Pijnloos Scheren Gemengd Nieuws In De Ruyter's Kamer Allerlei. In verband met herstellingswerk in de Ned. Herv. Kerk preekt Ds. van 't Hooft' morgen in de Doopsgezinde Kerk alhier. o— Op Vrijdag a.s. zal hier een belangrijke Strandvonderijverkoop plaats hebben, i O— Er worden ernstige pogingen in het werk gesteld, om hier tot de oprichting van een gezinsziekenfonds te komen. Met dit doet wordt in dit nummer een ver gadering aangekondigd. o Giften Algemeene Wijkverpleging. N.N. O.E. f2.— Wed. A.B. O.E. f5.— H.M. O.E. f 2.50Fam. K. den B. f 10. N.N. O.E. f 10. Gevelsteenen Coöp. Boerenleenbank. In de voorgevel van het nieuwe bank gebouw aan den Binnenburg zijn twee fraai bewerkte gevelsteenen aangebracht, beide van natuurzandsteen. In de rechtsche is het wapen van Texel uitgebeiteld, in de andere een symbool, op de koophan del betrekking hebbende. Nog zullen drie steenen worden aangebracht met een voorstelling, welke met de landbouw ver band houdt. Eierveiling P.T.V. „Texel." In 1929 werden ter veiling van de Coöp. P.T.V. „Texel" W.A. 3.594.503 eieren aangevoerd met een waarde van f 238.722.02. Gemiddelde prijs per ei 6.64 ct., een bedrag dat vergeleken bij veilingen elders gerust genoemd mag worden. (In 1928 2489026 st.gem. 6,30 et.; in 1927 gem. 6,24 ct.) OOSTEREND. Radio-Centrale. De heer J. Omis is met zijn radio-cen trale-net thans zoo ver gevorderd, dat acht-en-dertig abonnees aangesloten zijn Wie volgt? BINNENLAND. Te Rumenold is op de onbewaakte overweg een hondenkar door de snel trein uit Groningen in elkaar gedrukt. De beide honden werden totaal verminkt. De voerman redde zich net. De stoomtreiler Mies en Truus heeft te IJmuiden een steur van 270 pond aan gebracht, welke f265 opbracht. De boerenknecht van de heer S. te Bozum is opgesloten, wegens brandstich ting in de pasgebouwde boerderij van zijn baas. 's Nachts heeft hij een bran dend lampje onder een bed geplaatst. Zoodra het huis brandde, doofde hij dit licht. In de Groendaalsteeg te Haarlem is een driejarig kind uit een dakraampji gevallen en op een drie meter lager ge legen glazen dak terecht gekomen. Het viel ook daardoor en stortte twee meter lager op de begane grond. Tiet kind be kwam geen letsel. Te Haarlem heeft een onbekend persoon uit het postkantoor een houten bakje inhoudende flODO weggenomen, 500 ziiveren guldens en 200 zilveren rijks daalders. Deze zomer herdenkt het oude Den Briel het feit, dat het 600 jaar geleden va» Fleer Aelbrecht van Voorne zijn stads rechten kreeg. Er zal een „Jubileumboek van Voorne" verschijnen. Twee metselaars, M. de Geer en N. van Schijr.dei waren Degonnen met het verbouwen van een boerenhofstede, te Lieshout. Zij bleven in de hofstede slapen en hadden bij hun slaapplaats een ge- improviseerde kachel een bak met gloeiende kolen laten branden. De volgende morgen omstreeks 9 uur ont dekte men, dat beide mannen door de kolendamp waren gestikt. Zoowel de G. als van S. waren getrouwd. Elk was vader van drie kinderen. Het anderhalfjarig kind van At. te Voorburg viel in een teil met kokend water. Het is aan de bekomen wonden overleden. i!I!liIlil!l!llli;il!!l!i!!illi!S!llii!l!lll!illl!!!lll!!H!!IIIII llllliiilüillilllHill! BUITENLAND- lillHl Rome. Kardinaal Gasparri zal 14 Februari zijn ontslag ais staatssecretaris indienen. Te Toronto zijn tien makelaars aan gehouden, onder verdenking zich aaneen gesloten te hebben om het publiek te be driegen. De mam der gemeente Elberfeld- Barmen is bij besluit van de minister gewijzigd in Wuppertal. Berlijn. De raad heeft de sup- pletoire begrooting voor 1929, welke sluit met een tekort van 47 miljoen, aangeno men. Het tekort wordt op begrooting 1930 georacht. Een voorstel inzake belasting- verhooging werd verworpen. Gij kunt er van verzekerd zijn, dat de Texelsche Courant op Texel in alle kringen wordt gelezen en hier een zoo ruime verspreiding geniet, dat ge met 'n advertentie in dit blad vrijwel ieder Texelaar bereikt: HIJ IS ALS REGEL ABONNEE en anders ZEKER MEDELEZER. Oplaag 1670 ex. O De sneltrein Madrid-AIgeciras stort te ten W. van Gibraltar bij het passeeren; van een brug van de helling. De meeste reizigers hadden reeds op een vorig sta tion de trein verlaten. Twee personen werden gedood. Parijs. Mevrouw Bougeot werd we gens verduistering van 9 miljoen francs aan staatsgelden tot vijf jaren gevan genisstraf veroordeeld. Het aantal Lourdes-pelgrims in 1929 bedroeg ongeveer 654.000, onder wie 16000 zieken. Uit België 22.600, uit Nederland 4000 pelgrims met de officieele Bedevaar ten. De Landraad te Langsa op Sumatra veroordeelde een koelie, die een assistent licht verwondde wegens een aanmerking op het werk tot vijf jaar gevangenisstraf], Te Leningrad zijn in de Peter Paul- vesting ritmeester Schiller en drie voor malige officieren van het tsaristische le ger gefusilleerd. Ze weigerden gratie te vragen daar zij overtuigde monarchisten waren. Brazilië heeft alle steun toegezegd aan de a. s. tocht van het luchtschip „Graf Zeppelin" naar Zuid-Amerika, zoo- wet bij de landing als bij de levering van brandstof ot levensmiddelen. LANDBOUW EN VEETEELT. De Duitsche hoenderstapel is 83.03 mil- jen stuk sterk, dat is zeven miljoen stuks méér dan een jaar geleden. Eenden kwamen van 2.85 op 3.31 mil joen stuks, dus 460.000 méér ot wei ruim 16 pet. Hoe zal het deze pluimveehouders ver gaan als zij niet langer op de been ge holpen en beschermd van rijkswege? Het aantal paarden daalde van 3.72 tot 3.61 miljoen stuks, met- 110.000 of wel 3 pet. De rundveestapel van 18.41 tot 18.01 miljoen stuks, met 400.000 beesten of met ruim 2.1 pet. Door de goede prijzen in 1929 is het aantal varkens met 190.000 stuks ge daald, hoewel het aantal onder de zes maanden met 600.000 stuks steeg. o— Een voortvarend tuinder in het Engel sche graafschap Essex heeft geslaagde proeven genomen met het kweeken in warenhuizen van bananen. Hij oogst ge middeld 200 vruchten per plant. o— Een Westlandsch tuinder verkocht dezer dagen 2000 kilo gebroken glas. Ot het ook in de laatste maanden gestormd heeft. o— Ook in Friesland is men zich op de bloembollenteelt gaan toeleggen. Te Leeu warden werd een afdeeling „Friesland" van de Alg. Vereeniging voor Bloembol lencultuur opgericht. Reeds door 80 per sonen was de teelt van tulpen ter hand genomen. o— De financieele uitkomsten der boom- kweekerijen zijn beter dan in het vorige seizoen. Niet alleen, dat er een opgewekte handel is in vruchtboomen, doch ook voor sierbooinen, zooals plataan, eschdo-orn, enz. is veel vraag. Het zachte weer werkt gunstig op de verzending. o— Het Fransche invoerrecht op haver is thans reeds verhoogd van 15 tot 21 francs, per 100 kg. en dat op aardappelen van 3 tot 6 francs per 100 kg. o De omzet van „De Tuinbouw" te Grootebroek-Bovenkarspel heeft over 1929 bedragen ruim f3.259.000 tegenover mi 't 3.997.000 over 1928. Ondanks de hooge bloemkoolprijzen 1% ton nadeelig verschil. o— De Nederlandsche export van bloem bollen is in 1929 gedaald van 42.5 mil joen kg. voor f43 miijoen tot 35 miljoen kg. voor f 40Vs miljoen. Duidelijk valt hier de invloed van de kale vorst (strenge vorst zonder sneeuw dek) te bespeuren, welke vooral veel tul pen, narcissen, crocussen en irissen tot haar slachtoffers maakte; hyacinthen had den het minst, tulpen het meest te lijden. Bo\endien zijn flinke hoeveelheden bol len dit jaar gebruikt voor uitbreiding der beteelde oppervlakte, waardoor dus min der voor verkoop beschikbaar kwam en de prijzen hooger werden, vooral wat tulp, crocus en narcis betreft. De bedrijf suit-; komsten waren dus over het algemeen nog bevredigend. Hier en daar in de wereld zijn sommige inporteurs door de hooge prijzen niet door de geheele voorraad van de inge kochte bollen gekomen, doch in Canada hebben de zaadhuizen in geen jaren hunne groote voorraden zoo schoon opgeruimd als in 1929. Door de lange zomer, waar door de grond te hard was om te bewer-. ken en te droog voor groei, begon de: handel pas laat. Pas tegen November was de grond in goede conditie voor het plan ten van bollen. Tulpen en hyacinthen wa ren absoluut uitverkocht en narcissen wa ren zelts schaarsch. o De aardbeien, welke in Augustus zijn geplant, komen door het zachte weer heel snel vooruit. Ook buiten is de stand uit muntend. De variëteit „Juliana" munt uit in sterkte. Men kan er van verzekerd zijn, dat zoo 1930 een goed aardbeien-jaar wordt. o— De bloemkool uitgezet onder het platte glas en ook in de warenhuizen, is in, stand ver vooruit bij het vorig jaar. Met tal van nieuwe soorten is een proef ge nomen. Vooral de zelfdekkende soorten komen in 1930 in cultuur. De groei der bloemkool is verrassend snel. o Een enorme uitbreiding staat de rozen teelt in het Westland te wachten. Tal van kassen worden thans voor rozen gereser veerd. Men hoopt bij uitbreiding der cul tuur ook vergrooting van afzetgebied te verkrijgen. o— De Aalsmeersche bloemententoonstel ling op 1 tot en met 5 April bij gele genheid van de opening van het nieuwe gebouw der coöp. veilingsvereeniging Bloemenlust zal op het gebied van nieu wigheden internationaal zijn. TEXELSCHE NOVELLE. deze verklaring door D. DEKKER (1864). 9. Het meisje verklaar de, dat zij nooit aan iemand anders dan aan Arisse haar hand zou schenken. Haar hart behoorde hem sedert lang; dat kon ze dus ook nimmermeer aan een ander afstaan. Zij ontzag zich niet om ook voor haar moeder af te leggen, ofschoon deze haar hiervoer hevig berispte, terwijl zij den stuurman allerlei slechte bedoelingen toe schreef, en er steieds op wefes, dat hij,, voor ze rijk waren, nooit eenige aanlei ding had gegeven tot het vermoeden, dat hij Aafke liefhad. Het meisje wist dit echter beter; hij had haar dit bewijs, zonder een woord te spreken, reeds se dert lang geleverd, maar dat waren zaken die moeder niet aangingen, en die zij mis schien ook niet zou begrepen hebben. Dat door creze zaak een verkoeling ont stond in de genegenjheid van deze twee vrouwen, die altijd zoo innig aan elkan der verbonden geweest waren, is niet te verwonderen. De levensvreugde van het arme kind was vervlogen, vooral toen haar beminde vriend weer een reis moest ondernemen, en zij dus verstoken was van de troostende woorden, die hij haar, tij dens zijn verblijf aan de wal, in stilte toesprak. De droefheid om de bepaalde weigering van haar moeder tot een huwelijk met de man harer keuze was dan ook de reden, dat zij, zooals meestal, zwijgende haar werk vervolgde, toen wij de beide vrou wen, in dat klein, maar fraai gemeubi leerd vertrek te zamen vonden. Wat de moeder dacht en gevoelde, toen zij daar nederzat, weten we niet; maar de gedachten van Aafke liepen steeds over het zeffde punt, dat is: over haar minnaar. Zou hij gezond terugkeeren? Zou de vloot op de nu ondernomen reis hetzelfde geluk ten deel vallen? Zouden de helden weder als overwinnaars uit het strijdperk treden, evenals zij kortelings uit den vierdaagschen zeeslag in triomt wederkeerden Ot zou hun dat geluk dezen keer niet beschoren zijn? En al keerde de vloot met roem overladen we der, zou hij niet als een offer voor het vaderland gevallen kunnen zijn? O, wat zou er dan van haar worden. Deze ge dachte ontlokte haar oog een traan. Wel boog zij zich over haar naaiwerk, om hem voor haar moeder te verbergen, maar de scherpe blik van de weduwe had maar al te zeer ontdekt wat er gaande was, en wist wel wien die traan gold. Zij verbrak dus het zwijgen en zeide: „Ik sien 't wel dat je weer graait; maar 't ken me niks niemendöl skele. Grien maar, zoo veul as je wilt; ik weet heel goed weer 'm de skoen vringt; toch laat ik me niet in de lure legge. en of je piept of trommelt, ot je hoog springt of leeg springt, ol zow; de onderste stien bove staan, tnien toe stemming krieg je niet, nee, nooit!" Het arme kind vleide bij deze uitval een stroom van tranen uit de schoone oogen; Geen pijn en geen stukgaan meer en ook geen naschrijnen der huid, als men voor het inzeepen de huid inwrijft met een weinigje Doos 30-60 ct. Tube 80 ct. en snikkend sprak zij„Moeder, as je in mien hart sien kon, hoe i deer plant is; as 'k je maar holf kon anwieze hoe veul ik van je hou, en je had 'n greintje hart voor je kiend, je zow niet teuge- stribbele; ik seg je, as 'k him niet krieg, nooit 'n aar, en moeder, as je je kiend wil sien wegkwiene, gaan dan vort mit zoo teuge me te prate, want grooter sjagrien ken je me niet and'oen, as mit; zokke gezegdes. (Wordt vervolgd.) ELCK WAT WILS. De Regenmaker. De heeren A. Veraart en J. A. Blans hebben ijsdeeltjes verpoederd en afge koeld tot 100 gr. C. Zij willen die hoog in de lucht uitstrooien en daardoor „regen maken". Prof. Keesom die in zijn laboratorium te Leiden had meegewerkt, o'in de ijsdeeltjes abnor maal sterk at te koelen, heeft belang stelling voor de proef. Door ongunstige weersomstandighe den is de proef tot nu toe nog niet geslaagd. „De Tijd." Is de man een deelgenoot soms In een zaak van paraplu's? Heeft hij soms van uit de wolken Op gelaarsde meisjes vues Wil hij onze dag bederven Als wij met vacantie gaan? Moeten wij bij voetbalmatches Altijd in de regen staan? Heeft hij 't land aan barometers, Als die Ioopen naar mooi weer? Ot denkt hij met wat buitjes Dien ik beter het verkeer? Kijk, dat zijn zoo van die vragen, Die een mensch zich zelve stelt, Nu er van een regenmaker, In de kranten wordt gemeld. Regen? Hebben wij geen regen In ons landje meer dan zat? Word je, als je Zondags uitgaat, Niet gewoonlijk drijvend nat? Neen, wanneer je graag wilt hebben, Dat we je erkentelijk zijn, Geef ons dan op regendagen Meerdere uurtjes zonneschijn! MARTIN BERDEN. BLOEMEN. Ach heb toch altijd ergens, Een beetje bloemen staan Ze doen toch altijd wel even Een beetje gelukkig aan! Een stil liedje van kleuren, Een fijn, blij-mooie tint Even een kleine ontroering, Als de lach van een lief kind. Alles, alles neemt het leven, Het laat ons ieder eenmaal berooid Maar het geluk van 'n beetje schoonheid. Dat ontneemt het ons nooit! C. S. ADAMAVAN SCHELTEMA. Uit: De Keerende Kudde. Die drie duim wast in waardigheid, Schiet drie el in hoovaardigheid. o De luchtballon stijgt, wanneer hij op geblazen wordt; de menschen worden op geblazen als zij stijgen. o— Die inziet dat hij dwaalt, gaat naar de waarheid streven. Die merkt: ik ben on wijs moet pogen wijs te leven. o- De plotselinge aanblik van buitengewo ne schoonheid, is een soort van schrik, maar een heerlijke. Anton Smit. VOOR DE VROUW. Nuttige wenken. Om de toetsen van de piano moot wit te houden, moet men ze penseelen met zoete melk. Dit mag echter aUeen gebeuren, als de toetsen van echt ivoor zijn. Zijden kousen wascht men eerst i'it warm, daarna in koud water; in beide moet men een scheutje azijn doen. Wring ze nooit, maar knijp het water er uit. Rol ze daarna in een doek om te drogen. Vervolgens worden de kousen aan cfe verkeerde kant opgestreken. Inktvlekken kunnen uit' tafellakens e d. worden verwijderd met tomatensap. Ook wijn- en vruchtenvlekken verdwij nen op die manier Inktvlekken laten zich ook verdrijven door een 5 pet. oplossing van waterstof- peroxyde. De vlek dient daarmee goed bevochtigd te worden. Daarna in de zon hangen, weer met de oplossing bevoch- hji-.iij.i_. hl. in'f- -■'■■i.'npi i

Texelsche Courant | 1930 | | pagina 6