Texelsche Courant van Woensdag 12 Febr. 1930, TWEEDE BLAD TexeSsche Berichten Gemengd Nieuws LENGENDE DAGEN. Een juichtoon. Is het nooit in u opgekomen de winter- duisternis te vergelijken bij een tunnel tusschen twee lichtrijke landschappen? Herinnert ge u misschien, dat ge eens de ervaring opdeed, van door zoo'n berg- doorboring te worden heengetrokken Niet zonder zekere huivering was u daarop voorbereid en voelde u, ter aan gewezen tijd, uw trein daar binnen stoo- men. Ervaren medereizigers sloten de raampjes en de lampen boven uw hoofd kwamen tot hun recht. Zoo erg als ge het u misschien had voorgesteld, is het vol strekt niet, alleen maar kil en donker. In uw comfortabele coupé is het wel uit te houden. In geval van aangenaam gezel schap kunt ge genoegelijk praten, allicht even uw gesprek afbrekend om over de tun- nelrit zelf 'n paar woorden te wisselen. Het Üuurt niet 'lang, of.... kijk, daar wordt 't al wat lichter in de steenen koker, waarin u zich bevindt. Ge onderscheidt reeds dui delijk zijn wanden. Ge begrijpt, dat de locomotief de uitgang nadert. En binnen enkele minuten zijt ge weer in het volle licht, waarvan ge dan dubbel de heerlijk heid geniet. Welk een ontspanning uw blik naar alle zijden uit te kunnen slaan, rondom en omhoog! Er rijst iets van een juichtoon in uw ziel. o Beleven we niet ieder jaar iets derge lijks in de loop van Februari? O, wij weten het heel goed: de winter is nog niet ten einde; de kans op strenge vorst en sneeuwstormen is nog heelemaal niet voorbij. Denken we maar eens precies een jaar terug. Maar de duisternis is overwonnen.. De dagen lengen. Wij kunnen telkens lan ger zien en hebben het vroolijk besef van vooruitgang in dat opzicht. Tot tusschen onze muren dringt het meerdere licht door en over onze daken schijnt het in de vensters. Voor ieder normaal mensch is dit een vreugde. Laat ons dankbaar het verwel komen en vasthouden: het licht doen in werken op ons lichaam, op onze ziel, op onze stemming, op ons „humeur." Allerlei. Wegens ziekte zijn de verdere „Volks onderwijs"-Naai- en Knipcursussen voor- loopig een maand uitgesteld. o We herinneren aan de vergadering op Morgenavond, waarin getracht zal worden hier een gezinsziekenfonds op te richten. Ook ingezetenen uit de naaste omgeving van den Burg worden uitgenoodigd. —o Foto's van Texelsche personen, toestan den en gebeurtenissen, geschikt voor ons. Zondagsblad, ziet de Redactie steeds gaarne tegemoet. o— Iedere op- of aanmerking, welke de in houd van ons blad ten goede kan komen, is ons zeer welkom. o— Sportnieuws. Texel I—Helder II: 0-1. Men schrijft ons: Precies op tijd floot scheidrechter Brus sel de beide elftallen- tusschen de lijnen. Hij liet beide captains bij zich komen voor de toss. Men kon aan de spelers zien, dat zij de zenuwen de baas lieten. Het was een ze nuwachtig begin. "Texel" ging direct tot de aanval over, maar de H.-backs waren op hun post en in laatste instantie de H„- keeper, die evenals de T.-kieeper in good form was. De H.-keeper had veel geluk. „T." had met een weinig meer geluk voor de rust al een 2—1 voorsprong verdiend. Ook zag de scheidsrechter 2 penalty's niet. welke voor „Texel" zeker doelpunten ge weest zouden zijn. Vóór de rust was „T." het meest in de aanval, maar doelpunten konden niet gemaakt worden. Een door- doorbraak van „H." welke een corner tot gevolg had, welke door P.Grootveld met een mooie kopbal in een doelpunt werd omgezet, gaf 10 voor „H." Van dit oogenblik begon Helder verdedigend te spelen en was er voor „T.", hoe er ook gezwoegd werd, om een tegenpunt te krijgen, geen doorkomen aan. De rust kwam met een 10 stand voor „Helder". Na de rust begon „Helder" zeer forsch te spelen, met het gevolg, dat er na een waarschuwing spoedig een „H."-speler uit het veld gezonden werd. Alhoewel „T." ook na de rust veel in de aanval was, konden, daar de zenuwen de jongens de baas waren, en door het verdedigen van 't „H.-elftal geen doel punten gemaakt worden, hoewel het „H.'' doel meerdere malen in gevaar verkeerde, ook de „H."-keeper speelde een goede partij. Doelpunten bleven uit. Hoe „T." ook zwoegde om de gelijkmaker te sco ren, steeds waren er meerdere „H."beenen waartegen geschoten werd. Toen danook de tijd verstreken was, had ,,H." de wed strijd gewonnen met 10 en hiermede het kampioenschap van onze afdeeling be haald. —o Het spel vooral van de „T."spelers was zeer zenuwachtig. Met een weinig kalmer spel waren de resultaten wel anders ge weest, daar „T." 3/i van de wedstrijd in de aanval was en de „H.-"-keeper vele malen moest redden. De uitslag geeft de ware verhouding niet aan. Die moest 31 voor „Texel" wezen. Maar: met deze nederlaag de moed niet laten zakken. Het volgend seizoen weer met frissche gang aan de gang en met, zullen wij hopen, evenveel of zoo mogelijk meer succes. „T." eindigt toch nog als tweede. —o We vernemen, dat door S.V. „Texel" binnenkort een „gezellige avond" wordt georganiseerd. De Landbouwfilm. Vrijdag wordt in hotel „Texel" van wege de afd. Texel en Eierland van de H.M.v.L. en de L.T.B. de veelbesproken en zeer gunstig beoordeelde „Landbouw film" vertoond. Een overzicht van de in houd, ons vanwege de directie van het Alg. Ned. Landbouwblad (eigenaresse) welwillend verstrekt, laten we hier volgen: I. Achtereenvolgens ziet men het maaien, wenden, bijeenbrengen cn binnenhalen van 'thooi. Hieraan toegevoegd is een tafereel dat in beeld brengt het omweidingssy- steem, zooals dat door het Land- en Tuin- bouwbureau der I.G. Farbenindustrie A.G, wordt gepropageerd. II. Dit deel brengt ons eerst op de drukke Leeuwarder veemarkt, daarna bij de „IJsselruiters" te Brummen. Het gebruik van „ruiters"; het binnen halen van vlas; het dorschen van rogge en erwten. IV. In dit deel ziet men achtereenvol gens in werking de ploeg, de cultivator, de schijvenegge, de kunstmeststrooier, de zaaimachine en graanmaaier-zelfbinder. V. Achtereenvolgens geeft deze acte: Zwartbond Friesch vee bij J.D.Kuperus te Marssum; Zwartblaardvee bij E. Bol huis te Zeerijp; Roodblaardvee bij F.van der Molen te Huizinge en Roodbont M. K.Y. vee van D.L.Schoonman te Brum men. Ten slotte Lincoln schapen van J.A. Ploeg te Onderdendam en R.P. Dojes te Uithuizen. VI. Enkele beelden uit de aardappelcul tuur: als de aardappelpootmachine, het selecteeren, het sproeien, het machinaal rooien, het sorteeren en de pootaardap- pel-bewaarplaats. Hieraan toegevoegd is nog een humoristisch tafereel „aardap pels" en „stikstof." VII. Het blusschen van een brand met bluschapparaten. VIII. Verschillende Rud-Sackploegen in werking. IX. Krupp-Gras- en Graanmaaiers. X. De Veekoekenfabrikatie. o— De leden, in Eierland en omgeving wo nende, maken we attent op de advertentie, waarin een extra autodienst wordt aange kondigd. Zuivelfabriek „De Eendracht". Naar we vernemen is uit een reeks van meer dan 40 sollicitanten voor de betrek king van directeur van de nieuwe Zuivel- febriek aan de Schilderweg deze alfabe tische voordracht opgemaakt: P. Blauw, te Oudeschoot. H. Boer, te Lutjewinkel. J. G. v.d. Horst, te Betterwird bij Dok kum. „De Levende Natuur." In het Febr.-nummer van „De Levende Natuur" doet de heer Jan P. Strijbos een mededeeling over het vóór eenige tijd bij de Slufter gevonden cadaver van een „ce- tacee" (walvischachtig zoogdier.) Het bleek afkomstig te zijn van een „tuime laar", een ruim 4 M. lange soort van dol fijnen, voorkomende in de Atlantische Oceaan (delphinus tursio). OUDESCHILD. „Er staat geschreven Zaterdag brengt „Klein Tooneel" in de „Zeven Provinciën" het bekende tooneel- spel in vier bedrijven „Er staat geschre ven" voor het voetlicht Dit werk van Jb. van der Poll heeft elders reeds veel succes geoogst en moet ook, voor de microfoon opgevoerd, goed hebben voldaan. De korte inhoud volgt hier: Niets verstoort het geluk van de oude mevrouw Henderson, tot op het oogen blik, dat de wereldoorlog uitbreekt. Vol bezorgdheid is zij voor haar zoon James, die de tijding komt brengen van Engelands ultimatum aan Duitschland en voor haar andere zoon Thomas, die even later komt met zijn vrouw Florence, de dochter van rechter Parker. James, verbitterd door het échec, dat hij en zijn kunstenaarsloopbaan heeft gele den, spreekt vol wrok over de oorlogs verklaringen over zijn land. Thomas is met geestdrift bezield en wil niets liever dan België en Frankrijk gaan helpen. Rechter Parker, conservatief, en vaderlandslievend, zegt dat het de plicht van iedere man is zijn land in uren van gevaar te bescher-, men en als Freddy More opgewonden binnenkomt met een khaki-band om zijn arm, als bewijs dat hij dienst genomen heelt als vrijwilliger, besluit ook Thomas te gaan teekenen. Niemand kan hem tegenhouden, zijn moeder niet, Florence niet. Inmiddels heeft James maatregelen genomen om mrct een Zweedsche operatroep naar Zweden te gaan en zoodoende de dienlst te ont- loopen. Thomas komt enthousiast terug van het werfbureau en de woordenwisse ling die tusschen de broers volgt, wordt door hun moeder bijgelegd. James neemt afscheid om zijn fortuin in den vreemde te zoeken, het eerste verdiriet heeft zijm moeder getroffen. In het tweede bedrijf, dat drie jaar later speelt, hooren we, dat Thomas in Frank rijk gewond werd en dat hij afgekeurd thuis zal komen. Hij heeft niet laten we ten waarvoor hij afgekeurd is en zijn moeder en zijn vrouw zijn erg ongerust. Florence spreekt niettemin met blijdschap over zijn terugkeer tegen Freddy, die zich door protectie buiten de vuurlinie heeft weten te houden en die hopeloos ver liefd op Florence meent te zijn. Ook haar beste vriendin, Ivy O'Brien maakt zij deelgenoote van haar geluk. Ivy verlangt minder naar het oogenblik, dat haar man terug zal komen, want ze hield al niet meer van hem toen hij uittrok en heeft een ander liefgekregen. Florence wil haar niet veroordeelen maar kan zich haar ge drag niet indenken. Onverwacht komt Parker met een tele gram van Thomas, waarin deze vraagt hem van de trein te komen halen; hij is invalide en heeft hulp noodig. Groote droefheid voor zijn moeder en voor Flo rence. John Parker, een jongen van achttien jaar komt afscheid nemen om te gaan vechten in België. Hij heeft een obsessie, dat hij zal sneuvelen, maar mevrouw Hen derson beurt hem op, zegt, dat zij óók bang waren dat Thomas zou vallen, die nu toch terugkomt. Een oogenblik later komt Thomas ook terug, maar als een wrak....; deerlijk ver minkt Hoopten we, dat Florence's liefde Tho mas veel zou vergoeden, het derde bedrijf laat ons anders zien. Ondanks haar ver zet er tegen heeft zich een weerzin tegen het uiterlijk van haar man, van Florence meester gemaakt. Zij vecht tegen dat gevoel van lichame lijke afkeer, probeert het voor Thomast te verbergen, maar hij ziet het al te duide lijk. Het komt tot een uitbarsting. Snik kend bekent Florence haar innerlijke strijd aan Thomas' moeder, die alles doet om het geluk van haar kinderen te red den. Als Thomas binnenkomt ziet hij de werkelijkheid onder de oogen. Zijn huwe lijksgeluk is vernietigd, hij vraagt zijn vrouw naar haar vader te gaan. Florence smeekt hem haar tijd te laten, misschien kan dat alles weer worden als vroeger. In het laatste bedrijf vernemen we, dat dit niet mogelijk is gebleken. Florence woont bij haar vader, rechter Parker, die geknakt is nu zijn zoon, John in Bel gië is gesneuveld; samen zullen zij naar de plek gaan, waar John ligt. Ivy O'Brien begint weer het sleur-huwelijk met haar man; Freddy, eens zoo verliefd op Flo rence, is getrouwd mejt een mooi onbe duidend meisje. James komt als een be roemde tenor uit Zweden terug en wordt nu ook in zijn land gevierd. Mevrouw Henderson wijdt al haar zor gen en liefde aan Thomas, die in zijn ver driet heeft leeren berusten, nu hij weer een levensdoel heeft; hij gaat lezingen houden tegen de oorlog. Zijn moeder zal hem daarbij helpen. Het stuk eindigt met 'n scène, waarin hij haar z'n eerste lezing „Er staat geschreven"dicteert. William Hartley schenkt ons de over tuiging, dat Thomas tenslotte gelukkiger zal zijn bij zijn lieve, zorgzame moeder, dan bij Florence, die niet meer met volle overgave zijn vrouw kon zijn. PRINS HENDRIK-POLDER. Polderbestuur. Tot heemraad werd bij K.B. benoemd de heer W. Zegel. De herbenoeming van de heer A. de Visser als zoodanig dateert reeds van Dec. 1929. OOSTEREND. Welkome gasten. Wegens de oplossing van een prijsraad sel, door „De Boerderij" opgegeven, is bij loting aan de heer D. Daalder te Oost een benzinelantaarn als prjjs toegewezen, meldt onze corresp. L)e heer J.Kikkert. „Doolhof", Oudeschild, ontving een carbidlantaarn als belooning. Illlll LANDBOUW EN VEETEELT. ||1||| QllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllH Bespuit nu met carbolincum. Meestal wordt Februari genoemd als de beste maand waarin we onze vruchtboo- men cn ook sommige heestergewassen met carbolineum moeten bespuiten. Door het zachte winterweer is alles dit jaar; veel vroeger. De Spirea begint zijn blaad jes reeds te ontvouwen cn de rozen heb ben al lange, lichtgroene bladknoppen. Wacht met carbolineumbespuitingen dit jaar niet te lang, want de bespuitingen, moeten plaatsvinden zoolang de planten in volle rusttoestand zijn. Carbolineum is een uitstekend middel tegen schildluizen, dopluizen, wolluizen, blad- en hloedluizen, rupsjes van de bes- senspruitkever, buscusvloo, mijten, (spint; *i rozen) en andere dergelijke parasieten. Ook op vele zwammen heeft carbolineum een vernietigende uitwerking. Illlll -j llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll minium minium linn min Gij kunt er van verzekerd zijn, dat de Texelsche Courant op Texel in alle kringen wordt gelezen cn hier een zoo ruime verspreiding geniet, dat ge met 'n advertentie in dit blad vrijwel ieder Texelaar bereikt: HIJ IS ALS REGEL ABONNEE en anders ZEKER MEDELEZER. Oplaag 1670 ex. Illlll iiiiiiiiiiiimiiimm binnenland, iiiiiiiiimiiiiiimiii mmmmimmimimmimmimmmmmi Naar het Alg. Handelsblad ons meldt, zal de Gen. Synode der Geref. Kerken op 19 Augustus tc Arnhem haar zittingen aanvangen. Te Desschei heeft de schippers knecht A. N., zijn patroon H. Eizendijlo gewurgd uit geldzucht. De dader werd aangehouden. Daarbij vond men de geld beurs van de schipper op hem. Slechts enkele franken restten. Op de lijn Hengelo-Zutfen werden twee veulens van de landbouwer Workel door de trein gedood. Vermoedelijk zijn de dieren uit een weide losgebroken. Een luisteraar in Vclsen ving de door Hilversum verspreidde politieomroep op, tot aanhouding van een woestrijdende; automobilist, die onder Haarlem een meisje had aangereden. Hij waarschuwde de veldwachter, die de bestuurder, de vrachtrijder C. V. uit Beverwijk, die bleek zwaar beschonken te zijn, aanhield bij de veerpont. Hij verzette zich hevig tegen zijn arrestatie, zoodat hem tenslotte de boeien moesten worden aangedaan. Te Haarlem werd hij opgeborgen. Maandag is men met de definitieve bemaling van de Wieringermeer begonnen Heïlo heelt "oesloten tot een verbod tot het telen van bepaalde soorten van aardappelen ter voorkoming van wrat ziekte. De wenschclijkheid werd uitge sproken, dat het uitvaardigen van een der gelijk teeltverbod door het Rijk zou geschieden. Een gezin aan de overkant van het IJ ontving voor eenige tijd van een ma troos een uit Z.-Amerika afkomstige pa pegaai. Het beest wfcrd na korte tijd ziekl en stiert kort daarna. Binnen enkele dagen deden zich bij drie leden van het gezin papegaaiienziekte voor ook de huiskat bleek aangetast. De patiënten zijn in het Wilhelmina- gasthuis opgenomen, terwijl op de kat beslag werd gelegd. De Raad der Ger. Kerk te den Helder besloot een tweede predikant te beroepen. u mmmimimimimimmmmmmimmmiiimiiim iiimmiimimiimi buitenland, iiiiiiimiiiiiiiiiiiin iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii New York. De Comm. ter behande ling van misdrijven heeft het sensationee- le teit onthuld, dat er in de Ver. Staten, elke veertig minuten een moord wordt gepleegd. Ze adviseert de bevoegdheid tot het dragen van wapenen tot de politie te beperken. New York. Een 28-jarige vrouw werd wegens voor de vierde keer ge pleegde winkeldiefstal volgens de Wet- Baum tot levenslange gevangenisstraf ver oordeeld. De gestolen waren hadden een totale waarde van nog geen 100 dollar. - - - a-

Texelsche Courant | 1930 | | pagina 5