No 4403 Woensdag 12 Februari 1930 43sl,Jaarganfe Ruwe Handen Van week tot week Texelsche Berichten ABONNEMENTEN: UITGAVE; N.V, v/H LANGEVELD DE ROOIJ 3! DEN BURG OP TEXEL ADVERTENTIÊN: TELEFOON: N° 11 POSTGIRO: N°. 652 POSTBUS: N°. 11 Zaterdagavond. Uit Mexico. „Vermoord te worden is het risico van de regeerenden", moet eenmaal Musso lini zich hebben laten ontvallen. Maar, voor zoover het hemzelf betrof, liet hij e; meteen op volgen: „Mij heeft een waar zegster voorspeld, dat ik een natuurlijke dood zou sterven." Of hij deze dame, die goochelt met koffiedik, een ei en een zwarte kat op haar woord gelooft, weten we niet, maar moeilijk valt het ons zeker, aan te nemen, dat Mussolini zich met zulk orakelgebazel zou inlaten. Wat dat risico betreft, heeft Mexico weer een kras staaltje gegeven. Daar is deze week de nieuwe president, Ortiz Rubio, die juist na zijn installatie het pa leis verliet, op het kantje af aan de dood ontsnapt, ten jongeling van 22 jaar heeft onverhoeds zes schoten op hem gelost, welke echter geen andere uitwerking had den dan een ernstige kaakwonde. Die bruut behoorde tot de aanhangers van Rubio's tegencandidaat en moet om poli tieke redenen de aanslag hebben gepleegd. Het is trouwens niet de eerste maal dat in Mexico politieke oneenigheid tot een bloedig tafereel aanleiding geeft. De da der werd gevat en zal thans voldoende ge legenheid hebben om over zijn snoode daad na te denken. Russische practijken. De laatste maanden ruimen de bladen aan berichten over Rusland meer ruimte dan gewoonlijk in. Niet te ontkennen valt, dat de communisten meer en meer activi teit aan de dag leggen en dat dit stof op levert voor uitvoerige artikelen. Over; de bestrijding van de godsdienst van overheidswege nota bene schreven we I reeds. In wijde kring stak reeds een storm. van verontwaardiging op, niet het minst om de honderden, die om den geloove huis en haard moesten verlaten, wilden Ruwe Huid-Schrale Lippefi Dubbel is het genot met Wybert-tabletten, de keel is tegen ontsteking be veiligd, de adem zuiver! zij niet ten prooi vallen aan smaad, onder drukking en willekeur. De laatste week heeft een nieuw geval de aandacht ge trokken, de verdwijning van de vroegere generaal in het Russische leger, later woonachtig te Parijs, Koetjepof, lange ja ren leider van de contra-revolutionaire Russen in Frankrijk. Nog is het raadsel niet geheel opgelost. Aangenomen wordt, dat hij op last van Moskou opgepakt en ontvoerd is geworden. Waar hij thans vertoeft? Ot hij nog tot de levenden be hóórt? Men weet het niet, doch zoekt nog immer voort. Zou hem wellicht het lot wachten van Bessedowski, oud-gezant van Moskou te Parijs? Hij vond geen genade in de oogen der communistische machthebbers, wijl hij niet uit het juiste hout gesneden was, werd dientengevolge naar het communis tisch Hoofdkantoor op transport gesteld en heeft zooals de lezers weten van dat reisje weinig plezier beleefd. De Vlootconferentie. Er komt nog weinig schot in. Veel re sultaat zien we nog niet, maar we zullen de hoop op succes niet laten varen. Wel zijn er zoo lezen we Fran- sche voorstellen en Engelsche tegenvoor, stellen en is men nu druk doende, maar eenig besluit is nog niet genomen en het is en blijft nog altijd een aarzelend, wei felend, voorzichtig tasten en zoeken, waar bij het treft, dat de heeren nog beleefd tegenover elkaar blijven, en onaangenaam, dat ze elkaar niet verder vertrouwen, dan ze elkaar zien en dan nlog maar half. De Haagsche Rost waagt zich aan deze vergelijking: „Zoo een na-oorlogsche internationale conferentie herinnert ons altijd weer aan misdadigerskroegen die we vroeger in een der grootste wereldsteden wel eens bezochten om studies te maken. Daar vindt men, zoo na het middernachtelijk uur, steeds een keur van eerste klas moor denaars, inbrekers, valsche munters, brandstichters, enz., enz. De heeren, meest voorzien van dames, waaronder opvallend mooie, gaan in zulke gelegenheden in de regel zeer vriencteiijk en gezellig met el kaar om, maar ze vertrouwen elkaar voor politiek in verband staande conferenties geen cent en ze zijn altijd op hun hoede. Op internationale, politieke of met de gaat het krek eender toe. En zonder de deelnemers aan een dergelijke conferentie te willen vergelijken met de habitués van een misdadigerskroeg, in de verste verte met de vergelijking zou buitendien reeds niet opgaan, omdat de laatsten kleinhandelaars en de eersten groothande laars zijn moeten wij erkennen dat in ternationale conferenties en misdadigers kroegen in meer dan één opzicht op elkaar gelijken." In de nabijheid van het officeele buiten verblijf der Britsche eerste ministers bij Londen is een bouwvallig huisje gelegen, een merkwaardig huisje, daar de Engel sche schrijver Milton daar eenmaal zijn bekende werk „Het verloren Paradijs" geschreven heeft. Meermalen brengt Mac Donald met zijn gasten daar een bezoek. Onlangs waren het eenige Amerikaansche bezoekers, die met de Engelsche Premier er binnen stapten en bij die gelegenheid was het, dat een hunner de opmerking maakte: Als de vlootconferentie slaagt, zullen we een bladzij geschreven hebben in „Het Herwonnen Paradijs". Inder daad met belangstelling zien we de dag tegemoet, waarop die eerste bladzijde ge schreven kan worden. Gewetensgeld. Sedert de vorige opgave in dit blad zijn bij de Inspecteur der Directe Belastingen den Helder de navolgende bedragen aan gewetensgeld ontvangen t 1000.— f 300.— f 65.47 t 300.— f 400.— f 1300.— t 600.— t 129.99; f 1300.— t 300.— t 1200.— f 600.— f 200.— f 100.— f 500.— t 400.— f 50.-; t 300.—; f 600.— R.K. Land- en Tuinbouwvereeniging Afd. Texel. Vrijdagavond vergaderde de afd. Texel van de L.T.B. in „De Zwaan". Devoorz., de heer C. de Wit, opende op de gebrui kelijke wijze met een Christelijke groet, sprak woorden van welkom en van teleur stelling tevens wegens de geringe op komst. Vervolgens vatte hij de toestand van landbouw- en veeteelt in 1929 in een overzicht samen. Van biezonder gunstige aard was het afgeloopen jaar niet. Vooral de eerste maanden hebben door de uiterst lage temperaturen en de daarmee gepaard gaande slechte grasgroei veel kwaad ge sticht. Qroote kapitalen werden aan vee voer besteed. De prijs der zuivelproduc ten liet eveneens te wenschen over. Zeker werd per 100 Kg. wel 0.75 minder ont vangen dan in 1928. Over de wolveeprij- zen kunnen we nogal tevreden zijn. De lam meren prijsden tamelijk goed. Later daal de echter de prijs als een gevolg van de langdurige droogte. Met de afzet van rundvee ging het later ook niet best, maar met de oude schapen ging het nog heel goed. De afkomsten waren over 't geheel beneden het middelmatige. Het graan kwam goed op, de groei was goed en we zouden een rijke oogst hebben gehad als de droogte ons geen parten had gespeeld. Nu was de prijs middelmatig. Nog deelde de voorz. mee, dat het aan tal leden met twee toegenomen en de fokveedag, door de gezamenlijke land bouworganisaties hier georganiseerd, goed geslaagd was De secr., de heer Smit, las hierop de notulen der laatstgehouden vergadering, daarin een breedvoerig verslag gevende van de laatst door Ir. Heitmeyer voor de leden gehouden lezing. De Financiën, Van de financicele toestand gaf de heer C. Maas, penningmeester, een overzicht. In kas was f 112,39Ve, aan contributie van 66 leden was ontvangen f82,50, aan lente 14.02. Totaal f 198,9H/a. Uitgegeven, was f 125.73, waarvan f69.09 als bijdrage in de kosten van de fokveedag, en 118. bijdrage voor de Lagere Landbouwschool Het nadeelig saldo beliep f39.21, zoodat ihans nog f73.18 in kas is. Namens de comm. rekeningnazieners bracht de heer R.J. Timmer een gunstig rapport uit, waarop goedkeuring van de tekening volgde. Ook de rekening van 't Slachtveefonds werd in orde bevonden. In kas was f 1154.52, aan premiën f 369.50, aan rente t 35.90. Totaal f405,40. De uit gaven beliepen f 152, waarvan wegens af keuringen f 63.70, wegens salaris contro leur f 69.25, papier, drukwerk etc. f 19.05, Het batig saldo was dus f253.40, de ge- nerale kas t 1407.92. i_,Jaarverslag. Hieina brengt de secr. het jaarverslag over 1929 uit. Hij gaat uitvoerig wel en wee in het boerenbedrijf na, memoreert de geslaagde fokveedag, de lezingen van de heeren Heitmeijer en Grottenoos, de be noeming van kap. Tesselaar tot adviseur der afd. en eindigt met de beste wen schen voor liet heil, de groei en bloei van de L.T.B., in het biezonder van de afd 4 exel. Aan de orde is dan het bestuursvoor stel t 50 uit de kas van het Slachtveefonds ter beschikking van het bestuur te stel- met de bedoeling een ruimere belooning van de administrateur indien noodig mgclijk te maken, maar vooral tot steun van de afdeelingskas. De heer P.Kooij is van meening, dat het moeilijk zal gaan, omdat het Slacht veefonds er de dupe van zal worden, als er eens slechte tijden komen. De heeren G.Witte en R.J.Timmer zien er geen be zwaar in het bestuursvoorstel aan te ne men, hetgeen na eenige discussie ook ge schiedt. De heer J.C.Kager raad evenwei aan voorzichtig te zijn en het Slachtvee- fonds niet op de proef te stellen. Htet geidt hier echter een toelage voor een enkel jaar. Een volgende maal kan men weer verder zien. Bestuursverkiezing. dij verkiezing van twee bestuursleden worden de heeren A.Commandeur en M. Kuip bij groote meerderheid van stemmen herbenoemd. Eerstgenoemde neemt de be noeming aan, de ander zal er mee in ken nis worden gesteld. Tentoonstelling Op voorstel van het bestuur wordt be sloten in samenwerking met de andere organisaties op landbouwgebied hier weer een groote tentoonstelling te organiseereer Gevraagd wordt of de kas voor dit doel wel toereikend is, waarop de voorz ant woordt, dat zoo'n tentoonstelling gewoon lijk zichzelf bedruipt. Met het oog od eventueele tegenvallers, moet echter een reservefonds worden gevormd. Nu men echter nog geen inzameling van gelden op lijsten heeft gehouden, kan omtrent de fi- nancieele kwestie nog weinig worden mee gedeeld. Nog wordt over een eventueel batig saldo van gedachten gewisseld De voorz. en verscheiden leden zijn van mee ning, dat een eventueel overschot niet v®or een lefdadig doel moet worden be stemd, maar op een bank moet worden ge deponeerd om later aan een of ander landoouwdoei dienstbaar te worden ge maakt. De heer J.C.Kager licht toe, waar om destijds anders werd besloten: Wan neer een volgende tentoonstelling niet van dezelfde corporaties zou uitgaan, zou over het overschot oneenigheid kunnen ontstaan, waarom aan bestemming voor 'n liefdadig doel schenking aan de Wijk verpleging de voorkeur werd gegeven. In verband met een vraag naar aanlei ding van de hooge uitgaven in 1929 wijst de voorz. op de fokveedag, welke meer dan anders heeft gekost, zeker wel als 'iï gevolg van de opname van een rubriek Rundvee. Een melkcursus. Ingekomen is een schrijven, waarin de aandacht wordt gevestigd op het blad, „de R.K. Boerenstand", waarop men zich dient te abonneeren en een circulaire van; dr. Schey, rijkszuivelconsulent te Hoorn, waarin deze meedeelt, dat de afdeclingbij het organiseeren van een melkcursus van rijkswege wordt gesubsidieerd. Ze ont vangt 140 per cursus, alsmede f3.50 per uur voor de theoretische lessen, vergoe ding van event, reiskosten van de leer kracht, enz. Opgaat moet vóór Maart ge schieden. Na bespreking wordt besloten de gelegenheid 'tot aanmelding open te stellen en daaraan in de courant publici teit te geven. L.T.B.-adviezen, Ter kennis van de leden wordt gebracht, dat door het Hoofdbestuur een vakkun dige voorlichtingsdienst in het leven is geroepen, welke kostelooze adviezen ver strekt, ook inzake grondonderzoek, proef velden aanlegt, lezingen geeft, enz. Onderlinge Veeverzekering. Van een lid is een schrijven ingekomen waarin de stichting van een onderlinge; veeverzekering krachtig aanbevolen wordt Gewezen wordt op het nuttige, het veilige,' het aangename en vooral ook het goed- koope van zulk een instelling. De ervaring leert, aldus de schrijver, dat sommige vee verzekeringen niet bevredigend werken. Veel onaangenaams kan worden voorko men. De regeling kan bij een onderlinge verzekering soepeler, het beheer zuini ger zijn. Hij juicht het toe, dat het be, stuur zich onmiddellijk bereid verklaarde alle steun te verleenen om een verzekering als bovenbedoeld mede in het leven tct roepen. De secr. doet van dit schrijven voorle- zing. De voorz. zegt, zich in de sympathie welke jegens het bestuur uit dit schrijven spreekt, te verheugen en deelt mee, dat L.T.B. en H.M.v.L. Maandag samen zullen vergaderen teneinde de agenda op te ma- kan voor een te houden oprichtingsver gadering. Momenteel hebben de eigenaars van 200 koeien zich aangemeld. De voorz. wijst op de best werkende paardenverze- kering en twijfelt er niet aan of ook da' onderlinge rundveeverzekering zal het goed maken, temeer daar heeren H.Klimp en E.Noordijk hun steun hebben toege zegd. Stemt W. J. Bakker Cz. In verband met de a.s. verkiezing voor liet bestuur der Dertig Polders beveelt de voorz. namens het bestuur aan te sten* men op Willem Jan Bakker Cz. Op een vraag van de heer P.Kooij, ot deze can, didaat zijn eventueele benoeming aan neemt, geeft de voorz. een bevestigend antwoord. Tegen de Runderhorzet. De heer A. Ran informeert naar de runderhorzelbestrijding en meent, dat er op Texel te weinig aan wordt gedaan De kosten van 40 ct. per doosje zalf behoe ven geen beletsel te zijn. De voorz. stemt) toe dat de bestrijding wel krachtiger ten hand kon worden genomen, maar te licht moet men er z.i. toch niet over den, ken. In April kan men het best beginnen, maar daar het alleen nut heeft de open bulten met zalf te bewe.rken, kan er ge ruime tijd mee gemoeid zijn eer men 7'n vee voldoende geholpen heeft. Toch wordt de moeite ruimschoots beloond. Wanneer TEXELSCHE COURANT DEN BURG: 50 ct por drie Maanden. Franco p. post door geheel Nederland 75 ct p. 3 maanden. Losse nummers: 3 ct DE TEXELSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAG- EN ZATERDAGMORGEN Van 1-5 ragals: 50 et. Iedere regel meer: 10 cf. Dezelfde advertentie 4 maal geplaatst wordt 3 maal berekend. BI) abonnement lagere rogolprljs, ADVERTENTIÊN MOETEN DAAGS VOOR 'T VERSCHIJNEN 4 UUR NAM. IN ONS BEZIT ZIJN In origin, doozen 45 en 65 ets.

Texelsche Courant | 1930 | | pagina 1