Fi j Hoesten Anga No 4405 Woensdag 19 Februari 1930 43st9Jaarg?nfe Van week tot week Texelsche Berichten ABONNEMENTEN: UITGAVE:N.V.v/h LANGEVELD&DE ROOIJ DEN BUP.G OP TEXEL ADVERTENTIËN: TELEFOON: N° 11 POSTGIRO: N°. 652 POSTBUS: N°. 11 f Wybert-tabietten on- 4° 1 der het oefenen ter bescherming van de keel, vóór het op treden ter zuivering van de stem. Zaterdagavond. De Vlootconferntie geen vlottende confe rentie. Mac Donald mag er al eens optimistisch over spreken. Zijn collega Snovvden mag zich er hoop vol over uitlaten. Er mogen bijna vijf weken voorbij zijn gegaan, gevorderd is men nog geen cent. De duikboot schijnt al een groot struikel blok te zijn. Amerika geeft Engeland een hand waar 't op algeheele afschaffing van dit geniepige wapen wil aansturen, in tegenstelling met Frankrijk en Japan, welke staten daar niets van willen wieten en het liefst tot aanschaffing van nog meer duikbooten zouden willen overgaan om hun vermeend tekort aan ander oor logstuig ter zee zooveel mogelijk te dekken. Of de „afschaffers" succes zullen boe ken, staat dus zeer te betwijfelen, temeer waar ook Italië meer voor het behouder, dan voor opruiming schijnt te gevoelen. Uit een oogpunt van „humaniteit" zou de duikboot van de lijst van oorlogstuig moeten worden geschrapt, maar we heb ben toch ook vliegmachines en zeppelins, welke met dood en vernieling bedreigen; toch ook zeemijnen en gifgassen, bommen en verdragende kanonnen, voor welkte geen mensch, wie en waar ook, in oor logstijd en soms zelfs daarbuiten veilig is. Neen oorlog blijft oorlog en iedere poging om die te „vermenschelij- ken" is bij voorbaat tot schipbreuk ge doemd. We willen ditmaal besluiten met eenige woorden, ontleend aan een rede, waarmee de Engelsche minister Snowden het Ame- rikaansche volk in het biezonder per ra dio heeft toegesproken. Ik ben nu een kwartier in deze zaal, zoo sprak hij, en in die korte spanne tijc'g heeft het Engelsche volk ongeveer 150 duizend pond aan uitgaven voor oorlogs doeleinden moeten offeren, want wij be steden daaraan per minuut circa 1000 pond. De menscheid in haar geheel geeft jaarlijks 900 miljoen pond uit voor haar legers en vloten, waarvan 60 pet. of on geveer 540 miljoen pond komt voor reke ning van Europa en 20 pet. of ongeveer 180 miljoen pond voor rekening van Ame rika. Die kosten zijn echter slechts een gedeelte van de last die de volken moeten dragen tengevolge van de politiek die ge grondvest is op vertrouwen in geweld. Die zware bewapeningen moeten op de duur als het ware automatisch oorlog ver oorzaken, niet alleen de oorlog, maar ook de oorlogzuchtige stemming, die daaraan voorafgaat. Dit alles, hoewel door een oorlog nog nooit iets werd geregeld. Bij ■het oorlogspel zijn beide partijen verlie zers, de overwinnaars even goed als de overwonnenen. De Vlootconferentie moet slagen, be sloot hij. Anders zullen de vredelievende volken gaan denken, dat de plechtig aan gegane verbintenis Kellogg niets meer beteekent dan het spektakel van koperen bekkens. Ze moet slagen! Mogen heeren diplo maten dit wel voor oogen houden. Lachen! Lachen! Men verzoekt ons de aandacht te vesti gen op de uitvoeringen van de R.K. Too- neelvereen. I.L.B. op heden en morgen m Hotel „de Zwaan." Wanneer men eens hartelijk wil lachen, zoo, dat men zit te schudden, moet men niet vergeten deze uitvoering bij te wonen. Ontsmetting van Zomergranen. (Slot.) Zomergerst. Gersr behandelt men het allerbest met een oplossing van Germi- san, omdat hierdoor behalve steenbrand en kiemschimmels ook de strepenziekte volkomen bestreden wordt. Afdoende re sultaat wordt verkregen bij gebruik van 100 gr. Germisan opgelost in 3 L. water per H.L. (plusminus 70 Kg.) Met een oplossing ter halve sterkte, dus 50 gr. op 3 L. water, wordt ook reeds praktisch voldoend resultaat verkegen. Voor gewassen, die ter keuring worden aangegeven gebruikt men echter zeker heidshalve de sterkere oplossing. De stuifbrand van de gerst wordt op dezelfde wijze tegen gegaan, als de stuif brand van de tarwe, met dit verschil, dat de temperatuur van het water gedurende de 10 minuten 51—52 graden C. moet be dragen. De aanwending van droogontsmettings- middelen als Abavit B., Tillantin of Tu- tan, die in werking doorgaans iets min der zijn dan de natte ontsmetting, moet wegens het stuiven en de giftigheid bij in ademing geschieden in voor dit doel spe ciaal in de handel gebrachte droog ont smettingsapparaten. Gewenscht is, dat de personen, die met deze stoffen werken zich een doek voor de mond nemen, ter voorkoming van in ademing. De aan te wenden hoeveelheden zijn op de verpakking, of in bij de midde len gevoegde gebruiksaanwijzingen, aan gegeven. Als een verbetering van de ge wone omschepmethode kan de machinale omschepmethode aangemerkt worden. De ze geschiedt in dezelfde apparaten die ook voor de ontsmetting met droogontsmet- tingsmiddelen worden gebruikt. Men krijgt dan een uitstekende menging van het graan met de vloeistof door de nia- Uhine 4 a 5 iminuten rond te draaien.. Het is echter noodig dadelijk na bijvoeging van de vloeistof te beginnen met draaien, aan gezien anders een gedeelte van het graan samen-koekt en te veel vloeistof op neemt, terwijl voor het overige deel te weinig overblijft om dit goed te bevoch tigen. Om deze reden verdienen cle appa raten, waarin tijdens het ronddraaien de vloeistof kan toevloeien, de voorkeur. De machines mogen slechts voor de helft ge vuld worden. Door de betere menging kan de hoe veelheid vloeistof en de te gebruiken ont- smettingsstof vrij zeker verminderd wor den. Hoever hiermede gegaan kan worden is door ons nog niet voldoende nagegaan kunnen worden. In ieder geval kan de ma chinale omschepmethode toegepast worden met gebruikmaking van de hierboven ge noemde hoeveelheden voor de gewone omschepmethode. Voor groote partijen kunnen mengma chines met groote capaciteit, zooals in sommige pakhuizen van aankoopvereeni- gingen aanwezig zijn, dienst doen. Er moet voor gezorgd worden, dat het ontsmette zaad niet weer opnieuw besmet wordt wat o.a. zou kunnen geschieden door het behandelde zaad uit te spreiden op een dorschvloer die niet vooraf met ontsmettingsstof is schoongemaakt, of door het ontsmette zaad in dezelfde zak ken te storten, waaruit het gekomen is. De zaaimachine kan ook een bron van besmetting zijn. Nadere inlichtingen worden gratis ver strekt door de Plantenziektenkundige Dienst te Wageningen door bij de Dienst werkzame ambtenaren. Een barre eisch. De Schager Courant van Zaterdag haalt ons bericht van Woensdag aan, opgeno men onder: Strandjutterij met een staar tje „Merkwaardige opvattingen", en teekent er het volgenfde bij aan: Wij moeten eerlijk bekennen, dat de ge- eischte strar ons onmenschelijk zwaar lijkt. Natuurlijk mag men niets wegnemen van een gestrand schip en begrijpelijk is het dat men de overblijfselen van vroe gere opvattingen der kustbewoners pro beert uit te roeien. Het ontgaat ons echter, waarom dit op zoo'n barre manier moet gebeuren. Zes maanden is nog wel niet het vonnis, maar de enkele eisch is reeds verbijsterend, als men nagaat, wat soms in andere o.i. veel ergere gevallen gebeurt. Men denke maar eens aan de „groote" dieven, waarover kranten vol geschreven worden en aan de motor- en autowoeste lingen, die „dood door schuld" veroor zaken en er soms met enkele dagen af komen. „Justitia" is geblinddoekt. Als dit tot gevolg heeft, dat zij geen maat weet te houden in haar strafeischen, dan staat het er met onze rechtsbcdeeling niet best voor. o Deze opvatting strookt geheel met de denkbeelden in ons Zaterdagnummer in verband hiermee naar voren gebracht. We wachten af 1 Landbouw- en Veeteeltfilm. Omtrent de vertooning van de Land- bouwfilm vanwege de afd. Texel en Eier- land van de Holl. AAijv. Landbouw en de L.T.B. in hotel „Texel" op Vrijdag avond 1.1., kunnen we kort zijn. Wat de film zou brengen, hebben we de lezers reeds Woensdag verteld. Zijn we in onze ver wachtingen teleurgesteld We meenen van van niet. De leden mogen het bestuur hunner organisatie voor zulk een avondy welke steeds met hooge kosten gepaard gaat, wel dankbaar zijn. De bijeenkomst werd wegens ongesteldheid van de voor zitter, de heer C.Keijser Hz., geopend en gesloten door de heer E.Noordijk. De film was eigendom van de directie van het Alg. Ned. Landbouwblad en werd afge draaid dooi» de heer Dikkers. Als toegift kregen we het derde deel van de bekende Pluimveeteeltfilm te zien. W. J. Bakker Cz. hoofdingeland Dertig Polders. De stemming ter benoeming van een hoofdingeland voor de Dertig Polders ter voorziening in de vacature C. Keijser Hz., Maandag in café „den Burg" gehouden, had het volgende resultaat: uitgebracht 449 stemmen, waarvan op W. (.Bakker Cz. 273, J. N. Kikkert 87, S.Keijser Jbz. 77, S.C.Eelman 3, J.W.Bakker 3, J.S.Keijser, K.Vlaming, S. van Hettem en W. Jbz. Bakker elk één. Aldus bij meerderheid van stemmen benoemd: W. J. Bakker Cz. DE KOOG. Nieuwe telefoonaansluitingen. No. 11, K. Vermeulen, pension 't Jacht huis. OUDESCHILD. Ons Zieken- en Verplegingsfonlds. Vrijdagavond hield bovengenoemd fonds een algemeene vergadering, welke zeer goed bezocht was. De voorz., de heer T. Dogger, kon aan een tachtigtal aanwezi gen het welkom toeroepen. De financieele toestand, welke ik u op de 6de jaarverga dering. moet schilderen, aldus de voorz., is niet rooskleurig, doch mogen we daarom treuren? Als we bedenken de groote weldaden, die wij aan meer dan 40 patiënten hebben bewezen, hebben we in tegendeel reden om dankbaar te zijn. De zeer uitgebreide notulen, werden door de; secr., de heer Joh. P. Dros, voorgelezen; en onder dankzegging goedgekeurd. Hier na was de penningmeester, de heer F. Blom aan het woord, welke eerst verslag deed van de financiën van het Verple- gingfonds. Het bezit van dit fonds was op 1 Jan. 1929 (inbegrepen een premie- lot van f100.f614.28. Ontvangen was 11079.34, uitgegeven f 1296.55, alzoo een nadeel van f217.21, welk bedrag de ge meente zou bijpassen, daar verschillende patiënten anders toch armlastig geweest- zouden zijn. Dit heeft de belangstellende lezer ook reeds in het uitgebreide ver slag der vergadering te den Burg kunnen lezen. Het voorstel om de contributie voor alle leden met één cent te verhoogen en voor de kinderen één cent te laten beta-c len, werd na heel korte discussie aange nomen. Het ledental was met 24 toege nomen en bedraagt thans 626. Hierna kwamen de cijfers van het Zie kenfonds aan de beurt. We stippen aan^ dat de ontvangsten hadden bedragen 17333.75 en de uitgaven f7598.54. Ook alzoo een nadeelig saldo en wel van 1264,79. Saldo vorig jaar was t26£>.86, a Bronchitis en Kinkhoest zoodat er nog een bezit te boeken is van 1207.—. Met dit kleine bedrag, aldus de voorz., meent het bestuur 1930 niet tege moet te kunnen gaan en nu doen we u een voorstel, dat ieder lid boven IS jaar eenl toeslag betaalt van f 0.50. Dit voorstel werd bij acclamatie aangenomen. We had den een hoop werk, zegt de voorz., maar als het zoo gesmeerd gaat, zijn we toch nog vlug klaar. Na gehouden stemming voor een com missaris (de heer S.Kuiper moest aftre den en was niet terstond herkiesbaar), werd gekozen de heer A. Kees, die zijn benoeming aannam en de vergadering dank bracht voor het in hem gestelde ver trouwen. Voor patiënten, die 111 het R. K. Ziekenhuis moeten worden verpleegd, wordt de vereeniging meer in rekening gebracht, dan voor lien, die in het Marine- Hospitaal worden behandeld, zoodat ieder die in de St. Lidwinastichting verpleegd wil worden, eerst f 15 bij de penning meester moet storten, als zijnde in de regel de meerdere kosten. De voorzitten had zich reeds een paar malen tot de di rectie van dat ziekenhuis gericht, om hierin verandering te brengen, maarzon- der resultaat. Thans zou de heer A. Kees nog eens probeeren. Het fonds telt thans 916 leden. Toen de voorz. tot zijn slui tingswoord was genaderd, vroeg de heer P. Eloogerheid Kz. het woord, die zich zeker met recht de tolk meende van de, geheele vergadering, toen hij de voorz. en andere bestuursleden hartelijk dank zeide voor het vele, dat zij voor hetfondsi hadden verricht (applaus). De voorzitter dankte voor de hartelijke woorden en sloot met de beste wenschen voor het tonds. „Het Klein Tooneel." Zaterdagavond gaf „Het Klein Too neel" een uitvoering in de „Zeven Pro vinciën", welke zeer matig bezocht was. De heer Bakker, die een kleine inleiding gaf, sprak hierover zijn spijt en verwon dering uit, daar zij meenden aan veler wensch te voldoen door een avond uit sluitend voor ouderen te geven, doch de radio zal hier ook wel weer eenige schuld hebben; velen toch blijven liever gezellig thuis. Het schijnt de laatste tijd te Oudeschild niet meer te keeren te zijn, de uitvoeringen worden steeds minder be zocht. We hebben feitelijk over stuk en spel niet veel te zeggen, de inhoud hebt u kunnen lezen en daar het spel te de, Cocksdorp schitterend was, kon het hier al niet beter. Aan de costumes was veel zorg besteed. We willen voor de club ho pen, dat de zaal a.s. Zondag te klein is. Een recht gezellig bal besloot deze mooie avond. S.s. „Marsdiep." Het s.s. „Marsdiep" is enkele dagen uit de vaart genomen voor werkzaamhe-< den in de machinekamer. Het s.s. „Dage raad" vervult nu de dienst. Visscherij. Gedurende de laatste week is in de haven aangebracht ruim 16700 Kg. gar nalen. Waren de prijzen in het begin der week even beter, op het laatst kwamen van de buitenlandsche markt minder gun stige berichten. Bot wordt er niet meer zooveel gevangen, doch wel veel nest. De puffabriek werkt thans weer; de puf blijft nu weer op Texel. Die, welke de laatste tijd naar den Helder is verzonden werd daar in een botter geladen en naar Urk gebracht, waar een drietal puffabrie- ken staan. De kommenvisschers zijn ook allen weer aan het visschen, doch dè vang. sten zijn nog klein. De prijs der haring is plm. f4.50 a f5.per tal (220 stuks)., We zagen ook al stoombeugers te den Helder, z.g. „fietsen", welke haring komen halen voor aas, om kabeijouw en derge lijke soorten visch te vangen. ITEXELSCHE COURANT DEN BURG: 50 ct. per drie Maanden. Franco p. post door geheel Nederland 75 ct p. 3 maanden. Losso nummers: 3 ct DE TEXELSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAG. EN ZATERDAGMORGEN Van 1-5 regots: 50 ct. ledero regol moer: 10 ct. Dezelfde advertentie 4 maal geplaatst wordt 3 maal berokend. BIJ abonnement lagere regelprljs. ADVERTENTIËN MOETEN DAAGS VOOR T VERSCHIJNEN 4 UUR NAM. IN ONS BEZIT ZIJN Siroop per flesch 1 9ld. Bonbons per doos 60ct 'Dij Apoth. cn Drogisten

Texelsche Courant | 1930 | | pagina 1