzien, meest door de heer S. de Boer, oud-onderwijzer,teSneek, o Aar, aars ander, anders. (Ook in de Zaanstreek.) Achterkoesterig achterhoudend. Ang eng, bevreesd (ook in de Zaan streek). Appelesiene sinaasappels (ook elders wel gehoord. Red.) o— Bagge, oorhangers (verband met het Fransche „bague" ring? Red. Komt ook in Koenens Woorden boek voor.) Barrel prul (ook in de Zaanstreek,) Met bed en bulster met z'n heele boeltje. Iemand in de beerd vóle onheusch bejegenen. Beiemaal allebei. Ik heb er geen belee bij belang. Bep grootvader (Friesch „beppe" grootmoeder; Russisch „baba" grootmoeder.) Ik moet maar eens springe om wót te beródde leniger te worden. Aars bestiever ik maar word ik stijf. Besjoegele bedotten. (Friesch „besjaggele"; is het wel Texelsch? Het wordt ook buiten Texel wel gehoord. Behoort het ook tot het Jiddish of tot „boe ventaal" o— Wie helpt ons met zijn op- of aanmer kingen. Opbouwende welwillende critiek is ons altoos welkom. Wie schrijft ons weer eens in echt-Texelsch dialect? Wan neer de woordenlijst, met de publicatie waarvan we hier een aanvang maken, in druk zal verschijnen, mogen er geen grove fouten in zitten en moet ze zoo volledig mogelijk zijn. Wie wil een handje hel pen? Tot wederdienst zijn we gaarne be reid- (Wordt vervolgd.) Film-fotografie. Iets nieuws op fotografisch gebied in troduceert Maandag de Haagsche Onder neming „Filmar" alhier. Haar fotograaf zal op de markt eenige films opnemen., Afdrukken worden tegen het eind der volgende week geëtaleerd door Boek handel Parkstraat, waar tevens bestel lingen worden aangenomen. (Zie adv.) Uitslag aanbesteding. Aanbesteed werd de bouw van een woonhuis voor de heer K. Koelemeij al hier. Het metsel-, timmer- en schilder werk werden gegund aan de heeren G. Logman, Gebr. Schoenmaker en P. Plaats man. Gymnastiekvereeniging "Texel." Men schrijft ons: Aan de oproep voor de nieuwe heeren- afdeeling hebben een zestiental heeren gehoor gegeven. Aan de hooge rekstok en brug werd door eenige oud-leden goed gewerkt. Ook onder de nieuwelingen bleken goede krachten te schuilen. Volgende week zal er volgens een vast programma gewerkt worden. Indien mogelijk zal door deze nieuwe afdeeling op de adspirantenuitvoering, welke op 8 Maart a.s. gegeven wordt; eenige demonstraties aan de rek en brug gegeven worden. DE WAAL. Vernieuwing torenklok. Onder toezicht van de Opzichter Veld- stra is men hier bezig de toren van eenj nieuw uurwerk en nieuwe wijzerplaten te voorzien. De nieuwe wijzerplaten zijn al aangebracht met de wijzers. Het geheel geeft van verre *1 een goed aanzien. OUDESCHILD. Veevervoer. Uedurende de laatste week zijn van Texel verzonden: 28 koeien, 22 schapen, 26 varkens, 14 kalveren, 2 paarden, 16 schrammen, 25 biggen. Radio-wee. De Mexikaansche hond, welke eenige tijd in zijn hok heeft geslapen, is waar schijnlijk door zijn rasgenoot te den Burg Onze fotograaf komt voorloopig iedere Maandag op de Markt te den Burg voor Afdrukken worden uitgestald in de etalagekasten van Boekhandel Parkstraat, waar bestellingen worden aangenomen. 1 foto f 0.35 3 foto's f 0.70 6 fl 12 f 1.50 1SX24 vergrooting op cartonsterkpapier f 1.73 Aanbevelend, wakker geblaft. Dezer dagen konden we tenminste het gejank weer waarnemen, al was het niet zoo hard. We willen maar hopen dat het beestje maar weer gauw in zijn hok kruipt of naar zijn heimat op transport wordt gesteld. We kunnen hem missen als kiespijn. OOST. De eerste eledrische broedmachine. Bij de heer C. Ellen Az. staat ter be zichtiging voor belangstellenden een broedmachine, geheel electrisch ingericht. De machine ziet er keurig uit en kan in een klein kamertje, waar een stopcon-' tact aanwezig is, geplaatst worden. De bediening is zeer eenvoudig en practisch. De stroomkosten zijn zeer gering en de machine werkt absoluut betrouwbaar. Het schouwen der eieren kan geschieden met een electrische lamp. Deze machine is de nieuwste uitvinding van de fa. Geuzen- broek, welke het vorig jaar niet minder dan vijt en twintig dezer machines plaats te te Aalsmeer, een centrum van pluim'- veeteelt. De heer Ellen is van plan zichi ook electrische kunstmoeders aan te schaffen, welke ook zeer goed voldoen. Ze zijn absoluut betrouwbaar, zelfs bij strenge koude. Dan plaatst men er eem grootere lamp in. Brandgevaar is geheel uitgesloten. We willen hopen dat de heer Ellen succes mag hebben. BUITENLAND. Kleine oorzaken. De heer Peter J. Murray van Edgwater bij Chicago had een nieuwe hoed gekocht en op zijn terugweg naar huis in een taxi wierp hij zijn oude strooien hoed uit het raampje. Pal daarop moest de chauf feur stoppen voor een verkeersagent. Een. jongetje had Murray's hoed opgeraapt en bracht hem terug. De volgende dag wierp Murray het oude ding in de rivier. Toen hij eenige uren later thuiskwam had zijn vrouw een zenuwtoeval en stond een agent voor de deur. De hoed was opgevischt en men had de eigenaar er van verdacht zelfmoord te hebben gepleegd. Nadat het donker geworden was, wierp Murray, die met alle geweld van zijn hoed af wilde, het hoofddeksel uit het raam van zijn flat, op de zooveelste ver dieping. De wind nam het lichte dingske op, speelde er wat mee en blies het toch door een open raam in het flat van de heer Thomas Gordon. Even daarna kwam Gordon thuis, vond de hoed, las er de naam Murray in en klopte bij zijn buur man aan om op hooge toon te vragen, wat die in zijn huis te maken had gehad. Murray werd boos en Gordon nog boo zer. De twist liep zoo hoog dat de politie er zich in mengde en beide kemphanen meenam naar het bureau. De politie sloeg er echter, toen zij de deur van Murray achter zich dichtsloeg, geen acht op, dat er een sigaret lag te smeulen op het vloerkleed. Toen de heer Murray tegen middernacht op het politiebureau werd losgelaten, haastte hij zich terug naar zijn flat, maar er was geen flat meer. Eeru brand, veroorzaakt door de smeulende sigaret, had de flat weggevaagd, met alles wat er zich bevond, de strooien hoed in cluis. Die was de stumper nu toch kwijt Te Debreczen hebben een dagloo- ner met zijn vrouw en twee kleiine kin deren sinds twee maanden geleefd van de etensresten, die zij op vuilnishoopen tezamen zochten, met het gevolg, dat zij een ernstige vergiftiging kregen. Sedert twee jaar werd op een fa briek bij Artemofsk in Rusland kwik ge stolen, waardoor de fabriek groote ver liezen leed. Thans zijn de twee grootste dieven met zes helers veroordeeld tot de kogel en verbeurdverklaring van hun bezittingen. Zeven anderen hebben van zes tot tien jaar gevangenisstraf gekre gen met verbeurdverklaring van hun goe deren, verlies van rechten voor vijf jaar en verbanning. Te Key West in Florida zijn met succes proeven genomen met een duiker klok als een der middelen om personen, die in een gezonken onderzeeër opge sloten zitten, in staat te stellen te ont snappen. Het aantal stuks rundvee in Duitsch- land bedraagt rond 18 millioen stuks, waarvan 935 miljoen melkkoeien. Het aantal paarden bedraagt 3.6 mil lioen stuks, hetgeen 200.000 stuks of bijna 5 pet. minder is dan twee jaar ge leden. Het aantal schapen liep eveneens terug, n.l. van 3.8 tot 3.5 inillioen stuks, het aantal varkens van 22.4 tot nog geen 20 millioen stuks. Het getal eenden en hoenders en bijen volken is, vergeleken bij vorig jaar voor uitgegaan, dat der ganzen daalde editer. Einde 1929 bedroegen de staats schulden der V.S. 16.300 miljoen dollar. De staatsinkomsten der laatste zes maan den waren 209 miljoen hooger dan in de eerste helft van 1928. Keulen is vermoedelijk het grootste diocees der Katholieke wereld. Het telt rond 3i/2 millioen Katholieken. Ter eere van het eeuwfeest van het Fransche Algiers, zal van 3—11 Mei '30 in Algiers een Intern. Postzegeltentoon stelling gehouden worden, leder kan post zegels inzenden. De commissaris-generaal voor Nedlerland is de heer Léon de Rooy te Amsterdam. Met groote plechtigheid is in de St. Sulpice te Parijs het zestigjarig jubileum gevierd van de organist Charles Widor, die in Jan. 1870 als jongen van 24 jaar tot organist werd benoemd en gedurende zestig jaren deze functie is blijven ver vullen. Te Rome werd de zevende school voor arbeidersleiders geopend. In 1929 is voor 203/., miljoen dollar alcoholhoudende dranken uit Canada naar de Ver. Staten uitgevoerd, 2'/2 miljoen la ger dan in 1928. Een Hongaarsche schoenmaker heeft een paar schoenen gefabriceerd, die van dubbele zolen zijn voorzien. In de hoek van de schoenzool bevindt zich een elec trische verwarmer waarvan het contact in de hoek is aangebracht, zoodat de electrische draad op zeer eenvoudige wijze met de hak kan worden verbonden. Wan neer men 10 tot 15 minuten, alvorens van huis te gaan de electrische aanslui ting tot stand brengt, blijven de voeten anderhalf uur lang warm, wat voor men- schen, wier bezigheid meebrengt, dat zij lang moeten buiten staan in de koude van zeer groot belang is. Het rijtuig van de IJzeren Gustaaf, de aapjeskoetsier uit Potsdam, die daar mede in 1928 zijn vermaarde tocht van Berlijn en Parijs en terug gemaakt heeft, is in een remise te Berlijn Wannsee, waar het opgeborgen stond, verbrand. Men denkt aan opzet. Een Amerikaansche antiquair heeft een Gutenberg-Bijbel gekocht voor 470 duizend mark. Aan de Ganges zijn vier miljoen be devaartgangers uit alle deelen van Britsch- Indië aangekomen, om op de Kumbh- Mela-dag, het voornaamste feest der Hin does, in het Heilige water te baden. De rechter in de Vaticaansche stad heeft zijn eerste vonnis gewezen toen hij een werkloos arbeider, die was betrapt bij het pogen tot het ledigen van offer bussen in de St. Pieter door middel van lijmstokken, veroordeelde tot 3 maanden gevangenisstraf. „Ik ben nu een voorvechter des vredes, omdat volgens mijn overtuiging het oorlogvoeren, zooals het tegenwoor dig gebeurt met zijn gassen, die alle persoonlijke dapperheid verstikken en met z;ijn gifbommen, die in enkele uren elk levend wezen, van kind tot gnijsaard ver nietigen, niet meer menschelijk is'. Zoo schijeet onlangs Z. Em. Kardinaal Faulhaber, aartsbisschop van Munchen cn Freising, volgens „de Tijd". Louis Bler.iot, die het eerst met een vliegtuig over het Kanaal is gevlogen, heett een pr.ijs uitgeloofd voor de vlie ger, die met zijn vliegtuig een gemiddelde snelheid van 100 K.M. per uur bereikt. In de Ver. Staten is een nieuw kunst licht uitgevonden, waaromtrent men ge looft, dat het binnenkort de gloeilamp geheel zal verdringen. Men hoopt, dat de nieuwe uitvinding weldra zoo volmaakt zal zijn, dat zij een ware omwenteling te weeg zat brengen. Het nieuwe zonnelicht, dat verspreid wordt door een kwikzilver- damplamp, overtreft zegt men, de natuur lijke hoogtezon in bacteriën-doodende en zenuwgenezende kracht. Te Sjademka in Rusland hebben twee geestelijken, een molenaar, een non, een gegoede boerin en een dagloonster terecht gestaan wegens verzet tegen de De melange welke uitsluitend met eerste soort versche roomboter gemengd wordt. Sovjet-autoriteiten. Zc werden allen zwaar gestraft. Te Londen bestaan plannen voor ccn nieuwe ondergrondsehe trein, waar van de kostien worden begroot op 7,5 miljoen pd. st.. De lengte zal 7,5 mijl bedragen. In Pelgië zullen ter gelegenheid van de nationale eeuwfeesten, extra postze gels worden uitgegeven, Antwerpen en Luik zullen worden uitgebeeld, verder Leopold 1, Leopold II, koning Albert en koningin Llisabeth. De stormen en ongelukken ter zee van de laatste weken hebben weer eens de aandacht op het isolement van Groot- Bi ittannië gevestigdhoeveel rustiger zou het verkeer met het vasteland door een. tunnel zijn. In beginsel hebben de Fran sche en de Engelsche regccring wel goed gekeurd, dat er een tunnelverbinding zal komen; er bestaat in Engeland een comité dat zoo nu en dan eens vergadert. Maar (de tunnel onder het Kanaal is er nog evenmin als die te Amsterdam onder het JJ. Men is hier en daar w!at bang voor Ide kosten, en het zal een heel sterke storm moeten zijn, die deze angst ver jaagt. In een toespraak tot de studenten van de universiteit van Chicago om de orde te helpen handhaven en de wet te respecteeren, heeft de rector gezegd, dat in 1928 in ronde cijfers in de geheeLe Unie 120U0 moorden en moordaanslagen 100.000 aanrandingen en ruim een half miljoen inbraken zijn gepleegd. De politie Ihad 10 tot 12 pet. van de daders .opge spoord. A. Browning, een jongen van 17 jaar uit Liverpool, heeeft na drie uur vlieg- onderwijs zijn patent gehaald. Hij heeft reeds deelgenomen aan een wedstrijd. Elke deelnemer moest van 5001 voet een noodlanding doen nadat de mo tor afgezet was. De jonge vlieger deed kranig mee. In Salzwedel zijn de vijf kinderen van de landeigenaar komaschka ontvoerd, door vier mannen. De vrouw is wegens brandstichting tot tuchthuisstraf veroor- oordceld, doch zij is ontvlucht. Men ver moedt, uat zij de hand in de ontvoering heeft. Prof. Marquart, hoogleeraar te Ber lijn is door zijn huishoudster doodge- vouden. Uit het onderzoek is gebleken, dat hij door uitstroomend gas is gedood. Tijdens het bewind van Hoover mag niemand de functie van federal attorney of een dergelijke functie bekleeden, die alcohol geöruiKt of wiens persoonlijke opvattingen niet in overeenstemming zijn, met de drankverbodswet. In de Grieksche Kamer is een vraag tot de regeering gericht nopens de geva ren die de Turksche wapening voor Grie kenland zou kunnen opleveren. Venizelos heeft daarop geantwoord: „Ik ben ervan overtuigd, dat Turkije zich niet wapent tegen ons, Griekenland, maar daarom be hoeft men niet te denken, dat wij niet in staat zouden zijn oorlog te voenen. God moge ons er voor bewaren, maar in geval van nood zullen wij bereid zijn." Een rijke Amerikaan, Mr. Ryan, heeft 14 paarden in training gegeven naaf Engeland, alleen met het doel om wan neer hij eens een vacantiereisje naai; Europa maakt, hij zijn eigen kleuren kan zien. In verschillende deelen van Duitsch- land is een einde gekomen aan de zorr«er- sche winter. In geheel Saksen sneeuwde het geducht bij stevige vorst. Ook uit het octtwarzwaid worden sneeuwval en vorst gemeld, zoodat allerwege de moge lijkheid voor wintersport is aangebroken. Maandag vertrok weder een trans port van 300 Duitsche uitgewekenen uit Rusland, mannen, vrouwen en kinderen, naar Zuid-Brazillië. «s «K «S

Texelsche Courant | 1930 | | pagina 5